Antirevolutionair nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Om iets groots te doen. FEUILLETON. De onmisbare wapenrusting. Biimenlandsch Nieuws. BiiiteuJandscli Overzicht. No. 879. Zaterdag 6 Januari 19V^ 9e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag, en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LIT>?PIJ Az. te TER NEUZEN. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. ADVERTENTIËN: Van 14 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de vrije slechts fn jemac! berekend Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. „Spreker meent, dat de Raad ook den moed moet hebben eens iets groots te doen, dat kan strekken tot bevordering van den bloei der gemeente en stelt daarom voor, afgescheiden van de financiëele zijde van de zaak liet vol gende besluit te nemen," Op dezen grond beeft de beer Drost in de laatste vergadering van Neuzen's Raad het voorstel gedaan tot bet stichten van eene Gemeentelijke Iloogere Burgerschool. De vrij zinnige meerderheid heeft, ondanks de bestrij ding van het voorstel door den beer Dees, baar plan doorgedreven en het besluit genomen, „afgescheiden van de financiëele zijde der zaak iets groots te doen." Een lange voorbereiding tot liet nemen van een zoo gewichtig besluit hebben deze leden niet noodig geoordeeldeen adres van vijf procent der aangeslagenen in den Hoofdelijke» Omslag, vastgesteld in eene den vorigen avond gehouden vergadering achtten zij reeds een voldoende aanwijzing, dat de meerderheid der gemeentenaren voor de oprichting van een dergelijke school is. Trouwens, als men „iets groots" wil doen en daarbij de oogen sluit voor de financiëele zijde der zaak, kan men spoedig gereed zijn. liet hinkend paard zal later wel komen De heer Drost meende, dat men ook eens wat wagen moet, dat doet een man van zaken ook wel eens. Terecht wees de heer Dees hem er op, dat liet bij zulke wagende zaken- menschen wel eens verkeerd uitkomt En als het nu met onze gemeentelijke H. B. school eens verkeerd uitkomt en onze arme gemeente onder den financiëelen last bezwijkt? 0ch, dan zal de minister zich wel over'ons ontfermen en de school voor rekening van het Rijk overnemen. „Het zal op Zijne Excellentie een gunstigen indruk maken, dat de Raad den moed blijkt te bezitten, 0111 de zaak aan te pakken." Misschien doch zoo heel zeker is dit toch niet. Het zal onzen lezers opgevallen zijn, dat in de vergadering van 28 December liet besluit van 11 Maart 1.1, tot stichting van eene H. B. S. voor liet 3e, 4e en 5e jaar maar weer inge trokken is. Blijkbaar heeft onze oppositie tegen bedoeld onzinnig besluit doel getroffen. De lieeren hebben het niet aangedurfd, liet door te zetten, wel overtuigd, dat tegen onze argumenten niets viel in te brengen. 1 hans zullen zij het over een anderen boeg wenden onder voorgeven, dat de stichting van een H. B. S. voor het le, 2e en 3de leerjaar (3 „Ik vraag u verschooning, kapitein, ant woordde de Italiaan. Gij weet, dat ik altijd getracht heb, stipt uw bevelen te gehoorzamen. Doch ik kan nu aan uw hevel niet voldoen er staat ook geen artikel in onze krijgswetten, dat een soldaat gehouden is te zeggen wat hij denkt." „Ik beveel het u te zeggen, brulde de kapitein terwijl hij hem hij de horst greep en hem heftig heen en weer schudde, Maar de Italiaan zweeg. „Wilt gij het zeggen, ja of neen spreek „Neen." „Een korporaal en vier man, schreeuwde de kapitein. De korporaal verscheen. „Breng dien kerel naar de provoost, ingerukt marscli