Biimenlaiidsch Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Courant zóó lang het stilzwijgen kon bewaren, over eene zaak, die naar beweerd wordt voor Ter Neuzen niet minder dan een levens kwestie is. Ditmaal werd echter het stilzwijgen ver broken en dat verblijdde mij. Daar kwam bij, dat reeds de aanhef van Uw artikel eene aanwijzing beloofde van een aantal onjuistheden in de driestar van den bekenden schrijver in De Standaard. Nu ver kneuter ik mij altijd, als zulke groote mannen betrapt worden op onjuistheden dat geeft immers een kleinen burger moed, die zich ook wel eens vergist. Al genoeg, om U te doen begrijpen, met welk eene belangstelling ik Uw artikel ging lezen. Nu mag ik U, mijnheer de Redacteur, even wel niet verhelen, dat ik, wat de aanwijzing van die onjuistheden betreft, niet weinig teleurgesteld werd, toen ik verder las. Goed geteld, kon ik er twee vinden en dan nog, welke De eerste onjuistheid: „die schimpscheuten op de kleinheid van Ter Neuzen." Maar, M. d. R., als De Standaard onze ge meente een stedeke noemt van even 9000 inwoners, dat niet vooruit, maar met 't nieuwe kanaal naar Gent, eer achteruitgaat noemt U dat eene onjuistheid, of zelfs een schimp scheut 't Is helaas, de zuivere waarheid en 't ver baast ons, Terneuzenaren, dat men in de hoofd stad onzer provincie blijkbaar zóó slecht op de hoogte is omtrent den toestand onzer ge meente, dat U in dit verband kunt spreken van „al dat gesmaal op Ter Neuzen." Mag ik U een paar feiten noemen Eene der scholen in deze gemeente, waar mede ik van nabij bekend ben, tot hiertoe steeds in bloei toegenomen, verloor in twee jaar tijds 50 leerlingen uitsluitend tenge volge het vertrek der ouders naar elders. Nog geen acht dagen geleden werden twee flinke heerenhuizen, staande op den eersten stand, na herhaalde veiling verkocht voor f 4975 en 5000. Tien jaar geleden had elk dier huizen zeker 8 a 4000 gulden meer op gebracht. Andere heerenhuizen staan reeds maanden en maanden leeg. Tal van schippers, ofschoon hier thuisbe- hoorende, hebben wegens de drukkende tijden merkbaar ook in de belastingen voor wie niet vluchten kan hun domicilie verlegd naar Dordrecht, Sas van Gent, Zaamslag enz. Ik zou* U ook nog willen schrijven over onze stadsklok en meer andere zaken, doch ik vrees, dat mijn stuk dan te lang zou worden. In elk geval vertrouw ik, dat U die eerste „onjuistheid" in het debet van De Standaard zult royeeren. Tweede onjuistheid, erger dan de eerste het zaakje is er bij verrassing door gejaagd. Weet U wel zeker, dat deze bewering van De Standaard eene onjuistheid is en nog wel een erge Ziehier wederom eenige feiten. Op 11 Maart 1911 werd besloten tot op richting van eene II. B. S. voor het 3e, 4e en 5e cursusjaar eener 5-jarige, op voor waarde, dat er een subsidie zou verleend worden van 10.000 gld. per jaar en 100 gld. schoolgeld per leerling. Op die voorwaarde werkte één der rechtsche leden mede tot dit besluit. Tot op den morgen van 28 Dcc. 1911 hebben we hier geleefd in de vaste overtuiging, dat we „in beginsel" bezaten eene H. B. S. voor het 3e, 4e en 5e jaar. Dien dag werd er eene vergadering van den Raad gehouden. Op de agenda stond niets omtrent eene II. B. S. waarvan we sinds 11 Maart zoo goed als niets vernomen hadden. De niet-ingewijden onder de leden van den Raad waren zóó weinig op de hoogte van hetgeen er dien morgen gebeuren zou, dat een der rechtsche leden die uitstedig was, het niet noodig had geoordeeld over te komen gezien de weinig-belangrijke zaken, die behandeld moesten worden en een ander lid der rechterzijde eveneens afwezig was. In die vergadering kwam echter een adres in van een 80-t.al ingezetenen (waaronder 6 Raadsleden) welk adres