m nieuws- en Advertentieblad Antirevolutionair Zeeland. Een betrouwbaar gids. Uit Stad en Provincie. No. 878. Maandag 1 Januari 1912. 9e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag* en /ïjdagavond, uitgezonderd op I,ee td? gen, Uitgever D. H. LI TT !J Az. te TF.ï bij den Uitgever TFR NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe nngaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prrjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. J-let eerstvolgend nummer van dit blad zal V r ij d a g- avond Versehijnen. In liet leven van elk mensch komen vele oogenblikken voor, waarop hij gaarne een vertrouwd vriend om raad zou willen vragen. Zoo menigmaal toch gebeurt het, dat men, staande voor een beslissing, niet recht weet, welken kant te kiezen. En toch kan van die beslissing zooveel afhangen. Of ge bij zekere gelegenheid spreekt dan wel zwijgt, en zoo ge spreekt op welke wijze en in welken zin of ge, geplaatst voor eene keuze, links dan wel rechts gaat, beslist vaak voor heel uw leven. Telkens weer komt ge in uw dagelijkscli bedrijf voor de vraag te staan, wat ge doen zult in dit of dat geval. Ge besluit naar uw beste weten en naar den kijk, dien ge op do dingen hebt. Doch welken waai borg hebt ge, dat uw keus de juiste is Dat de zonde u omringt ondervindt ge elk oogenblik van uw leven. Voor hare verleiding zijt gij nooit veilig. Eu altijd weer komt go tot de ontdekking, dat die zonde een aan- knoopingspunt vindt in uw hart. Hoe zult gij 11 wapenen tegen hare aanslagen Gij staat voor eene donkere toekomst, on wetend van hetgeen zij in haren schoot voor u verborgen houdt. Wat zal zij u brengen'? Hoe veilig zouden wij ons gevoelen, indien wij in al die gevallen een onfeilbaren gids hadden, een leidsman en beschermer, die telkens ons zei, hoe we te handelen hebben. Aan zulk een gids hebben we zeker be hoefte, waar we staan voor een nieuwen jaar kring. Zulk een gids is er. Hij is Jezus, de Zoon Gods. Hij is niet slechts een onfeilbaar wegwijzer, die ons zegt, welken weg we te kiezen hebben, maar ook een almachtig beschermer, die ons behoedt voor elk gevaar, indien wij ons aan Zijne leiding overgeven. Hij weert niet alleen alle gevaren af, die ons bedreigen van buiten, doch doodt ook de zonde in ons en leert ons te leven tot ver heerlijking Zijns Vaders. Hij verzoent onze zonden en verlost ons van alle schuld. Aan Zijne hand gaan we veilig het nieuwe jaar in. Hij is een betrouwbaar gids, die ons wijst den smallen weg ten leven; die ons de ware wijsheid leert en ons aan 't einde van dien weg een plaats wil geven in 't huis Zijns Vaders, waar vele woningen zijn. Lezer, ga zonder dien gids het nieuwe jaar niet in. Hij biedt Zijn hand u aan en noodigt u uit, Hem te volgen. Wie met Hem het nieuwe jaar intreedt kan niet dwalen en wat de toekomst dan ook moge brengen, het einde des jaars en van het leven zal vrede zijn. Die gids moge ons en al onze lezers leiden in 1912, dan zal het zeker voor ons allen een gelukkig jaar zijn. TER NEUZEN, 30 December 1911. In den loop van het jaar 1912 zal het 25 jaar geleden zijn dat de heeren G. Wieland en A. Visser onafgebroken lid waren van den gemeenteraad alhier. Door notaris van der Moer werd alhier in het „Hotel Rotterdam" ten verzoeke van de erven van den heer en mevr. Standaard- Reijchler, in het openbaar geveild 1. Een woonhnis met toebeliooren, aan de Zandstraat alhier, groot 2 aren 70 .centiaren. Hiervoor werd koopster mevr. de wed. Koch- Standaert voor f 4500. 