Biiitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. aan dat zoodanige wetgeving aan de kolonisten aan den Boven-Nijl bekend was in het midden der zevende eeuw vóór Christus. ITALIË-TURKIJE. Vrede? Met den dag worden de berichten meerder en duidelijker, die spreken van den ophanden zijnde vrede tusschen Italië en Turkije. Zelfs spreekt men er al over, dat de pourparlers over den vrede reeds begonnen zijn, dat de algemeene voorwaarden reeds vastgesteld zijn en dat de vrede spoedig verwacht kan worden de oorlog zou niet tot het voorjaar duren. Vermoedelijk zullen, volgens een bericht uit Konstantinopel, de onderhandelingen worden ingeleid door een wapenstilstand, en in dit opzicht is het van beteekenis, dat de Turksche bladen van de regeering opdracht ontvingen om de Italianen niet meer aan te vallen, ten einde op deze wijze de publieke opinie op een spoedigen vrede voor te bereiden. Mag men gelooven wat van Italiaansche zijde omtrent den te verwachten vrede ge meld wordt, dan zou Turkije zeer verlangen naar het einde v.an den oorlog omdat de toe stand der Turken in Tripoli onhoudbaar is en de toestand in Turkije zooals wij hieronder zullen zien heel wat te wenschen overlaat. Italië daarentegen kan wachten, wordt uit Rome berichthet heeft de voorwaarden, waarop het bereid is, de wapens neer te leggen, on dubbelzinnig aangegeven, en zal daarbij blijven. Te Konstantinopel doet het gerucht de rónde, dat er binnenkort een internationale conferentie zal gehouden worden naar aanleiding van het conflict tusschen Italië en Turkije. Intusschen komt via Konstantinopel van het oorlogsterrein het bericht omtrent een nieuw gevecht bij Flemisch (in de buurt van Derna), waar Donderdag 1200 Turken met eenige kanonnen de Italianen aanvielen, die daar nieuwe versterkingen trachtten aan te leggen. Na een bloedigen strijd, die tot 10 ure in den avond duurde, werd do linkervleugel der Italianen bestormd, die daarop moest terug trekken, met achterlating van 300 dooden en gewonden, terwijl de Turken 77 dooden en 29 gewonden hadden. TURKIJE. Trots de stormachtige Kamerzitting moet er te Konstantinopel volkomen rust heerschen, wat echter niet wegneemt, en dit is een veeg teeken, dat versterkte patrouilles de stad in alle richtingen doorkruisen. Het voornemen schijnt dan te bestaan, dat de regeering, om den vrede met Italië te sluiten, tot Kamer ontbinding wil overgaan en waartoe dit leiden zou is moeilijk te zeggen. Ja, oogensehijnlijk is het rustig in Turkije, maar toch kookt en gist het er overal. Én al wordt het van Italiaansche zijde gezegd, toch is het waar, dat de Balkan-volken onge duldig aan hun boeien rukken en dat de kas sen zijn uitgeput, terwijl niemand meer een penning leenen wil. Overigens is er weinig ander nieuws. Uit I ripoli, Aïn-Zars, Tadjoe en Iloms zijn geen berichten ontvangen. In den omtrek van Aïn-Zara moet geen spoor van de Turken te vinden zijn. Een bericht uit Bengazi zegt dat nog altijd Arabieren het Turksche kamp verlaten. In Zanzibar worden de Italiaansche goede ren geboycot. De smokkelhandel in wapen en ammunitie voor de Turken wordt langs de kust van Cy- renaisa nog druk gedreven. VEREENIGDE STATEN. De Unie vraagt onze aandacht met liet oog op de verhoudingen tusschen Taft en Roose velt. Men heeft er lang aan getwijfeld, welke plannen Taft had, met liet Oog'op de aan staande presidentsverkiezing. Het is thans duidelijk, dat hij zich niet zal terugtrekken voor Roosevelt, die hoe langer zoo vijandiger tegenover den President gaat staan. Men weet, dat 1 aft gezegd heeft, dat alleen de dood hem thans aan de strijd zou kunnen onttrekken. Het gaat dus voorgoed beginnen en daar pas in den aanstaanden zomer de republikein- sche