Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. om een contract voor vele jaren aan te gaan, om zoodoende concurrentie met de Gem. Wa terleiding uit te sluiten. De directie der naaml. venn. ontkent dit ten stelligste. Zij stelt orde op haar zaken, en wil dat ieder aangeslotene een contract heeft. Geen contract, geen waterDat is het parool der naaml. venn. Zaterdagmorgen is aan het politiebureau aan de Catharijnebrug te Utrecht een zwaar beschonken man binnengebracht, een bekend persoon, die zich geregeld bedrinkt door het overmatig gebruik van spiritus: soms wel 8/.),kan per dag. De ongelukkige was totaal buiten westen door den drank, zoo erg, dat hij aan het bureau overleed. Een kerkvoogd van de Ned. Herv. ge meente te Naarden heeft op een zolder van het kerkgebouw te midden van allerlei ouden rommel een met ijzer beslagen eikenhouten kast ontdekt, dateerende uit het jaar, althans dragende het jaartal 1542. De kast was met een'dikke verflaag bedekt, na verwijdering daarvan vertoonden de deuren sporen van met een bijl bewerkt te zijn geworden. De sloten zijn een merkwaardig staal van de sloten makerskunst uit dien tijd. De kast wordt nu gerestaureerd en verkrijgt een plaats in de kamer van kerkvoogden. Onder de gemeente Rheden is in den IJssel gezonken het houten tjalkschip Aleida, groot 63 ton, geladen met zand. Dit vaartuig zal van rijkswege worden gelicht. De chef van station Joure van de Ned. Tramwegmaatschappij is in zijn betrekking geschorst, beschuldigd van fraude in zijn finan cieel beheer. Gisterennacht te half-viex is het hotel St. Jan, van den heer W. J. v. d. Kamp, aan de Jansstraat te Haarlem, geheel uitgebrand. Er was toevallig slechts één logé, een Duit- scher, die met een kuecht met moeite is gered. De brandweer werkte met 10 slangen op de waterleiding en was te kwart over zes den brand meester. Het hotel was laag verzekerd. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Toen de heer v. d. K., door zijn zieke eclit- genoote gewekt, de slaapkamerdeur opende, stond alles al in lichtelaaie. Hij schreeuwde toen zijn gezin toe zich te redden en vloog daarop door de vlammen naar boven om zijn logé en zijn knecht te redden. Hij heeft die beiden door de vlammen heen naar buiten moeten sleuren en liep daarbij ernstige brand wonden aan het gezicht op. Mevrouw v. d. K. en de kinderen zijn door een raampje aan de achterzijde ontkomen. Als een paar van oudsher goed geblekeu middelen, wordt het volgende aanbevolen Men brengt een rij kleine gasvlammetjes aan den onderkant van het raam aan of laat door een electricien een étalagekastverwarmer leveren. Bij dit toestel zijn de draden, die met asbest (een onontvlambare stof) omgeven zijn, gespannen over een circa 10 c.M. hoogen ijzeren plaat, die aan den onderkant van het raam is aangebracht. Een zijwaarts ge plaatste regulator, bestaande uit twee spiraal- veeren, verhindert het slap worden der draden, nadat het toestel in werking is geweest. Dit toestel kan zoowel voor gelijk-, als voor wissel stroom gebruikt worden. In zaken waar geen electriciteit wordt ge bruikt, probeere men het eens met het vol gend middel. Men maakt een oplossing van 55 gr. glycerine in 1 liter spiritus van 63 pCt,, waaraan men door toevoeging van een weinig barnsteenolie een aangenamen geur geeft. Zoodra het mengsel helder is als water, wordt