ZEGEHAVER. Mr. P. Dieleman. 2 0. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Lijst van Aanbestedingen. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie h. Algemeene Vergadering, Nog te bekomen Te koop aangeboden STEEDS VOORHANDEN Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, Nation. Christen Onder-officierenVereen. Majolika-Vazen en Vazen Stellen. D. E. WOLFERT Hz. De licht brandbare theatertjes, bioscoop-in richtingen, theehuizen, danslokalen en restau raties stonden direct in lichte laaie twee uur na het uitbreken van den brand stonden 1500 gebouwen in vuur, of lagen in asch. Een be roemde Boeddhistische tempel, de Hongwanji, was een der eerste slachtoffers. Aan blus- schen viel niet te denken en alle krachten werden ingespannen om de gebouwen aan de overzijde der rivier, waaronder de grootste der Shintograven, te behouden. Ook dit mocht echter niet gelukken en van de nachtstad naar dc fabrieksarbeiderswijk sloeg het vuur om 4 uur 's morgens over. Spoedig was er gebrek aan water, toch dacht men om 11 uur 's middags het vuur meester te zijn, doch in den namiddag begon het opnieuw en eerst tegen middernacht was het geheel gebluscht. In de 24 uur, die de ramp duurde, werd voor 30 millioen yen (36 millioen gulden) ver nield, waarvan slechts een 10 pet. verzekerd was, daar de amusementskwartieren in Japan niet dan tegen schrikbarend hooge premiën verzekerd worden. Vernield werden bij de 6000 huizen, buiten de 400 van de nachtstad, en 80 of 90 theaters. Een zeldzaam koopje heeft onlangs een onder nemende Amerikaan gedaan. Ongeveer 60 Engelsche mijlen ten zuiden van Cuba ligt een klein, nu bijna onbekend eiland, de Isola de Pinos. Al is het dan nu bijna vergeten, eens speelde het eiland een belangrijke rol, want het was sinds de dagen van Drake een schuil plaats en magazijn voor de zeeroovers en smok kelaars. Menig romantisch tafereer heeft zich hier afgespeeld en de met bloed gewonnen schatten, de opgebrachte prijzen werden daar in veilige haven binnengebracht. En later bij den zich meer en meer uitbreidenden slaven handel deed het eilandje dienst als herstel lingsoord. Immers de negerslaven in Afrika buitgemaakt werden als vee naar het Westen gevoerd. Vaak kwam dan ook maar een derde van de „lading" levend in het gezicht van de Amerikaansche kust. En dan nog in welk een toestand. Half uitgehongerd en verzwakt, ziek naar ziel en lichaam. Omdat ze echter koop waar waren, moesten ze er zoo goed mogelijk uitzien, en daarom werden ze op de Isola de Pinos ontscheept en goed gevoed als ze dan weer wat op krachten gekomen waren, voer men verder en kon men voor hen op de plan tages hooge prijzen maken. Met het ophouden van den slavenhandel ging het eilandje achteruit en mettertijd werd het bijna geheel verlaten en raakte in ver getelheid. In Maart 1908 bezocht toevallig een avon tuurlijk zoon van Uncle Sam het eiland. John son, die maar 14 dollar bezat, kocht het eiland voor 200 dollar. Hij kon het geld bij elkaar krijgen, voldeed aan zijn verplichtingen en werd zoodoende voor 200 dollar eigenaar van een eiland, dat millioenen waard blijkt te zijn. Hij stichtte een kolonie van Amerikanen, en weldra bleek het woeste en verlaten plekje een waar paradijs te zijn. De grond was zeer vruchtbaar en wie nu de prachtige cultuur van cinaasappel en citroenen bewondert, kan zich niet voorstellen, dat