'Recessie? Als we maar gezond blijven!' Opinie Informatie Rechten Plichten De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 3 februari 2009 pagina 7 Hans Roodenburg Op verjaardagen. partijt/es en in de kroeg is een nogal heftig discussieonderwerp wie het zwaarst worden getroffen door de economische teruggang en of dat terecht is of met. Natuurlijk pakt het voor een ieder individueel anders uit. Reacties kunnen worden gestuurdnaarinfo@deoudrotterdammer.nl In het algemeen gesteld is iedereen evenredig slachtoffer van de kredietcrisis. Net zo goed als iedereen in economische groeitijden evenredig profiteert. Waarbij direct aangetekend moet worden dat de laagste inkomensgroepen het minst (of soms ook niet) te lijden hebben van de (komende) recessie. Dat is niet zo bijzonder, want deze groepen gaan er ook het minst op vooruit als de bomen weer tot aan de hemel groeien. Maar voordat we nader op de ver schillende inkomensgroepen ingaan, eerst een schets hoe de mensen in Rotterdam en Den Haag ervoor staan. Op deze plaats is al eerder hierover geschreven met betrekking tot Rot terdam. De vergelijking met Den Haag doen wij er nu bij vanwege de nieuwe lezers van De Oud-Hagenaar. Uit de laatste beschikbare gegevens (uit 2005, van het CBS) blijkt dat het gemiddelde besteedbare huishoudin- komen - jong en oud - in Rotterdam 25.500 per jaar bedraagt en in 's Gravenhage 27.700. Beide steden doen het daarmee aanzienlijk slechter dan de 30.100 die het gemiddelde Nederlandse huishouden te besteden heeft. Wat de ouderen - de doelgroep van deze kranten - verdienen, is wat moeilijker uit te splitsen. Wel geven de statistieken aan dat er in Rotter dam ruim 63.000 huishoudens (bijna een kwart van het totaal!) en in Den Haag ruim 46.000 (bijna een vijfde van het totaal) zijn die vallen onder het begrip 65 jaar en ouder. Hoeveel daarvan een hoger inkomen hebben dan het sociaal minimum is niet te specificeren. Aangenomen mag worden dat er een behoorlijk grote groep is die alleen AOW en een klem aanvullend pensioen hebben. Onze analyse van de CBS-gegevens wijst uit dat één op de vijf ouderenhuishou- dens niet meer te makken heeft dan pakweg 110 procent van het sociaal Geen last Hoe vreemd het ook moge klinken, het zijn deze mensen aan de onder kant van de mkomenspiramide die feitelijk in 2009 het minst of geen last hebben van de recessie. Immers hun AOW (sinds 1 januari voor gehuwden samen iets meer dan 1300 netto per maand) betekent (nog) geen aantas ting van hun koopkracht. Het hangt van de prijsontwikkeling in de loop van het jaar af of aan het eind van 2009 alsnog blijkt dat zij de eindjes wat meer aan elkaar hebben moeten knopen. Overigens wordt aan de hand van de actuele situatie bekeken of per 1 juli de AOW alsnog moet worden verhoogd. Dus met enig gevoel voor relativering kan men stellen dat ouderen met lage inkomens niet zijn getroffen door de kredietcrisis. Anders wordt het als zij naast hun AOW een 'leuk' aanvullend bedrijfspensioen hebben. In veel gevallen zal door de belab berde beleggingsresultaten in 2008 van de pensioenfondsen er geen inflatievergoeding (over dat deel van hun inkomen) worden gegeven. We neigen ertoe om, gezien de econo mische situatie, hiermee niet al te veel medelijden te hebben. Of zoals een oudere lezer al eerder schreef: „Indien het niet erger wordt dan nu, dan valt het nog wel mee. We zijn al blij als we gezond blijven, al gaan de kosten daarvoor wel voortdurend omhoog." De groep ouderen, die wel is getroffen, zijn degenen die rijk zijn geworden en een flink deel van hun vermogen in aandelen hebben belegd. Zij zullen beslist nog niet van de geeuw honger omkomen, maar ze hebben in hun vrije vermogen behoorlijke opdoffers gekregen. Een extreem voorbeeld: we kennen een ex-topondernemer die bijna 100 miljoen had belegd in zijn vroegere onderneming en daarvan nog 'slechts' 10 miljoen over heeft. Voordeel Er is natuurlijk ook nog een flinke groep ouderen boven de 50 jaar met een baan. Vallen zij onder een CAO dan is er ook nog weinig aan de hand omdat hun salarisverhoging waarschijnlijk minstens gelijk zal zijn aan de (lagere) inflatie. Bovendien kunnen zij nog best wat bezuinigen op eventuele luxe uitgaven aan elek tronica, huishoudelijke apparatuur en uitgebreide vakanties. Zijn zij ouder dan 60 jaar dan krijgen zij over 2009 zelfs een aanzienlijk fiscaal voordeel, de zogenoemde 'doorwerkbonus', dat hun netto-inkomen aardig optrekt. De nieuwe werklozen onder de 50-plussers worden wél de grootste verliezers van de kredietcrisis. Im mers als zij in de WW, of later zelfs in de bijstand of IOAW, komen dan gaan zij er minstens 30 procent op achteruit. Het valt in het algemeen dit jaar dus nog reuze mee als we alleen naar de inkomens van de ouderen kijken. Misschien dat de mensen met wat hogere inkomens dit jaar een paar procent moeten inleveren, maar zij kunnen het ook het best lijden. Als de economie - naar verwachting over een jaar of twee - weer aantrekt pro fiteert een ieder weer in meerdere of mindere mate. Inkomen en vermogen zijn mooi, maar het