Cacao De beste voor den Binnenlandse!» Nieuws. Reclame Berichten. Biiitenlaiidsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. VAN HOUTEN'S gemeente bepaald. Men mag in dien tijd ook éénmaal verhuisd zijn, mits dan ieder der woningen den huurprijs heeft door de wet vastgesteld. Doch nu komt er nog iets bij. Men kan ook kiezer worden wanneer het huis of een gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet den geëischten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond of lokalen of w e r k p 1 a a t s e n in huur heeft, en daarmee het voor de gemeente gel dende bedrag wordt verkregen. Natuurlijk moet men dien grond of dat lokaal of die werkplaats minstens net zoo lang in huur hebben als het huis. De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor de schippers, zij moeten alleen den vastgestelden tijd een schip in eigendom of huur hebben geiiad van 24 M3. inhoud of 24000 K.G. laadvermogen. Thans komen we aan de loonkiezers. Dat zijn zij die van 1 Januari van het voor gaande jaar tot 31 Januari van het volgende achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzon dere instellingen in dienstbetrekking zijn ge weest, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest, en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten, dat óók voor iedere gemeente in de wet is vastgesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, eu evenzeer het halve loon van minderjarige, inwonende kinderen. Wan neer dat alles bijeen het door de wet geëischte bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet precies het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de verklaring, dat het loon het door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het p e n s i- oen of de lijfrente, dat door openbare instel lingen wordt verleend, en ook dat door onder nemingen of bijzondere instellingen uitbetaald. Natuurlijk blijft het bedrag van het inkomen van iedere gemeente onveranderd. Ongevallen rente wordt ook als loon beschouwd. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd beschouwd. Is men hoogstens twee maanden ziek geweest, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en inwoning wordt als loon gerekend naar een daarvoor" bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon- en Christelijke feestdagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend vollen kost en inwoning te genieten. Aan loonkiezers, die op de lijst van het vorige jaar reeds voorkomen, wordt een blanco-aangiftebiljet toegezonden. Zien we nu even naar de Spaarba n le en Grootboek-kiezers. Wie op 1 Februari a.s. sedert een jaar f 100.— nominaal op het Grootboek heeft staan of f50.— in de spaarbank, zóó dat het inder daad zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraak maken op het kiezerschap. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van het Grootboek of het bestuur der Spaar ba n k, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet noodig, dat men een boekje hebbe van de Rijkspostspaarbank; andere spaarbanken, zooals die van het Nut tellen ook meedoch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoonlijkheid hebben, en zoo ze na 1 Mei 190Ó zijn opgericht, moeten ze een waarborgsom van f'25U00 bij de Neder- landsche bank hebben gedeponeerd. Ten slotte de E x a m e n-k i e z e r s. De wet zegt dat zij kiezer kunnen worden, die „met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep." Wij voegen aan dit artikel nog eenc op merking toe. Wie stedelijke inkomstenbelasting betaalt moet niet meenen, dat hij daardoor ambts halve wordt gebracht op de kiezerslijst. Immers stedelijke inkomstenbelasting is geen R ij k sbelasting. Al wie dus wel stedelijke belasting betaalt en geen R ij k sbelasting, moet om op de Kiezerslijst te komen, huurkiezer, loonkiezer, spaarbankkiozer of examenkiezer worden. Heeft men eenmaal het recht om als zoo- da n i g op de Kiezerslijst geplaatst te wor den zich door aangifte veroverd, dan veroor zaakt de stedelijke inkomstenbelasting b o- vendien, dat men óók wordt kiezer voor den gemeenteraad. Naar men met zekerheid verneemt heeft een der hooge autoriteiten van het Hof te kennen gegeven, dat de blijde gebeurtenis bij ZOO ZIET EEN BUS ER UIT. Met volle gerustheid kan aan het publiek de beoordeeling van dit fabrikaat worden over gelaten. 