Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. hier vastgewortelde opvatting moet uitroeien, als zou Engeland in de afgeloopen zomer oor logzuchtige bedoelingen tegen Duitschland gekoesterd hebben. Met dit doel wordt nu zelfs al rondverteld, dat Engeland in dien tijd voor de Duitsche vloot, die op volle oorlogs sterkte in de Noordzee aan het manoeuvreeren was, zelf een zekere vrees heeft gehad en daarom door spionnen de bewegingen van da Duitsche smaldeelen heeft laten verkennen. Juist Ilaldane als minister van oorlog en open lijk vriend van Duitschland zou de geschikte man zijn zijne ophelderingen en verzekeringen zouden te Herlijn het eerst geloofd worden. Verder is Haldane misschien de eenige amb telijke Engelschman, die op het oogenblik met de leiders van de Duitsche land- en zeemacht, die Vrijdag met hem aan de keizerlijke tafel aanzaten, een eerlijk openhartig gesprek over de oorlogstoerustingen en weermiddelen aan weerszijden kon voeren, om de mogelijkheid van nieuw misverstand terzijde te stellen. Want alle thans door vindingrijke nieuwtjes jagers opgesomde kleine koloniale kwesties, die tusschen Engeland en Duitschland hangende zijn, komen geheel op den achtergrond en zijn slechts van bijkomstig belang tegenover de eene groote kwestie van de vloot. Op dit stuk is een vergelijk echter zoo buitengewoon moeielijk, omdat Duitschland zijne weermidde len ter zee op eene hoogte wil brengen, waar op een aanval van de Engelsche vloot tegen Duitschland meer risico dan voordeel zoo be loven. Engeland vreest aan den anderen kant, dat zulk een sterkte van de Duitsche zeemacht reeds de mogelijkheid van een aanval van de Duitsche vloot op de Engelsche kust iu zich zou sluiten. Wederkeerige verzekeringen, dat men zich alleen voorzichtigheidshalve en tot verweer sterk maakt, maar voor het overige hoogst vredelievend is, hebben weinig over redende kracht tegenover de overweging, dat men alleen op eigen kracht moet vertrouwen. Vindt men in de gesprekken tusschen Haldane en de Duitsche vakmenschen een maar eenigs- zins bruikbare formule met betrekking tot het vraagstuk van de vloot, dan zou de hoofdzaak geregeld zijn. Een zwakke hoop bestaat hier nog altijd, omdat elk verstandig politicus ten slotte zal moeten toegeven, dat Duitschland tegen den zin van Engeland .geen koloniën kan krijgen of houden, terwijl Engeland met zijn heele wereldpolitiek op een kruitvat zit, als het in de Noordzee ernstig met een Duit- schen vijand te doen kreeg. Zonder overgroote verwachtingen op Haldane's bezoek te vestigen, heerscht toqh de opvatting, dat het, zij het ook stap voor stap en langzaam, een ontspan ning zou kunnen inleiden en misschien reeds door het feit, dat het gebracht wordt, een soort van ontspanning vormt. ENGELAND. Home Rule. Ofschoon minister Winston Churchill, uit den aard der zaak, het komende Home Rule- ontwerp zijner regeering slechts in groote omlijningen aangeven kon ook dewijl hij, zooals de Times niet zeer welwillend te kennen geeft, nog niet precies weet, wat de regeering eigenlijk wil zoo blijken toch reeds enkele hoofdzaken duidelijk uit zijn voorloopige mede- deelingen. In de eerste plaats zullen Iersche afgevaar digden niet geheel uit het rijksparlement te Westminster geweerd worden, lioewel hun aantal daar belangrijk staat verminderd te worden. Churchill kon het juiste getal niet aangeven, maar in een der Londensche bladen zie ik 70 noemen, wat 10 minder wezen zou dan Gladstone in zijn tweede Home Rule- ontwerp van 1893 voorstelde. Zeven jaren tevoren had hij allereerst de algeheele uitsluiting der Iersche afgevaardigden van het rijksparlement aan de hand gedaan, waarmee Parnell het eens was, op grond voor namelijk hiervan, dat de Ieren hun beste mannen