Kerk en School. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie». 17 Januari 1822-1912. waarmede de heeren Huizinga, burgemeester van Axel en Ds. van Selms van Grijpskerke optraden Woensdagavond in de Ned. Herv. Kerk alhier. Is het onze onafwijsbare plicht den broeder en vooral den zwakken broeder te steunen, dan is niet de matigheid, wier grens ligt tus- schen een glas en een okshoofd, het afdoende middel ter beteugeling der drankellende. De strijd tegen den alcohol is alleen vrucht baar door geheelonthouding Dat betoogden beide sprekers dien avond, maar met andere woorden en voorbeelden telkens. En zoo de honderd belangstellenden maar iets konden voelen, als ze liet nog niet deden, voor het noodzakelijke van den kamp tegen dien feilen vijand, de sprekers zouden zich verheugen. Want dat zou de hoorders aan sporen tot aaosluiting. Geopend met gebed, ging de vergadering na dankzegging uiteen. Coöperatieve beetwortelsuiker fabriek in het andere district. Oostburg. Gisteren heeft hier een vergadering plaats gehad, waarbij ongeveer 600 belang stellenden aanwezig waren. De plannen tot stichting eener suikerfabriek in dit district hebben reeds een vasten vorm aangenomen. Bij de St,-Crt." zijn gevoegd de goedge keurde gewijzigde statuten van de N. V. „Zelandia", Fabrieken van Melkproducten te Sluis. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f80,000, verdeeld in 160 aandeelen van f500 ieder, alle op naam, waarvan 120 aandeelen zijn geplaatst en volgestort, terwijl de overige aandeelen vóór 1 Januari 1921 moeten zijn geplaatst. In den nacht van Dinsdag op Woensdag luid de zoon van Van den A. te Eede het plan om 5 vette varkens in Belgie te smokkelen, hetgeen hem belet werd door de Belgische kommiezen, toen hij de grensgemeente Mid delburg wilde doorrijden. Daar hij op het gebod der ambtenaren niet stil wilde staan, werd het paard voor de kar doodgeschoten. Van den A. werd aangehouden en de kar met de 5 vette varkens in beslag genomen. De smokkelaar is naar Brugge overgebracht, en de kar en de varkens zullen ten voordeele van den Belgischen staat ver kocht worden. Woensdagmiddag kwam te Hansweert lek binnen het sleepschip „'Malines" schipper Koenen, geladen met rogge, Pompers ver leenden hulp. Bij de Woensdag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad veor district III te Vlissingen, verkiezing noodzakelijk is ge worden wegens het niet toelaten als raadslid van den heer G. F. Lindeijer, zijn 712 geldige stemmen uitgebracht. Volstrekte meerderheid 327 stemmen. Uitgebracht werden op 'de heeren J. G. de Jonge 331 stemmen. G. F. Lindeijer 381 stemmen. Zoodat gekozen is de heer G. F. Lindeijer. Bij den uitslag was een reusachtige belang stelling. Zelfs de groote hal kon de vele nieuwsgierigen niet bevatten. De lezer zal zich herinneren het op 28 November bij Kruiningen gebeurde spoorweg ongeluk,waarbij de ochtendtrein uit Roozendaal op een beetworteltrein liep. In verband hier mee zal op 19 Januari voor de Rechtbank te Middelburg terecht staan C. J, II., 25 jaar, klerk-telegrafist te Kruiningen, beklaagd van het door schuld veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg. Gereformeerde Kerken. Aangenomennaar Alkmaar door R. van de Kamp te Sliedrecht. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Ierseke J. J. van der Pol te Oud-Vossemeer. Bedankt: voor Terheijde door J. J. van Baarsel, cand. te Naaldwijkvoor Hei- en Boeikoop door J. G. Woelderink te Ottoland voor Rhenen door E. Warmolts te Jutfaas. Bij een doopsbediening in de Ned. Herv. kerk te Bodegraven weigerde een der vaders te antwoorden op de hem gestelde vragen volgens het formulier. De moeder antwoordde bevestigend. De predikant wilde daarop het kind niet doopen. Men meldt uit Grave Het water in de rivier de Maas alhier was een paar dagen geleden weer zooveel gevallen, dat de overtocht naar Gelderland weer per gierpont kon onderhouden worden, thans is de rivier echter andermaal zoodanig gewassen, dat de Veerstraat te Neder-Asselt opnieuw is ondergeloopen en de overtocht voor voet gangers per roeiboot en voor voertuigen per aak naar de zoogenaamde brouwerij moet plaats hebben. Het water is nog steeds wassende, zoodat de Beersche Maas reeds over een aanmerke lijke lengte werkt. Men vreest, dat