Van Houten's De beste voor den prijs Biimenlandsch Nieuws. Buiteiilandsch Overzicht. Reclame Berichten. Honderd tegen eeni Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. GOED en GOEDKOOP van een landbouwcredietbank juicht spr. toe Voor het zoover is moet echter de bacoven cultuur van gouvernementswege worden ge steund. Spr. maakt vervolgens eenige financieele opmerkingen. De minister van koloniën zal de opmerking van den lieer Lely overwegen Over het rapport van do commissie wordt het advies van den kolonialen raad ingewonnen De vooruitzichten van de bacovencultuur (Kongovarieteit) zijn bevredigend. De mi nister hoopt binnenkort met een voorstel tot oprichting van een landbouwcredietbank bij de Kamer te kunnen komen. De begrooting wordt aangenomen. De begrooting voor Curasao en hoofdstuk XI der Staatsbegrooting worden zonder debat aangenomen. Aan de orde komt de begrooting voor Binnenlandsche Zaken. Hierbij bespreekt de heer Van L a n s c h o t (R, K.) het rapport der Ineenschakelingscommissie. Met name bespreekt hij het vakonderwijs, ten aanzien waarvan hij voldoende wettelijke vrijheid van beweging vraagt, om liet zich naar plaatselijke omstandigheden te kunnen laten ontwikkelen. Hij wijst er op, dat veel vakonderwijs tegen woordig onder het herhalinsonderwijs wordt getrokken, hetgeen bezwaren oplevert bi] de subsidieering, die daardoor te gering is. De lieer Van Waterschoot van der Gracht (R. K.) bespreekt de achterstelling van de katholieken bij de samenstelling van de onderwijs-commissjen. Voorst bepleit hij de instelling van een rijksatelier voor restau ratie van schilderijen en van een rijkscommis sie van toezicht. De heer Van den Berg (A. R.) bepleit pensioneering van de commissarissen van po litie. De vergadering werd heden voortgezet. De Kamerverkiezing in het district Hilversum. De uitslag van de Woensdag gehouden her stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der S. G. is als volgt Aantal kiezers 12,669uitgebracht 9010 gel dige stemmen daarvan verkreeg mr. V. H. Rutgers (A.-R.) 4942 en de lieer'W. de Jong (U. L.) 4068 stemmen, zoodat mr. Rutgers ge kozen is. Bij de eerste stemming waren uitgebracht 8299 geldige stemmen, waarvan opdelieeron: mr. H. Th. 's Jacob (C.-H.) 1736, W. de Jong (U. L.) 2092, mr. V. H. Rutgers (A.- R 3584, dr. Tb. van der Waerden (S.D.A.P.) 784 en D. Wijnkoop (S.D.P.) 103 stemmen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zal 20 dezer bijeenkomen en gaat eerst eenige dagen in de afdeelingen om daarna vermoedelijk in openbare zitting de zaak van liet pantserschip, de Bakkerswet en de Armenwet te behandelen. Do Limburgse li e steenkolen en de Maas. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel doet in de Memorie van Antwoord op het eindverslag der Eerste Kamer betreffende hoofdstuk X, als zijn zienswijze kennen, dat het mijnwezen, dat do Nederlaiidsche industrie onafhankelijk moet maken van buitenlandsche kolen, ongetwijfeld zou zijn gebaat door ver laging der spoorwegtarieven. Hoewel verbe tering in de regeling van de spoorwegtarieven voor liet vervoer van Limburgsche kolen valt te constateeren, kan deze ook thans nog moeilijk geheel bevredigend worden genoemd, wanneer men haar vergelijkt met die welke geldt voor het Rijnsch-Westfaalsche kolensyndicaat. Koleuvervoer langs de Zuid-Willemsvaart via Maastricht zal naar de zienswijze van de directie van de Staatsmijnen in Limburg altijd een kostbaar en weinig deugdelijk hulpmiddel zijn, omdat op die vaart nimmer schepen met meer dan pl.m. 300 ton