Hntireoolutionai? tjoor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Uit de Eerste Kamer. No. 889. Zaterdag 10 Februari 1912- 9e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITQEVER. WË&FJ Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags 1 uur op den dag der uitgave. V De bui zal los komen. De belangstellende lezer in en buiten Ter Neuzen zal opgemerkt hebben, hoe muisstil men zich houdt aan de overzijde tegenover al hetgeen er dezerzijds gezegd en geschreven is omtrent de II. B. S. Na het haastig doorgedreven besluit heeft men zich angstvallig onthouden van liet geven van eenig bescheid. Men liet X. in de Tem. Courant stilletjes praten op het ernstig protest van den heer De Jager werd als bij afspraak geen woord gezegd, en onze artikelen hoe dringend we ook uitnoodigden om ons tegen te spreken, als men er kans toe zag bleven zonder antwoord. Zelfs het Tem. Volksblad, anders steeds gaarne bereid, een deel zijner ruimte te vullen met beschouwingen over den inhoud van ons blad, bewaarde liet stilzwijgen. Het heeft er veel van, of het consigne was gegeven doodzwijgen stil laten praten we zijn toch de haas! Maar doodzwijgen heeft altijd zijn gevaarlijke zijde vooral als hetgeen men wil doen, schreeuwend onrecht is. Men beloopt daar mede de kans, dat recht en waarheid lang zamerhand den grond onder de laatdunkeude hooghartigheid weggraven en men straks een smadelijke buiteling maakt. Intusschen is er van een kant, vanwaar dit blijkbaar niet verwacht werd, oppositie ge komen tegen het plan om enkele ingezetenen voor een deel zeer-tijdeiijke ingezetenen een douceurtje uit de gemeentekas te geven. Al is het, dat velen uit vrees voor weer wraak niet durven teekenen op een request aan den Raad tegen de oprichting der II. B. S., toch groeit dagelijks het aantal van lien die door hun handteekening protesteeren tegen het onrecht. Zouden de heeren nu beginnen nattigheid te voelen Men zou het haast zeggen. Althans het hooghartig stilzwijgen zal ver broken worden. Woensdag 1.1. stond in liet Tem. Volksblad liet volgende te lezen Hardnekkig is de strijd door Luctor et Emergo aangebonden tegen eene H. B. S. te Ter Neuzen. Heel wat woorden in het blad zijn er voor gebruikt. Na de berekening over de kosten is thans een artikel verschenen in liet nummer van Zaterdag, dat om zjjn beroep op de lagere hartstochten van den menscli werkelijk weerzinwekkend is en dat men zich niet kan voorstellen een ontwikkeld menscli tot auteur te hebben. In ons nummer van Zaterdag komen wij hierop terug, doch reeds nu willen wij zeggen, dat het een staaltje van de magogie is van de ergste soort. Het nummer is overal in Ter Neuzen rondgebracht. Of de adresseering in Ter Neuzen op het oogenbük tegen de oprichting eener H. B. S. hiervan een gevolg is, weten wij niet. Dat men op die wijze bij de gewone mensclien een aantal liandteekeningen kan verwerven, is duidelijk. Menschen, die wat verder doordenken, zullen, naar wij hopen, deze adresbewe ging niet steunen. Niet waar, dit belooft iets. De bui zal losbarsten Er wordt iets voor ons gereed gemaakt. Het zou echter kunnen gebeuren, dat de lieeren bjj liet bereiden van de voor ons be stemde dosis, liet een of ander vergaten. Daarom baasten we ons, hun even te her inneren aan de punten, waarover ze het in hun philippica dienen te hebben. Dat kan nog juist op tijd komen, alvorens men de laatste hand legt aan de afstraffing, die ons te wachten staat. In de eerste plaats hebben we in zake de oprichting eener H. B. S. aan de kaak gesteld het overhaast