Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. De 77-jarige L. J., uit Made, die Maandag te Breda carnaval kwam vieren en vvien toen in liet café van Wijmmeren zijn horloge werd gerold, is sedert den nacht van Dinsdag op Woensdag vermist. Thans is een pet, door zijn zoon als die van zijnen vader herkend, in de Mark drijvend gevonden. Verleden week werd de echtgenoote van A. v. d. B. op de Hoef te St. Oedenrode (N.-B.) plotseling zoo hevig ongesteld, dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Alle verschijnselen wezen er op, dat hier ver moedelijk vergiftiging had plaats gehad, ten gevolge van het gebruik van gekookte varkens darmen. In weerwil van al de zorgen, waar mede de vrouw is verpleegd, is zij reeds eenige dagen later, na hevig lijden, bezweken, haar man in behoeftige omstandigheden achterlatend, met drie kinderen, waarvan 't jongste nog nauwelijks vier weken oud is. Voorwaar een droevig gpval. Te Urk is Woensdag na afloop eener vergadering van den Gemeenteraad brand ontdekt onder den vloer van de vergaderzaal. Achter en onder den haard, welke rustte op een dikken balk, had het vuur reeds vloer leggers en planken aangetast, doch door tijdige ontdekking was het vuur omstreeks midder nacht gebluscht en het nog nieuwe Raadhuis voor vernietiging bewaard. Men schrijft uit De Lemmer: De salonboot van de Holl. Friesl. Lijn die Donderdagavond haar geregelden dienst had hervat, en dientengevolge 's nachts om 12 uur van Amsterdam was vertrokken, kwam hier Vrijdagmorgen pas om 9 uur binnen. De kapt. rapporteerde, tusschen Marken en Urk zooveel zwaar drijfijs te hebben ontmoet, waarin deze boot herhaalde malen was vastgeloopen, dat hij dientengevolge van geregelden dienst en op tijd varen voorloopig weer moest afzien. De kindermoord te Beek. Omtrent den moord te Beek valt nog te vermelden, dat Derksen thans zijn alibi kan bewijzen. De slager H. J. uit Doetichem heeft verklaard, dat hij op den dag van den moord van 3 tot 5 uur in gezelschap van D. vertoefde en met hem over paarden handelde. De aanhouding van het echtpaar Hartjes geschiedde in hoofdzaak op uitlatingen van den 8-jarigen zoon Reinier. De vader moet ver stoord zijn geweest, dat de klompjes van zijn dochter Marie stuk waren en dat zij zoo laat thuis kwam. Hij heeft haar toen met een pet geslagen het kind, achtervolgd door den vader, vluchtte. De vader keerde eenigen tijd later in huis terug. Van de elf kinderen der familie zijn thans nog zes in leven. Reeds is Derksen, na confrontatie in het huis van bewaring te Arnhem met verschil lende getuigen, in vrijheid gesteld. De slager H. J., uit Doetinchem, heeft verklaard, dat hij op den dag va» den moord van 3 tot 5 uur in gezelschap van D. is geweest en met hem over paarden heeft onderhandeld. Ook de moeder van het kind is op vrije voeten gesteld. De vader van het vermoorde meisje is in het huis van bewaring opgesloten. In hoofdzaak berichten we dit reeds in het vorig nummer onder Tel. berichten. Uit Laag-Soeren (gemeente Rheden) wordt aan de N. Arnh. Ct. geschreven In de dorpsschool alhier, met twee leer krachten, constateerde de arrondissements schoolopziener, dat in de hoogste drie leerjaren, ingericht voor kinderen van zes tot negen jaren, meer dan de helft der mannelijke be-» volking rookte en pruimde. In het eerste of laagste leerjaar rookten van de zes mannelijke leerlingen er drie, ter wijl twee ook pruimden; in het volgende leer jaar vijf van de zeven, van welken er één pruimde in het derde leerjaar eindelijk zes van de negen, van welken er twee tevens pruimden. De ontwikkeling der leerlingen droeg van dit misbruik de duidelijke sporen. Wij vermelden dit euvel der jeugd ten platte lande, opdat de schoolartsen in de gemeente Rheden wel zullen doen in deze richting eens een sanitair onderzoek in te stellen. Te Pietersbierum (Fr.) heeft bij den win kelier J. Hibma in den nacht van Donderdag op Vrijdag een brutale inbraak plaatsgehad. Toen de bewoners 's morgens opstonden, bleek het kabinet opengebroken