Ingezonden Stukken. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie 11. Ijzerwaren en huishoudelijke Artikelen enz. CHR. SCHOOL voor L. en M. U. L. O. Heropening Inschrijving van nieuwe Leerlingen Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Nul n'aura de l'esprit hors nous et nos amis Scribe: La Camaraderie. Hooggeachte Redacteur Zou U zoo vriendelijk willen zijn, het vol gende in Uw blad op te nemen Bij voorbaat hartelijk dank. In de -eerste plaats heb ik me aan de ge achte lezers van L. e. E. voor te stellen als een der onderteekenaars van het bekende ver zoekschrift om intrekking van bet Raadsbesluit tot oprichting eener H. B. S. Of ik door den beer Drost ook gerangschikt ben onder de „jongens", die nog bij hunne ouders inwoonden en deswege gevoegelijk alsquantitésnégligeables konden worden beschouwd, weet ik niet. Echter wil ik bij dezen Z.E.A. de verzekering geven, dat ik niet tot de zoodanigen wensch gerekend, en wel 1°. omdat ik kiezer ben 2°. omdat ik mede tot de belastingbetalers behoor 3°. omdat ik als onderwijzer aan de Bijz. School voor L. en M. U. L. O. in de Jozina- straat, door mijn werk reeds meer heb bijge dragen tot de bevolking van inrichtingen voor M. en H. O., dan al de liberale heeren uit den Raad te zamen 4°. omdat ik mede behoor tot de Gemeen schap, en zeer wel weet, dat in sommige gevallen oppositie tegen de overheid geoorloofd is niet alleen, maar zelfs tot een der plichten van den onderdaan moet gerekend worden, omdat ze voor die overheid zelve van groot nut zjjn kanik in ieder geval mede mijn gaven en krachten heb aan te wenden ten bate der Gemeenschap 5°. omdat ik wensch gerekend te worden tot de ernstige onderteekenaars van boven genoemd verzoekschrift en dus mede door den heer Drost uitgenoodigd ben, als eerlijk man voor mijne dwaling uit te komen.tenzij ik kan aantoonen, dat de heer D. dwaalt en zelf schuld heeft te bekennen. De gegronde bezwaren, die reeds tegen de rede van Z.E.A. zijn ingebracht, behoef ik niet te herhalen. Ik wensch eenige andere dingen in het midden te brengen. Ik maak me sterk, te kunnen bewijzen, dat Z.E.A. niet erg op de hoogte is met het onder wijs, dat de Israëlieten uit het Oude Testament in hun tijd hebben genoten. Dat hij dwaalt, blijkt uit Deut. 33 10 en 2 Kron. 35 3. Indien hij nadere bewijzen verlangt, verklaar ik me gaarne bereid, ze te verschaffen. Verder is hij ook niet goed tehuis in het Nieuwe Testamentdaarin staat eene leerrijke passage opgeteekend, die ik hier wensch aan te halen. „Want wie van u, willende een toren bouwen, zit niet eerst neder en overrekent de kosten of hij ook heeft, hetgeen tot volmaking noodig is Opdat niet misschien, als hij het fonda ment gelegd heeft en niet kan voleindigen, allen die het zien, hem beginnen te bespotten, zeggendeDeze mensch heeft beginnen te bouwen en heeft niet kunnen voleindigen." (Luc. 142830). Ik zou Z.E.A. den raad willen geven, zich in het vervolg niet weer zoo lichtzinnig over hetgeen een ander heilig is, uit te laten. Nu eene vraag De heer Drost heeft nauwkeurig de onder teekenaars van ons verzoekschrift ingedeeld naar hun financieel draagvermogen. Is hij daardoor niet tot de overtuiging gekomen, dat er in Terneuzen heel wat on- en minvermo genden zijn, die, zoöals van zelf spreekt, hunne kinderen niet kunnen laten studeeren op de H. B. S. Moest dat voor hem ook geen drangreden geweest zijn, om den last der minder met aardsche goederen bedeelden wat te verlichten, in plaats van hem nog zwaarder te maken Er wordt van gemeentewege veel ten