Van Houtens CACAO en vergelijk deze Zos ver Goed en Goedkoop Overal verkrijgbaar, p \lraacj bij Uw winkelier een lotis met andere soorten van denzelfden prijs Hef is zeker dat Ge ze dan bi ij ft drinken- Biimenlandsch Nieuws. Buitenlaiidsch Overzicht. ^ecla m. e Eerlclite X K° bus/l,5ö IX K? bus/ö,-42 5reP -0,80 Xo„ "0,18 k® Korte Berichten. van de Militiewet, waarover de lieer Staal (U.-L.) liet eerst het woord verkrijgt. Spr. erkent, dat liet ontwerp verbeteringen bracht, al had spr. geleidelijke contingents-verhooging gewenscht. Spr. vereenigt zich echter met de ineens voorgestelde, alsook met de voorge- stelde vermindering van dienstjaren. Doch spr. is sterk tegen een vermindering van herhalingsoefeningen. De eerste oefening van 8j/2 maand voor onbereden wapens keurt spr. goed, evenzoo een eerste oefening van 6Vp maand met hooge eischen van voorgeoefend heid, doch waarom moeten de 4 maanders geheel vervallen Dan treedt spr. in een beschouwing van het karakter der administratietroepen, welke spr. vervangen wil zien door burgers. Van het tweeploegenstelsel, zooals deze minister het wil, vreest spr. teleurstelling. Spr. heeft tegen de kosten geen bezwaar, mits men geen be zwaar make tegen noodzakelijke uitgaven voor betere bewapening, verplegingsdienst enz. Verkeerd is het afkoop van dienst bij het blijvend gedeelte toe te laten. Terwille van de verbeteringen, die het ontwerp brengt, zal spr. voorstemmen in afwachting van een geheel nieuwe wet, gegrond op geheel andere be ginselen. Spr. ziet in het ontwerp slechts een voor- loopige hervorming. De heer Van Voorst tot Voorst (R.-K.) meent, dat het ontwerp te korten eerste-oefeningstijd brengt voor ons door het viermaander-instituut verslapt leger. De Raad van Defensie vroeg 12 maanden en spr. sluit zich daarbij aan, zoowel ten behoeve van de gevechtswaarde als ter wille van de krijgs tucht. Desnoods hadden we dan een kleiner contingent kunnen krijgen en geen tweede oefening. Spr. behandelt dan de eischen van voor- geoefendheid voor de öVg-maanders, welke eischen z. i. te laag zijn. Het stelsel van vrijstelling van kostwinners acht spr. minder goed dan de vergoedingen. Spr. juicht de administratietroepen onder de gegeven omstandigheden toe, evenals den kaderplicht, waarbij echter langer oefening gewenscht zou zijn, Spr. zal voor het ontwerp stemmen. De heer Vermeulen (R.-K.) klaagt, dat het ontwerp ons geen leger zal geven, waarop in de ure des gevaars gerekend zal kunnen worden. De Militiewet is lapwerk. Ten eerste omdat 8l/% maand als eerste oefening onvoldoende is. Eén jaar zij het minimum. Bovendien lokt het ontwerp nog tot verkorting van eerste oefening uit door 6V3 maander-instituut. Voorts wijst spr. op het dubbelzinnig karakter der administratietroepen in de organisatie van den minister. Spr. betreurt dat dit ontwerp het aan an- dersgezinde ministers in de toekomst mogelijk maakt het volksleger in te voeren. Hij vindt 30 a 35 uiillioen oorlogslasten meer dan vol doende en wil voor dit bedrag een klein uit muntend geoefend en geincadreerd leger vormen. De lieer 't II o o f t (A.R.) verdedigt het advies van den Raad van Defensie en betoogt, dat waar de positie van de geheele regeering en van den minister van oorlog zeer sterk was, meer van haar had verwacht mogen worden dan bij dit ontwerp wordt geboden. Bij de gisteren in het district Hilversum gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in de plaats van het overleden lid S. baron van Heemstra (a. r.) werden de volgende stemmen uitgebracht: H. Th. 's Jacob (C. H.) 1736. W. J. H. M. de Jong (Lib.) 2092. P. V. II. Rutgers (A. R.), gesteund door de Kath. 3584. Th. v. d. Waerden (S. D. A. P.) 784. IJ. Wijnkoop (S. D. P.) 103. