GESLOTEN. BADERSTOOHSCHIR Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Laatste berichten. Lijst van Aanbestedingen. Handelsberichten, Hoogwatergetij te Terneuzen. Advert© n-tiëu. Schoppen, Spaden, Rieken, - Vorken. - D. E. Wolfert Hz. snelvarende Raderstoomboot, Puntdraad en gegalv. IJzerdraad en Krammen. slotte viel hij in een diepen slaap. De artieste werd bang en nam de vlucht. Men dacht, dat haar vriend nan een be roerte was overleden, maar de lijkschouwing wees uit, dat men met een geval van ver giftiging te doen had. De jonge dame, die zich van het geval weinig schijnt te hebben aangetrokken, werd in een music-hall gearres teerd. Ze bekende alles en noemde den naam van den man, die haar het heilloos kruid had verkocht. Tegen dezen man wordt een ver volging ingesteld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Mag ik van u eenige plaatsruimte in het eerstvolgend nummer van „Luctor et Emergo". Bij voorbaat mijnen dank. Wat een beweging en wat een geharrewar in onze goede veste in deze dagen. Algemeen is de bevolking onder den indruk van het fatale besluit, genomen door de acht leden van den gemeenteraad van Ter Neuzen tot het oprichten en instandhouden van eene H. B. S. in deze gemeente. Het is te verklaren, dat de bevolking zich daar tegen verzet en de stichting allesbehalve begeerd wordt door de ingezetenen. Enkele menschen, die den aard der bevol king niet kennen, drijven deze zaak, gesteund door de acht gemeenteraadsleden, door. Men let eenvoudig niet op argumenten, maar houdt zijn meening staande. Het moet en het zal tot eiken prijs. Het schijnt, dat men op het standpunt staat /aif dien ouden Romein, die zijne meening over de stad Karthago aldus uitlietKarthago moet verwoest worden. Zoo is het ook hier. Tot eiken prijs moet en zal er eene H. B. S. in Ter Neuzen komen. Men begint reeds met den Hoofdelijken Omslag te verhoogen met f 4000, niettegen staande het een feit is, dat verschillende in gezetenen reeds te hoog zijn aangeslagen. Nu zal het wel niet in de bedoeling liggen deze menschen nog te verhoogen, maar men zal het op een andere groep van ingezetenen vinden. Reeds jaar en dag wordt gezegd de boeren betalen te weinig en bet zal tijd worden, dat deze eens wat meer aan de gemeenschap gaan bijdragen. Ik laat het in het midden, in hoeverre waar is, dat de boeren meer moeten betalen. Is dit zoo, dan moet de Raad hiermede rekening houden, en hen opslaan dat is niet meer dan bUlijk. Doch ik vraag me af, is het ook billijk, wanneer dan door deze categorie van men schen meer betaald wordt in de gemeente- finantiën, mag dan eene ander categorie daar van gebruik maken te hunnen pronjte en zeggen, nu nemen wij het voor dè H. B. S. Dat zou worden de geschiedenis van den pot en de ketel. Gesteld het is waar, dat de boeren meer belasting moeten betalen, dan zou het billijk wezen, dat deze inkomsten besteed werden tot delging der schuld of vermindering van het percentage van den H. O. of de opcenten op het personeel. Stel tevens, dat de boeren worden verhoogd, dan komt toch ook daaraan eens een einde, en wanneer dit einde daar is, waar zal men dan de resteerende tekorten vandaan halen Ter Neuzen gaat in bevolking achteruit. Koop- en huurprijzen der woningen dalen, en wanneer dit zoo voort blijft gaan, wordt onze gemeente noodlijdend, en zal de Regeering krachtig moeten ingrijpen om ons staande te houden. Gelet op de grootere plaatsen in ons land, waar het feit zich voordoet, dat