beladen, zullen kunnen worden gebruikt. Naar hare meening, zoo besluit de Minister, is voor goeden afzet in Nederland door de thans in aanleg zijnde groote Staatsmijnen „Emma" en „Hendrik" bevaarmaking van de Maas van het hoogste gewicht. Uit de jongste republiek. V at verleden week in Portugal is voorge vallen, is slechts zeer onvolledig bekend ge worden, dank zij de werking der censuur, die" niet meer doorliet dan men noodig oordeelde. Latere ontvangen particuliere berichten heb ben iets meer licht verspreid, waardoor men in staat is, zich eenigszins een voorstelling te vormen, van wat geschied is. Men weet, hoe tengevolge van de staking te Envora, in het Zuiden des lands, de alge- meene staking is uitgeroepen, die een zuiver revolutionair karakter droeg. Wat er is voor gevallen, behoeven wij hier niet te herhalen en wat de regeering heeft gedaan om de on lusten meester te worden is onbekend. Tal van personen zijn gearresteerd en onder deze Castillo Branco, de laatste Minister van Buiten landsche Zaken onder de monarchie. Deze arrestatie heeft het vermoeden gewekt, dat ook de monarchisten niet vreemd zijn, aan wat in het land is voorgevallenzonder grond is dit vermoeden niet, wanneer men denkt aan de samenkomst van den gewezen Koning Manuel jdat men na een proeff I met daarvan voortaan een geregelde gebruiker wordt. 1 Kg. 1.50 -0.80 %Kg./0.42i Ho„ -0.18 met Dom Miguel, het hoofd van den in 1883 ontroonden tak der Braganza's. Kort voor het uitbreken van de onlusten hadden een paar Duitsche bladen brieven uit Lissabon, waarin er op gewezen werd, hoe het jaar met beroering en ontevredenheid in geheel Portugal begonnen is, en dan werd achtereenvolgens stilgestaan bij de groote gods dienstige beweging, de ministcrieele crisis en een ernstige staking. De wijze, waarop de Minister van Justitie de seheidingswet laat uitvoeren wekt groote ontevredenheid onder de voor verreweg het grootste gedeelte Roomsch-katholieke bevol king. De summiere uitzetting van den patri arch, de maatregelen tegen de bisschoppen en den clerus wekten algemeene verontwaar diging. Er waren trouwens nog andere grieven tegen hot Ministerie van justitie. Zoo bijv. de toe stand waarin men de honderden menschen, die in October gearresteerd werden, in kase- matten laat wachten, tot ze voor een recht bank zullen komen. Deze menscben werden blindelings, op enkele aangifte door de Carbo- nario's en de politie, in hechtenis genomen en zonder verhoor of formeele aanklacht opge sloten. Eenige dames van het corps diploma tique en der hooge aristocratie hebben een hulpcomité gevormd, en verdeden onder deze gevangenen kleederen, linnengoed en voedsel. Een poging om de Lissabonsche pers belang te doen stellen in dit liefdewerk, mislukte door de weigerende houding van de radicale stook- pers. En terwijl de betere kringen door deze en soortgelijke voorvallen worden ontstemd, is de stemming onder de groote massa desnoods nog meer geprikkeld. Dè roep naar een sociale revolutie klinkt van allerwcge. Van de 1000 die hierom roepen, zouden er geen 999 kunnen zeggen wat ze er mee bedoelen. Men schrijft echter „sociale revolutie" en bedoelt „volslagen anarchie". Op de arbeidersclub spreken hier van opschriften als: „Weg met het kapitaal en „Weg met de bourgeoisie." Voprloopig schijnt de regeering nog zeker te zijn van de troepen. Voor hoe lang nog is echter een andere vraag, want de na de revolutie ingetreden verbroerdering tusschen volk en soldaten, heeft reeds bij vroegere ge legenheden eigenaardige vruchten gedragen. Thans heeft