Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichte n. Iloogwaforgetij te Terneuzen. A (1 v e r t e t i n. Maandag 5 Februari 1912, Te 2^oo;p een Fornuisketel. Weerbaarheidsloten 1871. Etampes, 31 Januari. Boosdoeners, belrapt terwijl zij goederenwagens plunderden, hebben een brigadier van de gendarmerie gedood. Een hunner, die gepakt werd, schoot zich voor het hoofd. De gendarmerie vervolgt de anderen. Berlijn, 81 Januari. liet aantal slachtoffers bij de ontploffing in een machinefabriek te Stuttgart was hedenmorgen reeds tot 8 ge stegen. De drie eerste slachtoffers waren ge heel onkenbaar geworden en onder de gewon den waren vele zwaar verminkten. Het on geluk gebeurde in de machinehal bij het probeeren van een oliemachine van geweldige kracht, die voor scheepsgebruik bestemd was, van het type, die de Diessel-motoren moeten vervangen. Ze sprong uit elkaar en richtte daarbij de ontzettende verwoestingen aan. TER NEUZEN, 2 Februari 1912. Deze week werd alhier eene Afdeeling opgericht van „De macht van het kleine" zijnde een halve-stuiversvereeniging van de Chr. Vereeniging voor de verpleging van ljjders aan vallende ziekte te Haarlem en te Heem stede, waarvoor verleden week de heer Hoeken dijk optrad. Doel dier Vereeniging is: de Vereeniging in staat te stellen, on- en min vermogende lijders in hare stichtingen te doen verplegen. De door „de macht van het kleine" verzamelde gelden worden uitsluitend tot. dit doel aangewend. Leden der Hal ve-Stuiversvereeniging zijn zij, die een halven stuiver of meer per week bij dragen. Ook mindere contributie is welkom. Een paar dames zijn ijverig bezig leden te werven en hebben zich ook beschikbaar gesteld de contributie wekelijks, maandelijks of jaar lijks te innen, zooals de leden dit zelve willen. Op deze wijze wordt ieder in de gelegenheid gesteld, hunne dankbaarheid aan God en hunne liefde jegens hunne lijdende naasten te toonen. De opgerichte Afdeeling telt nu reeds 33 leden. Mogen nog velen zich opgewekt gevoelen ook in dezen hulpe te verleenen, opdat ook door „De macht van het kleine" in deze plaats aan de kas voor on- en minvermogende lijders een belangrijke steun worde geboden. Hoek. Gisteravond, 1 Febr., werd in de Ned. Herv.Kerk alhier, een Zendingsavond gehouden, opgeluisterd door de Zang-Vereeniging „Ho sanna" van Ter Neuzen, Directeur dhr. C. A. van Fraijenhove. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 86 5 en met gebed van Ds. Raams. die ook tevens een hartelijk welkom toeriep aan de vele bezoekers, maar ook inzonderheid aan het zanggezelschap „Hosanna". Daarna zong dit koor eenige nummers welke met genoegen werden gehoord, en sprak Ds. van Dis naar aanleiding van Jes. 52, een op wekkend woord en vroeg hoe is het mogelijk Zending en lied, en toch is dit zoo, wij worden er ook opgewezen in ons hoofdstuk. Nu werd door Mej. van Fraijenhove een solo gezongen „Vrede op aarde". Aandachtig werd deze beluisterd, en wij kunnen zeggen dat het een aangenaam oogenblik was. Het koor zong ook weer eenige liederen, en daarna sprak Ds. van Dis verder: hoe is het mogelijk, geven en bidden, en tocb is geven gemakkelijker dan biddengeven kunnen wij doen onder het zingen, maar indien wij bidden dan moeten wij ons zelven geven. Het koor zong nu weer eenige liederen, waarna Ds. Raams een slotwoord sprak, hopen de, nu het werk der zending weer uiteen is gezet, dat velen zich als lid zouden aanmelden, sprak een hartelijk woord van dank aan den Directeur van het koor en riep hen een tot weerziens toe. Ds. van Dis eindigde met dankzegging. Dankbaar voor den genoegelijken avond keer de men huiswaarts. Axel. Het aantal van lien die zich dit jaar hebben opgegeven voor de Nationale Militie bedraagt 40 tegen 53 in het vorige jaar. Axel. Dinsdagavond werd alhier onder voor zitterschap van den heer J. M. Oggel de Alge- meene Vergadering gehouden van de vereeni ging „Steunt Elkander." Aanwezig waren 109 gewone en 18 buitengewone leden. Herkozen werden de heeren J. M. Oggel als voorzitter, M. Wolfert als 2e penningmeester en F. Dekker Fz., W. Dieleman Pz., C. P. Gast, H. Smies Hendr.z. en J. Wieland als commissaris. Het aantal gewone leden is gekomen van 253 op 256, dat der