Kerk en School. Landbouwherichten. Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Lijst van Aanbestedingen. Hoogwatergetij te Ternenzen. Advertentiën. „PATRIMONIUM" P. J. Scheele, f 6,0958/100, P. de Bruijne, f 6,O968/100 en Oggel, Axel, 1'G,0758/100 en e. 15,000 K.G. zwavelzure ammoniak met 20 pet. ammoniak-stikstof, Persijn, Wachtebeke f 17,096. De levering werd opgedragen aan de laagste inschrijvers, behalve die der patent-kali, welke niet gegund is. Alles te leveren franco op 't voertuig. Axel. Door de vereeniging „Axel-Kijkuit" werd aanbesteed de levering van134,800 K.G. ammoniak superphosfaat, die gegund werd aan Hoste voor f7,668, 120,000 K.G. super phosfaat, die bij loting gegund werd aan Ed. de Moor te Sas van Gent voor f 2,30 en 37,900 K. G. chili-salpeter, die gegund werd aan Oggel. In de Maandag gehouden gemeenteraad van IJzendijke was o.m. aan de orde het voorstel van het dagelijksch bestuur, om den grondslag, waarop de landbouwers in den hoofdelijken omslag zullen worden aangeslagen te bepalen op f 40 voor den eigenaar-gebruiker en f 20 voor den pachter. De heer De Jaeger gaf in overweging om f 15 voor den pachter aan te houden, doch de pachters naar evenre digheid hooger aan te slaan, indien de om standigheden zulks toelieten. De lieer Leenhouts stelde voor om voor den eigenaar-gebruiker een basis van f45 per gemet te bezigen. Dit voorstel werd aange nomen met 4 stemmen. Over het voorstel van Burg. en Weth. staakten de stemmen. De raad besloot het dak van de Beurs dat dringende herstelling eischt te laten maken en voor de kosten geraamd op f2290 minstens een leening te sluiten. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maat schappij werd gedurende 20 jaren f800 sub sidie 'sjaars toegekend, terwijl aangehouden werd een voorstel derzelfde Mij. om eene subsidie van f500 voor de lijn Schoondijke- grens. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben twee op dienst zijnde gendarmen der brigade van Stekene de hand gelegd op een niet best bekend staand persoon aldaar, zekere C. v. d. B. Reeds meermalen maakte hij kennis met de justitie en heeft dan ook meer dan een veroordeeling achter den rug. Op het oogenblik dat hij gearresteerd werd, had hij blijkbaar niet veel goeds in den zin, daar hij allerlei inbrekerswerktuigen bij zich droegde politie kon evenwel niet consta- teeren of hij ergens gestolen of ingebroken had. Zijn lieele boeltje werd in beslag ge nomen en hij werd Dinsdagmorgen naar Dendermonde getransporteerd. Het ware te hopen dat meerdere aanhou dingen van personen, die den laatsten tijd deze streek onveilig maken, volgden. Breskens. Dinsdagavond brak alhier een grooten brand uit in den winkel van P. van Meenen. Winkel en aangrenzende slaapkamer brandde uit. De oorzaak wordt toegeschreven aan een petroleumkachel. De eigenaar werd zoo door den schrik bevangen, datgeneeskun- dige hulp moest ingeroepen worden. Hansweert. In April zal de aanbesteding van de te bouwen R.-Katholieke school plaats hebben. -Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat de postbode te Heinkenszand "de bodeloop Heinkenszand—'s Heer Arendskerke, Dinsdagmorgen op de schaatsen heeft afgelegd, omdat de. weg in een ijsbaan veranderd, on begaanbaar was. Te Wemeldinge is er deze week een ver eeniging opgericht zich in hoofdzaak ten doel stellende augurkenteelt. Reeds 42 personen hebben zich als lid opgegeven. Gereformeerde Kerken. Tweetal te ZierikzeeH. H. Schoemaker te Alblasserdam en J. Tholen te Hasselt. Beroepen Zaltbommel J. S. Langen te Gouda. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Nieuwpoort (Z. H.)H. P. Fortgens, cand. te Leiden te Arnhem (vac. Creutsberg)P. G. van Reeuwijk te Oosthem. Aangenomennaar Oldeberkoop c. a. door P. Bruining te Almelo; Bedankt: voor Kamperveen (toez.) door J. G. Woelderink te Ottoland. Paardenvleesch. Engeland exporteerde in 1911 64,195 paarden tegen 59,149 in 1910. België was de beste afnemer en voerde van bovengenoemd aantal er 33,324 in Nederland 20,998, Frankrijk 2993 en de andere landen tezamen 6880. Bel gië en Nederland betrokken dus 54,222 paar den uit het Vereenigde koninkrijk tegen 52,163 in 1910. De gemiddelde prijs van deze beestjes pr. st. 12/10 f 150 duidt genoegzaam hunne bestemming aan het grootste deel was bestemd voor de paardenslachterijen. Gedurende 1910 en 1911 werden Velp en omstreken van Arnhem onveilig gemaakt door inbrekers, die meestal in tijdelijk onbewoonde villa's inbraken, waarbij hun meermalen be langrijke buit in handen viel. Tot nog toe ge lukte het hun steeds aan de justitie te ont komen. Tegen verschillende personen kwamen langzamerhand zooveel aanwijzingen dat de rechtbank termen heeft gevonden om tegen een vijftal personen rechtsingang met last tot gevangenneming te verleenen. Drie van de verdachten, A. Th. v. d. S., II. F. W. V. en J. J., zijn reeds gevangen, de twee anderen, A. B. J. B. en J. W R. zijn voortvluchtig. In de Assendelftstraat te 's-Gravenhage schrikte de heer P., in genoemde straat wan delende, voor een paard en wagen en werd, daarvoor willende uitwijken, door een aan komend tramrijtuig omvergeduwd, ten gevolge waarvan hij onder een sleeperswagen kwam te vallen en door dit voertuig over bet hoofd werd gereden. In hoogst ernstigen toestand werd hij opgenomen en naar het gemeente ziekenhuis overgebracht. De burgemeester van Haarlem heeft tot de onderwijzers in die gemeente een rond schrijven gericht, waarin hij hun medewerking verzoekt om de schooljeugd telkens voor te houden, hoe zij zich buiten de school hebben te gedragen, en aan welk gevaar zij hun ou ders, anderen en zichzelven bloot stellen door zonder toezicht of zonder verlof van hunne ouders of onderwijzers jong ijs te betreden. De Friesche; elfstedentocht is niettegen staande den sterken dooi eergisteren gehouden. De eerste prijswinner was C. J. J. de Koning van Arnhem. Des morgens tussclien 5 uur 35 min. en 5 uur 40 min. had de afrit van de 37 wedstrijd mannen te Leeuwarden plaats De tocht ging van Leeuwarden naar Dokkum en terug en dan van Leeuwarden over Frane- ker—Harlingen—Bolsward WorkumHinde- loopenStavoren —SlotenIJlstSneek naar Leeuwarden terug, een totaal afstand van 195,1 kilometer. De Koning kwam te 5 uur 20 min. des middags aan. No. 2 was de onderofficier Fer- werda (5 u. 35). Tot bij 9 uur volgden nog met korter en langer tusschenpoozen een twintigtal. De overige mededingers werden intusschen gewaarschuwd voor een inmiddels nabij Leeuwarden in 't ijs gevallen wak en hen werd toegestaan het traject Sneek Leeuwarden per trein af te leggen. De Koning heeft den afstand van 195 kilo meter gereden in 11 uur 40 min.de heer Hoekstra deed er drie jaar geleden 13 uur 50 min. over. Een