de binnenoppervlakte van het raam met een in deze vloeistof gedrenkte zeemlederen of linnen lap afgenomen, waardoor zoowel het beslaan als het bevriezen wordt verhinderd. Een ander middel om de winkelruiten helder en doorschijnend te houdeu is het inwrijven er van met oleïnkalkzeep, waaraan men circa 30 pCt. glycerine en een kleine hoeveelheid terpentijnolie toevoegt. Een knecht van de wed. Schut te Zuidveen, begaf zich met een paard naar den akker om te bouwen. Het paard sloeg op hol en vloog in dolle vaart den langen weg naar Onna af. Daar gekomen, sprong het over het schoolhek, liep om de school en bracht een bezoek bij den onderwijzer, door de keukendeur binnen te loopen. Daar werd de vaart gestuit, door dien het leidsel achter de deur bleef haken. Een wonder mag het heeten, dat geen onge lukken voorkwamen en niets beschadigd werd. Men schrijft uit Zeist aan het Hbld. Er is wellicht geen tweede gemeente in ons vaderland, welker inwoners in zulk een groot aantal gezainelijk de wisseling van het jaar vieren, als dit in deze gemeente het geval is. De oorzaak van deze gemeenschappelijke be groeting van den nieuwen tijdkring liet in een der vele eigenaardige gebruiken der Moravi sche Broedergemeente alhier, waardoor de de Hernhutters zich blijven onderscheiden. Op den oudejaarsavond kwamen ook ditmaal om half 12 de Broeders en Zusters in het kerk gebouw te zamen en met hen honderden bij honderden uit Zeist en omgevingzoovelen dat menigeen zich tevreden moest stellen met een plaatsje vóór het gebouw op het Zuster plein. Nadat door het mannenkoor der Broederge meente gewijde liederen waren gezongen, nam een der voorgangers het woord tot het houden van een korte toespraak. Maar nau welijks dreunde de eerste der twaalf klokke- slag'en over het plein, of plots klonk van een der galerijen bazuingeschal, onmiddellijk vielen de aanwezigen in met hun lied en toen jubelde door het wijde gebouw„Komt, dankt nu allen God". Even later waren de zwijgende booinen op het Zusterplein getuigen van de on telbare hartelijke nieuwjaarsbegroetingen, die de aanwezigen elkander toeriepen. Een electrische oven voor het doen rijpen van vruchten. De electriciteit wordt zonder twijfel reeds voor de meest verschillende doeleinden ge bruikt, maar men schijnt nog lang niet aan de grens van het toepassingsgebied gekomen te zijn. Nu komt uit Amerika het bericht, dat wel voor 't eerst een soort van electrischen oven gebruikt is om het rijp worden van vruchten te bevorderen, iets dat voor hande laren in fruit van veel belang kan zijn. Het betreft in dit geval bananen. Reeds vroeger was men op de gedachte gekomen kunst matige warmte te gebruiken, maar een voor uitstrevend fruithandelaar, die als eerste op dezen weg voordeel wilde behalen en daartoe van gasverwarming gebruik maakte, bereikte het tegendeel tengevolge van een explosie. Thans hebben de Amerikanen zich ook in dit opzicht zeer modern getoond door hun toevlucht tot de electriciteit te nemen. In de eigenaardige installatie, door een groote handelsfirma in de hoofdstad van Kentucky gebouwd, zijn groote gemetselde vertrekken met dubbele, tegen warmteverlies isoleerende wanden naast elkaar opgesteld, waarin de kolossale trossen bananen opgehangen worden. Een electrisch verwarmingstoestel, waardoor de temperatuur tot 24—27° verhoogd kan worden, zorgt voor het rijp worden van de vruchten, waarvoor slechts 48 uren noodig is. Moet men dan de vrucht nog langer bewaren, dan wordt de temperatuur op 15—21 graden verminderd. En bananen geven bij deze be werking een tamelijk groote hoeveelheid damp af, waardoor bij vroegere pogingen het gebruik van andere verwarmingsmiddelen bemoeilijkt of onmogelijk gemaakt werd. De geheele oven kan 32,000 bananen tegelijk bevatten. Bij voortdurend bedrijf bedraagt het stroom verbruik ca. 500 K.W.