eindeloze Het BN DeStem.nl zaterdag 6 november 2010 Tientallen jaren al staan er stei gers rond de Sint-Jan. Als er al geen grootschalige restauratie gaande is, dan staan ze er wel voor (klein) onderhoud. Hele generaties zijn in Den Bosch opgegroeid met de stellages rond de gotische kathe draal. Bezoekers, een miljoen toeristen per jaar, nemen de ontsiering voor lief. Een vertrouwd beeld zijn ze geworden, die stei- gerwerken. 1-Iet eind is in zicht; beetje voor beetje schudt de Sint-Jan momenteel de steigers van zich af, alsof het najaarsblaadjes zijn. Het hele jaar 2011 zal de kerk er ver schoond van blijven. De derde restauratie in de laatste 150 jaar nadert haar einde; ge durende 120 jaar werd er in dat tijdvak ge beiteld, gemetseld of geschilderd aan de kerk. „De Sint-Jan is een trots en overdadig geor namenteerd pronkstuk van de late gotiek in de Lage Landen dat binnen het huidige Nederland in dit opzicht zijn gelijke niet kent", stelt de Bossche burgemeester Ton Rombouts vast in het voorwoord van een De befaamde luchtbogen met beeldjes. Illustraties Gary Scanlan De huidige Sint-Jan blijkt nóg ouder dan lang is aangenomen. Niet in 1380, maar al rond 1350 werden de eerste stenen gelegd voor de nieuwe kerk die heeft geleid tot de bestaande, gotische kathedraal. Het weetje komt uit het boek 'De Sint-Janskathedraal van 's-Hertogenbosch, geschiedenis van de bouw', een standaardwerk met nieuwe inzichten over de bouw, die eigenlijk nooit heeft stilgelegen. door Henk Mees foto's Mare Bolsius

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2010 | | pagina 5