ijsbrug ingestort. Door de electrische' kracht-installaties aan de Niagara-watervallen die de strooming in vergelijking mét vroeger zeer hebben gematigd vormt zich iederen winter onder de waterval len een groote brug van ijs die door voetgangers wordt gebruikt. Zondag is nü die ijsbrug plotseling ingestort, toen zich twee mannen en een vrouw erop bevonden. De ongelukkigen konden zich een tijdlang op een schots staande houden. Aan beide zijden van de rivier trachtte men de ongelukkigen met touwen te bereiken. Ook eenige personen, die zich op de ijzeren spoor brug bevonden, wendden nog pogingen tot redding aan. De schots waarop de menschen stonden brak, de man en zijn vrouw bleven op het eene gedeelte, de andere man op hét andere gedeelte staan. Toen de schots onder de brug doordreef greep deze laatste een touw, dat hem werd toegeslingerd. Een brandweerman trachtte hem op te halen, maar de ongeluk kige, die uitgeput was, viel terug in de golven en verdronk. De man die nog over was gebleven greep ook een touw maar door do kracht van den stroom brak het. Alle verdere pogingen tot het redden van beide personen bleven vergeefsch, totdat een groote golf over de schots sloeg en ook de man en de vrouw in de golven verdwenen. Een eigenaardig proces werd dezer dagen in Stettin gevoerd. Een dame die in een spoor wegcoupé gezeten was, kreeg tussclien Berlijn en Heringsdorf een groote hoedendoos, die uit het bagagenet viel, op het hoofd. Het dertig pond zware gevaarte trof haar aan het voor hoofd, waar zich spoedig een breede blauwe plek vormde. De verwonde het zich in een sanatorium opnemen en werd daar verpleegd. Haar man stelde een aanklacht in en eischt f 6000 schadevergoeding omdat de patiënt leid ster eener zaak, niet werken kan en een jaar- rente van f 2500. De zaak is reeds dóór ver schillende rechtbanken behandeld. De recht bank gaf de rechtvaardigheid van de aan klacht toe. Het Hof verminderde de vergoe ding tot de helft. De zaak komt thaus voor het liooge gerechtshof. Ergens buiten in Essex wilden een ar beider en zijn vrouw hun slaapkamer verwar men. Daartoe brachten zij er een vuur van gaskolen in een emmer heen. In die kamer sliepen ook hun vijf jongste kinderen. De twee oudsten, die beneden sliepen, vonden den volgenden morgen, alle zeven in de slaap kamer bewusteloos. De vijf kinderen kwamen bij, maar de vader en de moeder zijn gestorven. In Clermond-Ferrand heeft de eigenaar eener schoenfabriek, de heer Delatour, zijn geheele zaak, ter waarde van f600,000, aan zijn werklieden ten geschenke gegeven. Hij zelf trekt zich in het particuliere leven terug. Te Regensburg is een arbeider, die uit overmoed zonder eenige aanleiding de brand-, weer gealarmeerd had, tot niet minder dan een vol jaar gevangenisstraf veroordeeld. Sneeuw en koude. De sneeuw, die ook in Duitschland in groote hoeveelheden viel, heeft overal storjngen in het verkeer veroorzaakt. In den Eifel en de bergen van Sauerland lag de sneeuw een meter hoog. Vele dorpen werden door de sneeuw van alle verkeer buitengesloten. De koude hoeft veel schade veroorzaakt. Vooral is de scheepvaart op de Oostzee door de ijs- vorming ernstig gehinderd. Wegens de voort durende scherpe koude, welke te Hamburg heerscht, heeft de Senaat besloten, in alle stadswijken de schoollokalen na schooltijd en ook 's nachts als verwarmingslokalen voor ieder