-uur per maand. Aan het Journal des Débats wordt een belangrijke ontdekking gemeld, die men bij Retournac, in het departement der Boven-Loire, in bazaltgroeven gedaan heeft. Toen de arbei ders bezig waren bazalt uit te hakken, kwamen zij voor een langen gang, die toegang gaf tot merkwaardige grotten. Deze grotten zijn vol stalagmieten en stalactieten van zeer groote afmeting, die een prachtig schouwspel moeten aanbieden. Men heeft, behalve allerlei geolo gische merkwaardigheden, ook menschelijke beenderen in de grotten gevonden, waaruit men heeft opgemaakt dat deze in het quater- naire tijdperk bewoonbaar geweest moeten zijn. Het Journal des Débats spreekt de hoop uit, dat deze grotten wetenschappelijk onder zocht zullen worden vóór de stroom van toe risten er door heen gaat trekken. Bij de jongste debatten in de Fransche Kamer vestigde een afgevaardigde de aandacht der regeering op de geweldige winsten, die de pachters der speelhuizen in de badplaatsen behalen. In het casino te Enghien werd ver leden jaar tusschen 1 April en 30 October niet minder dan 8,429.912 franc zuivere winst behaald, te Nizza bedroeg de winst ruim 7 millioen francs en te Trouville ruim 2 mil- lioon. Ook de croupiers maken goede winsten. Die van Enghien kregen in het afgeloopen jaar 1.737 000 francs. Bij Bodcnkirchen had een treurig ongeluk plaats. Een boot, waarin vier personen zaten, sloeg om met het gevolg, dat allen in den Rijn verdronken. Bij de aanbesteding van twee Ameri- kaansche linieschepen van 27.000 ton is de bouw gegund aan den laagsten inschrijver met 5.926.000 dollar voor het schip, Te Camden Town, een buurt van Londen, moest een automobiel plotseling stoppen, omdat een kind ervoor de straat overstak. Door liet schielijke remmen gleed de auto zijwaarts uit en kwam op het voetpad terecht, waar drie kinderen aan het spelen waren. Een werd er doodgekneld, de andere twee0werden door een winkelruit heengedrukt en kregen snij- wonden. Dr. Simon, schoonzoon van den Duitschen socialistischen Rijksdagafgevaardigde Bebel, die te Zürich langen tijd als medicus werkzaam was, werd bij bacteriologische onderzoekingen door een muis in den vinger gebeten. Weldra bleek een bloedvergiftiging ontstaan te zijn, waaraan dr. Simon kort daarop, overleden is. Voor den krijgsraad van de eerste divisie te Münschen heeft een kapitein wegens sol- datenmishandeling terechtgestaan. Er werd bewezen, dat de kapitein sedert eenige jaren soldaten, als zij bij de oefening op den grond lagen, op de schenen en handen getrapt en met het plat van de sabel geslagen heeft. Dikwijls stak hij met de punt van zijn sabel naar de soldaten, wat soms verwondingen tengevolge had. Een officier van gezondheid had hem aangeklaagd. De soldaten hadden dit niet gedurfd. Hij kreeg 42 dagen kamer arrest. In Zurich is een politieverordening van kracht geworden, waarbij aan dames