Antirevolutionair nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Gemeenteraad. F E UIL L E T 0lT Johannes Chrysostomus en zijn moetier. Binnenlaiidsch Nieuws. Buiteiilandsch Overzicht. No. 884. Woensdag 24 Januari 1912. 9e Jaargang. ■6 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiSn vóór 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. N INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Met het oog op het op tijd afdrukken van dit blad kunnen advertentiën en berichten aangenomen worden tot uiterlijk des namiddags 1 uur op den dag van uitgave. Heeren adverteerders en bericht gevers gelieven hiervan s. v. p. nota te willen nemen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 35 Januari 1913, des voormid dags te 10 ure. Ter Neuzen, den 23 Jan. 1912. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER, L° Burgemeester. V Geen tegenspraak. Met opzet hebben wij het nummer van ons blad van 16 dezer op ruime schaal laten ver spreiden, om ieder in de gelegenheid te stellen, desgewenscht op onze Begrooting voor de te stichten Hoogere Burgerschool aanmerkingen te maken. Tot heden hebben we echter nog niet de minste tegenspraak vernomen. Wel ontvingen we van onderscheiden kant de verzekering, dat ons artikel niet alleen met instemming gelezen was, maar dat er wat onze cijfers betrof, geen aanmerking te maken viel of liet moest zijn, dat we de rekening nog te gunstig hadden voorgesteld. Nu dat laatste wisten we ook wel, doch we hadden met opzet de zaken nog van den besten kant bekeken. Let men er echter op, dat in liet voorstel- Drost begrepen ligt liet voornemen, om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot liet veran deren van den 3-jarigen cursus in een 5-jarigen met er liefst nog een voorbereidende klasse bij, dan weet ieder, dat er nog een tweede begrooting moet volgen. Deze zal er heel anders uitzien dan de eerste. Want de uitgaven voor een H. B. S. met 5-jarigen cursus zijn naar evenredigheid nog veel hooger dan voor eene met 3 leerjaren. Bovendien men zou mogen vragen, wat wil de Raad toch met die voorbereidende klasse doen En daarnaast het M. U. L. O. behouden Of wil men soms dit laatste maar weer op doeken 4) SLOT. Nu werd de bisschop, ondanks den tegen stand van het volk opnieuw verbannen, eerst naar Armenië, later naar de uiterste grenzen des rijks. Te voet en blootshoofds moest de Lee raar dagelijks (groote afstanden afleggen. Blootge steld aan de brandende zonnestralen en ge kweld door ruwe soldaten, was de zwakke man eindelijk uitgeput van vermoeienis. Hij werd ziek en moest in een nabijzijden tempel worden gebracht. Daar aangekomen, gaf hij echter weldra den geest. Zijn laatste woorden waren„God zij voor alles geprezen Dit was het einde van dezen talentvollen dienstknecht des Heeren, die niet zichzelven, maar de eere van zijn Zender zocht. Ongetwijfeld was het door de bezieling des Dat zou nog verder van den weg af zijn. Inderdaad, als men de zaken even over weegt, wordt alles hoe langer hoe duisterder. En dergelijke onberaden stappen worden gedaan in eene gemeente, die slechts even 30000 gulden aan Hoofdelijken Omslag kan heffen en waar de opcenten op het personeel reeds veel te hoog zijn. Bat komt er van, als men de zaken door wil drijven, zonder de gevolgen te overwegen. Want hierop mag nog wel eens de aandacht gevestigd wordenhet voorstel tot stichting eener fl. B. S. is aangenomen in eene verga dering, waarvoor liet niet eens op de agenda stond. In welken Raad heeft men ooit zulk een besluit genomen dat zóó ver-strekkende ge volgen heeft, zonder eerst de zaak eens rijpelijk te overwegen Wij twijfelen er dan ook geen oogenblik aan dit onverstandig besluit zal wel weer inge trokken worden. Wat meer gebeurd is V Het Voorjaar. Het komende Voorjaar wordt in diploma tieke en finantieele kringen niet zonder be zorgdheid tegemoet gezien. We zijn in den zomer, die verliep, zoo na aan den oorlog toe geweest. Toen heeft zeer stellig mede de exceptioneele hitte tegen het uittrekken naar het slagveld doen opzien. Een groote Europecsche oorlog kan, alles welgewikt en gewogen, eigenlijk niet anders dan in 't voor jaar uitbreken, want hoe ver de krijg zich ook uitbreide, vóór de winter aankomt, moet de beslissende slag toch gevallen zijn. Voorheen kon een vrij talrijk leger nog overwinteren, maar nu men met millioenen soldaten in stee van met honderdduizenden toesnelt, zou be hoorlijke verzorging van zoo onafzienbare massa volstrekt ondenkbaar worden, en komt wie in 't voorjaar niet over de grens kan