de gegoede burgerij elders gaat wonen, om van de buiten gewone lasten af te wezen en daardoor de genen, welke er moeten wonen nog zwaarder belast worden, is de vraag toch wel gewettigd, wanneer de II. B. S. alhier wordt opgericht, zal het dan hier ook zoo niet worden 't Is dan ook te hopen, dat Z.E. de Minister zich al deze zaken wel in het oor zal knoopen en rekening zal houden met den toestand onzer gemeente, en voor en aleer hij Neuzen zegent met een subsidie voor de H. B. S., eerst den Raad het advies geeft, zijn aange nomen besluit nog eens te herzien, want dat het een onzinnig besluit is, daarvan zal Z.E. ook wel overtuigd zijn. Een eenvoudig Buitenbewoner. fer Neuzen, 18 Maart 1912. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op een verzoek van een aantal ingezetenen dezer gemeente, om het besluit van den Raad tot oprichting eener II. B. S. met 3-jarigen cursus -te vernietigen, of althans zoolang te schorsen, tot over de finauciëele zijde der onderneming voldoende kan worden geoor deeld, geantwoord, dat Gedeputeerde Staten niet bevoegd zijn, om aan hun verzoek te voldoen. Hoek. Gemeentehuis. De levering op den W.lijken dijk van het kanaal Gent-Ter Neuzen van 408(000 stuks straatklinkers in 3 perceelen elk van 136,000 stuks. Inl. opzichter Eijke te Ter Neuzen. TER NEUZEN, 19 Maart. 1912 Boter per Va K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 3.40. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 20 Maart Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 2.51 3.21 3.51 4.23 4.58 5.41 6.34 3.5 3.35 4.7 4.39 5.19 6.6 7.11 Ondergeteekende verzoekt hare begustigers op de adressen der goe deren, door haar te vervoeren, te vermelden den naam M. J. ADRIAANSEN. Ik voel mij tot dit verzoek gedrongen door het misbruik dat van mijn naam gemaakt wordt, daar door C. LEUNIS'goederen werden inge nomen die voor mijn schip bestemd waren. Beurtveer van Ter Neuzen op Middelburg en Vlissingen v.v. Kantoor AXEL van Mr. P. DIELEMAN is Zaterdag 23 Maart Steeds Voorhanden ALSOOK Prima kwaliteit. Concur re erende prijzen. Ter Neuzen, Maart 1912. in uitstekenden staat. Br. fr. Lett. R W 2006, Alg. Adv. Bur, D. Y. ALTA, Amsterdam. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Jongstleden Dinsdag waren we Iweer te zamen gekomen, om nogmaals over de gasfabriek te spre ken, waar het in hoofdzaak toch om te doen was. Er waren natuurlijk weer eerst eenige ingekomen stukken te behandelen, doch dat was spoedig af- geloopen. De stoker van de gasfabriek Moes had een verzoek ingediend om loonsverhooging, daarover zullen B. en W. eerst inlichtingen inwinnen, dus dat komt in een der volgende vergaderingen nog wel ter sprake. Vervolgens moesten we stemmen over het voorstel van B. en W., waarover in de vorige vergadering de stemmen gestaakt hebben, n.l. om den direkteur der gasfabriek te verzoeken, ontslag als zoodanig te nemen. We zijn thans in een andere phase getreden, doordat de direkteur der gasfabriek intussehen benoemd is tot chef de fabri cage der gasfabriek te BeverenWaes. Tusschen twee haakjes hebben ze hem daar zeker benoemd om zijn ongeschiktheid. Voor de gasfabriek in Axel deugt hij niet, althans volgens B. en W. en te Beveren nemen ze hem nog wel, na afgelegd examen. De man zal in de laatste 14 dagen zeker zoo hard gestudeerd hebben, dat hij nu geslaagd is voor 't examen, terwijl B. en W. van Axel hem 14 dagen geleden lieten druipen met onvoldoende's voor alle vakken. En stel je voor, het