Pootaardappelen Orgel» en Piano» lessen. BADERSTOQISCHIP. Kantoor Ir. P. DIELEMAN, Een Woonhuis, r. F. BUIJZE, Plaat, Axel. Kerk en School. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e n t i li. Nog te bekomen ABR. VAN HOEVE, Ds. B. VAN DEN RER0, v D. E. Wolfert Hz. snelvarende Raderstoomboot, Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. een flinke Stal en Schuur Op Zondag 17 Maart a. s., AUG. EECKHOUT, Voor de Schoonmaak: Zoemen Lappen, Sponsen, Borstels, De TWEE vroeger geveilde Heerenhuizen Gereformeerde Kerken. Beroepente Lunteren G. Davelaar te Aalst te Barneveld E. J. YVientjes te Krimpen a/d Lek te Monnikendam W. E. van ünijn te Ouddorp. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Dalfsen W. Lodder te room- hoop; te Hasselt (2e pr. pl.) I'. Kuilman te Oosterwolde te Dorkvverd G. A. Bruins te Sebaldeburen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zitting van 12 Maart 1912. Aanwezig alle leden met uitzondering van dhr. Dregmans. Verschillende ingekomen missive's van Ged. Staten, berichtende goedkeuring van genomen raadsbesluiten, werden voor kennisgeving aan- aangenomen. Als ongezegeld werden ter zijde gelegd bet adres van de gemeente Ambt-Almelo betref fende bijdragen voor H. B. scholen in andere plaatsen en van den Alg. Wielrijdersbond ver zoekende het aanbrengen van borden met plaatsnamen. Een verzoek van A. Moes, stoker bij de gas fabriek, in zake loonregeling en werktijd wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Kwestie gasfabriek. Het voorstel van B. en W. in verband met het beheer der gasfabriek, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd thans verworpen met 9 tegen 1 stem, die van den heer Van Driel. Na breedvoerige bespreking en nadat ver worpen was een voorstel van den heer Kruijsse om de beslissing daarover aan te houden, werd aangenomen het voorstel van de heeren Dregmans c. s. om een deskundig onderzoek in te stellen omtrent het beheer van den direc teur, naar aanleiding der door B. en W. tegen hem ingebrachte bezwaren, thans aangevuld met een voorstel om dat onderzoek ook uit te strekken tot dé installatie's der fabriek. Voor dit voorstel stemden de heeren Oggel, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies, en De Feijter. Tegen de li.li. Van Driel, Wolfert^ Lamaitre en Kruijsse. Na de aanneming van dat voorstel deelde de Voorzitter mede dat B. en W. wenschen dat door de te benoemen deskundige zullen worden onderzocht de volgende gronden, waar op B. en W. het ontslag hebben ingediend le Niet voldoende toezicht gehouden bij het leggen van het buizennet, meer inzonderheid bij de aansluitingen van de perceelen op de hoofdbuis, waardoor financieele schade niet is uitgesloten. 2e. Een voortdurend verwarrende toestand bij de aansluitingen van de perceelen der af nemers, waardoor het publiek in moeilijkheden geraakte en waaruit nadeel voortvloeide voor het bedrijf en de gemeente niet altijd heeft kunnen naleven de eenmaal gesloten contrac ten. 3e, Een niet-regelmatig in- en bijboeking van de posten, waardoor de verwarring in de ad ministratie derwijze toenam, dat na gemeen overleg werd goedgevonden, de geheele ad ministratie in gereedheid te doen brengen door een boekhouder van elders. 4e. Gemis aan leiding bij het technisch in werking stellen van het bedrijf, waardoor groote nadeelen zijn ontstaan voor de exploitatie en rentabiliteit van de fabriek, terwijl gevaar voor personen en goederen, daarbij niet was uit gesloten. 