Dordtse vlaggenontwerper heeft nieuwe eilandvlag al klaarliggen I - LyIaPra kj O Ontwerp en stuur in! Laatste kans' Creëer uw eigen vlag van Schouwen-Duiveland Gang van zaken Bedrijfsauto's voor Zeeuwland Colofon HI III i s februari zoos 9 Theun Okkerse, telg van Schouwen-Duivelandse familie, koppelt in zijn ontwerp het eiland als Zeeuwse regio aan de legende van de zeemeermin Theim Okkerse, met een klein model van zijn eilandvlag in de hand: "Iets wat complex is, moet juist simpel gebracht worden." Foto Gert van Engelen ZIERIKZEE/DORDRECHT - Een Dordtse vlaggenontwerper blijkt een compleet ontwerp te hebben klaar- liggen voor een nieuwe Schouwen- Duivelandse eilandvlag. Vreemd hoeft dit niet te wezen: Theun Okkerse heeft een innige band met het eiland; zijn familie woonde er eeuwenlang. Blij verrast was hij met de oproep van 'Wereldregio' aan de lezers om ideeën in te sturen voor een andere, en betere regiovlag. Dit geeft hem de kans om zijn ontwerp onder de aandacht te brengen. Grafisch vormgever Okkerse (1954) heeft schik in de ontwerpwedstrijd die de krant heeft ontketend. "Er valt ook wel iets af te dingen op de huidige vlag van Schouwen-Duiveland. Het is zichtbaar een compromisvlag, die alle heren op het eiland probeert te dienen: de vier kleuren zijn ontleend aan oude gemeentevlaggen. Maar het feit dat deze gemeentevlaggen nog steeds worden gebruikt, driejaar nadat de eilandvlag van drs. J.F. van Heijningen is vastgesteld, spreekt boekdelen. Hij wordt gewoon niet omarmd." Toch was het niet deze, maar een heel andere vlag, die Okkerse ertoe aanzette om zijn eilandvlag te on twerpen: de lelijke logovlag van de Gemeente Schouwen- Duiveland. Deze vlag, feitelijke slechts een stuk wit texdel met tekst en het vignet van de gemeente, stoorde Okkerse nogal. Hij vond dat met dit dundoek was "afgegle den naar het niveau van de pr-vlag van het administratiekantoor-op-de-hoek". Hij zag deze non-vlag dikwijls tijdens fiets tochten, bij een gemeentewerf in Burgh- Haamstede. Regelmatig brengt Theun Okkerse met zijn gezin vakanties door in Nieuw- Haamstede. Hij voelt zich thuis op Schouwen-Duiveland. "Mijn oudst bekende voorvader is in 1398in Zierikzee geboren. En hoewel ik zeifin Dordrecht woon, is mijn vader nog afkomstig van het eiland, uit Bruinisse. Tijdens zomerva kantie logeerde ik bij ooms en tantes, en nu kom ik er zelfs als volwassene enkele keren per jaar." Rondrijdend op zijn fiets zag hij zo steeds die zielloze logovlag. Thuisgekomen zocht hij via internet uit of Schouwen-Duiveland niet over een vol waardige eilandvlag beschikte. Hij kon er niets over vinden en kreeg toen het idee om zelf een krachtige vlag te ontwerpen, als tegenhanger van de "armoedige" log ovlag. Okkerse is een professioneel vlag genontwerper. Zijn laatste ontwerp is de vlag van het waterschap Hollandse Delta, waarvan Jan Geluk uit Schuddebeurs, columnist van 'Wereldregio', de dijk graaf is. Daarnaast is Okkerse lid van de Vereniging voor Vlaggenkunde, en heeft hij zitting in de tentoonstellingscommissie van het Vlaggenmuseum in Rotterdam. Hij vertelt wat hij tijdens het ontwerp van de eilandvlag zoal overwoog. "De Gemeente Schouwen-Duiveland beslaat eenheeleiland,metveellosse woonkernen, die veelal een eigen vlag hebben, zoals Zierikzee, Brouwerhaven, Haamstede en Bruinisse. Deze vlaggen zijn vaak te zien zijn, omdat het toeristische centra zijn. Dit gegeven stelt een ontwerper voor een onmogelijke opgave: je kunt nooit die oude stads- en dorpsvlaggen als uitgangs punt nemen, want dan trekt je de een of de ander voor." Okkerse koos ervoor om Schouwen- Duiveland te benaderen als een regio, als een landstreek. "Al heel lang wordt het eiland met één naam aangeduid, Schouwen-Duiveland. Daarom ligt het al voor de hand om een vlag voor het eiland te maken, een regiovlag. Een regiovlag geeft het eiland ook een duidelijker posi tie: kleiner dan de provincie, groter dan de woonkernen. De regiovlag zweeft er