sf1,50 int m Kec^iame Beriditen. Korte Berichten. Uit Stad eii Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. zouden de door Arabieren verstrekte inlich tingen doen gelooven, dat in het Turksch- Arabische kamp bij Tripoli een aanvallende beweging wordt voorbereid bij de Italiaansche linies. Reeds zijn er geweerschoten gewisseld en hebben de Turken enkele stukken geschut laten komen. En eindelijker worden te Napels weer Italiaansche troepen ingescheept voor Tripoli. Er zijn van Perzische zijde nadere berichten ontvangen omtrent de Russische wreedheden te Tabris, waaruit o.a. blijkt, datzij een school hebben bestormd en de kinderen zonder genade neergetrapt en geslagen hebben, terwijl rustige voorbijgangers werden geslagen of beschoten. In do wijk bij het Russische consulaat dron gen de Russen in de huizen van de notabelen en roofden zij, wat hun in handen viel. Ver scheidene aanzienlijken werden gevangen ge nomen en vrouwen en kinderen op straat neer geschoten. Uit Kaswin hebben de Russen een paar regimenten naar Resit gezonden. Ook tot deze stad zal de werkzaamheid der krijgsraden worden uitgestrekt; men meent er de aansto kers van de slachttingen op het spoor te zijn. Behave Perzen zullen ook verscheidene Rus sen worden gevonnist. Men neemt aan, dat de krijgsraden ongeveer .twee maanden i.i wer king zullen blijven. Berlijn, 4 Januari. Een koopman, die met den in hechtenis genomen drogist Scharmach zaken deed, is ook in bewaring gesteld, omdat hij door toevoeging van methyl alcohol jenever bereidde. De tappers, aan wie hij leverde, zijn opgespoord. In het asyl is een nieuw ziektegeval, maar zijn geen sterfgevallen voorgekomen. Berlijn, 4 Januari. De sterftegevallen in het asyl hebben, sedert de oorzaak ontdekt is, geheel opgehouden. Daarentegen heeft de politie ontdekt, dat een heele reeks sterfte en ziektegevallen, die in het laatste jaar zjjn voorgekomen, naar achteraf blijkt, aan vergif tiging door methyl-alcohol moeten worden toegeschreven. „Bergen, 4, Januari. Er zijn zijn vandaag 26,000 stakers in de Borinage. Overal hebben er betoogingen plaats om lien, die doorwerken, tot staken over te halen. In verband met het bouwen eener ge meentelijke Hoogere Burgerschool alhier, is door Burg. en Weth. met ingang van 16 Jan. a.s. benoemd tot assistent van den gemeente bouwmeester de heer Ad. Weijers, alhier. - Woensdag zijn de lessen in de R.-K. bijzondere school alhier volgens leerplan aan gevangen, nadat j.l. Zondag de school kerkelijk was ingewijd. Door den H. E. Guardiaan van het klooster te Sluiskil werd Zondag j.l. in een predikatie het katholiek standpunt op het stuk van schoolopvoeding en opvoeding uiteengezet, onder de drie voormiddag kerkelijke diensten. Daarna is het schoolgebouw in tegenwoor- woordigheid van het onderwijzend personeel, de a.s. leerlingen der school, hunne ouders en belangstellenden kerkelijk ingezegend. De school, voorloopig ingericht met 4 lo kalen, is geheel naar de eischen des tijds ingericht. Er zijn ongeveer 150 leerlingen ingeschreven. Bij de oproeping van sollicitanten naai de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare school te Hoek, is slechts 'één sollicitatie ingekomen. Hoek. De loop der bevolking in deze ge meente was als volgt Geboren 43 m., 38 vr., totaal 81. Gevestigd 54 m., 40 vr., totaal 94. Overleden 24 m„ 14 vr., totaal 38. Vertrokken 73 m., 63 vr., totaal 136. Bevolking op 31 Dec. 1910 1303 1308 2611 31 1911 1303 1309 2612 alzoo vermeerderd met 1 vr. Voltrokken huwelijken 18. In de gemeente geboren niet tot de wer kelijke bevolking behoorende 