Van Houten's i'Oe beste voor den prijs Biimenlandsch Nieuws. Reclame Berichten. r Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. over de huidige gebrekkige samenwerking van armbesturen en vereenigingen, waarvan twee- of drievoudige bedeeling het gevolg is en te veel specialisatie. De armenraad zal nu beter schap brengen in de samenwerking en voor doeltreffende navraag. Spr. behandelt nog de wenschelijkheid, dat de verschillende armbe sturen elkander inlichtingen zullen verschaffen, en dat de wet eerlijk zal worden beproefd in de praktijk. De minister van Binnenlandse be Zaken (de heer Heemskerk) is het hiermede eens, waarna de artikelen 41 tot 48 worden aangenomen na eenige redactieverbetering van den [heer De Beaufort (V. L.). Zoo ook de artikelen 49 tot 55. Bij art. 56 (taak der armenraden) verdedigen de heeren Rink (U.-L.) en De Beaufort amendementen, de eerste ter verruiming van de taak der armenraden, de tweede tot het aanbrengen van betere redactie. De heer Snoeck Henkemans (C.-H.) hoopt, dat de armenraden ook de kerkelijke en particuliere armenzorg ten goede zullen komen, welke uit andere overweging handelen dan het burgerlijk armbestuur. Spr. vraagt een wijziging aan te brengen, die liet geven van inlichtingen aan den armenraad verplich tend stelt. De minister neemt de door de heeren De Beaufort en Snoeck Henkemans gevraagde wijzigingen over en ontraadt voorloopig liet amendement-Rink. De heer Van Vuuren heeft bezwaar tegen den wensch ran den heer Snoeck Hen kemans. De heer Rink repliceert. De minister brengt, nadat de heer Van Vuuren zijn verzet opgeeft, de door den heer Snoeck Henkemans gevraagde wijziging aan. Hij neemt ook het amendement-Rink over, dat door den heer Drucker (V.-D.) wordt aangeraden. Dan worden de artikelen 56 tot 76 aangenomen. De heer Rink verdedigt een amendement op artikel 77 (geschillen), waarbij hij voorstelt op de oude wijze de vraag te beslechten tot welke categorie elke instelling behoort. Hij wil geen incidenteele wijziging van het proces recht. De heer Kooien (R.-K.) wil het artikel ge heel laten vervallen. Vervolgens worden op voorstel van den voorzitter de z.g. psychopathen-ontwerpen verzonden naar een commissie van voorbe reiding. Na dit intermezzo brengt de minister een wijziging aan in art. 77 der Armenwet, tengevolge waarvan de heer Rink zijn amen dement intrekt. De heer Drucker keurt het af, de proce dure bij afzonderlijke wetten te vereenvoudigen. Op de slot- en overgangsbepalingen der wet zijn twee amendementen ingediend, een tot het openstellen van de mogelijkheid van on gevraagd adviezen der Alg. Armencommissie, het ander om de secretaris dier commissie geen lid te laten zijn. De heeren Van Vuuren en Brummel- kamp (A.-R.) zijn tegen het eerste amende ment evenals de minister, die ook tegen het tweede amendement is. Na wijziging van het tweede amendement neemt de minister het over, terwijl hij de mogelijkheid laat, dat ook instellingen van weldadigheid op haar verzoek adviezen kunnen krijgen van de Alg. Armencommissie. Vervolgens worden de artikelen 82 tot en met 92 aangenomen. De eindstemming zal later worden gehouden. Twee verdragen (tot beteugeling van on tuchtige uitgaven en tot bestrijding van den blanke-slavinnen-handel) worden goedgekeurd. Daarna alg. beschouwingen over de wet tot wijziging van het lager onderwijs (bijdragen in de bouwkosten). De heer Roodhuyzen (U.-L.) bestrijdt hen, die aansturen op de algeheele gelijk stelling van bijzonder en openbaar onderwijs, met een beroep op de grondwet. Hij zet uiteen, wanneer door het Rijk subsidie mag worden verleend. Dit ontwerp is slechts een poging tot stilling van den subsidiehonger van de rechtschen, waar de offervaardigheid op houdt. Spr. keurt het af, dat de min., die niets voor het onderwijs deed, nu gaat knab belen aan de wet-Kuyper, in stede van deze te laten doorwerken. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) bestrijdt het ontwerp, dat de verbrokkeling op onder wijsgebied zal doen toenemen. Hij dient met -de heeren Ketelaar en Smeenge een amen dement in om de bevoorrechting van het bijzonder ten nadeele van het openbaar onderwijs te voorkomen. Het zegelrecht b ij h u w e 1 ij k s- voltrekking. Naar aanleiding van een door verscheidene ambtenaren van den burgerlijken stand tot den minister van financiën gerichte vraag, of zij ongezegeld kunnen afgeven de verklaringen van huwelijksvoltrekking, welke bestemd zijn om te worden overgelegd vóórdat tot het ker kelijke huwelijk wordt overgegaan, heeft de minister als zijn meening te kennen gegeven, dat er geen twijfel bestaat, dat een verklaring van huwelijksvoltrekking, afgeven door amb tenaren vati den burgerlijken stand, behou dens gevallen van gebleken onvermogen op zegel behoort te worden gesteld, zelfs al wordt zulk een verklaring afgegeven in den vorm van een onderteekend bericht, omdat het ook Ieder die een proef neemt met i - - - zal tevreden zijn en moeten erkennen dat deze cacao is 1 Kg. ƒ1.50 y^Kg. f 0.42f M -0.80 Ho,, -0.18 in dien vorm blijft een stuk, door een open baar ambtenaar in zijn qnalitoit onderteekend en opgemaakt met het doel om tot bewijs te strekken. Naar den minister is medegedeeld, worden bedoelde verklaringen sinds eenigen tijd ougezegeld afgegeven. Bij de wijziging van de Zegelwet zal worden overwogen, of voor het in art. 136 B. W. bedoelde bewijs stuk een vrijstelling in het leven kan worden geroepen. Zoolang de tegenwoordige Zegel wet evenwel bestaat, behooren hare bepalingen te worden nageleefd. Als candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Hoorn worden nog genoemd in liberale kringen L. Serrurier, Statenlid voor Amsterdam VI en wethouder van Amsterdam en van vrijz.- dem. zijde het voor Amsterdam V zitting hebbende Statenlid mr. K. A. W. L. Ilazel- hoff Roelfsema. Onder de leden van den Bond voor Staats- pensionneering en die zijn er in dit dis- strict heel veel wordt ijverig propaganda gemaakt voor de candidatuur van voormannen uit die beweging. Men tracht van liberale, vrijz.-dem. en soc.-dem. zijde resp. te bevor deren de caudidaturen der heeren jhr. R. de Muralt te Zierikzee, Fr. Netscher te Velscn en L. Iloejenbos te 's Gravenhage. Naar „Het Volk" verneemt ligt het in de bedoeling van den heer Ferf, in overleg met de vrijzinnige kiesvereeniging in het district, om de aanvaardiging der benoeming tot lid der Eerste Kamer en daarmee de openmaking van de Tweede Kamer-zetel zoo lang mogelijk uit te stellen, ten einde aan zijn partij ruime gelegenheid te geven, om de vrijzinnige can didatuur zoo goed mogelijk voor te bereiden. De Engelsche mijnwerkers. Londen, 28 Februari. De Times verneemt uit Washington, dat de Vereenigde Staten worden bedreigd door een staking der kolen mijnwerkers. In de anthracietdistricten van Pennsylvania is de toestand het ernstigst. De eischen der mijnwerkers omvatten o. a. den achturen-dag, 20 pet. ioonsverhooging, erken ning van de locale vakbonden enz. Morgen zal een conferentie worden gehou den over de te stellen eischen. Naar de Times meldt gaf Asquith gisteren op de eerste bijeenkomst te kennen, dat de regeering een plan had tot schikking van het geschil. Hij stelde voor een commissie te be noemen om er over te beraden. De volgende bijeenkomst tusschep leden van het ministe rie en het comité van mijnwerkers duurde lang. Men meent te weten, dat het de minis' ters moeite kostte de vertegenwoordigers der mijnwerkers er toe te brengen de voorstellen, waarop een bepaald antwoord moest worden gegeven, in overweging te nemen. Gisteren ging in politieke kringen het ge rucht, dat de regeering overwoog om een spoedwet in te dienen. Er zijn gisteren ech ter aan de mijneigenaars geen voorstellen be treffende een dergelijke wet gedaan. Een berichtgever van de Times in Zuid- Wales gelooft, dat de mijneigenaars daar strijd willen en de verdediging van de mijnen voor bereiden. In Durham en Northumberland zijn de mijn werkers, die goed in hun geld zitten, vastbe raden. Men vreest daar, dat het tot staking zal komen. Thomas, een van de voornaamste mijneige naars in Wales, gevraagd naar de bijeenkom sten gisteren met de ministers gehouden, zei De toestand is net zooals zij was. Er is niets gebeurd. De kranten zijn voor het meerendeel mis moedig gestemd en vreezen, dat niets meer een staking zal kunnen afwenden, aangezien immers de mijnwerkers besloten zijn aan hun eisch van minimum loon zonder hinder lijke bepalingen vast te houden. De vertegenwoordigers van het mijnwerkers- verbond houden een vergadering ter overwe ging van de voorstellen die de regeering gis terenmiddag heeft gedaan. Om twaalf uur zijn de vertegenwoordigers der mijnwerkers naar Downingsstreet