'Het lijkt een beetje uit het oog, uit het hart na verzelfstandiging' stern- Verenigingsleven opgeroepen voor deelname aanlbeursvloer VakwerkMjpJSS" SSï—."""-to1 E9I Maafflestek goenadvies thalasso behandelingen "bad en pakking" „Veel dikke kinderen op Schouwen-Duiveland" 6 FEBRUARI 2 9 3 met het personeel als er door onvoor ziene omstandigheden personeel minder nodig is. Het groenonderhoud rond de scholen ligt nog steeds bij de gemeente. „Ik heb er al vaker om gevraagd en deze week is er nog eens een brief uitge gaan." En nog meer. De Bredeschool gaat te langzaam wat Obase betreft. Of een aanvraag voor vervangende nieuw bouw voor Noordwelle bijvoorbeeld. „We hebben er drie jaar om gevraagd en nog nooit een antwoord gekregen." Over al deze irritaties is een stevig gesprek gevoerd op het gemeentehuis. Dat gebeurde in september 2007. „op de notulen hiervan is nooit gereageerd. En van al die zaken die we hebben bespro ken is nog maar weinig aangepakt." De kou is dus nog niet uit de lucht tussen de twee. Op de vraag of De Keijzer zichzelf (of daarmee Obase) iets aanrekent, is hij duidelijk: „Nee. Of het moet zijn dat ik een beetje te veel vertrouwen heb gehad. Ik had iets harder en directer moeten zijn naar de gemeente. Het is niet altijd zo bewust hoor, dat de gemeente zo werkt. Het lijkt soms een beetje uit het oog, uit het hart. Een tijdje geleden werd ik van uit het gemeentehuis gebeld met een vraag over Pontes. Ik heb ze toen maar doorverwezen." Obase heeft he-le-maal niets met Pontes te maken. Foto: WereldRegio Een redactionele beschouwing op de actualiteit Bruidsschat Het openbaar onderwijs (Obase) ruziet met de gemeente over de besteding van de bruidsschat van dik 2,2 miljoen euro, die ze bij haar verzelfstandiging op 1 januari 2006 mee heeft gekregen. Over en weer bestoken de twee elkaar met definities van voorwaarden, waaronder wel of niet wordt uitgekeerd. Maar daar gaat het natuurlijk helemaal niet over. Er is wel eens vaker gekissebis over geld. Als je van elkaar houdt, los je het samen op. Als je elkaar vertrouwt help je elkaar aan een oplossing. In dit geval hebben beidenschuld.Terecht stelt Öbase-directeur De Keijzer dat er weinig 'onderwijsgevoel' is binnen het gemeentehuis. Niet alleen de wethouder heeft geen onderwijspet, datzelfde geldt voor zijn ambtenaren. Maar Obase daarentegen heeft zelf ook heel snel de rug naar de gemeente gekeerd na de verzelfstandiging. De Keijzer gaat voor zijn scholen door het vuur. In het gemeentehuis staat hij bekend als een lastige gesprekspartner. Het kost hem bij tijd en wijle moeite zich in te leven in de positie en de belangen van de ander. Ook hij is er niet in geslaagd in gesprek te blijven met de gemeente hetgeen vorig jaar nog uitmondde in een pittige brief aan de gemeenteraad. Een brief waarin de wethouder er in niet mis te verstane bewoordingen van langs kreeg. En dat is bij de wethouder hard aangekomen. Het is De Keijzer's goed recht om welke brief dan ook te schrijven. Maar hij moet zich bewust zijn van de impact. De Keijzer is vooral ondernemer en die spreekt een andere taal dan de soms wat trage en vage overheid. Geen man over boord. Als ruzie de lucht klaart, dan is ie nodig. Het zijn allemaal volwassen mensen. Het is de verantwoordelijkheid van De Keijzer en wethouder Van der Wekken om hier volwassen mee om te gaan. Ze moeten maar eens een beschuitje eten samen. Want het is niet zo interessant wie de gemeenteraad straks in het gelijk gaat stellen. Als die twee er niet samen uitkomen, dan verliezen de scholen als nog. En dat kan nooit de bedoeling zijn van een onderwijswethouder én een onder- wijsdirecteur. WereldRegio is bereid een rol beschuit beschikbaar te stellen. Obase-directeur De Keijzer over gekissebis bruidsschat, uitblijven officieel overdrachtsdocument en telefoontje over Pontes ZIERIKZEE - Het gekissebis tussen de gemeente en het open baar onderwijs over het besteden van 'de bruidsschat' bevalt hem allerminst. E. de Keijzer, algemeen directeur van het openbaar onder wijs, dat op