Kerk en School. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneiizen. PREDIKBEURTEN. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 2 Maart 0.57 1.22 Zondag 1.45 2.7 Maandag 4 2.27 2.47 Dinsdag 5 3.7 3.26 Woensdag 6 3.44 4.2 Donderdag 7 4.19 4.37 Vrijdag 8 4.54 5.12 Gereformeerde Kerken. Tweetalte Pieterburen J. S. Schaafsma te Emmercompascum en N. J. Trenning te Olst. Beroepen te Monnikendam P. v. d. Vliet, cand.te IJlstK. Dijk, cand. Ned. Hervormde Kerk. Zestal: te Zwolle (vacature E. Krop): P. J. Bakker te Siddeburen J. J. H. Bange te ZuidhornW. van Dooren te Roosendaal M. Hefting te Dalen; A. de Jonge te Schildwolde en N. Lofoers te. Warffum. Bedanktvoor Arnhem door T. G. van Reeuwijk te Oosthem. Mevrouw D. J. Tijhoff-Knottenbelt te Zwolle is door den rector van de Theol. School te Kampen aangezocht voor het geven van onderwijs in stemvorming aan genoemde school. Unaniem werd door den kerkeraad der Geref. kerk te 's Gravenhage besloten een vijfden predikant te beroepen. Te Amsterdam is Zondagavond Ds. A. U. H. van Hoogenhuijze uit Doorn bevestigd tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk aldaar. Z.Eerw is de dertigste predikant vau Amster dam. Centrale hengstenkeuring te Goes Begunstigd door goed weder werd den 28sten te Goes de centrale keuring van dekhengsten gehouden in tegenwoordigheid van den direc teur van den landbouw, en inspecteur van den landbouw en van alle leden van de pro vinciale regelings-commissie in Zeeland behalve de heer Waghto, die door ongesteldheid belet was tegenwoordig te zijn. Er was een buitengewoon groote opkomst van belangstellenden onder wie de directeur van het Hengstveulendepot te Bergen op Zoom en twee leden van de commissie van aankoop voor die inrichting en verscheidene bekende kooplieden van paarden in België. Bekroond werden 10 dekgengsten van 3 jaar9 van 4 jaar en 13 van 5 en 6 jaar. Een juffrouw in de Molenstraat te 's Gra venhage vond Dinsdagochtend haar kostganger bewusteloos te bed liggen. In het vertrek heerschte een sterke gaslucht en het bleek, dat een kraantje half open stond. Door een politieagent werd de bewustelooze door toe passing van de kunstmatige ademhaling en met behulp van het zuurstofapparaat weder tot bewustzijn gebracht. Op de buitenplaats van het voormalig bisschoppelijk paleis Duinzicht onder Oegst- geest was de 24-jarige knecht van den stal houder Juffermans, H. S., bezig met op een met een paard bespannen z.g. mallejan boomen te vervoeren. Doordat hij niet genoeg het midden van den weg hield, geraakte hij tusschen zijn voertuig en een langs den weg staanden boom bekneld, met het noodlottig gevolg, dat hij werd doodgedrukt. Zekere Theodora v. d. S., huishoudster te Walderveen, heeft bij de politie te Barne- veld aangifte gedaan, dat zij Zondagavond door een 10-tal jongelui met geweld is aangegrepen, blijkbaar met het doel haar te berooven. Toen de aanranders echter niets van hun gading vonden, hebben zij het doodelijk verschrikte meisje ernstig mishandeld. Gisteren zijn te Amersterdam twee man nen aangehouden, die verdacht worden van mishandeling van een werkwiligen loodgieter. In de instructie heeft ds. E., van Oosterzee, die verdacht wordt van moord op zijn echt- genoote, steeds verklaard, dat hij geregeld van Sneek af voorop, en zijn vrouw achter hem gereden had. Er is thans een verklaring van iemand, dat hij het echtpaar op den bewusten avond van achteren voorbij gelietst is, en dat toen mevrouw E. voorop reed. Sieraden tusschen het afval. De