1 m. Elders overleden 1 vr. 5 levenloos aangegevenen 4 m., 1 vr. 1 tweelinggeboorte beiden vr. 1 m. onwettig geboren. Zaamslag. De bevolking op 31 Dec. 1910 was als volgt: 1709 m. en 1725 vr. totaal 3434. In 1911 geboren 55 m. en 57 vr. totaal 112 gevestigd 69 m. en 66 vr. 135 Vermeerdering 124 m. en 123 vr. 247 In 1911 overleden 28 m. en 29 vr. 57 vertrokken 134 m. en 87 vr. 221 Vermindering 162 m. en 116 vr. 278 Totale vermindering 38 m. vermeerdering 7 vr. totaal 31 verminderd. Bevolking op 31 December 1911 1671 m. en 1732 vr., totaal 3403. Er werden 34 huwelijken voltrokken en als levenloos aangegeven 1 kind van het vrouwe lijk geslacht. Axel. De afd. van Patrimonium alhier hield op Zaterdag 30 Dec. j.l. weder eene leden vergadering, waarin door den secretaris der afd. eene inleiding gehouden werd over het onderwerp „De.loonregeling naar GodsWoord." Na een inleidend woord wees de inleider er allereerst op dat het loon eene vergoeding is voor geleverden arbeid. Hierbij werden achter eenvolgens besproken de verschillende vormen waarin het loon wordt uitbetaald (termijn of weekloon, uurloon en stukloon, en de omstan digheden, die bij de bepaling van het loon in aanmerking komen, n.m. voor wien de arbeid verricht wordt en door wien dit geschiedt. Daarna overgaande tot het onderwerp zelve, toonde de inleider aan, dat de arbeid, ons van 'sHeeren wege opgelegd, tot doel heeft God te eeren en tot vruvht de instandhouding onzer lichamen. Daarom moeten onder het ontvangen loon begrepen zijn, de kosten van de opvoeding der jeugd (dus voor het gezinsleven), die voor de instandhouding van het leven van den arbeider en die voor de verzorging bij ziekte, ongelukken en ouderdom, benevens de beschik king over rusttijden, tot bevordering van den geestelijke bloei en tot onderhouding der familiebanden. Met verschillende voorbeelden aan de II. Schrift ontleend werd duidelijk gemaakt, hoe de patroon, die arbeiders in zijn dienst heeft, niet dezen arbeider moet beschouwen als een alleenstaand persoon, maar in verband met zijn gezin, terwijl er tusschen patroon en ar beider wederzijds vertrouwen en waardee ring moet heerschen, en de arbeider, wil hij aanspraak maken op een goede behandeling, ook naar zijn vermogen zijn arbeid moet be hartigen. De II. Schrift spreekt het duidelijk uit, dat die niet werkt, ook niet zal eten, en de luiaard zal gescheurde kleederen. Gewezen werd o. m. op Abraham, die het geheele gezin van zijn arbeider in zijn dienst nam, wat later onder Israël ook geschiedde. Aan deze arbeiders was behalve hun geheele levensonderhoud ook verzorging bij ziekte en invaliditeit begrepen. En terwijl de Sabbaten dienden voor den godsdienst, waren er ook vrije dagen voor de arbeiders ingesteld (o. a. de nieuwe maanfeesten.) Als een voorbeeld van goede verstandhou ding tusschen patroon en arbeider wees spr, op de geschiedenis van Abraham en Eliëzer, en op Boaz. Een slechte verstandhouding vinden we bij Laban en Jacob, die elkaar be drogen. Daarna haalde de inl. nog enkele uitspraken uit de H. Schrift aan, die golden voor alle menschen in het algemeen (Spr. 10 4 „Die met eene bedriegelijke hand werkt, wordt arm, maar de hand des vlijtigen maakt rijk") voor de arbeiders (Spr. 10 26 en 3 27) voor de patroons (Deut. 24 14)terwijl spr. 10.22 „De zegen des Ileeren maakt rijk en Hij voegt er geene smart bij", ons leert dat, als we des Heeren zegen mogen hebben, ons niets zal ontbreken, ook al moet de arbeider met een groot gezin van een klein inkomen rondkomen. Want aan 'sHeeren zegen is'tal gelegen. Ten slotte sprak de