januari 2006 als Obase op eigen benen kwam te staan, is er niet blij mee. „De term bruidsschat kun je op allerlei manieren uitleg gen. Je mag op eigen benen staan en krijgt nog wat mee." Weg onder de veilige vleugels van de gemeente. Maar volgens De Keijzer heeft juist de gemeente „een enorm belang" bij die verzelfstandiging. En niet op z'n minst uit oogpunt van bezuini gingen. „Wezipinudrie jaarverder, maar liet overdrachts document is er nog steeds niet. Endatiswelerg belangrijk" Tot 1 januari 2006 werd het openbaar onderwijs rechtstreeks aangestuurd door de gemeente. Tot dat moment. Want sindsdien is het openbaar onderwijs zelfstandig en zoals de wet aangeeft, mag een lokale overheid de zelfstandige club geld meegeven. In het geval van Obase een slordige 2,2 miljoen euro. Dat geld is volgens De Keijzer bedoeld voor eeii overgangsperiode van vijf jaar; in te zetten voor de beta ling van de gemeenteambtenaren die meegaan, een verdere ontvlechting van de gemeente, het opstellen van beleid en het optuigen van een nieuwe organi satie met een sluitende begroting. Ieder jaar maakt de gemeente vier ton over op rekening van Obase. Maar het venijn zit 'm in de staart. Die 400.000 euro per jaar is over een peri ode van vijf jaar precies twee miljoen; negentig procent van de bruidsschat. En de resterende 10 procent (200.000 euro) willen burgemeester en wethou ders niet uitbetalen. „De gemeente stelt dat het bedoeld is voor calamiteiten. Dat bestrijd ik niet." Maar een definitie van een calamiteit is er niet. „Maar als het daar dan wel voor bedoeld is, dan denk ik aan de Meie (speciaal onderwijs in Zierikzee - red)." De onderwijsinspec tie heeft vlak na de verzelfstandiging flink uitgehaald naar de Meie en Obase is door de onderwijsinspectie verplicht gesteld in twee jaar tijd de kwaliteit weer op niveau te brengen. Obase heeft deskundigen ingeroepen en wordt door hen in het gelijk gesteld. Het zou niet terecht zijn, dat B en W bepalen of het geld wel of niet naar Obase gaat. Maar de gemeente is nog niet zover. Tijdens de laatste gemeenteraadsver gadering werd het dispuut tussen de gemeente en Obase aangehouden om later nog eens te bekijken. De Keijzer stelt, dat de gemeente zich onvoldoende verdiept heeft in de problemen waar het openbaar onderwijs voor staat. „We hebben ons echt afgevraagd hoe deze situatie heeft kunnen ontstaan", vertelt De Keijzer. Hij heeft om zich heen gekeken en ziet vergelijkbare situa ties bij andere gemeenten. Het openbaar onderwijs wordt op afstand geplaatst en de gemeente neemt te snel afstand van dat onderwijs, dat ze jarenlang zelf aan stuurde. Daarnaast speelt mee, dat bij de verzelfstandiging juist de onderwijs- ambtenaren meegaan met de nieuwe organisatie en dat het binnen de muren van het gemeentehuis ineens ontbreekt aan deskundigheid. „Zo'n proces hoort er blijkbaar bij. Al hoop ik oprecht dat het geen prestigekwestie gaat worden. Daar is niemand bij gebaat." De Keijzer zegt, dat ondanks de weigering van burgemeester en wet houders toch geïnvesteerd wordt in de kwaliteit van het onderwijs „en dat wij dus interen op onze reserve." Dat kan volgens De Keijzer op termijn weer nadelige effecten hebben op de finan ciële situatie van Obase. „Failliet gaan we natuurlijk niet. Het is ook een theo retische discussie. Maar als het fout gaat dan gaat het onderwijs weer terug naar de gemeente." De Keijzer begrijpt de houding van de gemeente niet. De lokale overheid heeft met de verzelfstandiging het gevoel bij het onderwijs een beetje verloren, maar blijft gewoon verantwoordelijk voor het openbaar onderwijs. „De gemeente heeft de plicht het openbaar onderwijs beschikbaar te houden voor alle kinde ren." Daarnaast spreekt de gemeente haar zorg uit over de terugloop van het aantal leerlingen en wordt Obase aan de andere kan beknot. Vorig jaar heeft Obase 29 leerlingen minder binnen de muren gehad en De Keijzer verwacht dat die daling verder zal doorzetten. Obase-directeur De Keijzer zegt in te zetten op een goede relatie met de gemeente. Toch