DE VOLKSDRANK De beste voor den prijs VAN HOUTEN'S Biimenlandscli Nieuws. Uit Stad en Provincie. Reclame Berichten. bij uitnemendheid Kerk en School. Laiidbouwbericliten. Gemengd Nieuws. De min. noemt dit wetje een geringe oor logsschatting na de overwinning, die het bijz. onderwijs in 1909 behaalde. Hij wijst het verwijt af, dat de rechterzijde 'dit ontwerp met het oog op 1913 van noode had niet zij, maar de linkerzijde bracht er de politiek bij. Om de voortzetting van den schoolstrijd is het der regeering niet te doen en aan zelf standigheid tegenover Dr. Knyper ontbreekt het den min. niet. De min. roemt zijn gou- vernementeele kracht en zijn samenwerking met geestverwantenhij heeft weinig ver wachting van dit alles bij de oppositie. Hij ontkent, dat het bouwwetje den school strijd aanwakkeren wil. Juist daarom wilde de min. het geheele subsidiestelsel niet herzien. De grief tegen de te groote subsidies voor onderwijzerssalarissen in kloosterscholen doet niet ter zake, daar het hier een bouwsubsidie betreft. Grondwettig bezwaar hiertegen kan niet bestaan. Voorstander van kleine school tjes is de min. niet en deze verminderen ook reeds. De min. twijfelt, of bij grondige subsidie herziening de linkerzijde zou meedoen. Nadeel voor het platteland vreest de min. niet van zijn ontwerp. Daarna debat tusschen de heeren Rood- huyzen (U.-L.) en de Savor n in Lob man (C.-H.) over een persoonlijk feit. De eerste had n.l. den laatste beticht van oneer lijkheid, waarna de heer Lohman gezegd had niet meer met den heer Roodhuyzen te willen debatteeren. Nadat er politieke oneerlijkheid blijkt bedoeld te zijn, wordt het incident ge sloten. De alg. beschouwingen zijn gesloten en bij art. 1 komt aan de orde het amendement- Van der Molen, strekkende om de subsidies meer in overeenstemming met de werkelijke kosten te brengen. De heer Van der Molen betreurt zijn afwijking van de parle mentaire gebruiken in het debat van gisteren. Vervolgens becijfert hij zijn amendement. De heer Snoeck Henkemans (C.-H.) betoogt de onvoldoendheid van het regeerings- ontwerp bij de dringende behoefte aan bijz. scholen in verschillende plaatsen. Hij bespreekt ook het standpunt der christelijk-historischen bij deze kwestie. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) wijst op de groote kosten-verhooging van het amen dement-Van der Molen, dat van een verkeerde berekening uitgaat. Ten aanzien van het ont werp klaagt spr., dat de min. dit eerst als een subsidie voor nieuwe scholen bedoeld had, doch het later vervormde tot een geschenk voor bestaande scholen. Spr. wraakt de bewering van rechts, dat de ouders meer bijz. scholen wenschen. Hij wijst op pressie op hen uitgeoefend door de Hervormde Diaconie in Den Haag. Zulk een pressie bestaat bij spr.'s partij niet. Men wil rechts kleine schooltjes. Indien dit niet waar is, laat men dan het minimum getal der leer lingen verhoogen, om voor subsidie in aan merking te komen. De heer P o 11 e m a (A.-R.) bestrijdt den heer Ter Laan, waarna de minister, de amendementen besprekende, toegeeft dat de schaal, door de heeren v. d. Molen c. s. ont worpen, meer de werkelijkheid nabij komt, dau de schaal van het ontwerp. Dat de minister niet hetzelfde heeft voorgesteld, ge schiedde op grond van de toen slechte finan ciën des lands. De openbare scholen krijgen altijd veel meer dan de bijzondere scholen. De beslissing over het amendement-v. d. Molen laat de minister aan de Kamer. De heer Ketelaar (V.-D.) protesteert tegen de wijze, waarop de minister het amen dement-van der Molen heeft ontvangen. De heer Ter Laan repliceert. Tweede Kamer. In de Kamer werd bij het voortgezet debat over bet bouwwetje met 49 tegen 35 stemmen verworpen het amendement van de heeren Ter Laan, Smeenge en Ketelaar om aan de gemeentebesturen ten behoeve van het open baar onderwijs eventueel hooger subsidie voor bouwkosten te geven, evenals tengevolge van het bouwwetje het bijzonder onderwijs zal krijgen. De heeren De Meester, Ketelaar, Vliegen, Smeenge en ter Laan hadden het amendement verdedigd tegenover de heeren Van Wijnber- fen, De Geer, den Minister en den,heer Van laruebeek, die betoogden dat het niet pastte in het kader van het