den vorigefl avond in eene vergadering was opgemaakt en door sommigen geteekend. De overige handtee- keningen waren dienzelfden morgen nog ver zameld. Zonder eenige begrooting van kosten, zonder eenige zekerheid omtrent het te ontvangen Rijkssubsidie voor het nieuwe plan, beschikte de Raad direct omtrent het pas ingekomen adres. En zoo is het geschied, dat we binnen 24 uur inplaats van eene II. B. S. voor 3, 4 en 5 „in beginsel" eene voor 1,2 en 3 hadden op papier. Vindt U nog, M. d. R., dat De Standaard eene erge onjuistheid beging, door te zeggen, dat de zaak er bij verrassing doorgejaagd werd Hebt U de stukken van den heer Van der Moer in de Ter Neuzensche Courant omtrent het genomen raadsbesluit niet gelezen? Zij worden U dan nog dringend ter lezing aan bevolen. Ik vind dat de onjuistheden van De Stan daard niet zóó sprekend zijn, dat alleen reeds daarom het artikel lezenswaard zou wezen. Toch zou een enkele uitdrukking in de driestar van De Standaard aanleiding kunnen geven tot eene min juiste voorstelling omtrent deze zaak. Er wordt daarin gesproken van de liberalen van wie het plannetje uitgaat en voorts dat er 8 liberalen en 5 niet-liberalen in den Raad zitten. Daaruit zou men allicht op kunnen maken, dat alléén liberalen ijveren voor de stichting eener II. B. S. en alleen niet-liberalen er tegen zijn. Die conclusie zou onjuist wezen. Wel hebben bii de laatste beslissing in de vergadering van 9 Maart 1.1. alleen de 8 libe ralen volhard bij het plan, om ondanks allen tegenstand de stichting door te zetten. Doch van hen alleen gaat dit plannetje niet uit. Zij werden hierin trouw bijgestaan of, voorzoover noodig, belezen door een paar Rijks ambtenaren die, voorzoover mij bekend is, niet voor liberalen willen doorgaan. En onder de tegenstanders zijn tal van libe ralen. Dat 750 kiezers van de ruim 1400 opponeerden tegen het plan, zegt in dezen genoeg. U wijst op de betere gezindheid omtrent het plan bij minister Heemskerk dan bij dr. Kuyper en haalt als bewijs aan het antwoord, dat de minister gaf aan den Heer Vorsterman van Oyen. Maar u vergeet daarbij iets. Dat antwoord werd gegeven na de mede- deeling van den afgevaardigde voor Oostburg, dat er wel 180 leerlingen in Zeeuwsch-Vlaan- deren wachtten op eene H. B. S. en dat heel onze streek in brand stond van belangstelling voor Middelbaar Onderwijs. B. en W. van Ter Neuzen verklaarden echter, toen ze eindelijk gedwongen werden eene begrooting te geven, dat ze rekenden op 25 leerlingen uit Ter Neuzen en op even- zooveel uit de andere gemeenten. En wat de belangstelling dier andere gemeenten betrof, die werd op nog geen duizend gulden per jaar geschat. Daarom wilde men van die 25 leer lingen van buiten 40 gulden schoolgeld meer vragen dat vond men voordeeliger dan een bijdrage in de kosten. Gelooft U niet met mij, dat indien de heer Vorsterman van Oyen gesproken had als B. en W. van Ter Neuzen, het antwoord van den Minister nog meer gereserveerd zou ge weest zijn, dan nu reeds het geval was En eindelijk U herinnert aan de pogingen, die in het werk gestold zijn, om hier eene Christelijke II. B. S. te stichten. Die po gingen vonden steun ook bij liberalen en Roomsch-katholieken. Met die pogingen ben ik van nabij bekend. WelnU', op grond van de daarbij opgedane ondervinding durf ik gerust te zeggen: de behoefte aan en de belangstelling voor eene H. B. S. in geld is in Zeeuwsch-Vlaan- deren zoo gering, dat het Bestuur onzer arme gemeente met blindheid moet geslagen zijn, waar het ter wille van zeer enkelen onze gemeente-fmantiën totaal in de war stuurt en de burgerij ten believe van die enkelen een ondraaglijlien last wil opleggen. Ik zou U de bewijzen voor mijne bewering kunnen