Goede Waar weinig geld C Af 1 Korte Berichte». VAN ROUTEN'S Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Laiidbouwberichteii. behooren te doen, daar al de tijd besteed werd aan redevoeringen van partijkopstukken en leden van allerlei nationaliteit, die toch eigen lijk geroepen waren om het belang van den Staat te dienen. Voortdurend hadden er storm achtige zittingen plaats, waarbij de leden el kander in de haren vlogen, zoodat de nood zakelijke arbeid achterwege bleef. Geen wonder dus, dat er onder zulke omstandigheden geen kabinet was te vinden, dat de leiding der zaken op zich wilde nemen, en 't was alleen op liet aandringen van den Sultan, dat de Grootvizier Said-pacha aan het bewind bleef. liet bleek echter niet mogelijk aan het be wind te blijven en daarom zond de Groote lieer de Kamer naar huis. Straks komen de nieuwe verkiezingen en het is wel eenigszins te vreezen, dat men dan weer dezelfde on mogelijke toestanden krijgt. Nauwelijks is tot Kamer-ontbinding besloten, of daar komt het bericht, dat de regeering nu voornemens is om af te treden, ten einde daar door aan het volk te toonen, dat men niet door autoritaire neigingen tot de ontbinding is overgegaan en dat alle geruchten over de aan slagen op de constitutie, om een nietiw auto cratisch régime in te voeren, onjuist zijn. En toch in talrijke Ottomaansche harten is van lieverlede het verlangen ontstaan, nu wel niet naar den terugkeer tot de oude tyrannie, maar dan toch wel naar een beetje minder constitutionalisme, naar een ander staatshoofd dan het tegenwoordige, naar een man, die zijn eigen weg wil gaan, die echter op 't oogenblik ontbreekt, en dus parlementeert men maar voort. Wat nu de aftreding van het kabinet be treft, hierover zijn de berichten verdeeld. Eenerzijds spreekt men van een algeheele, anderzijds van een gedeeltelijke aftreding. Ililmi pacha, zou dan als Grootvizier optreden en de verkiezingscampagne leiden. In het land zelf is de stemming verdeeld. Bij de kabinetskanselarij van den Sultan zouden dezer dagen telegrammen zijn ontvangen van 195 notabelen, die met een opstand dreigden in geval van Kamer-ontbinding. Reeds zijn verscheidene leden der oppositie-partij, onder welke Ismael Kemal, naar het buitenland ver trokken, uit vrees voor een wraakneming van het Jong-Turksche comité. Komt het inderdaad tot een opstand, dan zal het leger, het eenige krachtige element, dat de Ottomaansche Staat bezit, zeer zeker een rol spelen. Zonder de hulp en ook zonder het initiatiefvan het leger, schijnt in Turkije niets tot stand te kunnen komen. Het leger deed de beide jongste revoluties slagen, het leger bracht dé Jong- Turken aan het bewind.. Zou het nu een nieuwe richting aan het bewind brengen, óf zelf de leiding in handen Er zijn er zelfs, die vreezen, dat het thans naar huis gezonden Parlement het laatste is en dat de erfgenamen van den Zieken Man op de loer liggen. In verband met deze dingen is niet zonder beteekenis de houding van de Albaneosche notabelen, de oude trouwe onderdanen van Abdul Hamid. die hen steeds ter wille was, en wiens lijfwacht uitsluitend uit Albaneezen bestond. Men weet, hoe, sinds de Jong-Turken aan het bewind kwamen, Albanië hun veel zorgen baarde en er voortdurend onrust heerschte in Albanië. Shans heeft de gouver neur-generaal de voornaamste Albaneesche notabelen bijeengeroepen, om met gemeenschap pelijk overleg de meest dringende hervormingen vast te