Van Houten's Reclame Berichten. Biiiteiilaudsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. en bovendien van de toekenning van een toeslag naar de grootte van het gezin de tweede wil het minimum op f600 stellen. De heer Ketelaar (V. D.) bespreekt de moeilijkheid, welke het tweede gedeelte der motie-Arts brengt. De minima zijn treurig veronachtzaamd van 1878 tot 1901, terwijl de goedkeuring van Ged. Staten op de salaris- verordeningen weinig uitricht. De houding van de Regeering noemt spr. teleurstellend voor de kansen op verbetering. De onder wijzers gevoelen dit ook. Spr. behandelt hun op treden op de Haagsche meeting, dat zeer rede lijk was. Spr. beveelt de motie-Ter Laan aan, dat rond 2 millioen zal kosten en slechts eenvoudige wetswijziging noodig maakt. Het beroep van den min. op de bepaling, dat elke tien jaar herziening van de salaris verordeningen voorschrijft, gaat niet op voor het uitstellen van wetswijziging. Evenmin 's ministers bezwaar, dat het geld den onder wijzers misschien niet ten goede zou komen. Spr. vreest van den kindertoeslag uit de motie-Arts een onvoldoend voorbereide revo lutie in de salarisregeling. Hij beschouwt de gewijzigde motie als een handigheidje om aan de rechterzijde een overwinning te bezorgen. De minister moet van de wijziging geweten hebben. Het denkbeeld van den heer de Kanter (verhooging van het maxima) helpt voor het oogenblik niet. De heer Verhey (U. L.) is ook voor de motie-Ter Laan. Voor verschillende minimum regeling voor verschillende gemeenten is het nu geen tijd. De drang der onderwijzers is billijk. De door den heer Arts gewenschte regeling ontraadt spr. De heer Roessingh (U. L.) bestrijdt den minister en den beer De Kanter en wijst op de noodzakelijkheid van salarisverbetering door verhooging van de minima. Hij bespreekt de motie-Arts, waarbij hij wel wat voelt voor den kindertoeslag, doch deze ondoeltreffend acht voor het helpen van mi nimumlijders. Spr. is vóór de motie-Ter Laan. De heer Roodhuyzen (U. L.) wijst op de genegenheid van den min. voor de gewij zigde motie-Arts, welke hij veroordeelt als onzuiver. Spr. valt de houding van den mi nister ten aanzien van de onderwijzers aan en verdedigt de motie-Ter Laan als praktisch en niet te kostbaar. Na regeling van werkzaamheden is bet woord aan den heer Oosterbaan (A. R.), die het niet bezoeken van de Haagscbe meeting door minister Heemskerk verdedigt. De mo ties gaan te ver, daar de regeering slecbts 3 ton beschikbaar heeft. Hij wil eerst de gehuwden helpen. Hij erkent, dat de sala rissen te laag zijn, doch men moet thans rekening houden met hetgeen de regeering beschikbaar heeft. Als de Reg. iets meer geeft zal spr. voor het tweede deel der motie- Arts stemmen. Hij i.4 tegen de motie-Ter Laan. De heer Tydeman (V. L.) is tegen beide moties, omdat ze te beperkt, zijn in de wijze, waarop ze verbetering willen brengen. Op deze wijze worden te besteden gelden niet op de meest economische manier aangewend. Spr. acht de motie-Ter Laan onvoldoende. Hij wil de eischen voor de onderwijzers ver zwaren, doch hon goed bezoldigen. Spr. geeft toe, meer te vragen dan de moties vergen, doch het onderwijs zal met spr.'s plan moer gebaat zijn. De lieer De Visser (C.