5e. Nalatig in het onderhoud der machine rieën, het niet behoorlijk gebruiken van de fabrieksgebouwen en de weinig goede zorg voor de op het terrein aanwezige goederen- 6e. Gemis aan administratieve en commer- cieele leiding bij de exploitatie vande Gemeente- gaswinkel. Op voorstel van de h. h. Dregmans, Smies, P. Dekker, Oggel en De Feijter zal ook wor den onderzocht le Of de mijnen, klimpijpen en retorten sluitingen in ouze nieuwe gasfabriek geleverd door de gasfabriek te Vlissingen, waarvan directeur is dhr. Van Niftrik, technisch advi seur onzer nieuw gebouwde gasfabriek, van eene verouderde constructie zijn 2 Of de mijnen en klimpijpen goed passend op den oven zijn en wegens het doen plaatsen dezer mijnen en klimpijpen de oven afgewerkt kon worden, zooals het volgens voorschriften in het bestek behoorde 3e. Of de klimpijpen te dicht bij den oven zijn geplaatst, tengevolge waarvan de klim pijpen te warm worden en teerverdikking en alzoo, verstopping onstaat 4e. Of de op voorschrift van onzen teclmi- schen adviseur, den heer Van Niftrik aange brachte teerleiding wenschelijk is, waar deze op den oven ligt en zoodoende warm wordt of daardoor de teer verdikken kan en deze pijpen daardoor verstopt kunnen geraken 5e. Of door verouderde of gebrekkige con structie van het door bemiddeling van den heer Van «Niftrik bovengenoemd geleverde, minder gas verkregen wordt, dan door de tegenwoordig in nieuwe gasfabrieken geplaatst wordende retortensluitingen, klimpijpen en mijnen 6e. Of bij het bovengenoemd geleverde sto ring in het bedrijf menigvuldiger is en het schoonmaken moeilijker is dan bij de nieuwe constructie 7e. Of met een dip van 12 c.M., zonder stoornis kan worden gewerkt, of moet het werken op deze wijze noodzakelijk verstop pingen veroorzaken Op voorstel van B. en W. werd ingewilligd het verzoek vftn den directeur der gasfabriek, de heer G. van den Berge, om hem wegens benoeming elders eervol ontslag te verleenen met 1 April aanstaande. B. en W. werden gemachtigd sollicitanten op te roepen, terwijl werd besloten over 14 dagen de-instructie te herzien. Een verzoek van J?. C. van Tatenhove om een nieuwe stoep voor zijne woning te mogen leggen werd ingewilligd. Op voorstel van den heer Smies werd be sloten de behandeling der pensioenverordening nogmaals aan te houden. (Ax, Crt). Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur CORRESPONDENTIE We ontvingen uit Axel een verslag van de lezing Woensdagavond aldaar door Ds. J. H. Lammertsrna gehouden voor de Chr. Zangver- eenigingen. Plaatsgebrek in dit nummer is de oorzaak dat het tot Dinsdag moet wachten. PREDIKBEURTEN. TER NEUZEN, 15 Maart. 1912 Boter per Va K.G. 0.65. Eieren 104 stuks 3.40. KÓERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. 47.575 a f 47,60. Engelsch per 12.— 12.—. MIDDELBURG, 14 Maart. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer niet groot, tarwe vast. Kroonerwten f 1 lager- Vele artikelen kon men opgeruimd beschouwen. De prijzen waren als volgtjarige tarwe ƒ0,— a 0,— nieuwe dito f 7,25 a 7,50 rogge 0.a ƒ0.— wintergerst f 0,a ƒ0,— zomergerst 6,25 a ƒ6,50; haver /'O, a f 0,,paardenboonen 8,50 a ƒ9,— groene erwten a kroonerwten ƒ10. a 12,— tuinboonen 8.75 a 9.25; witteboonen 22a 23,ronde bruine boonen a lange dito a koolzaad aallesper mud. Karweizaad ,-- a f per 50 kilo. Noteering van boter en eieren. Boter 0.65 a 0,70 voor particulieren f 0,72Vt per Va kilo. Eieren 3.60, voor particulieren 4.per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren fÜ a f3.70. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 16 Maart 0.46 1.5 Zondag 17 1.22 1.38 Maandag 18 1.53 2.8 Dinsdag 19 2.22 2.36 Woensdag 20 2.51 3.5 Donderdag 21 3.21 3.35 Vrijdag 22 3.51 4.7 (Eigenheimers). TER NEUZEN, N.-N.polder. des voorm. om 9 uur en des nam. om 2 uur, hoopt op te treden in de Oude Christelijk Geref. Kerk in de AXELSCHE STRAAT, de WelEerw. Heer Predikant bij de Christelijk Gerei'. Kerk te Vlissingen. IIET BESTUUR. Degel ij k onderricht. Aanbevelend, HULST. Brasso, Solo, Sidol, Zebra, zakjes Blauw. Ter Neuzen, Maart 1912. Door omstandigheden TE KOOP eene lang 35 Meter, breed 8 Meter, in uitstekenden staat. Br. fr. Lett.R W 2006, Alg. Adv. Bur. D. Y. ALTA, Amsterdam. beschikbaar, in den Dekkerspolder. Te bevragen bij Advocaat en Procureur te Middelburg. Zitdag te TER NEUZEN den eersten en derden WOENSDAG der maand vanaf des morgens 9 uur in het hotel „des Pays Bas.' (Nieuwstraat). Notaris Van der Moer zal, krachtens bevel der Rechtbank en ten verzoeke van de erven van