m Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. De Standaard" over de H. B. S. te Ter Neuzen. FEUILLETON. De Russische veldtocht van 1812. No. 902. Woensdag 27 Maart 1912. 9e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen fl,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Vo >r eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE!i TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags 1 uur op den dag der uitgave. Onder dit hoofd schreef de Midd. C. Zaterdag na opname van het ook door ons overgenomen artikel uit De Standaard De plannen voor de oprichting van een H. B. S., die aan Zeeuwsch-Vlaanderen de zoo lang gewenschte inrichting van middelbaar onderwijs zon geven en die gevestigd zon worden in Ter Neuzen, zijn in de politiek terecht gekomen wat zeker niet tot hun voordeel is In „De Standaard" van Donderdag vindt men onder den titel „Morsen met 's Lands geld", de volgende driestar, die zeel lezens waardig is, al was het alleen maar oin de onjuistheden Hoewel het voor de meesten onzer lezers overbodig zal zijn, willen we toch enkele onware voorstellingen in dat stukje aan den muur nagelen. Ten eerste al die schimpscheuten op de kleinheid van Ter Neuzen, alsof de school alleen dat stadje gold, met een totale negatie van alles in de voorbereiding ervan, dat aan deze H. B. S. het karakter geeft van een school voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. We her inneren aan de langdurige vroegere bespre kingen, waarbij als plaatsen tot vestiging dei- school in overweging worden genomen Ilulst, Axel en Ter Neuzen. Wel een bewijs dat men niet alleen aan laatstgenoemd „stedeke" dacht, maar aan 't heele district. Trouwens ook hetgeen de „Standaard" ver telt over de vaart naar Vlissingen om daar de II. B. S. te bezoeken, geldt alleen voor de jongens in Neuzen en dan rr6g hoeTwee maal per dag een reis van vijf kwartier of anderhalf uur is voor schooljongens zeker niet gewenscht. En voor leerlingen uit Hulst en Axel en alle andere plaatsen is de reis vrij wel geheel onmogelijk. Maar „De Standaard" heeft die voorstelling van een „pure weelde" noodig om van de zaak een „liberaal opzetje" te maken. Het ergste echter is wel die vo'orstelling Den derden dag na dit bedoek passeerde de Keizer des avonds ten half tien de stad Dir- schau. De luitenant Artois was in dien tus- schentijd naar Dahzig ontboden, zoodat ik de eenige aanwezige militair was. Ik had mij aan liet begin der schipbrug geplaatst, om in den donker te kunnen worden gezien. Dezen kern waren er drie koetsen. Niet ver van de schip brug steeg Z. M. uit de koets, doch de maar schalk Duroc trok den degen en wandelde 5 a 6 passen vóór den Keizer, die Berthier naast zich haddrie of vier adjudanten volgden in eene rij achter den Keizer. Duroc, mij ziende, vroeg zeer luid „qui êtes-vous Ik antwoordde „Pofficier du Génie", waarop de Keizer zeide „faites lui passer a mon cóté De vragen, die Zijne Majesteit aan mij deed en die ik mij nog herinner, waren de volgende La tête de pont sera-t' elle bientöt finie Quelle distance y a-t-il entre la ville de Dir- chau et la tête de pont Quelle profondeur a la rivière dans la belle saison Est-ce qu'on ne peut pas tourner la tête de pont quand l'eau est basse Est-ce que la charrue des Het besluit „in principe" om een II. B. S. te stichten, werd door den raad van Ter Neu zen reeds lang geleden genomen. Toen stemden ook anti-revolutionaire leden vóór. Den llden Maart 1911 werd door den Raad van Ter Neuzen besloten tot oprichting eener gemeentelijke drie-jarige H. B. S., bevattend de laatste drie jaar eener 5-jarige. Dat be