Binnenlandscli Nieuws. Buitenlaiidsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. V Onze Burgemeester overleden Hedennacht te twaalf uur overleed de lieer Geill, Burgemeester van Ter Neuzen. Reeds sinds maanden was hij lijdende, al kwamen tusschenbeiden nog korte poozen van eenige beterschap, waarin hij de functies aan zijn ambt verbonden, persoonlijk kon waar nemen. Doch in de laatste dagen moest alle hoop op herstel worden opgegeven en hedennacht kwam het einde. De heer Geill was sinds 15 Februari 1899 burgemeester dezer gemeente, na vooraf hetzelfde ambt bekleed te hebben te Ierseke Hij was in de vervulling van zijn ambt een nauwgezet man, voor iedereen toegankelijk en hoogst welwillend voor elk, die zich tot hem richtte. Ofschoon in beginsel van den overledene verschillende en daardoor een enkele maal verplicht tot critiek, hebben wij hem steeds kunnen hoogachten om zijn vriendelijke wel willendheid ook jegens ons persoonlijk. God trooste zijne weduwe en eenigen zoon voor wie het heengaan van den heer Geill een zwaar verlies is. Dezer dagen had in de Luthersche Kerk te Leeuwarden de officieele opening plaats van de Christelijke Hoogere Burgerschool in tegenwoordigheid van officieele, daarvoor uitge- noodigde personen, van leden der Vereeniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Onderwijs in Friesland en van de ouders der leerlingen. Des avonds was er in de Groote Kerk een wijdingssamenkomst, waarbij als spreker optrad Ds. G. H. Wagenaar, predikant te Rotterdam De bekende uitgever D. Mijs te Tiel is op 76-jarigen leeftijd overleden. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau en oud-gemeen teraadslid. Zondag is dr. J. J. P. Yaleton, in leven hoogleeraar aan de Theol. faculteit der R. Uni versiteit te Utrecht, overleden. Hij bereikte den leeftijd van 69 jaar. In den laatsten tijd zijn te Enschedé zeer veel gevallen van mazelen voorgekomen. Van 94 gevallen werd aangifte gedaan 7 kinderen zijn reeds aan de ziekte overleden. In de afdeelingen van de Eerste Kamer is het onderzoek van de Staatsbegrooting voor 1912 beëindigd. Men verwacht de bijeenroe ping van de Kamer tegen 80 of 31 dezer, voor de openbare behandeling van de begrootingen en van de Militie wet. De commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van de ziekteverzekeringswet heeft ook Zaterdag vergaderd. Nog nimmer zijn de Rijksdagverkiezingen zoo rustig en zonder eenig voorval verloopen als Vrijdag te Berlijn viel hoegenaamd niets bij zonders voor. Oorzaak van de rust zal onge twijfeld wel geweest zijn de buitengewone koude, die in de Rijkshoofdstad gevoeld werd. ïoen de stembussen gesloten werden, kwam er wat beweging op straat. In de hoofdstraten hoopten de menigten zich op, zoodat het zelfs moeilijk werd zich een weg te banen. Er scheen werkelijk een spanning onder het publiek te heerschen, maar merkwaardig ge noeg betrof die slechts de verkiezingen te Berlijn zelf. Toen daarover de eerste bulletins uit kwamen, werd er om gevochten, maar toen de uitslagen eenmaal bekend waren, waren de straten spoedig leeg. Slechts voor de bureaux van eenige groote bladen stonden rumoerige troepjes jongelieden. De agenten stapten nog met de revolvers aangegespt rond, maar uiterlijk merkte men overigens ook niets van de uitgebreide maat regelen, die er genomen waren. Vier jaar geleden maakten de groote bladen de uitkomsten van de verkiezing door trans paranten of projectielantaars bekend. Toen de nederlaag van de sociaal-democraten ruch- baar werd, stormde een nationaal-gezinde menig te naar het paleis van den Keizer en naar dat van den Rijkskanselier. De Keizer voerde het woord uit een open raam van zijn paleis, en en prins