noodig zouden hebben in hun eigen parlement. Maar van den aanvang af was er hier verzet tegen die uitsluiting, en nu blijft buiten kijf, dat het een groote rol gespeeld heeft bij de scheuring in de Gladstoniaansche ge lederen van toen. Gladstone zelf had, ten aanzien van dit onderdeel zijner Home Rule- plannen, geen onherroepelijke beslissing ge nomen, en toen liet Lagerhuis zijn eerste ontwerp verworpen had, zelde hij (in 1887 te Swansea), dat hij de uitsluiting der Iersche afgevaardigden nimmer als een kardinaal onderdeel van zijn plan had beschouwd. De Iersche afgevaardigden zouden voorloopig in het rijksparlement zitting kunnen nemen, om weg te gaan, bijaldien zulk een proefneming in de praktijk falen mocht. Doch zes jaren later was de toenmalige eerste-minister ten slotte tot het inzicht bekeerd, dat de deelne ming der Ieren aan het parlementaire werk te Westminster niet te vermijden was, ofschoon hij de oogen geenszins sluiten kon voor de be zwaren, aan die deelneming verbonden, waar onder het voornaamste wel was, dat den Ieren de gelegenheid dan zou geopend worden, om zich te mengen in de Engelsche en Schotsche politiek, terwijl de Engelschen, Schotten en Welsehen niets te zeggen zouden hebben in de Iersche politiek. Gladstone en zijn partij hadden aanvankelijk dit erop gevonden, dat de Ieren slechts zou den mogen meepraten over aangelegenheden aangaande het geheele rijkzij zagen echter spoedig in, dat de grens zeer moeilijk te trek ken zou zijn, en in elk geval de oorzaak zou kunnen worden van eindelooze geschillen. Zoo was Gladstone eindelijk ertoe gekomen, om tachtig Iersche afgevaardigden aan de par lementaire werkzaamheden te Westminster te laten deelnemen, en dat wel zonder hen aan eenigerlei beperkende voorwaarden te onder werpen. Hoe het tegenwoordige ministerie zal voorstellen, deze klip te omzeilen, is af te wachten, doch overigens blijkt reeds, dat dit niet de eenige bepaling is in het tweede Home Rule-ontwerp van Gladstone, welke de Engel sche regeering zich voorstelt thans over te nemen. Het opperste toezicht over de verrichtingen van het Iersche Parlement en het Iersche ministerie uit te oefenen, de regeling der staats financiën in beide rijken, haar onderlinge ver houding, enz., lijken ongeveer dezelfde te zul len zijn als in het wetsontwerp van 1893 wer den voorgesteld. Churchill heeft gezegd, dat de militaire macht'in Ierland door Engeland zal worden beheerscht. Of dat evenwel ook met de Iersche politie (de konstabelmacht) het geval zal zijn, liet hij in het midden. Glad stone heeft nooit de Iersche politie aan Enge- land's rechtstreeksch gezag willen onttrekken. Dan kan het Iersche Parlement geen fiskaal stelsel voorstellen en doorzetten, dat van het Engelsche afwijkt. Zulks spreekt vanzelf, trou wens, want anders zou Ierland een protecti onistische wetgeving kunnen vaststellen en in voerrechten gaan heffen op Britsche productefi, zoo goed als op uitheemsche. Of het Iersche Parlement de accijnzen onder zijn behee-r zal mogen nemen, is thans nog niet met zeker heid te voorspellen, Er blijven natuurlijk tal van moeilijkheden te overwinnen en zeer belangrijke zijn er onder alvorens Dome Rule in Ierland een werkelijkheid wordt. Het Lagerhuis van 1893 heeft 93 zittingen aan de behandeling van Gladstone's tweede ontwerp gewijd Twaalf monschen verdronken. Uit Moeara Sipongi komt het bericht, dat een Europeesch opnemer van een mijnbouw- maatschappij daar in de buurt te Simpang Datar met 15 koelies werkzaamheden ver richtte. De koelies hadden een bivak aan een riviertje betrokken, 's Nachts kwam nu door den aanhoudenden regen een geweldige band jir opzetten en de watermassa, medevoerende boomstammen, steenen en aarde, veegde de hut van de 15 inlanders