2. Een huis of kantoor met erf aan de Lange Kerkstraat, groot 67 centiaren. Dit perceel werd gekocht door de Firma Van Cantfort Koch voor f 2500. Voor de verder geprensenteerde 2 perceelen in de Nieuwstraat werd de inzet niet verhoogd en deze opgebonden. Hoek, 28 Dee. Heden werd alhier aanbesteed door de Vereeniging „Doelmatige Samenwer- king" 180,000 K.G. superph., 46,000 K.G. chilisalpeter, 10,000 K G. kainiet en 10,000 K.G. thomasphosphaat. Ingeschreven werd voor superph. door de heeren A. Hamelink, f 2,38, de Moor-Vlaminck, Hulst, f2,356, W. Bedet, Ter Neuzen, f 2,32, A. Wieland, Ter Neuzen, f 2,30, G. Dees Jr., Hoek, f2,27, P. Hoste, St. Laurenns, f2,26, P. J. Scheele, Ter Neuzen, f 2,25°, D. Scheele Az., Ter Neuzen, f2,25; voor cbilisalpeter door de heeren W. Bedet, Ter Neuzen, f 11,70, P. J. Scheele, Ter Neuzen, f 11,65, D. Scheele Az., Ter Neuzen, f 11,60; vóór kainiet door de heeren A. Wieland, Ter Neuzen, f2,20, P. J. Scheele Ter Neuzen, f2,10; voor Thomaesphosph. door de heerenA. Wieland, Ter Neuzen, f2,15, A. Hamelink, Ter Neuzen, f2,10. De levering van superph, en cbilisalpeter werd gegund aan D. Scheele Az., kainiet aan P. J. Scheele en Thomasph. aan A. Hamelink, allen te Ter Neuzen. Zaamslag, 28 Dec. Heden werd alhier aan besteed door de vereeniging „In 't belang dei- Landbouwers" te Zaamslag 233,600 K.G. superphosph., 14,900 K.G. Thomasphosph., 104,000 K.G. cbilisalpeter, levering 2de helft Febr., 63,900 K.G., chilisalp., lev. 1ste helft April, 32,900 K.G. chilisalp., lev. 2de helft Mei 1912. Ingeschreven werd voor superph. door de heeren A. M. Gevers, Bergen op Zoom, f2,50, P. J. v. Ardenne, Dor drecht, f2,46, Internationale, Zwijndrecht, f2,41, L. Evertsdijk, Biezelinge, f 2,40, de Moor-Vla minck, Hulst, f2,37, W. Bedet, Ter Neuzen, f2,35, Gebr. Kleijn, Drunen, f2,34, A. G. Blon- deel, Aardenburg, f 2,34, A. Hamelink, Ter Neuzen, f2,33, A. Wieland, Ter Neuzen, f2,32, Adriaansen-Polfliet, Groenendijk f 2,31, P. J. Scheele, Ter Neuzen, f 2,28°, P.Hoste, St. Lau- reijns, f 2,28, D. Scheele AzTer Neuzen, 2,27%o- voor Thomasph. door de heeren P. J. v. Ardenne, Dordrecht, f2,34, A. Wieland, Ter Neuzen, f 2,15, A. G. Blondeel, Aardenburg, f 2,13, A. Hamelink, Ter Neuzen, f2,09, Wed. L. Groosman, IJzendijke, f2,08; Voor chilisalp. door de heeren lste lev. 2de lev. 3de lev. L. Evertsdijk, Biezelinije f 11,99 f 12,10 f 12,10 A. M. Gevers, Bergen op Zoom f 11,91 f 11,95 f 11,87 Snelleinan, Dinteloord f 11,83 f 11,83 f 11,83 A. G. Blondeel, Aardenburg f 11,74 f 11,74 f 11,74 W. Bcdct, Ter Neuzen f 11,65 f 11,88 f 11,75 P .T Scheele Ter Neuzen f 11,62 f 11,67 f 11,55 De levering van superph. werd gegund aan D. Scheele Az., Ter Neuzen, Thomasph. aan Wed. L. Groosman, IJzendijke, chilisalp., de drie partijen, P. J. Seheele, Ter Neuzen. Vergadering van den ring Zeeuwsch-Vlaanderen van den Geref. Jongel.bond, gehouden te Zaamslag 2e Kerstdag. De vergadering werd geopend met gebed en psalmgezang, waarna een gedeelte van Gods woord werd gelezen en de notulen werden goedgekeurd. Door den secretaris werd medegedeeld dat de Geref. Jongel Vereen, op liet Spui als lid was toegetreden, zoodat, daar die te Hoek weer overleden is, het aantal vereeuigingen gelijk blijft. Hierna werd door vr. Catsman van Oostburg het eerste onderwerp behandeld, dat op de agenda stond, n.m. „het Ringbezoek". De inleider erkende dat het een afgezaagd onder werp was doch het was wel weer noodig, daar het ringbezoek nog weinig vrucht in onzen ring afwerpt, niet alleen door de schuld van het Ringbestuur, doch ook door gebrek aan leiding van wege het Afdeelingsbestuur van Zeeland. De inleider wees achtereen volgens op het nut en op het doel van het Ringbezoek dat een tweeledig karakter draagt, een onderzoekend