eenige jaren terug alles daar nog braak lag. Nog veel bloeiender toekomst gaat het ei land tegemoet, want het is gebleken, dat er warme bronnen voorkomen van buitengewone geneeskracht. Binnenkort zal men er beginnen met het bouwen van hotels en sanatoria. Dan komt er een groote volksverhuizing van rijke rheumatische Amerikanen, die op een eiland van 200 dollar hun duizenden zullen offeren aan Aesculapine en Hygiea. Al zijn de schatten van de zeeroovers ver dwenen, Johnson heeft er een schat gevonden, waar geen bloed aankleeft, maar waardoor velen hun gezondheid zullen wedervinden. De berichten uit zuid- en midden-Spauje worden steeds onrustbarender. Overal wordt groote schade aangericht. Het meerendeel der spoorwegen is onbruikbaar. De straatwegen staan blank, de velden zijn overstroomd en vele huizen in te storten. Ook van de Middel- landsche Zeekust en uit het Noorden komen jobstijdingen. De schade, te Cadix aangericht, wordt op een millioen peseta's geschat. De verdedigingswerken aan de kust hebben enorm geledende ingenieurs schatten de kosten tot herstel op 4 millioen. De koopwaren, opge stapeld in de pakhuizen van de handelswijk, ziju grootendeels alle door het water bedorven. Bijna alle rivieren zijn buiten de oevers getreden, de toegangswegen tot de verschil lende steden zijn afgesloten door het water. Het laaggelegen gedeelte van Sevilla staat geheel onder. Het wat-er sleept tallooze voor werpen en vele lijken van dieren mede. En steeds wassen de rivieren. Sevilla is geheel geïsoleerd; de bewoners, wier huizen bedreigd worden, vluchten in het klooster. De leden van het Roode Kruis en de brand weerlieden zijn dag en nacht in de weer om de menschen uit hun woningen te redden. De telegrafische gemeenschap is allerwege verbroken. De felle vorst heeft dezer dagen in Duitsch- land haar offers geëischt onder militaire troe pen. Een vijftigtal manschappen van een regiment grenadiers, dat op het exercitieter rein bij Berlijn schietoefeningen had gehouden, moest zich reeds op het exercitieveld of bij den terugkeer in de kazerne ziek melden wegens bevroren ledematen. Twee en twintig soldaten moesten naar het hospitaal vervoerd worden. Van enkele soldaten zullen hoogstwaarschijn lijk een paar vingers moeten afgezet worden. Het begint waarlijk woelig te worden in de Borinage. De hongerende stakers hebben na bij Bergen een wagen, beladen met 500 broo- den aangehouden en leeggeplunderd, Op ver schillende plaatsen zijn straatlantaarns vernield, terwijl talrijke diefstallen in magazijnen van levensmiddelen voor komen. De ruiten van de tramwagens moeten het ook ontgelden. Gendarmerie te paard is in het stakings- gebied aangekomen en heeft reeds gechar geerd. De betoogers wierpen met steenen, waardoor een politiebeambte doodelijk aan den slaap werd gewond. Revolverschoten zijn ge wisseld terwijl in de straten ijzerdraadver sperringen worden aangebracht, om de ruiterij tegen te houden. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. Men vreest voor ernstige onlusten. Het noodweer beteekent voor Portugal een volslagen ramp. Taag en Douro zijn overal buiten hun oevers getreden en de waterstand steeg hooger dan ooit is aangeteekend. De regeering zendt booten met brood en stokvisch naar hen die door het water zijn ingesloten, te Santaren. Bovendien hebben de storm en de regens over het gansche land enorme schade aan de veldgewassen aangericht. De Taag sleept lijken zeewaarts vijftien lichterschepen zijn op den Taag vergaan. Het spoorwegver keer is bijna geheel gestaakt, telegrafische en telefonische verbindingen met het platteland zijn totaal verbroken. Er zijn veel dooden en gewonden het stormt aanhoudend. In de Lytbandamijn, bij Schwarzwald, zijn door een brand meer dan 40 mijnwerkers afgesloten. Tot nu toe heeft men 7 lijken gevonden. Er zijn nog 30 arbeiders afgesloten. Hnn redding schijnt onwaarschijnlijk. Een reddingscolonne met zuurstofapparaten is in de mijn gedaald, doch kon door den verschrik- kelijken rook niet verder doordringen. We ontvingen een uitvoerig verslag van de rede die Ds. R. v. d. Kamp gisteravond te Axel voor Patrimonium uitsprak. Tot ons leedwezen ontvingen we het te laat om op te nemen in dit nummer. Ds. v. d. Kamp sprak voor een volle kerk over de sociale beteekenis van den profeet Micha voor onzen tijd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij u onderstaande te willen plaatsen in uw veel gelezen blad, waar voor wij u bij voorbaat dank betuigen. De vorige week kwam ons ter oore, dat een verkeerd gerucht wordt verspreid, als zouden degenen die handteekeningen verzamelden op het request houdende bezwaren tegen het raadsbesluit nan 28 Dec, 1911 tot stichting eener II. B. S., van zekere zijde bezoldigd worden. Wij verklaren hiermede dat gerucht te eenen male ongegrond en uit de lucht gegrepen. Velen gissen naar de bron vanwaar dit request uitgaat, en zijn geheel mis in hun beweren. Ter toelichting zij hier medegedeeld dat dit request is voortgekomen uit arbeiders, zonder aansporing van een of andere partij. De han deling is dus geheel onpartijdig en wij handelen onbezoldigd omdat wij arbeiders ten volste overtuigd zijn dat een dubbeltje meer is dan een cent. Wij hopen dat na deze verklaring de geruch ten die de ronde doen niet verder zullen worden verspreid. Wij, arbeiders, hebben immers toch al meer belangrijke, goede daden gedaan door het circuleeren met lijsten bij de ingezetenen, zonder daarvoor eenige vergoeding te krijgen Indien verlangd, is tot nadere inlichtingen op bovenstaande gaarne bereid, DE COMMISSIE. Ter Neuzen, 13 Febr. 1912. Bresken s. 12.45 's namiddags Aanbe steding van het maken van een aardenbaan, het leveren van de ballast en liet leggen van sporen en wissels enz. enz. Stoomtramwij. Breskens-Maldeghem. Inl. J. Schotel, Rotterdam. Middelburg. l]/s uur, Abdij. Polder bestuur Walcheren. Het maken van een paalhoofd met aansluitend strandhoofd te Westwatering. Inl. ten kantore ingenieur. U/s uur Abdij, Polderbestuur Walcheren. Het vervoeren van 348.000 nieuwe straatklinkers naar de wegen des polders. Inl. bij den ingenieur. Middelburg. Geb. Prov. bestuur. Het uitvoeren van herstellingswerken aan de mid denschutsluis van het kanaal van Neuzen te Neuzen met bijbehoorende werken. Inl. bij den hoofd, ingen. te Middelburg en den arrondissements-ingen. en den opzichter te Neuzen. De opstand in China. Peking, 12 Februari. De drie edicten zijn uitgevaardigd. In het eerste aanvaart de kroon de repu bliek in het tweede aanvaardt zij de tusschen Joeansjikai en de republikeinen overeengeko men voorwaarden in het derde deelt zij den onderkoningen en gouverneurs mede, dat de kroon haar politieke macht neerlegt ten ein de gevolg te geven aan de wenschen