toonen. En ik meen, dat verstandige lieden in zulke omstandigheden zeggen ons plan moge nog zoo mooi zijn we kunnen geen ijzer met handen breken we willen tegen den zin der burgerij haar zulk eene dure inrichting niet opdringen en geven het op. Hoe denkt U hierover? Met beleefden dank voor de plaatsing, mijn heer de Redacteur, Uw abonné, H. KOELMANS. Ter Neuzen, 25 Maart 1912. V Vrijstelling Militiewet. Omtrent het aanvragen van vrijstelling van militiedienst zijn de volgende bepalingen vast gesteld Zij, die aanspraak maken op vrijstelling wegens broederdienst, moeten tusschen 21 en 31 Maart bij den burgemeester aanvraag doen tot het opmaken van een getuigschrift betref fende liet aantal wettige broeders en half broeders. De ingeschrevenen moeten daarbij zorgen voor de tegenwoordigheid van twee getuigen. Zij, die aanspraak op vrijstelling wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders maken, moeten tusschen 10 en 18 Juli bij den burgemeester aanvraag doen tot het opmaken van een getuigschrift. Ook zij moeten zorgen voor twee getuigen. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor vrijstelling op grond, dat zij een geestelijk of godsdienstig menschlievend ambt bekleeden of daartoe worden opgeleid, moeten de noddige verklaring vóór 1 April inleveren bij den bur gemeester. Zij, die vrijgesteld willen worden als kost winner, moeten tusschen 21 en 31 Maart bij den burgemeester aanvraag doen tot het op maken van een staat van inlichtingen. Voor de vrijstelling wegens eigen dienst worden in het algemeen de stukken zonder eenige bemoeiing van de belanghebbenden opgemaakt. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft aan de burgemeesters in die provincie een circulaire gezonden, waarin efc op gewezen wordt, dat het bij het onderzoek van de in schrijvingsregisters van de lichting 1913 de aandacht getrokken heeft, dat als reden van vrijstelling minder dikwijls broederdienst is opgegeven, dan de volgens art. 28 der nieuwe wet, geldende vrijstelling van de grootste helft kon doen verwachten. Ook is bijzonder gering het aantal ingeschrevenen, die vrijstelling we gens kostwinnerschap vragen. Den burgemeesters wordt verzocht, alsnog de nieuwe bepalingen onder de aandacht dei- ingeschrevenen te brengen, en eventueele wijzigingen in de aangiften vóór 1 April mede te deelen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat in het kiesdistrict Hoorn de ver kiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vacature- P. B. J. Ferf) zal plaats hebben op Woensdag 10 April, de stemming, zoo noodig, op Maandag 22 April, de herstemming, zoo noodig, op Maandag 29 April. Londen, 23 Maart. De bemoedigende ge ruchten, die er gisteravond over het eindigen der staking liepen, zijn tot dusver niet beves tigd. Alles scbijnt nu af te hangen van de conferentie van de ministers, de mijneigenaars en de afgevaardigden der arbeiders, die Maan dag gehouden wordt en zal loopen over de mogelijkheid dat de mijneigenaars buiten hst regeeringsontwerp om, aan de arbeiders een minimum-dagloon zullen waarborgen. Naar verluidt, zijn niet alle mijneigenaars daartoe bereiddie uit Zuid-Wales zijn er alvast vierkant tegen en het is niet zeker of zelfs wel alle mijnwerkers er voor zijn. De Times laat zich tamelijk mismoedig uit. De Daily News vindt het de voornaamste fout, dat de mijnwet ongedaan blijft, waardoor de mijnwerkers op zijn vroegst Woensdag den arbeid kunnen hervatten, terwijl intusschen de volksellende van dag tot dag in alle rich tingen verergert. Tal van mijneigenaars en mijnwerkers hekelen bitter de mijnwet, die zij doelloos noemen. Barker, een der mijnwerkers-afgevaardigden, heeft in een interview gezegd de zeshonderd kapitalisten