erfge namen van wijlen baron Van Pallandt hebben opruiming gehouden onder papieren enz. op den huize „Lyndensteiu" te Beetsterzwaag. Deze paparassen werden verbrand, en de asch werd op een vuilnishoop geworpen. Nu hebben kinderen daaruit verschillende voorwerpen gehaald als een gouden zegelring, gouden medaillons, ringen en andere sieraden van waarde. Door een spinner te Enschede, werkzaam in de fabriek „Het Schuttersveld" is Woens dagavond een moordaanslag gepleegd op zijn medearbeider Dam, wien hij de schuld gaf dat de firma hem den arbeid had opgezegd. Bij het uitgaan der fabriek loste de ontslagene op Dam twee revolverschoten zonder hem te treffen. Hierna loste hij nog vier schoten op Dam, waardoor deze een schampschot aan den voet kreeg. De dader is gearresteerd. Op het eiland Wight heeft een ernstige grondverzakking plaats gehad. Een weg, die op ongeveer 100 M. afstand van de Zuidkust van het eiland van Ventnor naar Blackgang loopt, is op verschillende plaatsen ingezonken, zoodat het verkeer met voertuigen er geheel onmogelijk is. In de rue Gay-Lussac, in het Quartier Latin te Parijs, heeft Maandag een ernstig ongeluk plaats gehad. De ketel van een stoomtram sprong plotseling en het voorste gedeelte van den wagen werd in stukken geslagen. Gedeelten van de machine werden naar alle kanten geslingerd en in de naburige huizen overal de glazen verbrijzeld. Van de 1G passagiers zijn er acht gewond, van wie drie ernstig. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De machinist van den tram stond bekend als een degelijk en bekwaam man. De rijkste man ter wereld. John D. Rockefeller is afgetreden als pre sident van de Standard Oil Company. De „rijkste man der wereld" zal zijn verdere levensdagen wijden aan het golfspel. Aldus wordt uit New-York gemeld. Met John D. Rockefeller treden een zestal andere bestuur ders af, die met hem aan den opbouw van dezen trust hebben gewerkt. John D. Rockefeller is thans 72 jaren oud. Hij begon zijn loopbaan als bediende op een handelskantoor, maar reeds op negentienjarigen leefijd, toen hij er in geslaagd was duizend dollars op te sparen, begon hij voor zich zelf. Intusschen had zijn broeder William even eens een eigen onderneming begonnen en in 1887 werden beide firma's vereenigd onder den naam Rockefeller Co. Als deelgenoot trad ook de heer Flagler in de firma, die spoe dig hare zaken uitbreidde, zoodat in 1870 de Standard Oil Company of Ohio met een kapi taal van een millioen dollars kon worden op gericht, onder presidentschap van John L). Rockefeller. En uit deze maatschappij groeide de reusachtige trust, die in 1861 reeds een kapitaal van 70 millioen, weldra van 95 mil lioen dollars had. De kleine koopman, die in 1865 nog slechts een 5000 dollars bezat, werd toen hij zijn zeventigsten verjaardag vierde, geschat op een vermogen van ongeveer 700 millioen dollars. En dat niettegenstaande hij, evenals Carnegie, millioenen en millioenen voor openbare doeleinden beschikbaar stelde. De vereeniging van onderwijzers en on derwijzeressen in het departement der ooste lijke Pyreneeën heeft aan alle onderwijzers- vereenigingen in Frankrijk medegedeeld, dat zij een inschrijving geopend heeft voor den aankoop van een vliegmachine, die aan den minister van oorlog aangeboden zal worden* en den naam dragen vanNeutrale school. Tegelijkertijd zal er een inschrijving geopend worden onder de leerlingen dier onderwijzers voor den aankoop van een tweede vliegtuig, dat gedoopt zal worden de Fransche Scholier. Te