DE VOLKSDRANK VAN HOOTEN'S Recliiiiie Berichten. bij uitnemendheid Kerk en School. Laiidbouwberichten. Daarna werden nog een paar ingekomen brieven besproken en ten slotte werd aange nomen den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie nogmaals te verzoeken de kantoor jongens op het postkantoor alhier af te schaffen Blijkens een circulaire van deu Commis saris der Koningin is de aflevering van man schappen, die bestemd zijn in dit jaar ter inlijving bij de militie te worden opgeroepen, bepaald voor Terneuzena. in het tijdvak van 1 15 Maart: op Zaterdag 2 Maart óp het gemeentehuis; b. in het tijdvak van 16—31 Meiop Dinsdag 21 Mei voor Ter Neuzen c. in het tijdvak van 16-30 September: op Dinsdag 24 September voor Ter Neuzen. In het Hotel Centraal te Ter Neuzen werd Woensdag eene lezing gehouden door den heer Jhr. De Muralt over gewapend be ton voor zeewering en oeververdediging vol gens zijn systeem. Een en ander met platen en voorwerpen verduidelijkende, besprak hij achtereenvolgens de dijksverdodiging, dijks- verhoogingen, doorbraken en oeverafschuivin- gen, om te eindigen over de zinkstukken in gewapend beton. Met lichtbeelden vertoonde hij een aantal werken tot zeewering volgens zijn stelsel uit gevoerd. De vergadering werd door veel belangheb benden bijgewoond. (M. C.) Gisteren werden bij de Kon. marechausée verplaatst de marechauséesJ. Zandee van Vlissingen naar Ter Neuzen, J. Warrens van Breskens naar Ter Neuzen, E. F. de Waal van IJzendijke naar Ter Neuzen, J. G. Mookhoek van Ter Neuzen naar Heusden, A. M. Huizer van Ter Neuzen naar Eindhoven, J. van de Kaa van Ter Neuzen naar Bladel. Driewegen. Gisteravond werd in de Chr. School eene zeer leerzame vergadering ge houden van „landbouwbelang." Door bijzon dere omstandigheden waren niet alle leden tegenwoordig en dat er niet meer begunstigers waren was bepaald jammer. Een voorstel om een proefveld aan te leggen, dat bezaaid zal worden met bietenzaad van verschillende telers werd aangenomen. Van de agenda werd af gevoerd een voorstel om daarvoor subsidie te vragen aan den gemeenteraad. Nadat vroeger de heer A. de Feijter Jz. een doorwrocht re feraat had gehouden over „de invloed van het voeder op de inertie van het dier en het ver lies daarvan bij spierarbeid", hield nu de heer D. de Kubber de vergadering eenigen tijd aangenaam bezig met eene lezing over „be mesting". „Landbouwbelang", hoe jong nog, vertoond krachtig leven. Voorwaarts! blijve hare leus is bestemd om te worden: GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. 1 Kg. 1.50 - 0.80 VqK^. f 0.421 Vlo,. 0.18 Met één stem boven de meerderheid is de eene Katholieke candidaat gekozen, terwijl de andere Katholieke candidaat slechts één stem 1 beneden de meerderheid bleef. Er moet thans een herstemming plaats heb ben, omdat één enkele kiezer niet de beide Katholieke candidaten heeft gestemd maar blijkbaar gestemd heeft op een Katholieken en op een liberalen candidaat. Wij laten deze daad, die niet goed te praten valt, voor rekening aan dien dubbelhartigen kiezer, die vuur en water in één hand schijnt te willen dragen. Wij wijzen alleen op liet feit, dat één enkele stem een herstemming noodig heeft gemaakt en dat één enkele kiezer bet in zijn band had, dat beide Katholieke candidaten ineens waren gekozen. (Zelandia) Borssele. De weg langs den zeedijk van de kade töt den Staartschen dijk alhier is zeer slecht. Woensdagmorgen reed de boterkoop- man Jeremiasse van Baarland naar den Bors- selschen steiger, om met zijn boter naar Ter Neuzen te gaan. Door in een der groote gaten terecht tc komen die er in den weg zijn, sloeg paard en kar den dijk af, landzijde. Plet paard en J. zelve hadden Jgeen ongelukken bekomen, de kar was echter tamelijk bescha digd. De boter was