ging er vorig jaar nog een stevige brief van zijn bestuur naar de gemeenteraad. De relatie met onder- wijs-wethouder R. Van der Wekken was tot een nulpunt gedaald. Naar aanleiding daarvan zijn de partijen weer rond de tafel gegaan en beweren beiden dat het beter gaat. Maar er is niet alleen onmin over de centen. Zo hoort een gemeente bij het over dragen van het onderwijs aan een nieuwe stichting binnen drie maan den een notarieel overdrachtsdocu ment op te stellen. Daarin worden tal van verantwoordelijkheden van beide partijen vastgelegd. „We zijn nu drie jaar verder, maar het document is er nog steeds niet. En dat is wel erg belangrijk", vertelt De Keijzer. In zo'n document staat bijvoorbeeld hoe om gegaan wordt Obase directeur E. de Keijzer:„Ze belden vanuit het gemenetehuis met vraag over Pontes..." j WELKOM IN ONZE GARAGE SECRETARIS M/V Wij zijn het bestuur van de Unie van Vrijwilligers Schouwen-Duiveland. Onze secretaris vertrekt en we kunnen niet zonder. Gelukkig is er wel een notulist We zoeken iemand voor alle andere secretariaats werkzaamheden. Ons bestuur bestaat uit een enthousiaste groep mensen. HEB JE BELANGSTELLING? Neem dan contact met ons op: Anneke Bouman, voorzitter tel. 0111 -653163 Huib Bruggeman, penningmeester tel. 0111 -415412 APK Onderhoud Airco Bandenservice Inbouw alarm scm erkend Peugeot en Citroen specialist AANTREKKELIJK ZIERIKZEE Wij verzorgen voor u koffie, lunch en diner. E.H. Autoservice Industrieweg 48-12 Zierikzee T 0111 414429 www.ehautoservice.nl Nieuw De Adviseur voor de doe-het-zelver van privé tuinen /WMifeCcniitrailte ©n van die ttuirn OM erff IMfiïii «©ar de tadiMiie E4W&11 iwsgöiie^di^bmilhetMl M. ©mm 4(6^200 8 Idlctl VCÏ YYCllllGI Ij Restaurant "De Zeelandbrug" - Weg naar de Val 10 - 4301 RM Zierikzee telefoon 0111 - 413208 - fax 0111 - 41521 I - email info@dezeelandbrug.nl - www.dezeelandbrug.nl dinsdag t/m zondag van 10.00 uur t/m 20.30 uur geopend, maandag gesloten oosterweegje 5 •317 ad noordgouwe telefoon 0111 401 381 www. beautydagennl J. van der Boom:„Bedrij'fsleven reageert enthousiast" 1 lt»eiui irs.vlioer ZIERIKZEE - Deze week heeft het Welzijnshuis het verenigingsleven in een brief uitgenodigd om deel te nemen aan de Beursvloer op woens dag 8 april. De beursvloer moet een ontmoetingsplaats voor verenigin gen en ondernemers worden. J-. van der Boom is namens het bestuur van het Welzijnshuis de trekker van de Beursvloer. Hij is enthousiast over de contacten, die hij tot op heden met de ondernemers op het eiland heeft gehad. „De bedrijven reageren erg leuk en veel doen er op een of andere manier aan Maar een Beursvloer is er voor zowel ondernemers als maatschappelijke organisaties. Die worden nu dus warm Cartoon: Arie Room www.orieroon.nl gemaakt voor het initiatief, dat begeleid wordt door Resy van Loon. Zij heeft al ervaring met Beursvloeren in andere regio's. Het principe is éénvoudig. Op de vloer komen organisaties en bedrijven elkaar tegen. Vooral ondernemers, die ook een maatschappelijke rol willen vervullen. Verenigingen zitten soms verlegen om expertise op het gebied van bijvoorbeeld communicatie of financiën. Bedrijven kunnen met gesloten beurs de helpende hand bieden. In ruil daarvoor kunnen vrij willigers wellicht iets voor een bedrijf betekenen. Van der Boom gelooft in het concept en stopt menig uurtje in het project. Dat had een valse start, doordat één van de andere initiatiefnemers vrij snel vertrok na het opstarten van de voorbereidin gen. Maar Van der Boom denkt alles op de rails te hebben. bedoeling, dat alle contacten die erdoor ontstaan gekoesterd gaan worden. Het Welzijnshuis probeert op deze wijze meer voet aan de grond bij het bedrijfs leven te krijgen. WereldRegio gaat als opmaat naar de beurs een aantal portretten van maatschappelijke onder nemers maken. De Beursvloer wordt in het gemeente huis gehouden. Het is vooralsnog een éénmalige activiteit. Maar het is wel de van der Boom. I I I I II II Foto: WereldRegio II I I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 2