ontwerp. Ten slotte werd het ontwerp aangenomen met 46 tegen 36 stemmen, zuiver rechts tegen links. Daarna werd aangevangen met de behan deling van de erfgooierswet. De Doopsgezinde gemeente te Franeker heeft besloten, dat ook de vrouwelijke (lid maten kunnen worden benoemd tot lid van den kerkeraad. TER MEUZEN, 8 Maart 1912. Gisteravond trad in de Geref. kerk alhier voor de Chr. Jongelingsvereeniging op Ds. R. v. d. Kamp van Sliedrecht. Van zijn schoone rede hopen we in ons volgend nummer een uitvoerig verslag te geven. Voor de afdeeling alhier van den Volks bond tegen drankmisbruik werd Woensdag avond door den heer G. J. Blees Kz. in een openbare vergadering een lezing gehouden over is bestemd om te worden: GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR 1 Kg. 1.50 - 0.80 VqKq. fOA2\ Vio - 0.18 „Theorie en practijk van Huisvlijt". In een populaire rede schetste spreker de opvoedende kracht die van het beoefenen der huisvlijt uit gaat, hoe deze het schoonheidsgevoel en het kunstgevoel aankweekt, en bovenal hoe de huisvlijt, bevorderlijk is aan het streven der vereeniging, het tegengaan van het misbruiken van sterken drank. Het was voor den spre ker en de afdeeling jammer, dat het aantal bezoekers zoo gering was. In de Woensdag alhier gehouden druk bezochte vergadering van de afd. Axel van de Z. L. M. werd meegedeeld dat het ledental is geklommen tot 526. De bestuursvoorstellen betreffende meer publiciteit van keuringen enz. en telefonische aansluitingen van alle geneesheeren en vee artsen werden aangenomen. Ten slotte hield de heer Dr. W. van den Akker uit Rotterdam een voordracht over het besmettelijk verwerpen van paarden Hoek. Bij de Dinsdag door de vereeniging „Doelmatige Samenwerking" gehouden aanbe steding voor de levering van kunstmest, su- perphosphaat en chilisalpeter waren de laagste inschrijvers voor kunstmest P. J. Scheele, Ter Neuzen voor f7.75. voor superphosphaat P. J. Scheele voor f2.20. voor chilisalpeter D. Scheele Az. Ter Neuzen f 12,38. De heer G. van den Berge, directeur der gasfabriek te Axel, is benoemd tot onder-direc teur der gasfabriek te Beveren (Waes). Voor het festival te Axel, dat 15 Augustus zal gehouden worden, is opgehaald f 430. Van deze som wordt f 100 uitgetrokken voor premies voor de muziekgezelschappen f 25 voor zang gezelschappen en f50 medailles. Gisteren zijn in Den Haag geslaagd voor de acte nuttige handwerken, de dames M. M. Borne en S. M. E. Hamers, beiden te Oostburg. De notaris L. G. James te Sluis heeft Woensdag j.l. bij instel aldaar publiek ten verkoop aangeboden een gunstig gelegen hof stede, bestaande uitgetimmerten en uitmun tende bouw- en weilanden, gelegen nabij Scherpbier, in de gemeenten Schoondijke en Oostburg groot 56.34.05 H.A. (ongeveer 127 Gem. 108 Roeden). De perceelen zijn te zamen ingesteld op f85.135 waarbij komt f4500 voor overname van gebouwen en bovenprijs. Middelburg. Gisteren heeft de gemeenteraad aangenomen het contract met de Electrische Centrale te Vlissingen voor het leveren van electriciteit voor licht en kracht, f 20.000 moet gestort worden als waarborgsom. Gereformeerde Kerken. Beroepente Haastrecht S. Doornbos te Doetinchem te esterlee K. Dijk, cand. te Wolvega. Aangenomen: naar St. Pancras en Heer Ilugowaard door P. Ch. van der Vliet, cand. te Amsterdam. Bedanktvoor Bozum, Wons en Monniken dam door P. Ch. van der Vliet, cand. te Am sterdam. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland F. Kijftenbelt te Ter Aa. Te Serooskerke is Woensdagavond eene afdeeling opgericht van de Zceuwsche fruit en groentekweekers-vereeniging aanvankelijk met 52 leden, welk getal nog wel grooter zal worden. Een huiselijk reglement werd vastgesteld. Als bestuursleden werden gekozen J. Versluijs Sr. H. Tavenier, A. Wondergem, C. Minder- houd en A. Goedbloed. Als ladingmeester werd benoemd P. Melis. In eene volgende vergadering zal o. a. het vervoer der groenten voor gezamelijke rekening aanbesteed worden. Woensdagavond bemerkte men te Medem- blik dat uit het krankzinnigengesticht twee verpleegden waren ontvlucht. Een van hen werd onder Hoorn gegrepen en naar het ge sticht teruggebracht. De andere werd door de Amsterdamsche politie te Amsterdam