m flntircDOlutionair poor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Een prachtige rede. FEUILLETON. No. 894. Woensdag 28 Februari 1912 9e Jaargang. Het Mormonisme. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. - INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. WtöStT* Advertentiên voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags 1 uur op den dag der uitgave. Men heeft in de laatste vergadering van Neuzen's Raad den heer Drost, tijdelijk wet houder, een complement gemaakt voor zijn „prachtige" rede ter aanbeveling van de plannen van B. en W. omtrent de H. B. S. Voorzoover dit complement geen geld kost, hebben wij er niet op tegenwaar de mede standers van den lieer Drost zwegen, was het niet meer dan billijk, dat een der tegenstanders hem althans eenige belooning gaf voor zijne moeite. Doch als vvij straks deze rede wat nader gaan bezien, vreezen we, dat er van dien lof niet veel zal overblijven. Waarschijnlijk zullen ook anderen nog wel een woordje hebben mee te spreken. Wat ons betreft, onze lezers zullen het ons niet kwalijk nemen, als we meer dan één nummer van ons blad noodig zullen hebben, om den inhoud dezer rede te toetsen aan nuchtere feiten en de eenvoudige waarheid. Elk zal het met ons eens zijn dat het in de eerste plaats op den inhoud aankomt bij liet beantwoorden der vraag, of een rede al dan niet prachtig mag genoemd worden. Want om in eene vergadering, waar men van te voren zeker is, zijn pleit te zullen winnen en waar de aangevallenen zich niet mogen ver dedigen, een hoog woord te voeren over af wezigen en den minderen man te kleineeren, is zoo'n groote kunst niet. Wie nevens eenige welbespraaktheid beschikt over de noodige dosis vrijmoedigheid, vindt dat niet moeilijk. Doch degelijke gronden aanvoeren voor een rechtvaardige zaak dat maakt in de eerste plaats iemands woorden tot een prachtige rede. En daarvoor zijn niet altijd veel zinnen noodig. Dit is ook Donderdag weer gebleken. Want toen de lieer Wieland de eenvoudige vraag deed, of de spreker verleden jaar ook niet behoorde onder de reclamanten tegen den Hoofdelijken Omslag, viel de redenaar plotseling stil en was liet met zijn welbe spraaktheid in eens uit. De lieer Wieland kegelde met die weinige woorden heel de prachtige rede onderstboven. Immers, een der gronden, waarop de lieer Drost het voorstel van B. en W. verdedigde, waswe kunnen ons deze uitgaaf gerust permitteeren, Ter Neuzen gaat vooruit, de draagkracht der ingezetenen neemt toe. Indien nu waar is, wat de vraag van den heer Wieland doet vermoeden, dat de heer Drost in geheime vergadering aanmerking heeft gemaakt op de door B. en W. voorge stelde regeling van den H. O., voorzoover zijn eigen aanslag betrof, dan zijn geen verdere woorden noodig om aan te toonen, hoe leeg en voos heel dit prachtig betoog van onzen tijdelijken wethouder was. De enkele woorden 2) (SLOT) Het is mij bekend, dat president Smith, in zijn conferentie-toespraak, gehouden in deze maand (April 1911), verklaarde, dat niemand de bevoegdheid had om zulke huwelijken te sluiten, maar zoolang sectie 132 wordt be houden in het boek „Doctrines and Covenants", welk boek wordt geacht als liet Woord Gods tot het volk, is elke verklaring in strijd met wat daarin staat misleidend. Ik blijf beweren, dat de veelwijverij nog een geloofsstuk is in de kerk, en openlijk wordt geleerd, of werd geleerd, tot op zeer jongen datumdat voor het „millennium" het weer zal hersteld wor den, en een wet worden voor heel de kerk. van den heer Wieland waren heel wat meer welsprekend dan