koste gelegd aan de on- en minvermogenden, be weert hij. De „rijken" hebben dus blijkbaar veel over voor hunne „arme" medeburgers. Nu mogen de minvermogenden en kleine burgers ook wel een aalmoes over hebben voor de meergegoeden. De een een kwartje, de ander twee kwartjes, een derde een gulden per jaar enz. Dus de rollen zullen moeten verwisseld worden en de „armen" mogen in het vervolg mee gaan zorgen voor de „rijken." Of heb ik verkeerd gelezen Eene andere vraag Moeten de onderdanen in het vervolg in een verzoekschrift hunne overheid aan hare plichten gaan herinneren Dient de overheid die niet zelve te kennen Moest er b.v. in ons verzoekschrift op gewezen ziju, dat de havenquaestie nog niet opgelost is Onge twijfeld zal de oplossing van die quaestie geen geldelijke offers van Terneuzen vorderen Of gaat het daar soms ook om persoonlijke belangen, die niet geteld behoeven te worden En nu de rekening De Rieer Drost begreep ook zeer wel, dat deze falikant uit zou komen. Daarom voorzag hij de mogelijkheid, dat onverhoopt de Hoof delijke Omslag wel eens met 10 kon ver meerderd worden. En stelde hij ons reeds voor een toekomst van worsteling (Luctor). Weliswaar troostte hij ons met de mogelijkheid van ontzwemmen (Emergo), maar of die kans erg groot is, daarvan ben ik nog niet zoo zeker. Ik meen, dat wij wijs zullen doen, niet met ons II. B. S.-schip van wal te steken. De schuit is topzwaar, en loopt gevaar van kantelen of kapseizen. Als de oprichting van een H. B. S. dan toch een levensbelang is voor onze gemeente (het geen niemand gelooft 1) en sommige meerge goeden beslist niet buiten een afgedwongen aalmoes van hunne mede-ingezetenen kunnen, dan zou ik een heel wat goedkooper middel aan de hand kunnen doen. Er kon b. v. een studiefonds of suppletiefonds of iets van dien aard gesticht worden voor de „noodlijdende" II. B. Scholieren uit Terneuzen. Er zullen er toch niet meer dan 25 zijn uit de dierbare stad onzer inwoning. Stelt, dat we ze dan naar Vlissingen of Middelburg of waar dan ook heen zenden, dan dienen we voor elk een f300 te rekenen. (Het school geld wordt natuurlijk door de ouders betaald Als de i&inister dan de helft voor zijne reke ning neemt, dan hebben we voor elk slechts f 150 bij te passen en komt het ons hoogstpns op een bedrag van 25 X f150 f3750 per jaar. Een gebouw, dat oris in het andere geval per jaar niet zooveel minder zou kosten (althans in de eerste 29 jaren) is dan on- noodig. Er blijft zooveel M3 bouwgrond meer beschikbaar. Dan is Z.Exc. natuurlijk blij, dat hij zelfs nog geen f 5500 behoeft bij te dragen, ook wij komen er veel goedkooper van af. We kunnen onze arme jongens laten studeeren aan een HB. S. met 3- of met 5 jarigen cursus, ook wel hooger onderwijs laten genieten op een gymnasium, we kunnen ze zenden naar Rijks-, gemeentelijke of bij zondere inrichtingen voor onderwijs, al naai de verkiezing der ouders. Als dan de meeste dier ouders te recht schapen en te edel zijn om de premie van driehonderd gulden in ontvangst te nemen, dan blijkt het voor de gemeente en het Rijk- zooveel te voordeeliger. Onze vrijheid en ons voordeel boven alles Dan geeft de minister in zijd* groote blijd schap en overgroote tevredenheid ons binnen het niet al te lange tijdsbestek van zegge honderd jaren nog wel een paar tonnen gouds op den koop toe voor den aanleg van onze nieuwe loskaden. Dan zal de gouden eeuw- voor ons aanbreken. Dan is in Ter Neuzen het eerst de sociale quaestie opgelostDe rijken zorgen met liefde voor de armen, en de armen zorgen mede voor