Binnenlandse!» Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Het zou schuldige plichtsverzaking zijn, indien elk op zichzelve naar eigen gave en kracht ging arbeiden. Het zou schuldige plichtsver zaking zijn, indien niet gepoogd werd door vereeniging te arbeiden aan de goede ontwik keling van het maatschappelijk leven en aan de leniging van de maatschappelijke nooden. „Patrimonium" heeft dit diep gevoeld. Daarom is reeds meer dan dertig jaren van deze Vereeniging de opwekking uitgegaan tot de christen-werklieden gaat met elkander in bondLaat niet elk op zichzelven, maar laat ons allen gemeenschappelijk arbeiden. Wij zijn door allerlei banden aan elkander verbonden en hebben allerlei gemeenschappelijke belan gen laat ons daarom ook gemeenschappelijk één doel najagen, en aller gaven en krachten tot bevordering van dat ééne doel samenbren gen in ééne Vereeniging, waar niet de persoon lijkheid wordt neergeworpen, maar liet per soonlijk eigenaardige van elk lid tot zijn recht kan komen in het najagen van een groot en een heilig ideaal. Het doel, dat Patrimonium zich heeft gesteld, is zóo veelomvattend en groot, dat ik meen recht te hebben om te spreken van„het ideaal van Patrimonium." Patrimonium stelt zich een algemeen en een bijzonder doel. In het algemeen beoogt deze Vereeniging niet minder dan de belangen der maatschappij in haar geheel te bevorderen. Nu is de begripsbepaling van hetgeen onder „de maatschappij" moet worden verstaan, in de werken en brochures over de Christelijke sociologie niet geheel gelijkluidend. Het ka rakter van de maatschappij wordt op ver schillende wijze omschreven. Het zuiverst lijkt me de begripsbepaling van mijn hoogge- schatten leermeester Prof. Bavinck de maat schappij is„heel die door God gewilde, in de natuur gegronde en langzamerhand in de geschiedenis tot ontwikkeling gekomen vorm van menschelijke samenleving, welke in de samenvoeging en samenwerking der aan de menschen geschonken gaven en krachten tot openbaring komt, en de bewaring en voort brenging, de verdeeling en genieting van allerlei geestelijke en stoffelijke goederen zich ten doel stelt." Patrimonium wil de menschen samenvoegen. Zij wil het individualisme breken, en inplaats daarvan het samengaan van de menschen in bond bewerken. Zij wil de gaven en krachten, aan de menschen geschonken, samentrekken in één Vereeniging, met afdeelingen over het gansche land verspreid. Zij wil dit, niet als doel, maar als middel, om door de kracht der gemeenschap mede beslag te leggen op de goederen van een volk, waarmee hare leden ten nauwste samenhangen, en alzoo mede zeggenschap te krijgen over het geestelijk en stoffelijk goed van dat volk. Indien zij door de macht van de eendracht daarop mede beslag heeft gelegd, heeft zij mede-zeggenschap over de wijze, waarop deze goederen zullen worden bewaard en voortgebruikt, zullen worden verdeeld en genoten. Langs dien weg kan zij jagen naar het veel-omvattende doel deze vorm van de menschelijke samenleving tot hoogere ontwikkeling en tot meerderen welstand te leiden, d. w. z. de belangen van de maatschappij in haar geheel bevorderen, belangen en nooden, die legio zijn. Welkeen reuzentaak Toch zou „Patrimonium" te veel in algemeen heden zich hebben verloopen, indien zij haar doel niet nader in het bijzonder had aangeduid. Zij tracht de belangen der maatschappij in haar geheel te bevorderen, maar die der werk lieden in het hijzonder. Van huis uit is zij overeenkomstig haar doel van oprichting ge weest eene Vereeniging voor werklieden uit het volk voor het volk. Onder werklieden zijn, naar de gangbare beteekenis van dit woord zulke personen te verstaan, die door handenarbeid hun brood verdienen. Het is jammer dat dit woord die eenige beteekenis heeft gekregen, maar het is nu eenmaal zoo. De woorden krijgen hun kracht en beteekenis door het gebruik. Toch heeft „Patrimonium" helder ingezien, dat zulk een enge opvatting van het woord „werkman" niet anders dan schade