Jlntireooluttonair «oor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Gem eenter aad Uit de Pers. Biimenlandsch Nieuws. Korte Berichten. No. 896. Woensdag 6 Maart 1912- 9e Jaargang. abonnement Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave INGEZONDEN STEKKEN TE RICHTEN AAr^^iT-^iMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BeWeN BU DBN UITGEVER. mfagy Advertentiën voor dit b}a(j worden aangenomen tot 's namiddags 1 uur op den dag der uitgave. neur was, verhinderde hij den moord der vreemdelingen. Voorts dat de jonge Keizei zonder rustverstoringen in zijn land den troon beklimmen kon, is ook zijn werk geweest. De Burgemeester der gemeente TBRNEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Gemeenteraad is belegd tegen Zaterdag den g Maart 1912, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 5 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER, L° Burgemeester. Y De zending en de revolutie in China. Twaalf jaren is het geleden, dat de Boxer opstand met zijn ontzettende gruwelen de wereld met schrik vervulde. Wederom bevindt zicli het groote lijk van het midden in een toestand van geweldige gisting. Doch hoe anders is nu de toestand. De Boxer-opstand was eene reactie van het oude, conservatieve China tegen de uit Europa komende nieuwig heden zijn hoofd waren de Keizerin-weduwe en hare voorname ambtenaren, hij trad daarom vijandig tegenover de vreemden op, en als vreemdelingen vielen in dien tijd honderden zendelingen en als Christenen duizenden van Chineezen. De tegenwoordige revolutie daarentegen spaart het leven en den eigendom der vreem den, maar richt zich tegen de Mandscher- heerschappij en haar rotte toestanden, riet is naar zijn innerlijk wezen een hervormings beweging. Hier en daar heeft wel schijnbaar de invoer van de hervormingen den eersten stoot gegeven tot den opstand (zooals in het verre westen de spoorbouw en de niets-spa- rende onderdrukking van den opiumbouwl maar deels waren dat op zichzelf staande gevallen, deels slechts de naaste aanleidingen, om de algemeene ontevredenheid in een op stand tegen de schuldige regeering te doen uitbreken. De meeste leiders van de revolu tionaire beweging zijn energieke voorstanders van de hervormingsbeweging. Wat liet doel betreft, waarnaar gestreefd wordt, heerscht onder hen een vrij groote verscheidenheid. Er zijn onder hen gematig den, die zich met de instelling van eene con- stitutioueele monarchie met verantwoordelijke ministers en vertegenwoordigers genoegen zouden willen nemen, terwijl andere de repu bliek een republikeinsche Statenbond naar het model van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika willen. De Mandcher-regeering is geëindigd. Of China echter één zal blijven, is nog niet uitgemaakt. Mongolië, Chineesch Turkenton en Tibet zijn op den besten weg, om zich geheel van het rijk los te maken. Opmerkelijk was bij-de uitbreiding der revo lutie in de eerste plaats, dat zij zich betrek kelijk kalm en wat in zulke gevallen in China iets heel ongewoons is met zoo weinig bloedvergieten verliep en daarna de snelheid, waarmee de eene provincie na de andere, de eene groote stad 11a de andere zonder meer tot de revolutionairen overliep. De Keizerlijke regeering toonde zich niet opgewassen tegen den opstand. In hare rade- en hulpeloosheid besloot zij tot de voor haar vernederende terugroeping van Juan Shi Kai, wien men voor eenige jaren, onder voorwend sel, dat hij aan podagra leed, zijn afscheid gegeven had. Hij werd eerst tot opperbevel hebber van de troepen, daarna ook tot eersten minister benoemd. En nadat in bet begin van December de Prins-regent zelfs het regentschap neergelegd had, heerschte hij eigenlijk als Dictator. Juan Shi Kai heeft zich tegenover China verdienstelijk gemaakt. Ten tijde van den Boxer-opstand heeft hij eigenlijk het rijk gered. In de provincie Tjeli, waar hij gouver- Onverzoenlijk. Onder dit opschrift lezen we in het r.-kath. Huisgezin het volgende De vrijzinnigheid heeft ten aanzien van de schoolkwestie niets geleerd. Indien zij, wij zeggen nog niet door rechtvaardigheidszin bezield, maar indien zij politiek was, bad zij tegen den Minister en tegen de rechterzijde moeten zeggen gij vraagt een paar ton verhooging voor sóhoolbouwsubsidie, daar hetgeen thans wordt toegekend verre van toereikend is, welnu, daar zijn ze. Deed ze zoo, dan zou ze een goed figuur maken niet alleen, maar dan zou ze een sterken troef uit liet spel van haar tegen stander hebben genomen. Maar zoo doet ze niet. Ze heeft niets geleerd, ze volhardt in haar fout van vroeger, ze voegt daaraan een nieuwe toedie der overdrijving. Door het simpele schoolbouwwetje keert de oude