verboden wordt ver-uitstekende hoedennaalden te dragen. Sedert 1 Januari, den datum, waarop deze verordening van kracht werd, zijn reeds 120 processen-verbaal opgemaakt. Het weer is ook in Duitschland zoo zacht, dat in het plantsoen voor het regeeringsgebomv te Dusseldorp heelc rozenbedden in bloei staan. Het zijn geen slecht ontwikkelde, maar mooie, volle rozen, en men telt ze bij honderden. De patriarch van Lissabon, die, zooals men weet, met twee andere bisschoppen wegens zijn verzet tegen de scheidingswet uit zijn diocees is gezet, heeft te Lissabon zijn laatste mis bediend. Bij het uitgaan dei- kerk zijn er relletjes geweest, waarbij verschil lende aanhoudingen zijn gedaan. De patriarch van Lissabon, twee aartsbisschoppen en zes bisschoppen hebben een brief gericht tot den president van de republiek Portugal, waarin zij betoogen dat het hun onmogelijk is de in menging der regeering in kerkelijke zaken te aanvaarden. De geestelijken beroepen zich op de vrijheid van geweten en de onschendbaar heid der burgers in zake geloofsbelijdenis. Ze verklaren alle ontbering liever te dragen, dan de geestelijke dingen aan wereldlijke wetten te onderwerpen. En hoewel ze den nieuwen regeringsvorm niet vijandig geziud zijn, waar schuwen ze de regeering voor het gevaar van de Roomsch-katholieken tegen de republiek op te zetten, wat slechts tweedracht in de Portugeesclie natie kan uitlokken. Mijnheer de Redacteur Delft. Bij afwezigheid van Mevrouw C. V. is in hare woning |ingebroken. Thuis komende vond zij den dief in de kamer die vluchtte. Een groot aantal voorwerpen zijn ontvreemd. Leiden. De luitenant ter zee J. L. Andreac, zoon van den directeur der II. B. S. alhier, die deelnam aan de militaire exploratie van N. Guinea, is op 2e Kerstdag bij het over steken van een rivier jammerlijk verdronken. Maastricht. De justitie heeft in verband met den moord op den landbouwer te Beek, op Kerstdag gepleegd, aangehouden een zwerver en een 30 man sterke troep zigeuners, ver dacht van medeplichtigen te zijn. Rotterdam. Hedennacht is in de G. Schouten straat alhier ingebroken. Drie spaarbank boekjes, eenig geld in een ijzeren kist zijn gestolen. Van daders geen spoor. Den Helder. Heden heeft in het Kon. Insti tuut van Marine te Willemsoord de plechtige overdracht plaats gehad van een marmeren gedenkzuil ter nagedachtenis van den luitenant ter zee Y. de Haan. New-York. Het groote gebouw van de Equi- tablie staat in lichte laaie. De wind wakkert de vlammen zeer aan. Reeds zijn er 3 dooden. De schade wordt reeds op 3 millioen dollar geschat. AMSTERDAM, 8 Jan. 1912. Fransch per 100 fr. f 47.55 a f 57.V». Engelsch per „12.— 12.—. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag 10 Jan. Donderdag 11 Vrijdag 12 Zaterdag 13 Zondag 14 Maandag 15 Dinsdag 16 6.5 6.57 7.55 9.— 10.8 11.17 6.30 7.25 8.26 9.33 10.43 11.46 12.14 Hoe voorkomt men het beslaan van winkelruiten. Een paard op schoolbezoek. De Hernhutters en de Oudejaarsavond. Met bizonder genoegen las ik uwe critiek op het onlangs genomen besluit van onzen Gemeenteraad, tot oprichting eener H. B. S. met driejarigen cursus. Het schijnt wel, dat er eene goudmijn ontdekt is in een terrein onzer veste, zóó gemakkelijk stapt men heen over de geldelijke lasten, die uit dit te kwader ure geboren raadsbesluit voortvloeien zullen. En haastig dat men is, om dit