Zanguitvoering' Vlooswijkstraat 12A, Ter Neuzen. De Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Gemengd Nieuws. Iioogwatargclij té Terneuzen. Advertentie». op Woensdag 31 Januari WfT Het Kantoor van Nota ris C. LE NOBEL is verplaatst naar de P. F. BUIJZE, pi..,, axel Openbare Verkooping. HUISRAAD WINKELGOEDEREN V. Opnieuw vaststellin g van de begrooting voor 1912. IV. Intrekken van verzonden requesten aan de Minister van Waterstaat en Financiën. omstreeks 7 uur een zwaren brand aan, welke door heel Amsterdam en in wijden omtrek kon worden waargenomen. De brand woedde op de uitgestrekte emplacementen van de Kon Ned. Fabriek van Stoomwerkktuigen en Spoor wegmateriëel, die zich uitstrekken langs de Conradstraat, tusschen de Oostenburgergracht en de Werf Conrad van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij. Uit de geheele stad stroomden groote menschenmassa's, aan getrokken door den rossen vuurgloed, waar door men soms op grooten afstand de vlammen zag spelen, naar de Eilanden. Daar echter de brandende gebouwen geheel op afgesloten terrein lagen, viel het gemakkelijk het nieuws gierige publiek op een afstand te houden zoo dat verreweg de meeste menschen niet veel meer van den brand zagen dan den fel-rood gekleurden hemel. Op het achterste gedeelte van het terrein stond de z.g. timmerwerkplaats, d. i. een groote houten loods, ongeveer 100 M. lang en 30 M. breed, bestaande uit twee verdiepingen. De benedenverdieping was een groote hal, waarin de spoorwaggons op de chassis worden ge bouwd, en die tevens als hout-opslagplaats diende. De bovenste verdieping bestond uit verschillende vertrekken en bevatte o. a. teeken ateliers en een leerschool voor de fabrieks jongens. Vermoedelijk is in een der schoollokalen de brand onstaan, door welks oorzaak valt moei lijk uit maken, daar dit geheele gedeelte van het gebouw in enkele oogenblikken in zulk een dichte rook stond, dat er niet meer in te dringen was. Gedacht wordt aan kort sluiting als de waarschijnlijkste oorzaak. Het duurde slechts zeer kort, of de geheele loods met het daarin opgeslagen hout en de in bewerking zijnde waggons (tweede-klasse rijtuigen voor de Staatsspoor) stond in lichte laaie. Toen het dak was doorgebrand, stegen er geweldige vlammenzuilen huizenhoog ten hemel, en veroorzaakten den feilen gloed, die over de lieele stad waarneembaar was. Nog voordat de brandweer met voldoende materieel aanwezig was, om den reusachtigen vuurpoel met kracht aan te tasten, hadden de vlammen zich reeds medegedeeld aan het dak van de achter de loods gelegen eigen electrische centrale der fabriek, waarvan deze licht zoowel als beweegkracht betrekt. En ook de lakkerij, naast de timmerwerkplaats, werd aangetast, zoodat de brand toen een ruimte besloeg van ongeveer 150 bij 45 meter Geweldig was de hitte, die door deze woedende vuurzee werd uitgestraald, zoo zelfs, dat draden van de electrische geleiding op sommige plaatsen doorsmolten, zonder direct met de vlammen in aanraking te zijn geweest. In de stad dacht men niet anders, of de geheele Nederlandsche fabriek ging in de vlammen op. Alle beschikbaar brandweer- materieel, behalve natuurlijk de reserve, die steeds achterblijft, rukte uit, ook de beide drijvende stoomspuiten, de Gason en de Jan van der Heyden, en toen deze met vijf andere stoomspuiten begonnen een waren zondvloed over de helwitte vuurkolken te werpen, was het alsof plotseling een doovend scherm erove- uitgespreid werd, zoo werden de hoog op laaiende vlammen neergedwongen en als ver stikt in rossige wolken