als het ware tussen, en wordt daar mee naar een eigen plan getild. Door die positionering heb je ook meer ruimte om iets moois te maken." Minstens zocruciaalvondTheun Okkerse het om in de vlag aan të geven dat Schouwen-Duiveland een Zeeuws eiland is. "De Zeeuwse vlag is in heel Nederland bekend. Iedereen weet dat het een gol vende vlag is. Deze vlag is pas ontworpen in 1948, maar werd vrij snel populair. Op die bekendheid lift ik mee door de golven van provincievlag te transplanteren naar de eilandvlag, zij het in een iets lichtere kleur. Hiermee is de plaats van het eiland geografisch bepaald: in Zeeland." Bovenop de golvende banen van de zee plaatste hij het meerminpaar, de zeemeermin en de zeemeerman die staan voor de fameuze legende van de zeemeer min van Westenschouwen. "Dit is het mooiste en sterkste verhaal van Schouwen-Duiveland; dit verhaal hóórt bij het eiland. Een eilander weet dat sollen met de zee niet mag. Daar gaat die legende over, of je nu aan de dijk woont of er mid den op. Ik heb het echtpaar in het zwart afgebeeld, als een silhouet. Je kijkt als het ware tegen het licht in naar het water, en je ziet het paar daar zwemmen. De meer man is een echte vent met borsthaar, de meermin een echt meisje met een wes pentaille. Een aardigheid is dat het zwart en het wit aan de kleuren van Duiveland doen denken, terwijl het meerminnenpaar van Schouwen is. Ze houden eikaars hand vast, ze zijn herenigd." Twee elementen heeft Theun Okkerse zo in één oogopslag samengebracht: Schouwen-Duiveland als Zeeuwse regio, met een eilandeigene: de legende. Hij noemt het ontwerp "sterk". "Mijn eiland vlag probeert op geen enkele manier de gemeentevlaggen te vervangen. Hij kan heel goed naast die andere stads- en dorpsvlaggen functioneren. Hij is bedoeld als aanvulling. De vlag maakt meteen dui delijk dat je met het Zeeuwse Schouwen- Duiveland te maken hebt. Je positioneert je er als eiland mee. Dat kan nooit met een traditionele gemeentevlag. Die represen teert de gemeente, terwijl er juist groter moet worden gedacht: het hele eiland." Okkerse vindt de eilandvlag vooral aan trekkelijk voor grote evenementen: de braderieën, de stroa, de mosselfees ten. "Daar komen de toeris ten. Als je 'm daar laat zien, wordt de vlag geassoci eerd met leuke dingen. Maar ook bij het Watersnoodmuseum is hij op z'n plaats. Daar gaat het om; dat de vlag bekend raakt bij buitenstaanders." Maar evengoed is de vlag te voeren als geus, voorop de boeg van de honderden jachten, bootjes en schepen die in de zomermaanden rond Schouwen- Duiveland varen. Okkerse liet zijn ontwerp zien aan de inmiddels vertrokken directeur van de VW, J.D.B. Klapwijk. Die reageerde enthousiast. Daar natoonde hij zijn schets bladen in Zierikzee aan de wethouder van toerisme, Ad Verseput. Die moest Okkerse hevigteleurstellen:nietlevensvatbaar."Hij vertelde dat ik net te laat was. Er was net een nieuwe gemeentevlag aangenomen, van Van Heijningen, zei hij bijna met spijt in zijn stem. En hij voegde eraan toe dat ze er drie jaar over gedaan om tot die vlag te komen." Okkerse schrok: hij wist niet van het bestaan van deze fonkelnieuwe vlag. En hij vond het ontwerp matig. "De vlag is te complex. Al die kleuren en vormpjes erin; je ziet eraan af dat hij moeizaam tot stand is gekomen. Het is een compromisvlag die alle 'bloedgroepen' op het eiland tevre den moet houden. Maar iets wat complex is, moet juist simpel gebracht worden. Bovendien zijn de meermin en meerman tamelijk naïef getekend; ik vind het echt paar lichamelijk te expliciet." Maar Okkerse legde zich er bij neer. Hij WereldRegio roept al haar lezers op eens even na te denken over de vlag. Kan het beter, moet het anders? U kunt de lege vlag bij dit artikel naar eer en geweten inkleuren. ij mag ook digitaal aan de slag met de vlag en het resultaat mailen. U kunt uw idee insturen tot dinsdag 10 februari voor 17.00 uur. Mailen kan naar redactie® wierp nog tegen dat zijn ontwerp een