toegankelijk te stellen. Ook zijn op onderscheidene plaatsen nog andere verwar mingsgelegenheden in gereedheid gebracht. Ook door geheel Frankrijk heeft strenge koude geheerscht. Daar lag ook in vele de partementen de sneeuw een meter hoog en de spoortreinen konden niet rijden of kwamen met groote vertraging aan. Het heeft in het Zuiden van Europa ge weldig gesneeuwd. De Zuid-Noord-expres, die van Cannes, in de Riviera, naar Berlijn gaat, en Zaterdagavond om 10 uur te München werd verwacht, moet ergens in de buurt van Genua zijn ingesneeuwd. Men verwachtte den luxe-trein met ongeveer tien uren ver traging te München. Uit Triëst en Belgrado seint men, dat alle verkeer aldaar door geweldige sneeuwstormen tot stilstand is gebracht. Uit verschillende deelen van Rusland komen berichten over zware sneeuwstormen. Op verscheidene spoorlijnen is het verkeer ge stoord en zijn treinen in de sneeuw blijven steken. Vele wegen zijn onbegaanbaar. Een groot aantal menschen en vee is van de koude omgekomen. Vrijdag 16 Februari. Breskens. 12.45 's namiddags Aanbe steding van het maken van een aardenbaan, het leveren van de ballast en het leggen van sporen en wissels enz. enz. Stoomtramwij. Breskens-Maldeghem. Inl. J. Schotel, Rotterdam. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 11 FEBRUARI 1912. Amsterdam. Heden werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf zekeren Jensen, die op militairen schoot tijdens de stakingsdagen op Kattenburg alhier. Antwerpen. Gisteren had te Putten ouder zeer groote belangstelling de begrafenis plaats op het Israëlitisch kerkhof, van den vermoor den diamant-makelaar Davidson. De justitie zet het onderzoek ijverig voort. Pogingen met een politiehond leverden geen resultaat op. Twee verdachte personen zijn gearresteerd. Madrid. De Maninarez overstroomt de wegen langs den oever. Een persoon is reeds ver dronken. Te Sovilla zijn 15000 menschen werkeloos. De electrische centrale is onder- geloopen en de stad is zonder licht. Een bark is vergaan. AMSTERDAM, 8 Febr. 1912. Lijnolie April f40, Mei/Aug. 363/.Sept./Dec. f347/, Suiker vast, Febr. f 18'/s geboden, Mei f 187/s te koop, Oct./Dec. f 137/lu genoteerd. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f2,a f2,20. Friesche Blauwen f 2,90 a f 3, Zeeuwsche Bonten f 3,— a f3.20. Zeeuwsche Blauwen f.3,— a f3,20. Drentsche Eigenh. f 1,90 a f2,—. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.30 f 2.30. Zeeuwsche Pooters f 1,70 a f 1,90. Duinzand f3,a f4, ANTWERPEN, 8 Febr. 1912. Chilisalpeter vast, loco fr. 24.50, Maart fr. 24,70, April fr. 24,70, Mei fr. 24,35. TER NEUZEN, 9 Febr. 1912. Boter per 1/2 K.G. 0.70. Eieren 104 stuks 4.80. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. 47.65 a 47.67Y,. Engelsch per 12.— 12.—. MIDDELBURG, 8 Febr. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Tarwe in een vaste stemming. Witte boonen en kroonerwten flauw 50 cent lager. De prijzen waren als volgtjarige tarwe 0,— a /'0,— nieuwe dito 7,50 a 7,75 rogge 0.a 0.— wintergerst f 0,— a 0,—zomergerst /6,50 a 6,75 haver ƒ0,— a f 0,— paardenboonen f 8,75 a ƒ9,25 groene erwten a kroonerwten 12.50, a 14,f.0; tuinboonen ƒ8.75 a 9.25; witteboonen 23—, a 24,—; ronde bruine boonen a lange dito 17, a 18.koolzaad a alles per mud. Karweizaad a fper 50 kilo. Noteering van boter en eieren. Boter 0.65 a 0,70 voor particulieren 10,72!