voor de Vereeniging kon zijn, en daarom in gewijzigde statuten gesproken van gewone en buitengewone leden, en aldus onderschei den „gewone leden zijn werklieden, om het even of zij handen- dan wel geestesarbeid verrichten buitengewone leden zijn fabrieks- heeren, werkbazen, neringdoenden en hooger- geplaatsten in de maatschappij." Dooi deze verschillende groepen van personen in haar Verbond op te nemen en tot gemeenschappe lijke actie te brengen, heeft zij haar veel omvattend doel gehandhaafd en nader aange geven, en daardoor zich verzekerd van den onmisbaren steun van velen, waardoor de be langen der maatschappij in haar geheel kunnen worden gediend. Machtige gedachte, die ze daarin heeft gegrepeu, geformuleerd, nader uitgewerkt, en nu tot werkelijkheid wil brengen met alle geoorloofde middelenZij wil de maatschappij dienen door mede leiding te geven aan den ontwikkelingsgang van de samenleving, waarin armen en rijken, lieeren en knechten, vrouwen en dienstmaagden el kander gedurig ontmoeten, opdat door helder besef van recht en plicht, van afspraak en contract de wederzijdsche rechte verhouding zoude worden geëerbiedigd en de wederzijdsche rechte verhouding zoude worden geëerbiedigd en de wederzijdsche welstand zoude worden bevorderd. Dat is haar heilig streven. Dat is haar heilig ideaal. Zij jaagt dit ideaal niet na door zich te vereenigen tegenover God, en de volkssouve- reiniteit te zetten tegenover Zijn gezag. In dat geval zou ze revolutionair zijn. Haar banier is niet de vaan der revolutie. Ze roept haar mannen niet op om zich in bond te scharen om de roode vaan, onder de kreet „geen God, geen meester", opdat door men schelijke macht de souvereiniteit Gods en de maatschappelijke orde van zaken onderstboven zoude worden gekeerd. Integendeel. Heilig, mannen van Patrimonium zijn de beginselen, van waaruit ge streeft naar de verwezenlijking van een groot ideaalUw bedoelen en streven, uw vereenigen en organiseeren geschiedt door u in de vaste overtuiging „dat Gods Woord en de traditiën onzes volks de vertrouwbare grondslagen eener Christelijke maatschappij uitmaken." Uw idealisme is alzoo een ide alisme, dat voortkomt uit het geloof en zich grondt in het onveranderlijke Woord onzes Gods. Op den eenig betrouwbaren basis hebt ge u vastgezet. Voor uw streven erkent ge den Bijbel niet alleen als het beste boek, maar als den eenigen grond, waarop ge het gebouw van uw schoon ideaal hebt opgetrokken. Gij doet recht. Gij doet, gelijk het geestelijk nakroost van Calvijn betaamt. De Luthersche bijbel geeft veelal de teksten, die een antwoord geven op de angstige vraag der ziel hoe word ik zalig, in vette letters, zoodat ze aanstonds in het oog springen, maar gij aan vaardt dien Bijbel als Gods Woord, niet voor liet persoonlijke leven alleen, maar ook voor liet maatschappelijk leven, en ootmoedig en deemoedig vraagt ge God ter genezing eener maatschappij, door zonde krank „Heere, wat wilt gij, dat wij doen zullen?" Ja, ge sluit ook uw oog niet voor de traditiën van ons Nederlandsche volk, dat eens door God groot gemaakt is en verhoogd, maar uw streven geschiedt juist overeenkomstig de eeuwige beginselen van Gods Woord, in aansluiting aan het historisch gewordene in ons volks leven. Zeg me, zou het me dan geen eere zijn me te bevinden in zulk een echt Christe lijke en echt nationale Vereeniging? Als zoo danig hebt ge recht, niet op eenige, maar op veel belangstelling van de zijde der Christus belijders ja op de volle sympathie van allen, die bidden om de godsdienstige en zedelijke en stoffelijke verheffing van de maatschappij in haar geheel, naar Christus' wil. Het resultaat van uw streven wordt zeer verschillend beoordeeld, en ook de wijze waarop ge soms uw doel najaagt, en daardoor tot eenig resultaat komt. Van de zijde dor Christen-socialisten is de vrucht van uwen onvermoeiuen arbeid vrijwel tot nul herleid, en zijn de verbeteringen in de maatschappelijke verhoudingen en toestanden, mede