ook lier en der in den modder gerold. Axel. Do Chr. Werkl. Vereen. „Bid en Werk alhier, afd. van het Verbond „Patri moniurn", vierde op Dinsdag 23 Jan. j,l. in het lokaal „de Vergaderzaal", haar jaarfeest. Nadat door de verg. gezongen was Psalm 103 1, ging de Voorzitter der afd, voor in gebed, waarna bij een openingswoord sprak naar aanleiding van Spr. 22 2, over liet verschil tnssclien armen en rjjken en hunne verhouding tot elkaar. Hierop werd door de verg. een lied gezongen, waarop Ds. J. H. Lammertsma het woord verkreeg tot liet spreken van een feestwoord, hetwelk aan ons is afgestaan op welwillende wijze. We hopen bet echter in ons volgend nummer in het geheel op te nemen. Hierna werd enkele minuten pauze gegeven, gedurende welke de bestuursverkiezing plaats had. Deze bad tot uitslag, dat de aftredende bestuursleden, G. den Deurwaarder, F. Bare- man en G. Heijnsdijk, met 46, 41 en 47 van de 57 uitgebrachte stemmen herkozen werden. Uit de verschillende jaarverslagen stippen we bet volgende aan. De arbeid van Patr. trad in het verloopen jaar niet zoozeer naar buiten, doch bleef meer bedekt. Toch vormde Patr. door zijnen arbeid vaak liet onderwerp van de gesprekken. De samenstelling van liet Bestuur onderging nog al eenige wijziging. Het ledental vermin derde met 2 en vermeerderde met 3. Het bedraagt thans ongeveer 140. Er werden 7 ledenverg. gehouden (w. o. 3 cursusverg.) en 9 bestuursverg. Bij het ziekenfonds „Samenwerking" zijn 97 leden aangesloten. Uit het verslag van den Penningmeester (die zelf door ziekte verhinderd was) bleek, dat er was ontvangen f 114,90 en uitgegeven f 107,7G5alzoo een overschot van f7,135. Dit overschot, was liet vorig jaar f 16,10, zoodat de afd. dus f9 acbteruitgeboerd is. Van de bibliotheek, waarvan thans voor het eerst verslag werd uitgebracht, wordt al aardig gebruik gemaakt. De boekenlijst telt thans 215 nummers. In liet verloopen jaar werd door een 30tal lezers 555 maal 0111 een boek gevraagd. De ontvangsten bedroegen f 105,73' en de uitgaven f 110,84, zoodat er een tekort was van f5,105. Bovendien was er nog heel wat geld noodig voor aanvulling der" kast. Toch mag de afd. met genoegen terugzien op wat dit jaar reeds door de bibl. verricht is. Het verdere van den avond werd doorge bracht met het aanhooren van de gelukwen- schen die door de afgev. van de afd. van Patr. te Zaamslag en Ter Neuzen werden uitgesproken en van enkele voordrachten. Bovendien werd nog een verkoop gehouden van boeken en andere zaken ten voordeele van de bibliotheek die f 16 opbracht. Door Ds. C. Bruijns werd een hartelijk woord ge sproken en de toezegging gedaan dat Z.Eerw. op een volgend jaarfeest een rede hoopte te houden over „De vrouw en Patrimonium". Na liet zingen van Ps. -33 11 werd daarop de verg. door Ds. Bruijns met dankzegging gesloten. oS De talrijke aanwezigen zullen zeker met genoegen aan dezen avond terugdenken. De flinke ruime zaal, het prachtige licht, de rond gedeelde chocolade met broodjes, alles werkte er toe mede om de vergadering gezellig te maken. Axel. Dinsdagnamiddag werd ten herberge van dhr. G. Gilijam.se door liet bestuur van de Maatschappij „Vooruitgang is ons streven" alhier aanbesteed a. 200.000 K.G. superfosfaat met 14% in water oplosbaar phospliorzuur. Langste inschrijvers waren G. Dees, Ter Neuzen, f2.20. b. 36.000 K.G. chilisalpeter met 15.5% nitraatstikstof, onder de garantie van echtheid. P. de Bruijne, Axel, f 11.60. c. 5000 K.G. zwavelzure ammoniak met 20% ammoniakstikstof, vrij van voor planten nadeelige stoffen. W. Bedet, Ter Neuzen, f 16.75. en cl. 32.000 K.G. kaïniet met 12.4% in water oplosbare kali. P. J. Scheele, Ter Neuzen, G. Dees, D. J. Axel, Dirk Scheele, Ter Neuzen, P. de Bruijne allen voor f 2.07 58/100. Alles franco te leveren