flntirmlutionaif nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Biimciilaiidsch Nieuws. Buitenlaiidsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. No. 885. Zaterdag 27 Januari 1912. 9e Jaargang. WSéS^" °°s °p het °p ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D, H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel me«r ƒ0110. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing denaetWc ad tentie wordt de prijs 9lechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berahtiWL *5rd INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UWRÖEVER. tijd afdrukken van dit blad kunnen advertentiën en berichten aangenomen worden tot uiterlijk des namiddags 1 uur op den dag van uitgave. Heeren adverteerders en bericht gevers gelieven hiervan s. v. p. nota te willen nemen. V De familieband. Als dr. Kuyper in vroeger jaren schreef, dat al wat zich schaarde aan den vrijzinnigen kant liberalen, radicalen en socialen eigenlijk ééne familie vormde, werden fiolen van toorn over zijn hoofd uitgegoten. Foei dat die onruststoker zulk een smaad op den ongerepten naam der liberalen durfde leggen Of de scherpzinnige schrijver al met de stukken aantoonde, dat alle drie, wat hun beginsel betrof, tapten uit hetzelfde vaatje de menschelijke rede de hoogste rechter op staatkundig gebied het mocht niet baten hij was en bleef een boosaardig lasteraar. Natuurlijk zag dr. Kuyper niet voorhij, dat de liberalen, zoolang ze de meerderheid hadden in de Kamers, met hun positie volkomen tevreden waren en zich dus aanstelden alsof ze van de socialisten niets moesten hebben. Ze waren destijds de bourgeois satisfaits, de welvoldane burgers. Zoolang ze alléén de lakens konden uitdeelen, hadden ze de roode hulptroepen niet noodig en schoven ze zich de lastige neefjes van den hals. En vol verontwaardiging bleven ze dr. Kuyper als lasteraar brandmerken. Niettemin bleef de laatste hen waarschuwen als ge voor uw partij op politiek terrein niet uitgaat van een ander beginsel, zult ge hoe langer hoe verder afglijden op het hellend vlak en ten slotte terecht komen, waar ge nu nog niet wezen wilt: in het schuitje der socialisten. Wat ge overigens in uw persoon lijk leven al of niet moogt gelooven, beoordeel ik niet. Het gaat hier alleen over uw be ginsel op staatkundig gebied. Moet nu zoo zouden we willen vragen de onbevooroordeelde opmerker, die nagaat, wat hier en elders in de laatste jaren voorviel, niet toegeven, dat dr. Kuyper destijds vol komen gelijk heeft gehad Ofschoon hun beginsel ontleenend aan de Fransche revolutie, hebben de Nederlandsche vrijzinnigen zich op wijsgeerig en godsdienstig gebied in de laatste halve eeuw voornamelijk gevoed met Duitschen kost. W elnu, wat heeft men in ,de laatste dagen bij onze ooster-buren zien gebeuren Dat al wat vrijzinnig heet, arm in arm met de socialisten opmarcheerde, om de rechter- partijen te verslaan, ofschoon men wist, dat daardoor de socialisten de machtigste partij zouden vormen in den Rijksdag. Gelijk dan ook de uitkomst is geweestin den nieuwen Rijksdag zullen deze liet grootste aantal leden hebben. Zij klommen van 53 leden tot 110. Zou liet hij ons in 1913 anders gaan? Voorloopig waarschijnlijk wel niet met den zelfden uitslag als in Duitscliland. Maar dat het tegen de verkiezingen in het volgend jaar tot een formeel verbond komt tusschen het meerendeel der vrijzinnigen en de socialisten, daaraan valt niet meer te twijfelen. De redevoeringen der leiders in en buiten de Kamers wijzen hierop maar al te duidelijk. De consequentie van het beginsel leidt er toe. Wie zich niet wil onderwerpen aan Gods Woord, moet bukken voor den volkswil. Vooral als men zelf uitgaat van de gedachte, dat het volk souverein is. V In eigen kring. Dat het in 1913 hard tegen hard zal gaan, daaraan twijfelt niemand meer. Niet de gematigden zullen de leiding hebben in den komenden strijd het zal worden een strijd op leven en dood tusschen de voor vechters der volkssouvereiniteit en de belijders van de souvereiniteit Gods. De eersten zullen een wanhopige poging aanwenden, om weer de teugels in handen te krijgen. En daarbij zalTroelstra de leider zijn. Men heeft geen profetischen blik noodig, om dit te kunnen voorspellen. Hoe zullen mij, mannen van rechts, dien feilen strijd beginnen Met welke hoop op succes Slechts onder ééne voorwaarde kunnen we met hoop op goeden uitslag ons schrap zetten tegen den wassenden stroom, die zich tegen ons wendt. Als wij den strijd beginnen in 't geloof. Geloof in de rechtvaardigheid onzer zaak gelijk recht voor alle burgers van den Staat de eene partij niet levende ten koste van de andere. Geloof in de rechtvaardigheid Gods, Die