von Bülow hield een geestdriftige toespraak voor zijn hoorders. En de Koning van Saksen, wiens koninkrijk door de verkiezing van 1903 bijna rood gekleurd was, seinde naar Berlijn „Het is een lust om te leven." Thans lagen het keizerlijke paleis en de Wilhelmstrasse, waar in 1907 de groote be toogingen gehouden werden, geheel verlaten. Natuurlijk bleef de Keizer op de hoogte van de verkiezingen. Om de twee uren werd hem de uitslag bekend gemaakt. Daarvoor was een bijzondere dienst ingericht, een geheele staf van beambten, ook om een beeld te geven van de stemming der partijen. De uitslag van de verkiezingen is, dat de rechtsche partijen en het centrum 29 zetels verloren en de nationaal-liberalen en volks partijen te zamen 26. Het verlies der rechtsche partijen is dus iets grooter dan dat der bur gerlijk linksche. Een der Duitsche bladen geeft een overzicht van den stand der uitkomsten op 26 Jan. 1907 en van jl. Vrijdag, beide keeren des morgens om 10 ure. En daaruit blijkt dat op het eerstgenoemde tijdstip 20 nationaal-liberalen waren gekozen, thans 4, de conservatieven daalden van 45 op 27 en de Rijkspartij van 11 op 5; het centrem steeg van 78 tot 81 en de sociaal-democraten van 29 op 64. Herkozen zijn o. a. de volgende personen Schadler van het centrnm, de voorziter van den Rijksdag graaf Schwerin, de sociaal-demo craat Molkenguhr, de conservatief von Heijde- brandde predikant Nanmann verloor zijn zetel. Er moeten nog 189 herstemmingen plaats hebben, waarbij betrokken zijn 42 conserva tieven, 17 vrije conservatieven, 64 nationaal- liberalen, 54 leden van de vrijzinnige volks partij en 120 sociaal-democraten. Gunstig zijn de kansen bij de herstemming van graaf Po- sadowsky tegen een sociaal-democraat en van prof. von Liszt, den bekenden leeraar in het strafrecht, lid 'van de vrijzinnige volkspartij, tegenover een conservatief. In herstemming komen ook de nationale-liberaal von Paasche, de vrije conservatief von Liebert. De sociaal-democraten hebben, gelijk wij gezien hebben, bij den eersten stormloop 64 mandaten veroverd, de gezamelijke burgerpar tijen slechts 144. In de 123 districten, waar de sociaal-democraten in herstemming komen, kunnen zij het niet uit eigen kracht winnen. Elk mandaat, dat zij nog veroveren, zullen zij aan de Duitsche burgerij danken. Meer dan 4 millioen kiezers hebben thans nu hun stem op de sociaal-democraten uitgebracht, van wie te Berlijn alleen 308,000; dat is 58,000 dan in 1907 Het sociaal democratische hoofd orgaan noodigt thans openlijk de liberalen uit, bij de herstemming met de sociaal-democraten samen te werken, en zegt: „Aan ons zal het niet liggen, wanneer bij de herstemming het zwart-blauwe blok niet geslagen wordt. Wanneer de sociaal-democraten bij de 120 herstemmingen, evenals in 1903, 28 zetels winnen, dan komen zij met 92 zetels in den nieuwen Rijksdag. Dit is positief mogelijk, wanneer de vrijzinnige en nationale-liberalen bij de herstemming samengaan met de sociaal democraten." „Naast het groote succes van onze partij, schrijft het blad verder, wijkt de historische beteekenis van den verkiezingsdag wat den verderen uitslag betreft, terug, want de aan was der sociaal-democraten is het meest be- teekenende feit uit dezen verkiezingsstrijd, omdat zij de blijvende is. De sterke toename is ons er een bewijs van, tot welke hoogte de tegenstellingen zich ontwikkeld hebben. Bij de herstemming staat de sociaal-democratie aan de spits." De beschouwingen der andere bladen zijn uitteraard slechts van min of meer gereser- veerden en algemeenen aard. Door nagenoeg alle bladen wordt den partijen, die zij ver tegenwoordigen, moed ingesproken enhoop gegeven, op de herstemmingen hun