IF Waar zijn mijn bovenburen.... De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 3 februari 2009 pagina 23 Tussen 1944 en 1948 woonde ik met mijn ouders en twee zussen in de Rotter damse Watergeusstraat op nummer 26 op de eerste etage. Deze woning was op de hoek van de 1ste Schansstraat en vanuit de woonkamer keken we tegen de win kels aan van melkhandel Van Vliet, bakkerij Vreeken en café Disch. Beneden ons woonde een zeer(?) oude weduwe en boven ons, op de 2e etage, woonde de familie Quispel, bestaande uit vader en moeder, alsmede Leen, Bas, Riet en Willie. Naar die familie Quispel ben ik op zoek. Nou ja, ik eigenlijk niet, maar een 65-jarige in Nieuw Zeeland. Deze man heeft kort geleden op internet De Oud-Rotterdammer ontdekt en is in het DOR-krantenar- chief gedoken Daarbij kwam hij ook alle afleveringen van het Spion netje tegen. In één van die Spionne tjes had ik een foto van mij mét de buurmeisjes Quispel vóór het beeld van Piet Heyn op het gelijknamige plein geplaatst. (Grappig eigenlijk: Piet Hein heette met zijn achter naam gewoon Hein. Maar voor de straatnamen en het beeld werd dat rond 1880 veranderd in Heyn. Daarom praat men nu over de Piet Heynstraat, maar ook over het Piet Heynsplein. En de Piet Heynsbrug. En dat roept bij mij de vraag op, was het nu Piet Hein, Piet Heyn of Piet Heyns? Eén ding is zeker: hij heeft gewonnen de zilv'ren vloot!). Goed, we hebben het over die oud- Rotterdammer in Nieuw Zeeland: Dik van Straten is zijn naam. Hij kent Rotterdam van binnen en van buiten. Misschien herkent u hem van het volgende: "Voordat ik emigreerde, had ik verscheidene baantjes. Van dekjon- getje bij de Gebroeders Eerland op hun sleepbootjes de Jannigje en de Leendert Pieter. Mijn eerste baantje was bij Van Melle op de Stadion- weg, toen een jaartje bij de Fumess gewerkt op hun nieuwe motorboot, die gebruikt werd om de bemanning en werkploegen van de twee graan elevators heen en weer te varen. De kapitein was Willem Bodde. Ik heb bij de Rotterdamse Lloyd een paar jaar op zee doorgebracht, daarna achttien maanden in dienst gelegen, een jaar in de haven gewerkt bij RSM in de Maashaven, waar ik ook woonde op Katendrecht. Voor mijn l Ode jaar woonde ik op Charlois op de Grondheerendijk 9, boven een fabriekje van gymnastiekapparaten en in de Hendrick Croesinckstraat 53. Bij Karei Schot in de Vogelklas gezeten en anderhalfjaar op de Ha venvakschool doorgebracht op het Thomsen Havenbedrijf op de Kaap." Razzia Als bovenburen kende ik de familie vrij aardig. Van na de oorlog weet ik, dat de familie Quispel in de hon gerwinter de gehele planken vloer en houten lattenafscheiding op hun deel van de zolder hadden wegge- stookt. Vanaf'ons' zolderdeel keken wij op het rachel van het plafond van onze bovenburen. Ook herinner ik me het verhaal rond de razzia's in november 1944. Voor mij is buuijongen Bas Quispel een hoofdfiguur. Door de razzia werd iedere plus 17-jarige jongen/man uit de Watergeusstraat naar het HaKa-gebouw in de Vierhavens- straat gebracht. Daar vond een 'medische' controle plaats op de 'gearresteerden'; het bleek dat Bas een dusdanig beenletsel had, dat hij ter plekke werd afgekeurd. Door middel van een Duits stempel in zijn persoonsbewijs werd de afkeuring bekrachtigd. stamelde wat verontschuldigin gen en verdween met Bas uit het controlelokaal. De 'afgekeurde' was mijn vader, die 20 minuten later, wandelend met Bas, door de straat richting huis kwam. Vijfentwintig jaar later Bas Quispel is al jaren getrouwd en heeft (minstens) twee kinderen: Chris en Lies(beth). Deze kennis heb ik met van mezelf, rond 1948 ben ik verhuisd vanuit de Water geusstraat. Nee, Dik van Straten liet me dit weten. En Dik kan het weten, want in de zestiger jaren heeft hij verkering gehad met Lies(beth). Hij heeft zelfs enige maanden bij de Quispels in de Buitenhofstraat 46b ingewoond. Doordat Lies(beth) regelmatig naar haar grootouders in de Watergeusstraat ging, beklom Dik dezelfde trappen als ik jaren eerder had gedaan. BEVEL. Op bcvt-l i dc vooTj«ctrewtn ten emdc Dc nu worden metjobract ic begeven. «min; tegen r lepel, drinkbeker <la!