conventie, die een candidaat voor het presidentschap moet stellen, bijeen zal komen, heeft men allen tijd om zich op te winden! Te Washington zijn op 't oogenblik reeds de aanhangers van Taft zoo verbitterd tegen Roosevelt, dat alleen het noemen van zijn naam hen ergert. Verleden week had te New-York een „vre- des-maallijd plaats, waaraan een groot aan tal voorstanders der arbitrage-verdragen deel namen en die als propaganda zou moeten dienen voor het denkbeeld eener ongewijzigde aanneming der tractaten door den Senaat, "be voorbereiding van dezen maatregel gaf allerlei moeielijkheden, waarom Taft eerst weigerde er aan deel te nemen. Maar Carnegie trad als [bemiddelaar op en zoo nam de President de uitnoodiging aan om aan den maaltijd te verschijnen. Intusschen schijnen de organi sators der bijeenkomst vrees te hebben gehad, dat tegenstanders haar in de war zouden sturen, tenminste de voorzitter der feestcommissie verzoclP aan de politie maatregelen te willen nemen om mogelijke verstoring der orde tegen te gaan, wat ook geschiedde, zoodat de vre- desmaaltijd in vrede verliep, Maar Roosevelt achtte het noodig voor het diner een openbare kennisgeving te versprei den, waarin hij, in antwoord op geruchten, dat hij ook mede zou aanzitten, verklaarde met deze beweging niets te doen te willen hebben en haar „onzinnig en schijnheilig" noemde en een aanslag op de eer der Vereenigdc Staten en het Amerikaansche burgerschap. Berlijn, 6 Januari. Op den kruiser Stettin te Kiel is een brandkluis in de hut van den lsten officier, bestemd voor geheime dienst orders, opengebroken. Voor de ontdekking van den dader is een prijs uitgeloofd. In Engeland is een prachtige hengst, vader van 48 veulens. Een bod van f 480.000 werd nog afgeslagen. In 1910 verongelukten 30 vliegeniers en in 1911 zijn er 75 doodgevallen. TER NEUZEN, 9 Januari 1912. De loop der bevolking in de gemeente Ter Neuzen over 1911 was als volgt: Geboorten 131 m., 121 vr., totaal 252. Gevestigd 279 m., 269 vr., totaal 548. Overleden 61 m., 53 vr., totaal 114. Vertrokken 372 m., 360 vr., totaal 732. Bevolking op 31 Dec. 1910 4496 4725 9221 31 1911 4473 4702 9175 alzoo verminderd met 23 m. 23 vr., totaal 46. Voltrokken huwelijken 65. Levenloos aangegeven 2. Bij de Zaterdag alhier vanwege de ver- eeniging „Door eendracht sterk" in het „Hötel Centraal" gehouden aanbesteding van de leve ring van meststoffen enz. werd het minst ingeschreven voor de superphosphaat door den heer De Moor te Hulst voor f 2,24V3, voor do ammoniak- superphosphaat door den heer P. Hoste te St. Baureins voor f 7,52V3f voor de chilisal- petcr door den lieer W. Bedet te Ter Neuzen voor f 11,60 (bij loting), voor de patentkali door do maatschappij tot verkoop van hulp- meststoffen te Dordrecht voor f6,0758, voor de kaïniet door den lieer A. Wieland te Tey Neuzen voor f2,0773- alles berekend per 100 Ivg., en voor het klaverzaad door den heer A. F. Bonman te Zwolle voor f 1,12 per Kg. Hoek, 5 Jan. Door de vereeniging „Land bouwbelang" werd in de herberg van C. Bak ker aanbesteedt de levering van meststoffen enz. Laatste inschrijvers, aan wie de levering werd gegund, waren de heeren voor superphosphaat D. Scheele Az. voor f2,26; voor kunstguano idem voor f 7,56voor chilisalpeter W. Bedet voor f 11,62; voor patentkali A. Wieland voor f6,35 voor kaïniet G. Dees voor f2,09. Alles berekend per 100 K.G. De levering van klaverzaad werd gegund aan den heer A. Bedet te Hoek, prgs geheim. Zaamslag. Vrijdag werd alhier eene raads vergadering gehouden. Afwezig waren de heeren de Putter en A. de Feijter. De voorzitter wenscht in den nieuwen jaar kring den leden en secretaris Gods onmisbaren zegen toe. De heer Wisse wordt voorzitter van het