op 't voertuig der leden. De levering werd gegund aan de laagste inschrijversdie van kaïniet, bij loting aan Dirk Scheele. Woensdagavond werd te Axel een ver gadering gehouden van ingezetenen der ge meente ter bespreking van het voprnemen om het 25-jarig bestaan van liet muziekgezelschap „Concordia feestelijk te vieren. De overgroote meerderheid verklaarde zicli voor een vesti- val hetwelk zal gehouden worden op 15 Aug. Staande de vergadering werd geteekend voor een bedrag van f 127. In de laatst gehouden raadsvergadering te Philippine werd besloten om een wielrijders- baan te leggen van uit het dorp tot de statie, (omstreeks een uur gaans), onder voorwaarde, dat Philippine de kosten zal dragen tot den Remoortel-polder en de kosten van bet overige gedeelte door de gemeente Sas van Gent zul len betaald worden. Als deze baan, wat we hopen, tot stand mag komen zal er in een behoefte zijn voorzien want in het najaar bij het drukke vervoer van bieten, is de weg bij na onbegaanbaar. Als nummer één komt op de voordracht voor hoofd der openbare school te Weslkapelle voor, de heer E. Hoek, hoofd eener school te IJzendijke. Tot onderwijzer aan de openbare school te Aardenburg werd uit slechts 2 solicitanten benoemd, de heer C. Brakman, thans onder wijzer te Schoondijke. Te Sluis is de waarde van een enkele stem weer duidelijk gebleken. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Sleen A. Brummelkamp te Vrijhoevcn-Capellete Hollum op Ameland: C, J. Hakman te Rotterdam; te Breukelen R. v. d. Kamp te Sliedrechtte Werkendam A. R. W. de Jong te Hoofddorp. Aangenomennear Blokzijl door C. .J. A. van Dieuien te Meerkerk bij'Gorinchem. Ned. Hervormde Kerk. Tweetal te Kampen (O.)J. G. Woelderink te Ottoland en G. A. Pott, cand. te Zetten. Beroepen: te Olde- en NijeberkoopP. Bruining Jzn. Te Almelote Arneinuiden G. A. Pott, cand. te Zetten. Bedanktvoor Doorn door E. Warmolts te Jutpliaas. Op de markt te IJzendijke reeds werd een begin gemaakt met liet contracteeren van suikerbieten. Naar andere jaren gerekend is dit zeer vroeg, daar anders eerst een begin gemaakt werd omstreeks hall' Februari. De prijzen zijn voor het vierde district f 14 aan de havens te Cadzand, Breskens, Hoofdplaat en Biervliet en f 13.50 voor de landbouwers, die leveren aan een der stations van de tram lijnen Breskens—Maldegliem, en Schoondijke— IJzendijke—Belgische grens. In liet contract is echter een nieuwe be paling opgenomen, n.l. dat de landbouwer het zaaizaad moet betalen tegen f 1 de kilo en bij „herzaaien" tegen f 1,50 de kilo. Nu deze bepaling gemaakt is, zullen velen het wel met 5 a 5% K.G. zaad per gemet kunnen doen, terwijl anders soms 7 K.G. gevraagd werd. Men sprong toen wel wat kwistig met liet zaad om. En dat zal thans de beurs kosten. Gemeenteraad van Ter Neuzen. I. Benoeming tijdelijk wethouder. II. Ingekomen stukken. III. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Deze benoeming moet geschieden wegens bedanken door den heer C. J. de Nijs. Ter benoeming worden voorgedagen de heeren C. J. de Clerck en P. Bauwens. I. Voorstel tot toekenning van eene grati ficatie aan de heeren W. D. de Vries, L. J. de Vries en mej. J. T. de Kraker. Zitting van Donderdag 25 Januari 1912. Voorzitter dhr. Visser, Wethouder. Na opening der vergadering spreekt de Voorzitter enkele woorden van deelneming, naar aanleidin»- van het overlijden van den heer J. A. P. Geill in leven burgemeester dezer gemeente. Spreker zegt, dat allen, evenals hijzelf, met weemoed vervnld i zullen geweest zijn toen men vernam dat de burge meester overleden was. Waar we pas zijn stoffelijk overschot grafwaarts gedragen hebben, gevoelt spr, zich gedrongen zijn deelneming te betuigen in dit zoo droevig verlies en voor de achterge blevene weduwe en zoon