>"«*lïjkseli€* vergoeding bestaat uit goeden kost, rookartikelen en «ijl' gulden. Voor de achterblijvende familieleden zal ««orden gezorgd. Het is aan alle he«voners der gemeente verboden hun «voonplaats te verlaten. Op hen, die pogen te ontvEuchten oï weer stand te bieden, zal worden geschoten. Dat dit stempel met buitengewone kracht op het persoonsbewijs werd gezet, ervoer de bezitter van het per soonsbewijs dat onder dat van Bas lag. Toen namelijk het PB aan Bas werd gegeven, bleek een afdruk van het stempel óók op het onderliggen de PB te zijn gekomen. De eigenaar van dat persoonsbewijs kreeg - met de nodige krachttermen - van de Duitse soldaten te horen, dat hij al afgekeurd was. "Kijk maar naar het stempel. Waarom ben je gekomen?" De eigenaar van het persoonsbewijs U begrijpt het: dit Spionnetje is bijna het TV-programma Spoorloos. Wie kan helpen de familie Bas Quis pel weer op te sporen? Met name vader Bas en dochter Lies(beth) staan hoog op het zoeklijstje van Dik van Straten in Nelson (Nieuw Zeeland). Uw reacties zie ik graag komen via de post (Sint Jobsweg 20h, 3024 EJ Rotterdam) of e-mail (spionnetje@ ditisrotjeknor.nl). door Aad van der Struijs Baby te huur Verleden jaar spionneurde ik over mijn deelname aan een televisiese rie, zonder te vertellen over welke serie het ging. Nu, het is het BNN- zondagavondprogramma Baby te huur, dat nu al twee zondagen te zien is geweest. Dit jaar zijn het niet alleen baby's, peuters en tieners die door 'pleegouders' worden verzorgd, maar ook een aantal 65-plussers. En ik was één van die 65-plussers! Natuurlijk ga ik met vertellen hoe ik de 'verzorging' door mijn 'pleeg ouders' heb ondergaan. Maar ik wil wel kwijt, dat de ontwikkelingen zo verrassend en onverwacht waren, dat alle betrokkenen aan het eind van de opnamen verbaasd naar zichzelf zaten te kijken. Mijn 'prestaties' zijn te zien in de af leveringen van 1 maart (nummer 6) en 8 maart (nummer 7). Via Internet is het mogelijk een week eerder al naar een aflevering te kijken (www. babytehuur.nl). Omdat u het bent, zet ik op deze pagina wel een foto van mijn 'ouders': Het onbekende café Onlangs stond in het Spionnetje een foto van een onbekend café. Prentbriefkaartenverzamelaar Arnold Tak dacht, gezien de goede ervaringen die hij met DOR-lezers heeft, dat hij uitgebreid over het café en de uitbaters zou horen. Hij, en ik ook, had het mis. Niemand herkende iets en de brievenbus bleef leeg. Ook kroegenkenner Joris Bod- daert tastte in het duister, ondanks de honderden caféfoto's die in zijn bezit zijn (Ik schreef over duizenden foto's, maar Joris vroeg me niet zo te overdrijven). Nu er geen enkele (oud) Rotterdam mer is die reageert, durf ik te ver onderstellen dat het afgebeelde café niet in Rotterdam was/is. Maar toch heeft de betreffende foto nog iets opgeleverd, namelijk een vraag van de Rotterdamse lezer J. de Lobel. Hij liet me weten: "Na een week hard werken gingen mijn ouders, zusje en ik op zaterdagavond naar de hoek van de Jonker Fransstraat/ Dirk Smitsstraat. Daar was het café van Huib en zijn vrouw. Vader en moeder namen een alcoholische ver snapering, mijn zusje en ik genoten van een flesje ranja Hoewel het al meer dan 65 jaar geleden is. herin ner ik me nog de heerlijke smaak van hun gehaktballen. Ik vraag me af of er nog meer oud-klanten van Huib deze krant lezen." De Oud-Hagenaar Vandaag is in 's Gravenhage een zusterblad van onze krant versche- nen: De Oud-Hagenaar. Bij de 'geboorte' van iets nieuws, wens je de pasgeborene natuurlijk alle goeds toe. Dat doe ik natuurlijk ook naar de uitgever en collega redactieleden i van De Oud-Hagenaar. Zeker in deze tijd, dat alles eco nomisch bijzonder moeilijk is, is de verschijning van een nieuwe krant een zware opgave. Men zegt wel eens dat het geld in Rotterdam j. wordt verdiend, in Amsterdam aan pleziertjes wordt uitgegeven en in Den Haag wordt ingepikt. Laat ons hopen, dat De Oud-Hagenaar enigszins anders is en een krant gaat worden voor de (oud) Hagenaar van 50-plus. Duh Oud-Hagenaar mot dé krant voar elkuh Hagenees worden! Spionneur spionnetje@ditisrotjeknor.nl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 12