te zijn en de inhoud verward dooreen te liggen. Een gouden oorijzer, ruim f 200 aan geld, benevens gou den en zilveren sieraden, waren verdwenen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de dief of dieven zich toegang hebben ver schaft door een luik boven in het dak, na eerst over eene heining geklommen te zijn. Bij het slopen van den Parkschouwburg te Amsterdam is Zaterdagnamiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Drie sloopers waren bezig op den koepel, waarvan het bovenste gedeelte reeds verdwenen was. Toen eenige ijzeren bouten rondom losgeslagen waren, gevoelden zij plotseling, dat er beweging in kwam. Stuks gewijze stortte de koepel, uit ijzer geconstru eerd, omlaag in de stalles. Een van de drie werklieden had nog gelegenheid op den muur te springen, waarop de koepel rustte de bei de anderen echter, E. V. en J. L., vielen mede. De hoogte van hun val wordt geschat op 20 a 25 meter. Eerstgenoemde werd zoo zwaar verwond, dat men voor zijn leveu vreestde toestand van den ander laat zich minder ernstig aanzien. Beiden zijn per auto-brancard naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer was nog uitgerukt, maar haar hulp bleek niet noodig, daar de beide werk lieden boven op het puin en geheel vrij lagen. Een onderzoek van de politie heeft niet aan het licht gebracht, dat aan iemand de schuld van dit ongeluk te wijten is. De arbeiders waren met bijzonderen klem aangemaand bij het slopen van dit gebouw met buitengewone omzichtigheid te werk te gaan. Toen de directeur van de Haagsche Bios coop Zaterdagochtend in zijn kantoor kwam, zag hij, dat de brandkast was gekanteld, aan de achterzijde vernield en dat er een bedrag van ongeveer 70 gulden uit was verdwenen. De dieven zijn waarschijnlijk over het houten hek, dat de voorplaats afsluit van de Boekhorst- straat, geklommen, hebben het raampje van het kantoor geforceerd en zijn zóó binnenge komen. Onder leiding van substituut-officier van justitie mr. Brantjes werd terstond een onder zoek ter plaatse ingesteld, waaraan ook werd deelgenomen door den chef der Haagsche recherche, den chef der politiehonderiafdeeling, zoomede door den commissaris van polite der lste afdeeling. Met politiehonden werd ge tracht een spoor van de daders te vinden, doch tot nu toe bleven die pogingen vruchte loos. Door den bepaaldelijk met deze taak en het photografeeren belaste beambte van de recherche werden in en buiten het kantoor vingerafdrukken genomen. Een der ongenoode gasten schijnt bij het binnenklimmen in het kantoor of bij liet ver laten daarvan getrapt te hebben op het druk- kussen van een stempel, want van het raam tot aan het hek werden sporen gezien van aniline. Op straat stonden talrijke groepjes menschen, wier aandacht o.a. door het komen en gaan der politiebeambten met hun hond was getrok ken, het geval druk te bespreken. Niet onvermakelijk is in dit verband zeker wel, dat de directie der bioscoop voor heden avond juist (ils nieuwste succesfilm had aan gekondigd „Eene onaangename ver rassing." Te Oudewater is door den slager W. BI. bij den burgemeester een arbeidslijst in geleverd, welke op de volgende wijze was ingevuld „Niet vast te stellen, doch de |rusttijden zijn in het kleine Öudewater zoo verbazend vele, dat 'n jongen naar werk b i ij f t verlangen. Komt 'n klant om een pond spek, dan is er werk overigens bijna altijd niet. Hoe ikjmoct invulllen is mij een raadsel. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur Zonderlinge groepeering van cijfers. In de jongste raadsvergadering komt de heer Drost met een arm vol cijfers aandragen. Het eindcijfer van den Hoofdei. Omslag van 1890 af tot en met 1910 Secuur Tot op een halven cent toeEene regelmatige vermeerdering zonder eenige onder breking In totaal f 12239,of 250 °/0. Een vooruitgang om van te watertanden Als we nu nog niet zingen kunnen„O, Terneuzen lief, wat ga je goed vooruit", dan kunnen we het nooit meer „Voor een goed deel een beeld van het regelmatig en voortdurend toenemend belast baar inkomen der inwoners van Ter Neuzen", juicht de geachte fabrikant der nota. Ongelukkig echter is de nota niet volledig. Want als achter ieder jaartal eens genoteerd was, het aantal inwoners, dan meen ik te mogen aannemen, dat er tot voor een paar jaar geleden ook een regelmatige stijging der bevolking zou zijn waartenemen, wat natuur lijk van invloed is geweest op het aantal aan slagen. Zooals het nu wordt voorgesteld, schijnt het, of sedert 1890 geene vermeerdering van bevolking plaats vond en hetzelfde aantal ingezetenen een f 12000 hoogere belasting opbracht. Eene redeneering, die kant noch wal raakt 1 De acht raadsleden, die ons de H. B. S. tegen wil van een groot deel der be volking op den nek schuiven, moeten zich maar niet meer vermoeien om argumenten te zoeken, ze moeten maar vasthouden en doorzetten de uitspraak van een hunner, die het openlijk zeide „de II. B. S. komt er toch en hoe minder je meêwerken, hoe meer je zullen betalen 1" Zulk een man is een stand beeld waard Men kan zich bijna niet voorstellen M. d. R., dat er onder de Raadsleden menschen zijn, die zaken doen en ook blij zijn, dat ze begunstigd worden in hunne nering, door dezelfde lui, die ze nu het geld uit den zak willen persen, ten gerieve van enkelen. Veeleer zou men gelooven, dat het allen millionairs zijn, die straks met milde hand de overtollige luxe-uitgaven zullen dekken. Ten minste, als zij dat niet van plan zijn, dan kan ik me niet verklaren, dat ze een serieus adres van 871 ingezetenen, die tot. verschillende partijgroepen belmoren, zoo onbe schaamd weg voor kennisgeving aannemen. De peroratie van den heer Drost, waarin voorkomt, „dat de inwilliging van het verzoek van adressanten een onberaden stap zou zijn tegen het belang der Gemeenschap," moge voor hem zelf een aangenaam slotwoord zijn geweest, een groot deel der ingezetenen staat op het standpunt, dat de Gemeenschap het best gediend wordt, als men niet leven wil ten koste van anderen, doch nauwgezet en eerlijk en met voorzichtigheid de belasting penningen beheert als zijn eigen geld. Waaruit logisch natuurlijk de conclusie kan getrokken worden, dat wie met zijn eigen duiten als de dolle Dries wil omspringen, ook zijn .vingers uit de gemeenteportemonnaie moet houden. Riemen snijden van andermans leer is wel gemakkelijk maar m. i. een weinig gem Vriendelijk dank ik u voor uwe gastvrijheid en teeken ik Uw dr. Neuzen, 27/2 '12. X. Mijnheer de Redacteur Blijkens de toelichting van den heer Drost vindt de voorgestelde verhooging van het maximum van den Hoofdelijken Omslag niet hare oorzaak in de door do stichting der II. B. S. stijgende uitgaven, doch eenvoudig in „de stijging van de draagkracht der inge zetenen'. Men moet nog maar een gewoon menschen- verstand bezitten, otn dergelijke kost niet zonder weerzin te slikken. Als er aangeslagenen zijn, wier inkomen zoo zeer vermeerderd is, dat er 5000 gld. op den H. O. kan gelegd worden en dit geld was niet noodig voor de H. B. S., waarom ver laagt men dan het percentage niet of vermin dert men niet de opcenten op de Personeele belasting Er zullen een massa ingezetenen zijn, die meer gevoelen voor vermindering van belasting dan voor de stichting eener H. B. S., die als een slokop zonder weerga de belastingpen ningen zal verslinden. Denken nu de 8 voorstemmers, die toch zeker niet allen getoond hebben in hun maat schappelijk leven, dat zij finantiëele speciali teiten zijn, dat Neuzen's ingezetenen hun verstand niet bezitten Als de linantiëel veel sterkere plaatsen Goes en Zierikzee vruchteloos geworsteld hebben om de uitgaven eener gemeentelijke H. B. S. te bestrijden, zou dan ons linantiëel zwak plaatsje dergelijken goocheltoer met succes kunnen uithalen Ik kom naderhand op een en ander nog terug, M. d. R., indien U mij dit vergunt 1 Doch nu reeds moet het mij van het hart om te wijzen op het onzinnige plan van aflos sing der nog niet geboren geldleening. Indien de draagkracht der ingezetenen die dan toch zeker, zooals in den Raad werd aangetoond, voor