Jeruzalem volgden vele Joden het gebruik om wekelijks bij den Klaagmuur van den vroegeren tempel klaagliederen aan te heffen of te bidden. De Turksche overheid had voor eenigen tijd het verlof daartoe in getrokken. Een poging van Joodsche zijde om weer vergunning te krijgen, is mislukt. Een abbé te Rennes is op aanklacht van de Artsen- en Apothckersvereeniging aldaar vervolgd wegens kwakzalverij en veroordeeld tot 1000 frcs. boete en 1130 frcs. schadever goeding aan de aanklagers. De boete wilde hij wel betalen, maar in plaats van de schade vergoeding zou hij liever worden gegijzeld. Hij stelt den artsen nu voor, een jaar lang met hem een wedstrijd te houden in de be handeling van zieken. Als hij dan niet tien maal zoo veel zieken geneest als zij, is hij bereid, de kwakzalverij aan de wilgen te hangen. Maar slaagt hij daar wel in, dan moeten de artsen in zijn plaats vier maanden de doos in. Er komen alarmeerende berichten over den hongersnood in Rusland en over de onge woon hevige koude daar. In tal van gouver nementen heerscht bijna algeheel gebrek aan voedsel, brandstof en kleeren. In het gouver nement Simbirsk zijn de kantoren der districts- zemstwo's belegerd door priesters en school meesters, die smeekten om openbare uitdee- lingen maar de bede werd afgewezen, want er was geen geld voor. Aan het einde van de vergadering van den Weeuschen gemeenteraad is Dinsdag door een man van de tribune een schot in de zaal gelost, wat hier, hoewel niemand gewond werd, groote opschudding veroorzaakte. De man wilde juist nog een schot afvuren, toen zijn arm door een naast hem zittend persoon werd neergeslagen. Hij werd in hechtenis genomen en bleek een gemeentebeambte te zijn, die ontslagen was, omdat hij geweigerd had, het nieuwe reglement van dienst te onderteekenen. Hij had zijn talrijke nood lijdende familie willen helpen. Er bleek tevens, dat slechts een los schot al de op schudding had' veroorzaakt. In een trein tusschen Chalons sur Saöne en Beaune is een geheimzinnige misdaad ge pleegd. Een slager van Chalons, die zich naar Beaune begaf, is in een wagen vermoord ge vonden. Men heeft hem de 55,000 fr. ontstolen, die zijn portefeuille bevatte. Men verdenkt een persoon, die te Chalons is afgestapt en een met bloed bevlekt kaartje heeft afgegeven. De man is echter verdwenen en men heeft hem niet kunnen terugvinden. Toen twee werklieden Maandagavond een Seine-brug te Parijs overliepen, wedde de een, dat hij de rivier kon overzwemmen. De ander zou 10 stuivers uitbetalen, als hij dat waagstuk volbracht. De eerste aarzelde niet en wierp zich in het water, de enkele' menschen, die daarvan getuige waren, zagen hem nog eens aan de oppervlakte opduiken. Toen slaakte hij een wanhoopsgil en verdween in de diepte door den sterken stroom meegesleurd. Pas na een uur werd zijn lijk gevonden. De vervolging van den automobiel, waaruit Dinsdagavond op de Place du Havre tq Parijs drie revolverschoten mot doodelijk gevolg op een politieagent zijn afgegeven, heeft niets opgeleverd, hoewel zij met een automobiel ondernomen was. Alleen weet men lie.t nummer van den vluchtenden auto mobiel cn zoo is vastgesteld, dat men hier weer met een in den omtrek van Parijs ge stolen rijtuig te doen heeft gehad. Tevens schijnt de overtuiging te bestaan, dat de geheimzinnige automobilisten tot de bende behooren, die den kassierslooper Gaby op klaarlichten dag in de Rue Ordenez hebben aangevallen en beroofd. De politie zal onge twijfeld haar pogingen om de bandieten in handen te