Zoons trakteren jarige vader op berg van 5895 meter hoog De geschiedenis van dorp, stad en gehucht Watersnood museum zoekt spullen Deel 3: Brouwershaven 11 ■■■■ii 1 11111 11 Bin in m m 1111111 i mi i iiihii ii 4 S FEBRUARI 2 O 5 Maar dan de laatste loodjes. Besloten wordt op de laatste reisdag 's avonds om elf uur in te zetten. De bedoeling was dat iedereen overdag wat sliep, maar dat zat er niet in. Dus vermoeid werd de nacht ingezet. Aardedonker en met een zaklamp als gids werden de laat ste meters afgeleid. De top bereiken bij zonsopgang was adembenemend. Alex:„We hadden het plan langer op de top te blijven, maar daarvoor was het echt te koud. Het was schitterend." Vader Leo had met zijn twee zoons de top bereikt. Hij geniet er nog van, net als van de bijzondere vegetatie die hij tegenkwam. „Alsikopdetoren van Ren esse sta dan moet ik voor mijn gevoel zo ver mogelijk van de reling vandaan blijven." De reis terug naar beneden ging zoals gezegd heel wat sneller. Het drietal was een avontuur rijker en koester het idee, dat ze het met z'n drieën heeft gedaan. Volgens Leo is het toch heel bijzonder om met je twee zoons zo'n avontuur te ondernemen „maar ik heb niets ontdekt aan de jongens wat ik nog niet wist. We zijn altijd veel samen." Toen ze de voet van de berg hadden bereikt, waren ze het er roerend over eens: Zo nu eerst een... Kilimanjarobiertje. „En dat smaakte best," besluit Leo. Leo, John en Alex Braber uit Renesse over slappe friet, ijle lucht en hoogtevrees Vader Leo voelde juist in die periode een kanteling. Hij wist zeker dat hij de top zou gaan halen. Overdag lop.en, 's nachts slapen. En met iedere meter werd het kouder, vooral 's nachts. Is het aan de voet van de berg nu zo'n graad of dertig, bovenaan is de gevoelstempera tuur volgens Alex min twintig. Om die ijlere lucht de baas te kunnen wordt er geklommen en iedere avond eerst weer een stukje gedaald om te overnachten. De luxe was voorbij. Iedere morgen werden de mannen wakker in hun tentje en hadden de helpers een bakje water voor de tent gezet. „Maar ja. Als je het zo koud hebt trek je ook je t-shirt niet even uit, lacht John. De hygiëne was ver te zoeken. Leo miste zijn douche wel en wie zijn behoefte moest doen zocht maar een plekje ergens. „Nou ja", vertelt Leo terwijl hij zijn zoons aankijkt „en die kip dan. Die werd beneden gebraden en werd de laatste dag nog gegeten." Ze moeten er maar niet teveel aan denken. Alex moet vooral lachen om het moment, dat ze te horen kregen dat er friet op het menu stond. Een prettig vooruitzicht. De begeleiders hadden een pannetje met vet en gingen aan de slag. „We hebben nog nooit zulk vette friet gegeten," zegt Alex. „Ja" vult Leo aan „slap, alsof het alleen maar voorgebakken was." Vader Leo met zijn zoons John (links) en Alex op de topmet de Zeeuwse vlag. RENESSE - Wordt je zestig jaar en krijg je van je twee zoons een reis naar de top van de bijna 6000 meter hoge Kilimanjaro in Kenia. Vader Leo Braber uit Renesse is het overkomen. „Ik ben wel sportief, maar was toch benieuwd of ik het zou halen. Later hoorde ik dat de jongens vooral bang waren, dat ik er wel zou komen, maar dat zij het niet zouden redden," vertelt hij. Ze hebben het alle drie gehaald en zijn net weer terug. Gewoon weer aan het werk. John (35) en Alex (29) hebben onge twijfeld lang moeten nadenken welk origineel cadeau ze hun vader moes ten geven. John: „We zijn een keer met z'n drieën gaan skiën en dat was ons erg bevallen." Dat het een avontuurlijk uitstapje moest worden, was het tweetal wel duidelijk. Een reis over het internet bracht ze op het idee de Kilimanjaro te gaan beklimmen. „Ja het was wel even schrikken. Een berg van 5895 meter hoog. En ik heb hoogtevrees. Als ik op de toren van Renesse sta dan moet ik voor mijn gevoel zo ver mogelijk van de reling vandaan blijven." Maar toch greep vader Leo de uitdaging met beide