uit het Lagerhuis mogen rede kavelen zooveel ze willen, maar alle parlemen taire gepraat of besluiten kunnen de mijn werkers niet dwingen kolenmijnen te ontginnen, tenzij op hun eigen voorwaarden, want anders zou het geheele vakvereenigingswezen een paskwil worden. Parijs, 25 Maart. Eenige bandieten vielen hedenmorgen om half negen in Mont Géran een particulieren automobiel aandoodden den chauffeur, verwondden den tweeden chauf feur en maakten zich meester van den auto. Toen gingen zij naar Chantilly, vielen twee kassiers aan< doodden een van hen en ver moordden den ander, waarop ze verdwenen. Weenen, 25 Maart. Volgens de officieele berichten van de Porte werd een aanslag op den vorst van Samos gedaan, op het oogen- blik dat hij in het paleis terugkeerde. De moordenaar loste vijf schoten, de vorst kreeg drie wonden en overleed Zondagochtend. De vroegere adjunct van den Vali van Trebisonde, de Griek Pegliri is tot vorst van Samos be noemd. Hedenmorgen werd een der alhier in gar nizoen liggende luitenant in „Hotel Rotterdam" dood in zijn bed gevonden. Een kogel, door de slapen van zijn hoofd gejaagd, had blijkbaar een einde aan zijn leven gemaakt. Men vond hem met den revolver in de hand. De oor zaak van deze wanhoopsdaad is vooralsnog onbekend. Het Stoomschip „Tornar" den 7en Maart 1.1. vertrokken van Rio de Janeiro naar Ter Neuzen met een lading ijzererts, zal onze haven voorbijvaren en te Antwerpen lossen, in ver band met de „Loonlijst" zooals deze is vast gesteld op de vergadering van de bootwerkers- vereeniging „Recht en Plicht". H. den dader te zijn en zonder eenige aan leiding het feit te hebben bedreven. De be kentenis werd bevestigd door den persoon die hem Zaterdagavond gezelschap hield. Door notaris Van der Moer, alhier, werd bij veiling verkocht voor de familie Standaert een Heerenhuis met toebehooren en het recht van erfpacht op den grond, aan deNienw- straat alhier, bewoond door den heer Van Hasselt, voor f4975, aan den heer Alb. Stan daert te Ter Neuzen voor zijnen lastgever een Heerenhuis met toebehooren en het recht van erfpacht op den grond, aan de Nieuw- straat alhier, bewoond door den heer Van Leeuwen, voor f5000, aan den heer Gustaaf Standaert te Ter Neuzen. Sluiskil. De rijksweg aan de Cokes-fabriek alhier levert veel gevaar op voor rijwielen en rijtuigen des avonds, omdat hij niet voldoende verlicht wordt. Daar, waar de Haagsche Beton- maatschappij hare werkzaamheden verricht, is de weg goed verlicht, doch waar de Bel gische ondernemers verantwoordelijk voor den rijksweg zijn, staat geen enkele lantaarn en loopt men 's avonds gevaar op hoopen zand, steenen, grint, kipkarren, kranen enz. te ver ongelukken. Sluiskil. Alhier woont een talrijk gezin, waarvan de vader in België werkt, doch niets van zich laat hooren en ook niet voor de zijnen zorgt. De moeder, daardoor moedelops gewor den, wilde een einde aan haar leven maken en sprong daarom in 't kanaal, vlak voor hare woning. Opgemerkt door een scharenslijper, werd zij nog bijtijds nit het water gehaald en van een wissen dood gered. Het bestuur der Nederlandsche Christe lijke Studentenvereeniging heeft den heer Fr. Tollenaar van Zaamslag o. a. afgevaardigd naar de Zomerconferentie te St. Croix in Zwitserland. Vlissingen. De Vlissingsche loodsschoener 15 is Zondag aangevaren door het Engelsche stoomschip City of Charleroi, en bekwam daarbij zulk een averij dat het in zinkenden toestand door het stoomschip op sleeptouw werd genomen, doch nabij Zeebrugge zonk de loodsschoener. Alle opvarenden konden zich in de booten redden. De loodsschoener 12 is vertrokken om in den dienst te voorzien, terwijl het transport- vaartvig Coertzen naar Zeebrugge is vertrokken teneinde