Eigenheimers eo Bravo's, plantgoed. JOZ. DE FEIJTER h. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentiën. voor 't ja,a,r 1012 zijn thans gearriveerd en hoop ik U eerstdaags te presentee ren. mij vleiende met Uwe orders vereerd te worden. Voor de zaai te verkrijgen ABR. VAN HOEVE, De nieuwe 4 Cent. brengt deze teelt mee voor den werkman zoodat we op ons dorp geen werkloozcn aan treffen. Het gebruik van kunstmestsoffen neemt ook meer en meer toein de landbouw vereeniging werden 61 waggons opgegeven of 6,100,000 kilogram. Op 24 Januari krijgt Bergen op Zoom voor 't eerst een paardenmarkt. IJS. Men meldt uit Texel: Er vormt zich langs de kust reeds heel wat drijfijs in zee. De haven is nog vrij, zoodat de visscliersvloot kon uitzeilen. De stoombooten van Heerenveen konden gisteren wegens ijs niet naar de Sneeker weekmarkt vertrekken. De Zuiderzee was gistermorgen, zoover het oog reikte, met tamelijk zwaar ijs bedekt. De dienst Amsterdam-Lemmer-Groningen van de Lemmer-Groningen Stoombootmaatschappij is wegens het ijs, gestaakt. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben gisteren het bevaren van de kanalen, in onder houd en beheer bij de provincie, met uitzon dering van het vaarwater van Harlingen naar Leeuwarden, tot de Prins Hendrikbrug, in het belang van het behoud der ijsbanen tot uadere aankondiging verboden verklaard. In de Friesche meren Is veel grondijs. De scheepvaart in Friesland is grootendeels ge stremd. Het verkeer in het Winschoterdiep is geheel gestremd. De schuiten van Nieuvveschans en andere plaatsen via Winschoten naar Gronin gen moesten wegens het ijs den dienst staken. Loodgietersstaking te Amsterdam. Een viertal loodgieterspatroons hielpen Za terdagmorgen een collega, toen deze uit een magazijn aan de Egelantiersgracht aldaar buizen en zink moest halen, om dit te vervoeren naar een in aanbouw zijnd perceel op den N.Z. Voorburgwal, waar hij werkzaamheden te verrichten had. De stakers achtervolgden den met twee paarden bespannen wagen, en wier pen met allerlei projectielen. Eerst waren het aardappelen, stukken kool, later werden het steenen. Op de Rozengracht dreigden daarop de patroons met revolvers naar de achtervolgers eti^ losten zij zelfs eenige schoten. Op den N.Z. Voorburgwal herhaalden zij hunne be dreiging, daar de menigte aangroeide en eene zeer dreigende houding aannam. Politie her stelde de orde. Naar men verneemt, werd later de Raad huisstraat, waar do kar passeerde, door eenige agenten, onder leiding van een brigadier, af gezocht, teneinde zekerheid te verkrijgen over de vraag, of er met scherp geschoten is. De oorzaak, dat de patroons geschoten hebben, wordt gezocht in het feit, dat toen men in volle vaart reed, eenige pijpen van de kar afvielen en deze stukken onmiddellijk door de stakers werden opgeraapt. Nadat er'geschoten was, werden de stukken in de gracht geworpen. De vier bazen, Janus, Dubois, Oltmans en Kleyn werden naar het politieposthuis N.Z. Voorburgwal overgebracht, om gehoord te worden. De revolvers bleken te zijn geladen met losse patronen. Op de Keizersgracht bij den Amstel was de politie genoodzaakt een aantal stakers uiteen te drijven, die een loodgieterskar,_onder po- litiegeleide, omringden. In den Gelderschen Achterhoek zijn ver schillende personen uit Friesland aangekomen, om met het mollenvangen een extra daggeld te verdienen, waarvoor zij op