zijn lange rede. De geachte spreker zal niet reageeren op hetgeen omtrent deze zaak gezegd wordt in partijblaadjes. Daar heeft de heer Drost groot gelijk aan. Dat is voor hem verreweg het veiligst. Want als hij een onrechtvaardige zaak niet op beter gronden weet te verdedigen, dan hij Donderdag deed, beloopt de lieer Drost groote kans, dat zulke partijblaadjes hem leelijk in 't nauw brengen. Of zou li ij zich ook maar een oogenblik vleien met de gedachte, dat het groote publiek ondanks al zijn goocheltoeren met cijfers niet volmaakt begrijpt, dat het partijblaadje volkomen gelijk had, toen het berekende, dat het voorgestelde groepje jaarlijks aan de ge meente een 7500 gulden zal kosten Dit jaar reeds 4000 gulden en 't volgend jaar de rest er bij. En daarvoor zullen dan volgens den heer Drost jaarlijks een 8-tal Ter Neuzensche jongens of meisjes met liet eind-diploma van een 3-jarige H. B. S. in hun zak naar huis gaan 1 In Zuid- Beveland loopen er met het diploma eener 5-jarige in den zak achter de ploeg, omdat men ze op geen kantoor gebruiken kan. Doch als de lieer Drost niet reageeren wil op hetgeen partijblaadjes zeggen, moet hij zich in dezen ook gelijk blijven. Dan moet hij zulke blaadjes ook onbeant woord laten, als ze hem en den Raad ver wijten, iets groots te willen doen, zonder op de fijianciëele zijde der zaak te letten. Want wij hebben de eigen woorden van den spreker letterlijk wee'rgegeven en den uitleg er van handhaven wij ondanks den draai, dien hij er aan wilde geven. Wij herhalen de Raad van Ter Neuzen heeft zich in een onderneming gestoken, die aan de ingezetenen zware lasten zal opleggen, zonder dat de Raad zich rekenschap heeft gegeven, wat de financiëele gevolgen zullen zijn. Men heeft op 27 December eene vergadering gehad van voorstanders der II. B. S. Mocht men op die vergadering weten, wat de kosten voor de gemeente zouden zijn Men heeft op 28 December liet besluit ge nomen om te bouwen bij verrassing, zonder liet voorstel zelfs op de agenda te plaatsen. Heeft men toen aan den Raad een bereke ning van kosten voorgelegd En eindelijk, nadat onzerzijds de rekening was gemaakt en er verzet kwam, is men met een kostenberekening voor den dag gekomen. Heeft men nu gezegdwe zullen die be rekening eerst eens van alle kanten laten bezien en daarna eene beslissing nemen Heeft men ook maar een enkele poging gewaagd, om liet bet#og van den heer De Jager te ontzenuwen, die met cijfers aantoonde, dat de gemeente er jaarlijks ongeveer 75Ü0 gld. bij moet leggen? Niets er van. Ook die rekening moest een verrassing blijven tijd van rustig overleg in een volgende vergadering kon er niet af. In welke gemeente handelt men zoo omtrent zaken van zoo ver strekkende gevolgen Bovendien beweerde apostel Penrose, als antwoord op een vraag aangaande de schep ping, dat Adam een hemelscli wezen was, die in sterfelijken staat had geleefd voor dat hij is Michael, de Archangel, en dat hij de God dezer aarde fcal zijn. Het is niet moeilijk in te zien welk een demoraliseerenden invloed zoo'n leer moet hebben op de omgevingzooals ook kon op gemaakt uit liet volgend zeggen van een der ouderlingen. Bij liet aankondigen van eene vergadering van de priesters, zeide hij, dat bij wilde dat de broeders den volgenden avond zouden opkomen om te overwegen wat er kon gedaan worden ter verbetering van den ver- schrikkelijken toestand. Een overheidspersoon namelijk gezegd, dat 75 procent van de gevallen van onzedelijkheid, die voor het gerechtshof ter behandeling kwamen, Mormoonsclie jonge lieden waren. Ik werd vreeselijk