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren De Jong en Rutgers. De datum van herstemming is bepaald op Woensdag 7 Febr. (Bij de .verkiezingen in 1905 stond ook naast den anti revolutionairen een christelijk- historischen candidaat. Toen verkregen ba ron Van Heemstra, a. r., 4464, N. II. van Roggen, v. d 1996, J. J. B. Fanoy, c. h., 821, II. Gorter, s. d., 791 en W. H. Lieftinck, chr. dem., 112 stemmen. In 1909 werd baron Van Heemstra her kozen met 4913 stemmen. N. II. van Roggen, u. had 1656 en Th. van der Waerden, s. d., 824 stemmen op zich vereenigd.) In een te Zwolle door het kamerlid Duymaer van Twist gehouden redevoering deelde de spreker mede dat de behandeling der Bakkers wet met een 14 dagen wordt verwacht. Terwijl de liberale regeering Home-Rule wil, d. i. een groote mate van zelfstandigheid voor het arme, in hoofdzaak Roomsch-katho- lieke Ierland, willen de conservatieven daarvan niet weten, vooral niet in Ulster, waar de nakomelingen der soldaten van Cromwell wonen, Protestanten, die zich, naar den grooten Oranje, de Stadhouder-Koning Willem III, Oranjemannen noemen. Komt er IIome-Rule dan vreezen zij voor hun rechten en voor rechten zij verwachten niet veel goeds van een Roomsch-katholieke regeering. Van daar hun protesten. Aan hun hoofd staat lord Londonderry, en zij worden gesteund door de conservatieven in het geheele Vereenigde Koninkrijk. Terwijl men nog sprak over een groote demonstratie van de Oranjemannen van Ulster tegen de plannen der regeering, kwam het bericht, dat Minister Churchill te Belfast over Home-Rule zou spreken. De Minister voor Iersche zaken, Birrell, had den draak gestoken met de plannen der Oranjemannen en hen daardoor nog meer verbitterd. Men begrijpt dus hoe zij te moede waren, toen er sprake van was, dat Churchill op 8 Februari in Ulster Hall zou spreken, Juist in Ulster Hall, dat voor hen min of meer gewijde grond is daar zijn al de groote betoogingen der partij gehouden; daar sprak eens Churchill's vader tegen Home-Rule. Het zou dus bijna heilig schennis zijn, als hij in deze zaal zou optreden. Men heeft reeds medegedeeld, dat Churchill nu niet in de Ulster-Hall zal spreken. Hij heeft ook het gerucht tegengesproken, dat hij niet opzet de Ulster-IIall had gekozen voor het houden van zijn redevoering, om daardoor zijn tegenstanders te tarten. De eenige reden was, dat de zaal groot is en op 8 Februari beschikbaar was. In zijn schrijven voegde hij er bij, dat de Protestanten in Ierland niet bevreesd behoeven te zijn, dat deze regeering hun belangen niet behartigen zal. Ambtelijk wordt nu uit Londen medege deeld, dat Churchill, wat er ook gebeuren zal, zijn rede te Belfast houden zal, Hij is over tuigd, dat er niets zal gebeuren, wat in strijd is met de eer en den voorspoed van Belfast, indien maar geen opstootjes worden georga niseerd en wanneer geen vreemdelingen de stad worden ingebracht, om de orde te ver storen. Maar de Unionisten blijven roerig. Te Bangor bijv. zijn 100 leden van de conser vatieve club bezig zich vrijwillig te oefenen en weldra zullen alleen uit deze plaats 500 „geoefende mannen" voor Belfast beschikbaar zijn. Er gaan dan ook nu gelukkig stemmen op van de zijde der conservatieven tegen de pogingen om Churchill te bewegen, niet te spreken in het centrum der anti-Home-RuIe- beweging. De oproerige beweging onder de landbouwers van Evora, en de wijze waarop de regeering getracht heeft de rust te herstellen, schijnen het sein te zijn geweest tot het uitbreken van de reeds lang dreigende algemeene werksta king. Vooral in de hoofdstad is de toestand zorgwekkend. De stakers trekken in talrijke troepen door de stad en verhinderen werk willigen aan den arbeid te gaan. Twee wagens van de electrische tram zijn door het grauw bestookt, zoodat de conducteurs zich met revolvers moesten verdedigèn. Het bestuur is nu in handen van militairen. De troepen zijn overal gesonsigneerd en worden versterkt door