sluit was zoo weinig een verrassing, dat er ongewoon veel publiek de zitting bijwoonde. Immers men wist van te voren, dat liet er om spannen zou. De partijen in den Raad stonden vrij wel gelijk en alleen door den overgang van een der leden, die nog eerst aarzelde, is ten slotte met 7 tegen 5 stemmen liet besluit genomen. Zou die groote belang stelling mogelijk zijn geweest als de zaak'niet eens op d<? agenda had gestaan Of bedoelt de „Standaard" het besluit van 28 December j.l. Toen werd met intrekking van dat besluit van 11 Maart 1911, met 8 tegen 3 stemmen besloten definitief tot op richting eener II. B. S. met drie jarigen cur sus, te openen 1 Sept. 1912. Maar kon toen de zaak nog een „verrassing" zijn, al werd liet besluit genomen naar aanleiding van een den vorigen dag opgesteld adres van 82 in gezetenen Er is nog iets anders. En dat maakt liet. stukje in de „Standaard" nog ergerlijker. Al dat gesmaal op Terneuzen krijgt een eigen- aardigen klank als men hoort dat er van anti- revolutionnaire zijde pogingen zijn gedaan om in dat zelfde Terneuzen een Chr. H. B. S. op te richten. Aan een correspondentie uit Terneuzen in ons blad van 14 Maart 1911, ontlêenen we het volgende „Zoodra hier over liet stichten eener H. B. S. gesproken werd, begon men dat ook van anti-revolutionnaire zijde, en een commissie is gevormd, die echter op de eerste pogingen geen al te beste resultaten verkreeg. En den laatsten tijd is men weer opnieuw begonnen, maar zelfs verschillende medestan ders achten die pogingen vergeefs daar liet bedrag, voor jaarlijksche bijdragen benoodigd, te hoog moet worden genoemd. Ondertus- sclien voerde, liet plaatselijke anti-revol. orgaan een heftige campagne tegen de bestaande gemeentelijke plannen, en trachtte de rechtsche leden te weerhouden daar vóór te stemmen, terwijl het dezen indertijd zeer euvel werd geduid, dat zij allen voor zoover aanwezig bij liet besluit om in principe tot de oprichting over te gaan hadden vóór gestemd." glacés est forte Combien d'hommes faut-il pour défendre les ouvrages faits Comment est l'esprit du pays Ne vous manque t-il pas des ouvriers? Quelles troupes de l'armée ont passé ie pont de Dirschau Op al deze vragen antwoordende, was het Z. M. niet moeilijk geweest te bemerken dat ik geen Fransqhman was en zijn laatste vraag was „de quel pays êtes-vous waarop ik antwoordde „Sire, je suis Hollandais." Ik moet opmerken dat hij tusschen de vra gen dikwerf lluitend 50 passen voortwaudelde zonder een woord^te spreken. Het was zeer donker geworden toen Z. M. na een kleine buiging te hebben gemaakt in de reiskoets stapte. Ik had in het bruggenhoofd langs de nieuw gemaakte wegen eenige lan taarns doen stellen. De keizer ging toen naar Koningsberg en ik was zeer verheugd dat alles zoo goed was afgeloopen. Tegen den 20en Juni werd ik afgelost dooi den van Danzig komenden kapitein-ingenieur Ruble van Lilienstern en, na overgave van de werkzaamheden aanvaardde ik van Dirschau met mijn bediende en paarden de reis naar het Leger, zoodat ik nu geheel op oorlogsvoet gebracht was. Tot conservatie van de paarden, die met mijn bagage beladen waren, kon ik slechts kleine dagreizen maken. Over Mariën- burg, Elbing, Braunsberg en Brandenburg, kwam ik te Koningsberg aan, alwaar ik twee dagen uitrustte en deze fraaie stad bezichtigde. Vervolgens ging de weg over Tapian en „Wat blijft er nu over van het „liberale opzetje"En wat is dc Standaard-driestar anders dan een anti-revolutionnair opzêtje van bedenkelijk allooi Maar met dat al is die driestar een dreigend stukje politiek. Da^t,- dr. Kuyper zoo prijzend van Minister Heemskerk spreekt als van „een wijzer man in 't Torentje", in tegenstelling met een libe raal minister, is in de tegenwoordige omstan digheden een gevaarlijk verschijnsel. Zal de minister gehoor geven aan dien zeer duidelijken wenk, en terwille van de ontstemming der in hun eigen plannen teleurgestelde anti-revolu- tionnairen, een gemeentelijk plan doen mis lukken dat de instemming van tal en tal van in Ter Neuzen en elders wonenden heeft? De neiging van den Minister is blijkbaar anders. 