Kerk en School. Laiidbouwberichten. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijk e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Teraeiizeii. genomen zijn dat lid wordt, met zijn plaats vervanger aangewezen door de aandeelhouders in die gemeente. Zoodra het register door allen geteekend is, wordt er eene algemeene vergadering gehou den ter benoeming van een definitief bestuur. Intusschen is het voorloopig bestuur gemach tigd alles te doen wat het noodig acht om de zaak vooruit te helpen. Er zullen eerlang sollicitanten worden opgeroepen voor de be trekking van directeur en aan de ingenieurs zal de gelegenheid gegeven worden plannen in te dienen voor een fabriek met eene capa citeit voor 75 millioen K. G. bieten. Nog een enkel woord ter verduidelijking van hetgeen gezegd is over losse aandeelen. Bij het nemen van een aandeel verbindt men zich tot levering van een minimum van 15.000 K.G. bieten per aandeel. Thans, nu ruim 1800 vaste aandeelen ge nomen zijn, kan men, zoo men dat wil, ook nog losse aandeelen daarbij bekomen d. w. z. men kan een of meer aandeelen nemen onder gelijke verplichting van storting en levering, maar, die zoodra het aantal vaste aandeelen tot 2000 gestegen is en iemand nog een vast aandeel verlangt, door de bezitters aan de fabriek worden overgedaan. De coöperatie mag dus hare vaste aandeelen niet uitbreiden boven de 2000, dan door losse aandeelen, zoo lang, er zijn door vaste aan deelen te vervangen. De aankoop dier losse aandeelen zal in eene algemeene vergadering verder geregeld worden. Hetgeen wij hierboven hebben medege deeld, hebben wij uit den mond van den voor zitter van het voorloopig comité als toelich ting op hetgeen door ons in de Beurs reeds was opgeteekend, terwijl deze er met nadruk op wees, dat hij gaarne bekend zag worden, dat hjj verschoond wenscht te blijven van sollicitaties naar betrekkingen waarvoor geen oproeping heeft plaats gehad. (M. Ct.) Vlissingen. Na den geweldigen brand, welke op 5 September 1911 de St. Jacobskerk en den St. Jacobstoren in ascli legde, ontstond bij het Dagelijksch Bestuur van deze gemeente direct het plan pogingen aan te wenden om geleidelijk weg deze kerk te ontmantelen. Reeds werd één huis door ruiling van grond aan de gemeente overgedragen en daarop af gebroken. Thans heeft het bestuur der Engelsche kerk, welke vroeger haar godsdienstoefeningen in een gedeelte der St. Jacobskerk hield, doch die dat gedeelte thans aan de Ned. Herv. gemeente heeft overgedaan, den raad verzocht voor den bouw van een nieuwe Engelsche kerk een perceel gemeentegrond in het nieuwe deel der stad, hoek nieuwe Markt en Paul Kr uger straat, af te staan. Het bestuur biedt de ge meente in ruil daarvoor aan de aan beide zijden der voormalige Engelsche kerk staande gebouwen zijnde de consistorie en een berg plaats. Als de gemeente deze afbreekt, en den vrijkomenden grond tot openbaren weg bestemd zal de bedoelde ontmanteling worden bevorderd, aldus luidt het adres. Vlissingen. Mr. dr. Witteveen, gemeente, secretaris alhier, heeft bedankt voor de be noeming tot gemeente-secretaris te Zutphen- Vlissingen. Alhier is de kiel gelegd voor twee torpedobootjagers. Middelburg. Vrijdag is alhier in den ouder, dom van 81 jaar overleden de heer J. J. Bertel- in leven Godsdienstonderwijzer bij de Ned, Herv. kerk. Goes. Uit de strafgevangenis van Rotterdam, die overal is, worden vele gevangenen naar de gevangenis alhier overgebracht. Onver mogende gevangenen krijgen bij hun ontslag alhier een gratis spoorkaartje naar Rotterdam. St. Maartensdijk. De bewuste jongen, die alhier zwervende werd aangetroffen en door zijn ouders uit 's Gravendeel herkend was, heeft thans nog een ouderpaar, dat zegt dat hij hun jongen is. Dit ouderpaar woont in Beveren bij Antwerpen. Hij spreekt ook het Vlaamsch dialect, en een klompenmaker uit Beveren herkende hem ook. Het gerecht zal nu dit zaakje gaan onder zoeken. Gereformeerde Kerken. Drietal te LoppersumN. G. Kerssies te Den Ham O. Boersma te Ezinge en F. W. Geerds te Oldekerk. Tweetal te Heerenveen R. K. H. Hummelen van Hoogkerk en T. C. Meijster van Zegwaart. Beroepen te TholenA. G. H. Schippers te Westzaan te üeifshaven (2e pred. plaats) J. Schoonhoven te Scherpenzeel. Aangenomen naar Beilen (2e beroep) door N. Postema te Kapelle-Biezelinge. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Waddings veen A. vau der Sluis te Huisen. Aangenomennaar Surhuisterveen door K. Hendriks te Akersloot (N. II.) Ten huize van prof. Bouwman, te Kam pen. is, dezer dagen door iemand die onbe kend wenscht te blijven, een enveloppe ach tergelaten inhoudende drie biljetten van dui zend gulden met bestemming voor de theolo gische school aldaar. In de laatst gehoudene classicale verga dering der Geref. kerken te Middelburg, is besloten met de Mei-classis a. s. daadwerkelijke ineensmeltings-onderhandelingen aan te knoo- pen, wat de drie Geref. kerken te Middelburg betreft. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Ileeren" vergadert a. s. Zondagavond om 7J/2 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Onder dit opschrift schrijft men in Onze Boerenstand het volgende 't Is een eigenaardig verschijnsel dat vele landbouwers de laatste jaren, welke nu juist niet de slechtste boerenjaren waren „trachtten meer land" „onder den ploeg" te krijgen dat het den vooruitstrevende!) onder hen, die goed hun brood winnen en stilletjes vooruit komen, moeilijk schijnt te vallen een goeden tijd te verdragen en direct jacht op land be ginnen te maken. „Méér land" schijnt bij verschillenden de leus te worden, waarvan slecht bewerken en bemesten meestal liet gevolg is, daar velen dikwijls de middelen niet voldoende bezitten om de liooge dagloonen te betalen en de noodige meststoffen aan te koopen. 't Zit hem in deze volstrekt niet in het vele om voordeelig te boeren. Twee hectaren, slecht bewerkt en bemest brengen gemeenlijk veel minder op dan ééne, die wel is verzorgd. Indien men gedurende de zomermaanden bijvoorbeeld door onze akkers en bouwlanden wandelt kan men dikwijls vooraf reeds zeggen hoe verschillend de oogst bij menig stuk land zal zijn. Hier zou 't klinken „Die aren zullen schie ten, die halmen zullen schooven." Ginder schijnen de halmen te roepen „Bezitten wij geen graankorrels genoeg, het is aan onzen boer te wijten." En het meest spreken de middelmatige velden, waar het gewas zich redelijk wel vertoont, maar toch geen winst belooft. Gewettigd is daarom de vraagdeden vele landbouwers niet beter zich te vergenoegen met wat minder land en dit goed te bemesten en te bewerken Vooral hulpmeststoffen dienen overal aan gewend te worden, waar 'de grond de noodige voedende bestanddeelen ontbreken. Zij leve ren doelmatig toegepast veel voordeel. Op weiden zoowel als bouwlanden is hun gebruik haast onontbeerlijk, doordat zij de opbrengst veel meer verhoogen dan men vermoeden zal. Wat wij onzen landbouwers zouden willen toeroepen isTracht te zorgen dat uwe akkers zooveel mogelijk opbrengen, eer gij nog land bijpacht. De huurprijzen, die als gevolg van deze jacht naar meer land gewoonlijk veel te hoog opgedreven worden, zullen niet alleen meer in overeenstemming komen met de waarde van den grondmaar de landbouwers be sparen zich ook pachtpenningen, werken en lasten, terwijl zij grootere opbrengst bekomen met meer profijt. Zaterdagavond is te Heerenveen gevanke lijk binnengebracht ds. A. E., predikant bij de Ilerv. Gem. te Oosterzee, wiens echtgenoo- te Vrijdagavond bij Spannenburg is verdron ken. Hij wordt verdacht, daaraan niet vreemd te zijn. Het was algemeen bekend, dat de verstandhonding