verschillende landerijen worden toegelaten. Er zijn echter ook verstandige landbouwers die hun den toe gang weigeren, omdat zij het nut der mollen op prijs stellen. Als dat vangen zoo doorgaat, zegt de „Geld.", zullen we wel spoedig weer van meikeversjaren hooren, die menigen boer zich nog als een jaar van groote schade her innert. Zaterdag in den vroegen morgen tusschen 4 en 5 uur vereerden twee inbrekers de res taurants van Fürstenberg en J. Wolf in de Nieuwstiaat te Rotterdam met een bezoek. Beide restaurants komen achter uit in een nauwe brandgang. De inbrekers waren die gang ingegaan, had den zich met behulp van een touw opgetrokken op een plat van het restaurant Fürstenberg en zich daar door een raam naar binnen laten zakken. Zij kwamen daar in de keuken terecht en deden er zich tegoed aan allerlei lekker nijen. Van daar begaven zij zich toen naar het restaurant Wolf, waar zij over de binnenplaats binnenkwamen. Ook daar werd alles overhoop gegooid, tot dat door het kraken van de ijskast een der boven slapende buffetjuffrouwen ontwaakte Deze bemerkte dat er onraad was en maakte alarm. De inbrekers gingen toen op de vlucht, doch een hunner werd op de Groote markt door een politieagent gegrepen de andere liep een schoorsteenveger, die hem grijpen wilde, om ver en verdween. De aangehoudene was de varensgezel T. Op hem werden bevonden eenige koperen gewichten, ontvreemd uit het restaurant Wolf. In beide restaurants waren de geldladen opengebroken, doch daar schijnen zij niets van hun gading gevonden te hebben, daar beiden 's avonds geen geld in de laden achterlaten Spoorwegongeluk. Ongeveer halfzeven kwam Vrijdagavond een goederentrein uit Amsterdam, even voor Haar lem, bij de kruising Jansweg, in botsing met een rangeerlocomotief, die door verkeerden wisselstand te ver was doorgereden. De locomotief werd meegesleurd, de goederentrein reed nog een 100 meter door en derailleerde De locomotief viel om en een 5tal wagens schoven in elkaar. Het verkeer via Haarlem was eenige uren geheel gestremd. De reizi gers werden via Uitgeest vervoerd. Machinist en stokérs wisten gelukkig bijtijds van de machine af te springen en bekwamen slecbts schrammen. Geen persoonlijke ongelukken. Vrijdagavond na elf uur is van de lijn Am sterdam—Haarlem met groote moeite een spoor vrij gemaakt, waarlangs nu zoowel het op- als het afgaande verkeer met Amsterdam wordt onderhouden. Het oponthoud is daardoor zeer groot. Thans is de ruïne van materiaal eens goed te overzien. Van de bagagewagens is niets meer bruikbaar. Stangen van een manspols dikte zijn verbogen als riet, buffers afgeknapt en het houtwerk is totaal vernield. De ontspoorde machine wordt nu opgevijzeld Als oorzaak geeft de machinist van den aanrijdenden trein verkeerden wisselstand op De seinhuiswachter ontkent dit ten sterkste en beweert, dat de machinist door zijn sein is gereden en zich op een wissel heeft be wogen, waar hij niets te maken had. Volgens het Hbl heeft de machinist ver klaard, nadat hij door den wissel was gereden, een harden slag gehoord te hebben, waaruit bleek, dat toen de wissel was overgehaald. Deze lezing van het geval wordt door den stoker en den rangeerder bevestigd. Donderdagavond stortte in Düsseldorf een in aanbouw zijnd buis in. Zes arbeiders wer den onder de puinhoopen begraven. Twee hunner stierven na korten tijd de overige vier zijn zwaar gewond, doch men