Onze soldaat werd aangegrepen en tussclien vier man naar de provoost gebracht. Maar geheel deze zaak zou op bizondere wijze en tot eer van God, tot beschaming van den vijand en tot vertroosting van den vromen krijgsman uitloopen. „door liet gros der inwoners zeer op prijs zal gestold worden." Dat laatste zou men misschien kunnen ge- looven, indien men niet beter wetende voor zoete koek kon opeten, wat de heer Vorsterman van Oyen in de Tweede Kamer op grond van hem verstrekte opgaven heefc meegedeeld. „Volgens die opgaven zoude dat onderwijs bijgewoond kunnen worden door 60 leerlingen uit Ter Neuzen, 30 uit Sas van Gent, 25 uit Axel, 20 uit Hontenisse en uit Westdorpe, 10 uit Hulst, 5 uit Hoek, 4 uit St. Jansteen, 3 uit Philippine, Stoppeldijk en Zuiddorpe en 2 uit Overslag." Dat is samen maar eventjes 185. Zouden zij, die dit lijstje opgemaakt hebben, dit nu ook werkelijk gelooven Me willen thans over de buitengemeenten maar eens niet spreken, doch zullen ons alleen bepalen bij Ter Neuzen. Volgens de schatting kunnen 60 kinderen uit deze gemeente liet onderwijs aan die H. B. S. bijwonen. Nu bestaat er op twee scholen in deze ge meente gelegenheid tot het ontvangen van Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Er wordt hitter geklaagd, dat men aan deze zijde der Schelde geen Middelbaar onderwijs kan ontvangen zoo heet liet. Dan ligt liet voor de hand, zou men zeggen, dat van het M. U. L. O. althans een overdruk gebruik wordt gemaakt. Welnu op dit oogenhlik tellen de 7e, 8e en 9e klassen van school B 19 leerlingen en in dezelfde klassen der Bijz. school zitten er 18, voor een deel nog uit de omliggende ge meenten. Van deze 18 durven we gerust te zeggen, dat niet liet derde deel ooit eene H. B. S. zou bezoeken, al stond zij er morgen. En voor de leerlingen der openbare school zal dit wel niet veel meer wezen. Men kan hieruit zien, hoe betrouwbaar de opgaven zijn, die men den heer Vorsterman Van Oyen heeft verstrekt. En tevens hoe wijs de gemeenteraad van Ter Neuzen deed, toen hij op voorstel van den heer Drost de oogen maar dicht deed voor de financiëele gevolgen van liet voorge stelde besluit. Zie, als in school B en in de Bijz. school de klassen 7, 8 en 9 vol zaten, dan zou men mogen zeggen, dat de Terneuzenaars behoefte gevoelden aan een H. B. S. Doch waar liet aantal leerlingen dat van de aangeboden gelegenheid tot het ontvangen van M. U. L. O. zoo luttel is, moet men niet zeggen, dat het gros der bevolking de op richting eener H. B. S. wensclit. Integendeel het gros der bevolking geeft Het vervolg der geschiedenis zal dat loeren. Zoo zat dus onze vriend, de Italiaan in de provoost, schijnbaar aan zichzelf overgelaten, terwijl de vijand over hem triumpheerde! Maar weldra zou hij ervaren dat wat de menschen ten kwade hadden gedacht, door God ten goede gedacht was. Nog dienzelfden avond werd aan den majoor von Benedeck het wekelijkscli rapport van dienst ingeleverd. Hij doorliep het vluchtig, en toen hij aan de laatste bladzijde gekomen was, nam zijn gelaat een afkeurende uitdruk king aan. „Hoe nu 1" zeide hij bij zichzelven „de Italiaan drie dagen arrest wegens insubordinatie Zou hij weer den verkeerden weg opgegaan zijn Dat zou mij inderdaad leed doen. Ik kan het niet gelooven, en ik vrees dat hier wat bizonders achter schuilt." „Sergeant De onderofficier trad binnen. „Begeef u naar de provoost, waar de Italiaan in arrest is, en breng hem hier." Nog binnen een half uur stond de gearres teerde voor den