Openbare Vergadering NIKKEL- en KOPERWAREN. Landbouwberichten. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Handelsberichte n. Hoogwatergetij te Terneiizen. Advertentie n. Donderdag 8 Februari 1912, AMBACHTSSCHOOL voor Hulst en Omstreken. Opnieuw Ontvangen D. E. Wolfert Hz. en versche Eieren en Boter, bij H. Sonnevijlle-De Bree, BEURTVEER Puike bonte Koewacht. Nog nimmer is in de maand December onze uitvoer van beetwortelen naar Belgie zoo groot geweest als in de laatste maand van het vorige jaar De langdurige en droge zomer was oorzaak, dat de beetwortelen veel in groei ten achter waren. Wij verzonden naar de Belgische suikerfabrieken ruim 96 millioen kilogr. beetwortelen tegen 32 millioen in 1908 en 65 millioen in 1909. Nu de ge- heele invoer van beetwortelen uit ons land naar België bekend is, blijkt daaruit, dat het jaar 1909 een zeer goed bietenjaar geweest is, ondanks de slechte vooruitzichten en treur ige verwachtingen in de zomermaanden. Wij verzonden in het vorige jaar naar België on geveer 300 millioen kilogram beetwortelen tegen 288 millioen in 1980. Ook onze handel in aardappelen was in de laatste maanden zeer belangrijk volgens inlichtingen, die wij van officieele zijde ontvingen, bedroeg onze uitvoer van aardappelen naar België in het vorige jaar ongeveer 87.5 millioen kilogr. tegen 72 millioen in 1910. toen onze handel ook zeer levendig was en 55 millioen in 1909. Alleen onze vlashandel laat in den laatsten tijd veel te wenschen over. De Belgen koopen zeer weinig vlas in ons land. In de vorige maand werden uit Rusland naar België ge zonden ruim 7 millioen kilogr. bewerkt vlas, uit Frankrijk ruim 12 millioen en uitonsland slechts 156,096 kilogram. Faillissement-Van Eyk. In het verslag der curatoren in dit faillis sement, dat Zaterdag in de verificatie-verga ring is uitgebracht, wordt allereerst de ge schiedenis der gefailleerde firma nagegaan. Daaruit blijkt, dat de vader der Van Eyks, die de zaken overnam van de firma Joh,. Kramer en Co., bij zijn dood een debet-saldo naliet van f 370,000, waartegenover in credit geen posten stonden. Blijkens de acte van boedelscheiding was het door hem achtergelaten vermogen echter toereikend om dit verlies te dekken. De zaken werden door de weduwe Van Eyk voortgezet op 31 Jan. Volgens de boeken is door de firma van 1900—1907 in totaal een winst ge maakt van f 550,000. Aangestipt werd door curatoren, dat de boeken, gedurende die zeven jaren, zeer belangrijke nadeelige saldi ten name van de verschillende leden der firma aanwezen, welke saldi niet gedekt waren. Op 20 Maart 1903 stierf de weduwe Van Eyk, en was toen f 157,000 aan de firma schuldig, welk bedrag echter door haar nalatenschap werd gedekt. Het oorspronkelijke schuldbedrag van haar echtgenoot ad f370,000 was dus door haar tot f 157,000 teruggebracht. De zaken van de firma waren inmiddels uitgebreid met bijkantoren te Dordrecht, Haar lem en Amsterdam. Het bijkantoor te Hilversum bestond reeds vroeger. Na den dood van de weduwe van Eyk werd de nalatenschap door haar erfge namen niet verdeeld, maar besloot men tot oprichting van een naamlooze vennootschap, waarin ieder der erfgenamen zijn aandeel in bracht, en die stond onder leiding van de thans gefailleerde heeren van Eyk en den heer Valk. Het zuivere saldo van de nalaten schap was pl. m. f70,000 in welk bedrag alle activa en passiva begrepen waren. Een af zonderlijke kapitaal-berekening is in de boeken niet te vinden. Verscheidene rekeningen ble ken groote saldi aan te wijzen