krijgen na dit voorval met ver dubbelden ijver voortzetten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur Een bestrijder van den heer De Hartigh, zekere P.. vertelt ons in de T. N. Courant, dat ieder, die niet willens blind is, zal moeten toestemmen, dat er gewerkt is op de lagere hartstochten van het volk." Is dit argument nu niet een beetje gezocht? Als een onbesuisde Gemeenteraad, in arren moede, zijne macht misbruikt, om tegen den zin der bevolking, de belastingplichtigen eene II. B. S. op den nek te draaien, is het dan zoo'n bizonder vreemd verschijnsel, dat daar een protest tegen ontwaakt en er gewerkt wordt, om handteekeningen te verkrijgen tot versterking van dit protest En als er dan bij het verzamelen dier hand teekeningen de nadruk op wordt gelegd, dat de II. B. S. onzen Hoofdelijke Omslag met min stens 20 percent zal verhoogen, is dat dan een opwekken v^n de lagere hartstochten? Als zelfs de woordvoerder der liberale partij, in het gevoel zijner onmacht, erkennen moet, dat de rekening, door de tegenstanders ge maakt, veel waars bevat, en men drijft dan des ondanks toch zijn heilloos plan door, aan wie dan de twijfelachtige eer, „dat de lagere hartstochten worden opgewekt, aangenomen altijd, dat die zijn opgewekt, wat m. i. nog zeer twijfelachtig is. Als er vóór de machtiging van den Gemeen- raad, reeds door B. en W. in de „gauwigheid" een deskundige wordt aangewezen, die den gemeente bouwmeester bij moet staan, om toch maar, hals over kop, alles in elkaar te kunnen goochelen, wie zijn dan de oorzaak", dat de lagere hartstochten worden opgewekt Als een verzoekschrift van bij de 900 inge zetenen in den bak wordt gestopt, zonder fatsoenlijke bespreking, wie zijn dan de schuld, dat de lagere hartstochten worden opgewekt? Hoe jammer voor de doordrijvers van het te kwader uur geboren plan, dat de oppositie niet alleen van den kant der anti-revolutio nairen komt Maar de tegenstand is spontaan, opgekomen uit ingezetenen van alle richting. Dat is een tegenvaller voor ons achttal De wijze, waarop de heeren Visser, Drost, Lensen, Moggré, De Feijter, Donze, Eijke en Waalkes, de stichting eener H. B. S. willen doorzetten, tegen den uitdrukkelijken wil van de meerderheid der kiezers, is onverantwoorl delijk, zoo niet onbeschaamd. Want waar de meerderheid der kiezers zich tegen deze wijze van optreden kant, kunnen die mannen feitelijk niet meer als vertegenwoor digers dier meerderheid beschouwd worden. Althans volgens hunne eigene beginselen Twijfelen ze daaraan Laten ze dan maar eens naspeuren, wat dienaangaande hun partijgenoot Cort van dei- Linden schrijft Ik zeg dit niet, maar de welbekende Cort. Met dank voor de plaatsruimte, Uw dw. i C. Ter Neuzen, 29 Februari 1912. Mijnheer de Redacteur! Toen ik in het jongste raadsverslag, naar aanleiding van de vraag van den heer Wieland, of igker raadslid het vorig jaar ook niet onder de reclamanten was tegen den Hoofd. Omslag, het antwoord van den Voorzitter las, „dat spreker abuis had," scharrelde ik dadelijk mijne boekjes vai\ den Hoofdelijken Omslag op en daar stond in het boekje van 1909 de heer.... aangeslagen op ƒ7400,—, in dat van 1910 op 7700,— en in dat van 1911 op ƒ7100,-. Het antwoord, door een raadslid gegeven, „dat dit niets ter zake doet", was natuurlijk maar, om wat te zeggen. Een groot deel der rede van den spreker uit die vergadering betrof al heel weinig de zaak, waar het om ging en toch moest dat den volke kond gedaan worden. De tirade bijv. omtrent „dien tegenstander, die