de rijken. Dan komt hier wis en zeker een standbeeld, dat overal, in ons gansche land zal gezien worden. En door de geheele wereld zullen wij genoemd worden met den eerenaam van „Schild burgers" oftewel „Onnoozele halzen Ik geloof, dat het nu mooi ge noeg is. Ik heb er nog geen spijt van, dat ik op de lijst geteekend heb. Ik ben ook nog niet van mijn dwaling overtuigd. De liberale leden van onzen Raad misschien Dat ze de historie van den tienden penning en Den Briel, ter harta mogen nemen, en een waar schuwend voorbeeld mogen zien in wijlen Koning Willem I, is de wensch van UEd. d. w. dienaar P. J. KOOLE. Terneuzen, 6 Maart 12. Mijnheer de Redacteur PREDIKBEURTEN. ZONDAG 10 MAART 1912. WOENDSAG 13 MAART 1912. (Biddag). Amsterdam Generaal Boollt is over den Hoek van Holland naar Londen terugekeerd. Rij zijn terugtocht gevoelde hij zich beter dan bij zijn aankomst. Amsterdam. Rij een loodgieter is huiszoe king gedaan, naar aanleiding van den gepleeg- den bomaanslag. Het leverde echter geen resulaten op. Berlijn. Gekozen tot Voorzitter van den Rijksdag de heer Kamph met 192 stemmen. Op Dr. Spa waren er 187 uitgebracht. TER NEUZEN, 8 Maart. 1912 Boter per V2 K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 3.40. KOERS VAN HET GELD. Fransen per 100 fr. f 47.60 a f 47,G21. Engelsch per 12.— 12. MIDDELBURG, 7 Maart. Ter graanmarkt van heden was weinig aanvoer en bestond hoofdzakelijk uit tarwe welke in een vaste stemming verkeerde. Kroonerwten 50 cent lager. De prijzen waren als volgtjarige tarwe f 0,a 0,— nieuwe dito f 7,25 a 7,50 rogge f 0.a f 0.wintergerst f 0,a ƒ0,— zomergerst 6,25 a ƒ6,50; haver f 0,—1 a f 0,paardenboonen f 8,50 a ƒ9,— groene erwten f a kroonerwten 11.—a ƒ13,tuinboonen 8.75 a/9.25; witteboonen 22—, a 23,ronde bruine boonen f a lange dito f a f koolzaad f—a alles per mud. Karweizaad a f per 50 kilo. Noteering van boter en eieren. Boter 0.67 a 0,71 voor particulieren 0,74 per Va kilo. Eieren f 3.40> voor particulieren ƒ3.80 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren a 1 h i e r. Eieren f3.20 a f3.60. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 9 Maart 5.30 5.49 Zondag 10 6.9 6.32 7.28 Maandag 11 6.57 Dinsdag 12 8.7 8.59 Woensdag 13 9.55 10.48 Donderdag 14 11.29 Vrijdag 15 0.1 12.26 De ondergeteekende maakt hot geachte publiek van Zaamslag en omstreken bekend, dat bij de zaak in van wijlen zijn Broeder M. Riemens, op den zelfden voet wenscht voort te zetten. op Zaterdag 9 Maart aanstaande. Minzaam aanbevelend, D. RIEMENS Dz. te TER NEUZEN (Jozinastraat). tegen I APRIL a. s. Zich aan te melden bij het hoofd der School. HET BESTUUR. De steeds sterker wordende oppositie tegen de stichting der H. B. S. zal, vrees ik, weinig invloed ten goede uitoefenen op het beminnelijke achttal, dat het wel en wee onzer goede woonplaats in handen heeft. Men heeft nu eenmaal in het hoofd gezet, dat er een H. B. S. moet komen, afgescheiden van de finantiëele zijde der zaak, en nu zal ze er komen, al gaat de gemeente er uolf onder ten gronde. We willen eens iets groots doen Alcibiades, can verwaand grappenmaker uit de oudheid, sneed wel, om zibh beroemd te maken, een hond den staart af, waarom zouden wij ons niet blijvend verdienstelijk maken door de beurs der belastingbetalers te snijden De weinige voorstanders der H. B. S. belang hebbenden natuurlijk, die de voltooiing van de opvoeding hunner kinderen door Jan, Piet en Klaas willen laten betalen, zitten te kermen en te kreunen over de adressen met de vele handteekeningen, die als protest aan den