ten nadeele van de leden der firma. O. a. noteerden wij een bedrag van twee milloen gulden ten nadeele van een der firmanten. Omtrent de dekking dier bedragen konden curatoren geene bijzonderheden verkrijgen. In de jaren 191Ó en 1911 werd door de firma een winstsaldo behaald respectievelijk f 121.000 en f 3500, cijfers die waarschijnlijk geflatteerd zijn. In de tweede helft van 1910 vatten de beheerende vennooten een grootsch plan op de oprichting van de Bank voor Handel en Industrie. De bank werd opgericht bij acte van 12 October 1910 met een aandeelenkapitaal van 2 millioen gulden, waarvan f 500.000 geplaatst waren. Voor dit bedrag deden de firmanten hun zaken over aan de Bank. Aan de hieruit voortvloeiende wederzijdsche verplichtingen is, volgens de boeken, echter slechts voor een klein gedeelte voldaan, ook omdat men vreesde, dat de directeuren der bank anders hun lidmaatschap voor de Ver- eeniging voor den Effectenhandel zouden ver liezen. Daarna worden in het verslag besproken de balansen der firma, zooals die op den dag van het faillissement zijn opgemaakt. Herhaaldelijk blijkt hierbij onjuiste boek houding, zoodat de balans geen werkelijk beeld van den toestand geeft. Ook is gebleken dat de firmanten winst uitkeerden terwijl er geen winst was. Dat de firma Van Eyk zich nog zoo lang staande heeft kunnen houden, is te verklaren uit haar groote vindingrijkheid om zich in het bezit van kasmiddelen te stellen. De mid delen, welke zij hiertoe aanwendde moeten minder ingenieus dan onbeschaamd en geraf fineerd genoemd worden. Moge dit verslag, waaruit we slechts enkele grepen gedaan hebben, de nieuwsgierigheid der crediteuren niet bevredigen, curatoren mecnen dat het publiek ereens te meer uit kan loeren, dat het niet angstvallig genoeg kan zijn, in het kiezen van vertrouwensmannen in financieele aangelegenheden. Zorgwekkend is het blind vertrouwen, dat in zoo wijden kring gesteld werd in een firma, welke in beurskringen reeds sinds langen tijd als on solide stond aangeschreven. Een der crediteuren merkte op dat over hetgeen meest aller belangstelling heeft, niets in het verslag staat. De groote vraag is, wat er voor crediteuren te redden valt. Een der curatoren antwoordde onder reserve dat het zou tegenvallen als er minder dan 6 pCt. aan de concurrente crediteuren zal worden uitgekeerd. In het allergunstigste geval hebben curatoren berekend dat het 16 pCt. zal zijn. Dit is echter niet meer dan een appreciatie. Het geldt ook alleen de firma. Crediteuren uit de privé boedels der firmanten moeten op niet meer dan de fractie van één percent rekenen. (N. R. C.) De Vos weer ontsnapt. Men seint uit ParijsMarius de Vos, de ontvluchtte uit de Scheveningsche gevangenis, die in afwachting van zijn uitlevering naar Nederland in het huis van bewaring was op gesloten, is gisterenmorgen met de hulp van twee te Parijs wonende bloedverwanten ont snapt. Personeel van de firma E. Esders zag Zaterdagmorgen rook komen uit het dak van een gedeelte van den rechtervleugel van het Grand Hotel Coomans aan de Iloofdsteeg te Rotterdam. De rook ging met een zware brandlucht gepaard, die al spoedig in lievig heid toenam. Dadelijk werd de brandweer gewaarschuwd en spoedig verscheen de brand meester, de lieer F. J. Botzen, met zijn gasten en spuit 10 in de Hoofdsteeg. In het hotel zelf had men toen van den brand nog niets bespeurd. Weldra bleek, dat hij woedde in een afgesloten zoldervertrek, waar matrassen, beddegoed, oude loopers en zoo meer geborgen werden. De