G. VAN DRIEL-SANDERSE, Gemengd Nieuws. Burgerlijke Sta 11 d. Handelsberichten. Iloogwatcrgctij tc Terneuzen. Belangrijke mededeeling omtrent het commissieloon. Twee Keuken werkmeisjes Een Linnenmeisje Een Dienstbode A (i r t e ii t i n. DRIEWEGEN bij Ter Neuzen, LANDBOUWZADEN, keling door insolide practijken in gevaar schijnen te brengen. Volgens een mededeeling van Consul Mr. Van de Sande Baklmijzen te New-York zijn bij het Consulaat-Generaal wederom gegronde klachten ontvangen over onlangs te New-York aangekomen zendingen Nederlandsche aard appelen Het veelvuldig voorkomen van deze klachten heeft tengevolge gehad, dat onder de importeurs aldaar een minder gunstig oor deel omtrent aardappelzendingen uit Nederland zich heeft gevormd. Te meer is dit te be treuren, waar de thans op de Amerikaansche markt geldende prijzen tot een levendigen uit voer zouden kunnen leiden. De reeds bij herhaling door het Consulaat- Generaal gegeven wenken worden hier daarom nogmaals ter behartiging aanbevolen le. Verpakking in sterke nieuwe balen, inhoudende 168 lbs. of 76 k.g. 2e. Aardappelen moeten geheel van klei ontdaan en in droge conditie verpakt worden. 3e. Voor eene zeer nauwkeurige sorteering moet worden gedragen en in één zak moeten slechts aardappelen van eene grootte verpakt worden. Te kleine en te groote aardappeleu zijn niet gewild. 4e. Donkerkleurige aardappelen vallen op de New-Yorksche markt niet in den smaak. In Duitschland komt den 15 Februari a.s, op elke 10.000 kilo aardappeleu 100 Mark of 60 gulden in voerrechten. Al wat echter vóór dien tijd in Duitschland over de grenzen is blijft onbelast. St. Gilles krijgt een gasfabriek en een elec- trische centrale. In verband hiermede bracht de Belgische minister-president een bezoek aan dit dorp. Door onbekende oorzaak is er Donderdag nacht, omstreeks drie uur, brand uitgebroken in de stoomkistenfabriek van den heer F. L. Hofman, op den Oudezijds Voorburgwal te Amsterdam. De fabriek strekt zich uit achter de perceeleu 194 en 196, en loopt 50 meter diep in, rechts uitkomende aan de Goyersteeg, links aan de Leidekkersteeg. Zij is twee ver diepingen hoog en bevat uit den aard der zaak veel brandbaar materiaal. Aangewakkerd dooi den feilen Zuidoostenwind, sloegen de vlammen hoog op, zoodat de nachtelijke hemel bloedrood gekleurd was. Een regen van vonken viel omlaag in de aangrenzende straten, die al spoedig met een vettigen houtrook gevuld waren. Dreigend deed de brand zich aanzien en de bewoners van de nauwe stegen in den omtrek namen dan ook in allerijl de vlucht. Gelukkig was de brandweer spoedig ter plaatse, onder leiding van den commandant, den heer Meier. Een ongunstige omstandigheid was, dat de walbeschoeiing van den O.z. Voorburg wal vóór de fabriek juist hersteld wordt, zoodat slechts één koolzuurspuit vlak bjj het bran dende pand kon komen. De stoomspuiten moesten op vrij grooten afstand halt houden. Vóór het perceel lag voorts de drijvende stoom spuit de Jason. Met deze vereenigde macht beschikkend over 18 slangen, werd het vuur aangetast. De vlammen hadden een bondgenoot in de koude, waardoor het bluschwater be vroor, maar toch gelukte liet na ruim een uur, den brand meester te worden. Daarna hielden de stoomspuiten de rookende puinhoopen nat. De fabriek, die een uitgestrektheid heeft van 50 bij 12 meter, is zoo goed als geheel uitge brand. Verzekering dekt de schade. Ijs. De zeesluizen in Friesland zijn gesloten. De scheepvaart op de rivier de Eem is ge stremd, de stoombootdienst Baarn— Amsterdam gestaakt. De havens van Edam en Volendam zijn ge sloten, de vuren zijn gebluscht. De dienst per stoomboot en stoompont tus- schen Enkhuizen en Stavoren is geheel ge staakt. Een der stoombooten zit midden in zee vast. De stoombootdienst Hoorn—Amsterdam is gestaakt. Woensdag werd uit Holwerd aan de Leeuw. Ct. gemeld Ging de dienst met de veerboot van Ame land naar den vasten wal te Holwerd dooi den sterken Oostenwind e«nigen tijd al zeer moeilijk en met veel vertraging, thans, met de vorst en den aanhoudenden wind ligt