1 Kg. 1.50 - 0.80 %Kg. /0.42| Ho -0.18 H. M. de Koningin in Juli verwacht worden kan. Men wacht echter de officieele mede- deeling nog af. De Haagsche correspondent van „De Tijd" wijst er op, dat voor de opvolging van jhr. Van Swinderen reeds eenigen tijd genoemd wordt jhr. mr. J. Röell, oud-minister van Bui- tenlandsche Zaken en oud-voorzitter van de Tweede Kamer, thans lid van de Eerste. De correspondent van het r.-k. blad meent dat, al is de heer Röell liberaal, toch zeker tegen deze keuze weinig zou zijn in te brengen. Voorts noemt de correspondent nog de namen van de heeren De Savornin Lobman en Loeff, van wie echter eerstgenoemde bij de vorige vacature reeds bedankt moet hebben, terwijl hij aanneemt dat de heer Loeff als katholiek weiuig kans heeft. Dr. A. Noordtzij te Kampen wordt als candidaat genoemd voor de benoeming tot hoogleeraar in het Hebreeuwsch aan de Rijks universiteit te Leiden, in de vacature van wijlen Dr. G. Wildeboer. De berichten omtrent den binnenlandschen toestand blijven zorgvol luiden, 't Wordt ons o. a. duidelijk uit de omstandigheden, dat de regeering nog 3000 gendarmen te Konstanti- nopel heeft samengetrokken. En uit alle deelen van Macedonië komen berichten, die weinig twijfel laten omtrent den ernst van de gebeurtenissen, die in de naaste toekomst te wachten zijn. Zoo wordt bijv. uit Monastir geseind, dat onder de officieren van het Macedonische legercorps groote op winding heerscht. Het heet, dat een samen zwering tegen den Minister van Oorlog op touw is gezetZondagnacht vergaderden de officieren in het Casino, dat daarop door troepen omsingeld werd de officieren wisten echter allen, zonder herkend te worden, te ontkomen. Albanië is opnieuw wel bewapend en wordt door talrijke opruiers bereisd. Onder de grensbewoners van Montenegro heerscht onrustgroote troepen Montenegrijnen trekken naar de grenzen. In de haven van Antivari zijn eenige schepen aangekomen met aanzienlijke hoeveelheden levensmiddelen aan boord. „Dit zijn de voorteekenen voor het aanstaande voorjaar en deze schilderij is volstrekt niet met zwarte tinten geschetst," zegt een corres pondent. Met het onnoozelste gezicht ter wereld ver klaart Rusland, dat het er niet aan denkt, evenmin als Engeland, om Perzië te verdeelen. En wat Mongolië betreftde geruchten, dat Rusland aan China eischcn zou hebben gesteld betreffende Mongolië en dat het een bezetting daarvan voorbereidt cr is geen woord van waar, zegt men te St. Petersburg. Hoe het zij, de toestand is troebel, en in troebel water is het goed visschen. Dat be grijpen de bondgenooten Engeland en Japan. Japan wil niet dat China, de logge reus, die zoolang geslapen heeft, zich bewust zal worden van zijn kracht. En naar men zegt, hebben de Engelschen de Japanners trouw geholpen. Men is immers vrienden en bondgenooten Zullen zij er zich nu bij neerleggen, dat Rus land zich in China vastzet, dat het een deel van het groote Rijk in bezit neemt De Engelsch-Japansche overeenkomst bevat een bepaling, waarin het behoud van de integriteit van China als voorwaarde wordt gesteld. Maar, zoo men uit de houding van Engeland in de Perzische quaestie een besluit mag trekken, dan kan men aannemen, dat het ook thans den Russischen vriend geen moeilijk heden in den weg zal leggen. Er kan nog heel wat gebeuren in China. Wat de oogenblikkelijke toestand betreft, het volgende Uit Peking wordt bericht, dat de opstande lingen een stuk van de lijn van Tientsin naar Poekou (tegenover Nanking a. d. Jangtse) heb ben vernield en dat de regeering dit beschouwt als een aanduiding dat een hervatting van de vijandelijkheden te wachten is. Nog verneemt men, dat de opstandelingen te Shanghai een onverwijlden opmarsch naar Peking voorbereiden, aan welke beweging te land ook een actie op zee zal worden verbon den. Zestigduizend man en twintig schepen, w. o. tien oorlogsschepen, zullen aan deze actie tegnn Peking deelnemen. Ook vliegtoestellen worden door de expeditie meegenomen. De dreigende