Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Lamlbouwberichteii. Gemengd Nieuws. De z.g. oude (socialistische) mijnwerkersbond heeft de mijnwerkers in een oproep gewaar schuwd, het voorbeeld van de stakers niet te volgen, daar deze zich hebben schuldig ge maakt aan het verbreken van de tucht. De arbeiders moeten rustig aan het werk blijven en het bevel van de leiders afwachten, TER NEUZEN, 4 Maart 1912. In de Zaterdag 9 Maart, des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling Notulen Ingekomen stukken Voorstel tot afwijzing van een verzoek van F. van Dixhoorn en J. T. de Kraker, om hunne jaarwedden te brengen in overeenstemming met het raadsbesluit van 28 September 1911 Voorstel tot afwijzing van een verzoek van L. J. de Vries en J. T. de Kraker, om hun belooningen voor het geven van onderwijs in de Fransche taal met f 50 te verhoogen Voorstel tot het nemen in erfpacht van een gedeelte van het perceel grond, Ter Neuzen, Sectie L no. 114. Gisteravond ontlastte zicli boven onze ge meente een in dezen tijd des jaars ongewoon zwaar onweder, gepaard met regen- en hagel buien. Voorzoover ons bekend, veroorzaakte het onweder geen onheilen. Naar men verneemt is de op a. s. Zaterdag te houden vergadering van den gemeenteraad alhier belegd naar aanleiding van een verzoek daartoe door de raadsleden de heeren De Bruijne, De Jager en Scheele, die daarom hebben verzocht in verband met een in zake de stichting eener gemeentelijke H. B. S. alhier ingekomen nader adres van»verschillende ingezetenen. Omtrent den inbraak bij Dr. van de Ree te Bolnes kan nog gemeld worden dat de dokter te middernacht van een stervende vrouw thuis kwam. Toen hij 's morgens om zes uur weer werd geroepen, vond hij de deuren en kasten open. Geld, gbud en zilver was ontvreemd. De schade is aanzienlijk doch getallen worden liever verzwegen. Vrijdag heeft men met een speurhond van de politie gewerkt. De hond liep telkens naar de Maas. De dieven schijnen dus te water te zijn heengegaan. Zaterdag zijn te Capelle a/d IJsel drie personen in hechtenis genomen, tegen wie zware vermoedens bestaan. Zij zijn des avonds onder sterk politiegeleide naar Dordrecht gevoerd. De officier van justitie van Dordrecht was te Bolnes, teneinde een onderzoek in te stellen. Met ingang van 1 Mei worden verplaatst de kommies-verificateurs F. van der Kerk van Ter Neuzen naar IJmuiden en R. Panders van Lobith naar Ter Neuzen. Zaterdagnamiddag kwamen alhier met een roeiboot aan wal schipper Harm Groen, zijne vrouw, dochter en zoon, die op de Schelde, voor den Margarethapolder hun zinkend houten tjalkscheepje „Onrust" hadden moeten ont vluchten, met achterlating van alle have, be halve de kleeren die zij aan hadden. Het scheepje kwam uit België, geladen met steenen voor den heer M. D. de Putter uit Vlissingen, die bestemd waren voor Ellewouts- dijk. Tijdens de vaart vertoonde het scheepje teekeneii van lekkage, die dermate toenamen, dat de schipper geen kans meer zag het schip drijvende te houden en op de zandplaat aan stuurde, om het daarop omhoog te zetten en voor zinken in diep water te behoeden. Die poging kon echter niet meer slagen en bijna nog voor ze er op verdacht waren moest het opvarend gezin in de roeiboot een goed heen komen zoeken. Kort daarop zagen zij hun vaartuig in de diepte verzinken, terwijl een eindje van den mast alleen boven water bleef. Het schip zal wel verloren zijn het is ver zekerd, doch de lading niet. Vanwege het loodswezen is terstond op het wrak een groene ton gelegd, om het kenbaar te maken voor de scheepvaart. Des nachts geschiedt zulks door een lantaarn. (T. C.) Driewegen. De Vereeniging Ziekenfonds „Steunt Elkander" hield j. 1. Zaterdagavond hare jaarvergadering. Blijkens het verslag werd in het afgeloopen jaar ontvangen f 376,15 en uitgekeerd f 166,40, zoodat