aange houden. De „Nieuwe Tilb. Courant" verhaalt als een staaltje van den meest schrijnenden vorm van gedwongen winkelnering het volgende De patroon dwingt zijn knecht brood bij een bepaalden bakker te nemen. Als loon voor dezen dwang brengt hij de loonafreke- ning iets anders doet hij er niet voor! den prijs van het brood van 18 cents zoo als men algemeen betaalt op twintig. De brave patroon spreekt den bakker aan en zegt: „Als gij mij het brood niet elf centsin rekening brengt, levert gij niet meer aan mijn knechts." En wat doet de bakker? Ook hij leeft onder den druk der omstan digheden en heeft ootmoedig voor de eerlijk heid van den patroon der arbeiders, die bij hem brood moeten koopen, te buigen. Hij rekent dus den patroon elf cents, zoodat deze zeer eerlijke man met niets te doen dan zijn arbeiders aan het eind der week het loon af te trekken, negen cents op elf verdient. Onze bakker intusschen, die uit een pond meel er geen twee kan wegen, kan voor elf cents geen behoorlijk brood leveren en geeft te min gewicht of knoeit met zijn waar. De weduwe H. te Wolvega was Maan dag bij een familielid te Oudeschoot op be zoek geweest en zou met den trein van ruim 4 uur weer naar haar woonptaats terug keer- en. Op het oogenblik dat ze in den trein zou stappen zakte ze ineen en bleek overleden te zijn. Diep treurig bericht voor haar zestal, waarbij nog zeer jeugdige, kinderen, wien in September des vorigen jaars hun vader door den dood ontviel. Een raar soort bal. Jan is student en zal voor eenige weken bij zijn ouders gaan logeeren. Jan heeft wel eens last van geld gebrek en weet zich dan te redden door iets te brengen naar „ma tante", „oome Jan", „den Berg van Barmhartigheid", achter de schuine deur"of hoe een lommerd al meer mag heeten. Thans dienden overjas en zwart costuum echter te worden ingelost. Zoo geschiedde dan ook den avond voor zijn vertrek uit de universiteitsstad. Toen werd vlug de koffer gepakt en den volgenden morgen toog Jan huistoe. Den morgen na zijn thuiskomst ging Jan's moeder de koffer uitpakken, teneinde onder en bovengoed eens te kunnen nazien. Toen de overjas haar in handen kwam, be merkte ze op den kraag een kaartje met nummer vastgespeld. „Jan, wat is dat voor nummer „Datmoeder Dat 's o ja, dat is, weet u, ik ben 'n tijdje geleden naar, naar een bal geweest, ziet u en daar gaf 'k natuurlijk aan de vestiaire m'n jas af en toen is dat nummer er op gespeld Even later had moeder een zwarte pantalon te pakken, en daar zat zoowaar ook een kaartje met nummer aan vastgespeld. „Zeg Jan" vroeg ze met een strak ge zicht f— „wat voor soort van bal was dat (N. Ct.) Door bevriezen het water overwonnen. Men zal zich herinneren, dat bij het droog maken van de Haarlemmermeer zich de groote moeilijkheid voordeed, dat men bij het aan leggen der fundeeringen van het stoomgemaal bij Halfweg met de oud-Hollandsche water molens het water niet voor kon blijven, totdat men de nieuwe centrifugaalpompen in werking brachtvoor eenzelfde geval stonden in Don- caster de mijningenieurs toen een nieuwen put geboord moest worden. Toen men op 400 M. genaderd was, kwam er zooveel water uit den grond, dat de reusachtige pompen, die 10.000 liter water per minuut konden brengen, nutteloos bleken. Men meende het werk reeds te moeten opgeven, toen een der inge nieurs op de gedachte kwam het te probeeren met bevriezen. Naast het groote boorgat werden pijpen in den grond geslagen en daar mede koude omlaag gebracht en weldra bleek de vochtige aardmassa als een klomp ijs zich te laten bewerken, als moest men een zacht gesteente doorboren. Men liet langs de wan den ijzeren platen neder, en zorgde voor een waterdichte afsluiting en kon rustig naar omlaag werken tot aan de steenkoolbedding. Een moterschipper van de firma Van Gend en Loos, te Amsterdam, die bij de Twent- sche Bank ongeveer f 800 aan wissels had ontvangen, kwam bjj terugkomst op het kan toor tot de ontdekking, dat de portefeuille met geld verdwenen was. Waarschijnlijk is zij hem ontstolen door twee verdachte individuen, die tweemaal tegen hem aangeloopen waren.' Dezer dagen heeft te Stockholm de uitrei king plaats gehad van de prijzen, die door het lleldenfonds, dat het