Gemeenteraad zijn ingezonden. Het Volksblad, dat de oorsprong van zijn naam deerlijk verloochent, sleept er zelfs de Tariefwet bij, zanikt over duur brood en vergeet in de alteratie waarlijk de dure klompen, die ook bij dergelijke jeremiades al eens dienst konden doen. Zoo'h klompendansje bij de H B. S. ware anders nog eens eene aangename afleiding geweest Maar wat het treurige is, geen enkel voorstander van de H. B. S. heeft ook maar één steekhoudend argument kunnen aanvoeren tegen de kostenbere kening, die zoowel in Uw blad als in de T. N. Courant is gemaakt. Het komt niet in me op, M. d. R., in deze zaak persoonlijke sympathie of antipathie te laten werken ik laat ook de aanhaling van den adspirant-theoloog Drost over de profetenscholen geheel rusten, al kan ik Z.Ed. verzekeren, dat hij al even weinig theolo gisch- als finantiëel specialiteit is. Een weinig studie van het Oude Testament, voornamelijk in den Prediker, die uitmuntende lessen geeft tegen hoogmoed en praatlust, zou misschien leerzaam kunnen zijn. Overigens M. d. R., ben ik tegen eene H. B. S., op de wijze als ze nu wordt voorgesteld 1®. omdat ze eene finantiëele ramp is voor onze gemeente, wat dezer dagen nog werd erkend door een liberaal (let welgeen antirevolutionair) leeraar van eene H. B. S., die vroeger op kosten der gemeente werd onderhouden 2®. omdat ze mede gesticht wordt, naar het heet, voor heel onze omgeving, zonder dat eerst aan de naburige gemeentendie toch mede-belanghebbenden zijn, gevraagd is, hoeveel subsidie ze jaarlijks zullen geven 3°. omdat duidelijk blijkt uit de groote oppositie tegen de H. B. S., dat het meerendeel der inge zetenen die niet begeert 4e. omdat bij aandachtig onderzoek der namen van de opposanten duidelijk blijkt, dat daaronder zeer velen zijn, die volkomen de plaatselijke toestanden kennen, dus die niet een blauwen Maandag hier vertoeven, en uit kracht daarvan geacht mogen worden, zonder kennis van zaken in dezente handelen 5°. omdat, eerder dan eene H. B. S., noodig zijn voldoende losplaatsen, die de directe aanleiding kunnen worden tot verbetering van den toestand van Ter Neuzen 6'. omdat, eerder dan eene H. B. S. noodig is een eenigszins dragelijk uurwerk, want ieder burger heeft toch het recht, om van gemeentewege te mogen wetenhoe laat het is (ik bedoel hier allerminst op ons belastingbiljet, daaruit weten we helaas reeds vroeg genoeg, hoe laat bet is) 7®. omdat, eerder dan eene H. B. S., noodig is de nadere regeling der erfpachtscontracten, eene zaak, welke vooral aan de menschen, die hypotheek geven of nemen op huizen, wier grond in erfpacht is genomen, van groote beteekenis is. 8®. omdat, eerder dan eene H. B. S., noodig is de verbetering der bestrating, opdat de bewoners van ons stedeke en de vreemdelingen niet ieder oogenblik gevaar loopen den hals te breken; 9®, omdat, eerder dan eene H. B. S. noodig is voor de bewoners der Donze-Visserstraat de reeds lang door hun gevraagde waterleiding 10®. omdat, eerder dan eene H. B. S., noodig zou zijn eens te informeeren bij de Industriëele Maat schappij te Amsterdam, of ze niet bereid is eene fabriek te stichten, welke de ingezetenen, die electrisch licht hebben, voorziet van kookgas en den werkman, die geen electrisch licht kan betalen, van gas voor woning verlichting [muntgas]. 