het wad vol ijs en is do overtocht onmogelijk, zoo dat Ameland van den vasten wal op het oogen- blik geheel afgesloten is. Door een paar per sonen is geprobeerd, te voet over te steken, doch zij zijn teruggekeerd, daar het nog te gevaarlijk was. Men schrijft van de Veluwe aan de Zutph. Ct. Voor eepigen tijd overleed een imker. Toen onlangs iemand bij de weduwe een bijenvolk wilde koopen, zag hij tot zijn niet geringe ver bazing, een rouwstrikje aan den korf. Op zijn vraag, waartoe dat diende, antwoordde 't vrouwtje: „Wel, anders gaon utnmes alle biejen dood." Donderdagnacht omstreeks halfelf is door de machine van een personentrein van 's Her togenbosch naar Nijmegen, tussclien wachtpost 36 en 37, de ongehuwde landbouwer G. van Ravestein gegrepen. Diens borstkas werd ingedrukt, en de onder- en bovenkaak werden verbrijzeld. De man is spoedig overleden. Onder Hennaard (Fr.) is het zoontje van den timmerman II., te Spijk, door het ijs ge zakt en verdronken. IIet lijk werd gevonden in een toegevroren wak. Woensdagmorgen is na een vreeselijk lijden overleden het 5-jarige dochtertje van L. de W., te St. Oedenrodcn, dat een week geleden in een pot met kokend varkensvoer gevallen was. Uit Goutum (Fr.) schrijft men aan de L. Ct. Bij het vernieuwen van een gedeelte van den vloer in de voorkerk te Goutum is een bijzonder groote grafzerk blootgelegd, 4 meter lang en 2 meter breed, gelegen boven het graf gewelf, waaronder verschillende leden van het geslacht Emingha zijn begraven. De opschriften op den steen zijn nog heel duidelijk. Aan de randen vindt men 16 wapens. Een heer uit Lochem, per fiets terug- keerende van Zutphen werd plotseling door een kerel aangegrepen, die hem om geld vroeg. De aangevallene steeg af, liet zijn fiets plot seling op den grond vallen en gaf den straat- roover een vuistslag, zoodat deze neerstortte. Hij kreeg een flink pak slaag op den koop toe. Toen hij weer bijkwam, viel hij den heer opnieuw aan, maar kreeg een tweede pak slaag, dat niet minder aankwam dan de eerste maal. Ongehinderd besteeg de fietsrijder zijn karretje en vervolgde zijn weg. Het weer en de telegraafdraden. Men meldtIeder, die wel eens langs een landweg geloopen heeft, waarlangs telegraaf palen staan, weet, dat deze zeer dikwijls een eentonig gebrom doen hooren, vooral waarneem baar, wanneer men het oor tegen het hout van een paal legt. De wind is niet de veroorzaker van het somber gezang. Immers, bij absolute wind stilte wordt het gebrom ook waargenomen. Daarentegen hoort men bij slecht weer zoo goed als niets van het geiuid. Uit de vele nauwkeurige waarnemingen is afgeleid, dat lage tonen op weersverslechtering over één of twee etmalen wijzen. Hooge tonen zijnde herauten van een weersomslag binnen eenige uren. Arthur Field, te Ottawa, is de meening toegedaan, dat de acoestische trillingen van de telegraafdraden het gevolg zijn van een „seismische" onrust, die een slechtweer-periode voorafgaat. Deze „seismische" onrust, waar door lichte lichamen in een zwakke trilling worden gebracht, ontstaat, wanneer een ge bied van lagen luchtdruk nadert. Zelfs wan neer het centrum van het barometrisch laag, het slechtweergebied, nog een 300 K.M. ver wijderd is, verkeeren de lichaampjes van den aardbodem reeds in een lichte vibratie, die toeneemt, naarmate de depressie zich sneller beweegt. Het zijn dan ook alleen de telegraaf- en telefoondraden, die huu eentonig geluid bij het naderen van een slechtweergebied doen hooren. Iedere draad, die tusschen twee palen gespannen is, zal bij het naderen van een slechtweergebied gaan zingen. Naar men mee deelt, bestaan er bij de directie van het Ame rikaansche weerbureau plannen, een draad- observatorium te maken. Door draden van verschillende dikte op allerlei hoogten en in alle mogelijke richtingen te spannen, hoopt men, het gebrom te versterken, en zal het mogelijk zijn, bij het stellen van de weer- prögnose met de draad-observaties rekening te houden. Speciaal het naderen van een niet-Isobarische, op de weerkaart niet-zichtbare depressie van