handen aan. Tussen de verjaardag in mei vorig jaar en de reis van vorige week heeft aardig wat voor bereiding gezeten. De Kilimanjaro bevindt zich op de grens van Kenia en Tanzania. De berg is nog een aardig stuk hoger dan de Mont Blanc, maar laat zich wel beter beklimmen. Het is een berg, die zonder klimtouwen en dergelijke beklommen kan worden. De reis naar boven duurt zes dagen en in die tijd wordt er ongeveer vijftig kilo meter gelopen. Terug duurt een dag en is de helft korter. In een groep met negentien deelnemers en eenenzeventig dragers, koks en andere ondersteu ners werd de reis ingezet. Allereerst met het vliegtuig naar Nairobi om vervolgens 250 kilometer in een oud busje af te leggen naar de berg. Ze werden ontvangen in lodges. Maar alle luxe verdween de volgende morgen. Ze mochten maar enkele kilo's in de rugzak hebben zitten. De rest werd door de dragers meegenomen. Geen overbodige luxe, want met het stijgen op de berg werd de lucht steeds ijler. „Ja de eerste dagen werd er volop gepraat door iedereen. Maar het werd steeds stiller," vertelt John. En na enkele dagen haakten vier leden van de Nederlandse groep af; het werd ze te veel. De Kilbnanjaro. OUWERKERK - Heeft u een zolder, een kelder of een schuur met spullen die u niet meer gebruikt? Maar die u ook niet zomaar op straat wilt zetten? Bijvoorbeeld omdat u er (jeugd)herinneringen aan heeft? Overweeg dan om deze spullen aan het Watersnoodmuseum te schen ken. U helpt zo het museum en uw overbodige huisraad wordt mis schien wel een museumstuk. Het Watersnoodmuseum is op zoek naar voorwerpen uit de tijd van de Ramp van 1953. Te denken valt aan klein meubilair zoals tafeltjes, stoelen en lampen. Maar ook aan serviesgoed, speelgoed, koffers en tassen, potten en pannen en andere dagelijkse gebruiksvoorwerpen. Met voorkeur voor spullen die de Ramp hebben "meegemaakt". De verbouwing en de voorberei ding van de inrichting is in volle gang. In april zal het museum de 4 caissons openstellen voor bezoe kers. In het tweede caisson gaat het over de emoties van de watersnood. Herinneringen aan slachtoffers, de hulpverlening en de hulpgoederen. Maar het gaat ook over de bezittin gen die tijdens de Ramp verloren zijn gegaan, of juist teruggevonden werden. Aanleveren voorwerpen Heeft u voorwerpen die u aan het museum wilt doneren? Neem dan contact op met Ria Geluk, projektleider uitbreiding, tel. 06 -28513978. Haven Noordzijde 3-4 4318 AB Brouwershaven l Audio, Plasma/LCD, DVD, Verlichting, Witgoed, Beeld Geluid Noorddijkstraat 8 4318 BJ Brouwershaven Tel: 0111 691634 Fax: 0111 695049 Tel: 0111691288 lien, vltbarboqoc, frltos on snacks! Satelliet Service Zeeland W HDTV/W i/CAJ/GSO Markt 10 4318 AG Brouwershaven Tel: 0111-695577 www.satservicezeeland.nl Markt 16-18, 4318 AG Brouwershaven, Telefoon (0111) 691231 WAT JE DICHTBIJ HAALT, IS LEKKER Huib Uil, gemeentearchivaris van Schouwen-Duiveland Vijfentwintig jaar geleden had A.C.W. van der Vet, hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad, een column waarin Schouwen-Duiveland meermalen aan bod kwam. Onder de titel 'Op langer zicht' belichtte hij allerlei actuele ont wikkelingen. Hij verhaalt erin van een bezoek dat hij met een kennis aan Brouwershaven bracht. Samen liepen ze langs de haven. Die kennis zei niets, helemaal niets. Van der Vet: 'Totdat we een half uurtje later een pilsje dronken in een der voortreffelijke etablissementen die het (kleine) Brouwershaven daarvoor heeft. Na een bedachtzame slok zei hij: 'Zéér buitengewoon goed'. Van der Vet was er blij om. Hij kende zijn kennis zo goed dat die uitspraak niet sloeg op het bier maar op Brouwershaven. Met die uitspraak werd bevestigd wat Van der Vet steeds volhield: 'Brouwershaven is het juweel van de Grevelingen gewor den'. Dit predicaat kreeg toen, in 1974, een nieuwe klank omdat in het jaar ervoor de jachthaven in gebruik was