en een raadgevend karakter. Het nut daarvan is dat het Ringbestuur op de hoogte komt van de vereenigingen en hunne werkwijze, en ook van hunne gebreken en kwalen. Het doe! is, om uit die kennis van den toestand der vereen, af te leiden, wat dienen kan ter genezing, ter bemoediging en ter versterking. Aan het slot gaf inleider enkele wenken hoe z. i. liet Ringbezoek het beste zou werken 1. moest er wezen vaste regeling en eenzelfde methode voor alle ring bezoek 2. dient het te gebeuren door het Ringbestuur zelf, waarom dan ook gezorgd dient te worden dat er eene goede keuze voor Ringbestuurders geschiedt; 3. dient het enkele raaien herhaald te worden 4. vooraf dient bepaald waarop bijzonder de aandacht ge vestigd moet worden5. is een vragenlijstje onmisbaar6. moet er vooral gelet worden op een goede samenstelling van liet rapport. Naar aanleiding van dit ringbezoek moet dan bepaald worden welk onderwerp op de ring- vergadering behandeld moet worden. Bij de bespreking werd door vr. G. den Deurwaarder van Axel het Afd.Bestuur ver dedigd en liet vragenlijstje afgekeurd. Als tweede inleider verkreeg 1111 liet woord vr. M. van Vliet van Axel over liet onderwerp „De Zending en de Geref. Jong.Vereen." Deze inl. zette voorop dat het begin en het einde van alle dingen, dus ook van de Zending, in God ligt. Daarna sprak de inleider over liet wezen der Zending, die door God is be volen tot zijn eigen eer en dus niet allereerst dient tot zaligheid des menschen. De zender is God zelf die Christus heeft uitgezonden, welke laatste als eenig gezondene, alleen het recht heeft om de Zending te doen geschieden. De Zending moet geschieden niet door parti culiere personen of vereenigingen, daar deze niet de macht bezitten oin de sleutelmacht uit te oefenen of de sacramenten te bedienen. Deze macht heeft Christus aan de kerken geschonken die dus ook het recht hebben 0111 Zending te drijven en dat wel niet de meerdere kerken maar de plaatselijke kerken. Verder moeten de te zenden personen in het ambt staan en zijn onze kerken allereerst geroepen om zich te wenden tot onze eigen bezittingen. Als wijze van zending drijven wordt ons in den Bijbel aangewezen de weg der overtuiging. Hierna komt inl. tot liet tweede gedeelte, hoe de Ger. Jong. Ver. staat tegenover de Zending. En dan wees inleider er op, hoe het zendincs- bevel, door middel der kerken komt tot alle geloovigen, dus ook tot onze jongelingen. Ook wij hebben in deze eene roeping. Niet door zelf aan zending of evangelisatie te doen, maar door de beginselen en het werk der Zending te bestudeeren. Christus bevel luidtonder wijst alle volken", en de eerste eiscli voor een onderwijzer is dat hij zelf weet, wat hij onder wijst. Als weg daartoe wees spr. aan, dat we beginnen moeten met de Zending te be handelen als een afzonderlijk vak en dan achtereenvolgens eerst de beginselen der- Zending, dan in 't kort de geschiedenis daarvan en eindelijk de toestand van de heoendaagsche Zending, speciaal die van de Geref. Kerken. Door deze methode zal de jongeling kennis van, belangstelling in en bereidwilligheid tot medearbeid voor de Zending verkrijgen. Naar aanleiding van deze inleiding werd eene bespreking gehouden over de methode van behandeling en over het werk van parti culieren ten opzichte der Zending. Thans was aan de orde het derde onder werp n.m. „Ons Bondsorgaan", ingeleid door vr. J. Riemens van Zaamslag. Hierbij werden we voorgelicht omtrent het nut van ons bondsorgaan als werktuig van liet Bondsbe- stuur om ons voor te lichten bij onzen ge- zamenlijken arbeid. I11I. toonde aan hoe dooi de zonde overal de orde verstoord