-H.) gaat met de moties niet mede. Deze geven geen leiddraad aan de regeering en ook voeren ze tot on billijkheid tegenover ander onderwijspersoneel. Ook zouden lichtvaardiglijk verwachtingen worden opgewekt door aanneming van de moties, die de verantwoordelijkheid der re geering voor het besteden van 's lands gelden overbrengen op de Kamer. De heer Van W ij n b e r g e n (R. K.) ver dedigt het tweede deel der motie-Arts, waar door de onderwijzers, die het 't meest noodig hebben, geholpen worden. De heer Bos (V. D.) neemt de Haagsche meeting in bescherming, wat daar gesproken werd, was juist en waar. De minister van binnenlandsche zaken (de heer Heemskerk) ziet de zaak van den kleinen kant. De salarieering is slechts definitief op te lossen bij de hervorming van ons volksonderwijs. Zitting van Donderdag 28 Maart. De moties-Arts en -Ter Laan ter verhooging van de wettelijke minima der onderwijzers salarissen zijn aan de orde. De heer Smeenge (U. Ij.) acht de eerste motie onvoldoende en zal stemmen voor die van den heer Ter Laan. Spr. wil een voor schrift, dat verhooging in elk geval den onder wijzers zal ten goede komen. Hij is niet bezorgd voor de hooge kosten. De heer De Klerk (U. D,) acht aanneming van de motie-Ter Laan dringend noodig. Spr. bestrijdt den heer Tydeman, die de motie te eenvoudig vond, en den heer Oosterbaan, die genoegen nam met de 3 ton, waarvan het niet zeker of de reg. ze voor dit doel beschikbaar stelt. De zaak is urgent, want men kan de verhooging niet aan de gemeenteraden over laten. Spr, is tegen den door den heer Arts ge- wenschten kindertoeslag. De heer T r e u b (V. D.) bestrijdt de inciden- teele wijziging, door den heer Arts in zijn motie aangebracht: de invoeging van een kinder toeslag. Het gaat niet aan zich hierbij te beroepen op liet precedent der postambtenaren. ^Aan het publiek kan het^^ [oordeel worden gelaten, of r inderdaad is 1 Kg. ƒ1.50 %K<J./0.42| - 0.80 Spr. ziet hierin een nutteloos propaganda middel tegen het nieuw-malthusianisme. Dan gaat spr. na op welk standpunt men zich behoort te plaatsen bij het salariëeren. Spr. zoekt verband tusschen loon an praestatie de minister doet dit ook, maar bovendien let hij bij het loon op de behoefte. Daarbij komt men in strijd met de wet van vraag en aanbod, die niet uitgeschakeld kan worden in de belooning van ambtenaren, wil de staat zich zelf niet benadeelen. Spr. betoogt, dat de motie-Arts de actie der ambtenaren wil breken, door de onderwijzers te splitsen in categorieën met verschillende belangen. Op die wijze ontkomt de staat aan de verplichting, om door goede loonen het hoofd te bieden aan de concurrentie van par ticuliere werkgevers. De motie-Arts kan geen goede werkkrachten trekken door Tiet vooruitzicht van een kinder toeslag. Trouwen is niet het hoofddoel van een jong onderwijzer, maar gelegenheid tot ontwikkeling. Bij loon naar behoefte, zou men moeten letten op het vermogen van een onder wijzer. De motie is niet voldoende voorbereid voor een principiëele beslissing. Spr. zal stemmen vóór de motie-Ter Laan. De heer Lieftinck (U.-L.) is het met deze rede eens en vraagt, of de kindertoeslag bij overlijden van kinderen verminderd wordt. Spr. bestrijdt den heer Tydeman, die het aanvangssalaris voldoende achtte. In alle opzichten is f 500 te weinig. Spr. verwacht een gunstigen invloed op het onder wijs, als de motie-Arts verworpen, de motie- Ter Laan aangenomen wordt. De heer D e M e e s t e r (U. L.) wijst op den sinds 1907 verbeterden financieelen toe stand, die toelaat om de onderwijzerssalarissen te verbeteren, nu de regeering zooveel be schikbaar stelt voor andere belangen. Spr. is tegen de motie-Arts, voor de motie-Ter Laan, al betreurt spr. dat de regeering vrij blijft den daarin geuiten wensch niet te ver- liooren. De heer Do Geer (C.-H.) wijst op de na- deelen van kindertoeslag, daar ouders met veel kinderen daardoor minder gezochte werk krachten worden. Ook voor ambtenaren heeft deze regeling bezwaar, door het vernederend karakter van een „nooddrufttoeslag." De heer Arts (R.