politie, republikeinsche garde en mariniers; er worden nog meer troepen verwacht. Vooral de spoorwegen worden streng bewaakt, ten einde daden van sabotage te voorkomenbovendien dreigt het personeel van de spoorwegen zich bij de staking te zullen aansluiten. Alles ligt stilde havens hebben een doodsch aanzien en de straten liggen ver laten de stemming is gedrukt; alle winkels zijn gesloten. De cavalerie rent woest door de straten met getrokken zijdgeweer; samen scholingen worden uiteengejaagd, Aan de inwoners is verzocht 's avonds na 8 uur niet meer uit te gaan. Verscheidene bommen zijn in het midden der stad gesprongen, die ge worpen werden naar de cavalerie en republi keinsche garde. De ministerraad heeft nu besloten, dat de troepen jacht zullen maken op verdachte personen en schietwapens in beslag zullen genomen worden. De in hech tenis genomen personen zullen aan boord van de oorlogsschepen gebracht worden. Het socialistisch syndicaat van de arbeiders verenigingen eischt, dat de gevangen genomen arbeiders dadelijk in vrijheid zullen gesteld worden, dat de civiele gouverneur van Evora zijn ontslag nemen zal en dat de autoriteiten de door haar gesloten vergaderlokalen van de arbeidersorganisaties in Evora en Lissabon weder openen zullen. Men vreest, dat de arbeidersbevolking van Coi'mba, Santarem, Pato en de meeste plaatsen in de provincies Alembejo en Algarve mede in opstand zullen komen. In de laatste dagen zijn er verschillende berichten ontvangen, die ons doen zien, dat er meerdere actie bij de Turken is. In de onmiddellijke nabijheid van Tripoli blijven zij de Italianen bestoken zoowel bij Ain Zara als bij Garazess, op ongeveer 10 kilometer van de stad gelegen, hebben zij geopereerd met een strijdmacht van 6 a 7000 man. Maandag hebben zij getracht bij een aanval op het Italiaansche legerkamp bij Tobroek door een levendig geweervuur den vijand terug te dringen, die echter den aanval met zwaar geschutvuur afsloeg. Daarna deden de Turken in vereeniging met Arabieren, nog verscheidene pogingen, om de Italiaansche stellingen te nemen, maar, zoo wordt uit Rome geseind, zij werden over de geheele linie teruggeslagen. Er is nog een bericht uit Italiaansche bron, dat onze aandacht vraagt. Het zegt, dat zich in de laatste dagen verschillende Arabieren, meest uit de buurt van Tarhuna, zijn komen onderwerpen en hun vuurwapens hebben uit geleverd. Mogelijk is dit bericht waar, maar met het oog op wat in den laatsten tijd vermeld is omtrent de beweging onder Arabieren, is eenige twijfel toch zeker wel gewettigd. Uit alles blijkt, dat de Moslems zich vereenigen tegen Italië. Nu weer lezen wij, dat men einde December alleen te Durban reeds f36,000 bijeengebracht en naar Konstantinopel ge zonden had voor de verpleging van gewonde Turken. In Zuid-Afrika is, naar men weet, het aantal Mohammedanen, meerendeels uit Engelsch Indië afkomstig, vrij groot. Een huis, dat tegen zich zelf gekeerd is, kan niet bestaan. Bij dit woord denken wij aan China, waar de grootst mogelijke ver warring heerscht. boen-yat-sen en Joean-sji-kai liggen met elkander overhoop. De eerste beschuldigt den laatste van het spelen van een dubbel spel met monarchie en republiek, ten einde zelf dictator te worden. Neen, zeggen ande ren, Soen-yat-sen wil dictator worden. En de Nationale Vergadering, te Shanghai' bijeen gekomen, heeft Joean-sji-kai als landverrader aangeklaagd deze nu weer heeft op zijn beurt een verklaring openbaar gemaakt, waarin hij zegt, geen eerzucht te bezitten met betrekking tot het presidentschap der republiek. Onder deze omstandigheden is men algemeen van oordeel, dat het nu toch werkelijk niet lang meer zal duren met de keizerlijke re geering. Thans, zoo verzekeren Pekingsche correspondenten, zal de Keizer in de eerst volgende dagen wel moeten aftreden, en wer kelijk zegt een uit