geschokt maar liet is mijn eerlijke overtuiging, dat de Als men zelf overtuigd was, dat de stichting der II. B. S. geen nieuwe lasten zou opleggen en de financiëele toestand der gemeente zoo gunstig was als de heer Drost dien heeft voor gesteld, waarom dan niet eens een paar weken de uitvoering geschorst Waarom dan toch het maximum van den H. O. 4000 gld. liooger gebracht dan verleden jaar Inderdaad, als de lieer Drost niet reageeren wil op hetgeen partijblaadjes zeggen en we herbalen dat is voor hem het veiligst dan had hij ook dit punt maar onbesproken moeten laten. Want 't is zoo klaar als de dag: de meer derheid van de Raad drijft dit zaakje door, zonder zich bedaard af te vragenkunnen de belastingplichtigen het dragen De heer Drost hield zijn prachtige rede als lid van den Raad en mede namens het college van B. en W. als overheidspersoon dus. Maar weet de geachte spreker dan nog niet, dat het niet past op die plaats en in die hoedanigheid, maar alles te zeggen, wat hem voor den mond komt Hoe deukt de heer Drost bij nadere over weging bijvoorbeeld over dezen volzin uit zijn rede „Of er tegenstanders zijn, omdat ze alle schoolonderwijs uit den liooze achten, meen ik te moeten betwijfelenwel is ér in den laatsten tijd een strooming in den lande, om liet Oude Testament tot eenig richtsnoer te nemen voor alle bestuur en kent het Oude Testament geen schoolonderwijs dan alleen voor profeten, waaraan hier geen behoefte is, maar toch geloof ik niet, dat er hier in Ter Neuzen velen gevonden zullen worden, die' de consequentie hunner leer zoover durven doorvoeren, om alle schoolonderwijs af te schaffen Is dat de taal van een man, die enkele weken geleden met veel vertoon aan heel Ter Neuzen liet zien, dat hij met zijn gezin liet Kerstfeest vierde Vindt hij 't voorts zelf niet gevaarlijk, als overheidspersoon over de beweegredenen van adressanten te spreken, gelijk hij deed Vooral wanneer men spreekt over zaken, waarvan men zoo weinig verstand heeft als de heer Drost toont te bezitten. Hij brengt ter sprake liet bestuur en het hoofd van de Clir. school in de Jozinastraat en beweert, dat deze met leede oogen een H. B. S. zouden zien verrijzen, omdat die stichting tegen hun persoonlijk belang zou wezen. De spreker vergist zich totaalals liet ging om persoonlijk, financieel belang, dan zouden het hoofd en het bestuur van genoemde school zeggen laat er maar spoedig een H. H. S. komen, liefst met een paar honderd leerlingen. Maar wat heeft dat nu te maken met de beweegredenen, waarom deze ingezetenen het bekende adres hebben geteekend Zelfs particuliere gesprekken en gezegden in besloten vergaderingen zijn voor dezen offici- ëelen redenaar niet eens veilighij flapt er maar alles uit ook al kan bij zelf wel be- losse zeden van zoo velen van het jeugdige volk het gevolg is van de veelwijverij. De „hemelsche heerlijkheid", weike het doelwit is van elk goed Mormoon, is naar mijne meening niets anders dan een verheerlijkte harem. En als ik op eenigerlei wijze helpen kan aan het afbreken van dit verderfelijk systeem, zal ik mijn bemelschen Vader danken voor zulk eene gelegenheid. Bovendien leert men, dat Jezus Christus, onze gezegende Heere de zoon van God was door werkelijke, natuurlijke generatie en hoewel bet nu niet openlijk wordt geleerd, wordt liet toch duidelijk uitgesproken in de preeken van Brigham Young en andere voor name mannen in de kerk, dat de Vader Adam is geweest. Ik geloof dat er vele goede eerlijke zielen in de Mormoonsche kerk zijn, die wel onmid dellijk zouden willen uittreden, maar zij