voorstel van B. en W. werd nu verworpen met 9 tegen 1 stem, die van collega v. Driel, die natuurlijk niet wist of hij voor of tegen moest stemmen en dan zit hij nog wel aan collega Kruijsse's rechterhand. Of hij ook diens rechterhand vormt B. en W. hadden nu gaarne gewild dat de zaak maar uit zou zijn. Collega Oggel echter wenschte een poging te wagen om als de direkteur ten on rechte door B. en W. beklad is, hem te rehabili- teeren, d. w. z. in zijne eer te herstellen, door een deskundig onderzoek te doen instellen naar het beheer der gasfabriek. Zijn voorstel uit de Vorige vergadering blijft dns gehandhaafd. Volgens B. en W. moest dat voorstel nog eens toegelicht worden, hoewel in de vorige vergadering daarover reeds heel wat ten berde gebracht was. Collega Oggel zal om aan de wenschen van B. en W. tegemoet te komen nog enkele inlichtingeD geven. Het is zijn doel, dat onderzoek te doen loopen over de punten, waarin de direkteur volgens B. en W. te kort ge schoten is. Ook collega Dieleman is vóór een des kundig onderzoek. Er wordt beweerd, dat de fabriek niet in orde is. Komt er nu een nieuwe direkteur en loopt de zaak weer verkeerd, dan kan die zich nooit verschuilen achter den gebrekkigen toestand waarin de fabriek verkeert. Als deze n.l. door deskundigen in orde is bevonden. Ook tegenover Axel's burgerij hebben wij een verplichting om in deze donkere zaak licht te ontsteken. Collega Oggel wil onderscheid maken tusschen het onderzoek der mijnen en dat der andere onder- deelen, die daarmede in nauw verband staan. Volgens B. en W. behoeft er over de mijnon geen kwestie te ontstaan, hoor hoor en ik dacht dat daar juist de heele zaak om draaide, omdat volgens B. en W., wanneer uitgemaakt mocht worden, dat de mijnen niet voldoen, de heer Van Niftrik bereid is, die zonder bezwaar weer terug te nemen. Wie zal dan uitmaken, of die mijnen niet voldoen. B. en W. soms, want uit heel de vergadering blijkt, dat ze tegen een deskundig onder zoek zijn, ze stolde immers nog ten volle vertrouwen in hun technischen adviseur, en zullen alleen door den Baad daartoe gedwongenovergaan de fabriek te laten onderzoeken. En stel je dan voor, zoodra er aanmerking op de mijnen gemaakt wordt, wil de heer Niftrik ze dadelijk terugnemen. Bij de in huldiging van de fabriek dankte de heer Van Niftrik B. en W. er voor, dat ze hem op niet karige manier in staat hadden gesteld, de fabriek in-te rich ten volgens de eischen des tijds. En zoodra daar nu aanmerking op gemaakt wordt, wil de heer N. ze terugnemen. Hij is toch technisch adviseur. En als hij nu zegt, dat die mijnen in orde zijn, dat ze een technisch onderzoek gerust kunnen doorstaan, waarom is hij er dan nu zoo grif mede, om ze terug te nemen. Als de mijnen goed zijn, als hij daarvan verzekerd is, dan behoeft hij ze niet terug te nemen, oferkent hij op die manier en B. en W. met hem, dat er misschien wel wat op aan te merken valt Wat hebben B. en W. zich bloot gegeven, door dat mede te deelen Luister nog slechts wat volgt. De heer Van N. wil ze terugnemen, omdat ze aan de gemeente zijn overgegaan voor een prijs, die men daarvoor bij eiken handelaar in zulke oude zaken kan krijgen. Waarom heeft de heer Van N. ze dan nog niet reeds lang aan zoo'n handelaar in oud roest verkocht, dan had hij geen ouden rommel, die circa 10 jaar in Vlissingen op interest gelegen heeft (deze interest te betalen door de gemeente Axel) in een splinternieuwe fabriek behoeven te steken, die