tusschen de echtgenooten veel te wenschen overliet. Ds. E. is reeds een paar maal door het classicaal kerkbestuur gestraft en ook nu is bij dat college weer een zaak tegen hem in onderzoek. Na verhoor door den rechter van instructie, mr. Boschloo, gaf deze last tot gevangenhou ding van den verdachte, die daarop naar de gevangenis werd overgebracht. Zondagmorgen is het parket uit Heereuveen met dr. Peters naar Oosterzee vertrokken, tot het houden van nader onderzoek en lijk schouwing. Onder politiegeleide werd ook de verdachte derwaarts gevoerd, om geconfronteerd te wor den. Men verneemt nader, dat op het lijk geen sporen van geweld gevonden zijn. Volgens beklaagde heeft de zaak zich als volgt toGgedragen Het echtpaar was Vrijdagavond op de terug reis van Sneek per fiets. Het was ongeveer 10 uur en zeer mistig. Mevrouw E. had zich vermoeid gevoeld en was daarom achterge bleven, doch niet veel. Er moest een brug gepasseerd worden. Toen ds. E. deze eenige oogenblikken over was, had hij een gil ge hoord. Onmiddelijk was hij teruggekeerd en had zijne vrouw in het water zien liggen. Hij spoedde zich ter redding zich met de eene hand vasthoudende aan de rollaag, had hij den mantel van de drenkelinge kunnen grijpen en had haar op den wal getrokken. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Ds. E. was daarop naar een na burige woning geloopen, had den bewoner opgeklopt en was met hem naar de plaats des onheils teruggekeerd, van waar men het lijk had meegenomen naar de bedoelde wo ning. Bij de rollaag staat ruim 5 voet water. Bij nader onderzoek blijkt dat ds. E. reeds in zijne betrekking geschorst en door het classicaal kerkbestuur tot ontslag voorgedra gen is, waarover Woensdag de beslissing zal vallen. Het is te begrijpen, dat deze zaak opschud ding verwekt. Ds. E., die „rechtzinnig" was, staat bekend als een uitnemend redenaar. Hij heeft 4, nog jeugdige kinderen. Door het uitglippen van het hengsel van een ketel stortte het zich daarin bevindende kokende water over het vierjarig kind van M., te Oisterwijk (N.-Br.) waardoor het zulke hevige brandwonden opliep, dat het eenige uren daarna is overleden. Te Tegclen is Vrijdag de timmerman P. H. Houx door den drijfriem van een stoomzaag gegrepen en geruimen tijd mede rondgeslingerd. Er was slechts een kleine jongen in de werk plaats, die toevallig juist den vorigeu dag uit eigen beweging geprobeerd had hoe de motor moest worden stilgezet. Het gelukte hem de stoomzaag uit te schakelen, waarna bijgeroepen personen zijn baas, die met stukgerukte kleeren boven in de werkplaats aan een drijfstang hing, konden losmaken. Ernstig gekneusd en in bewusteloozen toestand werd de man naar huis gedragen. Hij is vader van elf jonge kinderen. De echtgenoote van den Ned. Herv. predikant E. te Oosterzee (Fr.), die met haar man een fietstochtje ging maken, is later bij Follegaj een naburig dorp, dood in een sloot gevonden. De politie te Schoonhoven heeft Vrijdag avond in hechtenis genomen den aldaar wo nenden mandenmaker H. L., verdacht van brandstichting in een bergplaats van den mandenfabrikant H. Tempelman Dzn., te Bergambacht, waardoor, behalve de schuur, eenige dujy.enden manden een prooi der vlam men werden Na een streng verhoor, dat evenwel geen be kentenis uitlokte, is de verdachte in verzekerde bewaring gebracht en ter beschikking gesteld van den burgemeester van Bergambacht, op wiens last hij naar het huis van bewaring is overgebracht. Zaterdagavond omstreeks half zes, tegen het sluiten van de fabriek, is in de machine fabriek der firma P. M. Duyvis en Co., te Koog aan de Zaan, een bronsmotor van 60 paardenkracht in de lucht gevlogen. De aan wezigen bemerkten eerst, dat de machine door sloeg en vernamen toen plotseling een zoo hevigen knal, dat de ruiten sprongen. Zij ver lieten