den Heer en Mevr. STANDAERT— Reijchler, op Donderdag 21 Maart 1912, des namiddags te half drie, in het „Hotel Rotter dam" aan de Westkolkstraat te Ter Neuzen, publiek verkoopen met toebehooren en verdere opstallen en het recht van erfpacht op den grond aan de Nieuwstraat te Ter Neuzen, kadaster sectie L nommer 339, groot 1 are 95 centiaren bewoond door den heer Van Hasselt (erfpacht 18,14) en sectie L nommer 340 groot 2 aren, bewoond door den heer Van Leeuwen (erfpacht 18,60). Zij zullen thans DEFINITIEF worden ver kocht. Nadere inliehtingen ten kantore van den Notaris. De Notaris J. A. Dregmans te Axel zal, ten verzoeke van de Weduwe en Erven P. DEIJ, in het Hotel van de Erven Rolfe aldaar op VRIJDAG den 12 APRIL 1912, des namiddags 2 ure, verkoopen WERKPLAATS, AANHOORIG HEDEN en ERF aan de Kerkdreef te Axel, ka dastraal aldaar bekend in Sectie G no, 1621, huis, schuren er erf groot 1 are 70 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der koopsom, zijnde 2 maanden na de toewijzing. Te huur: te Sluis. Te bevragen hij Notaris L. G. James te Sluis. De hardnekkigheid, die ons achttal „Hoogere- Burgerschooldrijvers" met onverbreekbaren band saamsnoert, steeg j.l. Zaterdag, tijdens de raads vergadering ten toppunt. Het verzoekschrift van de meerderheid der kiezers tot intrekking of schorsing van liet voor eene plaats als Neuzen zoo bespottelijk raadsbesluit werd koudweg onder de tafel gesmeten. Wat de aanleiding zijn kan tot die blijvende koppigheid Er zijn menschen, die^meenen, dat de vrijzinnige raadsleden onderstellen, dat de oppo sitie uitsluitend komt van de zijde der anti-revolu tionairen. En dan natuurlijk is het volkomen verklaarbaar, dat ze bij jhunne stijfhoofdigheid volharden Denk eeps aan, M. d. E. 1 zouden die acht vrijzinnigen wijken voor den tegenstand van hen, die lange jaren vereerd werden met de aanwijzing .niet te behooren tot het denkend deel der natte." 't Zou gewoonweg iemand doen rillen Óns achttal zij echter gerustAls het de moeite eens nemen wil om door Neuzen's straten te kuieren en verder zoo nederbuigend goed zijn wil eens te luisteren naar hetgeen onder de groote massa vrijzinnigen gesproken wordt over de totstandko ming eener H. B. S. op de wijze, als thans wordt voorgesteld, zal het wel tot andere gedachten geraken. M. d. R Ik heb me, in den laatsten tijd, nog al eens afgevraagd of de heeren Visser, Donze, Eijke, Moggré, IVaalkes en Leasen, toch allen mannen, die in hun zaken of hun ambt blijk geven of gaven van een ernstig streven om te voldoen aan de beste eischen, die in het zakenleven aan maatschappelijke burgers mogen gesteld worden, wel goed hebben nagedacht over de beteekenis van den eed, dien ze bij het aanvaarden hunner betrekking als raadslid Lebben afgelegd. Zoo af en toe, als er gewichtige zaken aan de orde zijn in den raad, leen ik van mijn buurman zijn exemplaar der gemeentewet. Gisteren las ik daar een paar minuten in en wat vond ik in art. 39 „Bij het aanvaarden hunner betrekking wordt door de leden van den Raad, in handen van den Voorzitter, de volgende eed of belofte afgelegd Ik zweer trouw aan de Grondwet en aan de wetten des Rijks en dat ik de belangen der gemeente met al mijn vermogen zal voorstaan en bevorderen. De belangen der gemeente? Wordt het jullie dan niet wee om het hart, als je daar zoo gevoelloos- weg een adres wegschoppen van de kiezers, die minstens even goed een oordeel kunnen vormen over deze zaak als de meerderheid van uw College Ja, beter nog! Want die kiezers worden niet saam verbonden door verfoeilijke koppigheid, maar door één groot gemeenschappelijk belang de stichting eener H. B. S. uitsluitend voor rekening der gemeente, tegen te staan met alle kracht, omdat deze stichting de gemeente naar den kelder helpt. Heeft de meerderheid er nooit naar geïnformeerd, hoeveel jaarlijks betaald wordt door gemeentelijke en kerkelijke armbesturen aan de liefdadigheid Weet die meerderheid niet, dat dit zoo ongeveer f 17000 bedraagt,f 17000 armengeld in eene ge