burgerlijk armbestuur inplaats van den burgemeester. In ons vorig nummer meld den we reeds dat de heer G. J. Maas van Castricum benoemd werd tot hoofd der school in den Gr. Huissenspolder. De voorzitter stelde namens B. W. voor om een geldleen- ing te sluiten van f 1200 tegen 4%. voor het plaatsen van hekwerk enz. rond het terrein der oude vaate. De muziektent zal dan eerlang verplaatst worden. Dit werd goed gevonden. Goedge vonden werd om voorloopig geen oproeping te doen voor de onderwijzers-vacature aan de dorpschool, in de vacature van den lieer C. Stoffels, die vertrekken gaat. Het aantal kin deren op de dorpschool is dalende. Bij de rondvraag vestigt de heer Scheele de aandacht op verbetering van de wegen op do verschillende gehuchten en de heer Faas wenscht verbetering van den toestand van den oprit voor de openbare school te Otliene. De oprit loopt, te steil af en hij zou er een leuning geplaatst willen zien B W zullen een en ander nader bezien en overwegen. Daarna werd de vergadering gesloten. Axel (Spui.) De Geref. Jong. Ver. „Soli Deo Gloria" alhier hield op Zaterdag 6 Jan. j.l. haar eerste jaarvergadering. Uit de verschil lende jaarverslagen bleek dat het ledental van 7^ tot 9 is gestegen en dat werd ontvangeu f72,725 en uitgegeven f67,575, zoodat het jaar sluit met een batig saldo van f5,15. De aftredende bestuursleden P. Elflfers en Weijns werden herkozen met 6 van de 9 stemmen. De laatste nam de herbenoeming aan, de eerste niet. In zijn plaats werd ge kozen vr. A. van Drongelen. Hierna werden door een 4tal leden een onderwerp behandeld, nl. „Over den oorsprong der belijdenisschriften" door K. Hamelink Openb. 2 106 door A. van Drongelen „het schrijven bij Israel" door P. Elffers en „stan den en Typen in het vereenigingsleven" door F. Goossen. len slotte werd door vr. A. Jansen nog een voordracht gehouden getiteld „Jan Rap". Behalve de leden waren een 20tal bezoekers aanwezig. De verschillende inleidingen bewezen dat de leden hun best doen en hun tijd op de vereeniging wel besteden. Axel. Op Donderdag 4 Jan. j.l. hield de afd. Axel der N. C. G. O. V. eene openbare vergadering, waarin door den WelEd. Heer J. de Koning, Hoofd der Chr. school te Zaam slag (Othene), op duidelijke en aantrekkelijke wijze, met vele voorbeelden en statistieken geillustreerd de grootte en uitgebreidheid van het alcoholisme uiteenzette en de Geheel- Onthouding aanprees als het eenige afdoende middel. Een klein, maar aandachtig gehoor, woonde deze vergadering bij. Axel. Op 5 Jan. 1.1. had de jaarvergadering plaats der Antirev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier. Allereerst werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan. Er was ontvangen f 100 en uitgegeven f 86, alzoo een voordeelig slot van f 14. Daarna was de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreden waren de heeren P. de Bruijne, P. van Vliet en J. Iluizinga, de voorzitter, secretaris en vice- voorzitter. De heer Van Vliet, die reeds vele jaren in liet bestuur gezeten had, stelde zich thans niet meer herkiesbaar. De heeren De Bruijne en Huizinga werden herkozen, terwijl na stemmingen in de derde vacature voorzien werd door het verkiezen van den heer P. Buijze, die de benoeming aannam. Als laatste punt stond op het agenda een voorstel van een der leden, om de Kiesver eeniging af te scheiden van de Centrale A. R. Kiesvereeniging in het district Oostburg. Na breede bespreking werd dit voorstel met 25 tegen 5 stemmen aangenomen. Axel. De loop der bevolking in deze ge meente over 1911 was als volgt: Geboren 83 ui., 77 vr., iotaal 160. Gevestigd 91 m., 83 vr., totaal 174. Overleden 29 m., 42 vr., totaal 71. Vertrokken 115 m., 137 vr., totaal 252. In de gemeente geboren, niet behoorend tot de werkelijke bevolking 1 m., 1 vr., totaal 2. In de gemeente overleden, niet behoorende tot de werkelijke bevolking 3 m. Elders overleden, beboerende tot de wer kelijke bevolking 2 m., 1 vr., totaal 3. Bevolking op 31 Dec. 1910 2515 2503 5018 „31 1911 2544 2483 5027 Alzoo vermeerderd met 9 personen. Voltrokken huwelijken 31. Levenloos aangegeven 3 m., 2 vr., totaal 5. 