weg, meldt de „Sum. Bode." Van de 15 menschen, die door den woesten stroom werden meegesleurd, wisten zich nog drie te redden. De twaalf anderen verdronken en heeft men hun lijken later op één na ge vonden en begraven. De Europeesche opnemer is mede aan het gevaar ontsnapt. Ketel gesprongen. Antwerpen, 12 Febr. Tijdens de reis van het van Pirie alhier aangekomen stoomschip „City of Lincoln" is een stoomketel gesprongen, waardoor G man werden gedood. Zware mijnbrand. Praag, 12 Febr. Een groote brand vond plaats in de Lytbandamijn bij Beuthen. Door de geweldige rookontwikkeling zijn verschei dene mijnwerkers van de buitenwereld afge sloten. Tot dusver zijn reeds 6 lijken naar boven gehaald. Waarschijnlijk zijn er in het geheel 30 slachtoffers. Het gestolene van den makelaar Da vidson te Antwerpen bedraagt 19000 francs. Men heeft eerst nog getracht hem te worgen, en hem daartoe buiten de stad gelokt. TER NEUZEN, 13 Februari 1912. Wij verwijzen op verzoek naar de adverten tie in dit nummer voorkomende, betreffende de vergadering op Vrijdagavond, uitgaande van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, afdeeling Ter Neuzen. Mevrouw Groot van Rotterdam zal eene lezing houden over Vrouwenkiesrecht. Zondagavond had in de Ned. Herv. kerk alhier een Zendingsbidstond plaats, üs. E. Raams van Hoek sprak naar aanleiding van het Schriftwoord „Gij vernieuwt het gelaat des aardrijks." Z.Eerw. sprak op boeiende wijze, mededee- lende wat de zendelingen Schut en Jens op Boeroe in Indië zooal ondervonden, en hoe zij met de Mahomedanen werkten. Na het zingen van gezang 155 vers 2 en 3, beklom Ds. A. Timmerman het preekgestoelte en sprak nog een opwekkend woord aan de hand van Psalm 9: „Weet dat de heidenen menschen zijn." Een flinke schare vulde het kerkgebouw. Door de kolenvereenigingen „Onderling Belang" en „Vereenigde maakt sterk" alhier, werd aanbesteed de levering van pl.m. 100,000 Kg. Ruhr-kachelkolen. Hiervoor was de laagste inschrijver de heer J. van Rompu voor f 8,65. Hoek. De nieuwe zeedijk tot drooglegging van gronden in het Axelsche gat, onder deze gemeente, is gereed en aan de buitenzijde bezood en bekramd. De nieuwe polder wordt nu droog gelegd en men werkt druk aan den aanleg der haven, die aan dezen dijk en den dijk van den Loozepolder voor deze gemeente wordt gemaakt, in vergoeding voor de binnen- gedijkte gemeente-los- en laadplaatsen. Op verzoek verwijzen we gaarne naar achterstaande advertentie in dit blad voor komende betreffende de te houden vergade ring van de N. C. O. O. V. op Vrijdag 16 Febr. a.s. in Axel. Een spreker zal optreden om de beginselen van de Nation. Christen Onder- Offlcieren-Vereeniging uiteen te zetten. Deze Vereen, stelt zich ten doel de verspreiding der Chr. beginselen onder leger en vloot. Wie kan ga eens luisteren wat de heer van Helden uit Den Haag omtrent doel en arbeid dezer vereeniging te zeggen heeft. Axel. De heer F. L. Vink, eertijds onder wijzer alhier, is met Januari jl. geplaatst als onderwijzer aan het Instituut Kedongdoro te Soerabaja. Het aantal bezoekers aan de Tentoon stelling en Fancy-Fair der St. Vincentius- vereeniging" te Hulst is volgens „Zelandia" te schatten op 2700. Er werden in het geheel 1547 kaarten, waaronder 378 doorloopende, afgegeven. Hulst. Zaterdag werd door de aankoop commissie van den R.