m VAN HOUTEN DE VOLKSDRANK I DE BESTE VOOR DEN PRIJS .HOUTEN; eclai^ri. e Bericlitejol. Uit de Tweede Kamer. Binnenlandse)! Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. gefabriceerd door Goedkoop Alom verkrijgbaar vHn v y 1 Kg f 1.50 Vel,, - 0.80 IVIERKANTE y<*„ - 0.42 Eif BUSSEN Mo„ - 0.18 en op God kwam toen voor (Jes. 8 21)- Hier vinden we de beste definitie van het socialisme, die ooit gegeven is. Verbetering moet komen langs den weg der organisatie. Dit is ook niets nieuws, want die bestond ook al onder Micha. Micha 7 3 leert ons dat de vorsten zich vereenigden om dapper kwaad to doen. Deze organisatie is uit den Booze. Eveneens is echter alle verdeeling en ver splintering uit den Booze. Wat uit Christus leeft, werkt door organisatie om verbetering te krijgen. Hierbij moet echter opgemerkt worden, dat we ons geen nieuwe behoeften moeten scheppen en niet overal aan mee behoeven te doen. Bij al zijn spreken had Micha steeds één zaak tot middenpunt. Hij toornt tegen de zonde maar beroept zich steeds op Gods genade en wijst henen naar den Christus Gods die komen zou. Alleen de Koning uit Bethlehem- Effratha kan maken dat vrede en gerechtigheid op de aarde bloeien. Alle verbetering van sociale misstanden moet dan ook afdalen van het kruis van Christus. Spr. vatte zijn betoog samen in de woorden dat Jezus Christus is de Zaligmaker, niet alleen van de ziel, maar ook van het lichaam. Onze Heiland niet alleen voor ons eeuwig, maar ook voor ons tijdelijk leven. Jezus Christus, de Zone Gods is het begin onzes levens, onze Koning op alle terreinen des levens. Na een kort woord van dank door den voor zitter, werd de vergadering met dankzegging gesloten. De opkomst was zeer aanzienlijk, zoodat het kerkgebouw der Geref. kerk B geheel bezet was. Woensdag, 14 Februari. De behandeling van de suppletoire oorlogs- begrooting, de vesting-begrooting en de oorlogs- begrooting 1912 is gevorderd tot het antwoord van minister C o 1 ij n, die na bespreking van het stelsel van eigen beheer bij de fourageering, overgaat tot beschouwingen over het geval- Van der Breggen, het proefjaar voor vrijwilli gers, de prestaties van de landweer, de aan vulling van den munitievoorraad en de moei lijkheden van het capitulantenstelsel. Dan verdedigt de minister zijn voorstellen tot tractementsverbetering der officieren. Hij bespreekt de hoofdstadstoelage en ontkent de terugwerkende kracht van zijn voorstellen. De min. licht ten slotte toe de bij de jongste manoeuvres genomen maatregelen en de goede resultaten dier manoeuvres. Na repliek van de heeren Van der Feltz (L.), De Jong (L.) en Van Voorst tot Voorst (R. K:J en na dupliek van den mi nister worden de drie wetsontwerpen zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Do begrooting van Buitenlandsche Zaken wordt z. h. s. aangenomen, nadat deminis- t e r een verklaring heeft afgelegd nopens de weldra te verwachten oplossing van de moei lijkheden betreffende Timor. Daarna komt de begrooting van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de orde. De heer Z ij 1 m a (U. L.) wijst op sommige belangen (ontginning, afwatering), die de Re geering zich nog behoort aan te trekken ter bevordering van de agrarische welvaart. Het verschaffen van grond aan landarbeiders is een stap in de goede richting. Spr. betreurt het, dat het denkbeeld van ruilverkaveling nog niet rijp is voor wettelijke regeling. Spr. bespreekt de uitsluiting van vee van het Rundveestamboek op de Nat. tentoonstel ling voor Landbouw en dringt aan, dat van rijkswege het denkbeeld, hetwelk de verfraai ingscommissie opperde voor het herstel van het Haagsche Bosch, zal worden ondersteund. De heer D o j e s (L.) behandelt de niet toela- lating van het bewuste vee op de genoemde tentoonstelling. De heer d' Au male van Harden- broek (A. lt.) klaagt over verontreiniging van openbare wateren ook buiten de fabrieks districten. De heer Micli iels van Kessenich (R. K.) bespreekt de regeling van de zuivel- consulentschappen, de positie en de werkzaam heden der zuivelconsulenten. De heer De Boer (L.) vraagt de Reg. meer aanraking te zoeken met de organisaties van den landbouw, opdat haar zorg den land bouw meer ten goede kome. Spr. geeft zijn wenschen te kennen nopens het door de Reg. in acht te nemen subsidie stelsel. De Staat moet behalve voor goede bodem cultuur zorgen voor den welstand der platte landsbevolking. Hij wijst op het groot belang van den bloei van het klein bedrijf op land bouwgebied. De toestand van de boerenbe volking wijst op een veronachtzaming van hare belangen van Regeeringswege. Spr. wenscht geen dringend ingrijpen ter zake van het