van het volk, en draagt zij de hoofden der provincies tevens op om het volk rustig te houden. Het edict, waarin de republiek aanvaard wordt, draagt Joeansjikai op om een voor- loopige republikéinsche regeering in te richten en met de republikeinen te beraadslagen over de beoogde vestiging van een groote republiek, welke Mantsjoes, Chineezen, Mongolen, Mo hammedanen en Thibetanen vereenigen zal. Krabbendijke. Heden is Ds. R. Bokma, Ned. Herv. predikant alhier overleden. In 1879 werd hij te Zijderveld bevestigd, en stond sinds 1883 te Krabbendijke. St. Maartensdijk. Ongeveer 2 weken geleden werd alhier een zwervende knaap aange troffen. Gisteren is door de familie Kosters van 's Gravenpolder deze jongen herkend als hun zoontje en broertje, dat aldaar elf jaar geleden spoorloos verdwenen was. De moeder herkende de nu 16jarigen knaap aan zijn ge laatstrekken, aan een lidteeken aan de wenk brauwen, aan de kleur van zijn haar en aan zijn gang. Men kan zich de groote blijdschap der familie voorstellen. De burgemeester gaf den knaap aan zijne ouders terug. Op advies van den officier van Justitie te Zierikzee, moesten de ouders eene verklaring teekenen, dat het hun kind is, terwijl bij eventueele navraag de recht bank zal beslissen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 14 Febr. 11.54 Donderdag 15 0.22 12.47 Vrijdag 16 1.9 1.28 Zaterdag 17 1.46 2.3 Zondag 18 2.19 2.33 Maandag 19 2.49 3.4 Dinsdag 20 3.19 3.33 ook toegankelijk voor niet-leden, op Vrijdag 16 Februari 1912, des avonds 8 ure, op de bovenzaal van het hotel „Centraal", Markt, Ter Neuzen. SPREEKSTER: Mevrouw C. S. GROOT van Rotterdam, met eene vrouwenkiesrecht-lezing vóór de pauze, terwijl na de pauze zal worden gezegd o.m. „Wat Marijke van de tariefwet denkt." HET BESTUUR. Openbare Vergadering te AXEL in de „Vergaderzaal" (Nieuwstraat), op VRIJDAG 16 FEBR. 1912, 's avonds 6 uur. Spreker: De WelEd. Heer A. VAN HELDEN, adjud. onder-ofc. bij de jagers te 's Gravenhage. Onderwerp DOEL en ARBEID der N. C. 0. 0. V. Vrijen toegang voor mannen en vrouwen. Eenmaal verbouwd. Nieuw-Neuzenpolder. door den Beetenbond van Zaamslag, plus minus Inschrijvingsbiljetten in te zenden op Dinsdag den 20 Februari 1912, 's namiddags tusschen 12 en I uur, bij Mej. do Wed. Jac. Pi-atteeuw te Zaamslag, tevens vergadering van de leden van den Beetenbond, des namiddags om 2 uur, op denzelfden datum en dezelfde plaats. De Secretaris, C. DE PUTTER Jz. Eendrachtpolder. in koper. Ter Neuzen, Febr. 1912. is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. d. BON, vroeger L'Ecluse—Mahu. De Uitgever van dit Blad kan telefonisch opgebeld worden onder nummer Een eiland voor 200 dollar. De overstroomingen. De mijnwerkersstaking uit de Borinage. CORRESPONDENTIE. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 9 Febr. Jan Marinus van Kerkvoort, oud 23 j., jm. en Fre- derika Cornelia Aberdina Drabbe, oud 22 j., jd. Abraham Pieter Frederiksen, oud 24 j., jm. en Tanneke Esther Leuntje Pladdet, oud 24 j., jd. Adolph Constantinus de Pauw, oud 22 j., jm. en Johanna Frederika Moens, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Febr. Antonius Pie ter Benjaminse, oud 27 j., jm. en Laurence Maria Elisabeth van de Sande, oud 29 j., jd. 8 Febr. Augustus Aernaut, oud 57 j., weduwn. en Angelique Sophia Hufkens, oud 60 j., wed. Levin us Jacobus van Waes, oud 26 j., jm. en Sara Cornelia- Mag- dalena Harte, oud 22 j., jd. Geboorten. 