besluit, om „iets groots te doen; zonder op de financiëele zijde der zaak te letten" en gevraagd, of het daar voor thans in Ter Neuzen de geschikte tijd was Voorts hebben we eene Begrooting gegeven met de uitnoodiging aan ieder, die wilde, daarop aanmerkingen te maken. En eindelijk hebben we aangetoond, op welk een gevaarlijk pad de Raad zich begeeft, wanneer hij het geld der gemeente besteedt, om een zeer klein deel der ingezetenen te helpen, teneinde hunne zoons in staat te stellen later een mooie betrekkin» te bekleeden. Kijk, als Vrijdagavond de redactie van het Volksblad alvorens de bui over ons arme hoofd te doen losbarsten haar epistel nog eens overleest, kan ze aan de hand van deze herinnering even nagaan, of ze niets heeft overgeslagen. V De Kamerverkiezing in het district Hilversum. Men schrijft uit Hilversum aan deN.R. C. Ofschoon 'de strijd om den Kamerzetel in liet district Hilversum gisteren is verloren, zal niemand, die de cijfers van de eerste stem ming en die van Woensdag nagaat, kunnen ontkennen dat de grootste winst is geweest aan de zijde der vrijzinnigen, terwijl liet tevens duidelijk wordt, dat met deze verkiezing eene nieuwe periode voor de kiezers in liet Hilver- sumsche district is aangebroken. Het van ouds rechtsche district Hilversum moge dezen keer nog geen vrijzinnige afvaardigen, de cijfers wijzen onverbiddelijk uit, dat het in de naaste toekomst „om" zal gaan en dus van een rechtsch een linkscli district worden zal. Ondanks alle moeiten, door de rechterzijde aangewend, wist de rechtsche candidaat mr. Rutgers slechts 4942 stemmen te behalen, d. i. 1358 meer dan bij eerste stemming, terwijl de vrijzinnige can didaat, de lieer de Jong, niet minder dan 1976 stemmen vooruitging, zoodat mr. Rutgers slechts met eene betrekkelijk kleine meerder heid is gekozen, vergeleken bij het stemmen- cijfer dat de vroegere liberale candidaat be halen kon. Toen kwam deze niet tot de 2000v terwijl thans liet dubbele is overschreden. Dit geeft veel hoop op de toekomst en liet staat zeer te bezien, of mr. Rutgers in 1913 zijn mandaat zal zien verlengd. Bij deze stem ming is gebleken, dat de gemeente Hilversum beslist in meerderheid links stemt, terwijl ook Bussum, Watergraafsmeer, Weesp en Naarden het beste voor de toekomst doen verwachten, Opmerking verdient ook de groote sprong, welke de liberale candidaat in Muiden gemaakt heeft, waar zijn stemmencijfer bijna is ver drievoudigd, terwijl Kortenlioef plotseling om sloeg ten gunste van den lieer de Jong. Bij eerste stemming werden daar op den liberaal 12 st. uitgebracht, terwijl de herstemming hem 50 st. bezorgde inr. Rutgers behaalde er resp. 22 en 45 st. Wat de stemmencijfers in de overige plaatsen betreft, valt op te merken, dat het stemmencijfer op den vrijzinnigen candidaat naar verhouding in alle plaatsen veel sterker is toegenomen dan dat van den rechtsclien candidaat. Behalve den steun der sociaal-democraten hebben tot liet groote stemmenaantal van den liberalen candidaat drie factoren medegewerkt n.l. de welgeslaagde actie tegen de Tariefwet, de ontrouw aan de coalitie door de Christ.- historisciien en de krachtige opleving dei- vrijzinnige beginselen in dit district. Een feit is, dat van de ruim 1700 stemmen, op mr. 's Jacob uitgebracht, geen 700 stemmen zijn overgegaan op mr. Rutgers, anders had diens stemmenaantal ten minste de 5500 moeten overschrijden. De Anti-rev. en Kath. zijn dan ook allerminst gesticht over de houding der Clirist.