eilandvlag betreft, terwijl de vlag van Van Heijningen nadrukkelijk is vastgesteld als gemeentevlag. Maar "in de optiek van Verseput is een eilandvlag hetzelfde als een gemeentevlag". Okkerse: "Dat is niet het juiste standpunt, want een echte gemeen- tevlagkun je alleen maarvoeren als woon kern, en niet als eiland. Maar ik had er wel begrip voor dat de gemeente niet meteen de behoefte had om aan een nieuwe vlag te beginnen. Dus was het even afgelopen voor mij." De oproep in de 'Wereldregio' om sprankelende ideeën voor een betere vlag voor Schouwen-Duiveland grijpt Okkerse aan om zijn ontwerp publiekelijk te pre senteren. Wie weet is er, hoopt hij inmid dels een betere voedingsbodem voor zijn ontwerp, hij dat hij sinds zijn gesprekken met de VW en de gemeente, nu ruim een jaar geleden, op details heeft verfijnd. Hij vindt het trouwens nauwelijks verwonderlijk dat er naar aanleiding van de commotie over de vlag van Zeeuws- Vlaanderen aan Schouwen-Duivelanders wordt gevraagd of hun vlag beter kan, anders moet. "Je proeft dat de vlag van Van Heijningen niet echt wordt gewaardeerd. Die vlag zal nooit een vriendje worden van de oude gemeentevlaggen, die je immers nog overal ziet wapperen." wereldregio.nl en sturen kunt u ook naar WereldRegio, Postbus 37 4300 AA Zierikzee. Of afgeven natuurlijk aan de Poststraat 41 in Zierikzee. Bent u niet zo creatief, maar heeft u wel een mening. Zet het op de mail of op papier en laat het ons weten. In de krant willen we alle bijdragen presen teren. All-natural body contouring Duizenden zijn u voorgegaan: NIET afvallen doormiddel van een gevaarlijk crash-dieët, maar AFSLANKEN doormiddel van gezondheid voed i ngsbeael ei d i ng ENDERMOLOGIE- UPOMASSAGE enoflYPOSSAGc. Tevens uw lichaam ontdoen van gevoelige of pijnlijke celiulite en plaatselijke vetophoping. Tevens vook Ontspanning e Hot-Stonemassage Bel voor een afspraak LyEnPra Hanenweg 21, 4317 NJ Noordgouwe Telefoon 0111 -652496 therapie@lyenpra.nl Kijk voor meer informatie op: www.lyenpra.nl 'T WERK(T) Gevelreclame bouwborden autobelettering bewegwiizering displays vlaggen reclameborden |MC SIGN MAKERS goed gezien Technologieweg 11 4311 RV Bruinisse 111 485 485 vvw.jmcsignmakers.nl Uw advertentie in 3 Zelfstandige titels op de Zeeuwse en Zuid-HoUandse eilanden: Eendrachtbode, Eilanden-Nieuws en. WereldRegio. Eilanden Nieuws WereldRegio Eendrachtbode Bereik 150.000potentiële klanten, hogeleesintensiteit. Bel 0111 420 776 en vraag naar de voordelige doorplaatsingstarieven Wetenswaardigheden over ondernemend Schouwen-Duiveland Broekhuis winnaar kookwedstrijd RaymondBroekhuis is de winnaar gewor den van de jaarlijkse kookwedstrijd van de Vereniging van Zeeuwse Koks om de Unilever wisseltrofee. In restaurant Gusto van Landal Port Greve in Brouwershaven kwam de kok van Hampshire Inn in Renes® als beste uit de bus met het thema 'wild en paddestoelen'. Voor het 'kook- duel' stelden Unilever en Sligro een mys- teiybox samen met verplichte ingrediën ten die de koks in hun gerecht moesten verwerken. De opdracht was een voorge recht op twee borden met de aangegeven ingrediënten. Het winnende gerecht van Broekhuis bestond uit een mousse van houtduif met een gelei van bospaddestoe len en chips van schorseneren, marbré van herteneendènleveiyextraetvanacëtobal- samico en duif met gekonfijte rode biet, zoetzure bospaddenstoelen mettruffel en een in ganzenvet zachtgegaard duiven boutje, cappuccino van bospaddestoelen, duif en eendenlever uit de kidde met een brunoise van gerookte hertenfilet. Speelgoedzaak TopiToys stopt Op deramen staat het al: opheffingsuitver koop. Het is een voorbode op de defini tieve sluiting van Top IToys. De speel goedzaak sluit woensdag 1 april na zo'n tien jaar haar deuren aan de Appelmarkt. De reden is dat de winkel de huur niet ver lengt omdat ze die te hoog vindt. Er is nog geen andere eigenaar ofbestemming voor het leeg komende pand gevonden. Onderscheiding slagerij Polderman