meente van i 9500 zielen Weet die meerderheid niet, dat het krachtige Goes in 1898, toen het eene rijkssubsidie genoot voor hare gemeentelijke H. B. S. van f7000, nog tienduizend gulden te kort kwam. Als de gemeente ieens eene erfenis ontving van enkele millioenen, zooals Spanje's koning Alfonso, dan wax-e het te verklaren, dat de raadsmannen eene zotte daad deden, louter uit een soort „brood dronkenheid" 1 Maar nu f 17000 armengeld Er wordt geklaagd, dat de voortdurende gistilfg in onze gemeente het zakenleven schaadteen ex-voorstander der gemeentelijke H. B. S., die aan het begin der campagne nog al alarm had geblazen, beklaagde er zich over, dat er menschen waren, die zijne nei-ing niet meen begunstigden 1 Is dit te verwonderen 1 Onafhankelijke menschen, menschen, die niemand naar de oogen behoeven te zien, zullen allicht de neiging voelen opkomen, om steun te onttrekken aan hen, die noodeloos de medeburgers ingrijpend in de beurs tasten. Ik vind dit nog al een logisch gevolg. Of het afkeuring verdient? Och, M. d. R. 1 Ik heb wel eens met leedwezen gezien, dat onafhankelijke menschen den felsten tegenstander, die hun steun best kon missen, voort durend begunstigden, en hun armen medestander lieten ploeteren en tobben 1 Dat keur ik beslist af 1 Wat de zaak der H B. S. betreft, M. d. R.l ik hoop dat de tegenstanders eener H. B. S. zonder de hulp van anderen, de leuze vnn het raadslid De Jager zullen overnemen en tot het einde toe dezen strijd zullen strijden 1 Laat uit Neuzen tot Gedeputeerde Staten uitgaan een verzoek om medewerking, als eerst aan de Koningin is verzonden een request, om schorsing van het fatale raadsbesluit. Niet in het voeden van verkeerde uitingen van kartstoèht, moet onze kracht liggen, maar in het kalm en bewust voortgaan om. ieder ingezetene van Neuzen te overtuigen van het heilloos besluit van den Raad. Dan zal straks als in 1913 de stembus opengaat niet de leuze zijnAntirevolutionair of liberaal, maar dan zal het wachtwoord zijnkunnen wij mannen steunendie tegen den zin der geheele bevolking eene H. B. S. hebben gesticht Als dan de kiezers het antwoord geven mochten „er uit met die mannen" dan zou ik willen voor stellen om het opschrift van het standbeeld, dat toch geplaatst wordt, al ware het alleen „ter wille van het lumineus idee dat onze vroede vaderen hadden", te wijzigen in deze regelen Al hebben wij niets groots gedaan, Toch blijft ons aller standbeeld staan, Het moge ieder leeren Een raadslid, dat misbruikt zijn macht, In koppigheid slechts vindt zijn kracht. Moet eenmaal „hem gaan smeren". Uw dw. JANTJE HOUVAST. Ter Neuzen, 14 Maart 1912. ZONDAG 17 MAART 1912. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uïfr, Ds. J. H. Lammertsrna. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt,. Hoek 9 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur leeskerk en 2 uur, Ds. A. Tim merman. Sluiskil 2 uur Ds. Akersloot van Houten Roos. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis Hoek 9 uur Ds. A. Timmerman en 2 uur Geen dienst. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/j uur, Ds. G. van de Gai-de. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6 uur Dhr. J. Straub van Goes. AMSTERDAM, 14 Maart. 1912. Lijnolie April f 39'/s- Suiker fllauw, Maart f 183/,e geboden, Mei f 187/ic genoteerd, Oct /Dec, f 137/j6 te koop. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2,30 a f 2,50. Friesche Blauwen f3,— a f 3,10 Zeeuwsche Bonten f 3,20 a f 3.30. Zeeuwsche Blauwen f 3,30 a f 3,40. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.60 a. f 2.75. Zeeuwsche Bravo's f2,90 a f3.—. Andijker Blauwen f 3,05 a f3.15. Andijker Bonten f 3,05 a 3,16. Duinzand f 3,25 a f 4,25. Duinzand Eigenheimers f 3 25 af 4.25. Zeeuwsche Rooters f 2,10 a f 2,25. Malta f 0.10 per kilo. ANTWERPEN, 14 Maart. 1912. Chilisalpeter Geen noteering. AXEL, 9 Maart. Eierveiling van de V. P. N. Aanvoer 6000 kippeneieren, prijs f 3,85. CRiziisnr

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3