is en deze weer hersteld wordt door de gemeene gratie. Een organisatie dient om de gevolgen der zonde te voorkomen of te herstellen en weer verband tussclien de menschen te brengen. Dit geschiedt nu in onzen Bond door ons Bondsorgaan. Daardoor ontstaat er eenheid van handelen. Ons Bondsorgaan geeft echter geen algemeene regel doch slechts leiding. Hierbij werd door inl. gewezen op de ver schillende leidraden, prov. brieven en artikelen in het Geref. Jongelingsblad, die allen dienen om de leden voor te lichten en te helpen. Ook om de zelfwerkzaamheid der leden te bevorderen, is het gewenseht de leidraden van den Bond tc bevorderen, daar ieder, wanneer hij liet Jongelingsblad leest, dan in de gelegenheid is, zelf alles na te zien. Inleider wekte de jongelingen krachtig op, allen ons Bondsorgaan te lezen en dit ook goed te lezen. De beste lezers van ons blad zijn of worden ook de beste leden onzer ver eenigingen. De vierde inleider, die spreken zou overdo stoïcijnen, was niet aanwezig, zoodat de stoï cijnen rustig in hun graf hieven. In diens plaats werd nu door vr. Dees van Zaamslag georeerd over het onderwerpBevolking en Productie". Deze inleider schetste ons eerst de groote tegenstelling tussclien armoede en rijkdom, tussclien hem die gebrek lijdt en hein die overvloed heeft. Deze tegenstelling is er altijd geweest, waarom dan ook reeds vele stelsels uitgedacht zijn om deze tegenstelling weg te nemen. Inleider ging daarna die ver schillende stelsels na, als 1. het socialisme dat meent, door het aan heffen van den strijdkreet tegen hetlkapitalisme, den toestand te verbeteren; maar door haat en nijd onder de menschen te brengen kan geene goede verhouding tussclien rijken en armen teweeggebracht worden. 2 liet. communisme, dat gelijkstelling der partijen verlangt en zijn leus vindt in het „vrijheid, gelykheid en broederschap", doch dat dit stelsel niet opgaat, bewijst wel het. feit dat liet nog nooit is mogen gelukken 0111 het verder te brengen dan tot eene poging 0111 tot toepassing van dit stelsel te geraken. De voorstanders meenen door de toepassing een hemel op aarde te krijgen, maar Ds. Funcke wees er reeds op dat dan juist het beest achtige in den mensch zich zou openbaren, in zijn zonden en verkeerde lusten. Ook toon de inleider aan dat alles in de schepping aan toont dat er op aarde verschil in aanleg en en karakter en dus ook in stand wezen moet. Bovendien doodt dit stelsel alle energie in den mensch. 3. liet Maltusianisme van den geleerden Engelsclie Maltus, die beweerde dat de aarde in de toekomst geen voldoende producten zou voortbrengen om liet aangroeiende menschdom te voeden. Daarom wilde hij beperking der aau- groeiing van liet menschelijk geslacht door late huwelijken. Doch dit stelsel berust op ver- verkeerden grondslag en rekent niet met an dere omstandigheden, zoodat liet evenmin op gaat als socialisme en Communisme. Wat menschelijke wijsheid niet kan volbren gen kan echter geschieden door het Christen dom, dat kapitaal en arbeid tot elkaar brengt, want „Rijken en Armen ontmoeten elkander". Het Christendom waakt tegen onderdruk king van den arbeid. Alleen liet Christendom geeft eene ware oplossing. Bij de bespreking op dit onderwerp volgende, werd nog gesproken over het communisme onder de eerste Christenen te Jeruzalem, ter wijl door een der debaters er op gewezen werd dat de inleider niet genoeg de beginselen uit de H. Schrift naar voren had gebracht. Hierop werd de vergadering met dankzeg ging gesloten. Elke aanwezige zal zeker wel overtuigd zijn dat deze dag goed besteed was.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1