waarheid en recht ten slotte zal doen zege vieren, Doch zullen we sterk staan in dit geloof, dan mag de onderlinge liefde en eensgezindheid niet ontbreken. Waar de liefde gemist wordt, is het geloof dood Hoe is het te dezen opzichte in onze kringen gesteld Hebben we elkander noodig, of vermijden we elkaar Trachten we, wat verdeelt uit den weg te ruimen en den vrede te herstellen, of trekken we ons van de verdeeldheid niets aan en hebben we vrede met de bestaande verhou dingen We achten ons niet geroepen in deze den zedenmeester te spelen, doch kunnen toch niet nalaten, bovenstaande vragen in de ernstige overweging onzer geestverwanten aan te be velen. Late niemand zich misleiden onze strijd zal zwaar zijn. En alleen, waar liefde woont, geeft God Zijn zegen. J h r. m r. A. F. de Savornin Lobman. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman heeft verklaard, dat hij, wegens zijn leeftijd, zich in 1913 niet weer voor een Kamerzetel be schikbaar zal stellen. (N. R. C.) Thans is officieel door Prof. Kouwer en twee doktoren ter kennis gebracht, dat de hoep, welke H. M. de Koningin koesterde, verijdeld is geworden. W. M. Vos, de beruchte Rotterdamsche inbreker, die eenigen tijd geleden de Sclieve- ningsche gevangenis ontvluchtte, is gisteren in Frankrijk door de politie gearresteerd. De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft: „Van betrouwbaren kant werd ons medegedeeld, dat bij de leiders der rechter zijde het plan bestaat, de beide groote ver- zekerings-ontwerpen in dit jaar door de Tweede Kamer te doen afhandelen, n. 1. de ziekteverzekering in het voorjaar en de ouder- doms en invaliditeits verzekering in October. Zeer stellig wordt op aanneming van deze ontwerpen gerekend. Het schijnt bovendien vast te staan, dat in Maart'allereerst de Armenwet zal worden behandeld." In den ochtend van den 18den rukte een vijandelijke kolonne, die uit infanterie, ruiterij en artillerie bestond, uit Gargaresj op, om Zanzoer te bezetten. De Turksche bevelhebber schoof dadelijk een Turksche en Arabische strijdmacht vooruit, die de Italianen hij Gar garesj aanviel. Het gevecht duurde drie en een half uur. Door een omtrekkende be weging van den Turkschen linker vleugel werden de Italianen gedwongen, twee van hun verdedigingslinies op te geven, 's Middags trokken zij op een derde linie terug, om ver sterkingen uit Tripoli af te wachten. Tegen den avond ondernamen de Turken en Arabieren een nieuwen aanval op den vijand, die reeds versterkingen had gekregen. Het nachtelijke gevecht werd uiterst bloedig. De Italianen moesten ten slotte ook de derde linie opgeven en tot in de oase voor de muren van Tripoli terugtrekken. De Italianen hadden 150 dooden en vele gewonden en lieten ook oorlogsmaterieel in den steek. De Turken en Arabieren hadden 18 dooden en eenige gewonden. Het gevecht hij Gargaresj is in dit licht bezien nauwelijks minder smadelijk voor de Italianen afgeloopen dan dat hij Bir Tobros. Het bevestigt ook opnieuw, hoe weinig de Italianen vermogen, zoodra zij buiten liet be reik van de scheepskanonnen de steppe in willen trekken. En dan moet men er nog hij in aanmerking nemen, dat de Italianen bij hunne opmarschen een sterke artillerie met zich meevoeren, terwijl de Turken en Arabieren daartegenover slechts infanterie en ruiterij kunnen stellen. Het gaat erop lijken, alsof Italië met de verovering van Tripoli een taak heeft ondernomen, waarvan het einde niet te bezien is, In den Rijksdag hebben de nationale libe ralen, vrijzinnigen en sociaal-democraten samen totdusver 171 zetels bezet. In 14 van de 33 districten, waar Donderdag nog gestemd zal worden, komen deze partijen met elkaar in herstemming, zoodat 'zij zeker op een gezamen lijk aantal mandaten van 185 kunnen rekenen. Voor een meerderheid van links van een stem zijn echter 199 zetels noodig. Om die te hereiken zouden de partijen van links dus hij de overige 20 herstemmingen nog 14 zetels moeten veroveren, wat echter onmogelijk lijkt, omdat 3 herstemmingen (tusschen een Pool en een lid van het centrum, een conservatief en een vrijen conservatief en een Pool en een vrijen conservatief) buiten beschouwing moeten blijven en omdat er ook iets gemompeld wordt van een afspraak tusschen nationale liberalen en centrum in het Westen, waarvan de gevolgen uit de ver kiezing van nog een paar leden van het centrum zullen blijken. Het is dus reeds vrij zeker, dat de drie groote partijen van links uit eigen kracht geene meerderheid zullen kunnen vormen. Aan den anderen kant zal echter evenmin van een aaneengesloten zwart-blauwe meer derheid sprake kunnen zijn, daar conserva tieven, vrije conservatieven, anti-semieten en centrum