deVerdieping 27 Canard Trouw zaterdag 6 november 2010 Sylvain Ephimenco In Frankrijk heeft de regerende macht altijd een duistere reputatie gehad als het gaat om het on der druk zetten of afluisteren van journalisten. Denk aan de geheime cel die president Mitter rand in een kelder van het Elysée-paleis had geïn stalleerd. Honderden journalisten werden van daaruit jarenlang illegaal afgeluisterd. Nu wordt president Sarkozy door het blad Le Canard enchainé er van beschuldigd vier journalisten te hebben la ten bespioneren. Zoiets lijkt in Nederland on denkbaar. Politici zijn nette, ietwat saaie mensen die zich wel twee keer bedenken alvorens zich in journalistieke zaken te mengen. Of niet? Volks krant-journalist en columnist Bert Wagendorp beweerde eergisteren in het radioprogramma 'Kunststof dat toenmalig vicepremier Wouter Bos drie jaar geleden om zijn hoofd heeft gevraagd. Het voorval speelde zich af in 2007. Volgens Wa gendorp werd hij door zijn hoofdredacteur Pieter Broertjes daarvan op de hoogte gesteld. De vice premier zou een column van Wagendorp niet echt hebben gewaardeerd en de baas van de Volkskrant telefonisch op het matje hebben ge roepen. Zijn eis was even helder als wereld vreemd: de columnist moest worden ontslagen omdat hij hem 'stemmen kostte'. Je kunt natuur lijk ook denken dat deze s tukjes schrijver zich groter wil maken dan hij is. Van Wouter Bos ken ik de fascinatie voor opiniërende journalisten vrij goed. Net als anderen in het beroep kreeg ik re gelmatig mails van de PvdA-leider, soms een tele foontje of een uitnodiging om te gaan lunchen, waar ik nooit op in ben gegaan. Maar hoewel het duidelijk was dat de politicus op een zekere mate van beïnvloeding van zijn doelwit uit was, bleef de mailwisseling altijd correct, vriendelijk en soms zelfs charmant. Maar stel je eens voor dat het verhaal klopt. Dat Wouter Bos zo dom is ge weest om als vicepremier en fervente aanhanger van de vrijheid van meningsuiting, het hoofd van een journalist te eisen. Dan hebben we hier te ma ken met een zeer ernstig incident dat niet alleen het hoofd van een columnist had kunnen kosten maar misschien ook dat van een minister. Het verbaasde me daarom zeer dat, behalve GeenStijl en Nu.nl, niemand tot gistermiddag het nieuws had opgepakt. Niemand dus die Bos en Broertjes hierover om opheldering vroeg. En er is nog iets dat me dwars zit. Wij, columnisten, zijn onverbe terlijke moralisten die voortdurend bezig zijn ge sjoemel, leugens, hypocrisie en manipulatie aan de kaak te stellen. Hoe kun je nog geloofwaardig zijn als je een dergelijk geval van ontoelaatbare politieke pressie niet in je stuk vermeldt? En zelfs als je hoofdredacteur een veto hierop heeft uitge sproken, zijn er nog genoeg passerende microfo nen om je verhaal in kwijt te raken. Wagendorp doet dit nu wel. Drie jaar na dato en ruim na het vertrek van zowel politicus Bos als hoofdredac teur Broertjes. Ik ben natuurlijk geen achterdoch tig mens dat in collusie tussen politici en journa listen gelooft. Daarom ook ben ik ervan overtuigd dat bij de eerste volgende editie van Trouw brie ven van Bos en Broertjes deze canard 'zullen ont zenuwen. Vanzelfsprekend zal ook in de volgende column van Wagendorp uitvoerig worden bena drukt dat zijn woorden verkeerd zijn begrepen en uit hun context zijn gerukt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2010 | | pagina 2