Ingezonden Stukken. Telegrafische Berichten. Burg e r 1 ij k e Stand. Handelsberichten. de drie een roeiboot stalen, waarmede zij zich in de richting Bolnes verwijderden. Blijvend surveilleeren, zag hij 's morgens na vijf uur een roeiboot zonder licht in de richting van Rotterdam gaan. Toen nu de veldwachter s morgens bij zijn ontwaken hoorde van de inbraak te Bolnes, bracht hij dit natuurlijk dadelijk in verband met zijn nachtelijke ervaring en vervoegde hij zich aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam tot rapport. Of hij dan maar eens even die album in wilde zien" werd hem gevraagd. Dadelijk wees hij twee van de drie heeren aan, waar mee hij dien nacht gesproken had. En toen met twee rechercheurs, de heeren A. H. de Haan en A. den Boer er op uit om heel den dag te speuren in café's, pandjeshuizen enz. in de buurt vooral, daarbij om beurten pos- teerend bij de resp. woningen der verdachten, 's Middags' 4 uur kwam één dér „visschers in de Verlaatstraat thuis en werd natuurlijk meteen ingerekend. Terwijl deze naar liet hoofdbureau werd gebracht, loopt Verlaatstr. nr. 2 in de fuik. Hij zet het op een loopen, doch wordt door een der rechercheurs achter haald en ook op het Haagscheveer gedepo neerd. Nu nog no. 3. Jawel, te half zeven 's avonds wordt deze held van den zolder zijner moeder in de Oudaenstraat omlaag ge haald. „Het „trio" zat goed en wel geborgen op 't Haagscheveer, doch ging Zaterdagmorgen op transport naar Capelle a. d. IJsel, waar ze, na voorloopige ondervraging, afzonderlijk, resp. in 't cachot, onder den toren en onder 't Gemeentehuis werden onder dak gebracht. De Justitie uit Dordrecht inmiddels ver wittigd, kwam te 4,20 hier aan. Twee van het „edele drietal" waren nu tijdelijk in de Chr. School ondergebracht. Daar, zeiden de brutale heeren, zouden ze de 10 geboden nog eens gaap leeren Om beurten telkens, en ook cezamenlijk, werden ze in den timmerwinkel van J. L. van Rij, die tot zittingzaal van liet Gerecht diende, aan een streng verhoor onder worpen. Aanvankelijk had dit bevredigende resultaten, daar ze elkaar al aardig begonnen tegen te spreken. Mogen ze tot bekentenis worden gebracht, opdat zij voor dit en meer dere misdrijven hun straf niet ontgaan 1 Zeer bezwarend voor hen was, dat een ringetje, eigendom van het dochtertje van den dokter, in de roeiboot waarmee^ ze „uit waren geweest, werd gevonden. 'tGeld en andere kostbaarheden bleef echter tot dusver zoek. Toen het verhoor was afgeloopen, ging het tegen half acht. Geleid door 5 veldwachters en begeleid door oud en jong van Bolnes, gingen „de heeren om 7,30' per Fop Smit naar Dordt, tegelijk met hun ondervragers, met wie ze op „het Kromhout", tot „rechte" opbiechting van hun Snood bedrijf nog wel nader zullen kennis maken. Een diefachtig paard. Dat een ekster of een raaf goud steelt, is bekend: maar dat ook een paard dergelijke kleptomanische hebbelijkheden heeft, is wel vermeldenswaard. Een ruiter kwam dezer dagen terug van een langen rithij wilde zich wat verfrisschen en legde in den stal zijn ringen af. Toen hij ze weer wilde aandoen, waren ze spoorloos verdwenen. Er was niemand in den stal geweest, die ze kon weggenomen hebben. Alle zoeken was vruchteloos. Tot opeens werd opgemerkt, dat bruintje lustig stond te knabbelen. En jawel, de vriend, die nog pas liet obli