algemecne staking aan de kolenmijnen in het lieele land is een zaak van zoo groot belang, dat zelfs de strijd in het katoenvak in Lancashire (waarin eergisteren geen verandering scheen gekomen, nu de ar beiders, naar het heette, aan hun eisch van geen samenwerking met niet-aangeslotenen vasthielden), en het begin van strijd onder de wolkammers in Yorkshire er door op den achtergrond worden gedrongen. En weinigen verwachten, dat de staking nog vermeden zal kunnen worden. Men heeft ge lezen, dat de mijnwerkers voor het overgroote deel een staking wenschen om het minimum loon, hun eisch, te verkrijgen. Aan den anderen kant schijnen de mijneigenaars aan geen toe geven te deidcen. Thomas, de bestuurder van de Cambrische kolenmijnen, heeft het pas in een toespraak gezegd. Het zou een lange strijd worden en de eigenaars verlangen geen inmenging van het ministerie van handel. Er is hier geen sprake van een scheidsgerecht, zeide hij. Wij gaan vechten om een beginsel, dat w'ij niet zullen prijsgeven, het beginsel van de geldigheid van overeenkomsten. De inmenging van het ministerie van handel zou den strijd slechts verlengen, zooals met de staking aan de Cam brische mijnen is gebeurd, waar zij een jaar heeft geduurd, aan het eind waarvan de mijn werkers genoegen namen met het loon, hun van den aanvang af aangeboden. De mijn eigenaars zijn bereid om met de mijnwerkers een vergelijk te sluiten, maar zonder bemoeie nis van de regeering. De admiraliteit heeft reeds haar maatregelen getroffen. Zij slaat zooveel mogelijk kolen op, om, o. a. voor de aanstaande vlootoefeningen, geen tekort te hebben. Bij de mijnen, die kolen voor de vloot leveren, heeft de admira liteit zich beroepen op de bepaling, dat haar bestellingen voor gaan. Maandag komt het bestuur van het Mijn- werkersverbond bijeen, waarna spoedig 'de beslissing zal het vallen. Berlijn, 10 Januari. Aan de Berlijnsche bladen ontleenen wij nog de volgende bijzonder heden over den brand in de Equitable te New York Twee van de voornaamste telefooncentrales in de buurt van het brandende gebouw zijn zoodanig door water en vuur beschadigd, dat in het Wallstreetkwartier het telefoonverkeer geheel stil ligt. Het geheele blok is totaal verwoest. Alleen de buitenmuren staan nog en dreigen elk oogenblik in te storten. Het is helder vries weer, een ijskoude Noordwestenwind jaagt door de straten. De lucht is met bruingele rook wolken bedekt. De straten om het gebouw zijn vol ijs. Muren, lantarenpalen, brand ladders en spuiten, ja zelfs de politieagenten en de verslaggevers van de bladen zijn met ijs overdekt, omdat de wind voortdurend water tegen hen aanwerpt, dat dan terstond bevriest. In het geheele financieele district liggen de zaken stil. De brandweer zelf heeft vele gewonden, maar naar het schijnt geen dooden. Menschen met fotografietoestellen en cinematographen omringen het gebouw. Ondanks de ondrage lijke koude staan duizenden menschen achter het cordon van de politie, dat het terrein van den brand afgezet houdt. New York, 10 Januari. Volgens het laatst verschenen politierapport zijn bij den brand twee menschen omgekomen en zeven gekwetst. Twee personen worden vermist. De schade bedraagt van 5 tot 6 millioen dollars. De waarde van het verbrande kantoorgebouw is daarin niet begrepen, want het was bekend dat de Equitable Cy. het plan had, om een nieuw gebouw te laten zetten in plaats van het oude. Daarom was de waarde van het verbrande gebouw niet opgenomen onder de bezittingen der maatschappij. Londen, 10 Januari. De Times verneemt uit New ork, dat het gebouw van de Equitable niet verzekerd blijkt te zijn geweest. Het is met bekend hoeveel van de geldswaardige papieren, die in de kelders van het gebouw bewaard werden, gered zijn. Maar de parti culiere documenten van wijlen Harriman zijn vernield. Berlijn, 10 Januari. De Press-Telegraph meldt over den brand in het gebouw van de Equitable nog de volgende bijzonderheden De officier van de brandweer, Walsh, is bij het reddingswerk omgekomen men heeft nog mets van hem gevonden. Een brandweerman werd bij het reddingswerk krankzinnig, een dozijn anderen gewond. Van 7 of 8 personen weet men nog niets. In den beginne vreesde men, dat door den geweldigen storm de heele wijk in vlammen zou opgaan. Gisteravond om half elf was men den brand meester. De Directeur van het postkantoor te Ter Neuzen maakt bekend, dat met ingang van 15 dezer aan de kantoren der posterijen ver krijgbaar zijnstrooken „niet bestellen op Zondag." 