als gevolg van uw streven, ontegenzeggelijk verkleind. Is dat billijk Ik wil aangaande die verhou dingen en toestanden geen vergelijk trekken, tusschen nu en een halve eeuw geleden. Neen, ter vergelijking zou niet meer dan een kwart eeuw noodig zijn. Denk u de tijd, die er ver loopen is, sinds de groote leider der antirevolu tionaire partij het sociaal congres in Amsterdam opende met de rede„het sociale vraagstuk en de Christeliike religie" (1891) en het tijdstip, dat van onzen ijverigen Secretaris uitkwamen de zeer verdienstelijke „sociale opstellen" (1910) en ge moet ziende blind zijn, als ge niet toe stemt, dat door de macht der organisatie, door het aanbrengen van kennis over allerlei sociale onderwerpen, door onderlinge regelingen en door sociale wetgeving, naar de aangegevene beginselen, in menig opzicht een treffende ont wikkeling in de menschelijke samenleving is ingetreden. Dat is mede voor een deel resultaat van uw werk, mannen van Patrimonium vrucht van uw streven, in de kracht van uw God. Weest er hartelijk mee gefeliciteerd Ik kan er bij deze gelegenheid niet zooveel van zeggen, als ik er van zou willen zeggen. Op één gevaar echter moet u nog worden gewezen. Ge zoudt het oog gedurig kunnen richten op de maatschappelijke misstanden en de misstanden in uw eigen hart kunnen ver geten. Indien zulks kwam te gebeuren, zou het resultaat der maatschappelijke hervormin gen door de disharmonie in eigen levensver houdingen niet blijvend, maar snel voorbij gaande zijn. Hervorm daarom vóór alle dingen en telkens opnieuw u zelf, door de genade en kracht des lieeren, en leidt van uit die refor matie de beginselen der hervorming het maat schappelijke leven, met zijn gewichtige vraag stukken, behcerschen. Het geroep om „rechten" in onzen tijd zoo vaak gehoord, stoot af en klinkt eindelijk vervelend. In de maatschappij behooren bij al hare leden, ook bij de werk lieden, de plichten voorop te gaan. Schending van rechten zal zeer zeker voorkomen. Maar zou een zonde van onzen tijd niet veel meer zijn gebrek aan plichtsbesef en verantwoor delijkheidsgevoel Mannen van Patrimonium, jaagt naar de verwezenlijking van uw ideaalWeest daarbij onkreukbaar trouw aan uw uitgangspunt Gods Woord 1 Hebt eerbied voor het histo risch gewordene de traditiën van ons Neder landsclie volk. Dan zal God uw idialisme niet teleurstellen. In bewustheid van zonde en zwakheid voor waarts met het oog op God de toekomst tegengebliktGod heeft tegenover alle re volutionair pogen, nog veel arbeid voor uw verbond weggelegd dat is mijn vaste over tuiging. Ontplooi dan uw vaan met mannen moed Houdt uw banier onbesmet I Dan eerst, maar dan ook zult gij de verwezenlijking van uw hoog en heilig ideaal meer nabijkomen, en vol heilige geestdrift zullen duizenden in ons vaderland u toebidden Leve, groeie bloeie Patrimonium Ik heb gezegd. Het plan is morgen aanstaande in de Eerste Kamer met de openbare behandeling der Militiewet te beginnen. De opening van de tuinbouwschool te Lisse is bepaald op 17 Februari a.s. Minister Talma zal vermoedelijk de opening bijwonen. Van de hand van mr. A. F. de Savornin Lohman zal binnenkort een brochure ver schijnen, in welke hij zijn standpunt inzake vaccine-dwang zal uiteenzetten. Dr. II. Treub, hoogleeraar aan de gem. universiteit te Amsterdam, vierde Vrijdag zijn zilveren feest als hoogleeraar en werd toen benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De Telegraaf meldt dat mr. graaf van Bijlandt, voorzitter der Tweede Kamer en Kamerlid voor Apeldoorn, zich wegens zijn hoogen leeftijd niet meer herkiesbaar zal stellen. Te Souburg tracht men een halte aan het Staatsspoor te verkrijgen. Spoorweg autoriteiten hebben reeds met den burge meester geconfereerd. Te Dordrecht heeft hef kiescollege van de Ned. Herv. Kerk de lieeren die onlangs bedankten voor ouderling en diaken, nadat Ds. J. Keiler geweigerd had hen te bevestigen, opnieuw gekozen. Faillissemen t-V a n E ij k. Naar men seint, werd