11®. omdat, gelet op de klaagzangen der nering doenden, en op den min gunstigen toestand van Ter Neuzen, mag worden aangenomen, dat velen te hoog zijn aangeslagen, alzoo reeds te zwaar zijn belaet en in geen geval meer kunnen betalen. Ik zou nog voort kunnen gaan. M. d. R., maar met opzet schei ik uit bij het cijfer 11, omdat me dit zoo roerend herinnert aan de „gekheid" door de meerderheid van den Raad uitgehaald. Het kost me anders moeite genoeg om niet te reppen van het allerverschrikkelijkst hooge cijfer der opcenten op ons Personeel. Er zijn menschen, die er 85 betalen. Brrl'l Ik zou eveneens kunnen wijzen op het feit, dat bij het opvoeren der uitgaven voor de H. B. S in het allesverwerkend brein van onzen Gemeente raad weer zou kunnen opkomen verhooging van den erfpachtscanon, eene verhooging, die ook al weer zou worden doorgedreven, hoewel ze, bij de dalende koopprijzen der woningen, onzinnig zijn zou. M. d. R.De heer v. d. Moer schreef in een der jongste nummers van de T. N. Courant, dat hij gratis eene teekening leveren wil voor het stand beeld. Er is dan natuurlijk bedoeld een standbeeld voor het achttal, dat Neuzen „in de gloria" zal brengen. Welnu -M. d. R., ik ben bereid het opschrift te leveren, dat eenmaal boven dat standbeeld kan prijken. NEUZEN's ROEM Visser ik stichtte mee de Burgerschool Drost iets groots te doen was mijn parool Lensen ik gaf mijn stem ook voor den bouw 1 Moggréik zwoer de wetenschap mijn trouw "Ranze 'k Vergiste mij met stemmen nooit Eijkeik heb de zaak ook fijn geplooid Waalkes: o, zonder mij waar 'tnooit gegaan! de Feijter Zelfs ik hielp Neuzen naar de m Ik hoop naderhand U nog te schrijven over de maatregelen, die de ingezetenen kunnen nemen, als straks onze gemeenteraad onverhoopt zijn onver standig besluit doordrijft. Mag ik U beleefd voor Uwe gastvrijheid danken? Uw dw., JANTJE HOUVAST. Ter Neuzen, 6 Maart 1912 Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn en 2 uur Leeskerk. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Bed. H. Avondm. en Dankz. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Bei- H. Avondm. en Dankz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur Ds. II. v. d. Wal. Kloosterzande 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn van Ter Neuzen. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/i uur Dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenlioltz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G van Dis Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams Jr. Sas, van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/s uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/j uur, Ds. G. van de Garde. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. blh uur Dhr. J. J. Kense. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur. Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v d. Wal. Hervormde Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur,, Ds. E. Raams Jr. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 en 2 uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen, 9 en 2 uur, Ds. G. van de Garde. i AMSTERDAM, 7 Maart. 1912. Lijnolie April f39, f 88"/», Mei f 37:V»- Mei/Aug. f 36'A, Sept./Dec. f34. Suiker vast, Ma^rt f 189/IC geboden, Mei f 18;l/i en Oct f 133/8 genoteerd. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2,40 a f 2,50. Friesche Blauwen f 3,20 a f 3,30. Zeeuwscbe Bonten f 3,30 a f 3.40. Zeeuwsche Pooters f 2,— a f 2,20. Geldersche Blauwen f 3.25 a f 3,30. Drentsche Eigenh. f 2,20 a f2,30. Zeeuwsche Eigenheimers f2.60 f2.70. Eigenheimers zand f 3.50 a f 4.25. Zeeuwscbe Bravo's f3,— a f3.20. ANTWERPEN, 7 Maart. 1912. Cbilisalpeter Vast, loco fr. 26.30, Maart fr. 26,30, April fr. 26,20, Mei fr. 25,75.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3