buitengewone leden van 89 op 86. De inkomsten hebben bedragen f 1651,94, waaronder f 1299,60 aan contributie der gewone leden en f 201 der buitengewone leden. De uitgaven bedroegen f 1777,65, waar onder f 1750,50 aan ziektegelden. Het nadeelig slot is dus f 125,71. Het kapitaal der vereeni ging dat f 3302,491/s bedroeg, is dus gekomen op f3176,78V2- Axel. Met ingang van 1 Maart a. s. is de kommies J. Bogaert alhier benoemd tot schip- per-dienstgeleider aan boord van het ambulante Rijks-recherchevaartuig te Oostmahorn (Fr.) Bij „St Crt." no. 26 zijn gevoegd de koninklijk goedgekeurde statuten der vereeni ging „De Vergaderzaal" te Axel. De vereeniging stelt zich ten doel het in de gelegenheid stellen tot vergaderen van ver- eenigingen, welke volgens hare statuten geen doel beoogen, in strijd met de goede zeden of de wetten des lands, door het in exploitatie brengen van een gebouw met vergaderlokalen. Zij tracht dit doel te bereiken door het stichten van een gebouw, waarvan de lokalen tegen eene matige huur in gebruik worden gegeven. De voorwaarden en huurprijs worden bij huishoudelijk reglement geregeld. Walsoorden. Betreffende de oeverafschuivin- gen welke op 18 Januari plaats hadden aan den Perkpolder verneemt men nader, dat deze repectievelijk eene lengte hebben van 71 en 63 meter en een grootste breedte van 24 en 23 meter. De afschuivingen zijn nog 36 en 383 meter uit den dijk verwijderd. De diepte is niet bijzonder groot. Gisteren werden de leerlingen van de kantwerkschool te Sluis, door een gift van mevrouw Dijckmeester— Wintgens te Middel burg onthaald op gebakjes en limonade, ter gelegenheid van den trouwdag van haar dochter. De kantwerkschool werd onlangs vereerd door eene bestelling van mevrouw Dijckmeester. Woensdagmiddag hebben Burg. en Weth. van Groede aanbesteed het bouwen van een hoofdonderwijzerswoning bij school B. gelegen aan den Kruisdijk. Laagste inschrijver was A. C. Maes, Hoofd plaat, voor f 4453. Met ingang van Maart is van IJzendijke naar Schiedam verplaatst de kommies-dienst- geleider I. Risseeuw, en in zijn plaats benoemd de kommies 2e klasse L. C. Michielsen van Biervliet. Biervliet. Vele Katholieke ingezetenen hebben in de afgeloopen week van den deurwaarder, den heer Hendrikse, een aanmaning ontvangen namens het Kath. kerkbestuur om hun hoof- delijken omslag te betalen. Die kerkelijke belasting is in 1911 verhoogd, en 't is juist het bedrag der verhooging, dat men weigert te betalen. Tot voldoening van het gewone bedrag bestaat geen verzet. De aangeslagenen zijn van idee, dat er geen motieven zijn tot een hoogeren aanslag, die van Vs zachtjes aan tot de helft van den gemeentelijken omslag is gerezen, en ze zullen daarom de beslissing van den Kantonrechter inroepen. De weigerachtigen zijn allen land bouwers. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bepaald dat le. de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild op 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April zal gesloten zijn 2e. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen en 3e. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op het waterwild. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand Januari en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Gereformeerde Kerken. Beroepente St. Pancras en Heer Hugo- waard P. Ch. van der Vliet, cand. te Amster dam. Ned. Hervormde Kerk. Aangenomennaar Nijkerkerveen door J. A. van Voorthuijzen te Dubbeldam naar De Rijp (N. H.) door S. Bartstra Dzn. O. I. pred. met verlof te Appeldoorn. Een veelbelovend zoontje. Dezer dagen kreeg een ingezetene van Leiden een erfenisje en een bedrag veel grooter dan anders werd zoodoende in de kast bewaard. Dit schijnt de begeerte te hebben opgewekt van een 16-jarigen zoon, die er een bankbiljet van f 100 af nam, zonder dat dit aanvankelijk door de ouders werd bemerkt. Dinsdag bevond de knaap zich aan het station en het trok de aandacht van een kruier, dat hij een bankbiljet van f 100 wisselde. Deze deelde het mede aan de politie die een on derzoek naar het geval instelde. Het bleek toen, dat onze knaap met den trein van 2.30 'snam. naar Den Haag was vertrokken. Men zocht hem daar te vergeefs, maar latei- is