stellen, welke noodig zipi om de rust in Albanië te verzekeren. En bij die gelegen heid hebben de notabelen verklaringen afge legd, welke van groot belang zijn, daar zij be schouwd worden de openbare meening in ge heel Albanië weer te geven. En wat hebben de notabelen verklaard Luisteren wij slechts Het Albaneesche volk wil niet meer hooren spreken van afgevaardigden of politieke clubs. Vóór alles zijn de Albaneeschen vurige Mo hammedanen en zij erkennen het oppergezag van den Sultankhalief. Op den eersten wenk van den Sultan zijn zij bereid zich onder diens heilige vanen te scharen en zich op den vij and te werpen. „Gij kunt er zeker van zijii, zoo wordt verder verklaard, dat wij ons dit jaar zullen onthouden van deelneming aan de verkiezingen en van het zenden van afgevaar digden naar het Parlement. Als de andere volken van Turkije hetzelfde doen, dan is het waarschijnlijk, dat de binnenlandsche onlusten zullen eindigen en dat nieuwe vernederingen aan ons ongelukkig vaderland zullen bespaard blijven. Meld aan onze volksvertegenwoor diging te Konstantinopel, dat wij bij de aan staande verkiezingen van ons kiesrecht geen gebruik zullen maken. Wij zijn de manier van optreden der afgevaardigden moede." Lissabon, 17 Januari. Noodweer heeft he dennacht in de zuidpier in de voorhaven van Leixoes een gat van vijftien meter lengte geslagen, zoodat de golven vrij binnen rollen, wat voor de in de haven liggende schepen gevaarlijk is. Ook de noordpierAs beschadigd. Berlijn, 17 Januari. Vanochtend om tien minuten over zessen is in Stuttgart een sterke aardbeving waargenomen. Keulen, 17 Januari. Hedenmiddag is er in de dynamietfabriek voorheen van Alfred Nobel te Sehlebusch weer een ontploffing geweest. Zij richtte in wijden omtrek groote verwoesting aan. Verscheiden huizen werden sterk be schadigd. Zolderingen stortten in en de men- schen, die aan tafel zaten het was juist etenstijd werden gekwetst. IB ecla jocl e DB eilclite voor Probeert U eens een busje lo bus f 1,50 0.80 0h2Vi 0,18 en gij zult versteld zijn over de uitstekende, kwaliteit in verhouding tot den prijs Dadelijk na de ontploffing sloeg de vlam uit ettelijke gebouwen, zoodat men voor nog meer ontploffingen vreest. Tot nog toe zijn een zwaar en een aantal licht gewonden wegge bracht. Menschen, die in de nabijheid waren, werden tegen den grond geslagen. Gelukkig waren de meeste arbeiders (het liep tegen 2 uur) om te schaften uit de fabriek weg. Uren in den omtrek is de uitwerking van de uitbarsting waar te nemen. Huizen staan zonder dak. Te Rixdorf bij Berlijn loopt weer iemand rond, die meisjes de haarvlechten afsnijdt. Een meisje van 14 jaar kwam weer zonder vlecht op school aan. Het kind had niets van de wandaad gemerkt. Uit de sectie is gebleken, dat een plot seling te Cöpenik bij Berlijn gestorven werk man aan methyl-alcohol-vergiftiging bezweken is. De politie doet moeite om er achter te komen,waar de man den vergiftigen drank gebruikt had en heeft daarom in verschillende kroegen drank in beslag genomen. - Op de Beneden-Elbe voor Hamburg is zware ijsgang. Op de Eeins is de scheepvaart tot Papen burg gestremd. Bij Leerort kan men te voet de Eems oversteken. Gisterenmiddag had onder groote belang stelling de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer Geill, burgemeester van Ter Neuzen. Familieleden en vrienden hadden zich ten sterfhuize verzameld en volgden in een vijftal koetsen den