localen aard, b.v. een ouweers- laagje gedurende den zomer, zal wellicht in het draad-observatorium kunnen worden waar genomen. —- Zondagmorgen ging een dierentemmer te Rouaan als naar gewoonte twee leeuwinnen uit het Atlasgebergte, die in een kooi-wagen zaten opgesloten, eten geven. De temmer werd vergezeld door een 24-jarige artiste. Voor de kooi gekomen zijnde, gaf de jonge vrouw den wensch te kennen, er met den temmer binnen te gaan. Deze maakte haar op het gevaar daarvan opmerkzaam, maar eindigde toch met aan haar dringend verzoek te vol doen. Nauwelijks was de zangeres de kooi binnengetreden, of een der leeuwen sprong op haar toe, wierp haar omver en haalde "het hoofd, de buik en de beenen met zijn klauwen open. De jonge vrouw is zeer zwaargewond en haar toestand wordt als zeer zorgwekkend beschouwd. Omtrent het ongeluk in den hoogoven op het bergwerk Phoenix, 't welk wij Dinsdag reeds in 't kort vermeldden, meldt men uit Duisburg, dat een ontploffing in een smeltoven de ramp heeft veroorzaakt." In het bovenste gedeelte van dezen smeltoven moet onder de smeltende metalen een luchtledig ontstaan zijn, en daar nu de bovenste laag eerst naar den bodem stortte, moet de oven onder dien ge weldigen drnk bezweken zijn, en moeten er meer menschen zijn omgekomen, dan eerst vermoed werd. Carnegie is als getuige verschenen voor de Congres-commissie, die een enquête houdt naar het trustwezen. Wij hebben er al iets over gemeld. Daaraan zij toegevoegd, dat Carnegie met groote pret vertelde hoe hij eens bij een transactie in ertsterreinen Rockefeller er had laten inloopcnDat was iets waar hij, Carnegie, trotsch opwas: iemand met een hoofd voor zaken als de petroleum-koning, er te laten inloopen. Carnegie grinnikte van pret, toen hij het vertelde. Bij den aankoop van de Carnegie Steel Company door de Staal trust, had de trust 8 430,000,009 betaald, waarvan Carnegie zelf 8 230,000,000 had gekregen, alle in obligatiën van de Steel Corporation. De transactie was vlot in zijn werk gegaan. Een paar woorden, gewisseld tusschen Carnegie en Schwab, en de zaak was beklonken. Later had Carnegie er nog wel spijt van gehad want hij vernam, dat hij 450,000,000 voor de Carnegie Steel Cv. had kunnen krijgen, indien hij er op had aangedrongen. Koude in Amerika. Met een enkel woord hebben we reeds melding gemaakt van de felle koude, die te New-York heerschte, maar uit alle doelen van de "Unie, behalve uit het Westen, komen be richten van buitengewone koude, waarvan de armen ten zeerste te lijden hebben. Te New-York heeft het zoo hard gevroren, dat de scheepvaart in de haven er al wat door bemoeilijkt wordt. Dp do Potomac is, voor het eerst sinds vele jaren de scheepvaart vrijwel gestremd door het ijs. De ellende wordt nog vergroot door een zeer erstige werkloosheid, die zich vooral in de milb'oenstad New-York doet gevoelen. Tien duizenden loopen hier werkloos rond. Volgens een opgave, van het National Employment Bureau zijn er op het oogenblik in de Unie ongeveer een half millioen werkloozen, onge rekend dan de landloopers en de arbeidsschu- wen, die in de groote steden natuurlijk in grooten getale worden gevonden. PREDIKBEUR TEN. ZONDAG 21 JANUARI 1912. Qereformeerde Kerk. MIDDELB URG, 18 Jan. Ter graanmarkt van heden was wegens de gladheid der wegen weinig of geen aanvoer. Noteering nominaal aan vorige weekprijzen. De prijzen waren als volgtjarige tixrwe 0, a 0,— nieuwe dito 7,25 a 7,50 rogge 6,50 a 7,— wintergerst f 0,-^- a ƒ0,— zomergerst /6,a ƒ6,25; haver ƒ0,— a 0,— paardenboonen 8,75 a ƒ9,25 groene erwten a kroonerwten ƒ14.a ƒ16,tuinboonen ƒ8.75 a 9.25; witteboonen 23,50 a 24,50ronde bruine boonen 22,— a 24,— lange dito ƒ17,— a ƒ18.— koolzaad af—.