zoo gauw mogelijk het lokaal, zeer tot hun geluk, want kort daarna volgde een tweede knal en vlogen hun de stukken ijzer, steen enz. om de ooren. Gelukkig werd niemand gekwetst en liep dit ongeluk dus zonder per soonlijke ongelukken af. De materieele schade is vermoedelijk echter zeer groot, doch was bij de duisteftiis met geen mogelijkheid te be palen. Men vreest, dat het dak der fabriek is weggeslagen. De schippers en eigenaars van sleepbooten, die de Voorstraatshaven te Dordrecht niet kunnen verlaten, omdat de Nelly nog altijd den ingang verspert, hebben besloten, de ge meente Dordrecht tot schadevergoeding aan te spreken. Een Dordtsch advocaat zal" voor hen de zaak behandelen. De bergers zijn nog steeds druk bezig de lading van de Nelly naar boven te halen, waarbij gebruik gemaakt wordt van duikers. Men verwacht, dat het schip binnen een paar dagen leeg zal zijn, waarna het vaartuig, dat op drie plaatsen gebroken is, zal worden verwijderd. Te Nieuwersluis wordt, naar de Tel. meldt, sedert Maandagmiddag de lste-luitenant bij de militaire wielrijders-compagnie, R., ver mist. Hij is verdwenen, zonder eenig spoor achter te laten. Van G., uit Austerlitz, die Maandagmorgen aan het station de Bilt door een trein werd overreden, is in de rijkskliniek te Utrecht aan de gevolgen daarvan overleden. Te Erica is Vrijdagmorgen de woning van den landbouwer II. W. Alders tot den grond afgebrand. Met groote moeite heeft men het vee kunnen redden. Alles was laag verzekerd. Oorzaak onbekend. De schandalen met de bedriegerijen bij de leveranties voor het leger nemen steeds grooter afmetingen aan. Het Giornale d'Italia verneemt daarover uit Napels, dat vijf officie ren bij de knoeierijen betrokken bleken te zijn. Zij hebben last ontvangen zich ter beschik king van de militaire autoriteiten te stellen. Verder heeft het Kamerlid de Felice, die zich te Tripoli bevindt, vandaar geseind, dat ook in Tripoli grove onregelmatigheden bij de intendance zijn voorgekomen. In den laatsten tijd heeft men zich te Berlijn bezig gehouden 'met de kwestie van het invoeren van een tijdsverdeeling van vier-en-twintig uur. Deze komt nu in be handeling bij de tijdsregelingen van het inter nationale verkeer. Het Pruisische ministerie van spoorwegen heeft ten opzichte hiervan een tegemoetko mende houding aangenomen, maar het heeft tegelijkertijd het noodzakelijk geacht, dat ook in andere takken van het verkeer, zooals in post, telegrafie en scheepvaart, een gelijken maatregel ingevoerd zou worden. Naar de Neue Politische Korrespondenz meldt, heeft de minister van handel de kamers van koop handel gevraagd mede te deelen, welke hou ding zij in deze kwestie innemen. Alle ant woorden zijn nog niet ingekomen, maar toch kan men reeds vaststellen, dat in handels kringen de opvatting heerscht, dat de invoering van een algemeene tijdsindeeling van 24 uur voor het openlijke verkeer doelmatig zou zijn, maar niet voor het algemeene handelsverkeer. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Axel, 19—2, '12. Geachte Redacteur Mag ik voor de volgende regelen een plaatsje in uw geëerd blad „Luctor". Zooals U bekend zal zijn mijnh. de redacteur, zijn de belangen van Axel aan een elftal man nen toevertrouwd. Maar verleden jaar open baarde zich in uw blad een 12e Raadslid. En daarin verheugde ik mij. Niet bestond mijn blijdschap daarin, dat we nu ook van het min gunstig bekend staande getal elf zouden afwezen, maar dat we nu iemand hadden, die op duidelijke wijze onze gevoelens, zonder aanzien des persoons, ver tolkte. Want inderdaad, er zijn toch wel eens raads leden, die er een redeneering op nahouden, waarvan we wel gedwongen worden, om aan dat bespottelijke getal elf te denken. En daarom is het, naar het mij althans voorkomt, wel gewenscht, dat er over onze raadsver