Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. daartoe, Donderdagochtend, hebben de Itali anen nu gevoelige verliezen geleden. Ten Westen van Tripoli eindigt de oase op 2]/2 K.M. van de stad. Door de zacht- glooiende steppe komt men langs een paar leemen forten C, A en B aan de kleine oase Gargaresj of Gergarisj met oude zandsteen- groeven en bouwvallen van een ouden Ro- meinschen wachttoren, in het Arabische Gasr Dzjehali, Toren der Ongeloovigen geheeten. Over het gevecht van Donderdag meldt een telegram van Stéfani de volgende bijzonder heden „Een kleine kolonne die uit iufanterie, ruiterij en artillerie was gevormd, brak in den ochtend van Donderdag uit Tripoli op, om Gargaresj te gaan bezetten. Zij ontmoette weinig verzet in de oase en begon, na haar doorgetrokken te zijn, verdedigingswerken op te werpen. Tegen twaalf uur vielen 1500 Arabieren de Italianen aan en het zeer levendige gevecht duurde tot vier uur. Toen begonnen de Arabieren, aan wie het Itali- aansche geschutvuur groote verliezen berok kend had, terug te trekken. Om zes uur verlieten de Arabieren het terrein en namen de wijk naar El Foger. De verliezen van de Italianen zijn nog niet nauwkeurig bekend. Zij schijnen ongeveer 50 man aan buiten gevecht gestelden te bedragen." Nu de Kamer naar huis is, zal de reeds lang verbeide reconstructie van het kabinet denke lijk spoedig haar beslag krijgen. Djavid bei zal' waarschijnlijk de portefeuille van openbare werken nemen. Talaat bei, die eerst bestemd was voor binnenlandsche zaken, zal waarschijn lijk de portefeuille van posterijen en telegrafie krijgen, terwijl hij tevens Hadji Adil zou op volgen als secretaris-generaal van het comité. De Grieksche grondwettige liga en de partij der liberale entente hebben besloten voortaan samen te werken. Zij hebben een gemeen schappelijk program opgesteld, waarvan de invoering van een kiesstelsel met eerbiediging van de rechten der minderheden een der voor naamste punten vormt. De Malissoren hebben zich tot den Oosten- rijkschen consul te Podgoritsa gewend, met het verzoek om bescherming door Oostenrijk. In Turksche kringen beschouwt men dien stap der Malissoren als het gevolg van de actie van geheime Montenegrijnsche agenten, die troebelen in Albanië trachten uit te lokken, ten einde een tusschenkomst der mogendheden te bewerken. Er is reeds melding gemaakt vaneen nieuwe botsing tusschen een Bulgaarsche bende en Turköché troepen. Het heet dat er in den laalsten tijd op onrustbarend groote schaal Bulgaarsche benden worden uitgerust, zoodat èn in Macedonië 'èn in Albanië de toekomster allesbehalve rooskleurig uitziet. Zaterdag zijn de herstemmingen begonnen voor den Rijksdag, Maandag werden zij voort gezet en Donderdag worden de nog overblij vende gehouden. Groote spanning heerscht er over den afloop van de herstemming in het eenige nog niet rood gekleurde Berlijnsche kiesdistrictvan den strijd in Keulen, het „Duitsche Rome" waar de zetel van het cen trum gevaar loopt als de nationale liberalen op den sociaal-democraat stemmen en van de herstemming in Saarbrücken, waar het om Basscrmann's hoofd gaat. In Baden loopen de sociaal-democraten het vuur uit hunne schoenen voor de liberale can- didaten. In een te Freiburg gehouden volks vergadering, die door het liberale blok belegd was, heeft ook de revisionist Engler de candi- datuur van den vrijzinnigen prof. v. Schulze- Gavernitz tegen den man van het centrum aanbevolen. Verleden week sprak Engler weer te Konstans ten gunste van de nationaal- liberaleu candidaat Schmidt. De andere spre kers waren