1 De prijs is 1 cent per 50 stuks. De scheepvaartbeweging door de sluizen alhier gedurende 1911 was aldus: Voor Ter Neuzen kwamen 355 zeeschepen en van Ter Neuzen 285. Er kwamen alzoo 3 booten meer voor Ter Neuzen binnen, ter wijl van de loskaden alhier 3 booten minder naar zee vertrokken, dan in 1910. De klerk der Posterijen en Telegrafie lste klasse A. Sandijek is met ingang van 1 Januari verplaatst naar het Post-en Telegraaf kantoor te Ter Neuzen en van daar, met ingang van 1 Mei, naar het Telegraafkantoor te Rotterdam. Met ingang van 1 Maart a. s. is de heer J. II. Boeltjes, rijksklerk ter Inspectie der Directe Belastingen enz. alhier, verplaatst naar het kantoor Ilulst. Sluiskil. Dinsdagavond ontstond ei^alhier aan 't station een groote vertraging voor den trein van Gent naar Ter Neuzen, doordat een goederentrein den weg versperde. Deze trein stond nog gedeeltelijk op de spoorbrug, toen de locomotief defect geraakte. Wel is waar werd direct om een andere locomotief geseind, doch het duurde geruimen tijd eer deze arri veerde en de goederentrein van den weg af was. De reizigers moesten uit den trein stappen en konden daarop in een goederen wagen hun reis naar Ter Neuzen voortzetten, wat voor hen een groot ongemak en opont houd meebracht. Zaamslag. Aangenomen de benoeming tot. Hoofd der openbare school in den G. II. polder door den heer G. J. Maas van Castricum. De benoemde hoopt 1 Maart a. s. in functie te treden. J.l. Donderdagavond werden door de Commandant der Rijksveldwacht alhier en de gemeenteveldwachter Van Petegem bij zekere P. M. goederen in beslag genomen, als ver dacht zijnde in verband te staan met de dezer dagen vermiste goederen te Dreischor. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. Axel. Op Maandag 12 Febr. a.s. zal D. V. voor de Chr. Werkl.Ver. „Bidt en Werkt" alhier, afd. van Patrimonium, optreden de W elEerw. Heer Ds. R. v. d. Kamp van Slie- drecht, met het onderwerp „De sociale be- teekenis van den profeet Micha." In de Woensdag te Axel gehouden alge- meeue vergadering van het fanfarengezelschap „Concordia" werd besloten dit jaar een festival te houden op 15 Aug. ter herdenking van het 25jarig bestaan der vereeniging. Daartoe zal een vergadering van alle inge zetenen gehouden worden op 24 Jan., teneinde de verdere toebereidselen voor dit feest te treffen. Voor eenige weken werden te Breskens een tweetal personen bekeurd wegens het overtreden der bouwverordening. Ze hadden een heining, die in desolaten toestand ver keerde, buiten de vastgestelde rooilijn, her steld. Toen de zaak voor het Kantongerecht te Oostburg voorkwam bepleitte mr. J. J. Heijse vrijspraak, die verkregen werd. Het bleek dus, dat onze bouwverordening niet zuiver in elkaar zat. Thans is door den raad een nieuw artikel aan de bouwverordening toegevoegd, waar door bovengenoemde gevallen niet meer kun nen voorkomen. Het artikel luidt„Het is verboden berg plaatsen, getimmerten, hokken, gevels, muren, schuttingen, stoepen, banken, hekken of andere afheiningen, boomen, struiken, palen, steenen of dergelijken op te trekken, te planten of te plaatsen, buiten de bepaalde rooiing. In bij zondere gevallen kan de raad onder, nader vast te stellen voorwaarden, afwijking of ont heffing verleenen. Overtreding van dit artikel wordt strafbaar gesteld met eene geldboete van f25, met of zonder verbeurdverklaring van die voorwerpen, waarmee de overtreding is gepleegd. IJzendijke. De gelijkenis van den barmhar- tigen Samaritaan toegepast op de drankbe strijding, zie daar in hoofdzaak het onderwerp, Loonkiezers. Spaarbankkiezers. Examen-kiezers. i a.;. V." -. V-. Ron a T U R K IJ E. CHINA. De crisis aan de Engelsche kolenmijnen. De brand te New-York. TER NEUZEN, 12 Januari 1912.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2