Kerk en School. Gemengd Nieuws. Lijst van Aanbestedingen. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Teriiewzen. De diensturen zijn gelijk aan die van het betrokken hulptelegraafkantoor. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn bij den landbouwer P. D. te Koewacht door onbekende daders 20 kippen gestolen den nacht te voren werden ten nadeele van den molenaar D. B. aldaar onder dezelfde om standigheden een zak roggemeel ontvreemd, Hontenisse. Zondagavond heeft alhier een hevige vechtpartij plaats gehad, tusschen po litie en vier arbeiders. De politie word met messen bedreigd. Met hulp van de mare chaussee werden ze gearresteerd, onder hevig verzet. Dinsdag zijn de vier woestelingen zwaar geboeid naar Middelburg gebracht en in de gevangenis opgesloten. Oostburg. Woensdag is alhier door aandeel houders definitief besloten tot oprichting van een coöp. suikerfabriek te Sluis, 1800 aan deden zijn genomen. Vereenigingen worden tot het aannemen van aandeelen niet toege laten. Door den districtsveearts te Dordrecht is persoonlijk een onderzoek ingesteld naar het aangegeven geval van mond- en klauwzeer onder het rundvee van den landbouwer H. J. te Hoedekenskerke. Daarbij is gebleken dat men hier niet met deze ziekte te doen had. De bewaking der hofstede is daarop direct opgeheven, en de verdere maatregelen inge trokken. De heer F. C. Rijnberg te Ellewoutsdijk is met ingang van 15 Februari benoemd tot opzichter bij de werken van de Zuid-Beve- landsche waterleiding. Gereformeerde Kerken. Beroepente Wirdum K Dijk, cand. te Wolvegate Bodegraven F. C. Meijster te Zegwaart. Aangenomen naar Hollurn op Ameland door C. J. Hakman, cand. te Rotterdam. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Hien en Dode waard, .T. C. C. Trillard te Aalburg en Heesbeen te Purmer bij Edam J. A. van Krieken te Haaksbergen. Aangenomennaar Arnemuiden door G. A. Pott, cand. te Zetten. Bedanktvoor Hei- en Boeicop door G. A. Pott, cand. te Zetten. Gisterennacht is er brand uitgebroken in een der loodsen van de Maatschappij Ocean, aan de IJkade te Amsterdam. In korten tijd stond het meer dan 150 meter lange gebouw van gegalvaniseerd plaatijzer over zijn geheele lengte in vlam, zoodat de inhoud, beslaande uit coprah, tabak, tapiocameel, peper, kapok en veevoeder, als verloren moest worden be schouwd. De oorzaak van den brand is waar schijnlijk broeiing in het veevoeder. De schade moet, volgens de eerste berichten, op ongeveer een millioen gulden worden geschat. De brand schijnt omstreeks kwart vóór vieren te zijn uitgebroken, maar het vuur moet ge- ruimen tijd gesmeuld hebben. Althans een agent van politie, die omstreeks dat uur op zijn ronde de loods in quaestie (loods E, dat is de eerste loods aan de Oostzijde van de IJ-kade, bij den verbindingsdam) voorbijkwam, bemerkte geen onraad, evenmin als de nacht portier. Toen dezelfde agent echter op de Handelskade was aangekomen en toevallig een blik naar de overzijde van het water wierp, zag hij op het dak van de loods kleine vlammen. De brand had toen al een grooten omvang verkregen, want geen vijf minuten latei' barst ten de plaatijzeren wanden van de loods op de naden open en brak er een prachtig rosse vlammenzee met onheilspellend geloei naar buiten. In den donkeren nacht was het een fantastisch schoon, maar schrikwekkend ge zicht. De omhoog stijgende vlammen weer kaatsten duizendvoudig in het water langs de kaden en zetten de koopvaardijvloot in de omgeving in daghelderen schijn. Niet slechts de zware rompen van de schepen en de om ringende schoorsteenen, maar zelfs het fijne touwwerk was op grooten ufstand te zien. Bewoners van de