volgens de eischen des tijds ingericht is [sic.En dat zulke zakenrSenschen als B, en W., want dat zijn ze, dat zal straks blijken, zich zoo bij den neus lieten nemenom f 800 uit te sparenDaarvan konden ze zeker dat heerlijke dinée a f2 en nog zooveel per couvert betalen bij de inwijding. Dat hebben ze ook gegeven uit hoofde van zuinigheid, omdat de fabriek toch al zoo duur was. Volgens B. en W. zal van den kant van den heer Van Niftrik eens een proef genomen worden om met de mijnen te werken, daarom ontraden ze •het onderzoek. Toch erkennen B. en W. dat de mijnen van grooten invloed zijn geweest op den gang der zaken. Hoe zit dat nu Dus zat 't toch aan de mijnen en niet heelemaal alleen aan den direkteur, zooals het eerst is voorgesteld, 't Is ge lukkig voor de reputatie van B. en W. dat ze daar maar niet dieper op ingingen, maar ru aan een andere zaak hunne aandacht gingen wijden n.l welk doel de heeren gehad hebben met hun voor stel, alsof B en W. het nog niet wisten 1 En luister nu eens de mooie redeneering van B. en W. Was het alleen de bedoeling om den direkteur de hand boven het hoofd te houden Dan wordt de zaak gemakkelijk opgelost, daar de direkteur toch heen gaat. Met die klad op zijn lijf van B. en W. niet waar En nu hij toch heengaat is dat onderzoek niet meer noodig. Wat schijnen B. en W. bang van dat onderzoek te zijn. Ik moet even op het verslag vooruitloopen. College Krnijsse vreest n.l. dat door dat onderzoek de direkteur in zijn vol gende betrekking nadeel zal ondervinden. Hoe teergevoelig is collega Kruijsse toch niet waar Nu of de direkteur daar nu nog iets van noodig heeftmen wil liever de man met de vlek op zijn kleed laten heengaan, dan door een deskundig onderzoek te trachten die vlek te verwijderen, waardoor misschien eigen vlekken zichtbaar zouden worden. Collega Oggel deed het voorstel echter niet alleen met het oog op den direkteur maar ook voor het prestige van Axel's Baad. En daar B en W. er nu een persoonlijk iets van willen maken welnu dan, ook 'gaat het voorstel tegen het college van B. en W. Die zijn buiten hun boekje gegaan. Ze hadden niet het recht om den direkteur een brief op zijn dak te sturen waarin ze dreigden hem te zullen ontslaan. De direkteur der gasfabriek staat niet in dienst van B. en W maar van den Baad. 'tis B. en W. hun eigen schuld, dat de zaak zoo geloopen is. En nu doen ze net als alle menschen. Nu steken ze de schuld op den Baad zelf, want door de houding der leden in de comissionale ver gadering, meenden ze gedekt te zijn, om te handelen zooals ze gehaneld hebben, of m a. w. om buiten hun boekje te gaan. Volgens college Kruijsse zijn B. en W. ook voor een deskundig onderzoek. Ja, van den direkteur, maar niet van de fabiiek, waar om er dan zoo tegen geageerd Uit heel de rede neering van B. en W. kan ik althans niet anders besluiten, dan dat ze tegen een onderzoek der fabriek zijn. Straks te bewijzen Collega Lamaitre wil dat onderzoek ook al uit stellen. Tot later of tot nooit W at liet collega Lamaitre zich en met hem B. en W. leelijk in de kaart kijken, door toe te stemmen, dat de kwestie toch voornamelijk over de mijnen loopt. Die des kundige commissie kost zooveel geld weetje. Wat is collega Lamaitre ineens op de dubbeltjes gewor den. Was hij dat ook maar geweest, toen die nieuwe openbare school moest gebouwd worden, met den bliksemafleider er bij. Dat had ons toen heel wat uitgespaard. Spreker, nl. collega Lamaitre, acht den tijd voor een