met het saldo van vorige jaren thans in kas is f646,29. Het aantal leden bedraagt 57 en dat der donateurs 29. Tot bestuurslid werd herkozen de heer S. van Hoeven, terwijl als nieuwe leden van het bestuur gekozen werden de heeren P. M. Oostdijk, P. Bakker en F. Donze. De vergadering was zeer druk bezocht. Op de agenda van de 22ste algemeene vergadering van den Schoolraad, welke den lOden April te Utrecht gehouden wordt, komt o. m. èen voorstel van het schoolbestuur te Spui, dat behandeld wenscht te zien de vraag, of de tijd niet dringend eischt de algemeene en geheele gelijkstelling van het bijzonder, met het openbaar onderwijs. Hoek. Bij de door de vereeniging „Land bouwbelang" gehouden aanbesteding voor de levering van superphosphaat, kunstmest en chilisalpeter waren de laagste inschrijvers voor de superphosphaat P. J. Scheele voor f2,30. voor de kunstmest P. J. Scheele voor f 7,82. voor de chilisalpeter D. J. Oggel voor f 12,32. Axel. Op Maandag 4 Maart 1912 hield de Chr. Muziekver. „Hosannah" haar 4de jaar vergadering, die door den voorzitter met gebed geopend werd. Het meer officieële gedeelte van de verga dering was gewijd aan de gebruikelijke jaar verslagen. Hierbij hoorden we dat het batig saldo over het vorige jaar f 4.04 bedragen had. Ontvangen was f 213,705 en uitgegeven f 211.58 zoodat het saldo thans 2.426 bedraagt. Het jaarverslag van den secretaris wees eenerzijds op donkere punten anderzijds echter ook op lichtpunten. Als een donker punt noemde de secretaris de herinnering aan het bedanken van zoovele leden in bet voorgaande jaar. Het ledental is thans 21. Het corps had de eer om zich op 22 Juni 1911 op 't Zendingsfeest te mogen doen hooren. Een lichtpunt in de geschiedenis was de belangstelling van buitenstaanders die zich vooral uitte in klinkende munt, waardoor het mogelijk werd om een reisje te maken naar Antwerpen. 30 nieuwe begunstigers gaven zich op. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden P. de Bruijne en C. Smies herkozen met 34 en 32 van de 35 stemmen terwijl in plaats van P. Buijze ge kozen werd J. J. de Feijfer met 27 stemmen. Tusschen de bedrijven door deed de muziek zich hooren, waarbij vooral de aandacht trok een stuk waarin de medespelers op een ge geven oogenblik achter elkaar de instrumenten neerlegden en gingen staken, wat echter spoedig verzoend werd, waarop met nieuwe moed liet blazen hetvat werd. Door de leden werden verder nog een 7-tal samenspraken gehouden. Om 11 uur werd de vergadering gesloten, waarop de secretaris, de heer Lefeber, ein digde met dankzegging. Zaterdag werd te Axel het toelatings examen gehouden voor de Rijksnormaallessen en de daaraan verbonden voorbereidende klassen. Toegelaten werden o. m.voor de 2e klasse (voorwaardelijk indien er plaats is) C. M. Harte te Ter Neuzen voor de le klasse C. Bakker en J. A. de Smidt te AxelA. Dhaeze, C. P. Kolijn, A. de Vos, P. de Zeeuw, J. de Vries, R. B. Hellinga en C. E. van Luijk, allen te Ter NeuzenJ. I. Risseeuw en L. J. Nijssen te Sluiskilvoor de voorbereidende klasse, 2e afdeeling: W. A. Blansaart te Axel, A. J. Klaassen te Ter Neuzen le afdeeling J. II. Goslinga, J. D. van Sluis, F. M Mangold, G. T. Eekman en C. C. Bakker, allen te Axel, E. H. Wortman en C. L, J. Wortman te Zaamslag. Axel. In plaats van W. de Bruijne, die ontslag heeft genomen, is als stoker aan de gasfabriek alhier benoemd A. Bracke. Hulst. Voor den nieuwen cursus aan de Ambachtsschool alhier, zijn 27 leerlingen in geschreven. Koewacht. Zooals men zich herinneren zal, werd in den avond van 8 December 1. 