Slagerij Polderman uit Burgh-Haamstede krijgt opnieuw gouden oorkondes uitge reikt. Deze keer voorde grillworst, rauwe ham en hachee. De stichting Het Worstmakers Gilde, die de onderschei ding in het leven riep, telt bijna 180 deel nemers die zijn verdeeld in zeven regio's. Deze slagers hebben een gemeenschappe lijke doelstelling, namelijk: het maken van de lekkerste worst en vleeswaren en de heerlijkste salades, kant en klare maaltij den, soepen, snacks, en tappas. Het hele jaar door organiseert de stichting onaan gekondigde keuringen. Op 24 oktober 2008 vroeg stond er een keurmeester van het Worstmakers-gilde op de stoep van Jaap Polderman (rechts op de foto) met het verzoek om binnen een paar uur een worstsoort, een vleeswaarsoorten en een kant-en-klaar-maaltijd in te sturen. Tijdens de keuring worden de producten letterlijk en figuurlijk doorgezaagd. De smaak, geur, kleur en versheid van de worst, vleeswaren en andere producten moet optimaal zijn volgens de keurmees ters. Uiteraard komen alleen die worstma kers van het Gilde voor een oorkonde in aanmerking. Polderman, worstmaker in hart en nieren, bewijst zijn vakmanschap opnieuw en sleept drie gouden oorkondes in de wacht. De keurmeesters van het 'Worstmakers Gilde' waren unaniem in hun oordeel dat deze producten goud ver dienen. In 't Azijnvat sluit deuren Na ruim acht jaar kom ereeneindeaanln 't Azijnvat. Voor eigenaar J. Kogelman zijn de werkzaamheden in de winkel aan het Havenplein te zwaar geworden. „De rek is eruit om meer te doen en ik heb ook maar een beperkte ruimte", verklaart Kogelman die haar werk altijd met liefde en plezier heeft gedaan. Per juni sluit In 't Azijnvat haar deuren. De winkel gaat niet definitief gesloten. Kogelman wil de ruimte ónder haar huis gebruiken voor workshops. „Maar niet meer in de vorm van een win kel." Overgenomen Deurloo Wonen aan het Haringvlietplein in Zierikzee is in andere handen gekomen. De familie Straijer is de nieuwe eigenaar geworden. De komende weken wordt de naam van de onderneming bekend gemaakt. Straijer gaat het assortiment uitbreiden met onder meer keukens. In verband met de herinrichting van de zaak is deze de komende vier a vijf weken gesloten. De klant- en kerncoördinatoren van Zeeuwland hebben de sleutels uitge reikt gekregen van hun bedrijfsauto door Robert van Ast van garage de Nobelpoort. De auto's dragen bij om de dienstverleningsfilosofie van Zeeuwland verder te versterken. Inhet ondernemingsplan 2006-2010 van Zeeuwland is de dienstverlening van Zeeuwland benoemd. Daarin beoogt de woningcorporatie een persoonlijk en betrokken dienstver lening. De afbeeldingen op de auto's van huurders en mensen op het eiland geven dit goed weer. Ook zorgen de auto's ervoor dat de herkenbaarheid wordt vergroot. Zeeuwland zoekt de klant actief op, kent haar klanten en zij kennen Zeeuwland. Zeeuwland wil de corporatie van en voor het eiland zijn. Belangrijk hierbij is om zoveel mogelijk gebruik te maken van de kennis en mogelijkheden op Schouwen- Duiveland. Daarom is gekozen om de acht lease-auto's bij garage De Nobelpoort aan te schaffen. Het onderhoud van de auto's wordt ook ondergebracht bij de garage. Tijdens de overdracht van de auto's waren uiteraard de klant- en kern- coördinatoren van Zeeuwland aanwezig, maar ook de medewerkers van reclamebureau Muurlink die het ontwerp hebben gemaakt, Limit fotografie die de foto's maakten en de meeste fotomodellen op de auto. De foto's voor de auto's zijn onder andere tot stand gekomen door samenwerking met de Zeeuwse Wereldvrouwen. Hoofdredactie Aad van der Wouden redactie@wereldregio.nl Sport Peter Godrie Tel. 06 5022 71 91 Advertenties ColindaVerkaart' advertentie@wereldregio.nl Contactgegevens WereldRegio is een uitgave van Uitgeverij JeVanHet bv. Poststraat 41 4301AB Zierikzee Postbus 37 4300 AA Zierikzee T0111420776 F Oil 1421 733 www.wereldregio.nl If II II! II I I I I I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 5