prof. Fabricius, protector van de hoogeschool te Freiburg en de bekende clinicus prof. Ascholï. In het district Karlsruhe heeft de sociaal-democraat Geck veel kans, om her kozen te worden, dank zij de hulp van het centrum, dat vermoedelijk de verkiezing van zijn liberalen tegencandidaat niet zal gedoogen. In Eisenach willen de katholieke kiezers alleen op den nationaal liberaal en tegen den sociaal democraat stemmen, indien de nationale liberalen te Keulen Trimborn, den candidaat van het centrum, helpen verkiezen. Anders zullen de katholieken te Eisenach zich bij de herstemming onthouden. De Kölnische Zeitung verneemt nit Lubeck, dat de kiezers van het centrum daar het slacht offer van een merkwaardige dwaling geweest moeten zijn. De Bund der Landwirte en het centrum haddon samen een candidaat gesteld, om te zien hoevele stemmen zij samen konden uitbrengen, en hadden er op gerekend, dat hjj 2000 stemmen zou krijgen. Bij de opening van de stembus bleek hij slechts tot 912 stem men gebracht te hebben. Men beweert dat de kiezers van het centrum bevel hadden ont vangen, om „zwart" (schwarz) te stemmen. Daar de sociaal-democratische candidaat nu Schwartz heette, waren zij van meening, dat deze bedoeld was, en stemden op hem. Daaruit verklaart men, dat Schwartz reeds bij de eerste stemming gekozen is. Londen, 22 Januari. De Times verneemt uit Peking, dat de staat van zaken plotseling in een ernstig stadium is gekomen, doordien Soenjatsen onverwachts het overeengekomene verloochende. Eergisteren zond hij een beleedigend tele gram aan Joeansjikai, waarin hij eischt, dat Joeansjikai in Noord-China geen voorloopig bewind zal vestigen en ook geen deel za hebben in het republikeinsclie bewind, voordat de mogendheden de republiek zullen hebben erkend. Dit optreden van Soenjatsen schijnt het gevolg te zijn van zijn argwaan, dat Joeansji kai heimelijk streeft naar een dictatorrol. Ook vele Mantsjoes zijn plotseling van houding veranderd, hetgeen de moeilijkheden voor Joeansjikai slechts heeft doen toenemen. De voormalige minister van oorlog Tieliang, die Nanking overgaf en daarna de vlucht nam naar Dalni, is in Peking teruggekeerd. Deze Tieliang is Joeansjikai's doodvijand en kuipt tegen dezen. Hij tracht Joeansjikai ten val te brengen met hulp van de Mantsjoes, o.w. hij veel invloed heeft. Joeansjikai, is, naar men weet, een Chinees. De Daily Telegraph verneemt ongeveer hetzelfde uit Sjanghai. De onverzoenlijke Mantsjoes worden geleid door prins Tsaitao. Een-en-dertig hoofdofficieren van het noor- derleger hebben verklaard, dat zij zullen aftreden wanneer de afstand des keizers plaats vindt. Woetingfang heeft eergisteren telegrammen verzonden, waarin hij do onmiddellijke her vatting gelast van de vijandelijkheden. De vijandige stemming tegen Joeansjikai neemt voortdurend toe. Volgens geruchten uit gezaghebbende bron zal de Chineesche regeering den 18en Februari d. i. op den Chineescben Nieuwjaarsdag be kendmaken, dat het rijk bankroet is. Volgens de Press-Centrale is het edict, waar bij China tot republiek wordt verklaard, reeds van het zegel van |de Keizerin voorzien, en zal het heden openbaar worden gemaakt. De Keizer zal den titel van Mantsjoe-keizer aan nemen en een jaargeld trekken. Het winter paleis, hot zomerpaleis en de heilige stad blij ven onschendbaar bezit van de keizerlijke familie. De nationale vergadering zal worden bijeengeroepen en Joeansjikai zal er voorzitter van zijn. Luxemburg, 20 Jan. De gezondheidstoestand van den Groothertog is zeer slecht en veroor zaakt levendige ongerustheid. Later bericht De