weldra de Beersche Maas de toegangswegen naar Grave zal overstroomd hebben, zoodat dan de stad geheel afgesloten is. Een detachement artillerie-soldaten uit 's Hertogenbosch is reeds hier aangekomen om de waarschuwingsschoten met de kanonnen te lossen, wanneer zulks de waterstaat noodig mocht achten. De aannemer B. te Blesdijke (Fr.), die als zijnde verdacht van het plegen van onze delijke handelingen met een minderjarig meisje, aangehouden was, heeft zich bij den officier van justitie beklaagd en eischt eere herstel. De 'arrestatie moet berusten op een misverstand van de politie, die afgegaan was op aanduidingen in een ongeteekenden brief. De politie te Wageningen heeft in hech tenis genomen zekeren P. t. H., te Rheden, beschuldigd van tabak te hebben gekocht van personen, aan wie deze ter bewerking was toevertrouwd. Aanvankelijk ontkende hij, zoowel als zijn vrouw, die Dinsdag werd ge arresteerd, maar ten slotte bekenden beiden, nadat een aantal geruigen waren gehoord, die geregeld de door hen verduisterde tabak aan t. H. hadden verkocht. Van die tabak maakten t. H. en zijn zoon sigaren. Tegen deze getuigen is proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering, tegen t. H. en zijn vrouw wegens heling. Woensdag zijn de beide laatsten opgezonden naar Arnhem en ter be schikking v.an de justitie gesteld. De sluiswachter J. van Eyle, te Veen- huizen, zou de sluis in orde brengen tot het doorlaten van de schuit der Drentsche Stoom bootmaatschappij. Door de gladheid struikelde hij en viel in de diepe sluiskolk, waar een schipper zijn lijk eenigen tijd daarna drijvende vond. De ongelukkige bediende sinds 30 jaar deze sluis. Woensdagnacht hebben dieven gepoogd bij den slager Kolk te Hooge Boekei, gem. Lonneker een ree, die door hem dezen zomer als zeer jong diertje was gevangen en die hij met veel moeite had groot gebracht, te stelen. De daders die het dier, dat zeer mak was, reeds uit den stal hadden gehaald en buiten gedood, werden gestoord en gingen op de vlucht. Het is de politie nog niet gelukt de daders op te sporen. Door de grensautoriteiten te Bentheim zijn Maandagnamiddag onder politiegeleide naar Oldenzaal teruggezonden twee Oosten- rijksche landverhuizers, die slechts een reis biljet tot Berlijn bezaten. Ze zijn naar Rotter dam teruggereisd. En later in den avond werd door dezelfde autoriteiten teruggezonden een Russische emigrant, die, te Londen wo nende, zijn vader, die te Berlijn was gehuis vest, voor acht dagen wenschte te bezoeken. De man had geen pas, wel een biljet tot Berlijn en 270 mark. Een marechaussee uit Oldenzaal heeft hem naar Rotterdam terug gebracht. Sedert onheugelijke tijden roerde de nacht wacht te Ruinen op gezette tijden zijn ratel. Voor eenige dagen werd hem echter van gemeentewege aangezegd, dat hij het ratelen moest staken, omdat het als het maken van burengerucht werd beschouwd. Zooals in vele Drentsche dorpen, bestaat ook te Ruinen nog vanouds een boerenbestuur, „ae volmachten", die uit en door de boeren worden gekozen. De volmachten, door wie de nachtwacht is aangesteld, hebben hem thans gelast, te blijven en de man ratelt er weer lustig op los. Met belangstelling wacht men ter plaatse af, of dit aloude gebruik al of niet zal gehandhaafd blijven. Een der politieagenten, die bij het Ko ninklijk Paleis in het Noordeinde in Den Haag dienst doen, heeft Dinsdag een zonderlinge ontmoeting gehad. Hij werd aangesproken door een man, die zich tegenover hem vragender wijze op minachtende toon uitliet over de re den, waarom hij daar geposteerd stond, onder aansporing liever een helsche daad te ver richten in het gebouw, dat hij moest bewaken. De agent nam den man mee naar het cen traal bureau van politie, waar hij werd ge houden. Gisteren is hij naar het huis van bewaring overgebracht, aangeklaagd wegens majesteitsschennis, 't Is een gewezen korporaal stoker van de marine. De Zigeunerbende, van welker arrestatie in verband met den moord op den landbouwer te Beek, wij melding maakten, is weer losge laten. Volgens de Fritzlarer Zeitung, is er in een plaatsje in de buurt van Fritzlar een ge meentebeambte, die de volgende baantjes en verdiensten heeftde man is lijkschouwer met een bezoldiging van 100 mk. varkenshoeder voor 400 mk. veldwachter voor 150 