hoopt ze in het leven te behouden. De oorzaak van hek on geluk wordt geweten aan den slechten invloed, dien het afwisselende regenachtige en vriezende weder op het bouwen had. Uit Chicago wordt gemeld, dat een groote brand uitgebroken is op de goederenbeurs al daar. Vrijdag berichten wij dat reeds onder Telegrafische berichten. De brand onstond in de liften. Bij de geweldige paniek onder de beursbezoekers werden eenige personen ge kwetst. Op de goederenbeurs te New-York heerschte hierdoor een gedrukie stemming. Ook de koffiemarkten te Hamburg en in Amerika werden door den brand beïnvloed. Met groote moeite werd men den brand meester. De schade wordt geschat op 85.000 dollars. Sneeuwwater en Rijwielbanden. „De Kampioen" brengt nog eens in her innering dat sneeuwwater op tweeërlei wijze een schadelijken invloed op de banden uitoe- fend. Het dringt door tusschen de buiten en binnenbanden en wordt daar geabsorbeerd door den canvas-binnenwand. Worden derhalve de buitonbanden niet tijdig afgenomen, dan begint het canvas te verteren en kan een buiten band onnoodig vroegtijdig einde worden voor speld. Het is daarom aan te bevelen in het bijzonder voor transportrijwielen, dat men steeds een reserveband voorhanden heeft, om dezen te gebruiken, wanneer de gebruikte afgenomen is om te drogen. Het tweede nadeel van sneeuwwater is, dat bet roest op de velgranden en hierop wordt veel te weinig gelet aan de binnenzijde van de velg veroorzaakt. Zooals bekend is, is roest een vijand van rubber. Wordt het roest niet tijdig en zorg vuldig verwijderd, dan wordt de band zoo danig aangetast, dat hij na verloop van korten tijd bezwijkt. Men vermoedt, dat de kluizen in het ge bouw der Equitable te New-York weinig door het vuur, dat op de daarboven gelegen ver diepingen woedde, heeft geleden en dat de inhoud onbeschadigd zal worden teruggevonden. In verschillende kluizen en safe-déposito's, die men reeds heeft kunnen openen, was geen enkel stuk beschadigd. De oorzaak van den brand moet thans ont dekt zijn. Iemand schijnt in 't restaurant van gebouw achteloos een lucifer te hebben weggeworpen. Bij het blusschingswerk werden vijftien mil- lioen gallon water gebruikt wat aan de stad New-York op 92.000 dollar komt te staan. Het lijk van Campion, de bewaker der safe- déposito's is vlak bi] den ingang van de kluizen gevonden. Daarbinnen lag een waarde van een half billioen dollars. Campion had gewei gerd zijn post te verlaten, toen de brand uitbrak. Volgens een Engelsch blad wordt er in Engeland ernstig over gedacht om de militaire muziekcorpsen af te schaffen. Ze zijn te duur. De veldartillerie heeft b.v. een strijkorkest, waar het land jaarlijks p. st. 900 voor geeft en de oficieren nagenoeg p. st. 3000. Een tweede voordeel zou zijn dat de leden van die corpsen vrij kwamen voor den gewonen dienst. Vrijdag heeft een dwaas den droom van zijn leven verwezenlijkt. Het is zekere John Jay Mc Devitt te Wiikesbarre, die als zwerver, melkboer, politicus enz. na een leven van velerlei lotswisseling een bedrag van 2 a 3000 gulden had bijeengespaard. Die heeft hij er nu (als het plan is doorgegaan) in één dag doorgefapt. Het was n 1. zijn ideaal toch ook eens, al was 't maar voor één dag de sensaties te smaken van millionair te zijn. Daarom moesten de paar duizend er in één dag aan. Het programma van den dag was: per extra- trein met vier bedienden naar New-York, daar