ziekte van den Groothertog is verergerd door het ontstaan van kanker, dat tot ernstige ongerustheid aanleiding geeft. Te Borbeck heeft de rentenier K. zulk een groote dosis slaappoeder ingenomen ten einde de slapeloosheid waaraan hij leed te verminderen, dat men hem den volgenden morgen dood in bed vond. In verschillende plaatsen in den omtrek van Stuttgart werd de bevolking Zaterdag morgen tusschen 6 en 7 uur opgeschrikt door hevige aardstooten, begeleid van onderaardsch gerommel. Op de lijn WezelVenlo is een treinbe- ambte door de commiezen aangehouden, die 30 pond saccharine van Nederland naar Pruisen had meegenomen. SIEGEN, 22 Jan. Hedenmorgen te vijf uur had op den nieuwen aanleg van den spoorweg Weidenau-Dillenburg op de bouwplaats van een nieuwen tunnel een dynamiet-ontploffing plaats, waardoor vier arbeiders werden gedood, waaronder drie buitenlanders. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 uren te honden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling: Notulen. Benoeming tijdelijk Wethouder. Ingekomen stukken. Voorstel tot toekenning van eene gratificatie aan de heeren W. D. de Vries, L. J. de Vries en mej. J. T. de Kraker. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur wegens bedanken door den heer C. J. de Nijs. Voor gedragen ter benoeming worden de heeren C. J. de Clerck en P. Bauweris. Opnieuw vaststelling van de begrooting voor 1912. Intrekking van verzonden requesten aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat en van Financiën in verband met het Raads besluit van 19 October 1911, nopens gedeelte lijke demping van de Gemeentehaven. Reclames hoofdelijken omslag. Na vorst is nu weer het mistige weer ingevallen. Dat mist vooral lastig is op het water, ondervonden gisterenavond een flink aantal passagiers op de Prov. boot van Vlis- singen naar hier. Om kwart voor zes afge varen, kwam de Prov. boot om half twaalf hier aan, na eenigen tijd voor anker gelegen te hebben. Vrouwen of kinderen waren niet aan boord. Gisterenavond trad in het lokaal „Bethel" alhier op, de heer Hoekendijk van Heemstede. Het doel van dit optreden was, te spreken over de ongelukkigen, die aan vallende ziekten lijden, in het bizonder over die verpleegd worden in het gesticht „Meerenberg". De opkomst had grooter kunnen zijn. Den heer J. Jansen, gewezen scheepsdiep- gangmeter alhier is bij beschikking van H. M. de Koningin, een pensioen van f 55 verleend. De pensioenraad had slechts 9 geadviseerd. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Middelburg is gisteren de heer K. J. Huineman als deur waarder bij het kantongerecht te Ter Neuzen beëedigd. Sluiskil, 18 Jan. Heden werd alhier door de vereeniging „Landbouwbelang" aanbesteed de levering van 229,500 Kg. kunstmest, 119,200 Kg. snperphosphaat en 61,300 Kg. chilisalpeter. Gegund aan de laagste inschrijvers. Voor de kunstmest aan Gebr. KÏijn te Drunen voor f7,59. Voor de superphosphaat aan P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f2,25V3- Voor de chilisalpeter aan D. J. Oggel te Axel voor f ll,58'/s- Zaamslag Donderdagavond om half zes hoopt Ds. Van Petegem van Groede, in de Herv. kerk alhier op te treden. Axel. Heden, Dinsdag, werd alhier aanbe steed op het Gemeentehuis de verbouwing van de muziektent en het bouwen eener kachel- schuur voor de Gemeente. Laagste inschrijver was de heer H. van Luijk alhier voor f 355, aan wicn het werk gegund werd. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Hulst de heer C. Ysebaert, burgemeester van St. Jansteen. IJzendijke. De bevolking bestond op 31 Dcc. 1911 alhier uit 1369 mannelijke en 1334 vrou welijke personen. Totaal dus 2703 personen. Het zielental bedraagt hierdoor 27 personen meer dan op 1 Januari 1911. Te Oostburg werd j.l. Vrijdagavond van twee rijwielen, die voor een café stonden, één, van den slager V., door een onbekend gebleven persoon ontvreemd. Tot nu toe zijn alle na sporingen vruchteloos gebleven. Te Sluis bestond de bevolking op 31 December 1910 uit 15556 m. en 1171 vr., totaal 2727. Op 31 December 1911 uit 1647 m. en 1179 vr., totaal 2826. Zij vormcerderdc alzoo met 91 m. en 8 vr., totaal 99. Sluis. De uitslag van de gemeenteraads verkiezing is, dat E. F. Janssens met 172 stemmen gekozen is. Tusschen A. Buijck en P. J. de Bruijne zal op 1 Februari eene her stemming zijn. Walsoorden. Aan den Perkpolder zijn twee oeverafschuivingen ontstaan, lang 70 en 60 M., breed 25 en diep 4 Meters. Van de te Hansweert in aanvaring ge weest zijnde vrachtboot Antwerpen is het dek gebarsten. Ook maakt de boot eenig water. De lading wordt gedeeltelijk overgeladen. Vlissingen. Het Russisch stoomschip „Natha lie" van Gent naar Riga is Zondagavond door mist vastgevaren in het Oostgat. Gisterennacht is dit stoomschip door een sleepboot vlotgesleept en ten anker gekomen in de recde Vlissingen. Waterlandkerkje. Bij den veldwachter werd Maandagmorgen een rijwiel gedeponeerd, on beheerd aangetroffen langs den openbaren weg. Vermoedelijk van diefstal afkomstig, heeft do dader waarschijnlijk geen kans gezien, de fiets verder mee te voeren. Door de arrondissements-rechtbank te Zierikzee is tegen le. P. M., 24 jaar, polder werker, wonende te Zaamslag, en 2e. J. P., 87 jaar, polderwerker, wonende Hoek, beiden gedetineerd in het huis van bewaring te Zie rikzee, rechtsingang verleend met, last tot instructie en bevel van gevangenhouding, be klaagd van diefstal van verscheidene kleeding- stukken te zamen en in vereeniging gepleegd in de maand December j. 1. in de gemeente Dreischor. Gereformeerde Kerken. Tweetal te Werkendam (A)R. W. de Jong te Hoofddorp en N. Postema te Kapelle-Bie- zelingete Sleen (Dr.): C. J. II. van Diemen te Meerkerk en A. Brummelkamp te Vrijhoeven- Capelle. Aangenomen naar Rozenburg door H. W. Felderhof te Doesburg. Bedankt voer Kamerik door W. den Hengst te Veenendaal. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Oude TongeJ. P. Pauwe te Bennekom te Waddingsveen :T.Lekkerkerker te Wansewerd. Bedanktvoor Kiclwindeweer door J. S. King te Sleen (Dr.) Op 14 April a s. hoopt Ds. J. B. Netelen bos, Geref. predikant te Heerenveen, afscheid te prediken, om op 21 April d. a. v. te Middel burg C bevestigd te worden door Ds. L. Bouma, aldaar. Door vele bladen was gemeld, en ook door ons, dat Ds. R. v. d. Kamp, Geref. predi kant te Sliedrecht, het beroep naar Alkmaar aangenomen had, doch Z.Eerw. heeft er thans voor bedankt en staat nu op het tweetal te Breukelen. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert op de eerste drie Donderdagen en den Iaatsten Zondag van elke maand. Des Donderdags om 8 uur des avonds en des Zondags om 7l/2 uur, telkens in de consistoriekamer der Ger. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat door den landbouwer C. Louwerse te Oostkapelle een varken is geslacht dat een buitengewoon gewicht had, nl. 660 pond schoon aan den haak. Dit varken was ruim een jaar oud. Zaterdag hield de heer G. A. Vorsterman van Oyen, te IJzendijke een voordracht over de eerlang te stichten beetwortelsuikerfabriek te Sluis. Hij deelde o.a. mede, dat de coöpe ratieve fabrieken over het jaar 1911 ruim f4,50 meer per duizend K.G. bieten zullen uitbetalen dan waarvoor door de speculatieve fabrieken gecontracteerd is. Het voordeel van coöpe ratieve fabrieken voor den landbouwer werd door hem in alle bijzonderheden in het licht gesteld en nog vele toehoorders traden als aandeelhouder toe. De postboot Juliana, Vrijdagmiddag van Harlingen naar Terschelling vertrokken, is. wegens het vele ijs in de Zuiderzee, te Har lingen teruggekeerd. Men meldt uit Gorinchem Het Merwedekanaal is aan de kanten vol ijs, doch middenin is nog open vaarwater, zoodat de scheepvaart tot heden niet is ge stremd geweest. Ook de Linge is nog goed bevaarbaarde booten varen nog geregeld heen en weer. In de Merwede en de Waal is nog geen spoor van ijs te zien door het hooge water is de scheepvaart de (laatste dagen drukker dan anders. Men meldt uit Urk Sedert Dinsdag zijn de bewoners van Urk van de post verstoken gebleven. Vrijdag werd de post met een ijsvlet naar den Ketel vervoerd, waar de met boot en vlet aangebrachte post van Kampen overgeladen zou worden. Men meldt uit Haarlemmermeer Het stoombootverkeer in de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder wordt thans weer voortgezet. De booten van de maatschappij Carsjens, varende van Leiden naar Amsterdam, alsmede de Aalsmeerder Pakketbooteii van Aalsmeer naar Amsterdam, varen een paar malen per dag. Van een geregelden dienst is evenwel nog geen sprake. De scheepvaart blijft nog gestremd. Men meldt uit Texel In de richting naar de Friesche kust en Wiel ingen is van hier in zee geen open water meer te zien. Per ijsvlet wordt de post van de Cocksdorp naar Vlieland overgebracht. Ook de stoombootdienst tusschen het Hoorntje en Helder maakt nabij de kust van een ijsvlet gebruik. Tot gisteren is er nog eiken dag een post overgekomen. Men meldt uit Zwolle Het Almelosche kanaal ligt geheel dicht en is wel begaanbaar, maar niet berijdbaar, om dat het stukgevaren is geweest. Het Zwarle Water is goed berijdbaar. Verscheidene uien- schen maken het tochtje naar Kampen over het Zwarte Water en de Kamper vaart. De boot op Amsterdam, die twee dagen den dienst had gestaakt heeft weer een reis vol bracht. Of zij het lang zal volhouden nu de de dooi niet doorzet valt te betwijfelen. Te midden van de philanthropische in richtingen te Bethel bij Bielefeld zal een gedenkteeken worden opgericht voor von Bodelschwingh, dat uit metaal of steen zal zijn en zulks tot een blijvende herinnering aan zijn persoon en werk. In hoofdzaak echter zullen de gelden, die bijeengebracht worden om het beoogde doel te bereiken, gebruikt worden voor den bouw van een nieuw ziekenhuis voor epileptici. Bepaaldelijk zal deze inrichting moeten strekken ter be handeling en als 't mogelijk is voor het ge nezen van patiënten bij wie de ziekte nog in het eerste stadium is. Ook zal er een onder zoek worden ingesteld naar de oorzaak en welke de beste behandeling is voor epileptici. De heer Okken, leeraar aan het Gym nasium te Assen, had het ongeluk, terwijl hij schaatsen reed, met het hoofd tegen de brug te rijden. Hoewel niet gevaarlijk verwond, bloedde hij hevig en werd per rijtuig naar het ziekenhuis aldaar gebracht. Men meldt uit Amsterdam Zaterdagmiddag geraakte een 40-jarig werk man, werkzaam bij de firma Th. R. v. Epen Co. in de Groote Bickerstraat, met zijn linkerhand bekneld in een machine, waardoor dit lichaamsdeel verbrijzeld werd. Hij werd ter verpleging in het Binnengasthuis opgenomen. De toestand in Turkije. DUITSCHLAND. De herstemming. De opstand in China. TER NEUZEN, 23 Januari 1912. IJs.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2