haar evenmin uit eigen kracht kunnen vormen, maar daarvoor den steun van Polen, Welfen, rijkslanders en misschien ook van eenige wilden zullen behoeven. De nieuwe Rijksdag zal zich kenmerken door een toestand van evenwicht tusschen rechts en links, waarbij een paar stemmen van kleinere partijen, misschien zelfs de stem van een enkelen „wilde" in een gegeven geval den doorslag zal kunnen geven. De politieke belangstelling trekt zich dezer dagen samen op de bijeenkomst van liberalen in de Ulster Hall te Belfast. Het besluit van de Iersclie unionisten om te beletten, dat daar op 8 Februari Churchill, John Redmond en de anderen spreken, heeft niet bij alle voormannen en bladen der partij instemming gevonden, maar niettemin leggen zij de blaam op de regeering, van wie zij het een uittarting van het trouwe Belfast noemen om daar voor Home Rule te laten pleiten. De liberale bladen werpen dat verwijt terug. Vooreerst, zeggen zij, is er al menig keer te Belfast voor Home Rule ge pleit, zonder dat het tot eenige stoornis aan leiding gaf. Maar bovendien, "te Dublin, waai de unionisten ten minste even sterk in de minder heid zijn als de nationalisten te Belfast, komen unionisten keer op keer tegen Home Rule pleiten, zonder dat hun een stroobreed in den weg wordt gelegd. Aan een opgeven van de vergadering kan niet gedacht worden, schrijven de liberale bla den anders zou de regeering wijken voor het gepeupel. Maar de unionisten zeggen als wij de vergadering kalm laten doorgaan, zullen dé liberalen uitroepenHebben wij het niet ge zegd De Ulster-menschen blaffen, maar bijten niet. Neen, het verzet tegen Home Rule be gint met het verijdelen van die vergadering. Dinsdag werd bekend, hoe de unionisten de vergadering willen beletten. Al een paar dagen ging het gerucht, dat de gemeenteraad van Belfast, die over Ulster Hall te beschikken heeft, het verhuren van de zaal aan de liberale vereeniging zou intrekken, en men zei, dat de liberalen voor dat geval reeds een andere ge hoorzaal hadden afgehuurd. Maar gisteren kwam er bericht, dat de gemeenteraad de Ul ster Hall voor den avond van den 7en Februari aan de unionisten had afgestaan. Eenmaal in de zaal, gaan zij er niet meer uit, en den 8en Februari kunnen de liberalen niet binnen! Zoo is het plan. In het Russische dorp Golonow is ten gevolge van de vele sneeuw op het dak de school ingestort, waardoor twee onderwijzers en vier kinderen gedood werden. Tengevolge van den grooten sneeuwval is te Stamboel een huis ingestort. Zes per sonen werden onder de puinhoopen begraven. De Portugeesche gezant te Londen spreekt nadrukkelijk het bericht tegen, dat Portugal van plan zou zijn van haar koloniën te gaan verkoopen. Londen, 24 Januari. De Medina is met de koning en de koningin aan boord te Malta aangekomen, waar II.II. M.M. begroet werden door de Fngelsche en Fransche eskaders. Een geestdriftige begroeting door de menigte had plaats bij het aan land gaan. Uit St. Petersburg wordt geseind Bij liet verjaren van den „bloedigen Zondag" wer den in verschillende steden arheidersbetooging- en gehouden waarbij de politie moest ingrijpen. In Nikolajef staakten 2000 bootwerkers, in Jekaterinoslaf de arbeiders van de werven. In Riga hielden de arbeiders een optocht met roode vaandels onder liet zingen van re volutionaire liederen. Verscheidene arrestaties en huiszoekingen hadden plaats. In St. Peters burg trokken arbeiders in groote troepen naar liet Preobrasjenske kerkhof, waar de offers van den „bloedigen Zondag" zijn begraven, om er kransen neer te leggen. De politie sneed er de roode linten af. Donderdagavond had bij de Gercf. gemeente, Vlooswijkstraat alhier de bevestiging plaats van den lieer J. Fraanje, die als leerend ouder ling door Ds. J. R. van Oordt van Middelburg werd bevestigd. Ds. van Oordt sprak naar aanleiding van Hebreen 13 vers 17. Een groote schare woonde deze plechtigheid bij. In de Dinsdagavond alhier gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel, herdacht de voorzitter den overleden burge meester. Hij constateerde dat liet afgeloopen jaar niet ongunstig was voor onze haven. De rekening over 1911 werd goedgekeurd opeen bedrag in ontvangsten van f 180.50, in uit gaven van 1'144.45, alzoo met een batig saldo van f 36.05. Om aan het streven dat de Prov. boot van Middelburg naar Zierikzee doorvaart naar Vlissingen, steun te verleenen, is de Kamer van oordeel zulks niet te doen. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. De Italiaansch-Turksche Oorlog. Het gevecht bij Gargaresj. DUITSCHLAND. De verkiezing voor den Rijksdag. De woeling te Belfast. TER NEUZEN, 26 Januari 1912.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1