te trachten den schoener te libhten. De aangevaren schoener werd aan bakboord zijde geraakt en wel met zulk een jkracht dat hij direct water maakte. Vlissingen. Er is begonnen met het leggen van de rails voor de Electrische tram, van het station alhier naar de Keersluis. De Ilooge Raad verwierp het cassatie beroep van A. J. V., loodgieter te Vlissingen, die door de rechtbank te Middelburg en het hof te Den Haag veroordeeld is tot 14 dagen hechtenis wegens het aan zijn schuld te wijten hebben dat brand ontstaat, terwijl daardoor gemeen gevaar voor goederen wordt veroor zaakt, nl. bij den brand van de Groote Kerk en den St. Jacobstoren te Vlissingen op 5 September 1911. De Provinciale Stoombootdienst op de Ooster-Schelde, lijn Middelburg—Zierikzee en omgekeerd, is gisterenmiddag begonnen de dienst weder met twee booten te hervatten, volgens eerst uitgegeven afvaartlijst. De classicale zendingsraad heeft besloten op Woensdag 19 Juni een classicalen zendings dag te houden te Domburg. Tevens werd besloten dezen zomer- een kinderzendingsfeest te houden, zoo mogelijk in de duinen. Toen Zondagmorgen de ouders en broers van den 15-jarigen Chr. L. R. te Goes naar de kerk waren gegaan, nam de jongen de gelegen heid waar zich toegang te verschaffen tot de ouderlijke woning, met de bedoeling zich van een en ander te voorzien, om zich uit de voeten te maken. Met geweld brak hij een linnenkast open, en stal behalve verscheiden stukken onder goed een som gelds, en nam daarenboven nog de liets van zijn broer mee, waarmee hij de wijk heeft genomen. De zaak is in handen der politie, die reeds meermalen met dit veelbelovend jongmensch kennis maakte. Gisteren werd door de mararechaussee alhier naar Middelburg overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie ge steld de 78jarige D. v. D., wonende in de gemeente Zaamslag, verdacht van overtreding van art. 247 van het Wetboek van Strafrecht. Zaterdagavond werd een der spiegelruiten in de woning van den directeur van het post en telegraafkantoor alhier verbrijzeld benevens 6 ruiten van het „Hotel Rotterdam" in de Westkolkstraat. Het leek of de ruiten door een kogel uit een vuurwapen werden verbrijzeld en of dit kwam van de plaats waar aan de haven de wachthuisjes der bootsmannen staan. Een agent van politie stelde in die omgeving een onderzoek in, doch bespeurde niets wat hem verdacht leek. Wel zaten in een der genoemde huisjes 2 personen, doch dit gaf geen aanlei ding tot nader onderzoek. De inspecteur van politie ging Zondagmorgen echter een nader onderzoek instellen en ont dekte toen in dat wachthuisje een katapult en projectielen, waaruit af te leiden viel dat hier inderdaad de oorsprong van de ruiten- brekerij gevonden was. Bij het verder ingesteld onderzoek bekende de gehuwde bootsman R. Gereformeerde Kerken. Aangenomennaar 's Graveland door J. Tonkens te Langeslag. Bedanktvoor Stroobos door J. Tonkens te Langeslagvoor Leidschendam door W. F C. van Helsdingen te Cubaardvoor Haas trecht door S. Doornbos te Doetinchem. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Nieuw-BuinenF. W. G. Verheul te Jukwerd bij Appingedam. Bedanktvoor Tiel door W. Bax Jr. te Santpoortvoor Eist (bij Amerongen) door L. Emmen te Den Bommel. 13 Mei a. s. zal in een buitengewone vergadering van curatoren der Theol. school te Kampen behandeld worden, of de schoolkas het nu toelaat een vijfden hoogleeraar te be noemen. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om half 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. De mijnwerkersstaking in Engeland. Alweer Parijsche automobiel-bandieten. Vorst van Samos vermoord. TER NEUZEN, 26 Maart 1912.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2