van damp en rook. Een uur na het uitbreken van den brand was hij bedwongen, hoewel de brandweer natuurlijk den ganschen nacht de handen vol werk had. De schade is moeilijk te schatten. Een der directeuren van de fabriek deelde mede, dat in de timmerwerkplaats vrij veel, grootendeels afgewerkte, waggons stonden, waarvan zoo goed als niets meer over is, want het gansche gebouw is schoon uitgebrand. Hoe kranig werk de brandweer geleverd heeft, en hoe krachtig zij den strijd heeft aangebonden met de geweldige vuurzee, blijkt hieruit, dat slechts het achterste gedeelte van de loods geheel met den grond is gelijk ge brand. Voor het grootste gedeelte zijn de muren van het houten gebouw blijven staan. Van de electrische centrale daarachter is het dak weggebrand. Daar de fabriek door twee eigen centrales bediend wordt, behoeft zij niet geheel stop gezet, maar toch wel voor 'een groot gedeelte, nl. al de werkplaatsen, die van deze centrales den stroom betrokken. Hier staat voor ten minste f75,000 aan machinerieën. Een eerste en oppervlakkig onderzoek doet hopen, dat deze niet ernstig beschadigd zijn. Doch in ieder geval zullen een 700 werk lieden de eerste dagen niet aan hun gewonen arbeid kunnen gaan. Ook in de lakkerij is veel schade aangericht. Het daarnaast gelegen gebouw voor machi nale houtbewerking is, dank zij het krachtig optreden van de brandweer, geheel gespaard bleven. Het blusschingswerk stond onder persoon lijke leiding van commandant der brandweer, den heer Meier. door zee, welke het vasteland van Florida verbindt met het eilandje West Key, op de kaart te zoeken benoorden Cuba. De viaduct spoorweg loopt over de reeks eilanden, die als het ware een afgebrokkelde landbrug vormen tusschen het eilandje West Key en de kust. De zee tusschen de Key's is ondiep, hetgeen den bouw van het viaduct een werk van reusachtige afmetingen en veel ingonieursdurf heeft mogelijk gemaakt. Behalve voor de bevordering van het goederenverkeer tusschen Cuba en het vasteland, verwacht men van den nieuwen spoorweg veel nut voor de ver gemakkelijking van het reizigersverkeer, daar het Cuba heel wat nader brengt tot New York, voor lien die op Cuba hun vacanties willen gaan doorbrengen. De viaductspoorweg is een onderdeel van de Florida East Railway. Men heeft zes jaar gewerkt om den spoorweg te voltooien. Middelburg. Heden is ter Arr. Rechtb. alhier veroord. C. J. H., 25 jaar, klerk bij de Staats spoorwegen te Kruiningen. Conform den eisch tot f 40 boete of 40 dagen hechtenis, waar het aan zijn schuld te wijten is dat gdvaar ontstond voor het verkeer op de spoorwegen. Westkapelle. Heden is aan het strand alhier aangespoeld een gedeelte van een mensch. Het lichaam was gedeeltelijk ontvleescht, alleen de romp en één arm. Zonder eenig kleedingstuk of herkennings- teeken werd het gevonden. Amsterdam. In een heden gehouden be stuursvergadering van vertegenwoordigers van de Chr. arbeidersorganisaties, is een motie aangenomen waarin strenge afkeuring is uit gesproken omtrent de loodgietersstaking die als een contractbreuk werd veroordeeld. Den Haag. Heden is officieel bekend ge maakt door Prof. Kouwer en de doktoren Roessingh en De Jong, dat de toestand van H- M. de Koningin zeer bevredigend blijft. Er worden geen bulletins meer uitgegeven. Apeldoorn. Het hof zal in de eerste week van April zich van uit de Residentie naar het Loo begeven, voor het zomerverblijf. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 28 JANUARI 1912. Boter per 7» K.G. Eieren 104 stuks KOERS VAN Fransch per 100 fr. per 65. f 4.40. GELD. Engelsch 47.577,. 