allerbelangrijkste is onze gezondheid! Hans Roodenburg Vragenrubnek «oor teers over uitkeringen, consumentenzaken, rechten (zoals erfrecht), belastingen en andere financiële zaken. Uw «ragen worden anoniem in deze uitgave behandeld en onze deskundigen zullen proberen u persoonlijk een maatwerkantwoord te geven, U kunt uw kwesties sturen naar into@deoudrotterdammer.nl ol naar Postbus 113,2910 AC Nieuwerkerk aan den IJssel. Graag met vermelding «an rubnek 'Rechten en Plichten'. Erf- en schenkingsrecht Kinderen willen deel na hertrouwen vader Mijn moeder is in april 1992 overle den. Mijn ouders hadden een langst levendentestament waarin stond dal mijn vader het vruchtgebruik tot zijn overlijden had of tot hertrouwen. Mijn vader is in juli 1996 hertrouwd, maar heej't hel testament altijd voor ons verborgen weten te houden. Sinds een maand ken ik de inhoud van dit testament. Ik wens nu dat hij aan mijn broer en mij ons erfdeel van onze moeder uitbetaalt. Wat moeten we doen? Uitbetaling van een erfdeel aan een kind is inderdaad pas mogelijk als de langstlevende daaraan wil meewer ken of bij hertrouwen. Vaak wordt dat in een - tegenwoordig genoemd - verzorgingstestament vastgelegd. Uw vader heeft zich daaraan kennelijk niet gehouden toen hij hertrouwde. Is aan jullie na het over lijden van uw moeder niet bekend gemaakt dat uw vader de vordering van de kinderen moest uitbetalen bij zijn hertrouwen? Spreek uw vader alsnog daarop aan! Wil hij niet meewerken, dan moet u misschien een advocaat inschakelen. Maar dat is ook wat! Probeer eerst met uw vader of door bemiddeling van een notaris eruit te komen. Bovendien speelt nog de lastige kwestie om na te gaan hoeveel vermogen uw vader had op het inmiddels al lang geleden moment van hertrouwen! Want dat is de peildatum. Het lijkt ons dan ook het meest voor de hand liggend - om ingewikkelde en dure juridische procedures te voorkomen - dat u en uw broer er samen met uw vader proberen uit te komen. We krijgen in onze rubriek herhaaldelijk de vraag of kinderen hun erfdeel (een vordering op de langstlevende) al kunnen opeisen als een ouder is overleden. Onder het nieuwe erfrecht is dat niet het geval. Onder het oude erfrecht van voor 1 januari 2003 was dat nog wel mogelijk, zij het heel lastig, bij een langstlevendentestament. Zoon gelooft het wel als hij dood gaat In hoeverre zijn ouders wettelijk aansprakelijk voor hun uitwonende 41-jarige zoon als hij zou komen te overlijden? Hij heeft zelf niets hiervoor geregeld en zijn standpunt is dat hij toch wel onder de grond komt. Wie moet de begrafenis regelen en wie moet dat betalen? Hij heeft volgens ons geen schulden en ook niet veel bezittingen Uw meerderjarige zoon is voor alles en nog wat zelf verantwoordelijk en aansprakelijk. Alleen als u zijn erfgenamen bent, dan draait u voor de door hem nagelaten schulden op, zoals eventueel de begrafeniskosten. U kunt dan met een melding aan de rechtbank afstand nemen van zijn nalatenschap of deze zogenoemd 'beneficiair' (met beschrijving van baten en lasten) aanvaarden en daarna alsnog verwerpen. Voor de kosten van de begrafenis (zeer sober) draait dan de gemeenschap op, in dit geval de sociale dienst van de gemeente waarin hij dood gaat. Sociale voorzieningen Postadres voor hogere studiefinanciering Ik heb een koopwoning. Een student wil mijn postadres gebruiken om een hogere studiefinanciering te krijgen. Is dit verstandig? Ik heb een uitke ring. Krijg ik geen problemen met de belastingdienst? Met de belastingdienst zal u geen problemen krijgen, want een ieder wordt individueel aangeslagen. Maar uw student is wel aan het frauderen, want hij of zij moet ook echt op het adres wonen. Een postadres volstaat niet voor studiefinanciering. We nemen aan dat hij of zij uit is op de hogere studiefinanciering van uitwonende studenten. U schrijft ook dat u een uitkering hebt. Wij weten niet welke, maar het kan ook betekenen dat als u en de student één huishouden gaan vormen, die uitkering (zoals bijstand en de alleenstaande AOW) wordt gekort. AOW en pensioen Moeder gaat inwonen bij vriend kleinkind Mijn moeder van 86 woont nog zelfstandig, maar het gaat steeds minder goed met haar. Ze kan bij de vriend van haar kleindochter gaan inwonen. Heeft dat invloed op haar alleenstaande AOW? Dat zijn altijd nogal discutabele kwesties. De Sociale Verzekerings bank (SVB), die de AOW uitvoert, beslist daarover aan de hand van de gegevens die zij krijgt. Het kan daarom ook geen kwaad om van tevoren de zaak aan de SVB voor te leggen. In het algemeen is het zo dat als uw moeder een gezamenlijk huishouden gaat vormen samen met een ander zij niet meer de onge huwde AOW krijgt, maar die voor 'partners'. Echter in deze kwestie is het wellicht aannemelijk te maken dat uw moeder door een andere persoon wordt verzorgd. Dan zijn er weer andere regels en zelfs fiscale voordelen voor de verzorger of diens partner te behalen. Wonen er drie mensen samen in één huis dan geldt waarschijnlijk sowieso weer de alleenstaande AOW.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 4