vorige jaar door Car negie ook voor Zweden is opgericht, beschik baar worden gesteld. Een der prijswinners, Karl. Gunnar Aberg te Brastorp (distr. Blekinge) was een vijfjarige knaap, die door zijn moed en koelbloedigheid drie menschenlevens heeft gered. Een half jaar geleden namelijk, geraakte het huisje zijner ouders, tijdens hun afwezigheid in brand. De knaap, wiens drie jongere |zus- jes zich in het brandende huis bevonden, be dacht zich geen oogenblik, ijlde tot driemaal tot midden door de vlammen naar binnen en slaagde er in zijn zusjes zoodoende te redden. De welverdiende belooning, die de dappere knaap ontving, bestond in een horloge, en een premie van 500 kronen, die op rente zullen gezet worden, en slechts voor zijn latere op- opvoeding mogen besteed worden. Is het bekend, dat in Frankrijk nog bij menigten slangen worden aangetroffen Do prefectuur van het departement Seine-et-Marne heeft bekend gemaakt, hoeveel van die krui pende dieren daar gedurende het afgeloopen* jaar zijn gedood. Ofschoon minder dan in 1910, bedraagt dat aantal toch nog 7.845. Daar ieder, die een slang verdelgt, 35 centimes ontvangt, is in 1911 voor 4.745 fr. 75 cent aan premies be taald. Een inwoner dier provincie heeft alleen 1.818 slangenmoorden op zijn geweten. De storm der laatste dagen heeft voor al aan de noordwest-kust van Frankrijk duch tig huis gehouden. De telegrafische 'en tele fonische verbindingen met Engeland zijn bijna geheel verbroken. Op vele plaatsen zijn tele graafpalen omgewaaid en over de spoorlijnen gevallen, waardoor het treinverkeer veel ver traging ondervindt. De stoombootdienst Diep- pe-Newhaven is gisteren gestaakt moeten wor den. De boot is niet uit de Engelsche haven vertrokken. Uit Granville, St. Malo, uit Char- leville en Mezières wordt gemeld, dat de woe dende elementen er belangrijke schade aan gericht hebben. Menschenlevens zijn te be treuren. De kiesrechtvrouwen. Na de twee kiesrechtvrouwen hebben de politierechters er nog een aanmerkelijk aantal tot gevangenisstraf met dwangarbeid veroor deeld, de meeste tot twee maanden, een enkele tot zes weken. Verscheiden vrouwen zijn voorts naar den strafrechter verwezen, die nog zwaarder straffen kan opleggen. Een politierechter zei, dat hij in die vrouwen niet anders dan gewone misdadigsters of krank zinnigen kon zien. Onder de veroordeelden zijn schilders, een beeldhouwster, een dichteres, verscheiden onderwijzeressen, een verpleegster, een dokter enz. Er waren- ook eenige be daagde matronen bij. Niet alleen het Britsche museum is voor het publiek gesloten, uit vrees dat de kies rechtvrouwen hun vernielzucht ook op kunst werken zullen bot vieren, het museum van natuurlijke historie en het Victoria-en-Albert- museum te Zuid-Kensington hebben dat voor beeld gevolgd en zullen deze heele week ge sloten blijven. De Royal Academy beeff haar tentoonstelling van oude meesters gesloten, veertien dagen vroeger dan was aangekondigd. Zij is dat tegenover de eigenaars der kost bare stukken verplicht, schrijft de president in de Times. Juffrouw Christabel Pankhurst, de secre taresse van de Sociale en Politieke Vrouwen unie, waartoe de glasbreeksters belmoren en waarvan het bureau door de politie is in heslag genomen, heeft een verslaggever te woord gestaan. Anders als Cornelis, die maar één glas had gebroken, voor aan de straat, was zij zeer fier op al de ruiten, die haar mede- standsters hadden verbrijzeld. Zij hoopte, dat het nu genoeg zou zijn en de ministers tot inkeer waren gekomen. Zoo neen, dan zouden er andere dingen volgen, wat en wanneer, daar kon zij zich niet over uitlaten. Het moest telkens een verrassing zijn. Alleen het stemrecht zou aan den oorlog een einde maken. Laat de regeering maar de fondsen van de vereeniging in beslag nemen. Er is meer geld te krijgen. In een toespraak heeft Christabel nog ge zegd, dat de vrouwen desnoods tot brandstich ting zouden overgaan, van een paleis b.v. De vereeniging voor vrouwenkiesrecht van unionistische vrouwen heeft een protest uit gevaardigd tegen het optreden der militante desrechtvrouwen. Wij moeten het kiesrecht met eerlijke mid delen winnen,"^zoo heet het.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2