1. op het Belgisch gedeelte een brutale inbraak met diefstal gepleegd, terwijl de 73jarige eigenaar B. d'Hert werd mishandeld. Ondanks alle opsporingen van de Belgische en Nederland- sche politie kan men de daders maar niet op sporen. Thans is er eensklaps licht in de zaak gekomen. Een inwoner van Stekene heeft bij B. d'Hert zulke bijzonderheden omtrent de daders en den inbraak medegedeeld, dat zoo wel de gendarmen van Moerbeke als de com mandant der marechaussee alhier dadelijk op onderzoek zijn uitgegaan. Het zou voor vele inwoners van deze en omliggende gemeenten een groote gerustigstelling zijn, als men er in mocht slagen de ware daders in handen te krijgen. Biervliet. In den Zachariaspolder, gemeente IJzendijke, zal een hofstede verrijzen, waar van te IJzendijke de aanbesteding plaatshad. Het huis moet vóór Juni a.s., de schuur vóór den oogst gereed zijn. Van de 17 inschrijvingen waren aannemer, als laagste inschrijvers, F. Hoevenagel voor het huis van ruim 5000 gulden en A. Faas voor de schuur voor nagenoeg 8000 gulden. Beide aannemers zijn Biervlietenaars. De aanbesteedster. de familie de Jaeger zorgt voor het vervoer der materialen van Hoofdplaat naar het bouwterrein. In de vacature van onderwijzeres in plaats van mej. Goor, die naar Hoek vertrekt, heeft geen enkele sollicitant zich aangemeld. Met ingang van 27 Febr. 1.1. is verplaatst van Bergen op Zoom naar Aardenburg de kom mies A. F. Kamp. Zaterdag werd te IJzendijke bij inschrijving ten verkoop gepresenteerd éen hofstede te Biervliet met 5 gemeten weiland en 10 gemeten bouwland, bewoond door den heer J. Wijffels. De hoogste inschrijving bedroeg 20 duizend gulden. De gunning werd aangehouden. Daags te voren was te IJzendijke publiek verkocht een kavel bouwland in den Elisabeth- polder te Biervliet groot 3.8490 H.A. Kooper werd de heer J. Faas te Biervliet voor 6300 gld. De heer P. J. de Jonge, van Biervliet, is benoemd tot ingenieur der domeinen in de provincie Zuid-Holland. Hij is thans adjunct hoofdopziener der domeinen te Dordrecht. Uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, met name Schoondijke, Biervliet, IJzendijke en Hoofdplaat, zullen binnenkort weer tal van gezinnen naar Amerika emigreeren. Vlissingen. In de groote kerk alhier komt een nieuw orgel. Het heeft een hoogte van 10 Meter en is 8 Meter breed en 4 Meter diep. Het zal ruim 2000 sprekende pijpen bevat ten. De leverancier woont te Leeuwarden. Hengstenkeuring te Goes. Bij de reeds vermelde Woensdag te Goes gehouden paardenkeuring werden de volgende paarden bekroond. Achter de namen van de paarden zijn vermeld de eigenaars en de woonplaats Dekhengsten van drie jaar. Fleur de Marnix, G. Buijse, BiervlietAl- bert, A. Moggré, SchoondijkeMalaga, F. Koopman, bij Zierikzee Vainqueur de petit Eughien, P. Vael—Ysebaert, St. Jansteen Dernier, Wed. Jos. Daelinan, Westdorpe, en Argus, H. J. Aernoudts, Sluis. Plaatsvervangers. Mars, C. Thorenaar, Waarde Bourgogne II, W. Dieleman Pz., AxelAvenir, II. Steijaert, Watervliet, en Fluteur, P. Dees, Krabbendijke. Dekhengsten van vier jaar. Volcan, Victor de Sutter, Assenede (B.) Avenir, B. C. Puijlaert, ZuiddorpeMajor de Rêves, H. Steijaert, Watervliet (B.)Vainqueur, Em. F. Bonte, SluisAmiral de Knocke, Fredericapolder, W. Kakebeeke, Goes, en Aristo, G. Luijk, Vlake. Plaatsvervangers. Robert, P. VaelYsebaert, St. Jansteen Gamin, Jan de Putter Jz., Axel, en Major, P. Hansen, Noordwelle. Dekhengsten van 5 en 6 jaar. Nickel, II. J. Aernaudts, SluisDue, de Balingne, D. Verburg, G. Luijk, Kamperland, Vlake; Blondiau, Wed. Jos. Daelman, West dorpe Martingal de Ragnies, H. V. West dorpe, Westdorpe (Gust. v. Waes)Blouis Blocus, H. V. Eigen Hulp, Axel, (J. de Feijter Lz.)Tunis, H. J. Aernaudts, Sluis; Mustafa, H. Bonte, Koewacht; Opéra du Fosteau, H. V. Absdale, St. Jansteen, P. VaelSamuel, H. V. Cats, Cats (J. van Dis) en Oedipe, Paul de Scheppere, Watervliet (B.). Plaatsvervangers. Cherbourg de Waterloo, H. Bonte, Koewacht Dragon, H. V. De Toekomst, Axel (W. Die leman Pz.) en Ramjon, I. Berrevoet, Seroos- kerke (Sch). M. Ct. Te Noordwelle (op N.