12.— Zware brand te Amsterdam. Een geweldige vuurgloed aan den Oostelijken hemel, die zich met groote snelheid uitbreidde en in felheid toenam, kondigde Woensdagavond Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat een pomp van den heer N. te Oude water, die haar water uit den Hollandschen IJsel krijgt, den laatsten tijd in grooten getalle garnalen oppompt. - De houtzager J. II., in dienst bij den heer C. J. Alblas te Waddinxveen, is door een stuk hout, dat onder een cirkelzaag uit sprong, zoo ernstig getroffen, dat hij nog den zelfden dag aan zijn kwetsuren is overleden. Maandag is een van de merkwaardigste spoorwegen, die ooit gebouwd zijn, voor het verkeer geopend. Het is de viaductspoorweg HET 47.55 12.- MIDDELBURG, 25 Jan. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe redelijk. Andere artikelen weinig ter markt. Zomergerst 25 cent hooger. Kroon erwten f 1 lager. De prijzen waren als volgtjarige tarwe 0, a /'0,—nieuwe dito 7,25 a 7,50 r°gge 6,50 a 7,— wintergerst j 0,a ƒ0,— zomergerst /6,25 a ƒ6,50 haver f0, a 0,paardenboonen 8,75 a ƒ9,25 groene erwten a kroonerwten 13.— a 15,— tuinboonen 8.75 a f 9.25; witteboonen 23,50 a 24,— ronde bruine boonen 22,— a 24,— lange dito ƒ17,— a 18.— koolzaad aallesper a f per 50 kilo. mud. Karweizaad Noteering van boter en eieren. Boter 0.55 a 0,65 voor particulieren f 0,65 per 7» kilo. Eieren f 5.40, voor particulieren ƒ58.0 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f5,60 a f6. DAGE N. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 27 28 29 30 31 1 2 Jan. Febr. Voorm. Nam. 4.43 5.2 5.20 2.39 5.59 6.20 6.43 7.9 7.40 8.9 i 8.46 9.24 10.3 10.46 in de Ned. Herv. Kérk te ZAAMSLAG, door de Christelijke Zangvereeniging „ZINGT DEN HEERE EEN NIEUW LIED", waarbij de WelEerw. Heer Ds. RAAMS van Hoek spreken zal in het belang der Zending. De opbrengst dezer Uitvoering is geheel ten voordeele der Zending. Programma's a 10 ets. verkrijgbaar bij G. WESTERWEEL, F. C.' WISSE, C. A. WISSE. Aanvang des avonds half zes ure. Ter Neuzen, Januari 1912. Ondergeteekende maakt door dezen bekend, dat hij zijn SCHILDERSZAAK overgedaan heeft aan den Heer C. P. VAN NOORD Czn. Dankend voor het door hem zoo ruimschoots genoten vertrouwen beveelt hij zijn opvolger beleefd in ieders gunst aan. JAN VAN IIERP J.P.zn. Aansluitende aan bovenstaande mededeeling bericht ik door dezen het geachte publiek dat ik de door den Heer VAN HERP gedreven SCHILDERSZAAK over genomen heb. Hopende door een vlugge en nette bediening ieders verrtouwen waardig te maken, beveel ik mij door dezen beleefd in uw gunst aan. Aanbevelend, C. P. VAN NOORD Czn. Mr. Schilder Lange Kerkstraat 26. beschikbaar, in de Dekkerspolder. Te bevragen bij De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de Erven van dhr. MARNs. RIEMENS Daniëlszoon aan zijn sterfhuis te Zaamslag (dorp) op Vrijdag 16 Februari 1912 des namiddags één ure, verkoopen Een Kabinet-pijporgel met 6 registers, hoog 2,75 M., breed 1,60 M., Eiken Cy linder-bureau, Mahoniehouten Schrijftafel, Kapokbed, Handnaaimachine, Kasten, Ta fels, Stoelen, Kachels, Lampen en eene partij Boeken en eenig Glas- Geleierd en Aardewerk enz. enz. Veevoederfornuis groot 60 Liter, Wasch- fornuis met pijp, Wringmachine, 4 zinken Waschtobben, 2 ijzeren Ledikanten (1 per- soons), 4 ijzeren Pomp (Douglas No. 6), Grondbascule (200 KG.), Wied-machine, Heerenrijwiel, Sportkar, 2 Kinderwagens, 2 Klokken, 2 Barometers, eene partij Sloten en verdere Ijzerwaren. in de bres springt. Daar echter een van hen