inleider nog over de wijze op welke we dezen goeden toestand be reiken. En dan moeten we komen door de organisatie tot de goede arbeidsgemeenschap. Verder moet er dan gestreefd worden naar meer onderlinge waardeering van patroon en arbeider en bovenal naar een vragen naar Gods ordinantiën, ook op dit terrein. Axel. De inhoud der collectebus op het stadhuis, ten bate van het Alg. Armbestuur, bedroeg aan het einde van liet afgeloopen jaar f62,29. Hieronder zijn begrepen o. a. 5 rijksdaalders en 18 guldens. Kijkuit, 3 Jan. lieden werd alhier aanbe steed door de Vereeniging „Voorwaarts" 42,000 K.G. superphosphaat en 73,000 K.G. kainiet. Ingeschreven werdvoor superph. door de heeren E. dc Moor, Sas van Gent, f2,367, en f 2,39, P. J. Sclieele, Ter Neuzen, f2,38, J. Martens, Hulst, f 2,36, J. F. de Moor-Vlaminck, Hulst, f2,49; voor kainiet door de heeren D. J. Oggel, Axel, f 2,0768/]0o, P- J- Sclieele, Ter Neuzen, f2.07 «Voo. Gegundde levering van superph. aan J. Maertens, Hulst, voor f 2,36, de levering van kainiet (bij loting) aan P. J. Sclieele, Ter Neu zen, voor f 2,0758/100. Sas van Gent. Binnenkort zal in eene alge meene ledenvergadering der Eerste Coöpe ratieve Beetwortelsuikerfabriek het voorstel worden gedaan tot uitbreiding der fabriek. Te Oostbui g werd eene vergadering ge houden van de aandeelhouders in de te stichten coöperatieve beetwortelsuikerfabriek te Sluis. Zij werd door ongeveer 80 aandeelhouders bijgewoond. Op voorstel van het bestuur werd besloten, alle pogingen aan te wenden om binnen korten tijd met het bouwen van de fabriek een aanvang te maken. Den lOen Januari zal daaromtrent eene algemeene ver gadering gehouden worden te Oostburg, waar men een definitieve beslissing zal nemen. Intusschen zullen in de verschillende ge meenten vergaderingen belegd worden om de propaganda voor deze zaak zooveel mogelijk te bevorderen. Als sprekers zullen daarin optreden de heeren Vorsterman van Oyen voorzitter, L. G. James, secretaris en E. Martens, lid van 't bestuur. Staande de ver gadering traden eenige nieuwe aandeelhouders toe en werden bijna twee honderd nieuwe aandeden genomen. De zekerheid, dat de tram Cadzand Oost burg reeds dit jaar gelegd wordt en de mede- deeling dat de leening voor de tram Bres- kens Groede—Sluis volteekend is, zoodat ook deze binnen afzienbaren tijd in exploitatie zal worden gebracht, zijn twee feiten, die voor de stichting der fabriek ongetwijfeld zeer be vorderlijk zullen zijn. Tot surnumerair bij de registratie en domeinen is geslaagd de' heer W. de Meijer te Schoondijk8. Naar verluidt zal vooreerst vanwege de Provincie nog niet worden overgegaan tot het aanleggen van een stoomtram van Hansweert naar het station Vlake. Het Departement van Waterstaat schijnt moeilijkheden te maken. (Zelandia.) Met de nachtboot van de „Zeeland" kwam gistermorgen een Amerikaansche post aan te Vlissingen bestaande uit, meer dan 900 zakken. Hiervoor waren vijf postrijtuigen in den Ber- lijnschen mailtrein geplaatst, Dinsdagmiddag zijn op bet Oranjeplein te Souburg de fundeeringen gelegd voor het gedenkteeken, dat geplaatst wordt voor den kinderschrijver P. Louwerse. Zooals bekend zal het gedenkteeken 23 Januari onthuld worden. Toen men eenige dagen geleden op het kerkhof van West-Souburg bezig was met een nieuw graf te maken, kwam een prachtige marmeren grafsteen te voorschijn, die op ongeveer een meter diepte onder den grond zat. Eens dekte deze steen het graf van Adriaan Steengracht, Hoogbaljuw, Rentmees- tei-Generaal van de grafelijke domeinen van Zeeland, Bewesten Schelde, geboren te Mid