deVerdieping 31 Trouw zaterdag 6 november 2010 De Aung Chang Tha tempel in Kalaw, Shan. „Afscheiding voor Shan is een gepasseerd station. De geschiedenis van de Burmese volken zijn te verweven geraakt." foto hans-bernhard huber, hh zag, behielden ze hun wapens. In de aanloop naar de verkiezingen ontstonden er spanningen. Het be wind eiste dat de minderheden hun legers onder gezag van de Tatmadaw, het Burmese leger zouden plaatsen. Dat hebben enkele van de grootste groepen, zoals de Wa en de Kachin, geweigerd omdat ze willen afwach ten wat de nieuwe regering hun aan politieke rechten zal bieden. Hoewel China op alle partijen druk uitoefent om de grensgebieden rus tig te houden, is het niet "ondenkbaar dat conflicten opnieuw zullen op laaien. De bijgelovige generaals hebben er alles aan gedaan om te zorgen dat de sterren gunstig staan op de verkie zingsdag. Zo is de keuze voor verkie zingen op de zevende november ge maakt op advies van astrologen, zo als dat gebeurt bij alle belangrijke gebeurtenissen. Ook duidt het op voorspoed voor juntaleider senior general Than Shwe dat er onlangs een nieuwe witte olifant is gevon den. Than Shwe, die tegen de tachtig loopt, beschouwt zich als een nazaat van de koninklijke dynastieën. Van Etnische minderheden In Burma, of Myanmar zoals de jun ta het land heeft genoemd, wonen vele etnische minderheden Burmanen of Bamar vormen 65 procent van de bevolking van 48 miljoen, de Shan 9 procent, de Ka ren 6 procent. Verder zijn er de Ralchine (5), de Chineze Burme- zen (3), de Mon (2) en de Kachin (i). Negen op de tien Burmezen zijn boeddhistisch; christendom en is lam zijn de andere religies. oudsher symboliseert de witte oli fant langdurige koninklijke macht en voorspoed. Naar verluidt moest de oude vlag twee weken geleden ten grave worden gedragen door een groep ambtenaren en militairen die op dinsdag geboren zijn. Dit om de invloed van Suu Kyi die op dinsdag ter wereld kwam in deze cruciale tij den te ondermijnen. Ondanks de strenge regie en de gunstige voortekenen wil de State Peace and Development Council, zo als de junta officieel heet, zo min mo gelijk pottenkijkers. Buitenlandse waarnemers zijn voor de verkiezin gen niet nodig, hebben de autoritei ten laten weten, enkele diplomaten en VN-medewerkers zijn voldoende om de gang van zaken in de ruim 40.000 stembureaus te inspecteren. Kandidaten hebben officieel recht op twee waarnemers per stembu reau, maar de meesten hebben grote moeite vrijwilligers te ronselen. Media zijn niet welkom om van het proces verslag te doen, zo meldde een recent persbericht. Ook toeris ten hebben, ondanks dat het hoog seizoen is, de laatste tijd aanzienlijk meer moeite dan gewoonlijk om een visum te krijgen. De autoriteiten wil len voorkomen dat zich journalisten mengen onder de vakantiegangers. En het internet in Burma laat het de zer dagen regelmatig afweten. Critici zeggen dat de verkiezingen slechts dienen om de militairen van een legitiem civiel jasje te voorzien en de internationale kritiek over het uitblijven van hervormingen te doen verstommen. De Britse ambassadeur Andrew Heyne is in zijn koloniaal ogende kantoor aan de rivier ongewoon openhartig over de leans dat militai- ren met deze verkiezingen democra tische intenties hebben. „Je kunt ze alleen beoordelen op hun daden. De manier waarop campagne gevoerd wordt, geeft geen reden om optimis tisch te zijn over vooruitgang. De fei ten zijn zeer teleurstellend. Triest ge noeg zijn de verkiezingen een enor me gemiste kans om aan een nieuw tijdperk te beginnen." Zijn ondiplo matieke taal is een graadmeter voor de frustratie van Westerse landen dat de junta de jarenlange politieke druk en beperkte economische sanc ties aan zijn laars lapt. Het staat vast wie morgen tot win naar wordt uitgeroepen. Een kwart van de zetels is immers toegewezen aan militairen en de partij van de junta opereert in de aanloop naar de verkiezingen vanuit een zeer be voorrechte positie. Er zijn talloze voorbeelden van intimidatie. Ook mogelijkheden tot manipulatie van de resultaten zijn er genoeg. Zo zijn er berichten dat soldaten en ambte naren massaal van tevoren moeten stemmen, net zoals dat bij het refe rendum over de grondwet in 2008 gebeurde. Ook zouden commandan ten de bevoegdheid hebben namens hun ondergeschikten te stemmen. Met nog een dag te gaan tot de ver kiezingen verschijnt in Rangoon meer militaire politie op straat. Ter wijl de sfeer van controle en intimi datie toeneemt, hangt er een grote vraag boven het getormenteerde land: Hoeveel Burmezen zullen mor gen een daad van verzet durven ple gen door thuis te blijven of door te gen de regeringspartij te stemmen? Het antwoord op die vraag komt misschien wel nooit. Burmese ana listen denken dat de senior generaal Than Shwe niet met minder dan 80 procent van de zetels genoegen zal nemen. Dat is het percentage dat de partij van zijn politieke nemesis Aung San Suu Kyi behaalde in de vorige verkie zingen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2010 | | pagina 4