genomen. Brouwershaven en het water hebben al eeuwenlang een nauwe band met elkaar. De plaats dankt er ook zijn ontstaan aan. Brouwershaven is een van de weinige plaatsén waarvan het ontstaan vrijwel exact is te dateren. In 1286 schreven Nobel Claeszoon en zijn broer aan graaf Floris V over het stichten van een dorp bij de plaats waar al een soort vari haven lag. De naam Brouwershaven duikt voor het eerst in 1318 op. In 1403 kreeg het dorp stadsrechten. De inwoners stellen het op prijs als die rechten worden geres pecteerd. Waag het daarom niet van een dorp te spreken. Daarom is hier ook geen dorps- maar een stadsraad. Het ging zo net over bier. Lang werd gedacht dat Brouwershaven kwam van het brouwen van bier. Niet dat de naam zijn oorsprong vond in het aantal brouwerijen. Aangenomen werd dat het bier uit Holland hier werd aangevoerd en vandaar verder werd getransporteerd. Bij gebrek aan betrouwbaar drinkwa ter werd er bier gedronken dat een laag alcoholpercentage had. Die verklaring was niet zo logisch want waarom zou men het bier eerst in Brouwershaven aan land brengen? De verklaring is een heel andere. Brouwer was in de middel eeuwen een voornaam. De grond waarop Brouwershaven ligt, moet in het bezit zijn geweest van deze Brouwer of hij moet er een lokaal machtshebber zijn geweest. Naai' hem werd deze haven genoemd. In verkorte vorm is het Brouw en zo noemen de meeste inwoners het dan ook graag. In vroeger dagen bracht vooral de visserij veel bedrijvigheid. De stad had toen een belangrijke vissersvloot. Halverwege de zeventiende eeuw ging het bergafwaarts, ook al beleefde de stad nog vele hoogtepunten. Een korte opleving was er in de negentiende eeuw toen de rede van Brouwershaven anker plaats werd voor de schepen die vooral Rotterdam als bestemming hadden. Na de aanleg van de Nieuwe Waterweg gleed de stad terug om nog meer de tijden van weleer te zien terugkeren. De kerk en het stadhuis zijn de meest in het oog springende monumenten. Ze herin neren aan de bloei en dragen nu veel bij aan de glorie die deze stad terecht mag koesteren. De relatie met Zierikzee is niet altijd even genoeglijk geweest. Brouwershaven meende dat Zierikzee hen altijd de voet dwars zette. Daarom was voor de stadsrechten niet de keur van Zierikzee als voorbeeld genomen, maar die van Goedereede. En had Zierikzee zich niet verzet toen de stad zich in 1619 meldde om te worden toegelaten tot de Staten van Zeeland? Ten aanzien van het eerste feit lijken de inwoners van Brouw een punt te hebben. Toch was het niet bijzonder. Zo is het stadsrecht van Vlissingen niet ontleend aan dat van Middelburg, maar aan dat van Zierikzee. Waren er meningsverschillen dan was het niet zo handig om voor de interpre tatie van de artikelen advies in te moeten winnen bij de stad, die misschien partij kon zijn. Ongebruikelijk was het dus niet. Over het tweede punt kunnen we kort zijn. Zierikzee zette Brouw niet de voet dwars. Integendeel, voor Zierikzee zou het juist gunstig zijn geweest dat ook Brouwershaven zou toetreden tot de stemhebbende steden. In dat geval hadden Zierikzee en Brouwershaven gezamenlijk hun belangen kunnen verdedigen. Met Goes enTholen hadden zij bovendien evenwicht kunnen bieden aan het Walcherse blok, bestaande uit Middelburg, Vlissingen en Veere. Overigens hebben de Brouwenaars wel eens terecht geklaagd over Zierikzee. Brouwershavenisookdegeboortestadvan de beroemdste Schouwen-Duivelander: de dichter en staatsman Jacob Cats, die er met een standbeeld wordt geëerd. Dat en de vele monumenten maken dat Brouw het juweel is aan de Grevelingen. Terug naar het krantenknipsel uit 1974. De man van wie wij het kregen heeft erboven geschre ven: 'Leve Brouw!' Beter is het niet uit te drukken. (foto: Deltaphot Luchtfotografie: collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee, nr.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 3