trekken, op alle manieren te laat. Daarom is liet zoo te betreuren, dat de Marokko-onderhandelingen zoo ver in het najaar liepen dat de ratificatie der gesloten verdragen toeft en talmtdat Spanje' en Frankrijk nog op geen voeten of vamen het eens zijn dat Italië er met zijn Tripoli-oorlog overheen is gekomendat de spanning in de Pers blijft aanhouden en dat 't op' den koop toe ook in Oost-Azië, en zelfs op den Balkan, weer aan het spoken is, zoodat de hope die gekoesterd werd, alsof na het Ma- rokko-verdrag tusschen alle mogendheden een periode van vriendschappelijker gezindheid zou intreden, nu reeds in rook verdwenen is. Niemand is tevreden. In Duitschland spant t tusschen het Rijksbewind en de nationale groepen. Recht in zijn schik is men nergens. In Frankrijk ging er al een Kabinet om koud, dat zelf bij de zaak betrokken was. Tusschen Heiligen Geestes, dat deze man geworden is, wat hij getoond heeft te zijneen geloofsheld, een man Gods, die liever met het eenvoudige volk van God smadelijk wenschte behandeld te worden, dan de genietingen der goddeloozen te hebben; maar toch is het ook anderzijds de leiding en de opvoeding, welke hij van zijn moeder ontving, die hem onder liet bestuur Gods tot zulk een man hebben gemaakt. Want was Johannes Chrysostomus een man, die zelf ongerept van zeden, tegen de zonden rond hem heen rusteloos getuigde, niet minder was dit ook met zijn moeder alzoo geweest. Deze namelijk, Anthusa geheeten, werd reeds op twintigjarigen leeftijd weduwe, kort nadat de Heere God haar dezen Johannes geschonken had. Zij leefde in het rijke en wellustige Antiochië, de hoofdstad van het Oosten waar en Christelijke ingetogenheid eenerzijds, maar ook anderzijds heidensche weelde heerschappij voerden. Ómdat Anthusa een schoone vrouw was en daarbij rijk, kreeg zij meermalen aan zoek tot het sluiten van een tweede huwelijk waarvan enkele zelfs zeer eervol. Anthusa had na het sterven van haar eersten man geen anderen wensch, dan haar leven te Engeland en Duitschland blijft het boos en giftig. Schier allerwegen worden millioenen gevraagd voor nieuwe versterkingen van leger en vloot. Zelfs in de Staten van den tweeden rang bekampen de politieke partijen elkaar, omdat de regeerende partij de Landsverdedi ging niet op peil dorst zetten. Denkt slechts aan België. Denemarken heeft zijn vlootplan, Noorwegen dito, Zweden bleef 'niet achter, Portugal zelfs wil meedoen. Het loopt al uit op een krachtiger zich te weer stellen. Het is soms, of de Staten enkel ter wille van hun vloot en leger bestaan. En natuurlijk moet dit vroeg of laat op generale afrekening uit- loopen een afrekening waar dan geen Staat zich buiten zal kunnen houden. Nu kan er natuurlijk iets geruststellends in liggen, dat 7.00 tal van Staten nieuwe brigades, nieuw geschut en nieuwe schepen bestellen, daar te vermoeden is, dat ze niet licht van leer zullen trekken, zoolang deze nieuwe wapenen niet gereed zijn. Maar omgekeerd staat hier tegenover, dat dit een gereedzijnd tegenstander juist verlokken kan, om, eer de ander wat hij nog in de maak nam, afheeft, hem onverhoeds op 't lijf te vallen en in zijn ongereeden toestand schaakmat te zetten. In geen geval lache men over den ernst van den toestand heen. Ook het lot dat bij oorlog ons land mocht treffen, kan zoo bitter hard zijn. En wat ons ook overkome, treffe ons nimmer het onvaderlandselie verwijt, dat we, hoe telkens ook gewaarschuwd, niet gereed waren toen de lont in het kruit ging. of erger nog, dat we uit louter schrielheid onze noodweer hadden verwaarloosd. (De Standaard.) Tot leden van het Historisch Genootschap, gevestigd te Utrecht, zijn o. rn. benoemd de heeren mr. P. Dieleinan te Middelburg, dr. H. T. Oberman te Vlissingen en mr. J. de Vries van Doesburgh te Zierikzee. De Tariefcommissie uit de Tweede Kalmer heeft haar vergaderingen verdaagd tot Vrijdag 26 Januari a.s. Te Haarlem is op den leeftijd van 63 jaar overleden de heer P. Goedkoop Dz., de directeur der door geheel de wereld bekende Naamlooze Vennootschap „Werf Conrad." Een zeemeeuw, die 3 Januari j.l. aan de kust bij Gibraltar gevangen was, bleek aan een poot een aluminium-ring te dragen met het volgende opschrift „Museum Leiden 704 J. G. D." Blijkens een mededeeling van dr. Van Oort van liet Leidsche Museum van Natuurlijke Historie, was de meeuw (Larus sidibundns L.) den 25en Juni losgelaten te Ellemeet op Schouwen. verdeelen tusschen den dienst van God en de opvoeding van haar kindeen besluit, dat vooral voor menschen in een stad als Antiochië van niet geringe