deskundig onderzoek eerst ge komen, als zou blijken, dat een ander met die mijnen ook niet werken kan. Dus collega Lamaitre is ook bang, dat het wel eens aan die mijnen kan liggen. En B. en W. hebben gezegd, dat hun ver trouwen in den adviseur nog niet geschokt is. En die heeft die mijnen goedgekeurd. Vanwaar dan die vrees collega Lamaitre Collega Smies en Oggel weerden zich nog eens dapper. De zaak moet onderzocht worden, vóórdat een nieuwen benoemd is, opdat die misschien ook niet de kans loope, klakkeloos aan den dijk gezet te worden, om de fouten van anderen. Toch wil collega Kruijsse geen onderzoek, 't Schijnt wel of de heeren er bang voor zijn. Waarom toch De fabriek is volgens B. en W. in orde, goedgekéurd door hun adviseur in wien ze onbepaald vertrouwen stellen. En nu komt het mooie, de clou van heel de zaak. Nu B. en W. er niet meer van tusschen kunnen met een onderzoek, dan zoodanig een, dat ze den direkteur nog een trap achterna kunnen geven. En dan hebben ze pas gezegd, dat ze hem liefst niet willen treffen. Ik hoop, dat ik voor zulke vrienden bewaard blijve. Luister eens naar de mooie rede van B. en W. Ze hebben geen bezwaar tegen een deskundig onderzoek [dat is gebleken daar zij anders den schijn op zich zouden laden den direkteur te hebben gezocht, terwijl zij bij al hun han delingen te dien opzichte alleen het belang der gemeente op het oog hadden. Ze wilden dus een onpartijdig onderzoek. En dan geven ze 6 punten op, die onderzocht moeten worden, en daarbij is er niet één, zegge niet één, dat over de hoofdvraag loopt, n.l. de mijnen. Allemaal punten over den direkteur persoonlijk, die ze niet willeu zoeken natuurlijk, daarom geen enkel onderzoek over de fabriek op zichzelf. Wat gladde lui, hél En als die onderzoekers komen is de direkteur weg 1 Bo vendien zeiden B. en W. in de vorige vergadering letterlijk: „En als volgens het voorstel der raadsleden eene commissie van onderzoek benoemd wordt, wat zal dan daarvan het resultaat zijn Zal deze thans nog kunnen onderzoeken alle feiten die B. en W. tot het doen van hun voorstel gebracht hebben 1 Volgens die redeneering was het onderzoek/over die feiten dus onmogelijk. En nu noemen zij om te onderzoeken juist alle feiten weer op. Hoe is dat nu mogelijk 1 Wat zittep de heeren in den brand 1 Allemaal losse feiten, waarover, volgens B. en W. toch geen onderzoek meer mogelijk is, maar die slechts dienen om den direkteur te treffen. ooi al punt 2 is zoo mooi. „Een voortdurende verwarrende toestand bij de aansluitingen van de perceelen der afnemers, waardoor het publiek in moeilijkheden geraakte, er nadeel uit voortvloeide voor het bedrijf, en de gemeente niet altijd heeft kunnen naleven de eenmaal gesloten contracten". Nu moet je weten dat in zekere straat één vethouder het eerst was aangesloten en men verder die heele straat had laten zitten. Verder was den gemeentenaren ver boden, op den eersten avond van de opening gas te stoken. En de heeren wethonders gaven het stichtelijk voorbeeld hun medeburgers in het kwaad vóór te gaan en zelf het eerst te stoken. En dat gaan ze nu den direkteur verwijten. Dat do heeren zelf en hunne vriendjes het eerst ge holpen waren dat moest natuurlijk, daar zeggen ze niets van. En dan punt 6 is ook zoo mooi. Gemis aan com- merciëele leiding bij de exploitatie van de gemeente- gaswinkel Een direkteur van de gasfabriek commerciant van de gaswinkel. Ware hij maar zoo n commer ciant als B. en W. Dat zijn nog eens