gatie klontje suiker had genoten om zijn braaf heid, bleek druk bezig met het bewerken der ringen. De trouwring was vrijwel plat uit den anderen was slechts één klein steentje verdwenen. Men meldt. Zaterdagmiddag ging de 82-jarige J. B. te Brandwijk als naar gewoonte uit het mollen- vangen. Toen hij op den tijd van het eten niet thuis verscheen, werd men ongerust, en ging aan 't zoeken. En wat bleek helaas Dat de oude man zijn hoogen leeftijd met verdrinken heeft moeten eindigen. Een kwartier van huis vond men zijn lijk in de sloot. Een beruchte rijwieldief, de 26-jarige 1). v. D., koetsier te Schoten (N.-IL), die het laatst wegens diefstal van drie rijwielen tot 18 maan den veroordeeld werd, is Vrijdag te Renkum in de val geloopen. Hij bood den rijwielhandelaar D. aldaar voor f 10 een rijwiel te koop aan, maar deze wilde er niet toe overgaan voor de man bij de politie bewezen had de eigenaar te zijn. v. D. had daartegen geen bezwaar, toonde bij den veld wachter zijn papieren, die in orde waren, en zou in zijn voornemen om de fiets te verkoopen geslaagd zijn, als de veldwachter niet nog een zweem van wantrouwen gekoesterd had, waar om hij zijn chef waarschuwde. Deze verhoor de v. D., betrapte hem op tegenstrijdigheden in zijn verklaringen en bracht hem ten (slotte tot 'de bekentenis dat hij het rijwiel uit de gang van een huis gestolen had. Het gerucht gaat, dat bij Bergen op Zoom een klooster van Paters Capucijnen wordt op gericht. Te Muntendam geraakte de vorige week de brugwachter P. Kapinga door een jagershjn in het kanaal. De man werd toen met groote moeite gered, doch is aan de gevolgen over leden. Woensdag heeft, zoo meldt het Ildbl., de politie van het bureau Muiderpoort te Am sterdam een stukenden loodgieter gearresteerd, die in de Minnaeusstraat een phosphorhoudende vloeistof zou hebben geworpen op de kleeren van een werkwilligen vakgenoot uit Hilversum. Diens kleeren waren erdoor in brand ge vlogen. Later werd nog een tweede persoon aangehouden, verdacht van medeplichtigheid. Zaterdagmorgen zijn beiden, wegens poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel per celwagen ter beschikking van de ju stitie gesteld. I De stoomtram Haarlem—Alkmaar heeft Zaterdagavond op den Schoterweg bij Haarlem een ouden, dooven man omvergereden. De man verloor een paar vingers en kreeg een gebroken arm. Hij is in het gasthuis opge nomen. Zaterdagnacht heeft te Zutplien de koi- peraal van de huzaren B. gepoogd inbraak met diefstal te plegen m de cantine van de huzaren. Hij werd echter ontdekt door een sergeant en een korperaal, die zich verdekt hadden opgesteld. B. vluchtte, maar is s-Heer- enberg aangehouden en gevankelijk naar Zut plien gebracht. De Boskoopsche kweekers willen in Juli 1913 een rozententoonstelling houden. Volgens een familie te Watergraafsmeer maakte de dienstbode zich herhaalde malen aan kleine diefstallen schuldig. Om haar vrees aan te jagen liet de heer des huizes de dienstbode een verklaring teekenen, waarin zij erkende meermalen diefstal te hebben ge pleegd. Tevens beloofde zij in die schuld bekentenis zich te zullen beteren. Daar zij verdacht werd kort voor haar vertrek nog het een en ander ontvreemd te hebben, diende haar meester bij de politie een aanklacht togen haar in. De beschuldigde werd in verhoor o-enomen. Pertinent ontkent