— allesper mud. Karweizaad a per 50 kilo. Noteering van boter en eieren. Boter 0.65 a 0,75 voor particulieren f 0,75 per 1/3 kilo. Eieren 5.70, voor particulieren ƒ6.10 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f6,60 a f7.20, DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 20 Jan. 2.33 2.50 Zondag 21 3.6 3.23 Maandag 22 3.38 3.54 Dinsdag 23 4.11 4.27 Woensdag 24 4.43 5.2 Donderdag 25 5.20 2.39 Vrijdag 26 2.59 6.20 V c T e it Neuzen, Januari 1912. Ondergetf ekende maakt door dezen bekend, dat hij zijn SCHILDERSZAAK overgedaan heeft aan den Heer C. P. VAN NOORD Gzn. Dankend voor het door hem zoo ruimschoots genoten vertrouwen beveelt hij zijn opvolger beleefd in ieders gunst aan. JAN VAN HEltP J.P.zn. lABHSPST* /Aansluitende aan bovenstaande mededeeling bericht ik door dezen het geachte publiek dat ik de door den Heer VAN HERP gedreven SCHILDERSZAAK over genomen heb. Hopende door een vlugge en nette bediening ieders verrtouwen waardig te maken, beveel ik mij door dezen beleefd in uw gunst aan. Aanbevelend, C. P. VAN NOORD Czn. Mr. Schilder Lange Kerkstraat 26. Alle agenten van Suikerfabrieken in Ooste- lijk-Zeeuwsch-Vlaanderen worden dringend verzocht op eene vergadering welke zal ge houden worden op Maandag 22 Januari a. s., des voorm. olf ure in het „Wapen van Zeeland" bewoond door dhr. Neelemans te Hulst. Onderweri' Het middel gevonden tot behoud van het commissieloon. Komt allen trouw op, daar het in uw eigen belang is. EEN HOOFDAGENT. bericht hiermede aan H. IJ. LANDBOUWERS, te zijn aangesteld als VERTEGENWOORDIGER voor den verkoop van uitsluitend le kwaliteit onder Algemeene Handelsvoorwaarden van D. J. VAN DER HAVE te KAPELLE bij Goes, en beveelt zich aan voor de levering ran GRAS- en KLAVERZADEN voor den aanleg van weilanden, U8fT Prijscouranten waarin garantiecijfers en inlichtingen worden gaarne verstrekt.. Voor de Stichting „WOLFHEZE" bij Arnhem worden gevraagd tegen 1 April a. s. voor de Centrale Keuken, tegen flink loon tegen 1 Maart of later en voor liet Hoofdgebouw voor direct of later. Sollicitanten moeten instemmen met den grondslag der Vereeniging tot Christel. Ver zorging van Krankz. en kunnen zich schriftelijk wenden met opgaaf van leeftijd en godsdienst tot de Huismeesteres der Stichting, die in lichtingen verstrekt. Bij acte op 8 December 1911 voor qen ondergeteekende verleden is ge wijzigd de acte van oprichting der Naamlooze Vennootschap „ZELANDIA, Fabrieken van melkproducten" gevestigd te Sluis, welke acte van wijziging met de Koninklijke bewilliging is opgenomen in de Nederlandsche Staats courant van 11 Januari 1912. no. 8. Notaris L. G. JAMES, te Sluis. Brand te Amsterdam. AXEL. Huwelijks-aangiften. 4 Jan. Lambertus Cornells Rinn, oud 19 j., jm. en Sara Jacoba van Meurs, 19 j jd. Willem Wissink, oud 33 j., jm. en Maatje Franeoise de Jonge, oud 36 j., wed. 11 Jan. Hendrik Adr Kotvis, oud 22 j., jm. en Eli zabeth Pieternella Ruben, oud 17 j-, jd. Geboorten. 6 Jan. Jan Adriaan, z. van Jan van Langevelde en van Suzanna Buijze. 9 Jan. Adriana Janna, d. van Marinus Jacobus Verijzer en van Janneke Brakman. 11 Jan. Elisabeth, d. van Abraham Joh. Naeije en van Franeoise Dina Jon- gejan. 13 Jan. Jacob, z. van Mechiel Dronkers en van Leuntje Wolfert. Overlijden. 7 Jan. Willibrordus Petrus Albertus van de Bilt. 13 m., z. van Camillus Theodorus en van wijlen Anna Maria Josepha van Bouchaute. 12 Jan Jacoba den Beer. 2 m., d van Andries en van Catharina Scheele. Ter Neuzen 9 en l'/j uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur. Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/, en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/j uur, Dhr. W. A. Dekker. Theol. cand. te Hoofdplaat Axel 9'/i en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent 9'/2 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Qereformeerde Qemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/j uur, Leeskerk. Donderdagavond 5'/i uur, Ds. J. R. van Oordt, bevestiging van dhr, J. Fraanje. Oud-Qereformeerde Qemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, .2 en 6'/: uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen, ö'/j uur, Dhr. J. J. Kense. n Rozendaalsch rood Klaverzaad, Brab. rood- of Maasklaverzaad, Provencer Lucerne, Mangelzaden in diverse soorten, Rose- en groenkraag Jaapjespeezaad ENZ

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3