schoolstrijd in zijn vollen omvang weer terug, zoo heet het. Maar dan toch alleen omdat links het zoo wil. De oude schoolstrijd kon uit zijn, indien de linkerzijde eerlijk de eerlijke conse quentie van hetgeen verkregen is wilde aanvaarden. Indien zij openbare en bijzondere school, toegerust met dezelfde vreedzame wapenen, zich met elkaar wilde laten meten. Wie de openbare school begeert kan ze hebben, wie de bijzondere wenscht moet ze ook kunnen hebben. Dit is de eenige oplossing, die het rechts gevoel bevredigt. En tot deze oplossing zullen we komen, als het kan mét, maar als het moet zonder en tegen de linkerzijde. Het zal wel moeten wat gisteren reeds van links in de Kamer gezegd werd, laat geen andere hoop toe. V Schoolkwestie. In een zeer gematigd redevoerinkje bij dc behandeling van het bouwwetje heeft Dr. Bos als blijvende functies der openbare school ver dedigd, dat zij door haar voorbeeld het peil van het onderwijs moet hoog houden en dat zij een toevlucht moet blijven voor de minder heden, die van het bijzonder onderwijs in al zijn schakeeringen niet gediend zijn. Noch het één noch het ander komt ons voor veel hout te snijden. Het eerste niet, omdat het ons zeer be twistbaar voorkomt. Wi] nemen nu eens aan, dat het metterdaad juist is, dat de taak, om het onderwijs op peil te houden, niet kan worden overgelaten aan het particuliere ini tiatief. Reeds deze stelling komt ons voor slechts ten deele gerechtvaardigd te zijn. Maar dit nu daargelaten, moet dan dit hoog houden van de kwaliteit van liet onderwijs als zoodanig er toe leiden, dat Staal zelf scholen als voorbeelden gaat stichten Daar voor zijn toch door de wetgeving, door de staats-iiispectie, door het oprichten van school musea en andere instellingen andere middelen aangewezeti voor zoover noodig. Maar daarom gaat men niet van Staatswege scholen stichten in den zin der tegenwoordige practijk. Er komen dan meer voorbeelden dan navolgers. Wat het tweede punt betreft, zal ieder toe geven, dat er steeds openbare scholen zullen moeten blijven, 0111 hen die van het bestaande bijzonder onderwijs, Christelijk of neutraal qf hoe ook, geen gebruik willen maken, en die liet initiatief missen voor eigen bijzondere scholen, gelegenheid te openen voor het ver krijgen van onderwijs. Maar dat komt dan toch neer op de aanvaarding van het beginsel de bijzondere school regel, de openbare aan vulling. El et omgekeerde dus van den toest and van thans. Maar hoe kan op dien grond worden geageerd tegen versterking van de positie, van het. hijzonder ouderwijs Toch, zijn wij het in zooverre eens met den spreker, dat in het belang van het onderwijs als zoodanig meer dan gewenscht is, dat er een definitieve oplossing van den Schoolstrijd kome. Maar dan zal in 1913 de rechtsche meerderheid moeten terugkeeren in 's lands vergaderzaal. De van links alzoo ook als urgent erkende' oplossing der Schoolkwestie zal zeker niet een der laatste redenen zijn, waarom wij het ko mende jaar met alle kracht zullen moeten streven om onze meerderheid te behouden. (De Rotterdammer.) De antirev. partijdag te Groningen heeft in een samenkomst, waarin 78 schoolbesturen en 61 kiesvereenigingen vertegenwoordigd waren, eenstemmig een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de behoeften aan een algeheele herziening van de wet op het lager onderwijs zich meer en meer doet ge voelen, de wensch uitgesproken wordt, dat het daartoe binnen niet te langen tijd kome en de verwachting, „dat dan aan de bevoor rechting van het eene volksdeel boven het andere voor goed een einde zal komen.' Het „Vad." verneemt, dat aan het minis terie van oorlog de laatste hand wordt gelegd aan een ontwerp, regelende de lichamelijke opvoeding. In dit ontwerp is aan de quaestie van de spelleiding zeer de aandacht gewijd. De groote 1 Mei-demonstratie te Amster dam zal ditmaal niet 's avonds doch overdag worden gehouden. Bakkerswet en Pantserschip. In een te Beverwijk gehouden vergadering verklaarde het Kamerlid Hugenholtz evenals zijn partijgenoot Troelstra te Leiden, dat de regeering voornemens was vóór de Bakkerswet het pantserschip en eenige andere onderwerpen aan de orde te stellen. Niet alleen zouden de sociaal-democraten tot hel uiterste daar tegen vechten, maar bij elke gelegenheid, ja, tot vervelens toe zouden de soc.