zij alle schuld en bovendien beweert pij, dat de verklaring valsclielijk is opgemaakt. Nimmer heeft zij zoo'n stuk onderteekend. Ten einde klaarheid in deze zaak te brengen, is de justitie met een en ander in kennis gesteld. („Hbl. De politie te Hilversum heeft de hand belegd op oen jeugdigen boef, die reeds enkele malen wegens diefstal terechtgestaan heeft: den 14-jarige H. Nadat hij een lade had gelicht, is hij eerst ontsnapt, ïiiaar later, nadat hij het geld had begraven, gearresteerd en door de mand ge vallen. Hij schijnt te behooren tot een bende jeugdige misdadigers, die liet den laatsten tijd winkeliers en sigarenhandelaars lastig maakt. Thans zal hij ter beschikking van den offi cier van justitie' worden gesteld. Na afloop van den eersten termijn van voorloopige hechtenis (zes dagen) heeft de rechtbank te Heerenveen de hechtenis van ds. E., van Oosterzee, met dertig dagen ver lengd, met last tot verdere instructie. Naar het Nwsbl. v. Fr. verneemt, heeft de verdachte bij de verhooren op verschillende punten zichzélf tegengesproken Vrijdagmiddag hebben de suffragettes te Londen 'de meest uitgebreide daden van ge weld gepleegd sedert liet begin van de be weging. Troepen vrouwen liepen door White hall, Piccadilly, Haymarket en Bondstreet, en door anderehoofdstraten in het Westend, waarbij zij de ruiten der winkels bij menigte inwierpen. Enkele vrouwen drongen Dow- ningstreet binnen en vernielden de vensters van Asquith's woning en van de regeerings- "ebouwen. Een vrouw heeft een revolverschot afgegeven, met het gevolg dat een venster van het ministerie van Koloniën vernield is. Een nieuwen aanval deden de suffragettes in |Regentstreet, waar zij vele winkelruiten vernielden. In deze straat alleen waien fit) agenten op de been. De zakendoende men- schen zijn in ontsteltenis gebracht. Er zijn ongeveer 6Ü vrouwen gearresteerd, onder wie mevrouw Pankhorst. Wonderlijke gebruiken. Een van de vele wonderlijke gebruiken, die men in Engeland naijverig in stand houdt, is „het prikken van de sheriffs" door den koning, dat wil niet zeggen, dat Z. M. de heeren zelf prikt, maar dat hij een prik geeft achter den naam van de heeren, die hij tot sheriffs benoemt. Donderdag hield hij er op het paleis een zitting van den Geheimen Raad voor. De lijst was „op den ochtend van Sinte Martijn" in' het hof van King's Bench opge maakt voor den minister van financiën (wat die er eigenlijk mee te maken heeft Voor elk graafschap waren drie mannen op de voordracht geplaatst. Met een priem gaf de koning een" prik achter de uitverkorenen, waarbij de minister hem wel een kleine vin gerwijzing zal hebben verstrekt. Wij moeten er nog bijvoegen, dat het hier de benoeming vaq sheriffs alleen voor Enge land en Wales gold voor Schotland en Ierland zal er vermoedelijk een andere wijze van benoeming bestaan maar alweer niet voor heel Engeland. Want de sheriff van het hertogdom Lancaster te benoemen, komt den koning van Engeland niet toedat recht be hoort den hertog van Lancaster, al is deze dezelfde George V. De voordracht werd hem natuurlijk in dit geval gedaan door den kan selier van het hertogdom, een anderen mi nister Later volgt de benoeming van den sheriff van Cornwall, die de zaak is van den hertog van Cornwall, d.i. de prins van Wales Meil heeft Donderdag boven de assen van een trein naar Philadelphia een hoeveel heid dynamiet gevonden, genoeg om zoo zeggen de menschen die het vonden heel het spoorwegnet van de Philadelphia-spoorweg te yernielen. Dat de trein aan vernieling ontkomen is, is een wonder. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Gemeenteraad van Axel. Over onze vergadering van 26 Februari j.l. die zeer geanimeerd was, zal ik ditmaal geen groote nabetrachting houden. A e hebben den gansehen morgen en een groot gedeelte van den middag besteed aan het bespreken van het beheer der gasfabriek, eerst in besloten zitting, daarna in 't openbaar. De re()e?b waarom ik dit niet doen zal is deze, dat ik als niet deskundige niet over de zaak kan oordeelen, terwijl het vertrouwen in onzen technischen adviseur, hoewel dat bij B. en W niet geschokt is, bij een ander deel mijner collega's er in alle geval niet op verbeterd is. Niet" dat ik de schuld op den adviseur wn werpen, maar dit is toch zeker dat hij t is, die ons volgens de meening van B..en w. en dat is ook de meening van den adviseur, geholpen heeft aan minderwaardig personeel van de gasfabriek. En nu is 't wel waar, dat men in iemand kan bedrogen worden, rn^ar als de fouten zoo groot zijn als door B en VV voorgesteld, zoodat ze niet van vandaag of gisteren, maar reeds lang aan B. en W bekend zijn, dan kan ik maar niet begrijpen hoe onze technische adviseur wij weten er natuurlijk niets van maar hij moet 't weten die niet reeds dadelijk heeft opgemerkt. Ik mag niet uit de geheime zitting klappen, maar ieder kan begrijpen, dat wij een directeur gekozen hebben ui't een vijftal, dat door den adviseur voorgedragen werd. Bovendien werd de gas fitter, aan de fabriek van v. Niftnk in een maand, zegge een maand van vuur- en bank werker veranderd in een gasfitter. W ie zal ons nog zeggen, of de man in V lissingen gefit heeft, of dat hij gebruikt werd om steenkolen te lossen en te laden? Dat is natuurlijk zijn schuld niet. Volgens B. en W. genoot hij de meeste voorkeur omdat hij familie van een der Wethouders was. 't Is weer zooals t altijd gedaan is in Axel en ik heb er destijds ook reeds opgewezen. 't Was weer de oude fa- milieregecring. En nu zitten we met de ge bakken peertjes. En dan zie je het natuurlijk altijd gebeuren, dat voor de fouten, door vel schillende personen begaan, één moet bloeden. Let wel, ik geloof dat ik duidelijk genoeg spreek, om daaruit geen verkeerde gevolg- trekkingen te maken. Ik veroordeel niemand omdat ik volmondig wil erkennen, dat ik van heel een gasfabriek niets afweet. Maar daar hebben we immers onzen adviseur-leve rancier voor. We zitten in den brand en moeten er nu weer uit ook. Is 't waar wat B. en W. in hun voorstel inededeelen, dan in vredesnaamWe zullen zien in de vol gende vergadering. Onze wethouder van dijken wegen en voetpaden deelde bij de omvraag mede, dat de herstellingswerken aan dezelve door 'hem in oogenschouw waren genomen en bijna geheel, maar toch nog met heelemaal, in orde zijn bevonden. 't 12de RAADSLID. Amsterdam. Een kunsthandelaar ontdekte een onbekende Rembrandt. Deze schilderij stelde voor een stervenden heer door zijn ge trouwen omringd. Haarlem. Door den hevigen storm is een schutting aan een verbouwd winkelhuis om gevallen. Een reiziger en een juffrouw werden ernstig gewond. Havre. De hevige storm heeft alhier groote schade berokkend. Peking. Mandjoes lokken opstootjes uit. Men verwacht dat men de vaan der opstanding zal opheffen. Mijnheer de Redacteur AMSTERDAM, 4 Maart. 