1 tweelinggeboorte (2 vr.) Onecht geboren 2 m., 1 vr., totaal 3. 1 erkenning (vr.) Axel. Op de Zaterdag alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren 57 stuks aangebracht. Er waren vele kooplieden, doch er word weinig handel gedreven. Acht prijzen ieder groot f 5 werden verdeeld als volgt Joz. van de Wege, J. Scheele Jansz., Adr. Wiemes, Levs. Faas en C. Haak allen wo nende te Axel en C. van Rumste wonende te Koewacht ieder een prijs en J. Dieleman Wz. wonende te Axel 2 prijzen. Axel. Wegens diefstal van suikerbieten had zich voor de rechtbank te Middelburg te ver antwoorden de 35jarige werkman R. D. alhier woonachtig. Getuige J. Schieman heeft op 18 November reeds ontdekt dat er bieten van een hoop waren ontvreemd, en op 22 November betrapte hij beklaagde op hectcrdaad, toen hij ongeveer 120 K. G. bieten op zijn hondenkar laadde, welke bieten toebehooren aan de coöperatieve suikerfabriek. Ook getuige II. Dellaert was ooggetuige van liet wegnemen der bieten door beldaagde en zijn zoontje van bedoelden hoop. Beklaagde blijft pertinent volhouden alleen verloren bieten geraapt te hebben. De derde getuige L. Dekker, die belast was met het toezicht op de bieten, gaf beklaagde geen toestemming er van weg te nemen. De laatste getuige, de wachtmeester der marechaussee, direct gewaarschuwd consta teerde den diefstal. De eisch luidde één maand gevangenisstraf. Hulst. Maandag 8 Jan. j.l. had er alhier eene vergadering plaats vaii het in Zeeuwsch- Vlaanderen Oostelijk Deel bestaande drink waterleiding-comité, waarin gesproken werd over de mogelijkheid, om te komen tot het aanbrengen eener drinkwaterleiding in deze streek. Besloten werd om aan de Regeering te vragen, onderhandelingen aan te knoopen met België over het leggen van een buis door de Schelde. Hulst. In de gisteren alhier gehouden ver gadering van de aandeelhouders der Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent werd behandeld een voorstel van het bestuur om in verband met de uitkomsten dezer cam pagne de fabriek te vergrooten, zoodat deze m plaats van een maximum van 850,000 Kg. dagelijks 1 millioen Kg. bieten zou kunnen verwerken. Door den heer K. de Koeijer Lz. werd een voorstel ingediend om de uitbreiding nog ruimer te nemen en de capaciteit der fabriek op te voeren tot een verwerken van 1 millioen 200.000 Kg. per dag. Dit laatste voorstel is aangenomen, mits 500 nieuwe aandeelen zullen kunnen worden geplaatst. Kan dit plan worden uitgevoerd dan bedraagt de gelieele hoeveelheid bieten die door de fa briek in eene campagne kan verwerkt worden ongeveer 90 millioen. Groede. De politie heeft den dader opge spoord van een diefstal van 10 K.G. haver uit de schuur van den landbouwer H. A. Cysouw. De dader, die bekende, was de inwonende kneelit. Sluis. In 1911 werden 28,539,720 K.G. sui kerbieten naar de fabrieken vervoerd. In 1910 echter werden er nog 3 millioen K.G. meer verzonden. Vlissingen. Op 19 Juni a.s. wordt alhier een provinciaal zangconcours en een groot muziek feest gehouden. Een meikever zag men dezer dagen te Goes en te Ileinkenszand staan er tulpen in bloei en dat in Januari. Gereformeerde Kerken. Beroepente Zalk en RidderkerkJ. D. Ileersink te Emlichheim te Stadskanaal N. Y. van Goor te Groningen. Bedanktvoor Leiden (vac. J. Douma) door dr. T. Hoekstra te 