op de te Amsterdam gehouden verificatievergadering in de faillisse menten van de firma Wed. P. van Eijk Zonen, D. van Eijk, C. J. van Eijk, P.' van Eijk, J. van Eijk en Jan Valk Jr., geen accoord aangeboden. Er bestaat echter kans dat er alsnog zes procent (6 °/o) zal worden uitgekeerd. Zaterdag gaf een Haarlemmer de geboorte aan van zijn een-en-veertigste kind. Ds. J. W. A. Notten, predikant bi] de Geref. kerk B. te Velp, heeft emeritaat aan gevraagd. Hebben de postzegels hun tijd gehad Aan het hoofdpostkantoor te Londen begint een toestel te werken, dat, als men er een stuiver heeft ingedaan, een brief voorziet van een stempel, dat de plaats van een postzegel in neemt. De brieven kunnen voorloopig alleen aan dat kantoor gepost worden. Naar verluidt, hebben Engelsche kapi talisten aan de Portugeesche regeering 72 millioen gulden geboden voor het eiland San Thomé met zijn groote cacaoplantages. Dertig aanhangsters van een door een groep der Mariaviten gevormde nieuwe sectie te Lods hebben getracht een zekeren Kowalski, dien zij als een Heiland beschouwen, wiens opstanding hun leer zou moeten rechtvaardigen, te bewegen om zich te laten kruisigen. Ter wijl de besprekingen daarover nog gaande waren, omringden de vrouwen het huis. Een tijdig ingrijpen der politie redde Kowalski van een zekeren dood. Verscheidene vrouwen zijn in hechtenis genomen. De twaalfdaagsche collecte, die te Londen gehouden werd om 100.000 p. st. bijeen te brengen voor een nieuw gebouw voor de Chr. Jongelings-Vereeniging heeft p. st. 66,677 op gebracht. Het geheele benoodigde bedrag is dus niet bijeen, Toch leverde de collecte een schitterend resultaat op. Op het Grieksche eiland Cephalonia zijn bij de jongste aardbeving verscheidene dorpen verwoest. Er zijn 8 dooden en 2 gewonden. De aardschokken op Zanta houden aan, doch zijn zwakker geworden. De schrik op beide eilanden is groot. TER NEUZEN, 30 Januari 1912. Bij de Nieuwjaars-commissie alhier is nog een extragift van f 100 ingekomen. Zaterdagmorgen bevonden zich in de woning van M. d. D., in de De Doelderstraat alhier, twee kinderen van 5 eh 4 jaar in de woonkamer, terwijl moeder een boodschap deed. De kachel was wat gedoofd en wilden de kinderen, met petroleum er in te gieten, weer harder doen branden. De jongste stond boven de opening er naar te kijken toen de vlam hoog opsloeg werd dat kind deerlijk in het gelaat verbrand, terwijl ook de kleertjes vlam vatten. Een oudere broeder kwam op het hulpgeschrei toegeloopen en wist met een jas de vlammen spoedig te dooven. Het kind heeft echter erge brandwonden bekomen. We kunnen meedeelen, dat het 39ste bataljon van de landweer oefent te Ter Neuzen in twee tijdvakken nl. 18—23 Maart en 25—30 Maart. Sluiskil. Het muziekgezelschap alhier is dezer dagen ontbonden. Eenige jaren geleden was het met grooten ijver opgericht en het beloofde toen veel te worden. Doch die ijver onder de werkende leden verzwakte al meer en meer, zoodat het bestuur thans zich genoopt zag de muziekvereeniging te ontbinden. Driewegen. In de op j.l. Zaterdag gehouden vergadering van leden der Vereeniging „Uit Voorzorg" tot aankoop van steenkolen, werd in de plaats van den heer W. van Tatenhove tot voorzitter gekozen de heer A. de Bruijne en in de plaats van den heer E. Bakker 'tot secretaris de heer G. W. Versloot, terwijl de heer H. de Regt tot vice-voorzitter werd ge kozen. Tot leden van de Commissie van Toe zicht werden benoemd de lieeren P. M. Oost- dijk, L. de Putter en Jan Jansen. De reke ning sloot met een batig slot van ruim f 200. Hoek. Donderdagavond om 6 uur hoopt Ds. G. van Dis van Zaamslag in de Herv. Kerk alhier een zendingsrede uit te spreken. De Chr. zangvereeniging „Hosanna" van Ter Neuzen zal eenige nummers ten gehoore geven. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Hoek werd besloten tot onbewoonbaarverklaring van een woonhuis in de buurt Paradijs, gemerkt no. 386. De termijn van ontruiming werd bepaald op 3 maanden. In opdracht van den Raad hebben Burg. en Weth. een plan laten ontwerpen voor be- keiïng van den weg van de buurt Knol tot aan de kom der gemeente, het eenig deel van den weg NeuzenHoek dat nog niet met keien verhard is. De grindbaan heeft in het najaar veel door bietenvervoer geleden. De bestrating in de kom der gemeente eischt herstelling. Met het oog daarop wordt voorgesteld de oude straatsteenen uit te breken en de 3 hoofdstraten in de kom te bestraten met waalklinkers, over de geheele breedte, in aansluiting van bestaande trottoirs of stoepen. Het geheele werk wordt geraamd op f 18.000. In verband met andere gesloten leeningen zal de hoofdelijke omslag, naar de tegenwoor dige opbrengst gerekend, in het jaar 1912 met 35 procent moeten worden verhoogd. De hoofdelijke omslag werd vastgesteld op een bedrag van f4540,15, het kohier van het schoolgeld op f 136,50 en dat der hondenbe lasting op f 112,50. Zaamslag. Zaterdagavond hield de Antirevo lutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hare jaarvergadering. De opkomst kon bevredigend genoemd worden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het batig saldo 19,506 bedroeg. Aan de beurt van aftreding waren de be stuursleden A. de Kraker en L. A. de Mul, die met bijna algemeene stemmen werden herkozen en zich hunne benoeming lieten welgevallen. Daarna hield de heer J. Haak een referaat over „De eisch eener oprichting van eene Chr. Hooge Burgerschool.'' Hierover ontstond een aangename gedachtenwisseling. De vergadering op de gebruikelijke wijze geopend, werd op verzoek van den Voorzitter door den referent met dankzegging gesloten. Het prachtige winterweder deed de pluimveetentoonstelling te Oostburg buitenge woon slagen. Na afloop blijkt, dat dit niet te veel gezegd was, immers behalve de inzenders, genoodigden en leden der V. P. N. hebben haar ruim 1400 betalende personen bezocht, zoodat het totaal bezoek op 1700 mag geschat worden. Vlissingen. In het diaconessenhuis te Amster dam is op (34-jarigen leeftijd overleden, de heer F. van der Meer, lid van den gemeenteraad alhier, tot welk ambt hij in 1906 werd gekozen. De overledene die tot de antirevolutionaire partij behoorde, volgde wijlen zijn vader als raadslid op. Met groote welsprekendheid wist hij de beginselen die hij voorstond, in de raads vergaderingen te verdedigen. Een der scheepshellingen op de werf „de Schelde" te Vlissingen wordt verlengd tot on geveer 600 voet. In verband daarmede zal een gedeelte van het voor die helling gelegen water gedempt moeten worden, wat geschieden zal op dezelfde wijze als de Bellamykade en Pottekade gedempt zijn. Reeds is een zand zuiger aangekomen om het zand, dat van de zandbakken wordt gehaald en in bakken wordt aangevoerd, op de bestemde plaats te spuiten, met welke werkzaamheden een aanvang is gemaakt. („VI. Ct.") De commissaris van politie te Middelburg deelr mede, dat den laatsten tijd herhaaldelijk aanvragen bij hem inkomen omtrent de firma Geensen en Co., Middelburg, handelende in verschillende artikelen als Exelsior (een middel om wit petroleumlicht te branden) Unicum (een preparaat om schoenen waterdicht te maken.) Uit de verschillende aanvragen is gebleken, dat de firma Geensen en Co. voor geeft een groote fabriek en veel personeel te hebben. Dit is geheel bezijden de waarheid. Voorzichtigheid is dus aanbevolen. Gereformeerde Kerken. Aangenomennaar Ulrum door G. Ploos van Amstel te IJlst. Bedanktvoor Ridderkerk door J. D. Ileer- sink te Emlichheim (Gr. Bentheim). Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Metslawier (toez.)M. Th. Laurman te Finkum c. a.te Kamperveen toez.)J. G. Woelderink te Ottoland. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert op de eerste drie Donderdagen en den laatsten Zondag van elke maand. Des Donderdags om 8 uur des avonds en des Zondags om llji uur, telkens in de consistoriekamer der Ger. Kerk in de Nieuwstraat alhier.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2