een groot deel toe te schrijven is aan de toenemende welvaart van den land bouwersstand, de vermeerdering van het maxi mum van den Hoofd. Omslag tengevolge heeft, waarom begon men dan nu geene fatsoenlijke aflossing te bepalen voor de eerste jaren Wanneer de factoren, thans voor het ver- hoogen der belasting aanwezig, eens wegvielen, waar moet dan het geld vandaan komen Vermeerdering van percentage of van de opcenten op het Personeel soms Of zullen de ambtenaren, die Ter Neuzen straks gaan bevolken en van wie in den regel de neringdoenden zoo weinig profiteeren, die hoogëre aflossing helpen betalen Ik heb vertrouwen, dat Gedeputeerde Staten die lumineuze aflossing wel als „onbruikbaar" zullen retourneeren. Indien ze dan nog bij het uitbrengen van advies omtrent het verleenen van subsidie den Minister vertellen, dat geen enkele raad van omliggende gemeenten door het geven eener jaarlijksche bijdrage zijn sympathie be toont met de voorgenomen stichting en er verder de aandacht op gevestigd wordt, dat de school tegen den zin van bijna de geheele bevolking wordt gesticht, dan bestaat er groole kans, dat de Minister zegt„Heeren raads leden, gebruikt jullie verstand wat ;betor, ver nieuw eerst eens jullie torenuurwerk dan weten je meteen „hoe laat het is 1" En kom eens bij me terug als al de om liggende gemeenten, overtuigd van de hooge noodzakelijkheid eener H. B. S. door jaar lijksche bijdragen je den waarborg kunnen geven, dat je niet met die inrichting jullie financiën in liet honderd sturen Met dank voor de verleende plaatsruimte, Uw dw., C. Ter Neuzen, 26 Februari 1912. Bruinisse. Tot predikant bij de Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. A. Taal van Stellendam. Tilburg. In den afgeloopen nacht is de stoom- lederen drijfriemenfabriek van Willem Vos Co. totaal afgebrand. Een groote voorraad leder en vele machineriün zijn vernield. Oor zaak onbekend. De aanzienlijke schade wordt door assurantie gedekt. Winterswijk. Gisteravond is een 28-jarige rem mer op het stationsterrein alhier, tusschen de buffers van een rangeerenden trein doodge drukt. Brussel. Volgens bericht uit den Congo-Staat is het gouvornements-stoomschip „Heliorande" gezonken, 32 personen verdronken. Konstantinopel. Volgens oflicieele berichten zijn 58 personen gedood en 56 gewond bij |de beschieting van Beiroet. Behalve de winkels der gevluchte kooplieden, zijn alle kantoren en winkels weer geopend. De Duitsche gezant verzocht den Minister van Binnenlandsche Zaken het bevel tot uitzending van Italiaan- sche arbeiders aan den Bagdad spoorweg in te trekken. DAGEN. Voorm. Nam. Woeusdag 28 Febr. 9.42 10.34 Donderdag 29 11.19 11.57 Vrijdag 1 Maart 12.28 Zaterdag 2 0.57 1.22 Zondag 3 1.45 2.7 Maandag 4 2.27 2.47 Dinsdag 5 3.7 3.26 die bij het laden en lossen worden aangetroffen, waardoor le arbeidsduur zou worden beperkt 2e meerdere veiligheid zou worden verkregen 3e een snellere uitbetaling van het loon, waarop de werklieden aanspraak hebben wordt bevorderd. Adressante meent dat het doel, dat wordt beoogd door dit wetsontwerp niet zal worden bereikt terwijl, al zouden wellicht in grootere havenplaat sen eventueele misstanden worden weggenomen, kleinere havens zooals Ter Neuzen door het totstand komen der wet, veel belemmeringen door hare werking zullen ondervinden. Te meer geldt dit bezwaar voor Ter Neuzen omdat men alhier een scherpe concurrent heeft aan het naburig Gent en handelaren, die zich tot nog toe van deze haven hebben bediend, voor hun transitohandel (w.o. bijna alle hier verwerkte goe deren kunnen worden gerangschikt) bij het in werking treden der stuwadoorswet hun transporten over Gent zullen leiden, waar dergelijke bepalingen niet bestaan. Zij verzoekt daarom met de ligging van deze haven rekening te willen houden en zoo mogelijk ten opzichte van Ter Neuzen eenige uitzonderingen te willen maken, opdat niet de transito-handel door het eventueele in werking treden dezer wet, voor het grootste gedeelte naar Gent worde verplaatst." Tot onderwijzer