-K.) verdedigt zijn ge wijzigde motie tegen de verschillende aanvallen. Spr. houdt vol, dat het eerste deel van zijn motie slechts f229,000 zou kosten en zegt, dat gezinsloon niets nieuws is. Spr. dringt tenslotte aan op een toezegging van den minister, dat zoo spoedig mogelijk een onderzoek zal worden ingesteld naar het aantal kinderen van gehuwde onderwijzers, opdat nog dit jaar een wetswijziging als in het tweede deel zijner motie beoogd, zal kunnen tot stand komen. Do heer Ter Laan (S.D.A.P.) repliceert. De toevoeging aan de motie-Arts heeft het debat op een verkeerden weg geleid en noo- deloos gerekt. Spr. verdedigt uitvoerig zijn motie tegen de daartegen ingebrachte bedenkingen, en bestrijdt de „fokpremie" van den beer Arts, waardoor een goede salariëering wordt tegen gehouden en alleen de schijn gered. In den loop van den dag van Dinsdag heeft men waarschijnlijk de eerste sporen van het verblijf der gezochte schavuiten gevonden. Een rondreizende photograaf heeft in de nabijheid van de Parijsche voorstad Becon-les- Bruyères een in een overjas gewikkelde ka rabijn gevonden, waarvan de bandieten zich naar allo waarschijnlijkhetd ontdaan hebben, want zooals bekend is badden zij een kara bijn bij zich, waarmede te Chantiliy verschei dene malen geschoten is, en het is vastgesteld, dat de gevonden karabijn bij een in Februari te Parijs beganen diefstal aan een wapenhan delaar ontroofd is met nog 8 andere karabijnen, een aantal jachtgeweren, 19 revolvers en een som van 1600 frank. Men leidt uit deze vondst vooreerst af, dat de bandieten niet, zooals men totnogtoe heeft aangenomen, te Asnières in den trein gestapt zijn, toen zij hnn automobiel daar verlieten, doch te voet in den omtrek een toevlucht zochten en zich den eersten dag daar verborgen hebben gehouden. Inderdaad luiden ook de verklaringen der getuigen, die de bandieten de omheining van den spoorweg zagen overklimmen. tegenstrijdig met betrek king tot het punt, of zij werkelijk den lang zaam wegri]denden trein naar Parijs bestegen hebben, dan wel aan de andere zijde van den trein verdwenen zijn. Dat het laatste het geval schijnt te zijn, bevestigt bovendien een tweede aanknoopingspunt. Een Parijsche voerman die om 4 uur in den morgen met zijn wagen den Matin naai de Noordwestelijke voofsteden van Parijs bracht, was eergisterenmorgen omstreeks dezen tijd te Courbevoie twee verdachte personen tegen gekomen, van wie er één om een nummer van den Matin vroeg. Deze werd gegeven en met een frank betaald. De voerman deed bij de Parijsche prefectuur van politie verslag van de ontmoeting en toen men hem daar een aan tal photographieën voorlegde, verklaarde hij in die van den beruchten en van het deel nemen aan den moordaanslag in de reu Or- dener verdachten Carouy een der mannen te herkennen, die hem dien mqrgen om den Matin gevraagd had. Men vermoedt nu met eenigen grond van waarschijnlijkheid, dat de bandieten, hetzij al len, hetzij eenigen van hen, zich in de onmid- delijke nabijheid van Asnières verborgen heb ben gehouden. De politie heeft verder aan de menschen, die te Chantiliy de misdadigers bij den over val van het^bijkantoor van de Société Géné rale gezien hebben en de kogels om zich heen hoorden fluiten, een aantal photographieën voorgelegd. Ook het meerendeel van deze personen geloofde zeker uit de photographieën de drie verdachten Bonnot, Carouy en Garnier te herkennen, die allen in den moordaanslag in de ruo Ordener betrokken moeten zijn geweest. Eindelijk heeft ook Bertillon, de directeur van den anthropometrischen dienst bij de prefectuur van politie, onder de vingeraf drukken op den geroofden automobiel dien van Garnier gevonden. De vraag rijst nu nog, wie de drie andere schavuiten zijn, die aan de laatste overvallen deel hebben genomen. Het openbaar ministerie heeft het geheele onderzoek naar de door de bende in den laatsten tijd