Peking verzonden Reuter- telegram, dat men aanneemt, dat het Hof nu eindelijk besloten heeft om de door de repu blikeinen gestelde voorwaarden van den af stand te aanvaarden. De bekendmaking zou verschijnen zoodra de bijzonderheden waren vastgesteld. Met groote spanning ziet het volk het bericht van den afstand tegemoet. Dat de toestand met den dag ernstiger wordt, zeggen ons ook de verschillende bom aanslagen. Te Tientsin hebben bommenwer pers getracht het huis van den onder-koning en dat van den generaal te vernielen eenige bommenwerpers werden gearresteerd. Een telegram uit Peking zegt, dat een aantal soldaten gedood is bij dynamietaanslagen op met keizerlijke troepen bezette treinen. Sedert de bomaanslagen worden alle naar Peking gaande vreemdelingen en Chineezen aan een onderzoek onderworpen en personen, die niet van een pas voorzien zijn, afgewezen, Ten slotte dient nog vermeld een bericht uit Port-Arthur, volgens hetwelk daar de Japansche vloot voor de winter-manoeuvres is aangekomen, in werkelijkheid echter om de bewegingen der republikeinsche vloot in den omtrek van Tsjifoe in het oog te houden. Wat Japan eigenlijk wil, is moeilijk na te gaan. Een bericht zegt, dat het geheele Chi- neesche gezantschap te Tokio zijn ontslag heeft genomen, omdat de Japansche regeering openlijk sympathiseert met de revolutionaire regeering. In ieder geval is het een feit, dat toen Zaterdag in de Japansche Kamer over de politiek van Japan ten opzichte van China gesproken werd, de Minister van Buitenland- sche Zaken verklaarde, dat de regeering niet bij de Chineesche regeering had aangedrongen op het behoud van de monarchie. Over deze verklaring ontstond een stormachtig debat, waarom eindelijk besloten werd, de voort zetting met gesloten deuren te doen plaats vinden. Woensdag 7 Februari a. s. is het 100 jaar geleden dat de bekende schrijver Charles Dickens geboren werd. Hij werd te Landport in Engeland geboren. Hij 'stierf in 1870, dus op 58-jarigen leeftijd. Zijn vader was klerk bij de marine te Portsmouth. Lissabon, 30 Januari. Tengevolge van de staking heeft de regeering Lissabon onder mi litair bevel gesteld. De staat van beleg is afgekondigd en de bij de grondwet gewaar borgde rechten zijn opgeheven in het district Lissabon. Daar de vrijheid van arbeiden vol komen gewaarborgd is, heerscht er rust in de stad. Een paar honderd man, die samengekomen waren in het gebouw van den bond van werk- lieden-vereenigingen, werden door de troepen belegerd. Zij gaven zich over en zullen aan boord van een oorlogsschip gebracht worden. Lissabon, 30 Januari. Alle gebouwen zijn wegens de staking te Lissabon gesloten. Sol daten vegen alle straten schoon. De troepen houden de stadspoorten bezet en er zijn troepen geplaatst aan den ingang der straten, die naar de binnenstad voeren. Slechts de vertegen woordigers der dagbladen mogen door de stad gaan. Troepen van de republikeinsche garde zijn naar Aldegallega, Moita en Setubal ge zonden. Er zijn twee individuen aangehouden, die verdacht worden Dinsdagavond op het Rocio- plein met bommen naar de republikeinsche garde gegooid te hebben. De woningen van den president der repu bliek en van de ministers worden door soldaten bewaakt. De burgemeester van Moita, in de provincie Alemtejo, is aangevallen en met bijl slagen afschuwelijk verminkt. Hij is in het ziekenhuis gestorven. Het garnizoen te Lissabon is met troepen uit andere garnizoenen versterkt. Reeds zijn 115 aangehoudenen aan boord van den kruiser Adamastor gebracht. In Coirnbra en Evora is het rustig. Te Oporto is in het geheel geen staking. Er zijn vannacht duizend personen aange houden. Verkiezing Hilversum. De Eakkerswet. ENGELAND. PORTUGAL. Oproerige beweging onder de landbouwers. ITALIE-TURKIJE. CHINA. Onlusten te Lissabon.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2