paard van Troje binnen te halen Verbazend Nauwelijks is het besluit tot stichting publiek geworden, of men wordt al verrast met het bericht, dat B. en W. een deskundige hebben toegevoegd aan den gemeente-bouwmeester. Als men nu eene school sticht van gewapend beton, dan heeft men maar vlug de afmetingen aan den fabrikant op te geven en binnen luttel tijds is de strop klaar, waaraan Neuzen's belasting betalende burgerij kan gehangen worden. Niemand zal zich, hoop ik, de illussie scheppen, dat Lij met eene bolastingverhooging van 12'/i pet. zijn aandeel in de II. B. S. kan betalen, want de toekomst zal hem dit wel anders leeren. Laat ons maar aannemen dat dit cijfer ver dubbeld wordtDan zullen we er dichter bij zijn. Meer dan onverstandig vind ik het, M. d. R., dat onze gemeenteraad, eer de onvergankelijke eerezuil voor de vrijzinnigheid gesticht wordt, zich niet tot de omliggende gemeenten wendt, om een jaarljjksch subsidie voor de inrichting, die ook door .d^n noodkreet van enkele hunner burgervaders in he't léven geroepen werd. Men paaie zich niet, dat men van kinderen uit gemeenten buiten Ter Neuzen komende, hooger schoolgeld zal kunnen eischen. Als de school eenmaal verrezen is, zal men al dankbaar genoeg mogen zijn, indien ouders van buitenaf misschien nog wei tegen verlaagd schoolgeld hunne kinderen sturen willen. Zou onze vrijzinnigheid, die zoo gulhartig over de beurzen van de belastingschuldigen gaat be schikken, nog niet eens willen overwegen, of het gqen aanbeveling verdienen zou, te trachten van d^ gemeenten, wier ingezetenen van de H. B. S. zullen profiteeren, eene jaarlijksclie bijdrage te ver krijgen De profetie van een onzer raadsleden, dat Neuzen eeüe goede toekomst heeft, moge vervuld kunnen worden, voor het oogenblik zullen we uit dat gulden verschiet weinig finantiëel voordeel putten. Wellicht ware het ietwat voorzichtiger geweest van onze heetgebakerde vrijzinnigheid, dat ze met het nemen van het kostbaar besluit gewacht had tot de gouden eeuw was aangebroken. Het ligt me zoo bij, M. de R. dat de aandrang om de H. B. S. te stichten, slechts toe te schrijven is'aan het drijven van enkele ingezetenen, die ten koste van alle belastingbetalers, hun eigen kinderen eeüe bijna kostelooze opvoeding willen geven. De uitspraak van den afgevaardigde voor ons district, de heer Vorstermau van Oyen, dat de H. B. S. door menschen van alle richtingen begeerd ■wordt is m. i. zeer ver bezijden de waarheid. Hopen we dat de Minister eer hij Neuzen's ge meente het, verlangde subsidie geeft, zich eerst het b'éwijs laat leveren, dat ze, zonder de belasting betalers uit te mergelen, eene H. B. S. kan instand houden. Wordt die hoop verwezenlijkt, dan zal Zijne Excellentie wel de gouden eeuw afwachten. Want dit bewijs is vooralsnog niet te leveren. Het in der haast van handteekeningen voorziene request, hetwelk het doel had een raadsbesluit uit tq lokken, ware gemakkelijk weg te cijferen ge weest door een tegengesteld verzoek van een grooter aahtal ingezetenen, die geen H. B. S. begeeren, wier instandhouding onze gemeente firtantiiu zal uit- ftttten. Dat de draagkracht onzer ingezetenen in het algemeen, gedurende de laatste jaren niet is ver hoogd, weet ieder, die het zakenleven eenigszins van nabij kent. Dat ons bevolkingscijfer steeds daalt, 't bleek ook nu weer in 't afgeloopen jaar. Het spreekwoord, dat in het dagelijksche leven zoo vaak gebruikt wordt„hoe kaler, hoe royaler is misschien wel een passend opschrift boven het geldverslindend raadsbesluit. Belastingbetalers, wel bekome het u. Beleefd dankend voor de toegestane plaatsruimte Uw dw. dn., Ter Neuzen, 9 Jan. 1912. A. M. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 5 Jan. Edmond Adolph van den Eeckhout, oud 26 j., jm. en Maria Louisa Geers, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Jan. Gerard van den Berge oud 24 j., jm. en Cornelia Mathilde Stasse, oud 23 j., jd. Geboorten. 5 Jan. Josephus Antoon Judocus, z. van Desiré Heijdens en van Maria de Vrieze. Overlijden. 31 Dec. Jan Platteeuw, oud 75 j., weduwn. van Jacomina Geertruija Leijnsen. 1 Jan. Anna Geertruida Pieternella Frederiksen, oud 17 j., d. van Andries en van Elisabeth Hamelink. HOEK. Geboorten. 29 Dec. Adriana, d. van Levinus van Cadsand en van Janna Goossen. Catharina en Mechelina Pnulina, dochters van Coruelis Herrebout en van Maria van Tatenhove. Overlijden. 16 Dec. Jan de Kraker, oud 81 j-, weduwn. van Maria van Hoeve. 26 Dec. Een als levenloos aangegeven kind van liet m. geslacht van Pieter de Kraker en van Nceltje Keijzer. AXEL. Geboorten. 24 Dec. Elisabeth, d. van Willem Koster en van Neeltje Dieleman. 26 Dec. Geertrui, d. van Johannes van Espen en van Adriana Hamelink. 29 Dec.. Aaltje, d. van Marinus Scheele en van Janna Maria Scheele. 31 Dec. Maria Anna Emerentiaua, d. van Pieter Johannes Anthonie Kegels en van Emerentiana Strijdonck. Overlijden. 18 Dec. Anna Maria Josepha van Bouchaute, oud 29 j., echtg. van Camillus Theo- dorus van de Bilt. 28. Janneke Franqoise Dourlein, oud 79 jwed. van Mariuns Adrianus Smies. Lijnolie vliegend, f 433/4, f 43'/d Jan. f 433/t, f 43, Febr./April f.431/», f 42s/„, Mei./Aug. f39, f391/», Sept./Dec. f37. Suiker oude oogst lusteloos, nieuwe kalm, Jan. f 17Vs en Mei f 179/,« te koop, Aug. f 179/,e en Oct./Dec. f 1215/,c geboden. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f2,— a f2,10. Friesclie Blauwen f 3 a f 3,10. Zceuwsche Bonten f 3,10 a, f3.25. Zeouwsche Blauwen f3.10 a f3,20. Geldcrsche Blauwen f 3,10 a f3,15. Drentsche Eigenh. f2,— a f2.20. Eigenheimers zand f3,50 a 14,25. Zeeuwsche Pootcrs f 1,80 a f 2,20. Andijker Blauwen f 2,90 a f 3. Aanvoer weinig. Handel stil. ANTWERPEN, 8 Jan. 1912. Chilisalpeter vast, loco fr. 23.90, Febr./Maart fr. 24,10, Maart/April fr. 2415, Mei fr. 24,20. TER NEUZEN, 9 Jan. 1912. Boter per ?/s K.G. f 70. Eieren 104 stuks 4,40. KOERS VAN HET GELD. AXEL, 6 Jan. Eierveiling van de V. P. N. Aanvoer kippen eieren 1600 stuks. Prijs f4,80. HULST, 8 Jan. 1912. Middenprijs per 100 K G. Tarwe ƒ9,—,j Rogge ƒ8,60, Wintergerst 10,25, Zomergerst 10.— Haver f 8,60, Erwten 16,25, Witte Boonen ƒ20,— Bruine Boonen 20,Duivenboonen ƒ12.— Paardenboonen 11,50, Boekweit Lijnzaad f 17,50, Koolzaad Aardappels 3,75. Boter per kilo 1,50. Eieren per 26 stuks 1,25. Ter weekmarkt waren aangevoerd: 12 stuks rundvee en 19 varkens waarvan verkocht 6 stuks rundvoe en 13 varkens. ROTTERDAM, 8 Januari. Binnen 1. granen. Tarwe tamelijk ter markt, bracht volgende prijzen op. Essex per ICO kg. van f 10,25 tot f U overige soorten van f 9,25 tot f9,70. Haver nogal ruim aangeboden verkocht per soort van f8,90 tot f9,10.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3