-K. Boerenbond aanbe steed de levering van a. Katoenmeel, leveren Walzoorden b. Ka- toenmeel, leveren Hulstc. Lijnmeel, Walsoor den; cl. Lijnmeel. Hulst; e. Sesammeel, Wal soorden f. Sesammeel, Hulstg. Peru guano, Walsoorden; h. Peru-guano. Hulst; i. Turf- strooisel, Walsoordenj. Turfstrooisel, Hulst. Gegund aan laagste inschrijvers. n. J. v. d. Have, Rotterdam, f 10,35. b. E. Baert, Londerzeel, f 10,14. c. I. v. d. Have, f 12,75 d. E. Baert, f 12,45. e. Sesammeel, geen inschrijving. E. Baert, f 10,70. g. J. Kortman, Rotterdam, f8,98. h. Wed. L. Groosman, IJzendijke, f8,66. i. C. Fassaert, Kloosterzande, f 12,50. j. Firma Griendsveen, Rotterdam, f 10,30. Koewacht. Deze week zijn hier onderhande lingen aangeknoopt over den aankoop van terreinen voor het stichten van een Zuster klooster en een bijzondere meisjesschool met 6 lokalen op Hollandsch grondgebied. Koewacht. Zaterdagnacht zijn dieven over het hooge ijzeren hek geklommen bij den mole naar, den heer De Blieck, en hebben een zak met 54 kilogram roggemeel ontvreemd. Op dezen zak stond er een van 80 kilogram, doch die was zeker te zwaar voor de dieven om over het hek te tillen. Dit is de vierde maal gedurende dezen winter, dat dieven aldaar een nachtelijk bezoek afleggen. Zulddorpe. Het bestuur dezer gemeente, alsmede dat van Overslag, is uitgenoodigd om heden te Salfelaere eene vergadering bij te wonen, waar gesproken zal worden over het aanleggen van een stoomtram Saffelaere Wynckel—Wachtebeke—Overslag—Zuiddorpe, in aansluiting met den ontworpen stoomtram llontenisse—Selzaete. Op de voordracht voor dijkgraaf van den Kruispolder is als no. 1 geplaatst de heer Jac. de Waal te Lamswaarde, gezworen van het waterschap Lamswaarde en bestuurslid van het waterschap Stoppeldijk. De periodiek af tredende dijkgraaf A. van Damme, wenschte niet rnccr in aanmerking te komen. In de gemeenteraadszitting van Bosch kapelle van Vrijdag j.l. is besloten tot den bouw van een gemeentehuis, en den Heer J. Colsen, gemeente-bouwkundige, op te dragen de plannen ervoor te ontwerpen. Hoofdplaat. De lust tot landverhuizing schijnt in deze gemeente weder te ontwaken. In het einde dezer maand zijn niet minder dan twintig personen voornemens naar Amerika te vertrek ken om daar hun geluk te zoeken. Biervliet. De vorige week is ter aarde be steld een kind van zes weken, van Belgische leurders, die in een boerenschuur hun nacht verblijf hadden opgeslagen en waar de kleine door de strenge koude vermoedelijk was be zweken. Daar de ouders zich weinig gelegen lieten aan het stoffelijk overschot van hun pand, en zij den volgenden dag vertrokken, gingen bur gemeester, wethouder en gem.-veldwachter achter de baar. Cadzand. De gezamenlijke landbouwers, leden van den Bietenbond alhier, overtuigd van het nut en de noodzakelijkheid cencr Coöp. Suiker fabriek te Sluis hebben besloten 50 aandeelen te nemen. Oostburg. Uit 33 sollicitanten is benoemd tot leeraar in het timmervak aan de Ambachts school alhier de heer R. de Bakker te Medem- blik. Tot gemeente-secretaris van Zutphen is benoemd mr. dr. F. S. Witteveen, gemeente secretaris te Vlissingen, met algemeene stemmen. Gereformeerde Kerken. Tweeetal te Delfshaven (2e pred. plaats) C. W. E. Ploos van Amstel te Zwolle en J. Schoonhoven te Scherpenzeel Beroepen te Zierikzee H. H. Schoemakers te Alblasserdam. Aangenomennaar Stadskanaal door H. Heida te Halfwegnaar Schouwerzijl door P. L. Kroes te Kielwindeweer. Ned. Hervormde Kerk. Beroopen te Hei- en Boeicoop (toez.): G. A. Pott, cand. te Zetten. De Kerkeraad der Geref. kerk te 's Gra- venhage heeft besloten morgenavond een ver gadering te houden en de leden op te wekken tot het beroepen van een vijfden predikant- Zulks met het oog o. m. oji de uitbreiding der stad en den aanwas der gemeente. Zij heeft een uitvoerig schrijven aan de gemeente gericht. De Theologische school te Kampen heeft van iemand die onbekend wenscht te blijven, f3000, ontvangen. Aan de theologische faculteit van de Hoogeschool te Leipzig zal eerstdaags een leerstoel voor de Zending worden opgericht- Zij zal bezet worden door M. Paul, directeur van het Evang.