gladde zaken mannen. Die kunnen goede zaken doen in oude rommel. Lees al de punten maar na. Niet één voorstel om ook eens iets in de fabriek te laten onderzoeken. Of de heeren ook bang zijn van een onderzoek der fabriek! Wel neen, ze zijn daar niets bang voor. De oude rommel waar zij immers com- mersie in gedreven hebben, is boven alle nadenking verheven. Hoe zou men nu kunnen en durven twijfelen aan hunne commerciëele leiding. Dit was gelukkig niet ontsnapt aan de aandacht van collega Oggel. Deze vulde dan ook de punten aan door het onderzoek ook te laten loopen over den geheelen ouden rommel. B. en W. moesten dit nu natuurlijk wel slikken We hebben daarna den direkteur eervol ontslag moeten geven op zijne aanvraag. Binnen 14 dagen zullen we de instructie voor den nieuwen direkteur herzien. Na nog enkele kleinigheden behandeld te hebben, sloot de Voorzitter de vergadering. 't 12de BAADSLID. TEB NEUZEN. Geboorten. 13 Maart. Catharina Johanna, d. van Hendrik Moens en van Maartje Esther Versluijs. 14 Maart. Theophile Eugene Framjois, z. van Aloijsius Franciscus van Hauwe en van Anna Catharina Acke. Overlijden. 10 Maart. Jacobus den Exter, oud 74 j., echtg. van Antonia Johanna Dekker. Maria Kolijn, oud 9 m., d. van Frans en van Janneke Maria van Aalst. Adriana Durink, oud 76 j., wed. van Willem Johannes Pichal. 13 Maart. Janna Hendrika Versluijs, oud 14 m., d. van Leunis en van Anna Cornelia Moens. 14 Maart. Framjois Johannes Harms, oud 13 j z. van Cornelis en van Sara van den Berge. Dinsdag 26 Maart. AMSTERDAM, 18 Maart. 1912. Lijnolie vliegend, f 403//,, f 40'/», April f39'/u, 39397/a, Mei f 377/„ f 38, f 377/u, Sept./Dec. f 35'/,. Suiker oude oogst fllauw, oienwe prijshoudend, Maart f 18'/s te koop, Mcif 187„ gedaan, Oct /Dec. f 133/ig geboden, Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2,30 a f 2,40. Friesche Blauwen f 2,90 a f 3,20 Zeeuwsche Pooters f2,20 a 12,30. Zeeuwsche Bonten f 3,10 a f3.25. Zeeuwsche Blauwen f 3,20 a f 3,30. Duinzand Eigenheimers f 2.70 a f 4.25. Zeeuwsche Eigenheimers f2.00 k f2.75. Zeeuwsche Bravo's f2,90 a f3. Andijker Blauwen f3,05 a f3 15. Andijker Bonten f 3,05 a 3,15. Malta f 0.11 a f 0,1 l'/i per kilo. ANTWERPEN, 18 Maart. 1912. Chilisalpeter Geen noteering. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.625 a f 47,65. Engelsch per 12.— 12.—. ROTTERDAM, 18 Maart. Binnenlandsche granen. Tarwe weder om ruim aangeboden. Essex alleen in de prima kwaliteit onveranderd verkocht, doch al wat eenigs- zins afweek, was niet dan tot veel lageren prijs te verkoopen en bleef het grootste gedeelte onver kocht. Overige soorten langzaam tot onveranderde prijzen verkocht. Essex per 100 kg. van f9,15 tot f 10,50. Roodhof per 100 kg. van f9,75 tot f 10. Wilhelmina van f9,40 tot f9,70 per 100 kg. GENT, 15 Maart. Vlas. De aanvoer van inlandsch wordt steeds minder. De vraag blijft levendig tot vaste prijzen- De handel in Russisch is kalm. Verkoopers maken intussehen weinig offerten en hebben hun vraag prijzen verder moeten verhoogen. Garens hooger. De markt is zeer levendig, vooral voor snuitgarens. Jutegarens worden zeer vast op prijs gehouden, daar de spinners veel ge contracteerd hebben. Katoenen garens prijshoudend, maar met weinig nieuwe zaken. In Linnen is de handel minder levendig ge worden. De vraagprijzen worden sterk betwist. Wed. M. LEUNIS, Door omstandigheden TE KOOP eene lang 35 Meter, breed 8 Meter,

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3