-liistorischen en reeds nu spreken zij over repressaille-maatregelen bij de komende verkiezingen voor de Prov. Staten. Het stemmencijfer van den liberalen can didaat zou nog grooter zijn geweest, indien er ook nu weder niet zoovelen waren thuis gebleven. Ruim 3000 kiezers namen geen deel aan den strijd en de reden hiervan moet grootendeels daarin worden gezocht, dat een groot aantal vrijzinnigen de voorkeur garen aan den in liet begin der campagne genoemden, ter plaatse meer bekenden candidaat, mr. Hingst. Waren zij wèl opgekomen, dan zou reeds bij deze verkiezing liet van ouds rechtsche district Hilversum zijn omgegaan. Alles doet echter zien, dat de geest in liet district-Hilversum totaal is gewijzigd en in aanmerking nemende de blijvende actie der jongere vrijzinnigen, valt het niet moeilijk te voorspellen, dat eenmaal en wellicht spoedig, aan den vrijzinnigen candidaat de zege zal zijn. In zooverre deze verkiezing daarop reeds wijst, mag zij, ondanks de tijdelijke nederlaag, eene overwinning worden genoemd, die alle hoop geeft op de toekomst. Woendag, 7 Februari. Bij de voortzetting van de alg. beschouwingen over de begrooting 1912 klaagt de lieer Fran s- sen (A.-R.) over achterstelling van liet hij zonder onderwijs bij liet openbaar onderwijs, dat te veel opslokt uit de staatskas. Ook de gemeentelijke regeling van de schoolgelden drukt liet christelijke onderwijs. Daarna beantwoordt de minister van binnenlandsche z ak e n (d« lieer Heems kerk) de sprekers. De min. ontkent, dat liet Kabinet teleurstelling heeft gebracht ten aan zien van de afschaffing van de Staatsloterij, welke geen beginsel der gansche rechterzijde is. Hij wijst liet verwijt af, dat de Reg. geen aandacht wijdt aan de bezoldiging van predi kanten of aan de beperking van den treinen loop op Zondag. Ten aanzien van de verhou ding van hijzonder onderwijs tot openbaar onderwi]s houdt de Reg. zich strikt aan haar program, door grootere tegemoetkoming in de bouwkosten voor christelijke scholen. Van bevriende zijde kan den Min. geen verwijt treffen over de wijze, waarop hij voor de ge lijkstelling van het bijzonder onderwijs werkt. De Min. zegt bespoediging van de invoering van het vaccine-wetje toe. Hij zet zijn opvatting uiteen nopens de po sitie van de militaire macht ten opzichte van de overheid bij de ordebewaring. Ten slotte bespreekt de Min. de waarde van de gewaarborgde onschendbaarheid van een onzijdig land. De minister van financiën (de heer Kolkman) antwoordt op de financieele beschouw ingen van den heer Van Nierop, waarbij hij wijst op de noodzakelijkheid van versterking van de middelen door liet aannemen van alle voorgestelde belastingen. Deze zijn noodig ondanks de groote zuinigheid in ons financi eel beleid en onze schroomvallige leeningen. De Min. somt belangen op. waarvoor geleend moet worden. Hij dankt den lieer Van Nierop voor zijn verdediging van liet regeeringsbeleid hij de staatsleening. De Min. bespreekt wat als liet beste amortisatiestelsel beschouwd moet worden. Hierna repliceeren de heeren S t a a 1 (U. L.), IJ o v y (A. R.), Van Nierop (L.) en Van P a 11 a n d t (C.-H.) Vervolgens licht de M i n i s t e van Oor- 1 o g (de heer Colijn) toe, welke de rol is van de militaire macht als zij door de overheid geroepen wordt ter handhaving van de orde. De Minister vanbinnenlandsche zaken beantwoordt nog de heeren Hovy en Van Pallandt in laatsten termijn. De minister van financiën dupli ceert. De algemeene hescliouwiugen worden gesloten. Hoofdstuk II (Hooge Colleges) werd zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aange- liet debat aan over de Ma nomen. Daarna vangt rinebegrooting. De lieer Van Wassenaer van Ro- sande (C.