hoofdman, de heer G. van Sille- voldt Gzn., die onmiddellijk het opperbevel over de blussching in handen nam, liet de spuiten 10, 19, 20 en 22 in werking stellen en ontbood inmiddels de stoomspuit no. 1, die met stoom-op in reserve gehouden werd. Men is er in geslaagd den brand te be perken tot het zoldervertrek, dat geheel uit brandde, terwijl het dak gedeeltelijk is door gebrand. Ook het dak van het gebouw der firma Esders is voor een klein gedeelte in brand geraakt. Maar veel grooter dan de brandschade is de waterschade. Door het oude gedeelte van het hotel, langs de trappen en door eenige plafonds baande het water zich een weg naar beneden om ten laatste voor een deel door het plafoud in het café terecht te komen. Het dienstbodenpersoneel van het hotel, door mannen van de Dienstverrichting bijgestaan, was uren in de weer om het blusschingswater te loozen. Het publiek, dat in de omgeving van Hotel Coomans samengestroomd was, zag van heel den brand alleen een zwaren rook, die zich boven het hotel verhief. Zaterdagnamiddag om twee uur kon de brandweer haar werkzaamheden eindigen Toen namen manschappen van de reserve brandweer, onder de leiding van den hoofd opzichter, den heer A. D. J. Brantenaar, de verdere ontruiming van het uitgebrande ver trek op zich. Voordat de brand ontdekt werd, heeft het vuur zeer waarschijnlijk geruimen tijd ge smeuld. Verzekering dekt de schade. Behalve de genoemde spuiten waren nog uitgerukt spuit 9, die in reserve gehouden is, de reddingsbrigade, de machinale ladder en de spuiten 8 en 11. Een rumoerige vergadering. De heer mr. Fokker van Leiden, candidaat voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het district Leidersdorp, trad Vrijdagavond op te Katwijk aan Zee. De vergadering was zeer rumoerig. Een der aanwezigen voegde den spreker een groot aantal zulke liederlijke uitdrukkingen toe, dat hij uit de vergadering moest worden verwijderd. In De Middenstandsbond wordt het vol gende staaltje verhaald van brutaliteit waarmee sommige ondernemers van z. g. goedkoope winkels te werk gaan bij het aan den man brengen van hun niet zelden minderwaardige artikelen. Een maatschappij, welke ongeveer 150filialen bezit voor den verkoop van kruidenierswaren met cadeaux, zendt aan de chefs dier verkoop huizen bestellijsten ter invnlling met het aantal van de verlangde artikelen. Boven deze lijsten prijkt met kapitale letters het volgende LET WELOp plaatsen waar keurings diensten op eet- en drinkwaren gevestigd zijn, mag men niet bestellen de met gemerkte artikelen. Ook moet men daar niet voor radig hebben Zuidvruchten, als appels, peren etc. waar de mijt in zit. Hoewel dit direct niet schaadt, wordt zulks toch door de keurings- bureaux niet toegestaan. Vooral moet men er in die plaatsen ook op letten geen haver- mouth, pietgort, kopgort, griesmeel enz. voor radig te hebben dat muf is. Dit laatste geldt natuurlijk ook voor andere winkels. (Sic!) Het beste is hiervan zoo weinig mogelijk voorraad te houden. Bestellijst van te verzonden den 191. De met een gemerkte waren zijn o. a. kistjes margarine flesschen met kwastbes senwijn kersenwijn; bessensap; punchlikeur; madera. „Sequah" moet zitten. Hoe lang hebben we niets gehoord van dezen Engelschen wonderdokter, wiens bombarie en fratsen zeker ook nog niet zijn vergeten in ons land, dat hij 25 jaar geleden vereerde met zijn hoog bezoek in een vergulde koets. Ik dacht heusch, dat hij van zijn vermoeiend knijpen en wrijven ergens vergeten teerde op het geld, goedgeloovige