beteekenis was. Toen dan ook Lihanus, de heidenschen lee- raar in de welsprekendheid, dit vernam van Anthusa s zoon, die onder zijn leiding zich oefende, was deze over dit gedrag van deze edele vrouw dermate verbaasd, dat hij niet nalaten kon in het bijzijn van al zijn hoorders uit te roepen „0 Goden van Griekenland, welke vrouwen, zijn er onder die Christenen Toch meene men niet, dat Anthusa daar om een vrouw was, die eigenlijk yoor de aarde niet veel deugde en eer voor het kloosterleven voelde, dan dat ze haar roeping verstond als Christen-vrouw tegenover de wereld, waarin ze verkeerde; want juist het tegendeel is waar. Anthusa was een echt godsdienstige vrouw, zeer rein van zeden, maar die toch ook ver stond, dat een Christin in de omgeving, waarin God haar had geplaats, een taak had te ver vullen. En hoe gelukkig was dit voor haar zoon Johannes, dat ze zoo was. Deze toch, die niet anders dan zijn moeder, een diepen afkeer reeds vroeg toonde te be- Bleef blijkens verklaringen der genees- heeren na liet intreden der ongesteldheid van H. M. de Koningin de kans bestaan dat de hoop op eene blijde gebeurtenis nog niet zou behoeven te worden opgegeven, thans wordt met leedwezen bericht dat Hare ongesteldheid wel degelijk van invloed is geweest op den bijzonderen toestand waarin Zij verkeerde. De drie kerkeraadsleden van de Ned. Herv. Kerk te Dordrecht, die door Ds. J. Keiler niet bevestigd zijn, hebben den kerkeraad be richt, dat zij hun benoeming niet aannemen. Na herkiezing kunnen zij dan door een ander predikant worden bevestigd. Zoo worden moeilijkheden voorkomen, maar het Weekblad voor de Vrijzinnige Hervormden vindt deze manier van doen toch niet goed. „Zij heeft tegen", schrijft het, „dat men voor de volstrekt willekeurige handeling van Ds. Keiler uit den weg gaat, en een toestand schept van rechts onzekerheid. De meening zal nu postvatten of blijven bestaan, dat iemand, om bevestigd te worden tot ouderling of diaken, bereid moet zijn de verklaring af te leggen, die de beves tigende predikant van hem zal gelieven te vragen. En die meening is onjuist." De Italiaansch-Turksche oorlog. B ij Tripoli. Vlak bij hun „presidio" Tripoli hebben de Italianen onverwacht liet hoofd gestooten. Zeven kilometer ten ZW. van de stad aan den grooten karavaanweg die over Zanzoer langs de kust naar Zoeara en verder naar de Fransche kolonie Tunis loopt, ligt de oase van Gargaresj. In het krijgsbedrijf had zij totnutoe geen groote rol gespeeld. I11 den beginne hadden te Italianen hun westelijken vleugel tot aan Gargaresj toe ontplooid, maar bij de inkrimping van de verdedigingslinie was Gargaresj, als te ver van honk, opgegeven. Na de verbreking van het beleg, waren de Italianen in de eerste plaats bedacht op de zuivering van de oase ten O. van de stad en op de bezetting van den driehoek Tripoli, Aïn-Zara, Tadzjoera, Gargaresj bleef verlaten liggen. De weerlooze inboorlingen van de oase, die de wapenen aan de Italianen hadden uitgeleverd, stonden echter in den laatsten tijd aan voortdurende aanvallen van Turken en' Arabieren bloot, die hen als verraders van hun zaak beschouwden en hen daarom op allerlei wijzen tuchtigden, o. m. door hen van hun vee te berooven.' Van Italiaansche zijde was dan ook, in het belang van het aanzien van den Italiaanschen naam, welke geen inboorlingen die zich aan zijn gezag onderworpen hadden, onbeschermd kon laten, herhaaldelijk op bezetting van Gargaresj aangedrongen. Bij de eerste poging zitten voor de zonden, waarin de heidenen leefden, en met zijn gansche hart deelnam aan het leven der Christengemeente te Antiochië, werd ten slotte door dit een en ander dermate aangegrepen, dat hij alle betrekking met het maatschappelijk leven wilde verbreken en zijn studie opgeven. Anthusa begrijpende, dat Iiaar zoon daar mede voor goed voor zijn omgeving dood zou zijn, en de sclioone talenten, die ze reeds in hem ontdekt had, ongebruikt zouden blijven voor den arbeid in liet Koninkrijk Gods, 'nam hem op zekeren dag hij de hand, leidde hem naar haar kamer en deed liern nederzitten op het bed, waarop ze liern het leven geschonken had en toen, in tranen uitbarstende, sprak zij hem toe op een wijze, die zooals de welspreken de redenaar later zelf getuigde, nog overreden- der was dan haar tranen. Haar heden en aangrijpende woorden be haalden de zegepraal en' Chrysostomus bleef bij haar, om zoo mee onder haar leiding verder op te groeien tot den man, als we boven mede deelden. (Bruinisser Crt.)

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1