Czaar-Peterbuurt werden gewekt door den hellen gloed, die den hemel kleurde, maar meer algemeen toch nog door de zware ontploffingen als van kanonschoten, waarmede een aantal ijzeren vaten met citronel- olie in de loods ontploften. Zoodra de politieagent en de portier de eerste vlammen ontdekt hadden, waarschuw den zij de brandweer en tevens werden er maatregelen genomen om het vóór den steiger liggende stoomschip Istrar, van de Maatschappij Ocean, dat gevaar liep, te doen verhalen. Dit gelukte met behulp van het politiebootje en een sleepboot van Goedkoop. De Istrar werd aan de zijde van de Handelskade aan de boeien vastgemeerd. Inmiddels was de brandweer reeds met groote macht aangerukt. Allereerst kwamen opzetten de twee drijvende stoomspuitende Jason en de Jan van der Heyden, die al spoedig water gaven (onderscheidenlijk 12 en 4 stralen). In de tweede plaats snelden te hulp 6 of? rijdende stoomspuiten en bovendien schroefde de brandweer een aantal slangen op de Vecht waterleiding. In totaal nam aan de blussching deel een dertigtal slangen. Met deze groote macht werd op den brand aangevallen, maar voorloopig zonder veel re sultaat. Gevoed door de hierboven genoemde brandbare stoffen, grepen de vlammen als razend om zich been en het blusschingswerk werd bovendien niet weinig belemmerd door den geweldigen smook, die uit de brandende loods opsteeg. Het was een gele vettige rook, die bij de omstanders een gevoel van walging opwekte en denjjbrandweerlieden, die de pijpen voerden, de oogen schier verblindde. Op de kade vóór de loods staan zes kranen. Al spoedig hadden ook de houten huisjes van de kraandrijvers vlam gevat en gevreesd wordt, dat ook de kranen zelve het ijzer werk ernstig geleden hebben. De tweede loods van de Oceaan, vlak naast de eerste gelegen en daarvan slechts geschei den door een ruimte van een tiental meters, liep mede gevaar in brand te geraken, maar dit gebouw werd, dank zij den ijver van de brandweer, onverlet behouden. Een goede rentrein, op IJ-kade voor loods E staande, ge raakte even in brand, maar het vuur werd spoedig gebluscht Gn zelfs sloeg door den waarlijk helschen gloed van de brandende loods, de damp van de daken der nieuwe steenen loodsen, aan de Noorzijde van de IJ-kade. Eerst tegen den morgen kon een deel van de macht der brandweer inrukken. De loods was toen geworden tot een rookenden puin hoop. Alleen aan de Oostzijde, waar het kantoortje van het Oranje-Nassau-veem is ge vestigd (dit veem heeft de loods, die aan de gemeente toebehoort, in onderhuur van de Oceaan) stond één zijde overeind. De brand kast werd hier in goeden staat teruggevonden, terwijl de boeken van het veem nog intijds gered werden. De geblakerde plaatijzeren bladen lagen kromgetrokken tegen den grond, en in het midden van het door deze platen gevormde kader, tastten zich op bergen in water ge drenkt, verbrand meel, balen smeulende kapok, smokende coprah, enz. Overeind stond slechts het verkoolde houten gebinte van de loods. Tusschen de puinhoopen speelden nog immer de vlammen, en een zware dikke rookpluim dreef naar stadszijde, in de richting van de werf van de Nederlandsche Scheepsbouwmaat schappij. De blussching geschiedde onder leiding van den commandant der brandweer, den heer Meier, terwijl ook burgemeester Röell in de vroege morgenuren op bet terrein aanwezig was. De juiste oppervlakte van de loods is 180 X 25 meter. De kosten van den bouw dei- loods door de gemeente bedroeg indertijd f 185,000. De zes kranen, welke waarschijnlijk zwaar door het vuur beschadigd zijn, behooren tot de oudste van de IJ-kade, maar de schade is natuurlijk toch groot. De in de loods