meerdere werkzaamheden heeft verricht, hebben we gemeend een bedrag toe te kennen zonder vast te stellen hoeveel voor ieder, daar we geen grens konden trekken. De heer Eijke merkt op, dat er ook lichamen zijn, waarbij meerdere werkzaamheden verricht worden tengevolge van het uitvallen van een of ander, waarvoor niet betaald wordt. De heer Dees vindt het echter billijk, wanneer meerdere diensten zijn gepresteerd, daarvoor ook betaald wordt. De heer Drost zou, daar er van de 3 personen twee niets langer gewerkt hebben, het geheele verzoek willen afwijzen. En besluiten we voortaan het overwerk extra te betalen laten we dan W. D. de Vries betalen voor die eene maand. Op een vraag van den Voorzitter of iemand daar omtrent een voorstel doet, antwoordt de heer Drost dat hij wenscht voor te stellen het verzoek af te wijzen. Dit voorstel wordt aangenomen met 11—2 stemmen. Tegen stemmen de heeren Visser en Dees. De Voorzitter deelt mede. dat, naar aanleiding van een schrijven van een Ontvanger van Registratie en Domeinen te Hulst, waarin deze meedeelt dat de Firma Ribbens een gedeelte grond aan de West- kolkstraat, ter oppervlakte van pl m. 23 M2 in erfpacht wenscht te bekomen, B. en W. voorstellen afstand te doen van het recht van erfpacht, ten aanzien van een gedeelte van genoemd perceel. De heer Drost vindt het een verkeerd systeem, dat de gemeente stukjes grond, in haar bezit zijnde, telkens in erfpacht geeftz. i. moet zij trachten al die verschillende stukjes grond, waarop hekjes, tuintjes enz. geplaatst zijn, in haar bezit te krijgen, De Secretaris licht een en ander nader toe, waaruit blijkt dat de Min. van Financiën reeds heeft toe gestemd in de 'uitgifte in erfpacht aan de Firma Ribbens. (Die grond nl. is Rijksgrond, dat de ge meente in gebruik heeft tegen f 5 per jaar.) Der halve kan de gemeente hieraan niets doen. Na eenige discussie wordt met algem. stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. De secretaris deelt mede, welke wijzigingen ter goedkeuring aan Ged. Staten worden voorgesteld. Hierbij komt o. a. ook voor een post van 500 gld. voor benoeming van een tijdelijk opzichter voor de op te richten H. B. S. De heer De Jager vraagt inlichting omtrent dien post. De Voorzitter deelt mede, dat aan B. en W. op gedragen is, uitvoering van het besluit in de laatste vergadering genomen, nl. oprichting van een H. B. S. Nu hebben B. en W. gemeend, daarvoor een tijdelijk opzichter te benoemen tegen f70 per maand. De heer De Jager begrijpt zeer goed, dat er ten gevolge van genoemd besluit, maatregelen getroffen moeten worden, maar z.i. heeft de Raad medezeg genschap over het voteeren van een bedrag van f 500 en had het mitsdien in diezelfde vergadering moeten vastgesteld worden. De heer Wieland is ook tegen dat bedrag, omdat hij tegen een H. B. S. is, daar hij vermoedt, dat het een zwaren druk op de ingezetenen leggen zal. De heer Dees verdedigt het voorstel, omdat hij van meening is, dat, om uitvoering te geven aan het genomen besluit, een bedrag noodig zou zijn om handelend op te treden. De heer Drost is van meening, dat in het voor stel besloten ligt de vraag aan den Raad om sanctie. Het voorstel tot uittrekking van een post van 500 gld. wordt aangenomen met 9—4 stemmen. Tegen de heeren Scheele, De Bruijne. Wieland en De Jager. Deze intrekking staat in verband met het Raads besluit van 19 Oct. 1911. inzake gedeeltelijke dem ping van de gemeentehaven. De Voorz. zegt dat er na dien tijd een nieuw verzoek tot demping is verzonden en dat dus het vroeger besluit dient