aan school B (vacature Buijse) wordt met algemeene st. benoemd Adr. de Kraker, de eenige sollicitant, met ingang van Maart a.s. Met algem. st. wordt deze ontslagen als onder wijzer aan school C. Tot leden van de Commissie van Fabricage [de heeren Wielaud en De Jager treden af] worden benoemd de aftredenden, die echter hiervoor be danken, met het oog op de a. s. werken voor de H. B. S. In hun plaats worden gekozen de heeren Eijke en Waalkes, die zich deze benoeming lieten welge vallen. Tot leden van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs worden gekozen in de vacature D. Buijze de heer C. le Nobel en in de periodieke aftreding van de heeren A. C. Lensen en E. A. van Borssum Waalkes, de aftredenden. Z. h. s. wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot afschrijving wegens schoolgeid van enkele ingekomen vezoeken. Nog was ingekomen een adres van H. D. Bol, berichtende dat hij plan heeft op zijn perceel aan de Dijkstraat te bouwen een bergplaats. Zijn per ceel is groot 93 M2., waarvan bebouwd 68,40 M3., zoodat het open erf groot is 29,60 M2. Zijn te bouwen bergplaats is groot 9,90 M2., alzoo te weinig open ruimte 3,10 M3. daar evenwel achter zijn perceel de gemeentegang ligt die wel nimmer bebouwd zal worden en daarachter den tuin van de Pastorie der R.-K., dat zeer waarschijnlijk ook open blijft, ver zoekt udressant, gelet op art. 10 der Bouwverorde ning, afwijking en vergunning tot bouwen. Het voorstel van B. en W. tot het toestaan van het verzoek wordt z. h. s. aangenomen. Omtrent een ingekomen adres van J. van Doese laar te Hoek, verzoekende om afwijking van art. 6 der bouwverordening [het bouwen in de rooilijn] voor een te bouwen landbouwschuurtje in den Bonte polder, wordt besloten de rooilijn aan beide kanten van de Bontepolderstraat en van den aansluitenden dijk tusschen den Fierssens- en Bontepolder vast te stellen op 8 M. van af de as van die straat. Bij de rondvraag wijst de heer De Jager op de ongeriefelijkheid dat de klok van het stadhuis slechts op de Noord- en Zuidzijde den tjjd aangeeft. De Voorzitter zegt dat het schijnt, dat er iets aan de wijzers hapert en dat het uurwerk overigens toch niet deugt. De heer Donze wijst op den slechten toestand van de Korte Dijkstraat. De Voorzitter deelt mee dat dit veroorzaakt is door buizen van de Centrale en dat dit weldra in orde komt. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. TER NEUZFN. Huwelijks-aangiften. 23 Febr. Ludovicus Stephanus van den Bosch oud 4öj,jm. en Wilhelmina van Dijke, oud 34 j,, jd. Dignus de Ruijter, oud 22 j., jm. en Janna Tanneke Ver- sluijs, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Febr. Jan Marinus van Kerkvoort, oud 23 j., jm. en Frederika Cornelia Aberdina Drabbe, ond 22 j., jd. Geboorten. 19 Febr. Reinier, z. van Reinier Harms en Maaike Kuine Dooms. 20 Febr. Anna d. van Andries Nagtegaal en van Helena de Doelder.' 21 Febr. Pieter Martinus, z. van Jannis Abraham van Putten en van Cornelia Janna van Leuven. Cornelia Helena Antoinetta Elizabeth, d. van 1 rancois Dien-donne Jean Paul Mes en van Eufenia Johanna de Keuning. 22 Febr. Frans, z. van Jan de Mul en van Geertruida Hamelink. Hendrik, z. van Cornelis Weststrate en van Adriana Verschelling. 24 Febr. Maria Janna, d. van Adriaan Leendert Marcus de Jonge en van Maria Maatje Herrebout. Overlijden. 18 Febr. Jannetje Flipse, oud 68 j., wed van Laurens Verhage. Jan Dieleman oud 69 j-, echtg. van Tanneke van Alten. 22 Febr. Anna Nagtegaal, oud 2 d., d. van Andries en van Helena de Doelder. AXEL, 17 Febr. Eierveiling van de V. P. N. Aanvoer 4900 kippeneieren, prijs f 4,30. ROTTERDAM, 26 Februari. Binnenlandsche Granen. Tarwe matig aangeboden. Essex en roedkaf onveranderd. Wil- helmina-soort prijshoudend verkocht. Essex per 100 kg. van f 10 tot f 103/.. Roodkaf van f 9J/t tot f 10, Wilhelmina van f 9.40 tot f 9.75. Haver matig aangeboden, langzaam prijshoudend verkochtper 100 kg. van f 9.40 tot f 9.66.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3