mk. orgeltrapper voor 50 mk. deurwaarder voor 50 mk. gemeentelijk politie-agent voor 450 mk. nachtwacht voor 150 mk.opzichter van de straatverlichting voor 75 mk.krantenrond- brenger voor 10 mk. schoolbediende voor 50 mk, en doodgraver voor 200 mk. om roeper voor 50 mk. en in zijne vrije uren nog bezembinder, wat hem ongeveer 100 mk. in het jaar oplevert. Dertien ambachten dus en 18-35 mk. of 1100 gulden inkomen. Uit een woning aan de Hugo de Groot kade te Amsterdam zijn, tijdens afwezigheid der bewoonster, door opensluiting en binnen- braak, een spaarbankboekje, waarop f 150, een spaarpot inhoudende f 30 en eenige siera den ontvreemd. Het aantal stakende loodgieters te Am sterdam bedroeg gistermorgen 570. Te Voorhout is in de woning van den alleenwonenden rentenier, de heer L., diens half verkoold lijk gevonden. Waarschijnlijk tengevolge van het omvallen van een petroleumlampje is in de woning brand ontstaan, die echter tot het slaapvertrek beperkt bleef. In dit vertrek zijn verschil lende meubelen verbrand. In de Molenstraat te Helmond werd een meisje met een sneeuwbal een gedeelte van haar oor afgegooid. In den sneeuwbal bevond zich een steen. De rijkspolitie heeft proces-verbaal opge maakt tegen het bestuur van de Ned. Herv. Gem. te Ouddorp, wegens het zonder vergun ning houden van een verloting van zitplaatsen in het kerkgebouw. Wij schreven onlangs, dat een eenvoudig man te Castricum een toestel had uitgevonden waarmede, door krachtoverbrenging der pas- seerende treinen de afsluitboomen van de over wegen automatisch worden gesloten (en weder geopend alsmede van automatische waar schuwingsinrichtingen voor de overwegen pas- seerende rijtuigen en voetgangers. Wel schijnt men hier met een vindingrijken geest te doen te hebben want nu wordt weer bericht, dat dezelfde persoon ook een bij zondere seininrichting voor de spoorwegen heeft ontworpen. Het zal dus natuurlijk moeten blijken of deze toestellen in de practijk toegepast kunnen wor den en daarom is 't in ieder geval gewenscht, dat zij onder de aandacht worden gebracht van hen die in dezen tot oordeelen bevoegd zijn. De uitvinder heeft zijn voornaamste vinding eenigen tijd geleden voor verschillende per sonen in zijn gemeente gedemonstreerd. Als belangrijkste factor merkte hij hierbij op, dat de snelle beweging van den trein door een remtoestel, in een langzame beweging overgaat, alvorens het toestel, dat de afsluitboom in be weging brengt, in werking te zetten. Z. M. Koning George van Engeland heeft in den adelstand verheven de lieer Joseph Beecham, 't hoofd der welbekende fabriek van wereldberoende Beecham's pillen. Evenals in Holland, wordt eene dergelijke onderscheiding slechts verleend aan hen, die zich op de een of andere manier verdienstelijk hebben ge maakt. 't Is dus om die reden, dat deze on derscheiding aan den heer Beecham, eene bijzondere beteekenis heeft, omdat daarin eene erkenning van de Engelsclie regeering ligt opge sloten, waarbij zij den uivinder van dit prach tig geneesmiddel, ook onzen jlezers welbekend, een blijk heeft willen geven van hare erken telijkheid. De heer Beecham is bovendien reeds voor de vierde maal tot Mayor van St. Helens benoemd en heeft zich daarenboven op velerlei gebied zeer verdienstelijk gemaakt, terwijl hij in geheel Lancashire bekend staat als een weldoener van behoeftige kindereu en ouden van dagen. De methyl-kroegen te Berlijn, die van politiewege gesloten waren, zijn nu heropend. De politie heeft nog andere herbergiers op gesnord, die het vergiftige brouwsel vau den drogist Scharmach ingeslagen hadden. Zoodra zij echter uit de kranten lazen, dat de drank gevaarlijk was, hebben zij hem door den gootsteen gegooid. Het was in het jaar 1811, toen de metselaar Jozef Aspdin te Leeds in Engeland, patent verkreeg voor het vervaardigen van cement. Hij zelf beschreef het nieuwe bouwmateriaal aldus „Kalksteen, verbrokkeld of in poedervorm, wordt eerst door branden tot kalk gereduceerd. De zoo verkregen kalk wordt met een be paalde hoeveelheid klei vermengd, waaraan het noodige water wordt toegevoegd, totdat het geheel in een dikke brij veranderd is. Deze wordt nu gedroogd, in een oven, gelijk aan den kalkoven, hard gebrand en daarna tot fijn poeder gemalen". Zooals in den toenmaligen conservatieven tijd niet anders te verwachten was, duurde het echter nog tamelijk lang, eer de nieuwe uitvinding zich een weg kon banen in de practijk. Eerst William Aspdin, de zoon van den uitvinder, stichtte later een firma, die op groote schaal cement fabriceerde. Tot 185Ö was deze fabricage nog slechts tot Engeland beperkt. De eerste cementfabriek op het vaste land werd in 1851 te Stettin opgericht, en thans worden in Duitschland alleen meer dan 3000 vaten cement per dag afgeleverd, waarvan de helft voor export. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 14 JANUARI 1912. rechtbank tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld wegens diefstal, R. D., 32 jaar oud, wonende te Axel. Parijs. Bourgois heeft de opdracht tot vorming van een kabinet afgewezen. Hij heeft president Faillières aangeraden Delcassé deze opdracht te verstrekken, Deze laatste zou heden ant woorden of hij de opdracht zal aanvaarden. Er wordt algemeen vermoed dat Delcassé er toe genegen zal zijn. Berlijn. In Algolo, een Portugeesche bezit ting aan de kust van Neder-Guinea, is opstand uitgebroken. Een groot aantal Europeanen zijn verbrand en anderen zwaar verminkt. Berlijn. Door een sneltrein zijn te Munchen- Gladbach een troep arbeiders overreden. Er zijn 3 dooden en 4 zwaar gewonden. Chicago. Op de goederenbeurs is een ont zettende brand uitgebroken, welke thans reeds een schade van 85.060 dollar veroorzaakte. Fransch per 100 fr. 47.55 a 47.57'/g Engelsch per 12.— 12. MIDDELBURG, 11 Jan. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe redelijk. Overige artikelen weinig ter markt. Zomergerst 25 cent hoogcr. De prijzen waren als volgtjarige tarwe 0,a ƒ0,— nieuwe dito 7,25 a 7,50 rogge 6,50 a ƒ7,— wintergerst 0,a ƒ0,— zomergerst ƒ6,a 6,25; haver ƒ0, a ƒ0,paardenboonen f 8,75 a ƒ9,25 groene erwten a kroonerwten 14.a ƒ16,tuinboonen 8.75 a ƒ9.25; witteboonen 23,50 a 24,50ronde bruine boonen 22,— a 24,— lange dito ƒ17,— a 18.— koolzaad aallesper mud. Karweizaad a per 50 kilo. Noteering van boter en eieren. Boter 0.60 a 0,70 voor particulieren f 0,70 per Va kilo. Eieren 5.30, voor particulieren 5.70 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 5,30 a f 5,70. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 13 Jan. 9.— 9.33 Zondag 14 10.8 10.43 Maandag 15 11.17 11.46 Dinsdag 16 12.14 Woensdag 17 0.39 1.1 Donderdag 18 1.22 1.40 Vrijdag 19 1.59 2.17 Op Woensdag 17 Januari a. s. hoopt onze geliefde Moeder en Groot moeder Haar dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Ter Neuzen, Jan. 1912. Een welverdiende Koninklijke onderscheiding. Het 100-jarig jubilé van het cement. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Voorin. Bed. H. Avondmaal. Axel A 9 en 2 uur. Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaanaslag 9 uur, leeskerk en 2 uur, Ds. M. Uijtenlioudt. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v- d. Wal. Kloosterzande 9 uur, Ds. M. Uijtenhoudt van Zaamslag. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Bed. H. Avondmaal. Sluiskil 9'/i uur, Ds. G. van Dis van Zaamslag. Axel 9'/j en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 uur Geen dienst en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent, 9'/2 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5'/j uur, Dhr. J. J. Kense. Middelburg. Heden werd alhier ter Arrond.- AMSTERDAM, 11 Jan. 1912. Lijnolie Febr. f 427/8, f 43, Maart f 42</i, f 423/», Mei./Aug. f 373/., f 375/s, f373/4, Suiker prijshoudend. Jan. f 17s/a> Mei f 1713/is en Aug. f 18 geboden, Oct./Dec. f l3'/3 te koop. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2,a f 2,10. Friesche Blauwen f3 af 3,10. Zeeuwsche Bonten f 3,10 a f 3.25. Zeeuwsche Blauwen f 3.10 a f 3,20. Geldersche Blauwen f3,10 a f3,15. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.10 f 2.25. Eigenheimers zand f3,50 a f4,25. Zeeuwsche Pooters f 1,80 a f 2,20. Andijker Blauwen f 2,90 a f 3. Aanvoer weinig. Handel stil. ANTWERPEN, 11 Jan. 1912. Chilisalpeter vast, loco fr. 23.90, Febr./Maart fr. 24,15, Maart/April fr. 24,25, Mei fr. 24,25. TER NEUZEN, 12 Jan. 1912. Boter per Va K.G. 70. Eieren 104 stuks „f4. KOERS VAN HET GELD. MeJ. Wed. D. SCHEELE-Rookus, haar 90sten verjaardag te vieren.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3