gevoelen is, dat als conservatieven en centrum weer een meerderheid zullen behalen, deze slechts eene van weinige stemmen zal zijn. Van andre zijde echter wordt voorspeld, dat de nieuwe Rijksdag uit een meerderheid der gezamenlijke linkerzijde zal bestaan in elk gevel, wordt van die zijde beweerd, hebben de partijen der linkerzijde het in hun macht, bij de herstemmingen zulk een resultaat te bereiken. Intusschen blijft het voorloopig onmogelijk iets definitiefs over den nieuwen Rijksdag te kunnen zeggen, jterwijl ook omtrent de ver moedelijke vooruitzichten nog weinig te zeggen valt. Men dient dus de herstemmingen af te wachten, die tusschen 20 en 25 Januari zullen plaats hebben. De nieuwe Rijksdag zal bij eenkomen in de eerste helft van Februari. Reeds in de Troonrede zal worden medege deeld, dat een nieuwe legcrwet en een ma- rinewet bij den Rijksdag zullen worden inge diend. Het zijn dus wel twee wetsontwerpen, die als toetssteen kunnen dienen voor de bereidwilligheid van den Rijksdag om nieuwe vorderingen voor leger en vloot toe te staan, het programma door den Rijkskanselier in zijn verkiezingsleuze ontwikkeld. De Belgische ministerraad, die onder voor zitterschap van den Koning werd gehouden, besloot het aantal Kamerzetels met 20 te vermeerderen, zoodat de Belgische Kamer in de toekomst 186 afgevaardigden zal tellen. Groote overstroomingen hebben plaats in het Turksche wilajet Aleppa40 dorpen zijn overstroomd. De ex-Keizerin Eugenie is uit Engeland te Brussel aangekomen. In geen 25 jaar was de Keizerin in de Bel gische hoofdstad geweest. Peking, 13 Jan. De kroon heeft na bericht ontvangen te hebben van toenemende troe belen in de provincies, feitelijk tot den afstand besloten en tot zoo spoedig mogelijk vertrek naar Jehol. De Mantsjoeprinsen, het volk en de troepen stemmen met den afstand in, als het eenig mogelijke. In een langdurige vergadering van de hoofden der regeering werden heden enkele der noodige schikkingen getroffen. Londen, 15 Jan. De Times verneemt, dat de berichten over de staking in Argentinië onbevredigend zijn. Slechts weinige stakers hebben Vrijdag na het verstrijken van den driedaagschen termijn het werk hervat, zoodat het einde van de staking geenszins te voorzien is. Het ontbreken van geweldplegingen aan den kant van de stakers is echter een gunstige factor. Te Fajoem, in Egypte, heeft de Abbé Hyvernat, hoogleeraar aan de R.-K. universiteit te Washington oude koptische handschriften, bevattende vertalingen van Bijbelboeken of andere godsdienstige geschriften gevonden. Vermoedelijk zijn zij afkomstig uit een klooster, dat tegen het eind der 10e eeuw is verwoest. Pierpont Morgan heeft de handschriften ge kocht voor 400,000 dollar. Ze zijn fraai ver sierd en goed bewaard gebleven. Tengevolge van het overlijden van den Burgemeester dezer gemeente, gaat de Open bare Vergadering van den Gemeenteraad alhier (aan het hoofd van dit blad reeds aangekon digd) niet door. Hedenavond hield de Chr. Werklieden- vereeniging alhier, haar 8ste jaarfeest. Door den WelEerw. Ileer Ds. A. Timmerman werd een feestwoord gesproken. Voorts werden verslagen uitgebracht en referaten uitgespro ken. Ververschingen werden gepresenteerd. Donderdagavond a. s. hoopt de Chr. Jongel. vereeniging „Onze hulpe enz.", haar jaarfeest in de consistorie der Geref. kerk alhier te houden. Dezer dagen hield de vereeniging „Onder linge Samenwerking" tot geldelijke uitkeeriug bij het verlies van varkens, gevestigd te Drie wegen, gemeente Ter Neuzen, hare jaarver gadering. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek dat gedurende het verloopen jaar 4 dieren onteigend zijn. De uitgaven bedroegen in totaal f 119,61, de inkomsten f 128,75, het goed slot aldus f9,14. Met inbegrip van de batige sloten van vorige jaren is het totaal bezit f565,28, waarvan f503,03 geplaatst op de rijkspostspaarbank. Het ledental vermeerderde met 2. De af tredende bestuursleden werden herkozen. De uitkeeriug werd bepaald op 40 cent per K.G. Voorts werd bepaald dat de aanmelding van nieuwe leden is opengesteld tot 30 April a.s. Hoek. Zaterdagavond had alhier de jaar vergadering plaats van de maatschappij „Steunt Elkander". Ongeveer een 100 leden waren op de vergadering. De voorzitter, de heer Kaan, riep allen een hartelijk welkom toe en constateerde uit de goede opkomst het feit, dat de maatschappij steeds meer gewaardeerd wórdt. De secretaris las de notulen en het verslag over den toestand van het verloopen jaar. Hieruit bleek, dat de maatschappij in 1911 gewerkt had met 149 leden en 21 donateurs. Aan onteigende varkens was uitgekeerd de som van ƒ244,40. De totale ontvangsten be liepen 1373,81" en du uitgaven ƒ440,46, zoodat het jaar eindigde met een batig slot van ƒ933,355. Gedurende de vergadering traden veel nieuwe leden toe, zoodat de maatschappij nu werkt met 165 leden. Tot Mei is er gelegenheid om toe te treden. Evenwel doet men het ver standigst zich nu bij den Secretaris aan te melden, daar men toch van Januari af de contributie moet storten. Bij de verkiezing van 2 wegers werd A. Guiran herkozen met 86 stemmen, terwijl in de plaats van P. de Fouw bij herstemming mot 75 stemmen gekozen werd tot weger C. de Fouw Sr. Aan artikel 13 van het reglement werd eene alinea toegevoegd, luidende„Een deel nemer mag niet meer dan 5 varkens houden. Moge het deze nuttige maatschappij in 1912 wederom goed gaan. Hoek. Bij een door den gemeenteveldwachter en den rijksveldwachter alhier ingesteld onder zoek, is het gelukt de overige te Dreischor vermiste goederen op te sporen bij J. P. Daar werd van het vermiste, in den schoorsteen verstopt, ontdekt. De overige goederen zijn ten huize van den vader van P. M. in beslag genomen. Axel. Door omstandigheden konden we Vrij dagavond niet meedeelen dat voor de afdeeling voor Chr. verzorging van krankzinnigen te „Vrederust", de welEerw. heer Ds. Hugenholtz, alhier was opgetreden. Z.Eervv. had tot tekst gekozen Jesaja 33 vers 24, het eerste gedeelte, waar staat„En geen inwoner zal zeggen Ik ben ziek". Gloedvol sprak hij daarna een opwekkende rede uit, wees op de verschrikkelijke ellende der krankzinnigheid, en spoorde aan deze stichting in elk opzicht te steunen. Men schrijft ons Axel. Op Maandag 15 Januari j. 1. werd alhier een manslidmatenvergadering gehouden van de Geref. Kerk B. Aan de aldaar uitge brachte verslagen ontleenen we het volgende Het aantal leden werd vermeerderd met 40 en verminderde met 9. De gemeente telt thans 188 gezinnen, te zamen tellende 750 leden, n.m. 326 belijdende en 424 doopleden. Over het afgeloopen jaar werd o. a. ont vangen aan gewone collecten f 2299,64, aan biddag-collecte f 163,01 en aan dankdag-collecte f 421,46, in totaal f 5482,36. Uitgegeven werd o. a. voor de Diaconie f 1299,13, in totaal f 4827, alzoo een overschot van f655.14. De begrooting voor 1912 werd vastgesteld op f4900 in ontvangsten en uitgaven. Hierin is o. m. begrepen een bijdrage van f 245 voor de Zending. Axel (Spui). Op Zaterdag 13 Jan. j.l. werd door den notaris J. A. Dregmans te Axel op het Spui in het openbaar verkocht ten ver zoeke van de wed. en erven F. van Tatenhove een woonhuis, aanh. en erf te Axel (Spui), samen groot 1 are 72 centiaren. Kooper werd E. J. Schelleman, koopman aldaar voor f280. Axel. De aansluitingen aan de gasfabriek alhier, nemen nog steeds toe. Deze week begint de fabriek met de levering van