opgeslagen goederen liggen, uit den aard der zaak, nog onder zee-assurantie. Het waren 10,000 balen tapioca-ineel, 1500 balen kapok, 20 vaten citronel-olie (deze vaten vlogen de lucht in, en twee hiervan kwamen neer in de omniddelijke nabijheid van de Ja son), ongeveer 1000 pakken tabak, 30 kisten gummi, 6000 balen peper, ongeveer 300 balen kinabast, eenige honderden balen koffie, 500 balen veevoeder, een paar honderd balen cacao, 1500 balen coprah, benevens een groote voor raad rotting, koper, enz. Waarschijnlijk zal de brandweer nog een of meer dagen bezig zijn met het blusschen der rookende puinhopen. Waarschijnlijk zullen, tengevolge van den brand, gedurende eenige dagen 400 a 500 werklieden werkeloos zijn. Men hoopt de tweede loods, loods F spoedig leeg te maken, voor de berging van de nieuw-aa'n te voeren goederen. Vier katten en een legio aantal ratten zijn verbrand. De verbrande goederen zijn voornamelijk de pas bijna geheel geloste lading van het stoomschip Istrar, dat Zondag van Java was aangekomen, en voor een gedeelte van het stoomschip Deucalion. De goederen zijn verzekerd door de af zenders. Den geheelen dag hing er over een groot gedeelte van de stad een stikkenden walm, vooral veroorzaakt door de verbrande coprah. Reeds in den middag waren er voor ver schillende winkels foto's opgehangen van den geweldigen brand. Reeds vóór de Parijsclie uitbreekgeschiedenis werd Marius de Vos in alle oorden van ons land met loffelijken ijver gezocht en meende men hem nu en dan gevonden te hebben. Zoo werd op een goeden dag te's-Hertogen- bosch dé chauffeur van een bekend Noord- Brabantsch fabrikant met auto en al aange houden op grond van 's mans sprekende ge lijkenis met het signalement van den vluchte ling uit Scheveningen. Spoedig werd de chauf feur na de geruststellende verzekering van zijn patroon, die bij de in hechtenisneming van zijn wagenmenner niet tegenwoordig was geweest, weer losgelaten. Maar de zeldzame overeenkomst van het uiterlijk van den ón- scliuldigen auto-bestuurder met de gelaatstrek ken van den ontsnapten euveldader hebben de autoriteiten er reeds toen toe gebracht om den chauffeur dadelijk te voorzien van een uitdrukkelijke verklaring, die door haar negatie den houder tegen veel overlast vrij waart. Het bedoelde certificaat houdt in, dat de gelukkige bezitter De Vos niet is, al zou men het ook denken. De chauffeur tuft nu gerust door den lande en kijkt onvervaard eiken diender in de oogen, zoo deze hem aanziet voor zijn veelbesproken dubbelganger. Ileerljjk om in deze dagen, nu men bem overal meent te bespeuren, met de stukken in de hand te kunnen bewijzen, De Vos niet te zijn. De strenge vorst heeft vermoedelijk heel wat aardappelen en vruchten in kelders en op zolders doen bevriezen. De „Veldpost" meldt nn, dat zoet gewordeu aardappelen, namelijk zulke, die niet bevroren zijn, weer eetbaar gemaakt kunnen worden, als men ze eenige dagen in een warm vertrek plaatst. Onder den invloed der koude, d.w.z. 0 graden en daar beneden, zooals dat in den kelder of andere bewaarplaatsen voorkomt, zetten de aardappe len hun zetmeel in suiker om. In de warmer tenjperatuur werdt de suiker weer opgelost en bp die wijze worden de aardappelen weer eetbaar ofschoon ze aan welsmakendheid eenig- zins verloren he_bben. Vruchten, die door plotseling invallende vorst in den kelder of provisiekamer bevroren zijn, legge men in koud water, Het water trekt de koude allengs uit de vruchten en deet ze nog eenigen tijd duren. Men zorge er evenwel voor-ade vruehteft zoo spoedig mogelijk op te ruiiifëb} want anders rotten ze spoedig. Te Sittard werd in den loop der vorige week een openbare vergadering gehouden der R.