zielen uit hun zak geklopt. Maar het een nog het ander blijkt bet geval te zijn. „Father Sequah" wandelt nog onder de vele rheumathieklijders rond, met madame „Sequah" aan zijn zijde. Doch breed hebben zij het tegenwoordig niet. Zij bezoeken tegen woordig afgelegen Engelsche steden en dorpen, om voor twee dubbeltjes hun potjes wonderzalf aan den man te brengen. Dat zij van die verdiensten niet rijk worden, spreekt van zelf. Maar ach, nu wilden zij „Sequah" nog een schraler stukje brood laten eten in een Engel sche gevangenis. De reden is dezeEen jaar of acht geleden kreeg een Engelsche fabrikant van wonderzalf op verzoek een rechterlijk bevel, dat „Sequah" en zijne madame verbood, diezelfde zalf te verkoopen. Niettemin was hij dat nu toch weer gaan doen, hetwelk „contempt of court" oftewel verachting van de justitie en straf baar is. Deswege werd „Sequah" voor het gerecht gedaagd. Hij verscheen daar echter niet en werd bij verstek veroordeeld. Dus moet „Sequah" zitten. En zoo vergaat de roem en grootheid! Mijn hart schreit voor dezen weldoener der menschheid, die nu, in plaats van in een vergulde koets te rijden, in een kale jas, op kapotte schoenen en wie weet met welk een leegte in zijn maag, door het land moet dolen met potjes zalf van twee onnoozele dubbeltjes. De geschaakte jonge dame, die op reis naar Indië te Port Said aangehouden werd, is onder geleide bij hare familie in Friesland teruggebracht. Naar men weet, heeft een der invloed rijkste Mongoolsche prinsen, Koeng, die een der leiders is van een kabaal tegen Joeansjikai, zich bereid verklaard, de Mantsjoe-dynastie te steunen met 50,000 man troepen. En het schijnt wel ernst te zijn met de beweringen, dat in China een hervatting der vijandelijk heden voor de deur staat. Aan het departement van oorlog is men in een staat van groote opwinding en de ambte naren werken er met koortsachtige haast. Er wordt geld bijeengebracht voor de bestrij ding der kosten van een veldtochten het heet, dat het hof van zijn kant tot het oorlogs fonds zal bijdragen door den verkoop van gouden en zilveren sieraden uit het paleis te Moekden. Volgens een bericht van het Exchange- agentschap moet een Britsch officier, die zich in Tientsin bevindt, hebben verklaard, dat onvermijdelijkerwijs binnenkort in Peking zal worden gevochten. TER NEUZEN Huwelijks-aangiften. 22 Jan. Antonius Pieter Benjaminse, oud 27 j., jm. en Laurence Maria Elisabeth, van de Sande, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Jan. Cornelis Jan Michielsen, oud 28 j., jm. en Lucia Emilia van Gremberghen, oud 27 j., jd. Edgard Louis Lauret, oud 26 j., jm. en Christina Adriana Kalschuer, oud 24 j., jd. Geboorten. 21 Jan. Janna Dina, d. van Abraham van Oeveren en van Wilhelmina Dina Gort. 24 Jan. Wilhelmina, d van César Nimoel en van Eugenie Francis. Josephus Cornelis, z. van Jose- plius Gregorius de Rijk en van Catharina Michielsen. Overlijden. 24 Jan. Pieternella de Mul, oud 72 j.", wed. van Jacobus van Doeselaar. 25 Jan. Mattlieus Loof, oud büua 2 j., z. Nattheus en van Janneke Meeusen. 27 Jan. Abraham Leunis, oud 8 d., z. van Cornelis Mels en van Johanna Adriana Vroegop. AMSTERDAM, 29 Jan. 1912. Lijnolie vliegend f 41 '/2 f 41V», Febr. 407/8. Maart/ April f403/8- Mei/Aug. f 363/8 Sept./Dec. f 347/s. Suiker vast, Jan. f 183/16 gedaan, Mei 187/rc ge boden, Aug 18s/s genoteerd, Oct./Dec. f 133/s te kQop. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f2.— a f2,20. Friesche Blauwen f 2,80 a f 3, Zeeuwsche Bonten f 3.a, f 3.10. Zeeuwsche Blauwen f3.