gadering eens een nalezing wordt gehouden. Maar tot mijn, ei) zeker ook nog wel tot anderer spijt, schijnt ons 12e Raadslid de pen er te hebben bij neergelegd. En dit wel op zulk een wijze, waarvan men haast zoude ge- looveu, dat hij met het morgenkrieken in alle stilte was vertrokken. Mocht dit evenwel niet het geval zijn, dan noodig ik hem bij dezen uit, in alle bescheidenheid natuurlijk om zijn taak weder op te nemen. Is hij vertrokken of om nog andere reden wellicht waardoor hij kan verhinderd geworden zijn om zijn werk voort te zetten, dan zou ik aan U, heer Redacteur, willen vragen om eene verkiezing uit te schrijven voor een ander 12e Raadslid voor Axel. U dankende voor de mij afgestane ruimte, teeken ik mij hoogachtend, Uw dw. dr., LEGLIS. 's Hertogenbosch. Gisterenavond had alhier een zeer ernstige vechtpartij plaats. Een 20-jarig jongmensch werd met een mes in het hart gestoken. Hem werd te laat hulp ver leend, daar men dacht dat hij dronken was. Spoedig overleed hij. Een andere jonge man werd ook zwaar gewond. Een der vechters bazen werd gearresteerd. Amsterdam. Door de betrokken partijen in de loodgietersstaking is eene bemiddelings commissie benoemd. Men verwacht flinke resultaten van den arbeid dier commissie. Amersfoort. Een goederentrein liep op een locometief. De schok was hevig. Een hoofd conducteur werd gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Een remmer werd ook gewond. De personentreinen hebben geen vertraging, 's Heerenberg (Geld). Een zevenjarig meisje werd Zondag uitgezonden om een boodschap te doen. Zij kwam niet terug en men vondt haar lijkje eenige minuten van haar woning in een bosch. Zij was geworgd. Gisteren werd ijverig met politiehonden gewerkt en heden werd dit nog voortgezet, doch helaas zonder resultaat. Door deskundigen wordt beweerd dat, idoor weer en wind de sporen voor een politiehond niet meer te ontdekken zijn. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 21 Febr. 3.49 4.3 Donderdag 22 4.19 4.34 Vrijdag 23 4.51 5.8 Zaterdag 24 5.26 5.45 Zondag 25 6.7 6.30 Maandag 26 6.57 7.28 Dinsdag 27 8.6 8.51 Meer land. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 13 Febr. Johannes Cornelis Dooms, oud 80 j., jm. en Leijntje Janneke Harte, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Febr. Jacobus Lp.unis, oud 43 j weduwn. en Sara de Fever, oud40j.,jd. Hendrik Overdulve, oud 28 j., jm. en Maria Donze, oud 26 j., jd. Jacobus Willem van Es, oud 24 j., jm. en Cornelia van der Hoofd, oud 22 j., jd. Geboorten. 13 Febr. Cornelis Hendrik, z. van Francois Adriaan Meeusen en van Adriaua de Nooijer. Margaretha Cornelia, d. van Jan Wisse en van Leijntje Wilhelmina Kolijn. Johannes Arend, z. van Pieter Dieleman en van Cornelia Maria van Maelsaeke. 15 Febr. Rosalia Octavia Cerilla, d. van Johannes Franciscus Hamerlinck en van Maria Ludovica Verburgh. Overlijden. 13 Febr. Pieter Riemens, oud 63 j., echtg. van Elisabeth de Pooter. 14. Febr. Janneke Riemens, oud 7 m., d. van Jan Jacobus en van Christina de Groote. 15 Febr. Elisabeth Heijens, oud 16 j., d. van Pieter Cornelis en van Rosalia de Meijer. 16 Febr. Johanna Bakker, oud 25 j., d. van Jacob en van Pieternella Cornelissen. Henriette Prospert Josephine van den Bosch, oud 79 j., echtg. van Jan Duerink. ROTTERDAM, 19 Februari. Binnenlandse he granen. Tarwe tame lijk ruim aangeboden, langzaam tot onveranderde prijzen verkocht. Voor Essex was de vraag maar klein en bleef er een gedeelte onverkocht. Essex per 100 kg. van f 10 tot f 10®/*- Roodkaf van f9.60 tot f 10. Wilhelmina van f9tot f9.60. Haver met tamelijk aanbod verkocht van f 9'/, tot f9'/i. Zaai- daarboven. AXEL, 17 Febr. Eierveiling van de V. P. N. Aanvoer 1350 kippen- en 165 eendeneieren, prijs f5,65. n D n Y> n n

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3