en ook voor de gemeente. Dertien jaren heeft hij aan 't hoofd dezer gemeente gestaan en al dien tijd heeft hij getoond, dat de belangen, hem toevertrouwd, in goede handen waren. Spr. brengt hulde aan zijn nagedachtenis en wijst op de humaniteit en onpartijdigheid, den overledene eigen, èn als Voorzitter van den Eaad èn als Voor zitter van het Dagelijksch Bestuur. Spr. eindigt met te zeggen dat zijne nagedachtenis altijd in hooge eere zal gehouden worden.' De leden, die staande deze woorden aanhoorden geven blijk van instemming met het gesprokene! De Voorzitter deelt mede dat van Mevrouw Geill bericht is ingekomen van het overlijden van haar echtgenoot, en dat bereids hierop een brief van rouwbeklag is gezonden. Hierna worden de notulen der vorige vergadering geleverd en goedgekeurd. Tot stemming overgegaan zijnde, wordt hiertoe benoemd de heer Drost met 7 stemmen. De heeren Wieland, De Jager en Moggré ver kregen respectievelijk 3, 2 en 1 stem. De heer Drost neemt zijn benoeming aan. De Voorzitter deelt nog mede, dat aan zegels ingewisseld is een bedrag van f382,125, wat aan genomen wordt voor kennisgeving. a. Sclirijven van den heer De Nijs te Sluiskil, berichtende, dat hij zijn benoeming ais lid van het Burgerlijk Armbestuur niet aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. b Adres van eenige personen, allen patroons in de bouwvakken, waarin zij verzoeken de gemeente werken, zoo goed wat levering als wat werkloonen betreft, weer te doen aanbesteden. Het is, zoo zeggen adressanten, voor de patroons in Ter Neu zen, die toch hunne lasten, voor de meesten zelfs geen klein bedrag, hebben op te brengen, hard, verstoken te blijven van deze werkzaamheden. Bo vendien doet het gemis van werkzaamheden zeer begrijpelijk zijn druk gevoelen op de andere kar weien. Daarom verzoeken zij den Raad het daar heen te willen leiden, dat zij weer in de gelegen heid gesteld worden, evenals vroeger, om te kannen meedingen. De Voorzitter zegt, dat regel is dat alles publiek wordt aanbesteed, behalve onderhond van gebouwen, dat in de laatste jaren zooveel mogelijk geschiedt door personen uit de gemeentewerklieden. Spr. beweert dat zij het oog hebben gehad op de buizen van de rioleering der markt, daar zij zeggen dat deze niet publiek aanbesteed zijn. Dit is echter ten onrechte, want twee ingezetenen hebben in schrijvingen gezonden, doch deze waren te hoog. Voorts wordt dit adres voor kennisgeving aan genomen. 6 c. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen [kom] en van die te öiuishii. Reide worden ter inzage gelegd. d Schrijven van P. Dregmans te Axel, waarin hy bericht dat in Februari op Java eenige per- ceeien grond, behoorende tot den gemeenschappe- iijken boedel van hem en zijn overleden echtgenoote zullen worden geveild en geeft in overweging dat' de gemeente deze aankoopt, daar zij voor een ander weinig waarde bezitten. Daar dit verzoek ongezegeld was, wordt het ter zijde gelegd. t. Schrijven van mej. A. S. Hufkes, waarin zn bericht dat in de jaren 1910 en 1911 door haar hulp is verleend bij 135 verlossingen. De Voorzitter zegt dat dit naar aanleiding is van een desbetreffende vraag door B. en W. Z. h. s. wordt aangenomen het voorstel van en W. om deze plaats niet door een ander te laten vervullen daar het aantal te gering is. f. Schrijven van de afdeeling Ter Neuzen van den Algem. Ned. Geheelontlioudersbond, berichtende dat met de handhaving der orde tijdens de uren, waarop de lessen gegeven worden, belast zijn de heeren J. G. Groen, Abr. Leunis en P. Paul, welke personen ook belast zijn met het geven van onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. Voorts wordt voor kennisgeving aangenomen een schrijven van het Burger! Armbestuur, waarin zij berichten, dat herbenoemd is de heer A. H. Donze idem van Ged. Staten, berichtende goedkeuring van het kohier schoolgeld 4e kwartaalidem van Ged. Staten, berichtende goedkeuring van de voor gestelde wijziging van de begrooting 1912 idem van Ged. Staten, berichtende goedkeuring van liet suppletoir kohier op de hondenbelasting 1911 idem van Ged. Staten, berichtende, dat zij de beslissing omtrent de goedkeuring der begrooting wenschen te verdagen tot 1 April. 