door de stad rollen in een voor één dag ge huurde prachtauto, voor 250 gulden het cou vert eten in het Waldorf-Astorie-hotel's avonds in een eigen loge de opera bijwonen 's nachts dure jvermaken zoeken. Tegen den ochtend gaat de millionair-voor-één-dag weer per extra trein naar de plaats zijner inwoning terug en dan begint voor hem weer het dagelijksch getob van bescheiden burgerman. Maar hij is dan toch maar millionair geweest. Boven dien is de opzet van de zaak niet zoo zot, want de heer John Jay Mc Devitt zal zich door het schrijven van zijn memoires en op andere manieren weer in het bezit van een deel van zijn verspilde mlllioenen trachten te stellen. Het zedenschandaal in Frankrijk. De Parijsche strafkamer heeft Flachon, den voormaligen directeur der „Lanterne", die be trokken was bij het zedenschandaal van Mont- martre, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en 500 frs. boete zijn vriendin Veron tot tien maanden gevangenisstraf en 500 frs, boete. De overige schurken, die kinderen exploiteerden, de moeders en anderen die bij deze zaak be trokken waren kregen gevangenisstraffen van 6 maanden tot 3 jaren. De rechtbank nam als bewezen aan dat Flachon geld gegeven had aan handelaars in meisjes om hem en zijn vriendin minderjarigen te bezorgen voor onzedelijke bedoelingen. Oostburg. In een hedenmiddag gehouden bestuursvergadering van de op te richten coöperatieve suikerfabriek te Sluis, is tot stichting besloten. Souburg. Dinsdag 23 dezer om half 2 ure zal het monument van den grooten kinder schrijver Louwerse worden onthuld. Ds. Ver meer uit Den Haag, voorzitter van het comité, zal een rede uitspreken. Middelburg. De politie maakte proces ver baal op tegen den 23-jarigen G. J. F. die be kende een 13 jarig meisje van zijn buren aan gerand te hebben. F. is pas enkele weken geleden gehuwd. Haarlem. Volgens de O. H. Crt. is de ver koop van de strookjes „op Zondag niet be stellen" op last van den Directeur Generaal der Posterijen ingetrokken. Een postbode zoo'n strookje óp iets plakkende dat hem Zondags te ver lijkt om te bezorgen en zulks tot 's Maandags liggen laat, zou een fraude-geval kunnen worden. Amsterdam. De 23-jarige R. S. is tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op A. K. te Hilversum, De eiscli was 7 jaar. Duisburg. In een mijn is beden een hoogoven gesprongen. 8 dooden, 2 zwaar en 2 licht gewonden. Oorzaak onbekend. Boston. Heden is in een der grootste hotels een ontzettenden brand uitgebroken. Langs brandladders konden alle gasten zich redden, slechts schamel gekleed. Schade 100,000 dollars. Sankai. De wapenstilstand alhier is 14 dagen verlengd. Osaka (Japan). Bij een hevigen brand werden gisteren 5268 woningen verwoest. 30,000 men- schen werden hierdoor dakloos. Peking. Joeansjikai heden een bezoek aan liet paleis brengende, werd deze staatsman met een bom geworpen. Hij bleef ongedeerd. Twee politieagenten echter werden gedood en twee gewond. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.55 a f 47.571/» Engelsch per 12.— 12.—. HULST, 8 Jan. 1912. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 17 Jan. 0.39 1.1 Donderdag 18 1.22 1.40 Vrijdag 19 1.59 2.17 Zaterdag 20 2.33 2.50 Zondag 21 3.6 3.23 Maandag 22 3.38 3.54 Dinsdag 23 4.11 4.27 Heden overleed de Edelachtbare Heer JOHAN ADAM PIETER GEILL, in den ouderdom van 60 jaar, in leven Burgemeester van Ter Neuzen, gepen sioneerd kapitein van het Nederlandsch- Indische leger, ridder in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de Leopolds orde. L. GEILL- Geilt.. J. A. G. GEILL. Ter Neuzen, 15 Januari 1912. Verzoeke van bezoeken van rouwbe klag verschoond te blijven. éénmaal verbouwd. TEVENS 00K TER NEUZEN (N.