lijkwagen. Op het stadhuis waren intusschen de Raads leden samengekomen om hun Voorzitter de laatste eer te bewijzen. Bovendien waren onderscheidene corporation daar vergaderd met het doel, zich bij den stoet aan te sluiten. De gemeente-ambtenaren, de werklieden der gemeente, de Kamer van Koophandel, de hoofden en onderwijzers der Openbare scholen, het bestuur, het hoofd en de onderwijzers der Chr. school in de Jozina- straat, de gemeentelijke en de vrijwillige brandweer, het bestuur van Volksweerbaarheid, de gemeente-politie en voorts nog tal van autoriteiten in 't geheel ongeveer 75 per sonen. Langs den weg, dien de stoet volgde en bij het kerkhof stonden vele belangstellenden, terwijl rijkspolitie voor de goede orde zorgde. Eenige kransen dekten de lijkkist. Aan het graf werd niet gesproken. Een broeder des overledenen, kapitein Geill, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Na een dag van felle winterkoude viel er gisternacht een regenbui, die straten en wegen in een spiegelgladde ijsbaan herschiep. Zij die in de vroegte de straat op moesten, of zich naar buiten hadden te begeven, konden zich slechts met moeite staande houden. Menigeen kwam onzacht met de straatsteenen in aanraking. Voor zoover wij weten, zijn er echter geen ernstige ongelukken gebeurd. Dat de jeugd zich vermaakte spreekt van zelf. Den geheelen dag bleef het ijslaagje op de straten liggen, ofschoon het des middags sterker begon te dooien. Zoo hebben we reeds in dit seizoen den tweeden winter van één dag achter den rug. Gisterenmiddag was het voor de jeugd een waar ijsvermaak. Er werd druk met de priksleê gereden. Een tweetal kinderen op de Rosegracht alhier, ook volop bezig zijnde had het ongeluk plotseling in de Heerengracht te vallen. Gelukkig werden zij tamelijk spoe dig op het droge gebracht. Dat het ijskoude water hen niet meegevallen was, laat zich begrijpen. Donderdag 18 Jan. vierde de Jong. Ver. op G. G. „Onze hnlpe, enz." alhier, haar 8ste Jaarvergadering. Te 6 ure hadden de leden met eenige begunstigers en afgevaardigden zich verzameld in de Consistorie der Gerf. Kerk. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze met Psalmgezang en gebed was geopend, las de Eere Voorzitter der Vereeniging Rom. 12 voor, en wees in zijn openingswoord erop dat de leden der Vereeniging moesten zijn „Niet traag in het benaastigen, maar vurig te zijn van geest". Doch wilden ze met vrucht den vijand bestrijden, dan moesten ze vooral dienen den Heere hunnen God. En getrouw blijvende aan het devies hunner Vereeniging, zouden zij in den naam des Heeren kloeke daden doen. Nn gaf de leider het woord aan den Secre taris om zijn jaarverslag uitte brengen. Hier uit bleek, dat er bij de leden geen werklust ontbrak. Getrouw woonden zede vergaderingen bij. Inleidingen enz. werden geregeld geleverd, Ook was men reeds zoover gekomen, dat er een SectieZending was opgericht. Eenfeit van groote beteekenis voor de Jongelings Vereeniging in den Ring „Zeeuwsch Vlaanderen". Vriend Koster deed een opstel hooren over „Mozes, den man Gods bij uitnemendheid". Hij schetste hoe Mozes, met zijn oorspronke lijk vurig karakter door God werd gemaakt tot de geduldige leider van het volk Israël. Hierop volgde bespreking. De afgevaardigden van Kerkeraad, van de knapenvereeniging en de Herv. jongelingsver- eeniging spraken hunne beste wenschen uit voor de Vereeniging met hare leden. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de Vereeniging geen groote sprongen kon doen, wat de financiën aangaat. Wel was er echter een batig saldo. Vr. Haak droeg voor: „De groote Panne- koek," dat diende om de lachspieren ook eens te laten werken. Vr. H. Versloot wees ons in zijn opstel over „Balak en Bileam" er op, dat hei onmogelijk is, twee Heeren te dienen, God enden Mammon. Een paar vrienden wisselden van gedachten met den inleider. De bibliothecaris bracht zijn verslag uit met een klaagzang en een danktoon. Met een klaagzang, omdat de begunstigers zoo weinig uit „de broodkast" aten en met een danktoon, omdat de leden haar tamelijk goed aanspraken. Vr. C. Koelmans deed ons een blik slaan in het leven v<m Jolian van Oldenbarneveld, die volgens zijn meening onrechtvaardig ter dood was gebracht. Dit onderwerp werp ook besproken. Vr. P. Haak droeg voor: „De Redding". Een vader, die zijn eigen kind uit het water redde, zonder het te weten. De voorz. vr. F. Versloot las een schoon opstel voor over „Het Zingen." Duidelijk stelde hij ons voor oogen, dat we onze keel moeten gebruiken om God, den Schepper aller dingen daarmee te loven. Nadat de |Eere-Voorzitter, Ds. Van Hulsteijn, de aanwezigen had bedankt voor hunne mede werking tot het welslagen van deze vergadering, sloot dhr. Acke met dankzegging. Voldaan keerden allen huiswaarts. Zooals we in ons vorig nummer reeds meedeelden vierde de Chr. werkliedenvereenin- ging alhier, Diusdagavond haar 8 stejaarfeest. Uit de verslagen bleek dat het ledental stationnair bleef, dat der begunstigers ver meerderde. De inkomsten en uitgaven der vereeniging sloten met een saldo van f 40, die der ziekenkas met een nadeel ig slot van f 20. De uitgaven en inkomsten der afdeeling vakonderwijs bedroegen: inkomsten f318, uit gaven f 408, alzoo een tekort van f 90, waar voor subsidie ontvangen wordt van Rijk, pro vincie en gemeente. Dinsdagavond vernamen we, echter te laat om nog in dat nummer mee te deelen, dat de heer K. J. Huineman alhier, bij be schikking der arrond.-rechtbank te Middelburg tot deurwaarder is benoemd bij het kanton gerecht te Ter Neuzen. Zulks is ter vervan ging van den heer A. Huineman, die om ge zondheidsredenen die functie niet meergoregeld kan waarnemen. Hoek, 16 Jan. Heden werd alhier door de vereeniging „Doelmatige Samenwerking" aan besteed de levering van 200,300 Kg. kunst mest, waarvoor werd ingeschreven door de heeren Glerum Co. te Ylake voor f 7,72, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,68, Gebr. Klijn te Drunen voor f'7,6473, A. Hamelink te Tér Neuzen voor f 7,62, ,1. Persijn te Wachtebeke voor f i,59, A. Wieland te Ter Neuzen voor 1 7 56, I'. Hoste te Brussel (St. Laureins) voor f 7,548/i0, VV. Bedot te Ter Neuzen voor f 7,51, D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor f7,48. Gegund aan den laagsten inschrijver. Axel. Op 1 ebr. hoopt D. V. de WelEerw. Heer Ds. D. Bakker van de Keucheniusschool te Djokjokarta, een Zendingsrede te houden in de Geref. Kerk B alhier. Philippine. De gebroeders Wijne, mosselhan delaars alhier, hebben ieder een motor gekocht om in hun vaartuig te plaatsen, waardoor ze ten allen tijde hunne mosselen kunnen halen en op de plaats der bestemming brengen. Koewacht. Zooals men zich herinneren zal, werd in den nacht van 8 op 9 December een brutale inbraak met diefstal gepleegd ten huize van den herbergier B. D'Hert op Bel gisch gedeelte dezer gemeente. Ondanks de nauwkeurigste