1. Schrijven van mej. W. G. van Dijk. verlos kundige alhier, welke, gelezen hebbende dat mej. Huikes met 1 Febr. a. s. eervol ontslag aangevraagd en gekregen heeft, te kennen geeft, dat zij gaarne belast zou worden met dat deel der armenpraktijk wat door bovengenoemde juffrouw werd waarge nomen en verzoekt haar dat te willen toestaan tegen een door den Raad nader te bepalen tegemoetkoming van haar tegenwoordig salaris. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen dit te renvoyeeren naar voornoemd college. De heer De Jager acht het wenschelijk, dat toch tijdelijk voorzien wordt in dat deel, waarmede mej. belast was, daar toch na 1 Febr. zich gevallen kunnen voordoen, en misschien da>n noff c*een ref?e- ling is getroffen. Hierover wordt eenige gedachtenwisseling ge voerd, waarna met algemeene stemmen besloten wordt, deze kwestie te renvoyeeren naar B. en W., die met adressante nog eens in nader overleg kun nen treden en voorts de noodige gegevens inwinnen kunnen. m. Schrijven van het Bestuur der afd. Zeeland van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, te Middelburg, berichtende, dat ook na de Trekhonden- wet de gemeenten bevoegd zijn, het zitten op hon denkarren te verbieden, als dit door de eischen van het verkeer gevorderd adressante wenscht ten zeerste het tot stand komen van zoodanige bepaling, daar middellijk ook het belang van den trekhond daardoor wordt gediend. Redenen waarom zij verzoeken, te overwegen, of er in uwe gemeente termen zijn, om in het belang van het verkeer het bedoelde verbod in het leven te roepen. Na korte bespreking wordt dit schrijven geren- voyeerd naar B. en W. n. Schrijven van Dr. D. Bnyze, berichtende, da? hij zijn ontslag wenscht te nemen als lid van de plaatslijke schoolcommissie. De Voorzitter zegt, dat dit zal medegedeeld wor den aan genoemde commissie, teneinde daarin voor zien kan worden. Uit de gehouden stemming blijkt dat met alge meene stemmen benoemd wordt C. J. de Clerck. De Voorzitter zegt, dat het adres met memorie van toeiichiting van deze personen reeds voldoende bekend is, thans is er nog een schrijven van het hoofd van school B die door B. en \V. om inlich tingen was gevraagd. Naar aanleiding van een en ander stellen B. en W. voor een bedrag van f 50 beschikbaar en de verdeeling van dat bedrag aan hen over te laten. De heer Eijke vindt het laatste wel wat gevaarlijk. De Voorzitter zegt. dat B. en W. geen kans zagen dit bedrag zoo te verdeelen dat zij naar evenredigheid werden beloond, daarom moesten ze het zelf maar doen. De heer Lensen vraagt of B. en W. zich reeds afgevraagd hebben, tot welke gevolgen het toe kennen van genoemd bedrag aanleiding geven kan z. i. kan men straks b.v. ook van school A komen en extra belooning vragen. De heer Dees antwoordt hierop dat door het Dagel. Bestuur wel terdege rekenschap is gehouden. Wij hebben dat zeer goed gevoeld. We hebben ook nog eon conferentie gehad met het hoofd van school B en die meende dat het adres van meer genoemde personen overdreven is voorgesteld en dat 2 van hen zelfs geen minuut langer hebben gewerkteen van hen nl. W. D. de Vries heeft echter 1 maand lang meerdere diensten verricht. Spr. vindt het treurig, dat wanneer een plaats vervuld moet worden, niet een der collega's daarvoor

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2