— a f3,10. Drentsche Eigenh. f 1,80 a f 1.90. Zeeuwsche Eigenheimers f2.15 f2.30. Eigenheimers zand f3 a f4.— Zeeuwsche Pooters f 1,70 a f 1,90. ANTWERPEN, 29 Jan. 1912. Chilisalpeter vast, loco fr. 24.30, Febr./Manrt fr. 24,35, Maart fr. 24,40, Mei fr. 24,40. TER NEUZEN, 30 Jan. 1912. Boter per KG. 70. Eieren 104 stuks 4.80. KOERS VAN HET GELD. Fransen per 100 fr. 47.627a f 47.65. Engelsch per „12.— 12. AXEL, 27 Jan. Eierveiling van de V. P. N. Aanvoer kippen eieren 1250 stuks. Prijs f 6,10. ROTTERDAM, 29 Januari. Binnenl. Granen. Tarwe ruim aangeboden. Essex alleen in de puike soorten onveranderd ver kocht, afwijkende kwaliteit moest bepaald lager worden afgegeven om te kunnen verkoopen. Per 100 kg. van f10 tot f ID3/», in een bijzonder geval iets meer betaald. Overige soorten onveranderd verkocht. Per 100 kg. f 9,50 tot f 9,80. Haver ruim aangeboden, onveranderd. Per 100 kg. van f9*/* tot f 9 '/a GENT, 26 Januari. Voor inlandsch blijft de vraag zeer levendig en de Iprijzen stijgen. De handel in Russisch is stil. Importeurs bieden weinig aan en verhoogen hun vraagprijzen. Garens van vlas en van snuit met zeer leven- digen handel tot hoogere prijzen. Jutegarens heb ben een verdere prijsverhooging ondergaan, de spinners hebben veel orders nit te voeren. Katoenen- garens prijshoudend, met weinig zaken. Linnen met normalen omzet tot vaste prijzen. VEEHANDEL IN BELGIË. De goede stalbeesten golden gemiddeld van fr. 1,65 tot fr. 1,85, geslacht vleesch kalveren van fr. 2,40 tot fr. 2,70 per kilo, geslacht vleesch; schapen van fr. 1,40 tot fr. 1,60 per kilo, geslacht vleeschvarkens van 70 tot 100 kilos en daarboven levend gewogen, gol den van fr. 0,95 tot fr. 1,10 volgens kwaliteit. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 31 Jan. 11.25 11.58 Donderdag 1 Febr. 12.30 Vrijdag 2 1.— 1.26 Zaterdag 3 1.53 2.17 Zondag 4 2.41 3.4 Maandag 5 3.26 3.49 Dinsdag 6 1 4.8 4.29 Door deze betuigen wij onzen har- telijken dank voor de zeer vele be wijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder NEELTJE FRANSE, Wed. Joz. van de Vei.de. Namens de familie, CATH. VAN DE VELDE. VAN DE GEZONDHEIDS-COMMISSIE, voor de vereeniging van gemeenten, welke haar zetel te NEUZEN heeft, op des namiddags ten 27a ure, in het „Hotel Centraal", Markt, TER NEUZEN. J. WISSE, Voorzitter. J. M. MULDER, Secretaris. De Inschrijving van nieuwe leerlingen zal plaats hebben op alle werkdagen 8—12 u. v. m. en van U/s--5 u. n.m. in het gebouw der Am bachtsschool, van 29 Januari tot en met 24 Februari 1912. Onderwijs wordt gegeven aan Timmerlieden, Meubelmakers, Houtdraaiers, Huis- en Decoratie schilders. Huissmeden, Machine-bankwerkers en Metaaldraaiers. Het schoolgeld bedraagt f 10,voor min vermogenden ƒ5,— per jaar on vermogenden kunnen worden vrijgesteld. Voor leerlingen, buiten Hulst woonachtig, worden door Spoor- en Tramwegmaatschappijen goedkoope reisbiljetten verkrijgbaar gesteld. Inlichtingen verschaft de Directeur. IIET BESTUUR. Ondergeteekende bericht aan het «PV geachte publiek TER NEUZEN en Omstreken, dat hij een wekelijks geopend heeft tusschen Ter Neuzen, Vlissingen en Middelburg, hopende door een vlugge en nette bediening het vertrouwen waardig te maken. C. M. LEUNIS. ADRESSCH00LWEG 33. een fijne collectie Messen, Lepels, Vorken, Scharen met en zonder étui. Aanbevelend, Ter Neuzen, Jan. 1912. ad 16 cent de vijfkop. (Wederverkoopers korting,) Zandstraat. TER NEUZEN. 11 n n n n

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3