1-6 December j.l. werd in de Tweede Kamer door den heer Vorsterman van Oyen een warm pleidooi voor de H. B. S. te Ter Neuzen ge houden, in verband met het bedrag van f 1000 dat op de begrooting was uitgetrokken voor een gemeentelijke H. B. S. in Zeeuwsch- Vlaanderen, in plaats van bet standaard subsidie van f3000. In zijn antwoord zei toen de minister dat er slechts f 1000 was uitgetrokken omdat de school in 1912 slechts gedurende vier maanden zou werken. En daarna liet hij volgen „Nu is eigenlijk de quaestie niet, of Ter Neuzen dit subsidie zal krijgen, maar hoe groot liet subsidie zal zijn. En dat hangt nog wel van eenige bijomstandigheden af. In de eerste plaats zou ik nog eens moeten weten, of het zeker is, dat in die streek niet een bijzondere hoogere burgerschool tot stand zal komen. Dat zou niet van invloed zijn op de vraag, of de openbare hoogere bnrgerscliool al of niet een subsidie zal krijgen, maar wel op de vraag, of er termen aanwezig zijn een extra subsidie, en wel een groot extra subsidie, te geven. Ten tweede dient ook de zaak zelf nog eens nauwkeurig te worden uagegaan. Vermits een extra subsidie een uitzondering op den regel is, kan ik natuurlijk niets zonder dat de zaak volledig is geïnstrueerd, zeggen, dat ik de toe kenning van een extra subsidie zal bevorderen. Natuurlijk maak ik liefst op den regel zoo weinig mogelijk uitzonderingen Maar gelijk den geacliten afgevaardigde uit het door mij gesprokene zal blijken, kan ik de zaak nog niet als definitief afgedaan beschouwen." Is er nu soms al iets meer bekend van de plannen voor een bijzondere H. B. S. Of is Insterburg naar Gumbinóen, alwaar rustdag hield. De reis vervolgend verliet ik Pruissen, na het laatste station Stallupönen, om liet Poolsche grondgebied te betreden, houdende ik het eerste nachtkwartier te Wilkowiski, uit welke stad de beroemde proclamatie aan bet Leger, die de oorlogsverklaring behelsde, was uitgevaardigd. Bij liet verlaten van het Koningrijk Pruis dat aldaar een riviertje tot, grens heeft, kon ik zoo teil volle beseffen, welk een invloed de regeeringen uitoefenen op het geluk hunner onderdanen. Tot liet laatste Pruisische dorp niets als orde, welvaart, zindelijkheid, goede wegen, blijken van industrie, enz. Nauwelijks de Poolsche grenzen overschreden, vindt men niets als sporen eener slechte administratie en vuilheid in den hoogsten graad. Op mijn weg door Pruissen waren reeds ge- heele dorpen door de talrijke legerbenden van alles ontdaan en door de bewoners verlaten. Paarden waren niet zichtbaar, daar deze werden medegenomen tót vervoer van levens middelen, waar men die ook»vinden mocht. Over kleine vlekken of dorpen kwam ik te Kowno, aan de Niemen, de eerste Russische stad gelegén in liet voormalige Poolsche Lit- hauen. In deze stad hield ik rustdag en vond aldaar den generaal Chamberliac, welke de schrijver te Danzig had leeren kennen, die Danzig verlaten had, en eenige Fransche offi cieren, terwijl men reeds bezig was om dit punt te bevestigen. Dit wil zeggen van ver- dat artikel in „De Standaard" een aanhitsing tot verscherping van de campagne die in de laatste