-dem. met de motie-Troelstra aankomen. Van die afstem ming zouden de heeren plezier hebben. Kamerverkiezing. Op het grostal voor candidaat der S. D. A. P. in het district Hoorn voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in de vacature-Ferf zijn geplaatst J. G. van Kuykhof, L. Hoejenbos en A. H. Gerhard. Londen, 2 Maart. De zich uitbreidende staking blijft een geheel ordelijk verloop nemen. Haar uitwerking wordt bij den dag grooter. Vele duizenden werklieden in de havenbedrij ven, van de stoomtrawlers/enz. zijn werkeloos. In enkele districten hebben de stakers een motie aangenomen, waarin zij de overheden danken, dat deze geen buitengewone politie macht gezonden hebben, en verzekeren, dat zij ordelijk zullen blijven. Volgens een telegram uit New Castle hebben leden van de Amalgamated Society of Railway Servants (de grootste vereeniging van spoor wegpersoneel) verzocht, dat hun bevel zou worden gegeven, het vervoer van troepen ge durende de staking te weigeren. Londen, 2 Maart. Sir Askwith heeft voor Maandag een vergadering van den arbeidsraad bijeengeroepen, die het vorige jaar in het leven is' geroepen tot het beslechten van arbeids geschillen: t Londen, 2 Maart. Rampspoedige, doch geens zins onverwachte berichten blijven uit het geheele land inkomen over do noodlottige gevolgen van de staking voor andere bedrijven. Overal sluiten fabrieken en wordt het werkvolk afgedankt, 600 blikfabrieken in Zuid-Wales moeten sluiten, waardoor 40,000 arbeiders werkeloos worden. Londen, 2 Maart. 30,000 arbeiders zijn heden in de Cannockchase-mijn in Staffords hire tot staking overgegaan. Het meerendeel der mannen scheen een staking als een vrijen dag te beschouwen, die zeer welkom was na de krachtsinspanning der laatste maanden. Alle mijndistricten boden heden trouwens het beeld van een algemeenen vrijen dag. De mijn werkers brachten den tijd met voetbalwed strijden, in de schouwburgen, of met andere vermaken door. Een zeer vredelievende stem ming had de overhad. Ofschoon de regeering de stakers niet wenscht te prikkelen en daarom openlijk machtsvertoon achterwege laat, zijn hedenavond allesbehalve overbodige lastgevingen verstrekt aan de troe pen bij Aldersbot, waar de telefoonkantoren den geheelen nacht open gehouden moeten worden, terwijl de voetbalwedstrijden zijn af gelast, daar de troepen in de kazernes beschik baar blijven. Indien liet noodzakelijk blijkt., zal de eerste garde-brigade naar Zuid-Wales gezonden worden, waar het meeste gevaar dreigt. De mijnwerkers van verschillende mijnen in het district New Gastle hebben zich bereid verklaard, den mannen toe te staan, de mijnen gedurende de staking in goeden staat te houden, doch anderen hadden bezwaren, op grond, dat een dergelijke houding de mijneigenaars zou aanmoedigen, de staking te redden. De mijnwerkers van een der mijnen hebben een motie aangenomen, waarhij zij hun sym pathie betuigen met het publiek en de armen, die het onschuldige slachtoffer zijn van het geschil. i J|1 Honderden arbeiders aan de ijzerwerken in het district Northampton zijn door de staking werkeloos geworden. Evenzoo hebben duizen den arbeiders aan de havens van Cardiff, Penrith en Barry op dezelfde wijze den arbeid moeten neerleggen tot het einde van de staking daar is. Personeel van den goederendienst op den Grooten Noorder Spoorweg, die zeer veel steenkolen vervoert, heeft last gekregen den arbeid een week neer te leggen. Londen, 4 Maart. Wat een ramp de staking aan de kolenmijnen is wordt bij het uur dui delijker. Er zijn nu 300,000 menschen werke loos, die in dienst ziin bij de bedrijven, die groote hoeveelheden steenkolen verbruiken ijzersmelterijen, wolspinnerijen, pottebakke- rijen, messenfabrieken, scheepsbouwwerven, blikslagerijen, spoorwegen enz. Alle spoorwegen hebben den dienst beperkt. Meer dan 2000 treinen loopen er dagelijks minder. Tot nog toe lieeft Londen nog weinig hinder van de staking. De ondergrondsclie electri- sclie sporen hebben nog voor verscheiden weken steenkool. De groote noordelijke spoorwegmaatschappij heeft den treinenloop met vijfhonderd treinen per dag verminderd. De groote westelijke maatschappij heeft den dienst op Ierland over Rosslare gestaakt. De Zuid-oostelijke spoor wegmaatschappij zal tal van stations te Londen sluiten. Zij laat het halve aantal treinen loopen. De Daily Mail wijst er op, dat de openbare meening in Engeland zich nu tegen de mijn werkers begint te keeren, die genoeglijk va- cantie nemen, terwijl tienduizenden andere arbeiders tot werkeloosheid gedwongen zijn en hun gezinnen binnenkort honger zullen lijden. Dortmund, 4 Maart. Op de mijn Kaisers- tulil II, behoorende aan de ijzer- en staalfa briek Elösch, zijn van de morgenploeg, die uit 950 man bestaat, van morgen slechts 222 op gekomen. In het geheel zijn hier 3500 ar beiders werkzaam. In de mijn Scharnhorst, behoorende aan de Harpenschê vereeniging tot ontginning van mijnen, staakte dc helft van de morgenploeg. De mijnwerkersstaking in Engeland.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1