het volle gewicht van zijn ambt en maat schappelijke positie in de schaal leggende, met vette letters in bladen van verschillende richting laat drukken, dat hij is tegen eene Gemeen telijke maar vóór een Rijks II. B. S." kon heelemaal weggelaten zijn. Immers tegenover die uitspraak kon de vraag geplaatst worden, of er in deze zaak van gewicht aan het advies van den bedoelden man niet hooger beteekenis en meer waarde gehecht moet worden, dan aan de meening van diens collega, die hier nog slechts betrek kelijk korten tijd woont, de plaatselijke toe standen bijna niet kent en toch ook braaf meezingt in het liedje „Heeren van hot kapitool Geef ons toch een burgerschool Maar M. d. R.Als ik 's avonds in den huiselijker! kring zit en we praten eens fami liaar over de zaken van algemeen belang en over onze eigene portemonnaie, dan wil ik liever instemmen met het wijsje, dat mijn buurman neuriet In naam van de kiezers, trek in het besluit, Dat straks onze lasten vermeert, En bouw toch geen school, o, we roepen het luid, Waar straks onze beurs van crepeert Gaat eerst eens naar Axel, naar Hulst en naar Hoek, En wandel naar Zaamslag meteen, Richt tot de omliggende streek het verzoek We vragen subsidie alleen. Die smakker zingt dan dit liedje op de wijze van „In naam van Oranje Op den duur wat vervelend Met dankbetuiging, M. de Redacteur! Uw Dienaar, JANTJE HOUVAST. Ter Neuzfcn, 29 Februari 1912. ZONDAG 3 MAART 1912. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Donderavond 6V2 uur, Ds. R. v. d. Kamp van Sliedrecht. Rede voor de Geref. Jong. Ver. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande 9'/j uur, Ds. M. Uijtenhoudt van Zaamslag. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur Ds. J. BT. Hugenholtz van A xel Axel 9 uur en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Haams Jr. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6'/i uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat), Ter Neuzen. 9, 2 en 6'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaau). Ter Neuzen. 5'/j uur Dhr. J. J. Kense. WOENSDAG 6 MAART (Biddag). Gereformeerde Kerk. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. B 9 en 2 uur, Dhr. Chr. Bruins. AMSTERDAM, 29 Febr. 1912. Lijnolie Maart f 39l/8, 39'/t, April f38',/,. Mei Aug. f343/,, Sept./Dec f323/.,. Suiker oude oogst flauw, nieuwe kalm. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2,30 a f 2,40. Friesche Blauwen f 3,a f 3,10. Zeeuwsehe Bonten f 3,15 a f 3.20. Zeeuwsche Blauwen f3,20 a f3,25. Drentsche Eigenh. f2,20 a f2,30. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.60 a f 2.70. Zeeuwsche Pooters f 2,a f 2,25. Geldersche Blauwen f 3.10 a f 3,15. Eigenheimers zand f 3.— a f 4. Aanvoer weinig. Prijzen vast. MIDDELBURG, 29 Febr. Ter graanmarkt van heden was er een rede lijke aanvoer van tarwe. Stemming voor allo artikelen flauw. Kroonerwten en witte boonen f 1 lager. De prijzen waren als volgtjarige tarwe ƒ0,— a ƒ0,— nieuwe dito 7,25 a 7,50 rogge ƒ0.a 0.wintergerst 0,a ƒ0,— zomergerst /6,25 a ƒ6,50; haver ƒ0, a f 0,paardenboonen 8,50 a ƒ9,— groene erwten a kroonerwten 11.50, a ƒ13,50; tuinboonen ƒ8.75 a 9.25; witteboonen 22—, a 23,ronde bruine boonen a lange dito a koolzaad aallesper mud. Karweizaad a per 50 kilo. Noteering van boter en eieren. Boter 0.65 a 0,71 voor particulieren /0,73 per kilo. Eieren 3.60, voor particulieren 4.per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f3.a f3.40. 3

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3