ingetrokken te worden. Dit geschiedt met 9—4 stemmen. Tegen de heeren Lensen, Donze, Eijke en Wieland. Bij de rondvraag doet de heer Wieland de vraag of het lang zal duren om tot demping der haven over te gaan. De Voorzitter gelooft van niet. De heer De Jager zegt, dat hij na de laatst ge houden vergadering met verbazing kennis nam van het in die vergadering genomen besluit tot op richting van een H. B. S. als zijnde een gevolg van een adres van een 40-tal ingezetenen, waartoe op de vooravond van die vergadering besloten is. Temeer nog heelt het spr. verwonderd, daar dit besluit zonder buitengewone discussie is aange nomen. Spreker had het wenschelijk gevonden dat bij dat adres eens een nota van kosten was geweest, voorts hoeveel de eventueele subs, van andere gemeenten zou bedragen en dan eens een eindcijfer was genoemd, waaruit men dan kon afleiden hoeveel de gemeente dat jaarlijks kosten zou. Er komt nog bij dat het niet eens op de agenda stond dat daarover gesproken zou worden. Toen in Maart 1911 de zaak van de oprichting eener H. B. S. aanhangig werd gemaakt, kwam dit voor op de agenda en is in de vergadering van den Raad toen breed besproken. Het gevolg daarvan was een conferentie met den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, die het plan uiteenzette en een nota van kosten gaf, waaruit bleek dat zoo'n school nog al aardig wat kosten zou. Voorts is de zaak slepende gebleven totdat in Nov. in de 2e Kamer door de afgevaardigde uit het district Oostburg over die zaak is gesproken en hierop is door den Minister van Binnenl. Zaken geantwoord, wat allen bekend is. Niettegenstaande dit alles, wordt door enkele leden een vergadering belegd met het bekende gevolg. In de daarop volgende raadsver gadering werd nu zoo'n ingrijpend voorstel met een vloek en zucht aangenomen dit vindt spreker op z'n zachtst genomen te voortvarend en hiertegen doet spr. zijn protest hooren. Niemand het woord meer verlangende sluit de Voorzitter de openbare vergadering en wordt nog een gesloten zitting gehouden ter behandeling reclames Hoofdei. Omslag. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds; J. F. van Hulsteiin. Axel A - - Axel B Zaamslag Hoek 9 en 2 uur. Ds. J. H. Lammertsma. 9 uur, Ds. M. Uijtenhoudt van Zaam slag en 2 uur, Leeskerk. 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins van Axel. 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kldosterzande 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt van Zaamslag. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/, en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/2 uur, Dhr. H. J. van den Ouden. Axèl 9'/ï en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent 9'/2 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Dhr. J. Fraanje. 's morgens Intrede. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen, ö'/a uur, Dhr. J. J. Kense. AMSTERDAM, 25 Jan. 1912. Lijnolie Febr. f42, Maart/April f 41'/2. Suiker prijshoudend, Jan. f 18'/,c geboden. Mei 187/ig genoteerd, Oct./Dec. f 133/s te koop. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2. a f2,t0. Friesche Blauwen f 2,90 a f 3, Zeeuwsche Bonten f 3.05 a f 3.20. Zeeuwsche Blauwen f 8.05 a f 3,15. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.20 h f 2.30. Eigenheimers zand f3,50 a f4,20. Zeeuwsche Pooters f 1,80 a f 1,90. ANTWERPEN, 25 Jan. 1912. Chilisalpeter vast, loco fr. 23.20, Febr./Maart fr. 24,20, Maart fr. 24,20, Mei fr. 24,25. TER NEUZEN, 26 Jan. 1912. GRAZINGEN

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3