gegaan om met Asquith te spreken. De vergadering van mijnwerkers heeft een parig besloten, de onderhandelingen voort te zetten. Ook heeft zij een besluit aangenomen, waarbij de mijnwerkers verlof krijgen, pok na verst.rijking van den opgezegden dienst aan het werk te blijven voor de veiligheid van de mijnen noodig is. Om drie uur is de vergadering van mijn eigenaars verdaagd. De afvaardiging van mijnwerkers is na een half uur met de ministers samen te zijn ge weest vertrokken. Naar het heet, heeft een van de afgevaar digden gezegd, dat er voor heden geen nieuwe bijeenkomst is vastgesteld. Londen, 29 Febr. Om twee uur waren er 800,000 stakers. Somsk, 28 Febr. Op den weg van Ivoktsjetof naar Petropawlowski is een troep van 12 ge vangenen met het geleide door een sneeuw storm overvallen. Twee soldaten zijn dood gevroren, één gevangene is verdwenen. TER NEUZEN, I Maart 1912. Tijdens de Normaallessen viel Woensdag 1.1. een der lampen in de Chr. school in de Jozinastraat alhier, naar beueden en ontstond een begin van brand. Ofschoon de vlammen reeds hoog opsloegen was gelukkig het vuur spoedig gebluscht. De Vrijwillige brandweer, die binnen enkele minuten met haar spuit aanwezig was, behoefde geen dienst te doen. Hedennacht werd ingebroken bij den heer J. v. d. Ree, arts te Bolnes, (vroeger alhier). Geld, goud en zilver werd ontvreemd. Verdere bijzonderheden ontbreken. Op den tweeden Pinksterdag zal ver moedelijk van hier een extra-boot naar Middel burg varen, met het oog op het daar te houden festival. Heden begint de zomerdienst voor den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde. De uren van vertrek zijn dezelfde gebleven, behalve van de booten die thans om 5.45 uit Vlissingen vertrekken deze zullen van 1 Maart tot en met 31 October vertrekken om 6,35. Het adres uitgaande van een Middel- burgsch winkelier, en waarin den Minister van Handel enz. verzocht wordt eene wijziging in de boterwet te brengen, waardoor niet de verkooper doch de producent strafbaar wordt gesteld, indien de boter niet aan bij de wet gestelde eischen voldoet, is alhier door 50 personen geteekend. Door Burg. en Wetli. is benoemd tot opperbrandmeester der gemeentelijke brand weer, de heer J. J. Verjaal, thans adjunct- opperbrandmeester. Tot directeur jler Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij is door den Raad van Bestuur onder goedkeuring van commissarissen benoemd de heer Brunings, directeur der Geldersch-Westfaalsche tramwegmaatschappij tc Lichtevoorde. De standplaats van den nieuw-benoemde zal zijn Ter Neuzen. Sluiskil. Mej. E. D. alhier had deze week het buitenkansje den prijs van den zakdoeken- wedstrijd als reclame bij een firma te Hulst te winnen nl. hetgeen zij bij inkoopen besteed had en dit was ongeveer f 33, terug te krijgen. Die wedstrijd bestond in het raden van het getal zakdoeken opeengestapeld. Elk, die ge durende een vastgestelden tijd bij die firma kocht, mocht mee raden. Zoo ried mej. D. 1210dit was het getal zakdoeken dat op één hoop gestapeld was. Zaamslag. Woensdagnacht brachten dieven een bezoek aan een kippenhok. Door de be weging die zij maakten, sloeg een hond van de buren aan, en sprong van zijn ketting los waarop zij zeer waarschijnlijk zijn gevlucht, daar niets werd vermist. Den daarop volgen den morgen vond men de dakpanuen van het kippenhok opgeschoven. Hulst. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat het plan bij onzen stadgenoot, den heer Hombach, om een suikerfabriek te bouwen in den nieuwen Völckerpolder, gelegen in de gemeente Rilland-Bath, maar aansluitende aan Noord-Brabant. De fabriek zal voorloopig ingericht worden tot het verwerken van 40 millioen K.G. suiker- beeten, doch zoodanig worden gebouwd, dat deze zal kunnen vergroot worden om dubbele hoeveelheid te kunnen verwerken. De fabriek zal door een luchtspoor verbonden worden^ met den Staatsspoorweg, lijn Roosen daalVlissingen, en met de haven van Woens- drecht. Contracten zullen gesloten worden volgens systeem—Vlekke, participatiecontract. Aan de fabriek zullen loodsen gebouwd worden tot berging van vee, die met geperste pulpkoeken zullen gevoed worden. De fabriek, waarvoor geheel het kapitaal aanwezig is, zal werken in 1915 en gebouwd worden door een Duitsche firma, volgens de nieuwste constructie, in gewapend beton. De uitvoering van dit plan zal