gepleegde roofaanvallen, naar er gemeld is, in een hand gelegd, nl. in dien van den rechter van instructie Gilbert. Deze beeft, behalve het onderzoek naar de ver schillende gevallen zelve, ook dat wegens verleenden bijstand op grond van de Dinsdag genoemde artikels van het strafwetboek tot zijn taak. De verschillende gevallen zijn Diefstal van een automobiel te Billancourt, de aanslag op den kassierslooper Gaby in de rue Ord^rer in Montmarte, diefstal van een automobiel te Saint-Mandé, het doodschieten van een politieagent in de rue du Havre, twee inbraken in de winkels van bandelaars in wapenen in de rue Lafayette en op den boulevard Haussman, een inbraak in het post kantoor van Pavillon-sous-Bois, en diefstal van een militaire kas en van een spaarkasboek. Verder moet door een zekere, als anarchist bekend staanden, Godorowsky aan de gezochte misdadigers Garnier en Bonnot huisvesiing verleend zijn. In het geheel worden totnogtoe 13 personen van het deelnemen aan deze verschillende mis daden verdacht 9 daarvan bevinden zich in hechtenis. De 4 hoofddaders, afgezien van de nieuwe medeschuldigen aan de jongste over vallen, zijn voortvluchtig. Omtrent de nieuwe veiligheidsmaatregelen kan gemeld worden dat de prefectuur van politie te Parijs alle politieagenten sedert eer gisteren ook voor den dienst overdag met revolvers heeft toegerust. De afgevaardigde Adigard heeft tot den onderstaatssecretaris voor post en telegrafie de vraag gericht, hoe hij daeht over de noodzakelijkheid om de amb tenaren van het openbaar ministerie, de com missariaten van politie en de posten der gen darmerie in geheel Frankrijk telefonisch met elkaar te verbinden. In de gebrekkige tele fonische uitrusting der commissariaten van politie, die te Parijs slechts met elkaar ver bonden zijn, niet met het publieke telefoonnet, ziet men een hoofdreden, waarom de achter volging der moordenaars in het laatste geval, dat zich heeft voorgedaan, te laat is begonnen en zonder resultaat bleef. Berlijn, 27 Maart. Door het binnenstroomen van water op een gedeelte van den onder- grondschen spoarweg, dat tusschen de stations Alexander-plein en Spittelmarkt in aanleg is, is het verkeer op het gedeelte Leipziger PleinSpittelmarkt vermoedelijk voor vier weken gestoord. Vanochtend na vier uur bezweek de water- keering, die de nieuwe tunnel van den onder- grondschen spoorweg tusschen de Spittelmarkt en het Alexander-plein tegen het water van de Spree beschermt. Vernielend drong het water in de schacht. Langzamerhand werd ook do tunnel van het oude traject over stroomd, zoodat het verkeer m het hartje van de stad tusschen Spittelmarkt en Leipziger Plein gestaakt moest worden. Toen het water in de tunnel binnendrong, waren er 80 man aan het werk, die alles deden, om het verder stroomen van het water te beletten. Ongelukken zijn daarbij niet voorgekomen, maar evenmin hebben de maat regelen kunnen verhinderen, dat het water langzaam en gestadig verder drong. Het verkeer met de binnenstad is er geheel door ontwricht. De materieele schade en de ver traging, die de voltooiing van de zeer noodige nieuwe lijn hierdoor lijden zal, zijn nog on berekenbaar. De hoop, dat morgen het verkeer op de ondergrondsche spoor weer zou kunnen worden hersteld, zal niet vervuld kunnen worden. Het water was tot hedenavond 70 cM. ge stegen en had de perrons overstroomd. Van nacht zullen 6 centrifugaalpompen opgesteld worden. Hedenavond is er ook kortsluiting geweest van de electrische geleiding, zoodat de pompen door locomobielen gedreven moeten worden. De hervatting van de exploitatie zal zoo eerst over eenige dagen mogelijk zijn. Hedenavond is het gelukt het water, dat in de schacht van den ondergrondschen spoor weg