cokes. Koewacht. De veesmokkelaars zijn in de afgeloopen week niet gelukkig geweest. Drie verschillende nachten zijn ze met de grens- ambtenaren in aanraking geweest en telkens verloren ze een tweetal koeienzoodat niet minder dan zes schoone runderen, duur op de Hollandsche markten gekocht, in handen der douaniers vielen. Voorzeker een groote schade post voor onze smokkelaars maar een buiten kansje voor de ambtenaren, die 50 percent van de opbrengst als premie ontvangen. Koewacht. In den laatsten tijd wordt over de Belgische grens veel vee gesmokkeld. Maan dagnacht had tusschen drie ambtenaren en een bende smokkelaars een hevige vechtpartij plaats. Een tweetal aangeslagen koeien werden naar Selzaete vervoerd en zullen levend ver kocht worden. Schoondijke. Dezer dagen werd alhier een vruchtbare hofstede verkocht met bouw- en weilanden groot 67.78.97 H.A. De eerste acht perceelen werden gekocht door Herm. Dieleman Pz. te Axel voor 1 72.190. De anderej perceelen door de heeren Van Cruijningen te Oostburg voor f42004. Aardenburg. De marechaussee ondervond Vrijdagnacht bij het ontruimen van een café hevigen tegenstand van de zijde van een troep personen, vermoedelijk Belgen, die met steenen naar do marechaussée wierpen, waardoor deze de revolvers trokken en verschillende schoten losten. Het is onbekend of er door de vechtpartij gewonden zijn, daar allen over de grens vluchtten. Selzaete. In de aluminiumfabriek alhier werden dezer dagen 200 werklieden bedankt, zonder uitbetaling van hun volle loon. De overige werklieden hebben nu gestaakt. De fabriek schijnt niet erg te rendeeren. Vlissingen is in 1911 met 202 inwoners vooruitgegaan, en telt er thans 21777. Nieuwdorp. Zaterdag is op last en in tegen woordigheid der justitie het lijk opgegraven van het vermoedelijk aan vergiftiging over leden meisje. Deze droevige zaak is verder in onderzoek. Gereformeerde Kerken. Bedanktvoor Middelharnis door J. Vesseur te EIburgvoor Loppersum door S. W. Bos, te Westergeest. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Tholen J. J. van Ingen, te Woubrugge. Bedanktvoor Arnemuiden door L. G. Bol- kestein, te Kortgenevoor Visvliet door J. N. Seulijn te Grootegast voor Oud-Beierland door H. H. van Ameide te Hillegom. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Ileeren" vergadert op de eerste drie Donderdagen en den laatsten Zondag van elke maand. Des Donderdags om 8 uur des avonds en des Zondags om 7y2 uur, telkens in de consistoriekamer der Ger. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Door een 5-tal winkeliers te Middelburg is een adres gericht aan den Minister van Landbouw, waarin op wijziging van art. 2 der Boterwet wordt aangedrongen, dat jegens adres santen een groote onbillijkheid bevat te hunnen opzichte, omdat zij zelf de boter van boeren koopen en zij er toch geen scheikundig labora torium op na kunnen houden en uiterlijk de hoedanigheid der boter niet is te constateeren, zelfs niet bij wijze van proeven. Genoemd artikel bedreigt ieder met straf, die boter verkoopt, welke niet aan de eischen voldoet. Er zijn maatregelen genomen om ook in Goes, Ter Neuzen, Zierikzee, Tholen, Bergen op Zoom en omstreken en zoo mogelijk in andere provinciën een lijst te laten circulceren voor adhaesie aan het adres, door den Wal- cherschen boterhandel gezonden aan den minister van landbouw. Men schrijft uit Kapelle De groententeelt breidt zich in deze streken ook meer en meer uit. Een maatschappij aihier, die reeds 500 broeiramen in gebruik had, zal er nog 1500 bij plaatsen. Veel werk De Duitsche Rijksdagverkiezingen. De opstand in China. TER NEUZEN, 16 Januari 1912.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2