tot groot voordeel kunnen strekken voor de landbouwers in die omgeving, en ook voor die welke hunne bieten zullen kunnen leveren aan de havens, terwijl het plan van participatiecontracten in te voeren een bewijs levert, dat de heer Hombach de behartiging van de belangen der landbouwers niet uit het oog zal verliezen. (Zei.) Een zaakje a la Papendrecht. Men schrijft uit Hulst Op den 27 November 1.1. werd alhier door den gemeenteveldwachter tevens onbezoldigd rijksveldwachter wegens openbare dronken schap in arrest gesteld een persoon, die later beweerde dat hij bij zijn arrestatie door den veldwachter was mishandeld en dat hij niet dronken was geweest. Wegens beweerde mishandeling werd door hem een aanklacht ingediend bij de rechtbank te Middelburg. De kantonrechter van Hulst veroordeelde den persoon in kwestie overeenkomstig den eisch van het openbaar Ministerie wegens openbare dronkenschap tot een boete van een gulden. Bij de behandeling dezer zaak was van wege den beklaagde een 12-tal getuigen a decharge gedagvaard, terwijl behalve den veldwachter die het ambtseedig proces-ver baal opmaakt door het O. M. slechts 2 getuigen a charge waren opgeroepen. Al deze getuigen hadden den beklaagde tus- schen half elf en half twaalf, op welk tijdstip de arrestatie plaats had, niet gezien. Bij zijne overbrenging naar het arrestanten- locaal was de beklaagde licht verwond. De medicus, de arts Fruijtier, verklaarde voor de rechtbank te Middelburg, dat de verwon dingen niet veel te beduiden hadden en even goed door een val als door een schop konden teweeggebracht zijn, maar ook verklaarde hij, dat hij meermalen personen had behandeld die door den Hulster veldwachter waren ver wond. Deze laatstbedoelde verwondingen waren toegebracht bij een heftig verzet tegen de politie, die uit wettige zelfverdediging van nare wapens had gebruik gemaakt. Deze ge wonden werden dan ook allen wegens ver zet tegen en beleediging van de politie door de rechtbank te Middelburg veroordeeld. De gemeenteveldwachter ontkende alle schuld en was ook zoo zeker van zijn on schuld, dat hij er van afzag zich door een rechtsgeleerde te doen verdedigen. De rechtbank te Middelburg veroordeelde den veldwachter tot 7 dagen gevangenisstraf. Het O. M. had slechts een boete van f50 subs. 50 dagen geëischt. Hiermede is echter de zaak niet uit. Voor eerst is door den persoon, die wegens dronken schap door den Hulster Kantonrechter is ver oordeeld, cassatie aangeteekend, zoodat eer lang deze zaak voor den Hoogen Raad dienen moet. Ten andere gaat de veldwachter in appèl bij het Haagsche Gerechtshof tegen het Middel- burgsche vonnis. Met belangstelling ziet men de verdere be handeling dezer zaak tegemoet. Door de directie van Marine te Willems oord is bij de gehouden aanbesteding perceel 3, n.l. bremzeil en everdoek, gegund aan L. E. Witdock van Londghem te Hulst voor f7351. Breskens. Tot hoofd der openbare school alhier is benoemd de heer C. T. Geelhoedt van Zuidzande. Te Middelburg is Woensdag aanbesteed het uitvoeren van herstellingswerken aan de middenschutsluis van het kanaal van Ter Neu zen, met bijkomende werken. Raming f 42,200. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren W. F. Staal te Vlijmen voor f47,770; II. J. Keulemans te Middelburg voor f 44,444H. Jansen Jz. te Middelburg, voor f 44,000 en P. Dekker te Veere voor f43,900. Te Gapinge (gem. Vrouwepolder) sprak Woensdagavond voor een vrij talrijk gehoor in eene openbare samenkomst van wege den ring Walcheren van Patrimonium de heer J. Huizinga, lid van het Bondsbestuur. De spreker had tot onderwerp „Wat is en wat wil Patrimonium." Het gevolg van deze lezing was dat eene afdeeling van Patrimonium werd opgericht met aanvankelijk 17 léden. Nieuwdorp. De afloop der verkooping bij den heer J. J. de Jager alhier, op Woensdag 28 Februari 1.1. had tot uitslag, dat de paarden verkocht werden van f335 tot f 1050, de melk koeien van f 220 tot f 275. Zes paarden brachten op f 5005. De verkooping was zeer druk bezocht. De landbouwvereeniging „Unitas" te Colijnsplaat, heeft aanbesteed 107.200 K.G. superphosphaat, laagste in schrijver W. Bedet te Ter Neuzen voor f2.29. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand Februari en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Cacao

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2