doorgedrongen is, de verdere binnenstroo- miug te beletten. Vele stoompompen van de brandweer zijn aan het werk om de tunnel leeg te zuigen. Daar er naar schatting on geveer 100,000 kub. meter water binnenge drongen is, kan hiermede nog wel eenigen tijd gemoeid zijn. Londen, 28 Maart. Vijfhonderd man van het West-Yorkshire-regiment, te Lichfield in garnizoen, zijn gezonden uaar de Littleton-mijn te Huntingdon in Staffordshire, waarin eenige duizenden stakers, ondanks de vertoogen van hun eigen vertegenwoordiger, met allerlei in de mijnschacht hebben geworpen, om te be letten, dat tachtig man, die waren neerge laten om herstellingswerk uit te voeren, weer boven kwamen. Zij staken ook twee loodsen in brand. De politie sloeg er met den stok op in, maar was niet bij machte de ongere geldheden te stuiten. Naar het heet, staan er te Aldershot 10,000 man troepen gereed om naar de kolenmijnen te worden gezonden. In de op Dinsdag 2 April des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeeteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken voorstel tot wijziging van artikel 3 van het huishoudelijk reglement van de Commissie tot wering van schoolver zuim wijziging verordening op de heffing van loon voor liet keuren van vee, vleesch en visch voorstel tot wijziging van de instructie van de keurmeestersverzoek van de wed. J. Wiskerke tot het verplaatsen van de voor hare woning staande paal van de electrische centrale wijziging begrooting over 1911aan vraag ontheffing belastingen kohier hoofde- lijken omslag. Gisterenmiddag om 4 uur had de begrafenis plaats van den 24-jarigen luitenant T. Baak. Kransen dekten de kist. Een vijftal rijtuigen volgden den lijkwagen. Op het graf werd door den kaptein gesproken. De vader van den overledene, een gepensioneerd kolonel, dankte diep bewogen voor de laatste eer zijn zoon aangedaan Vele belangstellenden waren er bij tegenwoordig. Op verzoek vermelden wij, dat op Dinsdag 9 April a. s. de jaarvergadering van den ring Zeeuwsch-Vlaanderen der Geref. Jongel.Ver- eenigingen, des middags in de Geref. kerk alhier zal gehouden worden. Woensdag werd alhier door den notaris Le Nobel, krachtens art. 1223 in verband met art. 1255 B. W. in het openbaar verkocht een woonhuis en erf, gelegen in de Donze-Visser straat no. 10, groot 83 centiaren. Hiervan werden koopers de heeren J. Loof en Joz. Pladdet voor ƒ1210. Hoek. Alhier werd ten gemeentehuize door Burgemeester en Wethouders aanbesteed: de levering franco op den wal aan het kanaal van Ter Neuzen van 408000 stuks straatklin- klinkers in 3 gelijke perceelen, elk van 136000 stuks. Voor deze besteding werden ingeleverd 3 biljetten alle voor de 3 perceelen. Ingeschreven werd P. Platteeuw te Ter Neu zen voor f 16,60 en f 16,30, N. V. „de Hoop," directeur G. J. F. van der Peijl te Ter Neuzen voor f 18,40, f 17,65, f 17,15, f 16,65, f 16,40, f 16,35 eri f 15,85, J. Maljers te Ter Neuzen voor f 16,84 en f i6,46, alles per 1000 stuks. Gegund aan de N. V. „de Hoop" voor het monster van f 16,40. Axel. Door de Chr. Werkl. Vereen. „Bidt en Werkt" alhier, is aan de Kamer van Arbeid voor het Landbouwbedrijf te Axel het volgende schrijven gericht Axel, 25 Maart 1912. Het Nederl. Werkl. Verbond „Patrimonium", afd. Axel, goedgekeurd bij K. B. van 27 Juni 1910, Stsbl. No. 147, komt langs dezen tot Uwe Kamer, met het beleefde verzoek de volgende punten in Uwe Vergadering te be handelen en de noodige stappen te doen tot verkrijging van hetgeen daarin vervat isen ter bestemder plaatse aan te dringen op wat wijziging behoeft De auto-bandieten te Parijs. De ondergrondsche spoor te Berlijn. De staking in Engeland. TER NEUZEN, 29 Maart 1912.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2