delburg 3 Februari 1720 en aldaar overleden 3 December 1773. De steen is aan een hoek beschadigd. Nog kwam een stuk marmer te voorschijn, waarin het wapen van Souburg. In de laatst gehouden raadsvergadering van Bruinisse deelde de voorzitter het resultaat mede van de audiëntie bij den Minister van Waterstaat. Deze is bereid, ook wat de meer dere kosten betreft, het toekennen van een subsidie tot een derde der kosten van de ver grooting der haven en liet in den ouden staat brengen van den havendam, zoo ook de Prov. Staten kunnen besluiten hun subsidie in dier voege te verhoogen. Besloten werd adressen te richten tot den Minister van Waterstaat, aan de Staten van Zeeland en aan den Minister van Financiën. De beide eerste adressen met het verzoek de subsidie op f 20,870 te brengen in plaats van f 15,000het laatste om de slikken af te staan waarop de nieuwe havendam moet komen. De burgemeester deelt mede, dat eene kleine wijziging in het bestek voor de vergrooting der haven enz. is gebracht door dat men ijzeren meerpalen zal nemen. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland ontving nog, naar aanleiding van de stormramp, van Inzameling „Spectator" Pretoria f 1228.16, inzameling Damescomité Semarang f278,58, Nederl. ver. in Rumenië f77,55 en Rederij kerskamer Oostburg f68.87", te zamen met de vorige opgaven f49.592.065. Op Nieuwjaarsavond tusschen 8 en 9 uur is te Kwadendamme een gewelddadige aanslag gepleegd op den 26jarigen ongehuwden veld- arbeider L. B. aldaar. De verslagene, die veel bloedverlies had, werd door den ge meente-geneesheer verbonden en daar hij niet vervoerd kon worden in een"e naburige woning opgenomen. De reden van den aanslag wordt in een familieveete gezocht. De politie stelt een onderzoek in. Te Wemeldinge had een schoenmaker, toen hij eenige kwajongens wilde nazetten, die de deuren opengooiden, het ongeluk zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp moest inge roepen worden. De dokter constateerde schouderbreuk. Dc Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand Januari en waarop de rente over het afgeloopen jaartiog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hém worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Alkmaar: R. van der Kamp te Sliedrechtte BlokzijlC. J. H. van Diemen te Meerkerk bij Gorcum. Bedanktvoor Heer Hugowaard door J. Sybrandij te Krabbendijke voor Bruinisse door D. Tleurke te Ter Aar. Ned. Hervormde Kerk. Aangenomennaar Krewerd (toez.) door H. J. Meuter te Heveskcs bij Delfzijl naar Noorddijk door R. Buiten te Dragtennaar Onstwedde door E. van der Laan te Wijckel en Balk. Bedanktvoor Donkerbroek (toez.) door H. J. Meuter te Heveskes. Naar men mededeelt, zal te Middelburg onder leiding van Hervormde en Gereformeerde predikanten een week der gebeden worden gebouden, en zullen als sprekers optreden van 3 tot 13 dezer, ds. L. Bouma, ds. M. van Empel, ds. II. Jonker Jz., ds. N. M. de Ligt, dr. H. T. Oberman, ds. J. de Visser, ds. J. D. W ielenga en de heer Petermeijer. Op Nieuwjaarsdag 's middags, vermaakten zich een tweetal mannen met zwemmen in de Provinciale Vaart te Delftde merel floot alsof het Mei ware. Tijdens afwezigheid gedurende een dag is inbraak gepleegd bij den rentmeester van „Biljoen" op „Klein Biljoen" te Velp. De brandkast is geopend met een sleutel, die gevonden is in een opengebroken schrijfbureau. Gestolen is een bedrag van f 5000. PERZIE. Oe vergiftiging te Berlijn. De Mijnwerkersstaking. TER NEUZEN, 5 Januari 1911. m. vr. totaal. Rijkspostspaarbank.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2