1912. TER NEUZEN, 4 Maart. 1912. Boter per V» K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 3.40. KOERS VAN HET GELD. Fransen per 100 fr. f 47.60 a f 47,62c. Engelsch per 12.— 12.—. de Caluwe. 27 Febr. Prospertuz Robertus Josephus, z van Josephus Charles Lodevicus 1) Jong en van Louisa Genovea Flitser. 28 Febr. Elizabeth Sara, d. van Willem de Jonge en van Fraucoise de Bokx. 29 Febr. Maatje, dochter van Jan de Bruijne en van Catharina Pieternella van de Velde. 2 Maart Marinus Adriaan, z. van Johannis Schippers en van Janna Herrebout. Rémon Richard z. van Pieter Johannes Visser en van Maatje Cornelia Pimmmer- man. Overlijden. 26 Febr Jacob Riemens, oud 1U j., van Cornells en van Wilhelmina van üijke. 29 Febr. Levinus Jacobus Stoffels, oud 56 j., echtg. van Susanna Jacoba Meijer. HOEK. Huwelijks-aangiften. 8 Febr. Levinus de Groote, oud 23 j., jm. en Maria Adriana van Dixhoom, oud 19 j., jd. 16 Febr. Pieter van Tatenhove, oud 24 j., jm. en Aartje Koole, oud 21 j., jd. 22 Febr. Jan de Bree, oud 23 j., jm. en Anna Deij, oud 24 Auwelijks-voltrekkingen. 22 Febr. Levinus de Groote, oud 23 j., jm. en Maria Adriana van Dixhoorn, oud 19 j jd. 29 Febr. Pieter van Tatenhove, ouil 24 j.. jm en Aartje Koole, oud 21 j., jd. Geboorten. 2 Febr Gelein, z. van J acobus Levinus Scheel e en van Maatje de Rlaeij. 11 Febr. Geer- truida, d. van Jacobus Buijze en van Magdalena Donze. 24 F'ebr. Jan, z. van Petrus de Kraker en van Janneke de Graaf. Overlijden. 5 Febr. Abraham van der Welle, oud 62 j wed.n. van Neeltje van Hoeve. 16 Febr. Pieternella van Doeselaar, oud 81 j., wed. uit het lste huwelijk van Leendert Leunis en uit het -de huwelijk van Pieter Bareman. 17 Febr. Maria, Nieuwelink. oud 74 j.. echtg. van Simon Leijs. 2- Febr. Jozina Wilhelmina de Kramer, echtg. van Cornelis de Regt. AXEL. Huwelijks-voltr. 22 Febr. Martinus Goosen, oud 28 j., jm. en Pieternella Catharina de Feijter, oud 21 j., jd. Geboorten. 18 Febr. Elisabeth, d. van Levinus van Cadsand en van Krijna Tanneke Rouw. 23 Febr. Janna Leuntje, d. van Jacob Buijze en van Adriana Verplanke. 25 Febr. Jan Pieter, z. van Pieter Marinus van Eijk en van Cornelia van dei- Hooft. 28 Febr. Jacobus, z. van Cornelis van den Broeke en van Anna Catharina Bakker. Overlijden. 18 Febr. Leona Margaretha Seghers, oud 5 m., d. van Bernardus en van Mathilda Maria Simoen. 27 Febr. Cornelis van de Velde, oud 78 j., weduwn. van Johanna Boeije. Pieter Deij, oud 66 j., echtg. van Lijntje Catharina de Zeeuw. 29 Febr. Floris Swets, oud 59 j., weduwn. van Leentje Jansen. •Wie zou er geen instemming betuigen met het protest, dat er opgaat tegen de meer dan treurige behandeling, die den Directeur onzer Gasfabriek in de jongste raadsvergadering werd aangedaan Zeker, ik geef aanstonds toe, dat een meer tac tisch optreden van het raadslid Oggel eene lang durige, persoonlijke discussie zou hebben afgesneden, maar was dit genoemden heer kwalijk te nemen, waar B. en W. met zoo'n ingrijpend voorstel den Directeur wilden afmaken, zonder dat deze door een onderzoek van deskundigen zou kunnen ge rechtvaardigd worden De heer Kruijsse noemt in zijne aanvallen op den Directeur de boekhoudingmaar eilieve