-Beveland) heeft Zaterdag de 20-jarige arbeider A. v. d. M., wonende aldaar, drie revolverschoten gelost op de 14-jarige dienstbode J. K., zonder haar evenWel te raken. Daarna vluchtte hij een zijweg in en schoot zich een kogel in den niond. De kogel kwam achter het linkeroor naar buiten. Badend in zijn bloed werd de jonge man opgenomen en naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. De aanleiding moet geweest zijn, dat het meisje, dat op 1 Maart op een danspartij met v. d. M. had gedanst, weigerde door hem te worden thuisgebracht. Het meisje bleek slechts onbeteekende wonden te hebben aan den kin en aan het linkeroog, zoodat zij haar gewone werkzaamheden kon blijven verrichten, v. d. M. moet voor den rechter-commissaris een vol ledige bekentenis hebben afgelegd, dat hij Zaterdagmorgen was opgestaan met het voor nemen om liet meisje van het leven te be- rooven. Ged. Staten van Zeeland hebben op het tot hen gericht verzoek van het bestuur der provinciale afdeeling van den bond van ge meenteambtenaren om de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers te herzien en bij de gemeentebesturen aan te dringen op verbetering der bezoldiging van het secretarie-personeel, geantwoord, dat zij geen termen aanwezig achten om daaraan te voldoen. Gereformeerde Kerken. Tweetalte N. AmsterdamJ. H. Lam- mertsma te Axel A en A Taal te Stellendam. Beroepen te Schoondijke W. E. van Duyn te Ouddorpte Pieterburen E. Schaafsma te Emmercompascum. Aangenomennaar Delfshaven door J. Schoonhoven te Scherpenzeel (G.) Bedanktvoor Bodegraven door F. C. Meijs- ter te Zegwaartvoor Stadskanaal door II. J. Heida te Halfweg. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Eist (bij Amerongen)L. Emmer, te Den Bommelte Wissenkerke C. Waardenburg te Bruinisse. Aangenomennaar Meliskerke c. a. door P. Siemelink te Hoogeloon c. a.naar Scliore en Vlake door W. G. Krijkamp, cand. te Utrecht. Bedanktvoor Purmer door J. A. van Krie ken te Haaksbergen. Te Aardenburg, IJzendijke en Water landkerkje zijn afdeelingen opgericht der Ver eeniging van Vrijzinnige Hervormden in Zee land. Aan de Geref. gemeente te Rotterdam, heeft een overleden lid de belangrijke som van f20.000, vrij van alle rechten, nagelaten. Ds. G. Brunemeijer, emeritus predikant te Enter, en de oudste der Geref. predikanten in ons land, is in den ouderdom van 93 jaar overleden. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om half 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Grondprijzen in den Haarlemmer meerpolder. De aanzienlijke stijging van de waarde der landerijen in de Haarlemmermeer, in de laat ste 20 jaar is bekend, en bleek weder over tuigend, bij den verkoop dezer dagen van een hofstede, die nu opbracht ongeveer fl900per H.A. Twintig jaar geleden kon de pacht vanf 35 per H.A. niet worden opge bracht, de hofstede werd daarom publiek ver kocht en de eigenaar ontving f 600 per H.A. ANTONGERECHT TE TER NEUZEN. De inbraak te Bolnes. Gelijk we reeds op een andere plaats in dit nummer melden, liep de politiehond, dien men, tot opsporing van de personen die bij Dr. v. d. Ree te Bolnes in den nacht van Donderdag op Vrijdag inbraak pleegden, had laten komen, telkens naar het water. Met groote waarschijnlijkheid blijkt nu, dat de dieven inderdaad hun vlucht over het water hebben willen nemen. Men leze slechts wat een correspondent te Bolnes hierover schrijft Zaterdagmiddag te 3 u. 15 kwamen onder geleide van Jeen Rijks-en drie Gemeenteveld wachters hier aan: A. v. d. M., 32 j., wonende aan den Goudschesingel, G. M. L., 22 j. en D. W. L., 20 j., beiden wouende in de Ver- laatstraat te Rotterdam, allen bij Justitie en Politie bekend als beruchte, brutale inbrekers, wier portretten op ,,'t bureau" bewaard worden en tegen wie zeer zware vermoedens zijn gerezen in verband men de hier gepleegde braak en diefstal. In den avond van 29 Febr. op 1 Maart was er een uitvoering te Capelle a.d. IJsel, die ruim 3 uur 's nachts was afgeloopen.