de regeering bekend gemaakt, dat de onlusten voorbij zijn en zij meester vaii den toestand is, maar dan ook alleen meester van den toestand door het zwaard. Er is voor het oogenblik een einde gekomen aan het krankzinnige in de hoogte steken van de lagere klassen, van liet „illustre volk", van de „nobele vrije burgers", een einde gekomen aan het geroep van leve de vrijheid, leve de anarchie, leve het socialisme of leve het volk. Voor een parlementaire regeering is in de bestaande omstandigheid geen plaats. De re geering heeft dit begrepen en daarom voor gesteld, den parlementairen arbeid gedurende een maand te schorsen. Maar het Congres heeft daarover anders gedacht en besloten te blijven doorwerken. Maar het Congres zal vooreerst slechts een schijnbestaan kunnen voeren, nu alle macht vereenigd is in het militaire gezag. ENGELAND. Gisteren, 8 Februari, was dan de dag waarop Churchil en Redmond in de Ulster-Hall te Belfast over Home Rule zouden spreken, en de Unionisten misschien een betooging houden in de Hall om te voorkomen, dat deze onver wacht niet door mannen van Churchill zal worden ingenomen. In de nabijheid van Bel fast en in de land-districten zouden reeds heel wat Oranjemannen gereed staan om op het eerste sein naar Belfast op te rukken. Toch gelooft men, dat alles nog wel betrekkelijk kalm zal afloopen, nu men merkt, dat Chur chill voet bij stuk houdt. Men is echter niet geheel gerust. Het ge wone garnizoen van Belfast telt ongeveer 1700 a 1800 man, maar officieus wordt thans mede gedeeld, dat de bevelhebber do versterking van dit garnizoen noodig acht en de beschikking wenscht te hebben over 5000 man met 250 man cavalerie. Er worden nu voorbereidingen getroffen, om het garnizoen te versterken. In alle Roomsch-katholieke kerken te Belfast is Zondag door de geestelijkheid er op gewezen, dat de meeting van Churchill een zuivere liberale meeting is, en zijn de katholieken en nationalisten daarom opgewekt, zich van deel neming aan de vergadering te onthouden en alles te doen, om orde en rust te handhaven. In een der bladen wordt er op gewezen, dat de Unionisten zich te vroeg verblijden op het vooruitzicht, dat de Ieren Home-Rule zullen verwerpen, wanneer het Icrsche Par lement geen bevoegdheid heeft over tollen en accijnzen. Immers heeft Redmond herhaaldelijk verklaard, dat hij staat op het standpunt van Parnell, die berust heeft in de onttrekking van tollen en accijnzen aan een Iersche volksver tegenwoordiging. Bovendien zullen O'Brien en zijn vrienden een Home-Rule-ontwerp niet verwerpen, alleen omdat tollen en accijnzen bij het Rijksdepartement blijven. ITALIË-TURKIJE. Uit Tripoli wordt gemeld, dat de algemeene toestand op het oorlogsterrein dezelfde blijft men merkt alleen een levendiger waakzaamheid van de zijde de Turken op, om de verbindingen te storen. Italiaansche verkenners hebben een kamp gezien in de richting van Fondoek- Magny en een beweging van personen en dieren waargenomen van Zankoer naar Tokar. Een troep van ongeveer 60 Arabieren en anderen hebben ten Zuiden en ten Oosten jvan de stellingen der Italianen bij Tobroek een vuur tegen een der forten geopend, doch zij moest ten slotte terugtrekken, Volgens inlichtingen uit goede bron heeft de Italiaansche regeering tijdens de afkondi ging van de Arabische kust aan de Italiaansche oorlogsschepen bevel gegeven, om aan de be langen van Europeanen geen schade te be rokkenen. Noodweer In Portugal. Santarem, i Februari. In den afgeloopen nacht hebben stortregens de Taag doen wassen. Tal van gehuchten liggen