zijn bevreesd, en ook andere vanwege hun om grijpen, dat een man met gezonde zinnen, zulk een onzin niet kan gezegd, hebben als hij hem in den mond legt. Vat de heer Drost nog niet, dat hij daar mede zijn eigen vrienden in moeilijkheid brengt? Want niet ieder is er op gesteld, als overbrenger en hoe dan nog van gezegden uit besloten vergaderingen bekend te staan. En bovendien zou deze wijze van optre den voor den heer Drost zelf ook niet haar gevaarlijken kant hebben? Moeten we haar opvatten als een uitnoodi- ging, om op onze beurt nu ook eens de ge sprekken en particuliere beweegredenen van zeker cargadoor of zelfs maar van zeker burger uit de Nieuwstraat te behandelen De heer Drost reageert niet op hetgeen partijblaadjes zeggen. Toch zouden we het verstandig van hem vinden, als hjj in de eerst volgende vergadering, na kalme overweging, eens zei, hoe hij thans hierover denkt. Men vond in den Raad, dat de heer Drost een prachtige rede had gehouden en hoopte tevens, dat de Minister aan Ter Neuzen een hoog subsidie zou verleenen. Welnu, met het oog op dat liooge subsidie bad men dan niet beter gedaan, Donderdag 1.1. een ander redenaar het woord te geven? Wat moet de minister er toch van denken? Het heet, dat de H. B. S. voor Ter Neuzen een levenskwestie is. En deze redenaar ver klapt, dat er uit onze gemeente maar op een 25 leerlingen mag worden gerekend, d.i. elk jaar ongeveer acht. Dan deed de heer Vorsterman van Oyen slimmer die sprak van een 180 leerlingen, waarvan wel 60 uit onze stad. Daar kon nog iets af en dan bleef het toch goed En voorts, we zouden zoo zeggen als ge nu een hoog subsidie wilt hebben, is liet dan niet olie-slim, om zoo te blageeren en te pochen over den vooruitgang van Ter Neuzen We kunnen, zegt de lieer Drost, het best dragen onze financiëele toestand is gunstig zonder verhooging van lasten zullen we de H. B. S. stichten en onderhouden we durven hier wat aan en daarbij zet hij zijn stem uit, opdat ze zelfs weerklinke tot in het kabinet van den Minister. Dat is een mooie aanbeveling voor lien, die deze week een request aan den Minister willen zenden met het nederig verzoek om een hoog subsidie. 's Ministers ooren tuiten nog van de prach tige rede van den heer Drost I Zie we hebben van die dingen zoo veel verstand niet als deze spreker. Doch als wij naar 't Burgerlijk Armbestuur moesten om ondersteuning, we gingen in ons werkpakje en met een traan in 't oog. De heer Drost trekt echter zijn pelsjas aan en rijdt er in een auto heen Een prachtige rede overigens, zooals we in ons volgend nummer verder hopen te zien. standiglieden gevoelen zich niet vrij om er mee te breken. En liet gevolg is dat velen in een staat van godsdienstlooslieid vervallen. Het is ook waar, dat er vele goede, reine, oprechte en ware Mormonen zijn, die deze leer als van God gegeven aanvaarden, omdat zij gelooven dat Joseph Smith de profeet van de „laatste dagen" was. Aangaande het bovenstaande betuig ik onder eede dat het de waarheid is. Nog wensch ik te zeggen, dat ik jaren lang een werkster ben geweest in verband met de Richmond Street Mission, Walworth, Londen,S.S., eeneafdeeiing van de Metropolitant Tabernacle van Londen. Elk der leiders zoowel als de arbeiders in de Arthur Street Baptist Church zullen ge willig zijn om mee te deelen -wat zij van mij weten. Was get. Ada L. Shepherd." Dit stuk was voorzien van de attestatie van een „Notary Public", voor wien de schrijfster haar eed aflei. Inzending van advertentiên vóór uren op den dag der uitgave.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1