majoor. „Waarom zijt gij naar de provoost gezonden vroeg de majoor. De soldaat deelde nu in bizonderlieden de gelieele toedracht der zaak mede. om heel het Middelbaar onderwijs niets. Men zal dan cok zien, dat de voorspelling, alsof de stichting dezer school de gemeente met op zware offers zal komen te staan, faliekant uit zal komen. Dat kan trouwens ieder nagaan, die rekening houdt met hetgeen wij omtrent liet M. U. L. O. hebben medegedeeld. De Commissie schatte de verhooging van den Hoofdelijken Omslag op 12Vs procent. Laat zij dat bedrag verdubbelen, dan zal ze nader bij de waarheid zijn. Daarom heet het ook in het voorstel afgescheiden van de financiëele zijde der zaak. Alsof dit er voor Ter Neuzen niet op aankomt Is het, zoo zouden wij willen vragen, thans de tijd voor Ter Neuzen, om zulke gewaagde toeren te doen In de laatste 2 jaren verlieten 52 leerlingen de Bijz. school wegens vertrek der ouders uit Ter Neuzen. Slechts 6 leerlingen kwamen in denzelfden tijd daarvoor in de plaats wegens vestiging in deze gemeente. Hoe liet dienaangaande op de Openbare scholen gesteld is, weten we niet. Doch het zou wel een wonder wezen, als alleen de Bijz. school de gevolgen ondervond van de algemeene malaise in onze stad. Waarom zijn al die menschen onze stad ontvlucht Omdat ze liet hier financieel zoo goed hadden Elk weet wel beter. Maar dan is liet ook onverantwoordelijk voor de acht leden van den Raad, dat zij op een goeden wintermorgen hun overhaast be sluit doordreven, zonder zich af te vragen, welke offers hun besluit van de gemeentenaren zal vragen. Ja maar, heet liet, de behoefte aan een H. B. S. is wel gebleken, want nu reeds'wonen 17 leerlingen uit Ter Neuzen elders het Middelbaar onderwijs hij. Het zal ons genoegen'doen, als iemand ons liet lijstje van 17 leerlingen uit onze stad die eene H. B. S. bezoeken kan bezorgen. We hebben ze na gedaan onderzoek mot den besten wil niet kunnen vinden. Heel liet opgeschroefde zaakje is dan ook niets dan een poging, om zeer enkelen ter wille te zijn, waarvoor straks de belastingbetalers mogen bloeden. Ie.ts groots doenzonder op de financiëele zijde te letten daarmede is dit besluit naar waarheid gekenmerkt. Naar liet „Nbl. v. N." verneemt zal men binnenkort overgaan tot de verbouwing van „Is er niets anders tussclien u en den kapi tein voorgevallen „Niets, majoor „Hebt gij er ook iets tegen, aan mij mede te deelen wat het was, waarover gij dacht en dat gij den kapitein niet wildet zeggen „Neen, in geenen deele, majoorIk wilde juist den kapitein zeggen, dat het mij leed deed te bemerken, dat hij zoo goed met den duivel hekend was, dat hij mij zijn adres kon geven, en dat ik wensclite, dat God hem spoedig van dat gezelschap verlossen mocht, en hij een beteren\ riend en Leidsman mocht leerenkennen. „Gelooft gij inderdaad, dat er werkelijk een duivel bestaat?" vroeg de majoor. „Zonder eenigen twijfel", antwoordde de Ita liaan. „Gods Woord leert ons duidelijk, dat er zoowel gevallen engelen als gevallen men schen zijn, en dat hun vorst of overste, de Satan, rondgaat als een brieschende leeuw, zoekende wieii hij zou mogen verslinden." „Indien dat waar is," riep de mojoor uit, dan zijn wij allen verloren want ik zie eer kans om een leger van tweemaal honderd duizend Oostenrijkers te verslaan dan iets met zekerheid tegen onzichtbare booze geesten te ondernemen." „Ja, majoor, met kruid en lood gewis zeer weinig", antwoordde de soldaat, hetzelfde de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het belendende perceel Keizersgracht 164 zal er hijgetrokken worden. De Staatscommissie voor de Grondwets herziening komt Maandag 8 dezer tot voort zetting van hare werkzaamheden weer bijeen. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct. meldt, dat de zoogenaamde toe- slagontwerpen in de Eerste Kamer, op zooveel verzet zullen stuiten, dat verwerping er van zoo goed als zeker is. - „Het Volk" kan met stelligheid verze keren, dat reeds op den avond van 22 De cember, toen de behandeling van de twee voornaamste deelen van de Marinebegrooting werd uitgesteld, in parlementaire kringen liet plan werd beraamd, in plaats van een schip van 71.00 ton, in Februari tot den bouw van een Nederlandsche Dreadnought te hesluiten, dubbel zoo groot en dubbel zoo duur. 77 Naar de „Nieuwe Crt", verschijnende te s Gravenhage, verneemt, zou er een blijde gebeurtenis aanstaande zijn hij II. M. Koningin Wilhelmina. De Rotterdammer schrijft dat het verspreide bericht niet tegengesproken wordt. ITALIE-TURKIJE. Men ziet nog de vredesduif opvliegen. Althans uit Weenen wordt gemeld, dat daar andermaal tijdingen uit Konstantinopel zijn ontvangen,die van een spoedigen vrede spreken. Men wil echter eerst afwachten hoe in Turkije de verhouding zal zijn tussclien liet nieuwe kabinet en de Kamer. Saïd-pacha zou wel geneigd zijn het sluiten van den vrede te helpen bevorderen, maar de groote vraag blijft echter of er een basis van vredesonder handelingen gevonden kan worden. De mee- ningeu van de oorlogvoerende mogendheden zijn en blijven zeer uiteenloopend, zoodat een vergelijk buitengewoon moeilijk zal zijn. Een Parijsch blad meldt, dat er onderhan delingen geopend zullen worden voor een redelijken en e'ervollen vrede voor Turkije, maar die tegelijkertijd gunstig is voor Italië] daar de annexatie van Tripoli en Cyrenaica zal vvorden erkend. Zelfs gelooft men, dat nog in deze maand met de vredesonderhan delingen een begin zal worden gemaakt. Zal de duif nu spoedig met het palmtakje terugkomen? We zouden haast gaan vreozen wanneer wij lezen, dat de Italiaansche vlieg tuigen, die hun opstijgingen weer hebben hervat, groote troepenmachten in de omstreken van do stad hebben gesignaleerd. Bovendien Woord leert ons dat de booze geesten alleen met geestelijke wapenen bevochten kunnen worden. Maar de Heere zij geloofdzijn kinderen staan in dien geestelijken strijd niet alleen en Hij heeft lien van uitmuntende wapenen voorzien. De apostel Paulus zegt: „Doet aan de gehcele wapenrusting Gods, op dat gij kunt staan tegen de listige omleidingen ues duivelshij beschrijft deze wapen rusting op de volgende wijze „Uwe lendenen omgord hebbendé met de waarheid, en aangedaan hebbende de borst wapenen der gerechtigheid en de voeten ge schoeid hebbende met de bereidheid van het Evangelie des vredes, en bovenal aangenomen hebbende liet schild des geloofs, niet hetwelk gij al de vurige pijlen des boozen zult kunnen uitblusschen. En neemt den helm der zalig heid en het zwaard des Geestes, hetwelk is Gods woord." Gij ziet dus, majoor, dat wij in dezen gewichtigen strijd niet van wapenen ontbloot zijnen daar God deze wapenrustig aan zijn volk geschonken heeft om die te ge bruiken, zoo is het de wil des Heeren dat we haar onophoudelijk in Zijn kracht tegen onzen geestelijken vijand keeren; daarom geeft de Heilige Geest ons de verzekering „wederstaat den duivel, en hij zal van u vlieden." (Wordt vervolgd). Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1