-K. Kiésvereeiiiging. Na een rede over „de poli tiek en de middenstand" was gelegenheid tot vragen en de^at. Onder hen, die hiervan ge bruik maakten, was ook een Gemeenteraads lid, de heer H. De heer H. vraagt aan den voorzitter of het hier geldt de oprichting eeuer Kath. kies- vereeniging (algemeen gelach), De voorzitter herinnert er den debater aan, dat deze toch reeds lang is opgericht en dat hij er zelf ook lid van is. Dat ben ik geweest, antwoordt H. Ik verzoek u mij thans te schrappen. Al die -bonden en vereenigingen, zegt spr., bet is allemaal larie, nonsens. In den tegen- woordigen tijd moet ieder maar voor zijn eigen zor^ten. Neutraal dient men te zijn. Spr. wil er uog iets bijvoegen, raakt echter de kluts kwift en zegt ten slotte.ik heb gezegd. (Msb). Het openbaar Ministerie aan de Rotter- damsche Rechtbank eischte heden tien jaar gevangenisstraf tegen den beruchten in en uit breker Kees Donker, die te 's-bosch uitbrak doch later te Rotterdam weer werd gearre- teerd bij een inbraak in een bakkerswinkel, waarbij zelfs op politie geschoten weid, voor welks feit hij tlians terecht stond. De aan drang van liet publiek was zoo groot, dat de politie met sabel en stok de binnenplaats van het „gerechtsgebouw moest ont.ruimen. Enkele knapen in een West-Vlaamsch dorp kregen, zich Dinsdagmorgen om 8 uur naar school begevend, twist. De jongens weiyjen aldra handgemeen. Plots trok een, ternauwernood 13 jaar oud, een pennemes uit zijn zak te voorschijn en stak het herhaaldelijk in lipt lichaam van zijn tegenstander, die 15 jaar, oud was, De ongelukkige knaap werd ernstig in de zijde getroffen en de long door boord. Zijn toestand is uiterst bedenkelijk. Dé jonge boosdoener werd aangehouden. Te Calcutta roert men zich om de over plaatsing van de hoofdstad van Indië naar Delhi ongedaan te maken. Men wil er een vereeniging voor oprichten. Op die vraag is natuurlijk geen antwoord te geven, schrijft de „Java-Bode". Maar wel is liét de moeite waard eens na te gaan, hoe omvangrijk het werk is van het Britsch Bij bel-Genootschap hier te lande. Sedert enkele weken is op Java een agent van dat Genootschap geplaatst, wiens taak het is d,en arbeid der colporteur na te gaan. Op Java werken tien inlandsche colporteurs, die elk nog een helper hebben. Zij verkoopen maandelijks ongeveer 2500 exemplaren aan de Inlandsche bevolking. De koopers zijn vol strekt |niet allen Christenen integendeel zijn de m,eesten Mohammedanen, die gaarne in het''boek der Christenen willen lezen. De prijzen zijn geen beletsel, bij de bevre diging hunner belangstelling of weetgierigheid. Voor 20 cents hebben ze een mooien Bijbel, vob'r 2 cents een enkel évangelie. 'Het werk van het Bijbel-Genootschap is 1 hoogst interessant en omvangrijk. Plet beièit Bijbelvertalingen in 425 talen en zelf standige dialecton, en het kan het aantal uog heel wat uitbreiden, aangezien er op de wereld zoo ongeveer 2000 talen zijn. Middelburg. Geb. Prov. bestuur. Het uitvoeren van herstellingswerken aan de mid denschutsluis van het kanaal van Neuzen te Neuzen met bijbehoorende werken. pnl. bij den hoofd, ingen. te Middelburg en den arrondissements-ingen. en den opzichter te Neuzen. Schiedam. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in een kurkvuurmakersfabriek. De fabriek brandde geheel uit. Middelburg. Heden werden veroordeeld J. P. J., oud 29 jaar, bootwerker te Ter Neuzen, tot f 10,boete, subs. 10 dagen hechtenis wegens mishandeling. Eisch was een maand J. G. N., burgemeester te Scbore, oud 46 jaar, wegens smaadschrift tot f 10 boete sub. 10 dagen hechtenis. Middelburg. Te Bern promoveeerde op proef schrift„Een bijdrage tot de kennis van giften •in vlekziekten bacillen", tot doctor in de vee artsenijkunde de heer II. J. van Nederveen, alhier. lerseke. Als predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier werd beroepen Ds. J. II. Kok van Reinzaterwoude. Utrecht. Heden is een rangeertrein uit Baarn op een goederentrein geloopen. Mate- rieele schade is vrij aanzienlijk. Geen ver traging en geen persoonlijke ongelukken. Amsterdam. De brand aan dc IJkade alhier (zie gemengde berichten) duurt nog steeds voort. Daardoor is de schade nog niet vast te stellen. Berlijn. Dc vlieger Smidt die gisterenmorgen om halfvier opsteeg en op 70 meter hoogte omlaag stortte, is heden overleden. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 18 FEBRUARI 1912. Gereformeerde Kerk. Fransch per 100 fr. 47.65 a 47,67'. Engelsch per 12.— 12. MIDDELBURG, 15 Febr. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer niet groot, voor alle artikelen heerschte een flauwe stemming. De prijzen waren als volgtjarige tarwe 0,a 0,— nieuwe dito f 7,50 a 7,75 rogge 0.— a 0.— wintergerst f 0,a ƒ0,— zomergerst /6,50 a 6,75; haver ƒ0, a /"O,paardenboonen 8,75 a ƒ9,25 groene erwten a kroonerwten 12.50, a ƒ14,50; tuinboonen 8.75 a f 9.25; witteboonen 23—, a 24,ronde bruine boonen a lange dito ƒ17,— a ƒ18.— koolzaad a alles per mud. Karweizaad a per 50 kilo. Noteering van boter en eieren. Boter 0.70 a 0,72 voor particulieren f 0,76 per Va kilo. Eieren 5.50, voor particulieren ƒ5.90 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsver eeniging Walcheren a 1 h i e r. Eieren f5,— a f5.90. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 17 Febr. 1.46 2.3 Zondag 18 2.19 2.33 Maandag 19 2.49 3.4 Dinsdag 20 3.19 3.33 Woensdag 21 3.49 4.3 Donderdag 22 4.19 4.34 Vrijdag 23 4.51 5.8 Groote brand te Amsterdam. Nog een dubbelganger van De Vos. („N. R. Ct."j Bevroren aardappelen en vruchten. Ook een lid. Hoeveel Javaansche inlanders lezen den bijbel Woensdag 28 Febr. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hnlsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. II. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 eu 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur Ds. II. v. d. Wal. Kloosterzande 9'/j en 2 uur Dlir. B. A. Knoppers, Theol. stud. Kampen. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/a en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 2 uur, Ds. De Boer van Hulst en 6 uur Ds. E. Raams van Hoek, Zendingsrede. Axel 9'/2 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. Gr van Dis Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Itaams Jr. Sas van Gent 9'/2 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en B'/a uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/2 uur, Ds. L. Hubrechtse. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kwkhoflaan). Ter Neuzen. 5'/2 uur Dhr. J. J. Kense. AMSTERDAM, 15 Febr. 1912. Lijnolie Maart f40, Mei/Aug. f36'/v Suiker oude oogst flauw, nieuwe kalm, Mei f 19'/s en Aug. f T93/,'|] te koop, Oct./üec. f 13'/2 geboden. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 1,90 a f2,10. Friesche Blauwen f 2,90 a f 3,10. Zeeuwsche Bonten f 3,a f3.20. Zeeuwsche Blauwen f3,a f3,20. Drentsche Eigenh. f 1,80 a fl,90. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.30 k f 2.40. Zeeuwsche Footers f 1,90 a f2,—. Duinzand f 3,— a f 4, ANTWERPEN, 15 Febr. 1912. Chilisalpeter vast, loco fr. 24.80, Maart fr. 24,60, April fr. 24,60, Mei fr. 24,30. TER NEUZEN, 15 Febr. 1912 Boter per Va K.G. 0.70. Eieren 104 stuks 4.80. KOERS VAN HET GELD.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3