pachtstelsel. Ter wegneming van de gebreken daarvan is het juiste middel door den minister voorgesteld, n. 1. de ver schaffing van grond aan landarbeiders. De heer Van der Feltz (L.) betoogt, dat voor het verbod van arbeid aan den werkman, neergelegd in de sociale wetten van dezen minister, geen rechtsgrond bestaat. De heer Van der Kun (R. K.) bestrijdt de theorie der ruilverkaveling en het denk beeld om in het Haagsche Bosch een bloemen tuin te maken. De Minister van Landbouwnij verheid en Handel (de heer Talma) zegt, dat de kwestie der waterverontreiniging in overweging is. Alvorens alle zuiverconculenten in rijksdienst te nemen, moet eerst de er varing in een paar provincies worden afge wacht. Om het Haagsche Bosch te herstellen is spoedige beplanting noodig. De volgende week wordt reeds begonnen de boomen zijn gekocht. Voor de oplossing van de ruilverkaveling Jis eerst noodig propaganda onder boerenbevolking. Donderdag, 15 Februari. Aan de orde is het wetsontwerp tot regeling van de begrootingen en rekeningen van Staats bedrijven. De heer van Nierop (L.) bespreekt om vang en strekking van dit ontwerp. Het ontwerp is slechts gewenscht voor liet staats- mijnbedrijfvoor onderdeden van den alge- meenen dienst niet. Dit werd ook betoogd in het advies der Rekenkamer. Spr. is niet voor afzonderlijke begrootingen voor onder deden van den alg. dienst, omdat hij het leenen vreest als gevolg van die afzonderlijke begrootingen, te meer daar dit door de Reg. wordt aangeprezen. En er zal te weinig worden afgeschreven door het voorgestelde ontwerp. Spr. wil slechts bij werkelijke be drijven een afzonderlijke begrooting. De minister van financiën (de heer Kolkman) wijst op de bedoeling van dit ont werp een overzicht te geven van elk bedrijf en van het daarin gestoken kapitaal. Dit is niet alleen voor de bedrijven in den strikten zin des woords noodig, maar ook voor een diensttak als de posterijen, waarvan men een commercieel inzicht moet kunnen krijgen. De afschrijvingen zullen nu juist meer onder toezicht der volksvertegenwoordiging komen. De minister bestrijdt de wetenschappelijke en praktische bezwaren, tegen afzonderlijke begrootingen ingebracht. De commercieele boekhouding zal uitkomst brengen. Het leenen wordt door het ontwerp niet tot een deugd verheven, doch het wordt mogelijk gemaakt, nu de gewone middelen onvoldoende kunnen bijdragen. Dit ontwerp geeft gelegenheid tot afschrijving met verschillende percentages en brengt de inkomsten der bedrijven veilig in de schatkist. De wetgever zal altijd kunnen aanwijzen, welke onderdeden als afzonderlijk bedrijf zullen gelden. Na repliek en dupliek wordt het wetsont werp z. h. s. aangenomen. Het wetsontwerp nopens de opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelastingen wordt z. h. s. aangenomen. Dan de begrooting van financiën, waarbij de heer van Waterschoot van der Gracht (R.-K.) klaagt over de overhaaste uitvoering van onze muntstukken. De heer van der Does de Willebois (R.-K.) vraagt naar het tijdstip, waarop de Reg. het ontwerp tot pensionneering van gemeente ambtenaren denkt in te dienen. De heer van der Feltz (L.) dringt aan op regeling van de pensionneering van lee raren, aan onverplichte gymnasia vóór 1905 verbonden. De minister van financiën belooft beterschap bij nieuwen muntslag. Pensionneering van gemeenteambtenaren wordt spoedig voorgesteld wanneer, kan de Min. niet zeggen. De kwestie door den heer van der Feltz aangevoerd, wordt onderzocht en is misschien voor regeling vatbaar. Het begrootingshoofdstuk financiën en dat betreffende de onvoorzie'ne uitgaven worden daarna zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De vergadering gaat uiteen tot nadere bij eenroeping. De nieuwbenoemde vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Roëll, zal a. s. Dinsdag worden geïnstalleerd. In het gebouw der directie van den Landbouw in Den Haag is een vergadering gehouden ter bespreking van de inrichting der Middelbare Koloniale Landbouwschool te De venter, de eischen van toelating, het program ma, het reglement, enz., waartoe verschillende deskundigen, bij de Indische cultures be trokkenen, waren uitgenoodigd. Te 's Gravenhage werden bij de ver kiezing voor een lid van den raad in de vaca- ture-dr. Van den Hoorn (anti-rev.) 4922 geldige stemmen uitgebrachtvolstrekte meerderheid 2462 stemmen. Daarvan verkregen de heeren A. Harms (S. D. A. P.) 1043, L. L. H. de Visser (S. D. P.) 124, C. v. d. Voort van Zijp (A.-R.) 1813 en J. II. Warneke (U.-L.) 1942 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van der Voort van Zijp en Warneke. Timor. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de Eerste Kamer inededeeling gedaan, dat Hr. Ms. gezant in Portugal de nopens de Timor- kwestie toegezegde nota van de Portugeesche regeering heeft ontvangen. Uit een telegram van genoemden gezant was den minister reeds gebleken, dat de inhoud dier nota bevredigend is en de moeilijkheden betreffende Timor eer lang zullen worden opgelost en het grens- tractaat van 1904 in werking zal kunnen treden. Berlijn, 14 Febr. De interpellatie over de tijdelijke opheffing van de inkomende rechten op aardappelen is uitgesteld. De Duitsche regeering zou ze dezer dagen beantwooorden. Daar de rechten van den 15 Februari af ge heven worden, belooft dit uitstel niet veel goeds. De staking in den Borinage. Brussel, 14 Februari. De mijnwerkers hebben de regeering laten weten, dat zij de voorgestelde voorwaarden, om de staking te doen eindigen, aannamen. De staking kan als geëindigd beschouwd worden. De overstrooming in Spanje. Madrid, 13 Febr. De Kamer heeft eenstem mig een buitengewoon krediet van 1,250,000 pesetas aangewezen om de overstroomde provincies te hulp te komen. De groothertog van Luxemburg Luxemhurg, 15 Februari. De toestand van den groothertog is hopeloos. Men verwacht elk oogenblik het einde. Brilon (Westfalen), 15 Februari. Vanmorgen is een der gebouwen van ontplofbare stoffen van de firma Koppecke in de lucht gevlogen. 4 arbeiders zijn gedood en 2 ernstig ge wond. De lijken kon men niet meer terug vinden. TER NEUZEN, 16 Februari 1912. Dinsdagavond omstreeks 8 uur kwam de buurt van het schoolplein alhier in rep en roer. Een tweetal varensgezellen bonsde hevig op de deur bij een bewoonster van het schoolplein. Daarna ging een hunner het huis binnen. De vrouw des huizes was eenige dagen geleden moeder geworden en lag te bed. Haar man was gaan varen. De vrouw schrok hevig en riep luide met hare kinderen om hulp. De politie was echter inmiddels gewaar schuwd en deze stelde in de woning een onderzoek in, waarbij het haar bleek dat 2 vreemde varensgezellen tot het geval aanleiding hadden gegeven. Ze schijnen eenigszins buiten hun gewonen doen geweest te zijn en van koers geraakt, een verkeerde haven te zijn binnen geloopen. De politie nam hen op het bureau in verhoor. Het is te hopen dat ze een flinke straf niet zullen ontgaan. St. Crt. no. 38 bevat het besluit van den 27sten Januari 1912, tot vaststelling van een bijzonder reglement van politie voor het Ne- derlandsch gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneuzen en dat van denzelfden datum tot vaststelling van een reglement voor de scheepvaart, ter beveiliging van beweegbare spoorwegbruggen over het kanaal van Gent naar Terneuzen in den spoorweg GentTer- neuzen nabij Sluiskil. Zaam8lag. In de gehouden algemeene ver gadering van de „Onderlinge Hulp" te Zaam- slag, ten doel hebbend een uitkeering bij ver lies van varkens, bleek uit de rekening en verantwoording van den penningmeester dat over het afgeloopen dienstjaar 1911 was ont vangen de som van f 432.58 en uitgegeven f 289.88, zoodat er een batig saldo was van f 142,70. De ptfis per kilogram voor de ont eigening van vdtkens voor 1912 werd bepaald op 40 cents terwijl aan de contribueerende leden 2 maanden vrijstelling van contributie werd verleend. De entrée voor nieuwe leden werd bepaald op f 1. Zaamslag. Naar de Zeeuw mededeelt hebben leden der Geref. kerk alhier het kerkgebouw der vroegere Geref. kerk A gekocht, met het doel over te gaan tot stichting eener Chr. Geref. kerk. Axel. In de vergadering van den gemeente raad van 15 Februari j.l. waren alle leden aanwezig. Aan den Raad werd aangeboden eene ver ordening, regelende de pensionneering der gemeente-ambtenaren Het verzoek van den heer D. de Blaaij Sr. om hem grond in koop af te staan van de gemeente, werd ingewilligd. Het verzoek van L, F. Kaijser e. a. te Axel om subsidie voor de Bewaarschool in de Nieuwstraat werd in handen eener commissie gesteld, welke commissie bestaat uit de heeren F. van Driel, J. de Feijter Lz. en M. Wolfert. Axel. De bond van suikerbeeten-verbou- wers te Axel-Sassing heeft zijne beeteu (66 gemeten) verkocht aan de fabriek Vieux-Lillo te Lillo, naar men zegt voor 50 cent boven den grondprijs. Axel. In eene gehouden vergadering werd ontbonden verklaard de vereeniging van liengstenhouders en paardenfokkers „Vooruit gang is ons streven" alhier, wegens oprichting der groote vereeniging van Zeeuwsche fokkers. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat_ met ingang van 21 Februari 1912, te Philippine een hulp- telephoonkantoor voor het algemeen verkeer zal worden opengesteld.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2