M. d. R. is dan die Directeur een pakezel, dien men iederen last maar oplegt, onverschillig of hij dien al dan niet kan dragen Aansluitingen regelen, meters controleeren, met oud materieel werken, boekhouding verrichten, op de fabriek werken enz. enz. Die man moest wel een Hercules zijn met een verstand en een werkkracht grooter nog dan die van ons Achtbaar college om dit alles te kunnen doen naar behooren. Wij hopen dat onze gemeenteraad toch in dwaas heid zijn Collega van ons naburig Ter Neuzen niet zal wiilen evenaren of overtreffen, door tegen den wil van het volk eigen meening door te drijven, uit hoogmoed, domheid of eigen belang. Laat onze raad het onderzoek blijven eischen het is.in ieder geval eene dwaasheid geweest om oude mijnen te gebruiken; dat is gebleken. Onze Directeur is een jong man met goede aan bevelingen en uitmuntende werkkracht; de Raad late hem niet door B. en W. zedelijk vermoorden. Ingezetenen van Axellaat ons als éen man de zijde kiezen van het recht en niet dulden, dat een jong man, van goeden aanleg, door fouten wel licht van anderen voor goed wordt afgemaakt. Ik dank U voorloopjg voor uwe welwillendheid en teeken RECHT. Axel, den 4 Maart 1912. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Febr. Adolph Constantinus de Pauw, oud 22 j., jm. en Johanna Frederika Moes, oud 28 j., jd. Geboorten. 25 Febr. Elizabeth, d. van Cornelis Karelse en van Sophia Maria Hulstaart. DirkJan, zoon van Cornelis Verpoorten en van Janna Maria de Klerk 26 Febr. Hubert Mattheus Petrus, zoon van Honoré Joseph Colsen en van Emma Amelia Lijnolie vliegend, f 39'/», f39, April f 875/ti Mei/ Aug. 1 343/»> f 345/s, Sept./Dec. f 32'/i- Suiker oude oogst flauw, nieuwe kalm. Maart f 18'/% te kooP> Mci i83/a gebodeu> Oct./Dec. 13'/i genoteerd. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2,30 a f 2,50. Friesche Blauwen f 3,— a f 3,20. Zeeuwsche Bonten f 3,30 a f 3.40. Zeeuwsche Blauwen f3,30 a f3,50. Drentsche Eigenh. f2,a f2,10. Zeeuwsche Eigenheimers f2.70 a f2.80. Zeeuwsche Pooters f2,10 a f2,30. Andijker Blauwen f 3,10 a f 3 20. Andijker Bonten f 3,— a 3,20. Duinzand f 3,25 a f 4,25. ANTWERPEN, 4 Maart 1912. Chilisalpeter vast, loco fr. 25.80, Maart fr. 25,80, April fr. 25,75, Mei fr. 25,15. AXEL, 2 Maart. Eierveiling van de V. P. N. Aanvoer 6315 kippeneieren, prijs f3,82'/j Rotterdam, 4 Maart. Binnenlandsche granen. Tarwe ruim aangeboden. Essex en roodkaf blijft moeilijk te verkoopen, vooral in de eenigszins afwijkende kwa liteit van Essex bleef het grootste gedeelte on verkocht. Wilhelmina onveranderd verkocht en ge heel opgeruimd. Essex per 100 kg. van f 10 tot f 10roodkaf van f 9.75 tot f 10. Wilhelmina van f 9'/i tot f 9.75. Haver matig aangeboden, prijshoudend verkocht. Per 100 kg. f 9.50 tot t 9.75. GENT, 1 Maart. Vlas. De prijzen voor Russisch zijn opnieuw gestegen zoowel voor in het water als op het land geroot vlas. De vraag echter was kalm. De aan voeren van inlandsch nemen af. De handel was trager. Garens van vlas en van snuit De markt is iets minder geanimeerd, echter blijven de prijzen van jutegarsns opnieuw een belangrijke verhooging ondergaan. De verkoop was kalm. Katoenen garens met kalmen verkoop. Prijzen zijn zeer vast. Linnen met levendigen markt. De prijzen zijn zeer vast.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3