opsporingen, zoowel van de Belgische als van de Nederlandsche politie, heeft men de daders tot nog toe niet kunnen ontdekken. D'Hert heeft in dien nacht zooveel doorstaan door den schrik en de mishandeling, dat hij niet alleen meer in zijne woning wil blijven. Het huis, waarin hij 73 jaar gewoond heeft, is Maandagnamiddag publiek verkocht voor de som van 2900 frank. Kooper werd de heer E. Feith, landbouwer te Stekene. Hontenisse, 13 Jan. Heden werd alhier door de landbouwersvereeniging „Eigen Hulp" aau- besteed de levering van pl.m. 90,000 Kg. super- phosphaat, 170,000 Kg. amm.-superph. en 900,000 Kg. chilisalpeter. Hiervoor was de de laagste inschrijver voor de superphosphaat, W. Bedet te Ter Neu- zen voor f 2,30voor de amm.-superph., W. Bedet voor f 7,52voor de chilisalpeter A. Adriaansens—Greminck voor f 11,65. Vlissingen In de laatst gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel alhier, werd besloten een adres te richten naar die Kamer te Ter Neuzen, om alzoo gezamentlijk een verzoek te richten aan Ged. Staten, teneinde de stoombooten van Middelburg naar Zierikzee van Vlissingen te doen afvaren in plaats van uit Middelburg. Dit mede met het oog op de aansluitingen Neuzen en Breskens. Middelburg. In April zal alhier een bazaar gehouden worden tot dekking van het tekort voor de Chr. bewaarschool. Middelburg Gisterenmorgen had de heer v. d. W., die als lijkdienaar een begrafenis volgde, het ongeluk uit te glijden en te vallen. Hij kreeg door den val een gat in het achter hoofd en werd bewusteloos door een paar collega's hij den heer Pauwer, aan den Seis- weg, binnengedragen, waar hij na eenige minuten weer bijkwam. Per rijtuig is hij naar huis vervoerd. Woensdagavond had te Zierikzee de offi- cieele opening der Handelsschool met 3-jarigen cursns plaats, waartoe het Gemeentebestuur was uitgenoodigd. De voorzitter deelde mede dat die school zal aanvangen met een 70-tal leerlingen. Goes. Door een melkslijter alhier is de melk van 10 op 7 cent per liter gebracht. Ned. Hervormde Kerk. Zestal te Arnhem W. J. Aalders te Beesd N. A. Becht te Loosduinen F. J. Fokkema te Westeremden; J. J. Homburg te Goes; T. G. van Reeuwijk te Oosthem en D. J. Riemers te Dedemsvaart. Beroepen te De Rijp (N.-H.)S. Bartstra Dzd., O.-I. pred. m. v. te Apeldoorn te Water gang (N.-H.)A. E. K. Bolland, cand. te Leiden. Aangenomen naar Makkinga c. a. door D. Edens te Eext (Dr.) Zooals vroeger reeds medegedeeld, schrijft Handelsberichten, is de oogst van aardappelen in de Vereenigde Staten van Amerika zoo ge ring uitgevallen, dat waarschijnlijk aanzien lijke hoeveelheden aardappelen zonden moeten worden ingevoerd om in de behoefte van het land te voorzien, ondanks het hooge invoer recht van f 2,30, per 100 kg. Thans bljjkt, dat in den laatsten tijd inderdaad belangrijke partijen aardappelen uit Europa in de Ver eenigde Staten zijn ingevoerd. Ook uit Neder land werden reeds verschillende zendingen ontvangen en aangezien het tekort in Amerika ten deele een gevolg is van de inkrimping der cultuur, was het niet onwaarschijnlijk, dat deze handel zich niet alleen voor het loopend seizoen, maar ook in het vervolg zou ontwik kelen. Te betreuren is het daarom, dat som mige Nederlandsche exporteurs deze ontwik- Dynamietontploffing. TER NEUZEN, 19 lanuari 1912. Klachten over Nederlandsche aardappelen in de Ver. Staten van Amerika.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2