door het water ingesloten, verstoken van levensmid delen. liet water staat in enkele gedeelten van Santarem tot aan de eerste verdieping der huizen. De bovenste schoormuur van het kerkhof is ingestort, graven en lijkkisten ver pletterend, zoodat gebeente en iijken in het slijk verspreid liggen. De groothertog van Luxemburg. Luxemburg, 7 Februari. De toestand van den Groothertog wordt gaandeweg erger, loch gebruikt hij nog voldoende voedsel en werkt het hart nog over het algemeen op bevredigende wijze. De slaap is echter in den laatsten tijd eenigszins onrustig. Men zegt, dat de opmarsch van de Ita liaansche troepen dieper Tripolis in, aanstaande is. Men wacht op een verder doortrekken van den spoorweg die op het oogenblik tusschen tripolis en Ain Zara wordt aangelegd en later naar Garian zal worden voortgezet. IER NEUZEN, 9 Februari 1912. L. 1. Woensdagavond is in het lokaal „Eben Haüzer" (buurt Kerkhoflaan) het 9de Jaarfeest der Mannenvereeniging (Matth. 18 20) ge vierd. Begonnen 's avonds 6 uur en geëindigd om ongeveer 11 uur. De opkomst van leden en begunstigers was ongeveer een 60-tal en niettegenstaande de tropische warmte in het lokaal, bleef van 't begin tot het einde een aangename en opge wekte toon heerschen. Geopend door den Voorzitter die verzocht eerst hun danklied te zingen en toen voorging in gebed. Een kort woord werd gesproken naar aan leiding van het woord volgens Jeremia 35. Nu volgde, zooals gewoonlijk in alle ver- eenigingen plaats heeft, de Secretaris met zijn verslag over het afgeloopen jaar, opgevolgd door den Penningmeester die voor de eerste maal in deze vereeniging, mede-rekenschap gaf van zijn rentmeesterschap, van inkomsten en uitgaven enz. De Vice-Voorzitter was nu aan de beurt die een zeer ernstig woord sprak en opwekte om in al ons doen en laten God te verheerlijken met dankzegging. Hierna werd gelegenheid gegeven om ieder die het begeerde spijs en drank te gebruiken en de voorraad scheen onuitputtelijk, telkens zag men vlugge dienaressen de eene voorraad na de andere opdisschen, en dit tusschen twee haakjes zulke dienaars en dienaressen als wij daar hadden is de moeite waard en zeg dan ook met dankbaarheid, hun ijver is boven allen lof verheven. Nu weer volgens program, voordrachten door de leden, groeten van afgevaardigden, een samenspraak door 4 jongedochters, en zang door de dames M.dit alles verhoogde de feestvreugde en ja wat nu nog meer nu, wij zullen het hier bij laten, en er nog dit bijvoegen onder dankbetuiging aan leden en begunstigers voor hunne medewerking, en hun toeroepen, als wij D. V. weer feest vieren kom dan persoonlijk u overtuigen, dan zult ge de muschjes hooren tjilpen, de vinken hooren kwinkeleeren en de nachtegalen hooren zingen, om daarna met ons mede God te danken als den Gever van alle gaven. Het slotwoord werd gesproken door den Vice-Voorzitter die ook eindigde met dank zegging. Staande werd gezongen Psalm 72 11. Het bericht over de gehouden ver gadering van de afdeeling Ter Neuzen der vereeniging tot Chr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland moet aldus gewijzigd worden omtrent het voorstel van Nieuwdorp, werd aan de afgevaardigden van de afdeeling Ter Neuzen opgedragen, mede te deelen dat deze afdeeling dat bewuste artikel onge wijzigd wenscht te laten. De heer G. Meertens bedoelde niet te zullen spreken over de krankzinnigheid doch over een onderwerp daarop betrekking hebbende. Aan het ons toegezonden Verslag der Gezondheidscommissie, gezeteld te Ter Neuzen, over 1911 ontleenen wij het