hij weer in Leiden teruggekeerd en werd er door de recherche aangehouden Hij had toen nog f87 bij zich. Het overige geld had hij verteerd en er verschillende inkoopen voor gedaan. De landbouwer H. C., te Heesbeen, die zijn hand had verwond aan een spijker, is tengevolge van bloedvergiftiging na een vreese- lijk lijden overleden. Op den huize Rhijnauwen (Utrecht) over leed in den ouderdom van 84 jaar de tuinbaas G. Fijth, die 72 jaren onafgebroken daar in betrekking was, de laatste 62 als tuinbaas. Maandagavond zou het kinderkoor uit Neerbosch een uitvoering geven te Beesd. Ingezetenen van die gemeente haalden de kinderen per rijtuig te Geldermalsen af. Te Tricht raakte een voor een rijtuig gespannen paard op hol, met het gevolg, dat eenige in zittenden ernstige kwetsuren gekregen hebben. Het rijtuig werd geheel vernield. Te Barneveld is het pas nieuwgebouwde gedeelte van de stoommeelfabriek van den heer J. J. de Heus met donderend geraas ingestort. De geheele zijgevel werd geheel weggeslagen, waardoor ongeveer 150,000 K.G. maïs naar beneden stortte. De in de fabriek aanwezige personen konden zich tijdig bergen. Zaterdagmiddag is op last van de justitie te Breda gearresteerd de bekende oplichter J. H. Nijssen, 30 jaar oud en geboortig uit Roermond, die den laatsten tijd verblijf hield in een logement in de Keizerstraat, Aan tal van firma's buiten Breda deed hij bestellingen en als deze -bestellingen afgezonden waren, nam hij ze in ontvangst, doch zonder te be talen. Onlangs nog ontving hij van een firma uit Nijmegen 2 vioLen te waarde van f 40. Hij deed ze voor een tientje van de hand. Volgens zijn eigen beweren moet hij gedu rende het afgeloopen jaar verschillende firma's voor- een bedrag van ongeveer f6000 hebben opgelicht. Om 't noodig cachet aan z.n zaak(?) te geven had hij 'n box gehuurd in het post kantoor te Princenhage. De politie heeft hem ter beschikking van justitie gesteld hij is overgebracht naar het huis van bewaring. De milicien v d. W. van het 2de batal jon te Assen huurde op 27 November jl. een rijwiel bij den heer Th. aldaar, onder voor geven, dit denzelfden avond terug te bezorgen. Hij keerde échter niet terug en werd bij het korps afgevoerd als deserteur. Het ver moeden bestond, dat hij uaar Duitschland was uitgeweken. Toen hij de vorige week zich weer in zijn woonplaats (Nieuw-Amsterdam) vertoonde, werd hij gearresteerd en aan de militaire autoriteiten te Assen overgegeven. In afwachting van zijn terechtstelling voor den krijgsraad te Leeuwarden wegens desertie en verduistering van een rijwiel werd hij te Assen in arrest gesteld. Wegens de koude werden de in arrestkamers te ondergane straffen Zondag j.l. weer bij het garnizoen geschorst. V. d. W. werd uit de arrestkamer ontslagen, doch opgesloten in een tijdelijk onbewoonde soldatenkamer. Bij het visiteeren van die kamer op Maan dagmorgen bleek de vogel voor de tweede maal gevlogen. Met achterlating van zijn kleeding was hij door uitsnijding van een ruit ontvlucht. Vermoed* wordt, dat hij vau huiten hulp heeft gehad. (Ass. Ct.) Sinds de jongste vondst van oud geld op Haïnk bij Rozendaal ging het bange gerucht, dat het er spookte. Tal van personen zwoeren, dat zij de akelige verschijning gezien hadden, liefst bij nacht en ontij. 'tKon niet anders, 't was de verloren ziel van hem, die de schatten daar begraven had, en nu geen rust meer kon vinden, meenden bijgeloovigenEenige mannen van een meer positieven aanleg, wilden er meer van weten en legden zich in hinderlaag. En met succes, want zij snapten het spook. Het bleek een antiquair te zijn, die reeds meermalen tevergeefs geld voor de gevonden munten geboden had en er nu zelf naar delven wou. Na deze onverwachte hard handige ontmoeting gelooft men echter niet, dat de oudheidkundige verder aan 't spoken zal gaan. Te Glasgow en Greenock staakten eer gisteren een 7000 dokwerkers, omdat zij geen genoegen nemen met de invoering van de arbeidersregeling, die hun leiders met de pa troons vagtgestelde maar zij zelf verworpen hebben. CORRESPONDENTIE. Uit Zaamslag ontvingen we een bericht over de Zendingsavond van Woensdag j.l. Het kwam te laat om nog opgenomen te kunnen worden. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 4 FEBRUARI 1912. Middelburg. Door twee inspecteurs van politie werd heden aangehouden de jonge man uit Ritthem, die sedert Maandag met een meisje vermist werd. Verdacht vau schaking werd hij voor den officier van Justitie geleid. Den Haag. De Eerste Kamer verwierp heden her duurte toeslag-ontwerp met 27 tegen 15 stemmen. TER NEUZEN, 2 Febr. 1912. Boter per l/i K.G. f 0.70. Eieren 104 stuks 4.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.6273 a f 47.65. Engelsch per 12.— 12.-. MIDDELBURG, 1 Febr. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer niet groot. Tarwe en zomergerst 25 cent hooger, rogge en ronde bruineboonen opgeruimd, ove rige artikelen onveranderd. De prijzen waren als volgtjarige tarwe ƒ0,a 0,— nieuwe dito 7,50 a 7,75 rogge ƒ0.a ƒ0.— wintergerst j 0,a ƒ0,— zomergerst 6,50 a ƒ6,75; haver ƒ0,— a 0,— paardenboonen 8,75 a ƒ9,25 groene erwten a kroonerwten -a tuinboonen 8.75 a 9.25; witteboonen 23,50 a 24,50; ronde bruine boonen a lange dito ƒ17,— a 18.— koolzaad a alles per mud. Karweizaad a per 50 kilo. Noteering van boter en eieren. Boter 0.60 a 0,65 voor particulieren ƒ0,671/, per Vs kilo. Eieren 5.60, voor particulieren ƒ6.— per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 5,60 a f 6. HULST, 29 Jan. 1912. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 3 Febr. 1.53 2.17 Zondag 4 2.41 3.4 Maandag 5 3.26 3.49 Dinsdag 6 4.8 4.29 Woensdag 7 4.50 5.11 Donderdag 8 5.30 5.50 Vrijdag 9 6.11 6.34 Alle belangstellenden in den arbeid der Chr. Verz. van Krankzinnigen worden opgeroepen ter vergadering op des avonds ten 7 ure in het lokaal „Bethel" Nieuwe Verbindingsstraat. HET BESTUUR. Duizenden guldens liggen nog onafgehaald, doordat bezitters van bovengenoemde Loten hunne Loten niet nazien. Koopt daarom ons Maandblad met de geheele uitloting v. 1871 tot op heden hetwelk na ontvangstv.fO.il (elf cent) postz. of postw. wordt verzonden door Maandblad voor Uitlotingen, Van Gentstraat 10 Nijmegen. Wij zien ook alle andere soorten Loten a 5 ct. per nummer na. Ook verkrijgbaar a f0.ll p. stuk, lijsten der Loten: Paleis '67, Paleis '69, Witte Kruis, Rott. Schouwburg, Congo en Antw. '87. Te bevragen bij L. DE PUTTER, Lange Kerkstraat, Ter Neuzen. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 eu 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 uur Leeskerk en 2 uur, Ds. H v. d. Wal van Hoek. Axel B 9 en 2 nur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijteuhondt. Voorber. H. Avondm Hoek 9 nur Ds. H. v- d. Wal en 2 nur, Leeskerk. Kloosterzande Geen dienst. Aardenburg 9 uur Ds. J. II. Lammertsma van Axel. Schoondijke 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Breskens b'h uur, Ds. J. H. Lammertsma. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 97j uur, Ds. A. Timmerman. Axel 9'/j en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 unr, Ds. G. van Dis Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent 9'/2 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en B'/i uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 6'/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5'/2 uur, Dhr. J. J. Kense. AMSTERDAM, 1 Febr. 1912. Lijnolie Febr. f39l/4. Mei/Aug. f 353/s- Suiker prijshoudend, Febr f 17,3/i6 geboden, Mei f 183/ig genoteerd, Oct./Dcc. f 13'/4 te koop. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f2.— a f 2,10. Friesche Blauwen f2.80 a f2,90 Zeeuwsche Bonten f 2.70 a f 3.—. Zeeuwsche Blauwen f2.90 a f3, Drcntsche Eigenh. f 1,70 a f2. Zeeuwsche Eigenheimers f2.10 f2.30. Eigenheimers zand f3 a f4.— Zeeuwsche Footers f 1,60 a f 1,80. ANTWERPEN, 1 Febr. 1912. Chilisalpeter vast, loco fr. 21.30, Maart fr. 24.50 April fr. 24,75, Mei fr. 24,25. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,30, Rogge ƒ8,75, Wintergerst ƒ10,35 Zomergerst 75, Haver f 8,80, Erwten 16,50, Witte Boonen 20,— BruineBoonen ƒ19,—, Duivenboonenƒ 12,60, Paardenboonen 11,60, Boekweit Lijnzaad f 19,—, Koolzaad Aardappels 3,50. Boter per kilo 1,40. Eieren per 26 stuks 1,30. Ter weekmarkt waren aangevoerd 9 stuks rundvee en 17 varkens waarvan verkocht 4 stuks rundvee en 12 varkens. 1)

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3