4 Febr. Livinus Bernardus. z. van Francois Jacobus van Kerkvoorde en van Maria Pieternella Romein. 3 Febr. Tanneke, d. van Reinier Pieter Marinus van Oppen en van Janna Adriana Butler. 8 Febr. Janna, d. van Krijn Hamelink en van Levina Krane. Cornelis Elisa, d. van Johannes Franciscus van Hulsteijn en van Cornelia Elisabeth Faberij de Jonge: 9 Febr. David Jan, z. van Cornelis Izaak Bliek en van Helena Maria Klaassen. 10 Febr. Christina Sophia, d. van Petrus den Tenter en van Mathilda de Nijs, Cornelis Jacobus, z. van Jozias Johannes Dieleman en van Levina van IJk. Overlijden. 4 Febr. Joris Kolijn, oud 64j., echtg. van Cornelia Ruben. Johannes van de Winckel, ond 2 m., z. van Leonardos en van Catharina de Krijger. 6 Febr. Jacomina Geensen, oud 1 j., d. van Jacobus Cornelis en van Pieternella Hendrika de Regt. Vrijdag 16 Februari. Donderdag 15 Febr. Woensdag 28 Febr. AMSTERDAM, 12 Febr. 1912. Lijnolie vliegend, f4L7ï, f411/», Maart f405/s, f 403/i, Maart/April f 403/a, Mei/Aug. f 37, Sept./Dec f343/4. Suiker oude oogst vast, nieuwe prijshoudend Febr. f 185/a geboden, Mei f 19 te koop, Aug. f 193/i6 genoteerd, Oct./Dec. f 13'/» geboden. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f2,— a f 2,20. Friescbe Blauwen f 3,a f 3,10. Zeeuwsche Bonten f 3,a f 3.20. Zeeuwscbe Blauwen f3,10 a f3,25. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.30 a f 2.40. Zeeuwsche Pooters f 1,90 a f 2, Duinzand f3,— a f4,—. ANTWERPEN, 12 Febr. 1912. Chilisalpeter vast, loco fr. 24.35, Maart fr. 24,65, April fr. 24,65, Mei fr. 24,30. TER NEUZEN, 13 Febr. 1912. Boter per Vs K.G. f 0.70. Eieren 104 stuks 4.80. KOERS VAN HET GELD. Fransen per 100 fr. f 47.a f 47,—. Engelsch per 12.— 12.—. AXEL, 10 Febr. Eierveiling van de V. P. N. Aanvoer kippen eieren 1526 stuks, prijs f5,60. HULST, 12 Febr. 1912. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,60, Rogge ƒ9,—, Wintergerst 11,— Zomergerst 10,50, Haver f 9,30, Erwten 16,—, Witte Boonen ƒ20,— Bruine Boonen 19,—, Dmivenboonen 12,30, Paardenboonen 11,60, Boekweit Lijmzaad f 20,—, Koolzaad Aardappels 4, Boter per kilo 1,40. Eieren per 26 staks 1,20. Ter weekmarkt waren aangevoerd8 stuks rundvee en 18 varkens waarvan verkocht 3 stuks rundvee en 16 varkens. ROTTERDAM, 12 Februari. Binnen 1. Granen. Tarwe met enormen aanvoer. Essex en roodkaf slechts voor een klein gedeelte te verkoopen. Wilhelmina niet dan veel lager verkoopbaar. Essex per 100 kg. van f 10 tot f 10,75. Roodkaf van f9,60 tet f10, Wilhelmina van f9'/i tot f9,60, uitgezochte partijtjes daarboven betaald. Haver zeer ruim aangeboden, lager verkocht en niet geheel ep te ruimen. Per 100 kg. van i 9'/4 tot f9'/j, uitgezochte partijtjes daarboven. GENT, 9 Febr. Vlas. Russisch met kalmen verkoop De prijzen zijn vast, voornamelijk voor de op het land gerote soorten. De markt voor inlandsch blijft zeer vast en de aanvoeren worden grif verkocht tot zeer vaste prijzen. Garens van vlas en van snuit met voortdurend zeer levendige vraag en zeer vaste prijzen. Jute- garens met goeden gang van zaken tot vaste prijzen. Katoenengarens mot vrij levendigen verkoop tot vaste prijzen. Linnen met goeden omzet. V Afd. TER NEUZEN. Vrij entrée. ABR. VAN HOEVE. Ter Neuzen. Advocaat en Procureur, te Middelburg

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3