volgende: Op 1 Januari 1911 was de Commissie als volgt samengesteld Lid en Voorzitter de heer J. Wisse, bouw kundige te Zaamslag. Leden de heeren A. J. Klaassen, apotheker te Neuzen. I). Buyze, arts te Neuzen. Mr. G. W. F. Wentholt, kantonrechter te Neuzen. Secretaris, Jac. van de Ree, arts te Neuzen. In de vacature ontstaan door het met 1 October 1910 verleende eervol ontslag aan den lieer Ittman, werd met ingang van 15 Januari 1911 benoemd de heer J. C. Bom, arts te Axel, welke deze benoeming aannam. Deze benoeming gold slechts tot 1 Julid. a. v. Voor het tijdvak van 1 Juli 1911 tot 1 Juli 1916 werd de heer Bom herbenoemd. Ook deze benoeming werd aangenomen. Op zijn verzoek kreeg de Secretaris de heer J. van de Ree, wegens vertrek naar elders, met ingang van 15 April 1911 eervol ontslag als zoodanig. Zijne functiën werden van af dien datum waargenomen door het lid onzer Commissie den lieer A. J. Klaassen, daartoe door den Voorzitter aangewezen ingevolge het bepaalde bij art. 29 van het Koninklijke Besluit van 27 Mei 1902 Stbl. 110. 77. De vacature duurde tot 30 Mei 1911, met ingang van welken datum tot Secretaris werd benoemd de heer J. M. Mulder, inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Neuzen. II. II. Kerkvoogden der Herv. Gemeente te Ter Neuzen, hebben naar aanleiding van de circulaire van het Prov. College van Toezicht, waarin wordt aangedrongen op verhooging der tractementen, het tractement. van den predikant met f 100 verhoogd. Bij Kon. besluit van 30 Januari is de heer M. G. A. Blankers alhier erkend en toegelaten als vice-consul van üuitschland te Ter Neuzen. Sluiskil. De heer P. J. Kielman, rustend landbouwer alhier, werd Dinsdag 11. 99 jaar oud voorzeker is hij de oudste inwoner van Zeeuwsch-Vlaanderen. De kranige oude man bezit nog al zijn zintuigen, en men ziet hem nog menigmaal over Sluiskil wandelen. Zaamslag. Maandag 26 Februari zal de heer H. Koelmans uit Ter Neuzen, eene lezing houden voor de Antirev. Kiesvereeniging alhier. Zaamslag. Door den Notaris J. A. Dregmans van Axel werd ten huize van de wed. Jac. Platteeuw j.l. Donderdag publiek geveild, huis en tuin van wijlen den heer M. Riemens Dz. De verkooping had plaats in 2 perceelen, perceel 1 (huis) werd gekocht voor f2550,-, kooper D. Riemens Dz. Van perceel 2 (tuin) werd kooper J. Oppe voor f275. Naar men vermoed werd in den nacht van Dinsdag op Woensdag alhier poging aan gewend tot diefstal van kippen, althans toen de eigenaar van de kippen des morgens bij zijn kippenloop kwam, ontdekte hij, dat de afrastering was doorgeknipt, gelukkig waren de kippen achter slot en grendel opgeborgen in zijn schuur, zoodat deze poging voor ditmaal was mislukt. Op Zaterdag 2 Maart zal in de nieuwe Chr. school op den Reuzenhoek de jaarlijksche vergadering voor de Chr. scholen gehouden worden. Axel. Dinsdagmiddag had alhier de aanbe steding plaats van onderstaande kunstmest stoffen, ten behoeve van de maatschappij „Voor- nitgang is ons Streven." Daarvoor waren de laagste inschrijvers als volgt o. 314,800 K.G. ammoniak-superphosphaat, met 9 pet. in water oplosbaar phosphorzuur en 7 pet. ammoniak-stikstof, Hoste, St. Lau- reins f7,68E. 6. 97,600 K.G. superphosphaat met 14 pet. in water oplosbaar phosphorzuur, P. J. Scheele, Ter Neuzen, f2,30. c. 55,300 K.G. chili-salpeter met 15,5 pet. nitraat-stikstof en onder garantie van echtheid, P. de Bruijne f 11,86. d. 13,300 K.G. patentkali (zwavelz. mag nesia) met 26 pet. in water oplosbare kali, DNA Cacao

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2