-Luth. Leipziger Zendingsge nootschap. De Chr. Jongclingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om "1/i uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Besmettel ij ke veeziekte. Blijkens een statistiek opgemaakt door het Mi nisterie van Landbouw, Nijverheid en Handel werden in de maand Januari in Zeeland ge constateerd 56 gevallen van besmettelijke vee ziekte en welVan mond- en klauwzeer 9 gevallen n.l. een te St. Jansteen, 2 te Koe wacht, een te Maartensdijk, Noordgouwe, Oostkapelle, Rilland-Bath, Stavenisse en Wa terlandkerkje van rotkreupel bij schapen, 45 gevallen, allen van een eigenaar te Zonne- maire van vlekziekte bij varkens een geval te Veere en van miltvuur een geval te St. Annaland. De 38-jarige Berend Klimp, uit Sidde- buren (Gr.), die Donderdagavond door een spoortrein aangereden werd, is tengevolge van de verwondingen overleden. W. Wallegie wisselwachter te Wijhe, werd door een rangeerenden goederentrein overreden, met het gevolg, dat zijn rechter been totaal afgereden is, Zaterdagavond is er groote vertraging geweest in den dienst van de electrische tram Haarlem—Amsterdam, doordat er omstreeks halfvijf tusschen Haarlem en Halfweg een motorwagen was ontspoord. Op dit traject kon hierdoor maar één spoor worden bereden. Te 9 uur hoopte men de lijn weer vrij te hebben. Vrijdagavond omstreeks 6 uur werd er brand ontdekt in het perceel aan de Javastraat in Den Haag, dat ingericht wordt tot tijdelijke raadszaal de pijp van een kachel had het behang van een zijkamer vlam doen vatten. Op verzoek van oen toevallig passeerenden inspecteur van politie, die zich met twee agen ten naar binnen begaf, hebben drie juist in een tram voorbijkomende padvinders het ter rein afgezet, totdat de politie deze taak kon overnemen. Het weinig beteekenende brandje werd dooi de spoedig aanwezige brandweer gemakkelijk gebluscht met enkele emmers water. Te Ambt-Delden is het eenjarige kindje van den landbouwer A. M. in een pot met kokend water gevallen en overleden. Aan het station te Haarlem moest een juffrouw uit den trein naar het wachthuisje der conducteurs gebracht worden. Zij was te 's-Gravenhage bij een „deskundige" geweest en in den trein onwel geworden. Een genees heer gelastte haar dadelijke overbrenging naar het Gasthuis. Haar ouders te Amsterdam zijn gewaarschuwd. Als bewijs hoe streng de vorst is ge weest, meldt men uit Harlingen, dat tal van zeevogels, bij het gaan zitten op het ijs daarop vastvroren en dan wanhopige pogingen aan wendden weer los te geraken. Soms gelukte dit, doch meestal moest de vogel den strijd opgeven, om zich dood te laten vriezen. Men herinnert zich niet dit verschijnsel ooit te hebben waargenomen. Een man, die blijkbaar niet wel bij het hoofd was, heeft gisterochtend, toen hij het gebouw van het Duitsche gezantschap aan den Langen Vijverberg in Den Haag voorbijkwam, met een stok vijf ruiten van de benedenver dieping stuk geslagen. Hij werd gegrepen en aan de politie over geleverd. De dader is Britsch onderdaan. Aan het station te de Bildt is zekere J. v. G., uit Austerlitz, die ontdekte, dat hij in een verkeerden trein zat, daaruit gesprongen terwijl de trein reeds in beweging was, Dij raakte er onper waardoor hem een been werd afgereden. Per trein werd hij naar Utrecht overgebracht, alwaar hij in de Rijksklinieken is opgenomen. De ramp te Osaka. Omtrent den grooten brand, die voor den tweeden keer in twee jaar een deel dezer stad, -het voornaamste fabriekscentrum van Japan, verwoestte, geeft Reuter thans de volgende bijzonderheden De twee duizend ongelukkige vrouwen, die in dat deel wonen, werden in rijen van een dozijn aan elkaar gebonden en dan door haar eigenaren buiten de gevaarlijke zóne gedreven.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2