^ De Gemeenteveldwachter aldaar, W. de Knegt, zich naar huis begevende, zag vlak bij zijn huis dit edele drietal uit een boot stappen, die daar al heel den winter gestationneerd was geweest, zonder dat iemand wist wie de eigenaar was. Gevraagd naar hun aanwezigheid aldaar op dit late uur, gaven ze op, visschers te zijn. Waar hun want dan was? Ja, dat hadden kwajongens gebroken, zoo vonden ze het in de boot. En de stukken dan Die hadden ze weggegooid. Op hun verzoek beloofde de veldwachter dat hij een oogje op hun boot zou houden, doch argwanend vroeg hij, waar hij hen de voorko men averij zou kunnen berichten. Werkelijk wist de dienaar van „Hermandad" op deze wijze de juiste namen en adressen der „heerén" te weten te komen. Hij liet ze daarop vertrekken, doch ging dadelijk uniformjas en -pet verwisselen voor de gewone burger kleederdracht en reed hen op de fiets achterna. Spoedig had hij het trio weer ingehaald, fietste hen voorbij en stelde zich verdekt op bij Kralingsche Veer, waar Zitting van 29 Februari 1912. Veroordeeld zijn: J. D., landbouwersknecht te Hoek, ter zake vanovertreding der Jachtwet tot 2 boeten elk van f 2 subsidiair 1 week tuchtschool voor elke boete met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer met patroon en vernieling daarvan A. d. F., landbouwer te Axel, ter zake van over treding der Jachtwet, tot eene boete van f 10 subs 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en ver nieling van het in beslag genomen geweer en pa troon, met ontslag van rechtsvervolging voor het meerdere hem ten laste gelegde. P. B. v. H., landbouwer te Axel, ter zeke van overtreding der Jachtwet, tot eene boete van f6 subs 4 dagen hecht, met vrijspraak van het meerdere hem ten laste gelegde. P. l'E., stalknecht te Axel, ter zake van over treding der politieverordening te Axel, tot eene boete van f 1 subs 1 dag hecht., met vrijspraak van het meerdere J. M. J. v. d. B., hotelhouder te Axel, ter zake als voren tot 2 boeten elk van f 1 subs 1 dag hecht, voor elke boete. W. J. B., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet, tot eene boete van f 6 subs 5 dagen hecht, met bevel tot teruggave van de flesch en glaasjes. A. D., leurster te Ter Neuzen, ter zaka van over treding Politiereglement van Hoek, tot' eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. S., zonder beroep te Zaamslag, ter zake van in dronkenschap de orde verstoren, tot eene boete van f6, subs. 6 dagen hecht. P. M., polderwerker te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f10, subs. 6 dagen hecht. M. S., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zak,e van het fietsen zonder licht, tot eene boete van fl, subs. 1 week tuchtschool; A. K., commis- sionnair P. H. W., herbergier, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. J. S., F. D., L. v. H., landbouwers, A-V., werk man en M. G., stoelenmatter, allen te Axel, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. D arbeider te Axel, ter zake van Leerplicht wetovertreding bij herhaling, tot eene boete van f 5 subs. 5 dagen hecht. A. A. G-, varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap tot hechtenis van 3 dagen. P. S., bootwerker, J. A. d. L., schipper, beiden te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronken schap, ieder tot eene boete van f3 subs. 3 dagen hecht. M. P. W., metselaar te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 3 subs. 3 dagen hecht. VrijgesprokenS. v. H., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Jachtwet. A. J. W., werkman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Leerplichtwet.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2