/, per 1/i kilo. Eieren 5.50, voor particulieren ƒ5.90 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 4,60 a f 5.60. DAGEN. Voorin. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 10 Febr. 11 12 13 14 Donderdag 15 Vrijdag 16 6.57 7.54 9.7 10.37 11.54 0.22 1.9 Nam. 7.23 8.28 9.53 11.19 12A7 1.28 Door 's Heeren goedheid werd ons heden zeer voorspoedig een welgeschapen zoon geboren CORNELIS EL ISA. Ds. J. F. VAN HULSTEIJN. C. E. VAN HULSTEIJN— Fabery de Jonge. 8 Februari 1912. Op 10 dezer zal er eene algemeene Vergadering belegd worden van de vereeniging „ONDERLINGE HULP" tot gel delijke uitkeering bij het verhezen van varkens te Zaamslag bij de Wed. J. Platteeuw, des avonds te zes ure. Zij die nog lid van die vereeniging wenschen te worden, hebben vrijen toegang tot deze vergadering. Evenwel is de gelegenheid nog opengesteld, om als lid toe te treden tot 31 Maart a.s. HET BESTUUR. Christelijk Werklieden-Verbond Af deeling AXEL. A. s MAANDAGAVOND 12 FEBRUARI, 's avonds ten half 6 ure zal voor bovengenoemde afdee- ling in de GEREF. KERK B optreden de WelEerw. Heer Ds. R. v. d. KAMP van Sliedrecht, met het onderwerp Oe sociale beteekenis van den profeet Miclia. N. B. Zitplaatsen vrij. te TER NEUZEN. Zij, die wenschen deel te nemen aan het toelatingsexamen ter opleiding voor ONDER WIJZER of ONDERWIJZERES, worden uitgenoo- digd zich daartoe vóór I Maart aan te melden bij den directeur II. KOELMANS. AXEL. Huwelijks-aangiften. 19 Jan. Leendert Deij, ond 31 j., jin. en Francina Cornelia Blankert, oud 36 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Jan. Lainbertus Cornelis Rinn, oud 19 j., jm. en Sara Jacoba van Meurs, oud 19 jjd. Willem Wissink, oud 33 j., jm. en Maatje Framboise de Jonge, oud 36 j wed. 25 Jan. Hendrik Adriaan Kotvis, oud 22 j., jm. en Elizabeth Pieteruella Ruben, oud 17 j., jd. Geboorten. 21 Jan. Cornelia Suzanna, d. van Meeuwis de Regt en van Adriana Levina Dieleman. 22 Jan. Cornelis, z. van Adriuan Haak en van Janna Openneer. 26 Jan. Leendert, z. van Jacobus Dirk Hamelink en van Debora de Visser. 27 Jan. Gustaaf Joseph, z. van Serapliines de Clercq en van Judoca Miohielsens. Jacob Jan Cornelis, z. van Hubrecht Willemsen en van Debora Aagje Naeije. 30 Jan. Janneke Maria, d. van Pieter Jonkman en van Mechelina Jonkman. Overlijden. 16 Jan. Magdalena Verberkmoes, oud 68 j., d. van wijlen Cornelis en van Adriana Coleijn. 27 Jan. Juliana Willems, oud 76 j., echtg. van Johannes Baptista de Ridder. 28 Jan. Jan neke Christina Verberkmoes, oud 7 j., d. van Levinus en van Maatje de Groote. 30 Jan. Johannes Cor nelis Verbruggen, oud 73 j., echtg. van Janna Kolijn. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axal A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. R. van de Kamp van Sliedrecht. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Bed. II. Avondm en Dankz. Hoek 9 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman. 6 uur, Ds. A. Timmerman en Ds. E. Raams van Hoek. Bidstond voor de Zending. Sluiskil 9'/i uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Axel 9'/2 uur en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams Jr. Sas van Geut 9'/2 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6'/j uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. Geen dienst.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3