-H.) betuigt instemming met liet beleid des ministers. De Minister van Marine dankt. De sup- pletoire voor liet pantserscliip zal binnen eenige dagen de Kamer bereiken. De be grooting wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna is aan de orde de Justitie-bcgrooting. De lieer Bosch van Drakenstein (R.K.) hoopt dat de minister alsnog de wette lijke regeling van liet politiewezen zal ter hand nemen. De heer van der Feltz (L.) acht een vormigheid hij de toepassing van de Kinder wetten onmogelijk en ongewensclit. Het antwoord der regeering, inzake liet, motu proprio is nog bevredigend noch afdoende. Over de toepasselijkheid op Nederland be staat nog te groote twijfel. Zonder motivee ring is de verklaring der regeering niet te aanvaarden. Naar de bedoeling van den Paus had een onderzoek moeten zijn ingesteld. Spreker dringt op zulk een onderzoek aan. Donderdag 8 Februari. De minister van justitie (de lieer E. R. H. Regout) verdedigt zijn begrooting. Hij bespreekt de vraag, hoe ten plattelande in liet politietoezicht moet worden voorzien hij detaclieering van rijksveldwachters in desteden. Hij overweegt daartoe versterking van de politie in de steden. Een rijkspolitiewet kan de minister niet beloven en aanstelling van inspecteurs-generaal acht hij ongevvenscht. Onuitvoerbaar is het, den Voogdijraden al gemeene voorschriften te geven voor de out- zettings en ontheffingspraktijk. De minister herinnert aan de moeilijkheden, die zicli voor doen hij de inning van alimentatiekosten. Hij stelt zicli voor, een eenvoudig en goedkoop testamentsregister te doen samenstellen. Er kan geen partieele herziening van het 2e boek van. liet U. v. S. plaats hebben, doeli de mi nister noemt andere correctieven voor de be rechting van sommige misdrijven. De minister herhaalt, dat het motu proprio in Nederland niet toepasselijk is, daar hier geen privelegium fori voor de geestelijkheid geldt. De minister zal met zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken de wenschclijkheid van een onderzoek naar de strekking van liet, motu proprio overwegen. De minister spreekt dan geruststellend over de uitvoering van de Zedelijklieidswet. Het parket beslist over het al dan niet vervolgen en dan zijn er nog verschillende rechterlijke instanties. De minister kan geen voorschriften maken. De briefkaarten-historie en de aucti- kwestie wijzen niet op gevaren bij de uitvoer ing van de wet. Na repliek van den lieer P e 1 i n c k (E.) spreekt de lieer Reekers (R.-K.) in denzelf- den geest als de minister over de beteekenis van het motu proprio hier te lande. De lieer Van der Feltz (L.) verklaart zicli te dien aanzien volkomen voldaan, doch is ongerust gebleven over de uitwerking, die de Zedelijklieidswet zal hebben in de handen onzer rechterlijke macht. De minister van justitie zegt dan in zijn dupliek, dat het overleg met zijn ambt genoot Van Swinderen nu minder intens zal worden overwogen. Hij zal zorgen, dat de rechtbanken de Handelingen ontvangen, waar uit zij de bedoeling der Zedelijklieidswet zullen kunnen leeren. Daarop wordt de begrooting van justitie aangenomen z. h. s. en wordt de lieer Staal in de gemengde commissie voor de stenografie gekozen. Aan de orde komt de Surinaamschc be grooting, waarbij de lieer L e 1 y (U. L.) hulde brengt aan de Surinaamsche commissie. Hij dringt aan haar rapport te stellen in handen van de autoriteiten in Suriname. Oprichting Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1