-Neuzenpolder). Aanbevelend, AXEL. Van elk nummer van dit Blad zijn bij den Uitgever losse nummers ver krijgbaar tegen den prijs van TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 12 Jan. Edgard Louis Lauret, oud 26 j. jm en Christina Adriana Kalschuer, oud 24 j., jd. Cornelis Jan Michielsen, oud 28 j., jm. en Lusia Emilia van Gremherghen, oud 27 j., jd. Geboorten. 8 Jan. Antonia Jacoba, d. van Willem Verduin en van Maria Dooms. 9 Jan. Janna Cor nelia, d. van Cornelis Wolfert en van Martina Geertruida de Feijter. 11 Jan. Pieter, z. van Ma- rinus Brandes en van Susanna Jansen. AMSTERDAM, 15 Jan. 1912. Lijnolie vliegend f 43'/4, f 43. Febr. f 42, Fcbr April f 417*) 41 Vi- Mei./Aug. f36. Sept./Dec. f341/,, f 34 V». Suiker zeer vast. Jan. f 18 Mei f 183/s geboden, Aug. f 18% gedaan. Oct./Dec. f 137/,(i te koop. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 1,90 a f2,10. Friesche Blauwen f 2,90 a f 3. Zeeuwsche Bonten f 3,10 a f3.25. Zeeuwsche Blauwen f 3.10 a f 3,20. Geldersche Blauwen f 3.a f 3,10. Drentsche Eigenh. f2,— a f2.20. Zeeuwsche Eigenheimers f2.10 a f2.25. Eigenheimers zand f3,50 a f4,25. Zeeuwsche Bravo's f 2.25 a f 2.35. Zeeuwsche Pooters f 1,80 a f 2,20. Andijker Blauwen f 2,80 a f 3. Aanvoer weinig. Handel stil. ANTWERPEN, 15 Jan. 1912. Chilisalpeter vast, loco fr. 23.90, Febr./Maart fr. 24,25, Maart/April fr. 24,20, Mei fr. 24,25. TER NEUZEN, 15 Jan. 1912. Boter per Va K.G. f 70. Eieren 104 stuks f 4.40. AXEL 15 Jan. Eierveiling van de V. P. N. Aanvoer kippen eieren 1500 stuks. Prijs f 5,50. ROTTERDAM, 15 Januari. Binnenl. granen. Tarwe zeer ruim ter markt tot iets lageren prijs geheel opgeruimd. Essex per 100 kg. van 10 tot 10,75 Overige soorten van 9'//, tot 9,60. Haver oveneens ruim aangeboden verkocht van 9 tot 9'/t- Rogge met klein aanbod per 100 kg. van 8,50 tot 9. Gerst. Winter en zomer niet ter markt. Cheva lier met tameiijken aanvoer per 100 kg. van 11 tot 11,30. Linzen. Kleine ruim aangeboden en afwijkende kwaliteit moeilijk te verkoopen. Verkocht werd van 12,50 tot 14. Bruine boonen matig aangeboden, niet geheel op te ruimen. Verkocht werd van f 16 tot f 17. Karwijzaad f 14'/iKoolzaad f 19. Middenprijs per 100 K G. Tarwe ƒ9,25, Rogge ƒ8,60, Wintergerst 10,25, Zomergerst f 9,75, Haver f 8,50, Erwten 16,50, Witte Boonen ƒ21,— BruineBoonen ƒ20,— Duivenboonenƒ 12,50, Paardenboonen 11,40, Boekweit Lijnzaad f 18,75, Koolzaad Aardappels 3,50. Boter per kilo 1,50. Eieren per 26 stuks 1,25. Ter weekmarkt waren aangevoerd 18 stuks rundvee en 23 varkens waarvan verkocht 7 stuks rundvee en 11 varkens. GENT. 12 Januari. 1912 Vlas. De omzet in Russisch was vrij belangrijk tot hoogere prijzen prijzen. Verkoopers zijn thans terughoudender. De markt voor inlandsch vlas is levendig en de prijzen zijn hooger. Garens van vlas en van snuit mot nog steeds levendigen verkoop tot zeer vaste prijzen. Jute- gareus met goeden verkoop. Prijzen zijn hooger. Katoenen met vrij levendigen verkoop. De prijzen zijn vast. Linnen met goeden gang van zaken. CREPONS

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3