maanden in Ter Neuzen gevoerd wordt tegen het raadsbesluit x Zooals onze lezers weten, kwam er een maand geleden bij den Gemeenteraad oen adres in van 871 ingezetenen, vragend het besluit tot oprichting eener H. R. S. te her roepen, omdat de daaruit voortvloeiende finan- cieele lasten voor de gemeentenaren te zwaar zouden zijn. Maar er werd op gewezen dat er onder die adressanten heel velen waren die in 't geheel geen belasting betaalden. Het verzoek werd voor kennisgeving aangenomen. Maar 9 Maart kwam men er weer op terug naar aanleiding van een adres van 87 anderen en toen werd een voorstel van den heer Dees om het besluit te schorsen tot hekend is op welk subsidie kan worden gerekend, verworpen met 1 tegen 5 stemmen, en met dezelfde stemmenverhouding besloten het nieuwe adres voor kennisgeving aan te nemen. Dit is de eenige Raadszitting waarin wc de door „De Standaard" genoemde stemmings- cijfers 8 5 vinden. En deze zitting was nog wel belegd op aanvraag van eenige leden, die tegen de H. B. S. zijn. Hier was dus zeker van geen „verrassing" sprake. „Dc Standaard" wil blijkbaar nu probeeren liet vuurtje opnieuw te doen opvlammen. Opmerking verdient liet 'echter, dat het liier boven aangehaalde gereserveerde antwoord van minister Heemskerk een geheel anderen geest ademt dan de driestar van dr. Kuyper. De laatste wil licelemaal geen subsidie voor die pure luxe. De minister wist alleen niet of hij ook nog een extra subsidie zal geven. Laten we hopen dat de minister zich niet door die partij-agitatie laat beïnvloeden. Naar aanleiding van bovenstaand artikel werd liet volgend schrijven verzonden met verzoek tot opname Aan de Deductie der Midd. Courant. Mijnheer de Redacteur, Met meer dan gowoue belangstelling nam ik kennis van liet hoofdartikel in Uw nummer van Zaterdag 1.1. Het hoofd was dan ook wel geschikt, om mijne aandacht, to trekken „De Standaard over de II. B. S. te Ter Neuzen Die H. B. S.-questie is in ons stadje sinds eenige weken reeds dikwijls het onderwerp eener discussie geweest en liet verwonderde mij, om de waarheid te zeggen, dat de Midd. dedigingswerken te voorzien. Bij •mijn verhaal tot bier gevorderd zijnde, moet ik u opmerkzaam maken, dat alvorens gij datgene naleest wat mij persoonlijk weder varen is en wat ik zelf gezien heb, het raad zaam is om den Russischen veldtocht eens na te gaan. Hierdoor zult gij des te beter alles wat ik u mededeel in verband met dc militaire gebeurtenissen kunnen brengen. Zonder dat zoude ik u om een volledig denk beeld van den veldtocht te verkrijgen, dezen voor liet, grootste gedeelte moeten beschrijven, daar het 1ste korps, waarbij ik geplaatst was, sterk 60.000 man, van het begin tot liet einde een zeer werkzaam aandeel aan dezen oorlog lieefi genomen. Dit kan o. a. blijken uiteen nog voorhanden brief van den schrijver aan zijne ouders, d.d. 4 Januari I8L3 na afloop van den veldtocht verzonden uit Modlin (bij Warschau), waarin voorkomt: „Ik ben in 2 veldfelagen en in 17 affaires geweest, geen bet minste leed is mij geschied." De schrijver noemt liier dus blijkbaar alleen veldslagen de ontmoetingen bij Smolensk en Borodino, waaraan door de massa van het Fransclie leger is deelgenomen. Verscheidene der liier bedoelde affaires zijn echter voor de deelne mers gelijk te stellen met een vollcdigen veld slag men denke b.v. aan de ontmoetingen bij Valoutina, bij Malojaroslawetz en aan do Beresina. (Wordt vervolgd) Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. (verhaald door een ooggetuige, wijlen den Kolonel der Genie A KOOL.) (B ===r=-Sr

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1