's Hertogenboschvoor Delfshaven door B. Meijer te Brouwershaven. Ned. Hervormde Kerk. Aangenomennaar Herwijnen door J. C. Fontein te Rilland Batlinaar Hoorn door Th. H. Pli. van Papendrecht te Sneeknaar Benthuizen (Z. H.) door E. D. G. van der Horst te Nieuwpoort (Z. H.) Bedanktvoor Ooster Nijkerk (Fr.) door E. D. G. van der Horst te Nieuwpoort (Z. H.) Onder leiding van ds. W. Breukelaar van Zaandam, is Vrijdagavond te Zaandijk een nieuwe Geref. Kork gesticht. Tot nog toe bestond er een Geref. Evangelisatie aan het Guispad, doch door veel belangstelling in de opkomst bij de godsdienstoefeningen, is men overgegaan tot stichting van een zelfstandige Kerk. Reeds zijn ouderlingen en diakenen ge kozen. De gemeente omvat het noordelijk deel van Zaandam, Koog aan de Zaan en Zaan- dijk. Ds. J. Keiler weigerde Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk te Dordrecht de beves tiging van drie kerkeraadsleden, omdat zij op de bekende vragen ten antwoord gaven „ja, naar mijne opvatting". De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert op de eerste drie Donderdagen en den laatsten Zondag van elke maand. Des Donderdags om 8 uur des avonds en des Zondags om 71/2 uur, telkens in de consistoriekamer der Ger. Kerk in de Nieuwstraat alhier. De zigeuners. Men meldt uit Amsterdam aan het Vad. De gemeente Watergraafsmeer is thans van de Zigeuners verlost. Zaterdagmorgen onge veer kwart over elf vertrokken zij in de rich ting Utrecht over Abcoude. De oorzaak van hun onverwacht vertrek is het volgende Een der veldwachters vernam bij toeval dat zoolang de zigeuners onder politiebewaking bleven, zij niet zouden vertrekken, wijl zij dan niet bevreesd behoefden te zijn door de be woners van het aan den overkant gelegen kamp te worden overvallen, vandaar dat zij, toen de politieposten Zaterdagavond werden inge trokken, Zondagmorgen tot vreugde der om geving hun biezen pakten. Hun plan is nu te Utrecht hun te paarden verkoopen en dan per trein zoo spoedig mogelijk Holland te verlaten. Dat de families nogal bemiddeld waren is af te leiden uit het feit, dat in een der woon wagens door de politie voor f 12.000 aan gouden en zilveren voorwerpen en f 10.000 aan bank papier is gevonden. Een niet alledaagsche staking stond naar men aan „Het Volk" meldde uit te breken in de Joodsche Nieuwe Kerk aan het Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam. De koristen, die sedert jaren vrijwillig den dienst begeleiden, hadden een geschil met den kerke- raad en zouden indien deze niet tijdig toegeeft, Zaterdagavond hun medewerking weigeren. Ruim anderhalf jaar geleden vond bij den heer Van Duinen te Velsen een belangrijke bloembollendiefstal plaats. In verband daar mede had de arrestatie plaats van den wel- gestelden bloemist PI., ten wiens huize de bollen verborgen werden gevonden. Kort daarop werd deze echter weer in vrijheid gesteld, en tot veler verwondering vond geen vervolging plaats. De heer Van Duinen wendde zich, na allerlei vergeefsche pogingen, ten slotte tot den Minister van Justitie, die nu bevel tot instructie heeft gegeven, met het gevolg, dat tegen PI. rechtsingang is verleend en deze zaak binnenkort voor de rechtbank te Haarlem zal dienen. Men schrijft uit Groningen aan de „Ned." Er heerschte dezer dagen een consternatie in onze stadbij vele ingezetenen werden de meters der waterleidingen weggenomende menschen zitten zonder een drup water. Van de zijde van de voorstanders der Gemeentelijke Waterleiding met Mei hoopt men met de exploitatie dezer waterleiding te beginnen werd gezegd, dat de naaml. venn. „De Gron. Waterleiding" de ingezetenen wilde dwingen m. vr. totaal. m. vr> totaal.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2